Jump to content


Highest Reputation Content


#599470 MoP: Soru & Cevap (Genel Konular) (Official)

Posted by Powah on 16 September 2012 - 06:25 AM

Blizzard dönem dönem, tüm oyuncularından soruları kabul eder ve cevaplar, en son cevaplanan soruların oyunun Genel, Meslek, Cross realm bölgesi, Görev ve PvP kısmını ilgilendiren cevaplarına bakalım.

Ayrıca;
MoP: Soru & Cevap (Dungeon ve Raidler)
MoP: Soru & Cevap (Sınıflar Arası Denge)
MoP: Soru & Cevap (Hikaye)


Genel Konular

Posted Image

Achievementları nasıl isimlendiriyorsunuz?

Konu achievement isimleri olunca hepimizin bir katkısı oluyor. Oldukça eğlenceli. Eskiden tüm achiementları Kaplan isimlendirirdi daha sonra bu işi Ghostcrawler devraldı, ancak şimdi herkesin bir katkısı oluyor, görevleri dizayn edenler görev achievementlarını isimlendiriyor, boss fight'ını dizayn edenler onla ilgili achievementları isimlendiriyor. Bu iş oyundaki esprili nadir kısımlardan birisi.

Wow için çalışırken en çok hatırladığınız anınız nedir?

Hatırlıyorum bir kere, oğluyla iletişim sorunları yaşayan bir adamla tanıştım. Her nasıl olduysa, birlikte wow oynamaya başlamışlar, ve bunun sayesinde konuşmaya başlamışlar, en başlarda oyun hakkında, daha sonra genel konular hakkında... Hala yüz yüze konuşma konusunda sıkıntıları varmış, ama aralarındaki engeller yavaş yavaş kalkmaya başlamış

Biz burda bir oyun yapıyoruz, Dünyayı kurtarmıyoruz, biliyorum bunu. Ama cidden etkileyici bir anıydı benim için.

5.0'a yetişememiş, ama ileriki patchlerle beraber gelecek herhangi bir şey var mı?

Daha önceden duyurup yayınlayamadığımız bir özellik var evet. Bu da Proving Grounds özelliği.
Daha önce duymamışlar için açıklıyım. Bu tek kişilik bir etkinlik olacaktı. Ve karakterinizin ana özellikleri üstünde ustalaşmanızı sağlayacaktı. Starcraft 2 deki challenge'lar gibi düşünebilirsiniz.

Bu tek kişilik etkinlik size şunları sorgulatacak, bir tank olarak Npc bir healer'ı gelen düşman saldırılarından ne kadar süre boyunca koruyabilirsiniz?
Ya da zorluğu yavaş yavaş artan bir ortamda (Kaçmanız gereken şeyler gibi) bir rogue olarak en fazla ne kadar hasar yapabilirsiniz?
Bu sistemin niyeti, oyuna yeni başlamış kişilere sınıflarının, grup için önem teşkil eden özelliklerini keşfetmelerini eğlenceli bir yolla sağlamak, ve usta oyuncular için de iyice ustalaşmalarını sağlayıp diğer oyuncularla listenin tepeleri için yarışmalarını sağlamaktı. (Challenge mode dungeonlar gibi)

Posted Image

Mists of Pandaria'da oyuna tekrar dönmek istiyorum? Söyleyin bana, dönmemi sağlayacak neler var?

Benim gördüğüm kadarıyla, bizim oyuncu kitlemiz son expansionlarda oldukça değişti. Vanilla ve BC zamanı çok az insanın raid için beklentileri vardı, ama neyseki görev yapmak, ya da bir kaç alt karakter kasmak hala cazip geliyordu. Bugünlerde ise, çok çok daha fazla oyuncuyu raidler ve dungeonlar ve PvP için cesaretlendirdik -ki bu mükemmel. ama bu oyuncuların yeteneleri ve katılım süreleri birbirlerinden oldukça farklı. Oyunu kolaylaştırmak, aynı zorlaştırmanın yapacağı gibi oyuncuları oyundan soğutabilirdi.
Bu sorunun çözümü, farklı seviyedeki oyuncalar için farklı içerikler hazırlamakta yatıyordu.

Senin gibi birisi belki heroic raidlerden hoşlanır, özellikle de Terrace of eternal springdeki elite mode'ları da ilgini çekebilir. Sen belki challenge modları da deneyebilirsin. Challenge modlar, özellikle de altın madalyayı hedeflediyseniz, belki de bugüne kadar sunduğumuz en zor içeriktir. (powah note: Bazı oyuncular 20 dakikalık ragnaros phase 4 olarak tanımlıyor bu modları)

Auction house'a "Bunu satın almak istiyorum" sistemi getirmeyi düşündünüz mü hiç? (powah note: Bahsedilen şu; auction house'u bir eşya için arıyorsunuz, auction house'da o item yoksa, herkesin görebileceği şekilde onu almak istediğinizi belirtiyorsunuz, insanlar da sizin için farmlıyor ya da üretiyor auction house 'a koyuyor)

Aslında bu özelliği getirmeyi düşündük, az bulunan pahalı şeyler için faydalı olabilir. Ancak bu sistemin flasklar gibi sürekli ah'de bulunabilen şeyler için pek de gerekli olmadığı aşikar.

Bu özellik MoP özellikleri listemizde vardı, ancak iş gücünü diğer özelliklere yönelttik. Bu her zaman olan bir şey. Bir expansion yayınlanmadan önce o expansionla gelmesini planladığımız özellikler, yayınladıklarımızın 3 katı kadar olabiliyor. Ama en nihayetinde güzel olanlarını bir şekilde yapıyoruz.

Posted Image

Activision ile birleşmenizin oyunun kendisini ve üretim sürecini etkilediğini düşünüyor musunuz?

Söylemeliyim ki, activision aynı Boby kotick gibi oyuncularımız arasında haklı olmayan bir kötü üne sahip.
Biz sadece activision için yılda bir iki kere demo hazırlayıp sunuyoruz. Onlar yaptığımız şeyleri ne için yaptığımız ile ilgili zekice sorular soruyorlar. Ancak hiç bir şekilde bir şeyi değiştirmiyorlar hatta önermiyorlar bile.


Posted Image
Cataclysm ile kıyaslandığında Mists of Pandaria'daki değişimi isterken karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?

Lider Görev dizaynıcısı olarak cevaplıyorum, diğerleri de yazabilir tabi.

Pandariada her türden oyuncuya sahip olmayı planladık. Bunun için gerçekten hardcore yetenek gerektiren içerikler ekledik. (tüm Challenge mod dungeonlarından altın madalya kazanmak gerçektende gurur verici bir başarım), aynı zamanda casual oyuncular için de bir çok içerik ekledik. (Pet battle gerçekten çok güzel, stressiz, herkesin hoşlanacağı türden döngü bazlı bir savaş)

Görevler açısından da bakarsak, maksimum level oyuncular için de -özellikle dungeon veya raid yapmıyorsanız- bir şeyler yapmak istedik, .Bütün bir alanı (Vale of the eternal blossoms) tamamen 90 levellere adadık. Her gün farklı bir görev serisi sizi bekliyor. Mogular her gün vadinin farklı bir bölgesine saldırıyor. Görevleri yaptıkça yeni görevler açılıyor, ve golden lotus topluluğu ile reputation'ınızı ilerlettikçe de yeni bir hikaye serisi açılıyor.

Bunlar sadece birer örnek. Her topluluğun özel bir şeyleri var, haliyle artık onlar yavaş yavaş dolan bir reputation bar'ından ibaret değiller. Tiller topluluğu size özel bir çiftlik veriyor. Shadopan üyeleri size yardımcı olarak katılıyor.
Cata ile Pandaria arasında söyleyebileceğim en büyük değişiklik, YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR, hem de oyun stilinizden bağımsız olarak.


Neden blizzard oyuncuların etkileşimini arttıracak şeyler yapmıyor?

Bir oyuncu diğer oyuncu hakkında, aynı tarafta olsalar bile bir yarış halinde oldukları için hep negatif eleştiride bulunuyor.

Eğer mob tap olayını kaldırırsaydık. (Mob, ilk dokunanındır özelliği) bu herkesi tek bir raid grubunda mob farmlamaya yöneltirdi. Bu vanilla zamanı furbolg farmlarken çok yaşanıyordu.
Ama yine de, üstünde düşünebileceğimiz, oyuncuların birbirleriyle olan etkileşimlerini arttıracak güzel fikirlerimiz mevcut.

Bize çok daha hızlı içerik sunacağız diye söz verdiniz, Ama cataclysm ve mists of pandaria arası çoook uzun sürdü...

Dürüst olmak gerekirse, Dragon Soul - Pandaria arası, ICC - Cata arasından 2-3 ay daha kısa. (powah note: İşlerine gelince ruby sanctum'u yok saymışlar tabi. :P ) Söylediğimiz gibi, hala bu sürenin uzun olduğunu düşünüyoruz elbette. Bu bizim daha iyi yapabilmek için üstünde çalıştığımız bir durum.


Posted Image

Hala, karakterleri baştan modellemek ile uğraşıyor musunuz?

Şu anda aktif olarak karakter modellerini geliştirmekle uğraşıyoruz! Bu bizim şu anki en yüksek önceliğimiz.
Yeni modelleri yapmanın bir diğer gereksinimi de yeni animasyonlar oluşturmak. (Pandarenler, diğer ırklara göre çok çok daha fazla esnek, hatta çekici animasyonlara sahipler.)
Haliyle bu da görevi çok daha zor hale getiriyor.


Meslekler

Arkeoloji hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Eğlenceli bir şeyler yapayım derken, olayın sadece seyahat ile geçtiği konusunda hemfikiriz.
Bunu pandariada düzeltmeye çalıştık. Her kazı bölgesinde daha fazla kazı yapabiliyorsunuz, ve pandaria kıtası daha dar bir alan. Kısacası genel olarak daha az seyahat edeceksiniz.
Ayrıca Seat of knowledge'da bulunan arkeoloji özelliklerini de inceleyin, oldukça güzel şeyler yaptık, ve dahasını da yapacağız. (powah note: kendisi belirtmemiş spoiler vermemek için ben belirteyim, yarım satte bir kullanabildiğiniz 2 eşya var, birincisi sizi en yakın kazı bölgesine ışınlıyor, diğeri de tüm arkeoloji bölgelerini kaldırıp tekrar rasgele olarak dağıtıyor)

Eski meslekleri daha hızlı kasabilme adına herhangi bir şey yapıyor musunuz?

Evet, Özellikle cooking ve inscription'ı kontrol edin. Çok güzel kasma mekanikleri var şu an, ve bu sistemi başarılı olursa eski tarifler için de uygulayacağız.


Neden levellemeyi ve meslek kasmayı kolaylaştıracak şeyler eklerken oldukça tereddüt ediyorsunuz?
(powah note: Arkadaş özellikle raid finder gibi içeriklerin neden düşük level oyuncular için de açılmadığını sormuş özellikle)

Elbette ki raid finder ve scenario'ları düşük levelli oyuncular için de sunmak istiyoruz. Ama düzenlememiz gereken bir çok şey var. (içeriğin zorluğu ödülleri gibi) Eminim ki bir gün bu da olacak, ama eminim ki yine tenilenmiş içeriği sunduğumuz için suçlanacağız. :(

Ayrıca meslekler için de eklememiz gereken bir çok güzel özellik olduğu konusunda sana katılıyorum.

Cross-Ream Bölgeleri (CRB)

Cross Realm bölgesini kullanan pve server oyuncularının avantajları nedir?

CRB'nin asıl amacı, boş bölgeleri, özellikle de düşük levelli bölgeleri daha az boş yapmak. Wow bir MMO oyunu, ve inanıyoruz ki oyunu oynarken diğer oyuncuları görmek daha eğlenceli olacaktır (tabi onlarla grup içerikleri yapmak da)

İnsanların bitki maden ve hatta rare mobları daha az rekabet içinde farmlama isteğini anlayabiliyoruz. Biz bu oyunu aklımızda belli bir nüfusa göre ayarladık, ne de olsa wow bir single player oyunu değil.

CRB, düşük seviyeli serverların ekonomisine bir katkıda bulunmayacak, zaten bunu da amaçlamamıştık.
Sadece diğer serverlardaki arkadaşlarınızla beraber oynama fırsatı verecek, hatta yeni arkadaşlar edinmenizi de sağlayacak.

Şu an bu sistemle ilgili bir kaç bug var, ama üstünde çalışıyoruz. Ve elbetteki oyuncuların neyin bug neyin bilinçli olarak yapıldığını anlayamayacağını anlayabiliyoruz.

Neden zaten kalabalık olan serverlar da CRB'ye dahil oluyor?

Her bölge için hedeflediğimiz bir sayı var elbette. Eğer zaten kalabalık bir serverdaysanız, genel olarak diğer serverlarla fazla birleştirilmeyeceksiniz zaten. Ama CRB dungeon finderdan daha statik bir yapıda.
CRB ile birlikte serverların bir birleşip bir ayrılmasını istemedik. Yani silverpine da bir oyuncu görürseniz, onunla hillsbrad'da da karşılaşmanız mümkün.

Şu an sistem hayatta, ve biz de olabildiğince bilgi topluyoruz. Bu bilgileri de server birleştirmelerini ayarlamak için kullanacağız. Eğer bir bölge beklediğimizden daha kalabalık olursa, o bölgeyi daha az serverla paylaşacağız, belki de hiç paylaşmayacağız.

Balıkçılık yarışmalarını yaparken CRB'yi inaktif etme gibi bir şansımız olacak mı? Ya da darkmon Rabbit'i keserken? Ya da tol barad ve wintergrasp için?

CRB balıkçılık turnuvalarını zaten etkilememeli, 5.0.5 patchi ile o bug'ın düzeltilmiş olması lazım.
Darkmoon Rabbit de bir bug şu an. Oyuncuların feedbacklerine göre değişiklikler yapacağız.

Wintergrasp ve Tol Barad zaten birleştirilmeyecek. O da 5.0.5 patch'i ile beraber düzeltilmiş olmalı.

Ölmeye yüz tutmuş serverlar için ne yapıyorsunuz?

Cross realm bölgeleri, kesinlikle bu konuda attığımız ilk adım.

Ayrıca battle tag seviyesinde arkadaşlıklar sayesinde arkadaşlarınızla CRB üzerinden beraber oynayabilirsiniz.
Auction House kısmına gelirsek, belki ilerde auction house'ları da cross realm yapabiliriz. Ama bu özellik hafife alınmayacak kadar önemli.

Şunu da eklemek isterim ki, oyuncu populasyonu kendi kendine belirliyor. Haliyle serverları birleştirmek insanların düşündüğü gibi sağlıklı bir çözüm değil.

Şu an oyuncuların büyük çoğunluğu maksimum levelde ve sadece ana şehirler gibi kalabalık bölgelerde takılıyorlar. Serverları birleştirmek sadece bu kalabalığı arttırır, ama yine diğer bölgeler boş kalır.
Şunu da unutmayın, eğer mop, oyuncuları tekrar oyuna getirse bile, bu oyuncular genel olarak pandaria dünyasında olacak, diğer bölgeler hala terkedilmiş kalacak.


Görevler ve Hikaye anlatımı.

Biliyorum, sinematikleri planlamak ve yapmak oldukça uzun sürüyor, ama umarım daha bir çoğu gelir!

Aslında cutscene'ler hakkında uzun uzun konuşmak isterim. Eğer oyunu vanilla'dan beri oynuyorsanız görevlerin tarzının da evrimleştiğini görüyor olmalısınız.

Olay tam sinematiklere geldiğinde, pandariada onlardan bol bol var. Oyundaki ve hikayedeki en önemli anları vurguluyorlar. Bunları daha ilk görevden itibaren görmeye başlayabilirsiniz. Ve daha ilk bölgede bir çoğunu izleyebileceksiniz.

ANCAK!

Bizim için hikayeyi oynanışla sunmak sinematiklerle sunmaktan çok daha önemli.
Haliyle, oyunda karakterinizle oynadıkça bir çok olay da oluyor. NPC'ler sizi takip etmeye başlıyor, bir şeyleri öldürürken yardım ediyorlar, görevleri yaptıkça çevreniz değişiyor vs vs. Ayrıca oyundaki önemli karakterlerle etkileşiminizi de oldukça yüksek tutmaya çalışıyoruz.
Ve bunu yaparken de, oyuncuyu sürekli farklı fazlara sokmadan yapıyoruz. (Pandariada önceki expansionlara göre daha az farklı faz var) Ayrıca hikayeyi de tamamen çizgisel olmadan ilerletmeye çalışıyoruz.

Tamamen mükemmel yaptığımız söylemiyorum, ama pandaria bugüne kadar bi expansion'da yaptığımız en iyi hikaye anlatımına sahip.

Legendary Görevini tekrar tekrar yapabilecek miyiz?

Görevi tekrar tekrar yapmanıza gerek yok zaten. Mesela legendary gemleri almaya hak kazandığınız göreve bakalım. Bu görevi yapınca zaten istediğiniz kadar legendary gem alabilirsiniz. Ama gemin kendisi unique equipped. Yani iki tane sha touched dagger'ınız varsa, yalnızca birisini gemli olarak kullanabilirsiniz.

Posted Image

En beğendiğiniz ama hurdaya çıkmış fikirlerinizi anlatabilir misiniz?

Azjol (öncelile ayrı bir bölge olarak düşünüldü, sonra raid olarak düşünüldü) benim gitmesine en üzüldüğüm fikirdi. Yer altının kara ortamı bana çok çekici geliyordu. (Deepholm da güzeldi, ama kocaman bir mağaradan ibaretti, benim bahsettiğim bir yer altı şebekesi) İçerisinde nerubianların yabancı mimarileri... LK expansion'ında yapamadığımıza çok üzgünüm, ama umarım bir gün tekrar ziyaret ederiz.

MoP'taki Legendary silah ve gem görevlerini detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?

Wrathion'un azeroth'un geleceği ile ilgili bir kehaneti var, Birleşik bir Azeroth. Ve wrathion bunun nasıl olacağı ile ilgilenmiyor. Açıkçası kötü mü iyi mi olduğu belli olmayan karakterlerin büyük hayranıyız.

5.0 ile birlikte, Wrathion tarafları anlayıp bir plan üretmeye çalışıyor, onu etkilemek size kalmış. 5.1 patchi ile beraber savaş kıyılara vurduğunda bir şansınız daha olacak, ve sonra... Daha fazla spoiler yok. :)

Bizim 5.0 legendary görevi ile birlikte guild içi kavgaları ve dramaları en aza indirgemek
amacımızdı. Herkes legendary silahını yapmaya hemen başlayabilir ve tamamlayabilir, hatta LFR oyuncuları bile. (Guildinizle beraber daha hızlı bitirebilirsini tabi) Ancak final legendary'e sahip olmak o kadar da kolay değil. Tüm patchler boyunca yayınlanacak olan tüm içeriklere dahil olmanız gerekecek.

Açıkçası TÜM oyuncuların legendary görev'i yapabilecek olması büyük bir fırsat.


Posted Image

Angrathar the Wrath Gate gibi başka bir hikaye örgümüz olacak mı?

Sanırım bu sorunun cevabı olaya hangi gözle baktığına göre değişir. Bana başka mükemmel sinematikleri olan görev var mı diye mi soruyorsun? Yoksa, bir görevi tamamlamak için 2-3 bölgede birden görev yapıp birleşmesinden mi bahsediyorsun? Yoksa büyük şehirleri ya da en önemli konuları ilgilendiren görevlerden mi?

Cevabım: Evet, evet ve evet. :)

Ama bu olaylar birbirinden ayrık ve oldukça azlar, onların özel olmalarını istedik. Ve patchlerle beraber de önemli olaylar olacak. Wrath gate'i beğenmene sevindim, WoW'un hikaye anlatımında bir kilometre taşıydı.

PvP


PvP'den gold kazanılabilecek mi? Ya da takım arkadaşı bulabileceğimiz bir sistem gelecek mi? Pandaria'daki pvp durumu nedir?

Evet bahsettiğin gibi bir sistemi biz de istiyoruz. rated ve unrated BG'ler için çok çeşitli geliştirmelerimiz planlandı.

Gold konusuna gelince, bunu düşündük, ama şu an böyle bir plan yok. Bakalım MoP'un sonlarına doğru neye karar verilecek.

PvP'nin durumuna gelince, 85'deki numaralar şu an çok vahşi. Healerlar deli gibi healliyor, ve healer olmayanlar çok hızlı ölüyor. Ancak 90 levelde, canlar, dps'ten çok daha fazla artıyor. (kabaca 3'e 2 oranında)
Haliyle daha dengeli olacak.


Kaynak: http://www.wowhead.c...a#class-balance
 • 13


#594502 MoP Tum Degisiklikler

Posted by Borzum on 21 August 2012 - 01:42 AM

Posted Image

WoW , 2004'ten beri , 10 milyondan fazla oyuncuyu pesinden surukleyen Blizzard dunyasi , MMORPG dunyasinin rakipsiz sayilabilecek lideri , son genisleme paketi Mists of Pandaria'yi duyurarak hepimizi cok sasirtmisti , kim Deathwing'i etkisiz hale getirdikten sonra pandalarla tanismayi beklerdi ki? Kim bekelrdi ki Classic WoW havasi yasatmaya calisacak bir Blizzard'i?

Aslinda , bunu Blizzard bile dusunemezdi herhalde , Warcraft'in ciktigi zamanlarda 1 nisan sakasi olarak ortaya atildigi iddia edilir bu panda dostlarimizin , rivayete gore fikir o kadar tutulmustur ki , WoW dunyasini bile etkileyebilecek buyukluktedir artik bu proje.

Hic suphesiz ki oyunculari en cok heyecanlandiran ozellik , yeni bir irk'la yeni bir class'in ayni pakette bulusmasiydi , faction'larini 10 levelda secebilecegimiz panda dostlarimiz ve silah geldi , mertlik bozuldu havalarinda takilan monklar.

Resmi bir cikma tarihi bile duyurmustu Blizzard , biz WoW oyuncularini sasirtan bu projesine : 25 Eylul 2012.

Blizzard'in yaptigi tek degisiklik elbette bunlarla sinirli kalmayacakti , yepyeni bir talent sistemi getirmisti Blizzard , 15 level'da bir verilen bu talent'larla oyuncularin class'larini cok daha fazla kisisellestirebildigini dusunuyordu.

Bu degisiklikleri siralamaya calisacagim simdi , zamanla mesajda duzenlemeler , eklemeler , eksilmeler olacaktir elbette , gozden kacirdigim degisiklikleri de forum uyeleri olarak hep birlikte tamamlarsak ortaya guzel bir calisma cikabilecegine inaniyorum .

Posted Image

Yeni Bir Irk : Pandaren

MoP'un Blizzard tarafindan resmi olarak onaylamasindan hemen sonra ogrendik artik yeni bir irkimiz oldugunu , pandalari pek aratmayan Pandaren.

Posted Image

Pandaria'da bulunan imparatorlukta yasar bu panda dostlarimiz , dogaya olan bagliliklari ile bilinirler , warcraft'ta karsimiza cikmislardi ilk olarak .

Night Elf'lerin buyuye olan ilgilerinin kontrol disi seviyeye ulasmasindan once , onlarla dost olan bu irk , kendisini gizledi tum Azeroth irklarindan.

Cinli dostlarinizin yapacagi gibi bu irki sectiyseniz , level 10'a varidignizda Alliance veya Horde tarafini secmeniz gerekecek , bu yaptiginiz secimi ilerleyen levellarda degistiremeyeceksiniz .

Pandaren Classlari :

-Monk
-Mage
-Warrior
-Shaman
-Priest
-Rogue
-Hunter

Racial Ozellikler :

Epicurean : Well Fed efektleri sizde iki kat daha fazla etki gostericektir.
Gourmand : Cooking skill'iniz 15 artacaktir.
Inner Peace : Rested exp bonusu sizde iki kat daha uzun sure duracaktir.
Bouncy : Dususlerden %50 daha az hasar alacaksiniz.
Quaking Palm : Degisecek gibi gorunen racial , rakibe hizlica saldirip 4 saniye etkisiz kalmasini sagliyorsunuz , ataginizi durduruyor.(WoW Wiki'de de bu ozelligin dengesiz olabilecegi yaziyor)

Mount : Dragon Turtle

Posted Image

Dans : LMFAO 'dan bir dans olacagini duyurarak Blizzard sasirtti bir kez daha , umarim saka degildir.Komik degil Blizzard.

Baslangic bolgesi ise hareket eden bir kaplumbaga olan ada , Wandering Isle olarak aciklandi.

Daha fazlasi icin : http://www.wowwiki.c..._%28playable%29

YENI CLASS : MONK

Posted Image

Cataclysm ile gelen iki yeni irk olan Worgen ve Goblin haric her irkin oynatabilecegi bir class olarak tasarlanmis monk.

Monk Druid ve Rogue'lar gibi Leather Armor kullanabilecek , kalkan kullanamayacak fakat off-hand item'lar ile saldirilar yapabilecek.

Paladin gibi , ister healer , ister melee dps , isterseniz tank gorevini ustlenebilecekler.

Diger class'larin yerine , silahlari sadece bitirici vuruslar icin kullanicak olan monk'lar , yumruk ve tekmeleriyle bize zor anlar yasattiracak.

Tasarlanma asamasinda Blizzard Monk icin auto-attack ozelligi olmayacagini soylemisti fakat son guncellemelerle birlikte Monk sinifi da auto-attack kullanabilecek.

Tank ve DPS oyuncular Agility stat'ini on planda tutacakken , healerlar klasik bir sekilde Intellect'e yuklenecekler.

Chi adi verilen bir kaynakla ozelliklerini kullanacak.

Talent : http://mop.wowhead.c...nt-calculator#n (yakinda Turkce ceviri yapacagim)

YENI TALENT SISTEMI

Talent agaclari sayisini 3 olarak korumaktayken , druid'ler artik 4 yetenek agacina sahip olacaklar , sectiginiz talent agacina gore bir kac ozel yetenek kazanmaya devam edecek , ayni zamanda da 15 levelda bir kilit ozelliklerinizden bir tanesini acacaksiniz , artik frost mage oynatip , pyro blast kullanabileceksiniz.

Hali hazirda cevirmis oldugum bir kac class'in yeni talentlari :

http://www.wow-turk....arrior-warlock/
http://www.wow-turk....r-turkce-rogue/

Gerisini de zamanla cevirecegim ayni zamanda da Powah adli uyemizin shamanlar'la ilgili yaptigi cok detayli bir calisma mevcut : http://www.wow-turk....hler-talentler/

Diger Class'lar icin : http://mop.wowhead.c...lent-calculator

GENEL DEGISIKLIKLER :

-90 Level'a yukselen seviye araligi
-Challange Mod'lar ( Dungeon'i bitirme hiziniz vb.istatistiklerin diger oyuncularla karsialstirilmasi)
-Profession(Meslek)'ler 600'e yukseltildi.
-11'inci karakterinizi ayni realm'de acabileceksiniz
- Karakter yaratma ara yuzu tamamen degistirildi.
- 85-90 Level araligini gecirecegimiz bolge'de ucus yok.
-Black Market AH adinda yeni bir Auction House olacak , bu AH'de epic mount'lari satan NPC'ler gorebilecegiz , pvp serverlarinda ise muhtemel world pvp bolgelerinden olacaklar.
- Artik companion'larimizi savastirabilecegimiz bir oyun olan WoW , Pokemon'u animsatti bana.
-Mount'lariyla tepenizden ucan PvP'si acik oyunculari artik ozel bir itemla dismount yapabileceksiniz.
Acilis Ekrani :

Posted Image

SON BOSS KIM OLACAK?

Cevabi en cok merak edilen sorulardan biriydi bu soru ve muhtemel cevabi Garrosh ! Alliance ve Horde oyuncularinin birlikte yapacagi bu event'in adinin Siege of Orgrimmar olacagi dedikodular arasinda.

Peki yeni Horde lideri kim olacak?

YENI IRKLAR :

Cloud Serpent , Grummle , Hozen , Jaing-Shi , Jinyu .Kunchong gibi isimlerinden pek de bir sey anlayamayacagimiz irklar oyuna eklendi.

KISA DUNGEONLAR :

5 oyuncudan az olan gruplar icin minik dungeon'lar seklinde dusunebilirsiniz.

PvE Battlegorund :
PvE bg'si denilen bu bolgelerde tek fark oyuncularla degil de , yaratiklarla savasicak olmamiz.

SCENARIO FINDER :

Dungeon Finder tadinda caliscak bu sistem ile yeni senaryolara katilabilecegiz.

YENI ZINDANLAR :

Temple of the Jade Serpent
Stormstout Brewery
Shado-Pan Monastery
Gate of Setting Sun
Mogu'Shan Palace
Siege of Niuzao Temple

Dungeon'larinin yaninda :
Scarlet Monastery :
-Scarlet Cathedral : Graveyard ve Cathedral kisimlari kombine edilmis bir SM.
-Scarlet Halls : Library ve Armory kisimlari kombine edilmis bir SM.

olarak karsimiza cikacak.

YENI RAIDLER :

Mogu'Shan Vaults
Heart of Fear
Terrace of Endless Spring


YENI BATTLEGROUND'LAR :

Yepyeni oyun stilleriyle geliyorlar :

-Silver Shard Mine : Maden arabalarini depoya tasiyin , x miktara ilk ulasan taraf kazanir.

Posted Image

-Temple of Kotmogu : Objeleri tutan puan kazanir , bu islem sadece belirli bolgelerde isler , objeler tutan kisiye hasar verir , hasar zamanla artar.
Posted Image


Ayni zamanda Dota oynanis sekiline benzeyen , isimlendirilmemis bir BG soz konusu.

YENI ARENA : Tol'Viron

Uldum'da bulunuyor , nagrang arani gibi bir cikisi var , savas baslamadan rakibinizin class'ini ve talent agacini goruyorsunuz.Asya'li oyuncularin inanilmaz ilgisini cekecek bir paket gibi duruyor MoP , bakalim zaman neler gosterecek , Alliance Horde catismasi ilgimizi cekmeye devam edebilecek mi?


Daha once de belirttigim gibi , zamanla eklemeler olacaktir , tesekkurler.
 • 11


#624059 [MOP] 5.3 patch notları

Posted by Powah on 20 May 2013 - 01:05 PM

5.3 22 Mayıs çarşamba günü serverlarımıza geliyor, 5.3 ile gelen değişiklikleri türkçeye çevirmeye çalıştım, yazım ve çeviri hataları varsa kusura bakmayın.

5.3 Escalation!
Posted Image

Genel

-Yeni Battleground: Deepwind Gorge
Valley of Four Winds'de bulunan bu yeni battle ground'da alliance ve horde, pandarianın kıymetli kaynakları için savaşlarına devam ediyor. 2 taraf da madenleri kontrol etmeye çalışırken, aynı zamanda ele geçirdikleri madenlerin çalınıp kendilerine karşı kullanılmasını engellemeli!

-Yeni Arena: The Tiger's Peak
Kun-Lai dağının zirvelerinin ortasında, Shado-pan eğitim kamplarında bulunan bu yeni yerde gladiatörler hırslarını test edebilecek. Oyuncular mekanda bulunan kaplan heykellerini ve çitle korunan platformları kullanarak zafere götüren avantajı elde etmeye çalışacak

Posted Image

-Yeni Senaryo: Battle on the High Seas
Denizin ortasında süregelen savaşta takımınıza düşmanlarına karşı koyması için yardım edin.

-Yeni Senaryo: Blood in the Snow
Bir zandalar ajanı dun morogh'a sızıp frostmane trollerini buraya doğru harekete geçirdi. Varian'ın şampiyonları shimmer ridge'ı koruyan büyülü fırtınayı durduğu zaman, Kral'ın isteği üzerine, Moira kendi korumalarını trollere karşı kullanacak.

-Yeni senaryo: Dark Heart of Pandaria
Goblin mühendisler, gizemli bir reliği bulmak için vale of eternal blossomda başladıkları kazıda büyük bir bela buldular. Bu ihtiyaç zamanında, warchief tarafından yardım için şahsi olarak çağrıldınız.

-Yeni senaryo: The Secrets of Ragefire
Emberdeep mağaralarına sızın, ve durotardaki kayıp vakasını araştıran goblin takımına yardım edin.


Heroic Senaryolar
- Senaryolar için bir heroic zorluğu eklendi. Heroic senaryoyu tamamlamak valor ve yüksek level epic item kazanma şansı veriyor.
- Heroic senaryolar'a girebilmek için önceden hazırlanmış bir grubunuzun olması lazım.
- Heroic senaryoların bonus görevleri de olacak, bunları tamamladığınız zaman ekstra valor kazanacaksınız.
- Oyuncular valor için her gün heroic ya da normal senaryo yapabilirler, ancak sadece birisi valor verecek.
- 6 heroic senaryo 5.3 için hazır, 4 tanesi yeni, 2 tanesi ise eski senaryoların güncellenmiş hali.

Posted Image

Yeni Görevler
-Darkspear Trolleri, warchief'e karşı isyan başlatmış durumda. Garrosh'u hezimete uğratmak için kendi tarafınıza yardım edin.
-Alliance kahramanlar, Ogrimmar taraflarını gözetleyecek ve SI:7 casusları ile Garosh'un güç dengesini bozacaklar.
-Horde kahramanlar Voljin'in isyanını korkron askerlerine karşı koruyacak, ve isyanın ogrimmara ulaşmasını sağlayacak.
-Görevlere başlamak için, seat of the knowledge da bulunan Lorewalker Cho ile konuşun.

Posted Image

Savaş Alanı: Barrens
-Ogrimmar'ı engellemek için Korkron'un ikmal hatlarını zarara uğratın.
-Korkron askerlerini öldürün ve kaynak biriktirin.
-Ekstra kaynaklar için bir grup oluşturun ve korkron liderlerini öldürün.
-Daha fazla kaynak için takımınızın kervanlarına bölgeyi geçebilmeleri için yardım edin.
-Darkspear Asileri, yaptığınız bu hizmetler karşılığında size kullanabileceğiniz kıyafetler verecek.
-Asilere yardım edebilmek için öncelikle yukarda bahsi geçen görevleri tamamlamanız gerekmekte.


Legendary Görevi Devam Ediyor!
-August celestial'lar ile konuşmak için Wrathion ile beraber pandarianın dört köşesine yolculuğa çıkın.
-Şampiyonların bu görevi alabilmesi için, wrathion'un önceki tüm görevlerini bitirmiş olması gerekiyor.
-Bu yeni görev size specc'inize göre 600 item level pelerin verecek.


Brawler's Guild güncellemeleri
-Kendinizi yeni eklenen 2 boss set'i ile test edin.
-Rank 8 ve üstü oyuncular için yeni VIP bekleme yerleri. (Horde için, yukarda uçan zeplinler)
-Bizmo kendi arenasındaki yerin seviyesini yükseltti. (Aliiance Arenası)
-Çantalardan veya özel düşmanlardan Özel Meydan okuma kartları alınabilir. Bu kartlar ile eşsiz bosslara karşı kendinizi deneyebilirsiniz.
-Rank 9'a ulaşan oyuncular bir tane daha davetiye kazanacaklar.

Level 85-90 arası gereken experience %33 düşürüldü.

Sınıflar
-Targetını otomatik olarak seçen Heal yetenekleri, ve büyüler artık sabit bir kurala göre hareket edecekler. Şimdi hedefler Yüzdeye göre seçilecek, ve oyuncular petlere nazaran daha çok seçilecek.

-Tüm petlerin pasif avoidance'ları değişti. Şimdi alan büyülerinden %95 daha az hasar alacaklar. (%90 idi), Ve oyunculardan %50 daha az hasar alacaklar. (%0 idi). Warlock petleri zaten 5.0'dan beri farklı bir avoidance sistemi kullanıyor, ve bu değişikliklerden onlar faydalanmayacak.

-Aşağıdaki pet ve totemler, büyülerini gecikme olmadan atacaklar. Bu aynı zaman zarfında daha çok büyü demek.
Death Knight: Gargoyle
Druid: Force of Nature, Mirror Image
Mage: Mirror Image, Water Elemental
Shaman: Searing Totem
Warlock: Doomguard, Terrorguard, Wild Imp

Death Knight
Genel
Blood Plague ve Frost fever, tricks of trade'den faydalanmayacak.
Necrotic Strike'ın absorb etkisi attack power'ın %225'i kadar olacak. (%200 idi)
Talent
Gorefiend's Grasp: Artık sadece maksimum 4 oyuncuyu etkiliyor. (Oyuncu olmayan kişilere etkisi değişmedi)

Unholy
Sudden Doom'un Death Coil'i runic power harcamadan atabilme bonusu sadece unholy presence etkisi altında çalışacak.

Druid
Genel
Mark of The Wild'ın mana gereksinimi %10'dan %5'e düşürüldü.
Symbiosis: Intimidating Roar'ın cooldown'ı 60 saniyeden 90 saniyeye çıkarıldı.
Tranquility: 25 Men raidlerinde, 5 kişi yerine 12 kişiyi seçecek. Bu değişiklik 25 men içinde bu büyüyü symbiosisle almış kişiler için de geçerli.

Talent
Force of Nature: Artık global cooldown'a dahil değil, ancak sadece 1 adet treant çıkıyor. Ayrıca bu treant control edilemiyor, o anki hedefinize tüm özel saldırılarını otomatik yapıyor. Ve her 20 saniyede 1 charge kazanıyor, maksimum 3 charge. Restoration versiyonu ise, hedefinize swiftmend atıyor, bu özel swiftmend hedefin üstünde hot olmasına bakmıyor, veya olan hotları yok etmiyor.

Glyph
Glyph of Solar Beam: Kaldırıldı ve yerine Glyph of Omen eklendi.
Glyph of Omen: Druid Solar ya da Lunar eclipse etkisi altında değilken, şu büyüler, 10 lunar ya da solar enerjisi verecekler; Entangling roots, Cyclone, Faerie Fire, Faerie Swarm, Mass Entanglement, Typhoon, Diroerienting Roar, Ursol's vortex ve Mighty Bash

Balance
Solar Beam: Bu alana giren ve çıkan oyuncular için daha dakik tepkiler veriyor.

Feral
Savage Roar: Yaptığınız Fiziksel hasarı %40 arttırıyor. (%30 idi)

Guardian
Mastery: Nature's Guardian: Şimdi %33 daha etkili (Saniye başına %1.5 yerine %2)

Restoration
Ironbark: Cooldown'ı 2 dakkadan 1 dakkaya düşürüldü.
Swiftmend: Alan etkisi 8 yarddan 10 yarda çıkarıldı.
Wild Mushroom: Bloom: Bu büyünün yaptığı heal %100 arttırıldı, (Rejuv'un overhealing'inden gelen ekstralar dahil). Ayrıca etkisi 8 yarddan 10 yarda çıkarıldı.

Item setleri
Resto PVP setinin 4 set bonusu artık ironbark'ı 30 saniye düşürüyor. (90 saniyeydi)


Hunter
-Hunterlar artık 20 pet yrine 50 pet saklayabilirler.
-Hunter petlerinin Crowd Control yeteneklerinin cooldown'ları değiştirildi.
---Basilisklerin petrifying gaze cooldownları 2 dakikaya çıkarıldı.
---Batlerin Sonic Blastlarının cooldownları 2 dakikaya çıkarıldı.
---Cranelerin Lullaby cooldownları 2 dakikaya çıkarıldı.
---Porcupineların Paralyzing Quill cooldownları 2 dakikaya çıkarıldı.
---Shale Spiderların Web Wrap cooldownları 90 saniyeye çıkarıldı.
---Wormların Burrow Attack cooldownları 14 saniyeye düşürüldü.

Aspect of the Hawk: Ranged attack gücünü %15 yerine %25 arttıracak.
Revive Pet cast süresi 6 dan 4 saniyeye düşürüldü.

Talent
Aspect of the Iron Hawk: Ranged atack gücünü %15 yerine %25 arttıracak
Binding Shot: Artık bir talent değil, ve marksman hunterlar tarafından level 30'ken öğrenilecek.
Blink Strike: Artık pasif. Pet'in temel saldırıları %50 daha fazla vurur. Artık 30 yarddan kullanılabiliyor, ve kullanıldığında petinizi hedefin tam arkasına teleport ediyor.
Intimidation: Yeni talent. Ve tüm hunterlar tarafından level 30'ken kullanılabilir. (Sadece BM'ler değil)

Beast Mastery
Beast Cleave: ORjinal hasarın %75'i kadar vurur. (%50 idi)
Exotic Beasts: Artık petlerin özel ataklarının cooldown'larını %30 düşürmüyor.

Marsmanship
Bombardment: Multi-Shot hasarını %30 yerine %60 arttıracak.

Item setleri
PVP 2 set bonusu değiştirildi. Arcane shot kullandığınız zaman pvp power'ınız 6 saniye boyunca 800 artacak.


Mage
Genel
Arcane Brilliance ve Dalaran brilliance'ın mana gereksinimi %4'ten %1'e düşürüldü.
Arcane Explosion %40 daha fazla hasar verecek.
Blizzard %40 daha fazla hasar verecek.
Flamestrike'ın ilk vuruşunun hasarı %100 arttırıldı, periyodik kısmı aynı.
Mirror Image: Artık Fireblast atan kopyalar oluşturmayacak, ancak frostboltlarının hasarı %10 arttırıldı.

Talent
Flameglow: Mage'e yapılan hasarların %15'i absorb edilir. (%20 idi)
Incanter's Ward: Mageler artık Spellpower'larının %15'ini kazanabiliyorlar. (%20 idi) Ancak süresi 15 saniyeden 25 saniyeye çıkarıldı.
Living Bomb'un periyodik hasarı %121 arttırıldı. Ancak patlama hasarı %78 düşürüldü. Buna karşılık haste ile ekstra tikler kazanmak mümkün, ve tüm yakın targetlara vurabilir. (sadece 3 target idi)


Monk
Genel
Legacy of the Emperor: Enerji gereksinimi %6'dan %1'e düşürüldü.
Nimble Brew: Artık ekstradan fear etkilerine karşı da kullanılabilir. Ve artık mistweaver monklar da kullanabilir.
Spear Hand Strike: Spell lockout süresi 5'ten 4 saniyeye düşürüldü.

Talent
Ring Of Peace elden geçirildi. Disarm ve Silence etkileri diminishing returnden etkilenir oldu.

Mistweaver
Revival: 25 men raidlerindeyken 6 yerine 15 target'ı healleyecek.

Windwalker
Legacy of the White Tiger: Enerji gereksinimi %6'dan %1'e düşürüldü
Rising Sun Kick: Artık hedefin 8 yard yakınındaki tüm targetların aldığı ekstra dmg %20 oldu. (%10 idi)


Paladin
Genel

Blessing of Kings ve Blessing of Might mana costları %22.3'den %5'e düşürüldü.
Devotion Aura: Aynı zamanda tüm silence etkilerini de yok ediyor.

Glyph
Glyph of the Battle Healer: %30'dan %20'ye düşürüldü.

Holy
Mastery: Illuminated Healing: %12 yerine %10 oldu.
Daybreak: Artık 10 saniyeliğine stacklenebilir. (maks 2 stack) ayrıca bir sonraki holy shock büyünüz, hedefin 10 yard yakınındaki herkesin orjinal iyileştirmenin %75/%150'si kadar heali aralarında paylaşmasını sağlar. Daybreak artık holy shock'un ana hedefini yanlışlıkla heallemicek.

Protection
Shield of the Righteous: Alınan fiziksel hasarı %25 yerine %20 azaltır.

Retribution
Sword of Light: Two hand swordlar'ın hasarını %30 arttırır. (%15 idi)

Item Setleri
Tier 14 Holy paladin 4 set bonusu Holy shock'u 2 sn yerine 1 sn düşürüyor.

Priest
Genel
Power Word: Fortitude: Mana gereksinimi %4.4'ten %1'e çekildi.
Mass Dispel: Artık normalde dispellenemeyen magic efektlerini dispellemiyor. Cast süresi de Disc ve holyler için 1.5 saniyeden 0.5 saniyeye düşürüldü.
Void Shift: Disc ve holyler için Cooldown'ı 5 dakikaya düşürüldü. Ancak shadow için 10 dakikaya çıkarıldı. Böylece Shadow priestler bu ability'i artık arenada ya da RBG'lerde kullanamayacak.

Glyph
Glyph of Mass Dispel: Elden geçirildi, artık cast süresini düşürmüyor. Onun yerine normalde dispellenemeyen magic efektlerini dispel edilebilir hale getiriyor.
Glyph of Smite: Ekstra %20 smite hasarı artık attonement'e aktarılmıyor.

Discipline
Attonement: Artık yapılan hasarın %90'ı heal oluyor. (%100 idi)
Borrowed Time: Artık channel süresini de %15 azaltıyor. (Önceden sadece cast reduction idi)
Penance: %10 daha fazla healliyor, ancak %10 daha az hasar veriyor.

Holy
Divine Hymn: 25 men raidlerinde artık 12 hedefi healliyor. (5 idi)

Shadow
Vampiric Embrace: 25 men raidlerinde artık 15 targetı healliyor.
Glyph of Mind Flay ile gelen speed buff'ın stacklenmemesi ile ilgili bir bug düzeltildi.

Rogue
Talent
Cloak and Dagger: Artık Rogue'un stealth modunda olmasını gerektiriyor. Shadow Dance, bu gereksinimi kaldırmıyor.
Shuriken Toss: Artık %100 daha fazla vuruyor, ancak artık hedef 10 yarddan daha uzaktaysa hasar artmıyor. Ve enerji costu 20 enerjiden 40 enerjiye çıkarıldı.

Glyph
Glyph of Cheap Shot: Cheap Shot'un süresini 0.5 saniye arttırıyor. (1 saniye idi)
Glyph of Garrote: Garrote Silence etkisini 1.5 saniye yerine 1 saniye arttırıyor.

Combat
Revealing Strike: 18 saniye yerine 24 saniye sürüyor.
Sublety
Find Weakness: Artık oyuncu olmayan hedeflerin armorunun %100'ünü yok sayıyor, oyuncuların %50 armorunu yok sayıyor.(Hepsi için %70 idi)

Shaman
Genel
Lavaburst cast süresi 1.5'ten 2 saniyeye çıkarıldı, ancak hasarı da %25 arttırıldı.
Lightning Bolt artık hareket halindeyken cast edilebilir.

Glyph
Glyph of Lightning Shield: Bu yeni glyph, lightning shield'ınız aktive edildiğinde 6 saniye boyunca %10 damage reduction veriyor.
Glyph of Unleashed lightning: Kaldırıldı ve Glyph of Lightning shield ile değiştirildi.

Enhancement
Feral Spirit: Artık kurtlara root ve snare efektleri işlemiyor.
Lava Lash: %250 weapon damage kısmı %300'e çıkarıldı.
Mental Quickness: Artık shamanın attack power'ının %65'ini spell power'a çeviriyor. (%55 idi)
Stormstrike: %375 weapon damage kısmı %450'ye çıkarıldı.

Warlock
Genel
Dark Intent mana gereksinimi %4'ten %1'e çekildi.
Demonic Gateway: Cast süresi 3 saniyeye düşürüldü. Ve ilk charge'ını alma süresi 13'ten 5 saniyeye düşürüldü. Artık her 10 saniyede bir yeni charge üretecek. (15 idi) Summonlanan bu kapılar, warlock'ın sahip olduğu kadar cana ve resillience'a sahip olacak. Ve düşman hedefler tarafından öldürülebilecek.
Health Funnel: Büyünün soulburn kısmı, health funnelden gelen heali %140 arttıracak. (Eskiden direk %36 healliyordu)

Talent
Blodd Horror: Artık pet attackları bu talent'ı aktif etmeyecek.

Glyph
Glyph of Siphon Life: Elden geçirldi. Corruption ya da Immolate hasar verdikçe canınızın %0.5'i kadar healleneceksiniz.

Affliction
Haunt: Dispellendiği zaman bir soul shard elde edersiniz.

Destruction
Fire and Brimstone: Artık cast edilmesi için Burning ember gerekmiyor. Onun yerine,Immolate Incinerate, Conflagrate ve Curse büyülerinizin cast edilirken 1 adet burning ember harcamasını sağlayacak. Ve bu etki Warlock 1 veya daha fazla burning ember'a sahip olduğu müddetçe aktif olacak.

Item setleri
Warlock Pvp 2 set bonusu, pvp 4 set bonusu ile değiştirildi.
Warlock Pvp 4 set bonusu yenilendi: Artık Agnoy Corruption, Doom, Immolate ve Unstable Affliction hasarını %10 arttırıyor.

Warrior
Genel
Defensice Stance: Artık Damage taken reduction'ı %15 yerine %25 arttırıyor.
Shield Wall: Cooldown'ı 5 dakikadan 3 dakikaya düşürüldü.

Talent
Enraged Regeneration. Artık rage gereksinimi yok. Kullanıldığı anda warrior'u %5 healliyor, ve 5 saniye boyunca her saniye %5 daha healliyor, Enrage iken kullanıldığında bu etki %10'a çıkıyor.
Second Wind: Warrior Stun veya immobilize etkisi altındayken artık rage üretmiyor. Ancak arms ve fury warrior'lar level 56 iken bu ability'nin stun ve immobilize iken de rage üretmesini sağlayan bir pasif ability öğrenecekler.
Spell Reflection: Artık pet ve guardian spelleri etkiyi bozmuyor.
Vigilance: Şu anki etkisine bonus olarak, taunt'un cooldown'ını da resetliyor.

Arms
Sweeping Strikes: Artık her target kendi resilience'ından sorumlu. Ana hedefinizin resillience'ı diğer hedeflerin daha az hasar almasını sağlamayacak.

Protection
Bastion of Defense: Artık Shield Wall'ın cooldown'ını 1 dakika düşürür.
Shield Slam: Level 85 altı warriorlar için attack power'ın %100'ü yerine %50'si kadar ekstra dmg kazanır.
Unwavering Sentinel: Defensive Stance'ın Damage reduction'ını %10 arttırmıyor.


Görevler
-Shado-Pan ve Augusut Celestials Dailylerine başlayabilmek için gereken Golden Lotus Reverred gereksinimi kaldırıldı.
-A Test of Valor: Bu görev için gereken valor miktarı 6k'dan 3k'ya düşürüldü.
-Flames of the Void: Oyuncuların war serpent'e binmesini engelleyen bir bug düzeltildi.
-The Strength of One's Foes: Mogushan Vaults, Heart of Fear ve Terrace of the Endless Springteki tüm bosslar artık hem sigil of power hem de sigil of wisdom atabilir.


Yaratıklar
-Tüm dış dünayda bulunan level 90 ve üstü yaratıklar artık lesser charm düşürebilir.
-Pandariadaki tüm rare'ler (Zandalari scouts ve warbringerlar hariç) şimdi her zaman lesser charm atacaklar.
-Pandariadaki tüm rare'ler (isle of thunder'dakiler hariç) brawler's guild için bop davetiye atabilir.

Oondasta
Shiny Pile of Refuse: Artık şansa primal egg, ve bir miktar Dinosaur bones atabilir.
Spritfire Beam: Artık her zıplamada hasarı artmıyor, ancak 150k yerine 200k vuruyor, ve 20 target yerine 99 target'a zıplıyor.


Pet Savaşları
Genel
-Bazı abilitylerin hasarı arttırıldı, ama buna karşılık hit şansları biraz düşürüldü.
-Artık raid ve dungeondayken de pet battle duel atabilirsiniz!
-Artık dış mekandaki pet battle'lar diğer insanlar tarafından da izlenebilecek.
-Artık hit şansları tüm büyüler için görüntülenebilecek.
-Yüksek levellerle dövüşürken level başına %5 miss şansı %2 olarak değiştirildi.
-Maksimum pet levelleri için bir kaç yeni pvp achievementı eklendi.
-Artık petlerin kaydedilmiş büyü setleri peti değiştirdiğiniz zaman da aynı kalacak.
-Artık maks level pvp pet battle sayısı istatistikler kısmından kontrol edilebilecek.
-Pandaren Spirit Pet Supplies artık rare Battle-stone atabilecek.
-Rare Battle-stonelar artık Boa.
-Bazı pet büyülerinin cooldownları damage'leri ve etkileri değiştirildi.
(detaylı bilgi için offical note'a bakınız)

Battle pets:
-Throne Of Thunder ve Isle of Thunder'a yeni petler eklendi.
-Northrend'in donuk tundralarında yakalanmayı bekleyen yeni pet. The Unborn Valkyr.
-Burning crusade raidlerine yeni petler eklendi. Bu petler karazhan SSC ve TK'dan düşüyor, hepsini tamamlayana tito isimli pet hediye ediliyor.
-Tiny blue, green,red ve white carplar artık cagelenebiliyor, ve birden fazla yakalanabiliyor.
-Electrified Razortooth'un blood in the water ve paralyzing shock büyülerinin yeri değiştirildi.
-Ethereal Soul Trader, eski boyutuna tekrar çıkarıldı.
-Teldrassil Sproutling, withers ve ruby sapling'in shell shield yetenekleri yeni bir yetenek olan ironbark ile değiştirildi.

Battle Pet Görevleri:
-Tüm daily pet battle görevlerini bir gün içinde tamamlamak diye bir acihevement eklendi.
-Kötü şans koruyucusu Pet supplies bag için eklendi. Battle stone kazanamadığınız her çanta bir sonrake çantadan battle stone kazanma ihtimalinizi arttıracak
-Beasts of Fable görevi 3 alt parçaya bölündü. Oyuncular artık istediği bölümü ya da hepsini birden yapabilir, bu görev sonunda gelen çantadan pet experience'ı bir süreliğine arttıran item düşebilir.
-Tüm Pet battle daily görevleri artık, xp valor ve lesser charm veriyor.
-Beasts of fable petlerinin zorluğu arttırıldı.
-Maksimum level petler için yeni bir haftalık görev eklendi. Bu görevle pvp pet battle yapmanız istenecek.

Raid Dungeon Ve Senaryolar
Loot seçeneği:
Oyuncular artık o an oynamadıkları specc için loot almayı tercih edebilirler. Bu özelliği karakter portenize sağ tıklayarak açılan menüden ayarlayabilirsiniz. Bu özellik raid finder, pandaria görev ödülleri ya da bonus roll için aktif olacak.

Posted Image
Raid:
-Bonus roller ve failbagler şana yüksek miktarda gold verebilirler.

Bonus Roll:
Loot kazanamadığınız her bonus roll bir sonraki bonus rolldan item alma ihtimalinizi arttıracak.

-SSC TK raidlerinin sololanabilmesi için bir kaç düzeltme yapılmıştır.


Terrace of Endless Spring:
Artık girebilmek için Grand empress Shekzeer kesmenize gerek yok.

Throne of Thunder
Horridon
Amani'shi Beast shamanlar artık mount üstündeyken chain lightning cast etmeyecekler

Primordius
Artık achivement'ı için sadece zararlı debuff almamanız yeterli.


Dungeonlar
-Challenge mode daily görevini bitirince içinden 516 ilvl epic item düşme şansı olan bir çanta alacaksınız.
-Bazı dungeonların minimum level gereksinimi, ve içeriden düşen itemları giyebilmek için gereken minimum level düşürldü.
---Gate of the Setting Sun: Artık normal versiyonu da var, ve level 89'da girebilirsiniz.
---Grim batol, gereksinim 84'e düşürüldü
---Lost City of the Tol'vir, gereksinim level 84'e düşürüldü.
---Magister's Terrace, gereksinim 68'e düşürüldü.
---The Mechanar, gereksinim 68'e düşürüldü.

Zul'gurub
Bloodlord Mandokir, artık o anki hedefine Decapitate atmayacak.

Senaryolar
-Artık Alliance ya da horde senaryolarına girebilirsiniz. (O tarafta olmasanız dahi)

Crypt of the Forgotten Kings
Uncontrolled anger'ların stealth'i yanlışlıkla bozması ile ilgili bir bug düzeltildi.

PVP
-Tüm karakterler artık base %65 resilience'a sahip.
-Battle Fatigue pvp healing'i %30 yerine %45 düşürüyor.
-level 90 iken %1 ekstra damage alabilmek için gereken pvp power 265'ten 400'e çıkarıldı.

-Pvp power'ın heal bonusu artık class ya da specc'inize göre farklı farklı.
---Healerlar pvp power'dan %100 bonus alacaklar.
---Hibritler (druid monk paladin priest ve shaman) %70 bonus alacaklar.
---Diğer herkes (Tanklar dahil) %40 bonus alacaklar.

Pvp eşyaları
-Sezon 13 Tyrannical eyalarının item leveli 493'ten 496'ya çıkarıldı. Silah kalkan ve offhandlar 498'de kaldı.
-Sezon 13 tyrannical elite eşyalarının item leveli 512'den 496'ya düşürüldü.
-Resillience çoğu eşyadan kaldırıldı.
-Resillience gemleri ve enchantleri değiştirilmedi.
-4 set pvp gear bonusları, 1000 resillience yerine 1000 pvp power verecek.
-Pvp power pvp gearları üzerinde harici olarak duracak.
-Gemlerin verdiği pvp power ve resillience %50 düşürüldü.

-Tyrannical silahlar'ın artık belli bir conquest kazanma gereksinimi yok.
-Glorious Tyranny silah enchantleri 400 pvp power + 200 pvp resillience yerine 600 pvp power verecek.
-Bloody Dancing Steel diye yeni bir enchant, dancing steel ile aynı şekilde çalışacak, glorious tyranny ile aynı görünümde olacak. Ancak dancing steel enchant scrollu ile 2200 rating gereksinimi olacak.
-Spirit of Conquest isimli yeni bir enchant, jade spiritle aynı şekilde çalışacak, glorius tyranny ile aynı görünüme sahip olacak, ancak jade spirit enchant scrollu ile 2200 rating gereksinimi olacak.
-2500 rating'e ulaşmış oyuncular için, bir adet tabard ve pelerin 1000 conqueste satılacak.

Battleground ve Arenalar
-Battlegroundlar, RBGler ve arenalar ilvl cap'e sahip olcak, tüm 496 üstündeki oyuncular 496 ilvl'e fixlenecek.
-Daha dengeli gruplar oluşturmak adına, oyuncular battleground sırası alırken specclerini de seçecekler.
-RBG'de alliance ya da horde bayrağını alan tanklar anında %50 daha fazla hasar alır hale gelecek, diğer oyuncular da %20.
Posted Image

Dalaran Arena:
Dalaran duvarcıları, arenanın merdiven olmayan diğer 2 köşesine de merdiven yaptı.

Eye of the storm:
Başlangıç alanlarının yüksekliği düşürüldü.

Meslekler
-Herbalistler, artık herhangi bir skilldeyken de pandaria'dan çiçek toplayabilecekler. Ancak daha az malzeme alacaklar, malzeme sayısı skill ile doğru orantılı olacak.

-Madenciler, artık herhangi bir skilldeyken de pandaria'dan maden toplayabilecekler. Ancak daha az malzeme alacaklar, malzeme sayısı skill ile doğru orantılı olacak.

Posted Image

Itemlar
Voidbinderlar Tekrar geldi. (Upgrade vendor)
-Valor ile upgradelenebilen eşyalar artık 250 valor ile upgradelenebilir.
-Justice ile upgradelenebilen eşyalar artık 750 justice ile upgradelenebilir.

Pvp item upgradeleri
-Malevolent Gladiator be Dreadful Gladiator itemları hariç başka pvp itemları upgradelenemeyecek.

-Oyuncular bankalarındaki ya da void bankalarındaki itemları transmog için, çantalarına almadan kullanabilecek.
-Heirloom itemları upgrade etmek için gereken justice point, honor point ve darkmoon ticket syaısı %60 düşürüldü.

-Cataclysm içeriğine geçen level 80 oyuncular hyjalden ya da vahjrden blackrock caverns ve throne of tides dungeonları için yeterli kalitede olan eşyaları vendorlardan alabilirler.

-Isle of Thunder'daki vendorlara elder charm ile alınabilecek yeni 2 eşya eklendi.
-An empty supply crate: İstenilen yere konulabilir, ve üsütne çıkıp atlanabilir.
-Fazla olan elder charmlarınızı sunreaver bounty ya da arcane trove almak içni de kullanabilirsiniz.

-200 mount toplama achievementı ve ödülü eklendi.

-Unclaimed Black Market kutularını BMAH da görmek mümkün, bu kutular, BMAH'ta satılan herhangi bir itemı ihtiva ediyor olabilir.

-Eye of the Black prince artık reborn silahlara da prismatic socket ekliyor.
-Sunreaver ve kirin tor beaconları throne of thunder raidindeyken de kullanılabilir.

Shado-pan assault kemerleri reverred yerine friendly istiyor.
Shado-pan assault chestleri reverred yerine honored istiyor.
Heirloom insignialar'ın cooldown'ı 5 dakikadan 2 dakikaya düşürüldü.

Throne of thunder trinketlerinin pvp bölgelerindeyken çalışma sistemleri değiştirildi.
-Genel olarak daha az etki ancak çok daha uzun süre uptime olacak şekilde güncellendi.

Courageous Primal Diamond meta geminin procunun ismi lucidity olarak değiştirildi, böylece aynı isimli diğer proclarla karışmayacak.

UI değişiklikleri
-Oyun içi destek sistemi, şimdi sizi direk olarak battle.net destek sitesine bağlabilecek, böylece oyundan çıkmadan temel destek, iletişim ve bilgi öğelerini kullanabileceksiniz.

-Dungeon Journal düzenlendi, model görüntüleyicisi bir alt kategoriye eklendi, model görüntüleyici yerine o raidde bulunan tüm bossların listesi eklendi.
Posted Image

-Dünya haritasında pet tamer'ları gösterme özelliği eklendi.

-Nameplate kullanırken artık o alandaki tüm yaratıkların cast barlarını görebileceksiniz.

Kaynak
 • 10


#599405 MoP: Soru & Cevap (Dungeon ve Raidler) (Official)

Posted by Powah on 15 September 2012 - 08:39 PM

Blizzard dönem dönem, tüm oyuncularından soruları kabul eder ve cevaplar, en son cevaplanan soruların oyunun Dungeon ve Raidler kısmını ilgilendiren cevaplarına bakalım.

Ayrıca;
MoP: Soru & Cevap (Genel Konular)
MoP: Soru & Cevap (Hikaye)
MoP: Soru & Cevap (Sınıflar Arası Denge)

Posted Image

LFR yeni loot sistemi bekleneni pek karşılamadı gibi, Başka herhangi bir fikriniz var mıydı bu konuda?

Sistemin daha görsel olabileceği konusunda sizlere katılıyoruz. Özellikle hiç bir loot kazanamadığınızda kestiğiniz boss'un zorluğunun hiç bir önemi kalmıyor, mutlu olmuyorsunuz. (en azından önceden item kazanma ihtimalinden ötürü bir heyecan oluyordu)
Bu konuda bi kaç değişiklik yapabiliriz, sistemi süslemeyi biz de istiyoruz.


Posted Image

Mists Of Pandaria ile beraber gelen yeniliklerden hangisini daha çok beğenerek sunuyorsunuz?

Challenge mode dungeonlar! Şu anki 5 kişilik içeriklerimiz, LFD ile rasgele buluşturulmuş 5 kişi tarafından tüketiliyor. Bunun düzenlenmesi lazımdı. (Cata heroiclerinden aldığımız bir ders)
Challenge modları, arkadaşlar ve guild üyeleri ile birlikte yeteneklerinizi ve koordinasyonunuzu test edebileceğiniz, eğlenceli ana içeriklerden birisi. CC, assist etmek, hedef önceliği gibi konularda uzmanlaşarak başarıya ulaşabilirsiniz. Ve içeri giren herkesin gear'ını otomatik olarak standart hale getirdiğimiz için, gear'ınız ne kadar iyileşirse iyileşsin, içerik kolaylaşmayacak. Sadece yeteneğinizi geliştirerek buraları daha kolay geçebilirsiniz.


LFR tokenları Takas edilebilecek mi?

Yeni LFR loot sisteminin ana amacı, sizin loot alma ihtimalinizi tamamen dış etkenlerden soyutlamaktı. Eğer arkadaşlarınızdan loot alabilecek olsaydınız, önceden hazırlanmış bir grup ile şansınızı arttırabilirdiniz.


Posted Image

Blizzard'ın 25 kişilik raidlere bakışı nasıl? 25 kişilik raidleri kurtarmak için herhangi bir şey yapılabilir mi? ya da en azından daha cazip hale getirmek için?

Kısacası, şu anki 25 kişilik raidlerin durumundan hiç memnun değiliz. Mantıklı olarak bakıldığında 25 kişilik raidler o kadar da cazip değil. 2.5 kat daha fazla geniş, ve 2.5 kat daha fazla üye gerektiriyor. Her ne kadar 10 ve 25 kişiliğin zorluğunu eşit derecede götürmeye çalışsak da başaramadığımız zamanlar da oluyor.

10 kişilik raidlerde bir kişinin sorumluluğu daha yüksek iken, 25 kişilik raidlerde hareket etmek daha karmaşık.
Zorluğu dengelesek bile, yukarda saydığım sebeplerden dolayı mantıken eşitleyemeyiz.

Cataclysm de 10-25 paralel içeriklerini sunarken asıl umudumuz ve niyetimiz, insanların 10 veya 25 kişilik raid konusunda rahatça seçim yapabilmeleriydi. Ama kabul ediyorum ki 25 ve 10 kişilik raidin organizasyon zorlukları farkı bunu engelledi. Mesela bir guild liderinin düzenli olarak gelen 21 online oyuncusu varsa, bu lider 4 kişi daha bulmak yerine raidi küçültüp 10 kişi olarak gitmenin daha iyi olduğunu düşündü.
Ve eğer Mechanar dungeon'ı bize bir şey öğrettiyse, o da şudur;
Eğer ödül aynıysa, engelin daha az olduğu yolu tercih etmelisin. (Tabi bunun en eğlenceli yol olacağı garantisi yok)

Bunu engellemek için 5.0 patch'i ile küçük bir adım attık. 25 kişilik raidlerden boss başına 6 loot düşürebilirsiniz artık. (Oranlarsanız 10 men'e göre daha çok loot demek) Bu da bir şeydir, ama duruma gerçek çözümü sunmuyor. Bu konu hakkında geliştirmelerimiz devam edecek.


Blizzcon 2011'de bahsettiğiniz, Observer moduna ne oldu? (powah not: Observer modu, dilediğiniz raide sadece gözlemci olarak katılabilmenizi sağlıyordu, mesela paragon'un heroic denemelerini anlık olarak izleyebilirdiniz)

Observer modu hala istek listemizde. Sadece ne zaman getireceğimiz belli değil. Şimdiye kadar diğer özellikler bizim için daha fazla önemliydi, ama umuyorum yakın bir vakitte yayınlayacağız.

Observer modundaki endişeleriniz nelerdi ki?

Raid açısından şöyle bir sıkıntısı vardı, eğer bu modu yayınlarsak, raid liderleri observer modunda yönetirdi raidleri. Düşünsenize, kendi classınızı maksimum derecede oynamaya çalışırken bir yandan da raidi yönetmek mi kolay, yoksa sadece izleyip yönerge vermek mi?
Haliyle bu sistem high end oyuncular için kesinlikle kullanılması gereken bir yöntem olurdu.

Söylediğim gibi, bir kaç baş etmek istediğimiz sorun var, ama mükemmel olacağı konusunda hiç şüphem yok.

25 kişilik raidi nasıl kurtaracaksınız?

Daha fazla harcanan efor için insanların aldığı lootu orantılamak istiyoruz, bu daha yüksek ilvl loot manasına gelmesin, sadece daha fazla loot alabilme imkanı verilebilir.
25 kişilik raidleri öldürmeye çalışmıyoruz, ancak kurtarmak için de mükemmel bir iş yapmadığımız konusunda sana katılıyorum.


Posted Image

Heroic Spine gibi bir boss fight'ı nasıl oluştu? Yanlış giden neydi?

Bir boss fight'ını heroic zorluğa ayarlarken en zorlandığımız kısım, sınıflar arası dengeyi tutturmak. Ultraxion gibi combatlarda sınıfların yakın dps yapabileceğini öngörebilirken, 20 saniyelik bir hedefe eşit derecede burst yapabileceklerini elbette söylemiyoruz.

Bu, bizim ölümcül zor combatları ayarlayamayacağımız manasına gelmiyor, sadece daha dikkatli ayarlamalar yapmamız manasına geliyor.
Örnek vermem gerekirse, heroic ragnaros'u deneyen guildleri izlemek oldukça ilginçti. Mesela 2. fazı geçemeyen guildler molten elementaller için 9-10 tane balance druid aldılar. Ancak 3. faza geçince her ne kadar balanceların aoesi mükemmel olduysa da, yerdeki ateşlerden kaçarken dpsleri oldukça düştü.
Haliyle guildler gittikçe daha az druidle denemeye başladılar, ve en sonunda dengeli bir komboyla ragnarosu kesebildiler.

Ama, eğer 3. faz gibi bir faz olmasaydı, fight nefarian hc world first fightına benzerdi. (powah note: orda da druid stackleyerek almışlardı)
Kısacası spine fightından derslerimizi aldık.

LFR son nokta mı, yoksa hiç hazırlanma ya da gereksinim olmadan da bedava ödül almak da gelecek mi? (powah not: Soruyu soran kişi lfr'nin aşırı kolay olmasını iğneliyor.)

LFR'nin birlikte oynadığınız arkadaşlarınızla yaptığınız progress'in yerini tuttuğunu düşünmüyorum.
LFR sadece arkadaşlarınız online değilken yapmak isteyebileceğiniz bir şey.

Kısacası Arkadaşlarla raid yapmak > Raid Finder'a katılmak > Hiç bir raide katılmamak.

Posted Image

Heroic'e çevirerek değil de olaya göre Hard-mode boss fight dizaynları görecek miyiz? (Powah note: bkz: ulduar)

Terrace of Endless Spring raidindeki The Protectors of the Endless combatı tam da Ulduardaki Iron Council combatı gibi çalışıyor. Eğer Protector Kaolan'ı en son keserseniz, "elite" loot alıyorsunuz, ki bu loot daha yüksek statlara sahip.

Kısacası deney yaparak ve bunları mantıklı yerlerde yayınlayarak bazı şeyleri halletmeye çalışıyoruz. Bazı ulduar fightlarının hard modelarını çözmek oldukça kolaydı, mesela freya'yı koruyucuları ayaktayken kesmek gibi, ama kaçınız vezax'ın achievementı olmadan hard mode'unu bulabilirdiniz? Ya da XT'deki gibi gizli tuzaklar...
Hatırlıyorum da Mimiron'un hard mode'a nasıl geçeceğini tartışıyorduk, aramızdan birisi, "neden duvara kocaman kırmızı bir düğme koymuyoruz?" diye bir espri yapmıştı. :) (powah note: Şu an mimiron gerçekten de duvardaki bir kırmızı düğmeye basılarak heroic zorluğa geçiyor)

Kısacası, heroic'e çevirme duracak (DS, ICC gibi), ancak Ulduar modelini uygulayabileceğimiz yerleri de gözden kaçırmamaya çalışıyoruz.

Posted Image

Gelecek raidlerde değişik çevreler görecek miyiz?

Tier - Raid içeriğimizi hazırlarken görsel değişikliklerin önemine oldukça değer veriyoruz. Farklı bölgelere sahip olmak bu konuda oldukça yararlı oluyor. (BoT, BWD, Tot4W gibi, aynı tier, farklı bölgeler) Ama yine de aynı raid içinde de farklı farklı çevreler iyi oluyor.

Ulduar hakkındaki mükemmel şeylerden birisi de, mesela mimiron'un bölgesinin freya'nın bölgesinden farklı hissettirmesiydi, ya da ignis'in bölgesi ile diğer yerlerin farkı gibi.


Posted Image

Ulduar gibi başka bir raid görecek miyiz? Yoksa Mop'un ilk tierinden sonra Dragon soul ya da ToC gibi raidler mi olacak?

Ulduar ve icecrown'ı biz de çok sevdik.
Ancak pandaria ile birlikte 3 ayrı raidle gelen 18 boss ve 2 adet world boss'umuzun olması, ulduar gibi başka raid de yayınlamayacağımız manasına gelmiyor. Sadece ilk tierde sha, mantid ve moguların hikayelerini yansıtmak istediğimiz için ayrı ayrı bölgeler kurduk.
Aslında bundan sonraki raid tam da istediğin gibi olabilir...


End game, hardcore oyuncuları elinizde tutmak için ne gibi planlarınız var?

Bunun için ne kadar hızlı içerik sunarsak o kadar iyi olur elbette. High end oyuncular içeriği bitirince biraz ara almak isteyebiliyorlar, ancak bu ara uzadıkça da ilgilerini kaybediyorlar.

Biliyorum, yıllardır "daha hızlı, daha iyi" diyip duruyoruz, ama yine de bu büyüklükte bir gemiyi çevirmek yıllarımızı alabiliyor. :(

Kaynak: http://www.wowhead.c...ards-reddit-q-a
 • 10


#595924 5.0.4 Patch'ine ne kadar hazırsınız? (genel patch notları)

Posted by Powah on 28 August 2012 - 02:45 AM

5.0.4 Hayatta Kalma Rehberi

Posted Image

28 ağustosta yayınlanacak olan 5.0.4 patch'i ile, özellikle pandaria adası için yapılmış bir kaç değişiklik dışındaki tüm değişiklikler oyuna eklenecek. Rehberi, patch'e hazır bir şekilde adapte olabilmeniz için hazırlıyorum.
Haliyle, gelecek büyük değişiklikleri önceden görüp hızlıca adapte olabilirsiniz.


Posted Image

Her büyük patch öncesi, o patch'i önceden indirip, patch geldiği zaman ara vermeden oyununuza devam etmek isteyebilirsiniz. 5.0.4 patch'i siz farketmemiş olsanız da aslında arkaplandan indirildi, veya indiriliyor. (bu bir kaç haftadır sürüyor) Hala indirilmediyse, en azından bu patch'in büyük bir bölümünü yüklediğinizden emin olun.
Bunun için, launcher'ınızı açın, ayarlarından arkaplandan indirmenin aktif olduğundan emin olun.
Diğer sorularınız için; Arkaplan indiricisi, sıkça sorulan sorular

Elbetteki patch yayınlandığı zaman yüklemekle ilgili sıkıntı çekenler olacaktır. Haliyle, bu kişilerin, Patch yükleme sorun giderici sayfamızı kontrol etmeleri faydalı olacaktır. Bu sayfada hem basit anlatım hem de üst düzey anlatımları bulabilirsiniz.

Yeni ve büyük bir patch geldiği zaman oyuncuları korkutan bir diğer durum ise, güncelliğini yitirecek olan addonlar'a ne olacağı. Wowinterface ve curse.com gibi siteler her zaman size en güncel addonları sunarlar, haliyle oradan 5.0.4 ile uyumlu addonları bulmanız yararınıza.

Eğer uzun zamandır oyunu oynamıyorsanız, ya da ui, lua, xml hataları alıyorsanız, tüm addonlarınızı tamamen silip, addon maceranıza sıfırdan başlamanız çözüm olabilir. Ayrıca bu konuda UI sıfırlama sayfamız da size yardımcı olabilir.
Posted Image

Elbetteki en büyük değişiklik tamamen yeni olan talent sistemi, ve bu sistemin getirdiği tonlarca yeni yetenekler, büyüler... Ancak bunlara geçmeden önce, özellikle oyun stilinizi değiştirebilecek ana değişikliklere göz atalım. Bu değişiklikler küçük de olabilir büyük de olabilir, ama çoğu class ve specc değiştirildi. Hatta bazıları tamamen yeniden dizayn edildi. Patch geldiği zaman karakterinize ısınmak için biraz vakit ayırın ve action bar'ınızı düzenleyin. Şimdi bu değişikliklere genel olarak bir göz atalım.

Death Knight
Presence'lar değiştirildi. Şimdi frost presence, runic power rejenerasyonunuzu iki katına çıkartıyor. Ayrıca her specc artık kendi presence'larını kullanabilmeleri için, o presence'a özel yetenekler kazanıyorlar.
Necrotic strike ve yeni bir özellik olan death siphon artık death rune gerektiriyor.

Druid
Artık feral specc'i ikiye ayrıldı, feral (kedi druidler için), ve guardian (ayı druidler için) tamamen farklı iki specc.
Haliyle oluşan bu 4 speccte birbirlerinden farklılar, ve farklı özelliklere sahipler. Ama artık ortak özellikler eskisinden daha güçlü, mesela feral ve guardian druidler healing touch ile kendilerini iyi derecede iyileştirebilirken, balance ve restoration druidler, sahip oldukları kedi ve ayı formu özelliklerinden daha fazla yararlanabilirler.

Hunter
Bu class için artık minimum range diye bir şey yok, Range slot'u oyundan tamamen kaldırıldı, haliyle hunterlar range silahlarını artık melee slot'unda kullanıyorlar. Artık hunterlar expertise stat'ından faydalanabiliyorlar, çünkü okları dodge'layabiliyor. Ayrıca herhangi bir pet herhangi bir özelliği seçebilir. (mesela beğendiğiniz örümcek petiniz, hem ferocitiy, hem tenacity hem de cunning olabilir)

Mage
Mage'ler, rotasyonları ve oynaması daha ilginç hale gelebilmesi için bir çok değişikliğe uğradı. Arcane mage'ler artık daha komplex bir rotasyona sahip. Fire mage'lerin rasgele olan bir çok özelliği artık oyuncunun kontrolünde. Frost mage'ler pve'de de güçlüler. Ayrıca frost specc'ine özel olan crowd control abilityleri tüm speccler tarafından kullanılabilir halde.

Paladin
Paladinlarin şimdi bir kaç tane range skilleri var, ancak hala melee olarak sayılıyorlar. Raid bufflarını düzenleyebilmek adına paladinlerden auraları aldık. Bundan böyle bufflarınız seallar üzerinden olacak. Paladinler şimdi 5 holy power stoklayabilirler, ancak aynı anda en fazla 3 tane kullanabilirler.

Priest
Çakralar bundan böyle warrior'ların presence'ı gibi işliyor. Discipline specc'ine absorb özelliklerini güçlendirmek adına bir kaç değişiklik yapıldı. Shadow priest'ların artık yeni bir güç kaynağı var, manaya ek olarak shadow orb'u da kullanabiliyorlar (rune'lar gibi) Bu orblarla bazı güçlü büyüler ya da daha güçlü crowd control spell'leri kullanabilirler.

Rogue
Poisonlar vendordan değil direk spellbook'unuzdan hallediliyor. Ve bundan böyle tüm posionlar iki silahınızda birden oluyor. Genel olarak iki çeşit poison var. Ölümcül (deathly, wound poison), ölümcül olmayan (diğerleri) Aynı anda bu iki çeşitten de birer tane poison kullanmanız mümkün. (Mesela cripling + deathly poison kullanıyorsanız, bu hem main hand'inizde hem de offhand'inizde olacaktır)
Sadece bir specc'in kullanımına verilen özelliklerin çoğu artık ortak olarak kullanılabilir. (shadowstep, cheat death gibi)
Daggerların hızları standart hale geldi, haliyle offhand'e hızlı silah alma gibi durumlar ortadan kalktı, her silah her iki ele de uygun.

Shaman
Uzun süreli buff totemleriniz yok. bu bufflardan bazıları shamanlar tarafından pasif olarak taşınmakta.
Artık totemler kısa süreli, duruma özel bonuslar veriyor. Haliyle multi drop totem bar'ı oyundan kaldırıldı, ancak totemler, genel olarak tek bir ikon altından çağrılabilir. (call pets gibi)

Warlock
Her warlock specc'i artık kendine özel bir ikincil güç kaynağı kullanıyor (rune'lar gibi yine), bu güçler sayesinde geçici bonuslar kazanabiliyorlar. Affliction warlocklar daha fazla dot koyabiliyorlar, ve bu dotları güçlendirebiliyorlar, ve ikincil güç kaynağı olarak soulshard kullanıyorlar. Demolock'lar ise soul shard yerine demonic fury diye bir güç kaynağı kullanıyorlar. Destrolocklar da unstable embers kullanıyorlar. Warlockların artık armor spelleri yok, petlerden farklı farklı bonuslar almak yerine, bu güçleri pasif olarak almış durumdalar zaten. Haliyle belli bir pet belli specc'e özgüdür kavramı bozuluyor. Tüm demonlar ortalama aynı hasarı veriyorlar. Doomguard, infernal veya soulshard özelliklerinin cooldown'ları bir raid boss'unda wipe yerseniz otomatik olarak sıfırlanıyor.

Warrior
Rage sistemi, daha kullanışlı olabilmesi için değiştirildi. Warriorlar artık hasar alarak rage oluşturmuyorlar, bunun yerine main abilityleri (mortal strike, bloodthirst, shield slam gibi) rage veriyor. Ayrıca stance'ler artık ortak bir action bar kullanıyor. (stance değiştikçe action bar değişmiyor) Bunun sorun yaratmaması için, hiç bir warrior skilli belli bir stance'i şart koşmuyor. Haliyle stance bonusları biraz değiştirildi, berserker stancedeyken hasarlardan rage alabilirsiniz, battle stance'teyken dps yaparken daha fazla rage kazanıyorsunuz,ve defensive stance size hayatta kalmakla ilgili bonuslar veriyor.
Posted Image

Yeni talent sistemi, karakterinizi nasıl tasarlayacağınızı belirliyor, bunu yaparken eski sistemdeki her specc'in ayrı olması hissini değiştirmiyor.

En belli değişiklik, elbetteki yeni talent sayfası, bu sayfada artık her specc'in kazandığı kendine has ana büyüleri de görebilirsiniz.

Artık daha geniş, kullanışlı ve güçlü talentlar var, ve specc'inize bağlı olmadan seçebiliyorsunuz, ancak her satırdan yalnızca bir talent seçebilirsiniz. Bir çoğu eski talentlar gibi dursada, ya biraz değiştirilmiş, ya da tamamen yeni oluşturulmuş talentlardır. Seçim yaparken zorlanmanızı istedik, haliyle tercihlerinizi yaparken uzun bir süre düşünebilirsiniz. Hemen telaşlanmayın, çünkü artık talentlarınızı istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde değiştirmeniz mümkün. (dust of diapperance gibi bir materyal ile)

Haliyle patch geldiğinde tüm talentlarınızı yok olmuş olarak bulacaksınız.

Güncel talent hesaplayıcısına erişmek için aşağıdaki adrese gidin.
http://mop.wowhead.c...lent-calculator


Posted Image

Glyphler artık daha zor seçilebilir, ve daha eğlenceli. Prime glyphler tamamen kaldırıldı, ve gücün büyük bir bölümünü major glyphler aldı, minor glyphler ise sadece eğlence ve süs amaçlı.
Posted Image

 • 5.0.4 ile bir çok yeni özellik gelecek ve tam değişiklik listesi için 29 ağustosta yayınlanacak patch notes'u bekleyin, ancak bazı değişiklikleri şimdiden belirtmek istiyoruz, çünkü her oyuna girdiğinizde bu değişikliklerden ne kadar memnun olacağınızı tahmin edebiliyoruz.
 • Artık tüm cooking ödülleri ortak, ve epicurean award ismiyle anılıyor. Bu, currency pencerenizi temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda shattrahta cooking dailysi yaparak dalarandan chef hat almanızı sağlıyor.
 • Aoe loot! Tonlarca mobu toplayın, kesin, ve tüm lootu sadece bir click ile toplayın.
 • Daily görev sınırı kaldırıldı, her ne kadar bu özellik mop'ta işinize yarayacak olsa da, şimdiden faydasını görmeye başlayabilirsiniz.
 • Account wide mount, pet ve achievementlar! Artık tüm pet, mount ve achievementlarınız'ın çoğu, aynı lisans altına kayıtlı tüm accountlarınızdaki tüm karakterler tarafından paylaşılıyor. Haliyle bir achievement'ı farklı bir kaç karakteriniz ile ortak olarak başarabilirsiniz.
 • Oyundaki çoğu pencere için yeni yardım sistemi oyuna eklendi. Bu ipuçlarını pencerelerink öşesinde bulunan "i" ikonlarına tıklayarak açıp kapatabilirsiniz.
 • Artık yeni speller otomatik olarak level atladıkça öğreniliyor.
 • Mana havuzları sınırlandırıldı. her ne kadar tatmin edici gibi görünmese de, bu tüm mana kullanıcılarını etkileyecek. Intellect halen daha güçlü speller kullanabilmenizi sağlarken, spirit ile hala mana doldurabileceksiniz. Ancak şimdi spirit ve int arasında daha zorlu bir tercih yapacaksınız.
Patch ile gelen daha bir çok güzel değişiklik var, ve eğer bu tanıtımda atlandığını düşünüyorsanız, diğerleri de görsün diye yorumlarda paylaşabilirsiniz.Posted Image

Diğer insanlarla etkileşiminizi dğeiştirecek bir kaç değişiklik daha var!

 • Yeni buff ve debuff dizaynı. Bu dizayn sayesinde, raidinizde alabilceğiniz buffları görebileceksiniz. Bir raide girdiğiniz zaman, 8 adet raid buff'ı almanız gerektiğini, kimin verip kimin vermediğini rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.
 • Battletag desteği sayesinde artık insanlarla mailinizi vermeden de iletişim halinde olabilirsiniz. Eğer diablo 3 oynadıysanız zaten bir battle tag'iniz var, eğer yoksa hemen şimdi bir tane oluşturun Battle tag sizin sabit battle.net nickinizdir, o yüzden düzgün bir isim seçin. Battletag'ler ile real id ile yapılan her şeyi yapabilirsiniz. Real id'yi sadece akrabalarınız ve arkadaşlarınızla iletişim için kullanın, diğer iletişimde kalmak istediğiniz kişiler için battetag daha güvenli olacaktır.
 • Birleştirilmiş pve kuyrukları. Artık raid dungeon ve scenariolar için tek bir pencereden aynı anda kuyruğa girebilirsiniz. Haliyle ilk önce hangisi gelirse ona girmekte özgürsünüz.
 • Cross-realms!Bu özelliği 5.0.4 ile bir kaç server için getirmeye karar verdik. MoP a kadar bu serverların sayısı artacak, ve mopta tüm serverlar faydalanabilecek. Eğer moptan önce yeni bir karakter kasmak istiyorsanız, bu özellik size çok yardımcı olacak.
 • Ayrıca yeni bir roll penceremiz var, chat penceresi yerine özel bir pencerede daha düzgün bir şekilde loot dağıtımını görebileceksiniz.
Posted Image

Savaşın ilk iki Scenario'su 5.0.4 ile geliyor. (biri horde biri alliance), ancak pandaria paketinin çıkmasına bir kaç hafta kalıncaya kadar aktif olmayacaklar.
Posted Image

Bu değişiklikleri bir yere uyduramadım, haliyle madde madde ekliyorum.

 • Pvp 11. sezon bitiyor. Her zamanki gibi kimin ödül kazanıp kazanmadığına karar vereceğiz. Eğer kazanabileceğinizi düşünüyorsanız hazırda bekleyin, ve sakın server değiştirmeyin. Conquest puanları da bu sezon bitimi ile beraber honor'a çevrilecek.
 • Kafalık enchantleri kaldırıldı. Daha önceden de açıklanmıştı. Bu dizaynın faydasını mopta göreceksiniz, ancak şimdiki enchantlerde kaldırılacağı için etkisini 5.0.4 ile hissedeceksiniz.
 • Ranged relic ve thrown silahlar ve slotları tamamen kaldırıldı. Şimdi bütün silahlar silah bölümüne takılacak, haliyle range silahların gücü, buna wandlar da dahil, arttırıldı.
Genel olarak değişiklikler böyle, eminim ki bir iki tanesini unuttum. Ama sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorumunuzda belirtmeyi unutmayın!

kaynak: http://us.battle.net...Guide-8_24_20125.0.4'ün bilinen oyun içi sıkıntıları
(bu sıkıntılar hotfixlerle düzeltilecektir)

Master Looter Sıkıntısı
Master looter, grup 1 dışında kimseye loot veremiyor, bu sorunu çözmek için vermek istediğiniz kişiyi ve master looter'ı grup 1'e taşıyın. (eğer sorun bu şekilde de çözülmezse ticket açın)


Ayrıca grup lideri, eğer grup 1 dışından başka birisini master looter olarak atadıysa, kendisi geri master looter olamıyor.
Bunu çözmek için raid lideri önce grup 1'den birisini master looter yapmalı, sonra kendi üstüne almalı.


Account Wide petlerim mountlarım görünmüyor!
Bu aslına Bir sorun değil, petlerin ve mountların account wide olabilmesi için, o pete veya mounta ilk sahip olan karakterlerinize bir kereliğine girmeniz gerekiyor.

Requires Artisan riding hatası
Eğer northrend ve eski bölgelerde uçamıyorsanız bunun sebebi o bölgelere özel uçuş skillerini öğrenmemenizdir, ancak oyun içinde artisan skill'iniz olmadığı için uçamıyorsunuz diye yanlış bir hata alacaksınız.

Ranged Silahın yok olması
Range slot'un oyundan kaldırılmasıyla birlikte bu eşyalar da çantanıza gelmiş olmalı. (relicler çöp olarak geliyor)
Ancak çantanız full ise, bu eşyalar çantanızda biriki yer açıp oyundan log out olup log in olduğunuzda geri gelecektir.

Ink vendorları sıkıntısı.
Normalde şu an inkleri blackfallow ink ile takas edebiliyor olmanız lazım, ancak vendor sanki dream ink istiyormuş gibi görünecektir.

Cage pet
Şu an pet günlüğünden petinize tıklayıp cage pet dediğinizde hiç bir şey yapmaması normaldir. Bu özellik 25 eylülde aktif olacaktır.

Çoklu profession recipe'leri.
Bir karakter cross realm bölgesine girdiği zaman profession listelerindeki her şey ikili olarak görünecek, oyundan bir kere çıkıp tekrar girmeniz halinde düzelecektir.

PVP ele geçirme barının gözükmemesi
Wintergrasp grizzly Hills ve tol baraddaki ele geçirme barları şu an görünmüyor, ama ele geçirme işlemlerinde sıkıntı yok.

Mac OS X
Karakter yaratma ekranında, sol üst köşeden pencereyi kapat düğmesine tıkladığınız zaman oyun donacaktır.

Kaynak
 • 10


#621640 Ezekeel'in Günlüğü: Bir Noobun WoW Maceraları

Posted by Ezekeel on 16 April 2013 - 09:40 PM

Bu oyunu birkaç yıl oynayan her insanın başından hiç şüphesiz sayısız macera geçmiştir. Niye yapıyorum bilmiyorum, belki can sıkıntısı, belki de geçmişe olan özlem ve anılarımı saklama isteği ama benim de başımdan geçen bu maceraları bir yere toplayasım geldi. Olaylar Ankara'da geçmektedir, mekan isimleri yabancı gelebilir. Yazılanlar gerçeklerdir veya gerçeklerden esinlenilmiştir, hatırlanmayan kısım ve bazı tarihler gerçeğe yakın olacak şekilde uydurulmuştur, isimlerde küçük değişiklikler yapılmıştır. Hafızamın beni yanıltması ihtimali dışında, okuyucuları da düşünerek, içerik sıkıntısı yaşarsam bazı abartılar ve oynamalar yapabilirim, gerçek bir günlük okuyormuş gibi değil de arkadaşınızdan gerçekliğinden emin olmadığınız bir olay dinliyormuş gibi okuyun. Ayrıca tam günlük formatında olmayacak.

Anılarımda geçen önemli kişileri de bir yandan çizerek anlatmaya çalışacağım. Yıllar geçtikçe yeni insanlar eklenecek, var olanların da görünüşleri değişecek.

Posted Image
(Boy sıralamasına uyulmuştur.)


Çocukluk hayalleri

İlkokul 4. sınıftaydık. O sıralarda ben düzenli CDOyun ve arada Level'ı takip ederken en iyi arkadaşım Ongun da sanırım Level, PCWorld vs. her ay ne bulursa alıyordu ve bu dergileri iştahla okuyorduk. O sıralarda da çoğu oyun dergisi birkaç ayda bir WoW özel dosyaları, küçük kitapçıklar ve rehberler yazıp dergiyle birlikte veriyordu ki Ongun da hep bunları alır okur, ben de yanından bakardım. Kararımızı vermiştik, bu oyun Türkiye'ye gelince kesinlikle başlayacaktık. Aslında oyunla ilgili bilgim de o kadar rehbere bakmamıza rağmen ırklar, sınıflar, mesleklerle ilgili basit bilgilerden ibaretti. Kafamda canlanansa hep dergilerden görebildiğim resimlerin hayal gücümle biraz hareketlendirilmişi gibi bir şeydi. Ongun'unsa benden daha çok okuması ve Warcraft oynaması nedeniyle bilgisi tabii ki daha çoktu. Her onun evine gidişimizde bir kez Mesa Plaza'ya(Çayyolu'nda bir avm) uğrar, Ada'dan oyun alırdık(Ongun alırdı), sanırım o yıl da Frozen Throne'u benimleyken almıştı ancak o oyunu hiç birlikte oynamadık, o ne kadar oynadı onu da bilmiyorum.

Ek bilgi: Ongun, o dergi eklerinden biri bende kalmış abi. Yıllardır duruyor öyle, arada okuyup gülüyordum birkaç yıl önce ama şu an nerede bilmiyorum valla.

25 Nisan 2004

Ongun'la okulu bir haftalığına asıp devre mülkümüzde tatil yapmaya gittik. Oyun muhabbetiyle başlayan arkadaşlığımızı devam ettiren de oyunlar oluyordu sanırım ve verandaya oturmuş elimizde dergi ekiyle yine WoW muhabbeti yapıyorduk. Merak etmeme rağmen oyun kafamda neredeyse hiç oturmamıştı.

Ongun: Druidler mesela şekil değiştiriyo, yunus falan olup hızlıca gidiyolar sudan.
Ben : Ne güzelmiş, druid ol o zaman.
O: Sen druid ol, ben mage olup büyü yapcam. Staff falan tutcam.
B: Yek yeaa ben de mage olcam, Night Elf olcam. Niye Night Elfler mage olamıyo, olsalarmış keşkem. Rıfat nolcakmış?
O: Paladin olcakmış o.
B: Napıyo o?
O: Healleyebiliyo resleyebiliyo dalabiliyo...
B: Ben de olabiliyo muyum onu?
O: Olabilirsin, her takımda bi tane olması lazım zaten. (Paladini tank, healer gibi bir görev sanmıştım o ara.)
B: Öldürürüz dimi Rıfat'ı? Heheheh.
O: Evet, kenara saklanırız çıkınca öldürürüz heheheheh. Paladin ama olsun ikimiz öldürebiliriz.
B: Hehehehe.

İlginç bilgi: Bu kredi kartı olayı yüzünden Rıfat'ın oynamasına ailesi bir türlü izin vermedi ama Knight Online'da iki mage(o da warrior olmuştu) onu mobların ortasına çekip öldürmeye çalışıyorduk. Hep de Rıfat'ı öldürmeye yönelik planlar yapmışız, ona gıcık oluyorduk sanırım hehe.

Aile engeli

18 Şubat 2005

Artık 5. sınıfım. Sonunda World of Warcraft Avrupa'ya, dolayısıyla Türkiye'ye gelmişti ancak kutusunu hiçbir yerde bulamamıştım. Biz de Dost Kitabevi getirteceğini söyleyince oradan bir tane ayırtmıştık. Bir hafta sonra koşarak ve heyecanla Ankuva'daki(Bilkent'te Bilkent Center'ın yanında ek avm) Dost Kitabevi'ne daldım.

Ben: Vörldofvörkıraft geldi mi! Ayırtmıştık biz ondan?
Kasiyer: Hangi adla ayırtmıştınız?
(...)

Kasiyer eğilip altlardan bir yerden bir kutu çıkarıp bana verdi, annem de tam o sırada peşimden kitabevine girdi, parayı ödedik(120 TL gibi bir fiyattı sanırım) ve çıktık. Taze ekmek bulmuş aç insan gibi gözlerim faltaşıymışçasına açılmış kutuya bakarak yürüyordum. Sonra kutunun ezilmiş olması hoşuma gitmedi, hemen geri gittim.

B: Pardon, bunun yandan yememişi var mı acaba?

Kasiyer bana çocuğum diye kötü kutuyu kakalamaya çalışmış diye düşündüm. Kutuyu aldı, eğilip düzgün bir tanesiyle değiştirdi ve ben de hemen çıktım. Okulda Fransızca gördüğümüzden dolayı oyunlardan öğrendiğim kadar olan kısıtlı İngilizce ile o günün akşamında hesap alma sayfasına girdim. İkide bir heyecanla salona koşup bir şeylerin anlamını sorup bilgisayar başına geri geliyordum. Rapor yazıyormuşçasına her şeyi düzgün yapmak istiyordum. En son kredi kartı bilgileri vermeye gelince ailem güvenemeyip oyunu oynamama izin vermedi, o sıralarda hâlâ bazı insanlar internetten alışverişe güvenemiyordu. Adeta yıkılmıştım.

Acaba küçük Ezekeel ne yapacaktı? Ailesi nasıl ikna olacaktı? Gelecek bölüm kim bilir ne zaman! (Zaman bulduğumda artık...)

Eleştiri ve önerilere açığım. :D Bu arada böyle birden bir yıl atladım ama zaman ilerledikçe yavaşlayacak.


#620869 Warlock Fel Green Fire (Yeşil Ateş) Epic Questi Rehberi.

Posted by Headbanger on 07 April 2013 - 03:49 AM

Arkadaslar 5.2 Patch'i ile gelen Warlock classına özel olan bu quest için sizlere bir rehber hazırladım. Hiç bir şekilde tercüme v.s yoktur. Direk kendi cümlelerim. Benim başardığım bu quest'teki tecrübelerimi sizlere aktarmak istedim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Bu rehberdeki bütün yazılar bana yani Headbanger isimli üyeye aittir.

Öncelikle işin en zor kısmı olan, bu quest itemini düşürmektir. İsle of thunder adasında ki rare bosslardan düşen bu itemi, ayrıca goldunuz varsa Action house'den alarakda kullanabilirsiniz.


İtemin ismi : Sealed Tome of the Lost Legion

Questler

1. Aşama : İtemi bir şekilde ele geçirdiniz. İlk işiniz kendinize health stone yapmak. Yaptıktan sonra iteme tıklayın.

2. Aşama: İteme tıklayıp patladıktan sonra, Çantanıza Codex of Xerath isimli bir quest düşecektir. Bu questi alın.

3. Aşama: Questte yazanlar demonic dilinde olduğu için bunu siz okuyamıyorsunuz. Size yardım edicek sadık hizmetcileriniz olan herhangi bir demonunuzu summonlayıp onunla konuşun.

4. Aşama: Demonunuzla konuştuktan sonra sizi Warlock trainere yollayacak, Oradan 2 tane basit quest yaparak bir quest daha alıyorsunuz.

5. Aşama: Bu aşamada Outlande gideceksiniz. Sizden istenilen, questtede yazdığı gibi Outland'deki, Hellfire, Netherstorm, Shadowmoon, maplerinden Soulstone'ları toplayıp, sinematikleri izleyeceksiniz. Bu ana bossumuzun oluşumunu gösteren bir questtir. Soulstonelara yaklatşıkça debufflar alacaksınız. Uzak olduğunuzda Cold (Soğuk) Etrafındaysanız Warm (ılık) Dibindeyseniz Hot (sıcak) Debufflarını alacaksınız. İyi takip edin.

6. Aşama: Bu questide verdikten sonra Warlock'lara özel bir senaryoya dahil olacaksınız. Senaryonun ismi ''Black Temple'' bildiğiniz gibi shadowmoon valleyde entrance'i bulunmaktadır.

Senaryo

1. Part: Black Temple kapısından giriyorsunuz.

2. Part: Belirtilen yerdeki mektupa tıklıyorsunuz.

3. Part: Akama ile konuşuyorsunuz

4. Part: Akamayla biraz ilerledikten sonra, onun arkasından yürüyün ve onun durduğu yerde durun. Karşınızda hayalet mob görceksiniz. O anda petinizi dissmis yapın ve Eye of the killrog skillinizi yapın. Görmüş olduğunuz mavi alanlara değmeden ortadan gideceksiniz. Değerseniz instant 150.000 dmg yersiniz. Eye of killrogla ufak bir yol gidin ve durun. Sonra o gördüğünüz alanda kendiniz yürüyün. Böyle yapa yapa sona doğru gidin. Karşınıza gelen hayaletleri hareket etmeden kesin.

5. Part: Burda bir Bossumuzla karşılaşacaksınız. İsmi Essence of Order. Gördüğünüzde size tanıdık gelebilir. Bossun 2 tane abilitysi var.

- Spelflame : Yere çizgi halinde bir alan açar ateşin üzerinde durduğunuzda saniyede 45.000 dmg alırsınız.

-Hellfire: Buda bildiğimiz Hellfire spellinin arcane modelidir. Saniyede 10.000 dmg verir.

Bossun canı 19m 'dir. Alanlarda durmayın ve direk nuke açın defansiflerinizi düzgün kullanının. Destro ve voidlord işinizi çözecektir.

6. Part: Burda demonları kese kese akamayı bulup konusacaksınız. Yanlız dikkatli olun ne olduğunu anlamadan ölebilirsiniz. Demonlar çok güçlüdür.

7. Part: Akamayla konuştuktan ve alandan geçtikten sonraki süre içerisinde Odalardaki demonları kesin ve odalardaki eşyaları toplayın (bardak, kolve v.s) En sona kadar gidin ve hazineyi açın.

8. Part: Yolu takip edin.

9. Part Final Part: Kanrethadı öldürceksiniz. Bu en zor kısımdır.

Kanrethad Boss Taktikleri

Hp'si 31.000.000 olan Bu çok zor seviyeli bossumuz, warlockların Demonology talent ağacının yeşil demon formu şeklindedir.

Abilityleri

Seed of Terrible Destruction: 15 saniyede bir 50.000 shadow dmg vuran dottur.

Excruciating Agony: 10 dakika üzerinizde kalır 5 saniyede bir 10.000 shadow dmg vuran bir dottur. Zamanla dmgi artar.

İmmolate: 3 saniyede 20.000 dmg vuran dottur.


Anyoning imp: Üzerinizde 30 saniye kalır. 8 saniyede bir 1 saniyeliğine stun eder. (Dispell edilemez.)

Curse of Ultimate Doom: Üzerinizde 7 dakika kalır. 7 dakika sonunda 5.000.000 dmg vurur. Yani tek yersiniz. (Hiç bir şekilde dispellenemez. Detaylar aşşağıda.)

Fel Flame: Warlock'daki rain of fire skillidir. 3 saniyede bir 15.000 dmg vurur.

Soul fire: 3 saniye cast 50.000 dmg vurur.

Chaos Bolt: 6 saniye cast süresi vardır. 450.000 dmg vurur.

Cataclysm: 6 saniye süren bir channel skilldir. cast sonunda 1.500.000 dmg vurur. Yani tek yersiniz.


Ee peki nasıl kesicez bu bossu dediğinizi duyar gibiyim. Bu bossta destruction speci en verimlisidir. Heal ve aoe seceneklerinden dolayı. Yapmanız gereken talent ve glyphlar şu şekildedir.

Talentler

* Soul Leech - Vurduğunuz dmgin bir kısmını size absorb yapar

* Mortal coil - %15 heal

* Burning rush

* Sacrificial pact

* Grimmor of sacrifice

* Kil jaiden's cunning - Hareketlilik

Glyphs

Major


* Healthstone

* Siphon Life

* Dark soul


Minor

* Enslave Demon

*Gateway

* -


Başlangıç

1. En başta İMP petimizi çıkartıp sacrifice ediyoruz. Bu petimiz bize 'Single magic' isimli bir skill verecektir. Bu skill Bossun dotlarını bi nebzede olsa disspel etmemize olanak sağlar. Skil barımıza mümkünse bir tuş atayarak alıyoruz.

2. Demonic gatewayimizi alanın ortasında kısa mesafeli bir yere açıyoruz. Ama dikkat edin ayağınızın altında olmasın başınıza iş alırsınız.

3. Demonic circle'ımzı sağ kolon arkası yere açıyoruz.

4. Bufflarınızı + flask vs basın

Fight

Boss ilk önce gelip biraz konuşup duracaktır. Bu sırada maksimum nuke yapın. Pot, Dark soul, Doom guard v.s bütün cdlerinizi açın max. dmg yapmaya çalışın.

Ardından boss Pit Lord isimli bir demon summonlayacaktır. Bu petin özellikleri şunlardır;

Pit Lord

Charge: 5 saniye stun ve interrupt eder. Cd'si 25 saniyedir.

Fel Flame breath: Saniyede 25.000 dmg vurur. 1 debuffı siler. 10 saniye cdsi vardır.

Healt Funnel: Sahibine 200.000 heal atar. 20 saniye cdsi vardır.


Pit Lord gelirken hemen bossa dpsi kesip Pit Lorda mortal coil atarak enslave demon yapıyoruz.
Ardından, peti defansif moddan assiste alın sonradan kontrolünüzden cıkmasın.

O arada Bossumuz dotları atacaktır. Dotları impin özelliğiyle silin. Eğer birden fazla dot varsa petin fel flame breath skillini kullanın ve içinde durun.

Ardından boss chaos bolt cast edecektir. O arada hemen arkaya koyduğunuz demonic portalınıza ışınlanın bu sayede interrupt olur.

Not: Sakın Pit lordun stununu chaos boltta harcamayın.

Sonra boss Cataclysm skillini kullanır. Bu skilli gördüğünüzde direk petin stununu kullanın ve nuke'e devam edin.

1. Phase

Boss 30 - 40 tane imp summonlar. Her bir impin canı 80.000dir Bu phase'a geçmeden önce üzerinizde dot olmadığından emin olun. Burda Fire and Brimstone skillimizle hepsine immolate atıyoruz. Ardında üstlerine rain of fire, Fire and brimstone incinerate ve Pit lordun Fel flame breath skillini kullanarak alan kesiyoruz. (Bu sayede hepsinde immolate olacak ve siphon life glyphi ile heal alacaksınız. Sıkıntıya düşerseniz ember tab yapın) İmpleri kestikten sonra bossa dönün ama sakın gelen dps cdlerinizi açmayın. Chaos boltta kaçın Cataclysmi interrup edin. Üzerinizdeki dotları silin.

2. Phase

En zor bölümdür. Boss canları 600.000 olan 3 tane Felhunter summonlayacaktır. Burda yapmanız gereken, Bossu köşeye bi yere gönderin. Sizi görmeyen bir yere. Bu bölümün özelliği, Felhunterlar Pit Lordun üzerinden , Enslave demonınızı silerler. Pit Lord size düşman olur. Böyle bir durumda Yeniden enslave yapmayın. Gene silerler. Burda gelen bütün dps ve defansif cdlerinizi açın felhunterin birine havoc diğerine chaos bolt atın hemen hızlıca kesin. Pit lord çıktıysa kontrole alın ve bossa yönlendirin. Burda üzerinizde çok dot birikecektir. Hızlıca silin. Gene chaos bolt kaçış cataclysm interrup.

3. Phase

Bu en kolay phasedir. Siz bossunuza nuke devam edin. Bu sırada Boss doom guard summonlayacaktır. Doom guard geldiğinde, Üzerine petin fel flame breathini yapın ve hemen demonic gatewayınızı kullanarak yer değiştirin. Bu sizin üzerinizdeki agroyu sıfırlayacaktır ve doom guard pit lorda dönecektir. Doom guard Doom bolt cast eder 2 saniyede 50.000 shadow dmg vurur. Hemen agroyu Pit Lorda gönderin. Sonra gene bosa nukeleyin. (Doom lord banish edilebilir. Yada fear atabilirsiniz. Fakat bu size çok zaman kaybettirir.)

Sonra bölümler kendini tekrar eder. Sizin kader bölümünüz 2. felhunter bölümüdür. Her şekilde Pit lordun enslave demonunu silerler. Hemen Felhunterleri kesmeniz lazım yoksa ölürsünüz. Sonra bi doom guard daha gelir onuda aynı şekilde Pit Lorda yollayın. Sonraki bölümler hep impler gelicektir.


Yanınızda Bulunması gerekenler;

- Flask
- Jade serpent Potu
- Poison silen pot. Bunu üzerinizdeki Curse of Ultimate Doom'i silmek için kullanın. Bitimine 3 dakika felan kala kullanın ve üzerinizde hiç debuff olmadığından emin olun)
-PvE Gear (Olabildiği kadar yüksek ilvllı)

Son Not: Üzerinizde Dot gördüğünüzde direk silin. Petin healini kullanın illa zora düşmeyi beklemeyin. Curse of Ultimate Doom dispellenemeyen tel dottur. Potunuzu iyi kullanın ve onu zamanında silin.
Bossla alakalı video

Hepinize kolay gelsin...
 • 9


#600525 MoP Hikayesine Giriş Rehberi (Alıntıdır)

Posted by Dungaton on 23 September 2012 - 09:07 AM

TekJeton'un sayfasında az önce Mists of Pandaria'nın hikayesi ile ilgili oldukça detaylı bir rehber yayınlandı. Pandarianın geçmişten günümüze geçirdiği değişim, sis tabakasının sebebi ve Panda kültürü bunun içerisinde yer alan başlıklardan sadece bir iki tanesi. Bir bakın derim ^^

MoP Hikayesine Giriş Rehberi

Posted Image

Uzun yıllardır MMORPG sektöründe liderliğini koruyan World of Warcraft, yepyeni ek paketi Mists of Pandaria ile bu durumu sürdürmeyi planlıyor. Peki bunca yıldır süregelen hikaye nasıl oldu da Panda ırkına kadar uzandı? TekJeton olarak, pek çok oyuncunun merak ettiği Mists of Pandaria ek paketinin hikaye girişini ve Pandaria’nın geçmişten günümüze geçişini anlatalım istedik. Buyrun bakalım Pandalar ne imiş, ne olmuşlar? Monklar nasıl oluşmuş, ne olarak uzmanlaşmışlar?

Tam 10.000 yıldır saklı olan bir kıta. Azeroth’un Pandaria’sı bunca zamandır geçilemeyen bir sis perdesinin ardında idi. Ancak bu büyü yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Bunca zamandır Azeroth sakinleri Panda ırkı ile karşılaşmamıştı. Chen Stormstout’un Rexxar ile karşılaştığı ve bir iki Mogu’nun Azeroth’a ziyarete geldiği dışında bu uzak diyardan hiçbir haber alınamıyordu.

Posted Image

Horde ve Ally birliklerinin birbirleri ile deniz savaşı sonucunda okyanusun uçsuz bucaksız derinliklerine kaçan Ally birliklerinin sislerle kaplı bir kara parçası bulması ile başlar olaylar. Haliyle buraya egemen olmak isteyen iki taraf yolda birbiri ile çatışır ve ilk giden ekiplerin enkazları Pandaria’da Jade Forest kıyılarına vurur. İşte bu noktada şu anda bulunduğumuz WoW’dan Mists of Pandaria’nın hikayesine geçiş yapmış bulunuyoruz. Yani bütün olay Tol Barad ve ötesinde savaşan iki adet geminin kovalamacasından çıkıyor. Peki Pandaria nasıl oluştu? Bu sis tabakası da nedir?

Bundan tam 12,000 yıl önce, insanoğlu Well of Eternity’nin gizemlerini ilk defa fark ederken, Kalimdor’dan çok uzaklarda Mogu ırkı belirli bir bölgede adeta soykırım yapmış ve barbarlıkları sayesinde egemenlik kurmuştu. Mogu’lar olağanüstü fiziksel güce sahip, yapıca da büyük bir ırktı. Pandaria’nın ilk hükümdarları Mogu’lar esir aldıkları en eski pandarenlerin başlarına neler açabileceğinin bilincinde değildi. Tutsak oldukları süre zarfında kendilerini Chi enerjsine, dengeye ve yakın dövüşün bilgeliğine veren pandalar onları kontrol eden Mogu’lara karşı bir isyan başlatmış ve onların kurduğu egemenliği kısa sürede ele geçirmişti.

Posted Image

Pandaria sakinleri huzur içerisinde yaşarken War of Ancients patlak vermiş ve Burning Legion Azeroth’u kontrol altına almak için amansız bir akın başlatmıştır. O zamanın Pandaren imparatoru Shaohao ülkesini tehdit edebilecek bu savaştan korumanın bir yolunu bulmuş ve tüm kıtayı dışarıdan kimsenin geçemeyeceği ve tamamen görünmez yapacak bir sis tabakası ile kaplamıştır. Bu büyünün nasıl yapıldığı ve Bu sis tabakasının nasıl yıllar boyunca kendini koruyabildiği ise halen dahi bilinememektedir. Ancak aradan 10,000 yıl geçmiş ve bu sis tabakası artık ortadan kalkmaya başlamıştır. Gizemlerle dolu bu kıta artık keşfedilmeye hazır hale gelmiştir.

Bu 10,000 yıl içerisinde Shen-zin-Su adındaki devasa kaplumbağanın üzerinde Pandaria’dan ayrılıp başka dünyaları keşfetmeye çıkan pandalar da olmuş. Warcraft evreninin en ünlü pandası Chen Stormstout bu kaplumbağayı kendi evi olarak bilmiş ve buna Wandering Isle adını vermiş. Beraberindeki diğer pandalar ile birlikte mobil bir yaşam alanı oluşturmayı başaran bu topluluk, Pandaren ırkını seçen oyunculara ev sahipliği yapacak.


Posted Image

Biraz da Panda ırkının karakteristik özelliklerine değinelim. Sürekli düşünen, gelişmeye ve zihinsel rahatlığa ulaşmayı hedefleyen pandalar, Azeroth’un sunduğu sonsuz güzelliğin tadını çıkarmaya gayret ederler. Onlar için denge olduğu kadar hedeflere ulaşmak için yapacakları da önemlidir. Dövüşmeyi severler ancak her zaman eşitliği savunurlar. Fakat bütün pandaları tedirgin eden önemli bir durum vardır. Sha olarak adlandırılan negatif enerji ve kötü düşüncelerden beslenen büyük güçler Pandaria’nın derinliklerinde yatmaktadır.

Sha’nın ortaya çıkışı ise Shaohao’nun ülkeyi kurtarması ile bağlantılıdır. Büyük imparator bütün kötü düşüncelerden arınabileceğine inanmış ve bunu başararak Pandaria’yı koruyacak sis tabakasını yapma mertebesine erişmiş. Ancak Shahao’nun kötü tarafı 10,000 yıldır Pandaria’nın altında yaşamakta ve tüm dengesizlikten ve kötülükten beslenmeye çalışmaktadır. İşte bu nedenle huzura ve mutluluğa oldukça önem verir pandalar. Ama ne yazık ki Horde ve Ally birliklerinin Pandaria’ya ayak basması ve çatışmaların başlaması Sha’yı harekete geçirmiş ve Pandaria’da çeşitli yaratıklar belirmeye başlamıştır.

Posted Image

Bunca yıldır lidersiz yaşayan pandalar her türlü görüşe ve inanışa oldukça saygılı yaklaşırlar. Bunun temelinde ise kendi aralarında farklı inanışların belirmiş olması ve karmaşa yaratıp, Sha’yı güçlendirmek istememeleri yatıyor. Yani Sha korkusu Panda’ları yıllarca huzur içinde yaşamaya zorlamış. Panda ırkının inandığı bir kaç temel ikon var. Bunlar Jade Serpent, Black Ox, Red Crane ve White Tiger.

Panda ırkını ve kültürünü detaylı biçimde tanıdıktan sonra biraz da Monk sınıfından bahsedelim. Yıllar önce Mogu’ların pandaları esir aldığından ve eziyet ettiklerinden bahsetmiştik. Bu ilk pandalar duruma karşı koymak için çıplak elle dövüşme yeteneklerini geliştirmek zorunda kaldılar. Chi enerjisine yoğunlaşıp, uzun saatler çalışarak bunu başaran ve kendi ırklarının belirsizliklerine bir son vermeye kararlı pandalar Monk sınıfının kurucuları olarak hatırlanıyor.


Posted Image

Monk sınıfı genelde çıplak elle dövüşmeyi tercih eder. Sadece bitirici vuruşları ya da büyüleri için asa ya da diğer yakın dövüş silahlarını kullanılar. Mists of Pandaria ek paketinde hem healer hem dps hem de tank rolünü üstlenebilecek Monklar cloth ve leather eşyaları kullanabiliyor. Agility özelliğine yoğunlaşan bu sınıfın pek çok özelliği saldırılardan hızlıca kaçma ve rakibe hızlı ve hayati darbeler indirmeye odaklı olacak.

Oyuna gelen değişiklikleri ve tüm yenilikleri zaten sizlere detaylı incelememizde sizlere ileteceğiz. Mists of Pandaria’nın World of Warcraft’a yepyeni bir soluk getireceği kesin. Ancak ek paketin önündeki ilk sis perdesi artık aralanmış oldu. Blizzard’ın bu MMORPG efsanesi ile ilgili planlarının halen dahi bitmediğini düşünürsek World of Warcraft’ın daha uzun yıllar bizlerle birlikte olacak gibi duruyor.

http://youtu.be/wvYXoyxLv64


KAYNAK: http://www.tekjeton.....giris-rehberi/

Powah Edit: Bu tür başlıkları reklam tarzında değil de, paylaşım adı altında açın, paylaşın, kaynağınızı belirtin.
Tekjetondaki makaleyi, mesajınızın içeriğine ekliyorum. Kimsenin emeğine konma gibi bir düşüncemiz yok yanlış anlaşılmasın,
kaynağınızı belirttikten sonra zaten böyle bir sıkıntı yaşanmaz.

 • 7


#599388 MoP: Soru & Cevap (Hikaye) (Official)

Posted by Powah on 15 September 2012 - 06:14 PM

Blizzard dönem dönem, tüm oyuncularından soruları kabul eder ve cevaplar, en son cevaplanan soruların oyunun lore kısmını ilgilendiren cevaplarına bakalım.
Ayrıca;
MoP: Soru & Cevap (Dungeon ve Raidler)
MoP: Soru & Cevap (Sınıflar Arası Denge)
MoP: Soru & Cevap (Genel Konular)

Posted Image

Sylvanas ve forsaken ekibinin hastalıkla ilgili yaptığı çalışmaya bakalım (Cesetlerden undead üretme işi) Sizce de Sylvanas'ın bu arzusu forsakenların, diğer tüm yaşayan canlılarla kaçınılmaz son olarak direk çatışma içine gireceğini göstermiyor mu?

Eee, bunun olabilmesi için, öncelikle sylvanas'ın daha fazla ceset bulamaması lazım. Haliyle, şu an devam eden savaş, forsaken'ın yararına.
Aslında bu güzel bir soru, çünkü forsaken'ın doğası gereği, onları tutarlı bir ittifak yapmaktan alıkoyuyor. Bu da bize mükemmel hikayeler sunuyor. Şu an Sylvanas kendi pozisyonunu sağlama alıyor, kendine bir bölge oluşturuyor sınırlarını güçlendiriyor, hatta valkyr'leri de kullanıyor. Ama bu onun uzun vadeli planı mı?

En azından garrosh bunu belirtti, Ama bir sonraki warchief bu konuda ne düşünecek? Daha güzel bir soru ise, ya Sylvanas bir sonraki warchief olursa?Posted Image

Thrall, Garrosh'a yapılacak olan saldırıyı yönetecek mi?

Spoiler vermeden bu tür soruları cevaplamak oldukça güç. Bence bu hikayeyi oynarken öğrenmelisiniz.

Thrall, açık bir şekilde garrosh'u seçmekle hata ettiğini biliyor. 4.2 ile gelen elemental bonds görevi ile bunu gördük. Haliyle, Thrall Orgrimmar'ın son savaşında KESİNLİKLE bir rol oynayacak, ama bu rol belki de sizin beklediğiniz bir pozisyonda olmayacak.

5.0 Patch'i süresince, thrall pek görünmeyecek, ancak şu anki plana göre 5.1 patch'i ile beraber tekrar yükselişe geçecek. (5.1 patch'i hala geliştirme aşamasında, haliyle bana bu konuda o kadar da güvenmeyin.)

Ayrıca, horde ve alliance oyuncular, thrall'ın tekrar horde tarafına geçeceği haberi ile sevinmeli. (thrall'ın iki tarafla da ortak olması cataclysm boyunca mantıklıydı, ancak oyuncular aşırı derecede thrall'ın tekrar horde yanlısı olmasını istiyor)


Posted Image

Neden blizzard, pandaria ile beraber orgrimmar ve stormwind city'i tekrar inşa etmedi?

Keşke daha düzgün bir cevabım olsaydı, ama açıkçası ekibimiz Pandaria kıtasını mükemmel olarak inşa etmekle meşguldü. Ogrimmar ve stormwind mimarı olarak oldukça karmaşıklar, her ne kadar onları tekrar düzeltmek hikaye gereği makulken, bunu yapacak iş gücü olmadı.

Sanıyorum hepimiz stormwind'in kapılarını tekrar sağlam olarak görmek istiyoruz, ama bu biraz zaman alacak, belli ki kral, yerel duvarcıların kayıtlarını pek iyi tutamamış. :)


Posted Image

Sha'lar, Mists of Pandaria için ne derecede önemli?

Mükemmel soru! Sha enerjisi, panda kıtasının MERKEZ hikayesi. Pandaların geçirdiği evrim tamamen bu enerjiye dayanıyor. (Eğer bu hikayeyi merak ediyorsanız, pandaria adasında dağılmış olarak bulunan artifactları okuyup, son pandaren imparatorunun hikayesini öğrenmeye çalışın)

Alliance ve Horde'un da kıtaya ulaşması, bu enerji için bardağı taşıran son damla oldu, uzun süredir baskılanan bu enerji, patlayıp, pandariayı baştan başa tahrip etmeye başladı. Pandalara yarattığınız bu pisliği temizleyerek kendinizi kanıtlayabilirsiniz. Burada oldukça güçlü bir kültürel paylaşım söz konusu. Pandalar alliance ve horde'dan bir şeyler öğrenirken, bu iki taraf da pandalardan bir şeyler öğreniyor.

Daha derinden bakarsak, sha ile ilgili bir çok ortak yaşam söz konusu, ki bu hikaye anlatımı için oldukça iyi birşey. Oyunda bir çok mükemmel an var - Mesela benim favori anlarımdan birisi, shado-pan warriorlar'ından birsinin kocasının ölümü üzerine kalbini Kızgınlığın sha'sına açmasıdır.

Eğer ana mantığı anlarsanız, sha'nın bir çok görevde dungeonda ve raidde rol oynadığını görebilirsiniz.
Peki sha bütün azeroth için mi bir tehdit? Belki de. Özellikle atom bombası olan orclar endişelenmeliler. (muhtemelen stonetalon mountain görevine gönderme yapılıyor)


Posted Image

Bu expansion boyunca kaç roman yayınlamayı düşünüyorsunuz?

Romanlardan hoşlanmanızdan ötürü sevindim. Golden mükemmel bir yazar, bizimle beraber oldukça sıkı çalışıyor.
Hikaye hakkında çıldırıyorsanız, muhtemelen bir sonraki romana bayılacaksınız. Bu roman Vol'jin üzerine.
Hiç 1-10 level troll hikayesine baktınız mı? Garrosh, vol'jin'e güvenmediğini söylüyor, ve bulduğu en ufak fırsatta onu arkasından bıçaklayacağını anlatıyor. Roman bu hikayeyi bir ileri boyuta taşıyor, ve 5.1 patch'inin hikayesi ile bütünleştiriyor.
En öneml amaçlarımızdan biri, oyun ile romanları birbirini destekleyecek şekilde götürmek, oyunda bir yansıması olmadan romanda büyük bir olay olmuyor mesela. Haliyle bu bizim için oldukça güç, ama sanırım gittikçe daha iyi oluyoruz.


Posted Image

MoP'un hikayesi, ve anlatımı ile ilgili ne kadar tatminsiniz? Herhangi bir ipucu vermeniz mümkün mü?

MoP'un hikayesi bizim için oldukça güç bir sınavdı. Çünkü bu hikayede, oyunun kutusunu kaplayacak kocaman bir kötü karakterimiz yok. Açıkçası ben bunları bir araya getirmemiz konusunda oldukça memnunum. Bu gerçek bir yolculuk, cataclysm'in geniş çaplı tahribatından sonra, Pandaria mükemmel bir adım. Gerçekten de pandaria'nın içine dalıp, mükemmel yerleri keşfedebilirsiniz.

Geride kalan herşeyi silip, sizi tamamen yeni bir kıtaya koyuyoruz, yerelleri tanıyacaksınız, yerel sorunlarla ilgileneceksiniz, ve yavaş yavaş bu kıtayı diğer bölgelerden ayıran şeyi göreceksiniz.

Elimizde tüm hikaye mevcut, bir sonraki patchler olsun, horde ve alliance arasındaki savaşın ne zaman patlayacağı olsun, hepsi hesaplandı. Pandarenler, bize gerçekte ne için savaştığımızı gösterecek, belki de, en sonunda bizim kim olmak istediğimizi tanımlayacak.

Ve endişelenmeyin, kapakta kötü bir ana karakter olmaması, hayatınız pahasına savaşacağınız kötüler olmaması anlamına gelmiyor...Posted Image

Mists of Pandaria'da daha başka Eski tanrılar görecek miyiz?

Sorduğun soruyu hikaye bazında ele alıyım.

Elbetteki Eski tanrılar, tüm dünya üzerinde büyük derecede etkilere sahipler. Eski tanrıların etkilerini direk olarak pandaria üzerinde görmesenizde, onların bıraktığı etkilerin soğukluğunu hissedebilirsiniz. Binlerce yıl geçmiş olsa bile. Eğer bu hikaye ile cidden ilgileniyorsanız, klaxxi ırkı ile exalted olup onların hikayesini öğrenmenizi tavsiye ederim.Posted Image

Geliştiriciler, jaina ve lorderaon hakkında bir kaç bilgi verebilir mi acaba? (cataclysm olaylarından sonra)

Mükemmel sorular!
Jaina: Roman, jaina'nın theramore öncesi ve sonrasındaki hareketlerinin izlerini sürmek amacıyla zihninde bir yolculuğa çıkıyor. [Spoiler ] Ve en sonunda jaina'nın yolculuğu kirin-tor'da son buluyor. Onları dünyayı bir adım ileri taşıyıp savaşı bitirebilecek bir topluluk olarak görüyor. ANCAK, onun hikayesi elbetteki burda bitmiyor. Bunları sonraki patchlerde daha detaylı işleyeceğiz.

Lordaeron: Önümde kitap olmadan hangi kısımdan bahsettiğini tam kestiremedim. Alliance bu şehri, şehre ulaşamadan alamaz, ve oyunda tasvir edildiği gibi, sylvanas alliance'ları andorhalda durdurmuş vaziyette.

Peki Varian bu sırada ne yaptı? Lich king'den sonra, yeni yerleri ele geçirmek yerine, gilneası korumaya çalıştı, bu onu soylu bir kral mı yapar yoksa kötü bir lider mi? Bu güzel bir soru!


Cataclysm'in zaman çizelgesindeki resmi yeri nedir?

Bu şimdiye kadar gelen en kırmızı t-shirtlüye yakın soruydu. Ama yine de güzel bir soru! (Daha önceki blizzconda efsaneleşmiş kırmızı tshirt'lü çocuğa gönderme yapıyor, bu çocuk sorduğu detaylı soru ile hikaye yazarlarını afallatmış, hatta kendilerinin bile o hikayeyi bilmediklerini itiraf etmelerini sağlamıştı. youtube'dan red tshirt guy diye ararsanız bulursunuz)

Matoclaw "10 yıl kadar önce" derken yakın bir tahminde bulunuyordu, bu da sanırım... 7 yıl mı ne eder.
Şunu söyleyebilirimki, quest yapımcıları Anduin ile ilgili biraz endişeliler. Onu sanki 17 yaşındaymış gibi yazdık, ama o aslında daha da küçük. (Anduin, pandaria'nın ilk bölgelerinde önemli bir rol oynuyor.)

Ve dürüst olduğumuzdan ötürü, oyundaki kesin zaman çizelgesini tutmadığımızı söylemek zorundayım. Ne de olsa koyduğumuz içerik yıllarca oynanabiliyor, haliyle bazen zamanlar... süngerimsi olabiliyor.
(Powah olarak açıklamam gerekirse, anduin, varian'ın oğlu, twilight highlands görevinde daha bir çocuk, ancak pandariada 7-8 yıl daha olgun görünüyor, bunu açıklamaya çalışmışlar)

Neden Thrall, Gallywix'in yaşamasına, onun köle sahibi olduğunu bildiği halde izin verdi? Hatta, neden thrall horde içinde köleliğe izin veriyor? (Thrall ingilizcede köle demek, thrall'ın geçmişine bakarsanız thrall'ın kölelik kavramından nefret ettiğini görürsünüz)

Thrall'ın zihninde Horde yardıma muhtaç kişiler için bir sığınma yeri, O yardımcı bir adam nede olsa. Bilgewater goblinleri evlerini daha yeni kaybetmişlerdi, ve onlar da yardıma muhtaçtı. Ayrıca onlar Thrall'a kayıp adalarda yardım ettiler, haliyle thrall'da onlara yaşamak için yeni bir yer verdi. Muhtemelen köle ticaretine de son verdi. (Mesela goblin oyuncular horde'a katılınca köle olmaktan kurtuluyorlar)

Ve daha sonra, thrall warchief'likten ayrıldı. Garrosh da muhtemelen goblinler yararlı olduklarını gösterdiği müddetçe goblinlerle pek ilgilenmedi, . (Azsharada hemen yardım etmeleri gibi.)
Çok güzel bir soru bu arada!

Knights Of The Ebon Blade hikayesi bitti mi?

Warcraft hikayesinde tonlarca ucu açık hikaye var, ve genelde biz bunları tekrar ele alıp bitirmeye çalışıyoruz.
Ebon blade şövalyeleri şu an ne yapıyor? Ehh, bir gün onlar da önemli bir şeyler yaptığında elbette anlatacağız. (Ama pandariada değil)


Koltira Deathweaver ve Sylvanas Windrunner Mists of Pandaria'da görünüyorlar mı?

Sylvanas, alliance ve horde çatışmasında KESİNLİKLE bir rol oynayacak. Ancak bir kaç patch geçmeden buna değinmeyebiliriz. Koltira hakkında ise hala tartışma aşamasındayız, şimdi mi ilgilensek, yoksa sonra mı.


Posted Image
Taraflar arası savaş dindiğinde, Queen Azshara pandaria kıyılarına bir saldırı düzenleyecek mi?

Queen Azshara... Acaba denizin altında ne haltlar çeviriyor. Mükemmel şeyler! Ama... 5.0 patch'i boyunca onla ilgili hiç bir şey olmayacak. Pandaria onun güçleri karşısında oldukça güvenli. Şimdilik...


Posted Image
Abysall Maw'a ne oldu? (Firelands'den önce çıkması beklenen, su altı raidi, muhtemel son bossu, ozumat'dı, ve neptulon'un hikayesine odaklanıyordu)

Abysall Maw'ın şekillenmesinden pek mutlu değildik. Oyuncuların aklında kaldı biliyorum, ama inanın bana, eğer güzel bir raid olsaydı yayınlardık. Bu işin en kötü ve zor tarafı, oyuncuların heyecanla beklediği projeleri bizim kalite standartlarımıza uymadığı için kaldırmak. Eminim ki, raidi yayınlasaydık, raidi yayınlamadığımız için aldığımız şikayetlerinden çok daha fazlasını alacaktık. Ordaki iş gücümüzü alıp firelands'e odaklandık. Haliyle Firelands'e fazladan 2-3 boss ekleyebildik.


Kaynak: http://www.wowhead.c...ards-reddit-q-a
 • 7


#593668 WoW Gold Kasma Rehberi (Ücretsiz Resimli Anlatım)

Posted by jujinko on 16 August 2012 - 02:38 PM

Arkadaşlar,Wow gold kasma rehberimin bir kısmı olan ve değerli bilgiler içeren bir bölümünü pdf formatına çevirip upload ettim.Dileyenler aşağıdaki linkten indirebilirler.Pdf dosyalarını okumak için Adobe Reader a ihtiyacınız olabilir yoksa edinin.Amacım herkese bilgi vermek ve taktikleri paylaşmaktır.Paylaşmak da güzeldir.Beni biraz tanıyanlar, dosyanın virüs ve benzeri içerikler barındırmayacağını bilir.Zaten pdf formatında olduğu için virüs olayına rastlamazsınız.Kesinlikle program değil yazı ve resim içeren bir e-kitap şeklindedir.Virüs tarayıcınızla taratabilirsiniz.

En iyi dileklerimle,

Link


http://www.upload.ge...ehberi.pdf.html


 • 7


#549057 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Posted by oHo on 28 October 2011 - 11:32 PM

Bu acılı ve zor zamanlarda dahi, bizim şu an, bu şekilde yaşamamıza yön veren bu tarihi unutmamak dileğiyle..

İyi ki Doğdun Türkiye!
Posted Image
 • 7


#630262 An itibariyle level 90 oldum.Yol haritam nasıl olmalı?

Posted by Powah on 22 July 2013 - 07:46 AM

Bu rehberi "oyuna yeni başlayan" arkadaşlar için pve ağırlıklı olarak hazırlıyorum. İlk defa maksimum level bir karakteriniz olmuşsa, ve oyunu pve açısından öğrenerek ilerlemek istiyorsanız bu rehberi faydalı bulursunuz.

Ancak alt karakter kasmışsanız, ya da yeni başladığınız halde oyundan bir beklentiniz yoksa, ya da oyundan sıkılmak bunalmak istiyorsanız, classınızı tanımak iyi oynamak sizin için önemli değilse aşağıdaki diğer yorumlardaki taktikleri de uygulayabilirsiniz.
Yapmanız gerekenleri elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, umarım faydasını görürsünüz.
Ancak unutulmasın bu rehberi 5.3'e göre hazırlıyorum. İleriki patchlerde bazı adımlar atlanılabilir, değiştirilebilir. Güncellemeye çalışacağım.

Level 90 oldum, ne yapmalıyım? [5.3]
Posted Image

-Pandariadaki ana şehrinize ulaşın.
Vale of eternal blossoms da bulunan şehrinize ulaşmak için mage portalı kullanabilirsiniz, ya da muhtemelen görev listenizde bulunan "Temple of the white tiger" görevini tamamlayabilirsiniz. (Görev listenizde yoksa, kunlai haritasındaki binan village'den edinin)

-Pandariada uçmayı öğrenin, ve heartstone'unuzu buraya kaydedin
Uçmayı şehrinizdeki flight masterın hemen yanındaki NPC'den öğrenin, şehire ana kapıdan girdiğinizde sağ kanattaki odada da inkeeper'ı bulabilirsiniz.

-Legendary görevini edinin
Hala edinmediyseniz, şehirde minimapte göreceğiniz turuncu ünlem işaretinden alın. Ve bu görevi tamamlayıp sigil of wisdom toplama fazına geçin.

-Görevlerinizi kontrol edin.
Şu an sizin için önemli olan iki görev var, birincisi thunder calls, diğeri ise war is coming. Bu 2 görev de şehire vardığınızda otomatik olarak görev listenize eklenecek.


İlk Hedef 460 item level
Posted Image
-War is coming görev zincirini tamamlayın.
Bu görev sizden 2 senaryo yapmanızı isteyecek ve ardından sizi durotara, orgrimmar isyanına yardıma gönderecek. Bu görevleri tamamladığınızda razor hilldeki pandaren mob size bir görev verecektir. (tam bu sırada 150'şer tane et odun taş yağ ve tahta toplamanızı isteyecek bir görev daha verilecektir, bu görevi şimdilik yapmayın) Bu görevi tekrar pandariaya dönerek tamamlayın ve görev sonunda hediye edilen 502 item level ayakkabınızı giyin.

-Thunder Calls görev zincirini tamamlayın.
Bu görev sizi townlong steppes'e gönderecek, ve ardından isle of thunder'a geçeceksiniz.

-Isle of Thunder'da Elder charm farmlayın
Adada daily görevlere erişmek istiyorsanız, adaya vardığınızda içinde bulunduğunuz gemideki görev zincirini bitirin. Ancak bunu yapmanıza "şimdilik" gerek yok.
Adaya ulaştığınızda yapmanız gereken rare bir mob kesmek. Genelde general chatten hangi rare mobun o an canlı olduğunu duyururlar. Bir müddet hangi mobun nerede olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz, pes etmeyin, koordinat addonu kullanıyorsanız mobların nerede olduğunu sorun. (aşağıdaki resimi de kontrol edebilirsiniz.)
Posted Image

İlk rare mobunuzu kestiğinizde, çok büyük bir ihtimalle epik bir anahtar kazanacaksınız. Bu anahtarı aşağıda linkte göreceğiniz NPC'ye verin.
http://www.wowhead.com/npc=70316

Bu npc sizi bir hazine odasına gönderecektir. İçeride bir çok tuzak ve bir çok hazine sandığı bulacaksınız, ve bunları lootlamak için 5 dakikanız var. Lootlayabildiğiniz kadarını lootlayın. Bu chestler size Elder Charm düşürecektir.
Alabileceğiniz maksimum elder charmı alabilmek için, bu hazine odasına girmeden önce youtube'dan videolara göz atın.
(trove of the thunder king)

Elder charm elde edebileceğiniz diğer yolları wowheadden araştırın, bunlar;
incantation of vu, deng, haqin, ve adada rasgele bulunabilen trove of the thunder king sandıkları.


-İlk World Bosslar; Sha of Anger - Galleon
Posted Image
Elder Charmlarınızı da farmladıysanız hemen world bosslardan şansınızı deneyebilirsiniz.
Sha of Anger, kunlai summits haritasında bulunmakta, ve öldükten 15 dakika sonra tekrar spawnlanmakta.
Galleon (Salyin warbrand) valley of the four winds haritasında bulunmakta ve öldükten 2 saat sonra tekrar spawnlanmakta.


Bu haritalara gittiğinizde general chatten world bossların durumunu takip edin, eğer canlanmışlarsa invite isteyin, ve savaşa katılın. Bosslar ölünce %15 gibi bir şansla 496 ilvl bir item alabilirsiniz. (ya da 483 bir pvp parçası)
Ancak daha önceden farmladığınız elder charmlar ile ikinci bir loot şansına da sahipsiniz. (boss öldükten sonra elder charmınız varsa size ekstra bir şans isteyip istemediğiniz sorulacaktır, bu dialog penceresinden zar ikonuna tıklayın (roll))

-460 son rotuş

Eğer hala 460 item level olamadıysanız, elinizde honor puanı var ise 476 pvp eşyaları almayı deneyin. (bu eşyalar kunlai summits ve townlong steppes arasındaki duvarın üstünde marklanmış olan noktada satılmaktadır)
Honor puanınız yok ancak goldunuz varsa, auction housedan 476, 496 itemlar alabilirsiniz. Ancak ikisine de sahip değilseniz, Heroic dungeonlara girerek item levelinizi 460 üstüne çekmeye çalışın.

İkinci hedef 470 item level
Posted Image
-Looking For Raid
460 item level olduysanız, looking for raidlere katılmaya hak kazandınız demektir. Bu içeriğe erişmek için oyundan dungeon finder sayfanızı açın, yan taraftan raid finder'a geçin ve açılan ilk 2 raid'e sıra alın. 460 item levelde toplam 6 boss kesebilirsiniz.
Bu bosslar size şansa 476 item level bir gear atacaktır, isle of thunderda farmladığınız elder charmlarınızı da kullanarak alabildiğiniz kadar loot almaya çalışın. Ayrıca legendary göreviniz için gereken sigil of wisdom ve sigil of powerları da bu bosslardan alabilirsiniz.


-Yavaştan dailyler - Lesser charm
Yavaş yavaş dailyleri yapmaya başlayabilirsiniz bu noktada.
Dailyler size lesser charm verecektir. Lesser charm ileride işimize yarayacak. O yüzden şimdiden dailylere başlayın. Item leveliniz artık 460, yüksek seviye moblarla dolu olan isle of thunder dailylerini açma vakti geldi. Bunun için, gemideki görev zincirini tamamlayın, toplamda 5 adet solo senaryo yaptıktan sonra bu adada daily yapma hakkına erişeceksiniz.
Buradaki dailylerinizi tamamlayın. Takatiniz kaldıysa diğer haritalarda bulunan dailyleri de yapın. Hedefiniz haftalık 50 lesser charm toplamak.

-470 son rotuş
Muhtemelen LFR'den sonra 470 item level oldunuz, eğer hala olamadıysanız, 150'şer et odun yağ taş ve tahta toplama görevine dönebilirsiniz. Bu görevi tamamladığınızda bir adet radical mojo elde edeceksiniz. Bu itemı auction house'dan çok ucuz bir golda alabileceğiniz "latent korkron xx" (xx yerine chest belt leg shoulders, artık hangi itemınız en düşükse) ile birleştirerek 489 bir parça daha alabilirsiniz.

Üçüncü hedef 480 item level

-Looking For Raid - Yeni Bosslar
470 item level olduysanız LFR sayfasından yeni raidlere girebilirsiniz. Bu sefer size 10 boss daha sunuluyor. Yine her biri için, adada farmladığınız elder charmları kullanın.

-Yeni charm! Mogu rune of fate
50 adet lesser charm topladıysanız, ana şehrinizin alt katında bulunan NPC'den bunları 3 tane mogu rune of fate'e çevirin.
Bu runeler elder charm gibi çalışıyor, ancak daha güçlü bosslar için.

-Yeni World Bosslar; Nalak - Oondasta
Posted Image
Mogu rune of fate'lerinizi aldıysanız yeni world bossları kesebilirsiniz.
Nalak isle of thunderda bulunuyor, ve öldükten 15 dakika sonra tekrar spawnlanıyor.
Oondasta isle of giantsda bulunuyor, bu ada kunlai summits haritasının en kuzeyinde bulunuyor. Bu boss öldükten 2 saat sonra tekrar spawnlanıyor. Bu bossları kestikten sonra da elder charm yerine mogu rune of fate kullanmanız istenecek, kullanın. Bu bosslar size 522 item level gear atabilir.

-480 son rotuş
Eğer hala 480 olamadıysanız, Mogushan Vaults, heart of fear ve Terrace of the endless spring raidlerinin normal versiyonlarını deneyebilirsiniz. Trade chatten toplanan ekipleri takip edin, eksikleri siz iseniz whisper atıp invite isteyin. Item leveliniz bu raidler için uygun, ancak davet istemeden önce gearınızı enchantlemeyi, gemlemeyi, gereken flask ve potları almayı ihmal etmeyin.

İpucu!: LFR bosslarının haftada sadece bir kere loot atma şansı vardır, ancak tekrar girip bossu kestikten sonra yine elder charm kullanabilirsiniz, yeterli elder charmınız ve sabrınız varsa tekrar tekrar LFR'lere girip şansınızı deneyin.

Son hedef 500 item level
Posted Image
-Looking For Raid - Yepyeni Bosslar
480 item level olduysanız, artık 12 bossluk yeni LFR'ye girebilirsiniz. Ama unutmayın elder charmlarınızın devri artık bitti, bu yeni raid mogu rune of fate istiyor. Ama şahsi önerim mogu rune'larınızı wolrd bosslara ya da Throne of Thunder Normal versiyonuna saklamanız.

-Heroic Scenario
480 item level olduysanız şehirden alabileceğiniz heroic deeds adlı görevle heroic scenario yapmaya başlayabilirsiniz.
İlk gireceğiniz heroic scenario (girebilmek için 3 kişilik gruba ihtiyacınız var, trade'den rahatlıkla bulabilirsiniz) size 516 item level bir gear verecektir. Ancak bundan sonra yapacağınız günün ilk heroic scenariosu size "şansa" 516 item level vermeye devam edecektir. O yüzden muhakkak her gün heroic scenario'nuzu yapın.

-Valor
Valor puanınız siz farketmeden bile 1k olmuştur. Harcamayın. Throne of thunder LFR'sini yaptığınız zaman shado pan assault ile reputation kastığınızı farkedeceksiniz. Bu faction size 522 item level gearlar satıyor. O yüzden valorlarınızı bu itemlara saklamak en mantıklısı. 2. Hafta 1750 valor olduğunuz zaman bu faction'dan classınıza göre bir trinket edinin. Ve bir müddet daha buradan item almaya devam edin.

Bitiş - Yeni başlangıç
Bu hedefi de bitirip 500 item level olduysanız, şu anki content'e hazırsınız demektir, bundan sonra throne of thunder raidlerine pug olarak girebilirsiniz veya normal progressli bir guilde başvurabilirsiniz. Valorunuzu gear almak yerine 522+ olan itemlarınızı upgradelemek için kullanabilirsiniz. Legendary görevinizi de ihmal etmeyin, bir kaç hafta item ihtiyacınız olmasa da eski raidlere girmeniz gerekebilir.
 • 6


#621682 Ezekeel'in Günlüğü: Bir Noobun WoW Maceraları

Posted by Ezekeel on 17 April 2013 - 06:44 PM

F2P dönemleri

Oyuna o yıl bir türlü başlayamadık ve kendimizi f2p oyunlara verdik. KO'dan girdik, Silkroad Online ile devam ettik, Guild Wars'a başladık(ki ben sadece pvp kısmını oynayarak acayip eğleniyordum, WoW'a başladıktan sonra da devam ettik, o kadar çok şey oynadık ki her şey birbirine girmiş kafamda). Onlar yetmedi tarayıcı tabanlı oyunların her türünü ve çoğunu oynadık(ilk modluğumu bir OGame forumunda yapmıştım). WoW'u da bu sırada Level'dan vs. uzaktan uzaktan takip ediyorduk. Bir de o sırada Teknoloji TV diye bir kanal vardı, cumartesi geceleri de Kapanış Sayfası diye bir program olurdu Serkan Ayan ve Burak Aydoğan'ın sunduğu. Ongun bizde kalırken gece gizli gizli salonda onu izlerdik sesi kısıp. Onda WoW muhabbeti geçerdi arada ama tabii pek anlamıyorduk, zaten sorulara da doğru dürüst cevap vermiyorlardı sanki. Paralı oyunlarınsa deneme hesap kodlarını alır onları oynardık, özellikle Christmas(Fransızların tatillerini de kutluyordu bizim okul heheh) ve Şubat tatili gibi zamanlarda kendimizi onlara verirdik ki okul vs. derken hesap boşa gitmesin. Ongun'un o yılki Christmas tatilinde City of Heroes deneme hesaplarını sömürmeye başlayıp 1-1.5 ay her seferinde baştan karakter yaratıp kastığını hatırlıyorum. Benim ekran kartımla ilgili bir problem olduğundan doğru dürüst oynayamamıştım ama sırf karakter yaratması bile keyifliydi.

Başka sınıftan da Berkay diye bir çocuk vardı, o da abisiyle birlikte WoW oynuyordu. Biz de Ongun'la WoW oynuyoruz diye kekliyorduk onu. Hatta çok sıkıldığım bir ara ablamın gm olduğunu bile söylemiştim ki benim ablam bile yoktur. Berkay bunu yemiş miydi bilemiyorum ama yemediyse de çaktırmıyordu, zaten Berkay çok efendi bir çocuktu. Boyu voleybol oynadığından bize göre uzundu ve hep kambur yürür, kimseye karışmazdı. Keşke liseye geçerken hazırlığa kalmasaydın be abi. :/

WoW'a ilk adım

6. sınıfa geçmiştik ve sınıflar karıştırılmıştı. Berkay'la aynı sınıfa düşmemiz sayesinde muhabbetimiz ilerlemişti ve biz Ongun'la hâlâ WoW oynuyor gibi yapıyorduk. Paralı oyunları deneme hesaplarıyla oynadığımızdan bahsetmiştim, işte WoW ile de böyle buluşacaktık, deneme hesaplarıyla. Şubat tatili yaklaşıyordu ve bizim bu tatilde kendimizi vereceğimiz yeni bir oyuna ihtiyacımız vardı. Sıkıntıyla odada gözümü gezdirirken gözüm birden kitaplıkta tozlanan WoW kutusuna takıldı. Muz görmüş maymun gibi kitaplığa tırmandım ve hemen kutuyu alıp incelemeye başladım, oyunu ilk aldığım günkü gibi hissediyordum ama artık İngilizce de görmeye başladığımızdan mıdır büyüdüğümden ve mmorpg deneyimi kazandığımdan mıdır bilmiyorum her şey daha anlamlı geliyordu. O sıralarda dergilerin 14-15 günlük deneme hesapları vermeleri çok modaydı ve sonunda o moda WoW'a da uzanmıştı. Hemen bir analiz yaparak deneme hesabını en verimli kullanabileceğim günde açtım ve sonunda 2006 yılının ocak ayında(o sırada 1.9.2 sürümü varmış) WoW'a başladım. Deathwing ve bir sunucuda daha deneme olsun diye N. Elf druidler açıp gezinmiş, sonra Berkay'a gerçeği söylemiştim. O sırada onlar Magtheridon'da Horde, Burning Legion'da Alliance oynuyorlardı ve Burning Legion'a gelmemi söyledi. Ben de orada "Druizz" adlı(özgünlük sıfır) ilk göz ağrım olacak olan karakterimi yarattım. Aslında hep mage oynamayı düşünmüştüm ama oyunu öğrenene kadar herhangi bir şey ile oynayayım deyip N. Elf hevesimi alabilmek için N. Elf druid açtım. Berkay ve abisinin orada 60 lvl Manowar diye warriorları vardı ve Berkay da o sırada 30 lvl civarı olan druid altlarını kasıyordu. Aşağıda hatırladığım kadarıyla karakterlerimizin aynısını yaptım, solda Druizz ve sağda Berkay'ın karakteri Morandi(hep de grup isimleri koymuşlar):

Posted Image


#618968 Wow caps yaptım olmuşmu beyler :D

Posted by Nakavt on 17 March 2013 - 07:46 PM

Posted Image

Yorumlarınızı bekliyorum :D
 • 6


#598437 Discipline Priest'in Mop'taki Durumu(PVE)

Posted by oculusmaker on 10 September 2012 - 06:35 PM

Mop ile birlikte her classta oldugu gibi discipline priestlerde degisikliklere ugradi.Beta testleri ciktigindan beri belki de Blizzard'a getirilen en buyuk elestiriler discipline priestlerden geldi.Bu elestirilerin basinda ise mana sorunu geliyor:

1-Rapture:Belki de en fazla elestiri rapture'in yeniden tasarlanmasina geldi.Catacylsm'de discipline priestlerin en buyuk mana kaynagi olan rapture degisti.Eskiden 12 sn cd ile maksimum mananin %6'sini geri getiren rapture , artik sahip oldugunuz spiritin 1.5 katini getiriyor.Dolayisiyla su anda ve Mop'ta yeterince gearlanana kadar rapture discipline priestler icin mana getiren bir skill olmaktansa mana goturen bir skill olmaya devam edecek.6 dakikalik bir combatta rapture'in toplam mananizin %180'e kadar mana getirebilecegini goz onune alirsak discipline priestlerin nasil bir nerf ile karsi karsiya kaldigini anlayabiliriz.

2-Archangel:Yapilan bir diger degisiklik ise archangel'in artik mana getirmemesi.%25'e cikarilan healing bonusu ne kadar iyi gozukse de mana return'unun kalkmasi priestler icin sikinti yaratcak.Ayrica holy fire ve smite'in cok fazla mana harcamasi da ayri bir sikinti.

3-Intellect:Yapilan degisiklikler ile beraber intellect , discipline priestler icin mana kaynagi olmaktan cikti.Artik diger butun healerlar da oldugu gibi mana regen icin spirit toplamak gerekecek.(intellect artik sadece spell power ve crit chance veriyor).

4-Inner focus:Her ne kadar fazla etkilemese de deginmekte fayda var.Catacylsm'de crit sansini artirip mana costunu azaltirken artik mana costu degistirmezken bir sonraki heal'in %100 crit olmasini sagliyor.

Peki kaldirilan bu kadar ozellikten sonra mana regen icin ne getirildi:

Tier 3 talentlar:Bu talentlari sirasiyla inceleyelim.
a-From Darkness, Comes Light:(%15 sansla Smite,Heal,Greater Heal,Flash Heal,Binding Heal kullandigimizda sonraki Flash Heal'in mana cost'u 0 oluyor ve 2 kere birikebiliyor)Baktigimizda bu talenttan faydalanmak icin single target healller(binding heal disarda tutarsak) kullanmamiz gerekiyor.Dolayisiyla eger raid'de paladin healer yoksa ve tank healing gorevi bize dusmusse uygun bir talent gibi duruyor.Fakat yine de yeterli oldugunu dusunenler azinlikta.

b-Mindbender:Shadowfiendin gelismis bir cesiti olan mindbender'in en onemli ozelliginin cd'sinin 1 dakika olmasi(shadowfiend:3 dakika).Her vurusunda %1.3 mana getiren mindbenderimiz aktif oldugu sure boyunca %13 civarinda mana getirmekte.Bircok discipline priestin bu talenti sececegine kusku yok.(Hatirlatma:Shadowfiend her vurusunda %3 mana getirip 8 kere vururken yani %24 mana return yaparken , Mindbender toplamda %13 mana getiriyor)

c-Power Word: Solace:Nerdeyse butun priestlerin karsi ciktigi talentlardan birisine geldik.Shamanlarin TC talentinin nerdeyse kopyasi olan bu talent son derece sikici oyun tarziyla herkesi bezdirmis durumda.Mana getirisi bakimindan ise Mindbender'i gecmesi icin dakika basina 8-9 kez cast edilmesi gerekiyor.Daha kotu yani ise casteri global cooldown'a sokmasi.Nitekim acil heal gerektiginde sikinti yaratma olasiligi yuksek.

Ne olursa olsun spirit seviyesini belli bir seviyeye cikarana kadar discipline priestlerin sikinti yasayacagi gozukuyor.

Yapilan diger degisiklere gelirsek:

Divine Hymn:Her ne kadar holy priestlerin ki kadar guclu olmasa da agir damage fazlarinda her discipline priestin can simidi olmustur.Yapilan degisiklikler ile beraber Divine Hymn discipline priestlerin spellbook'undan kaldirildi.

Purify:(8 sn cd)Diger healerlarda da ayni durum gerceklestigi icin sorun teskil etmiyecektir.

Mass Dispel:(15 sn cd) Dispel'lerin cd'ye girmesiyle beraber belli boss fightlarinda mass dispel'in degeri artacaktir.

Atonement ve Archangel:Artik talent secmeye gerek kalmadan butun discipline priestlerde var iken evangelism butun priestlerde mevcut.

Divine fury:Smite , Holy Fire , Penance ,Power Word: Solace misslememesine yariyor ve pasif olarak geliyor.

Penance:Enemy targetta kullanilirsa evangelism stacki veriyor.

Binding Heal:Inner Focus'la beraber calismiyor.

Void Shift:(6 dakika cd)Kisaca kullandiginiz kisiyle sizin hp yuzdelerini degistiriyor.Eger hpleriniz %25'in altindaysa ikinizi de %25'e fixliyor.

Tier 6 talentlari:
Cascade:Daginik duran raidi heallemek icin ideal bir skill.Cunku heallenenler ne kadar daginik durursa o kadar cok healliyor.

Divine Star:Raidin toplu durdugu encounterlarda ideal bir aoe skillimiz.

Halo:Kullanmasi icin pratik gerektiren bir skill.Nitekim en cok heali 25 yard otedeki kisiye sagliyor.Sabit boss fightlarinda kullanimi mumkun.

Eklemeler yapilacaktir.
 • 6


#594972 Yeni Başlayanlar - Sık sorulan sorular

Posted by H.L.L on 23 August 2012 - 07:07 AM

S: Pc'm wowı çalıştırır mı?
C: Can You RUN It?

S: Oyunu nerden indire bilirim.
C: Öncelikle kendinize Battle.nethesabi açmanız gerekiyor. hesap açarken her hangi bir ödeme v.b talep olmaz. ( BKZ: starter edition )

c559r.jpg

c55b7.jpg

Oyuna para odemeden indirmek için siyah ile işaretli starter edition indireceksiniz.
ONEMLİ: Sarı ile işaretli alanda avrupa olmasına dikkat edin. Amerikan versiyonu indirirseniz avrupa serverlarına giremezsiniz. ( çeşitli şekillerde US/EU değişimi yapılıyor. BKZ: yanlış download.

S: Starter edition nedir?
C: Deneme sürümü demektir. Sure kısıtlaması olmadan en fazla 20 lvl'a kadar çıka bilirsiniz.

S: Starter Editiondaki kısıtlamalar.
C: Ticaret yapamazsınız, Party/grup kuramazsınız, max 10g sahibi olursunuz.
detayli bilgi

S: Oyunu başlayacam hangi keyleri almalıyım
C: Sırası ile

 • WOW classic Key : 1 - 85 lvl - bu sürüm ile 1 ay oyun suresi kazanırsınız
 • Wrath of the Lich King : 70 - 80 lvl - oyun süresi vermiyor. ( MoP ile kaldirildi )
 • Cataclysm : 80 - 85 lvl - oyun süresi vermiyor ( simdilik sadece battle.net uzerinden aldiginizda )
 • Mists of Pandaria : 85 - 90 lvl - oyun süresi vermiyor

Yukarıda yazdığım keylerin hepsini birden almanıza gerek yok ama yukardaki sıra ile alınması lazım. Örneğin battle.net hesabınızda Classic olmadan Cataclysm yükleyemezsini

S: Keyleri nerden alabilirim
C: Kredi kartınız ile Battle.net den - Sanal Saraydan - Tekno marketlerden temin edebilirsiniz.

S: Starter Edition yükseltme.
C: Battle.net hesabınızdan, elinizdekı keyi girerek oyunu normal olarak sınırlamalar olmadan oynaya bilirsiniz.
NOT: Keyi girer girmez, oyun normal versiyona dönmuyor. Güvenlik gerekcesi ile Blliz kontrollerden sonra yükseltmeyi onaylıyor.

S: Aylık ödeme hakkında.
C: WOW da oyun ve ek paketlere bir kereye mahsus olmak üzere para verdikten sonra, oyunun aylık ücretlendirmesi var.
WOW classic ile gelen oyun suresi bitiminden itibaren oyuna devam etmek isterseniz, aylık ödeme yapmanız gerekmektedir.
bu odemeyi:

 • Prepaid card denen kartı alıp, üzerindeki keyi battle.net hesabınıza girerek uzata bilirsiniz
 • Kredi kartınız ile direk olarak battle.net ten alabilirsiniz.

S: Prepaid card nedir, nereden alırım.
C: prepaid cart WOW için 2 aylık oyun süresi verir

 • Sanal saraydan ( çeşitli odeme şekilleri var )
 • tekno marketlerden.

NOT: pek olmaz ama uyarayım. WOW bölgesel bi oyundur. EU-US-RU gibi kendi içinde ayrılır. bu kartlarlar diğer bölgede geçersizdir.

Yeni başlayanlar için gerekli bilgiler

Oyun içi sık sorulan sorular

 • AH den aldığınız şeyler Mail box'a geliyor.
 • Quest yardımı için www.wowhead.com işinizi görecektir.
 • wowheaddeki kordinatlar için Titan Panel addonunu kullana bilirsiniz, haritada ve yukarı gelen panelda kordinatları gösteriyor.
 • Addon nasıl yuklenir?
 • Binerkler - 20-40-60-70 lvl da açılır
 • 20-40 lvl yer binekleridir oyunda diğer ırkların bineklerini almak için reputation/itibar lvl gerektiğinden başlarda sadece kendi ırkınızın bineğini alabilirsiniz.
 • 60 lvl da uçan binek alabilirsiniz. sadece OUTLAND de uçarsınız.
 • 70 da coldwather flaying açılır, outland ve notherland de uçarsınız.
 • 60 da cata ek paketi ile gelen Kalimdor ve eastern kingdom uçmak için train açılır, ama wow hesabınızda CATA da olması lazım.
 • Binek/mount Ve Riding Skilleri Rehberi baya eski bi konu ama trainerlar aynı yerlerde
 • Hangi classı seçmeliyim gibi sorular sıkca soruluyor forumda, sadece tavsiye vereyim, oyuna yeni başladıysanız, oyun mekaniklerini ve oyunu anlamanız ilk etapda daha önemli olduğundan, bir çok detayı olan ve/ veya oyun içi sorumluluk gerektiren ( tank/healer gibi ) classlar yerine, siz oyun mekaniklerini oğrenirken sizi yormayacak hunter/mage gibi classlar ile oyuna başlamanızı daha iyi olur.
 • XXXXX classs mı YYYYYY class mı sorusu da forumda çok sıkca sorulur. açıkcası blliz classlar konusunda elinin ayarı yok, 4.0.3 de super olan bir class 4.1.3 de yerlerde sürüne bilir. class seçimini guilde ve/veya pvp takımınıza göre yapın, oynamakdan zevk aldığınız bir class ile oynayın.

Teknik Hatalar:

 • Oyuna girememe
 • Günlerden Çarşamba ise %90 bakım vardır. ana ekranda sol taraftaki yazıyı okuyun
 • Modem ve Bilgisayar resetleyin
 • Repair yapın
 • Hata kodunu internette aratın
 • blliz'e konu ile ilgili ticket açın.#593213 MoP tan umutlu musunuz ?

Posted by Shamokan on 13 August 2012 - 10:23 AM

1-60 arası güzelmiş oynamadım.. balayı gibi cicimayları gibi gelmiş geçmiş. eksileri yokmuymuş evet varmış oynayanlar anlatıyor.
TBC başladım güzeldi BT önünde noobluk zamanlarım geçti enc i gem i playerliği raiderliği öğrenmeye başladım. ilidan ın shield ini taşıyan warriorlar ve paladinler Rock yıldızı gibiydiler ... Zorlukları vardı elbet...Deli gibi koşuyordun. Flight masterı açtırmak için uğraşıyordun hızlı binek traini için bekle dur falan filan...
WOtLK geldi...Yine kimse beğenmiyordu ama Northrend de uçuş bir başka zevkliydi. Hele o kingslayer title yok mu... Sonra yeni Rock starlar geldi imrendik LK heroic devirmişti adamlar... Real id geldi anam bu da ne olduk...
Cata geldi Real id ile dungeon raid BG yapmaya başladık. Bir şekilde ayrı düştüğüm arkadaşlarımla birşeyler yapabiliyordum. Hele ki uçan bineğim ile Kalimdor da uçmak çok zevkliydi...İndiana J. olmuş kazı yapıyordum. Artı kimse kabul etmesede oyun dinamiği Hardcore oyuncu ile casual oyuncuyu kimseyi kırmadan ayırmıştı İtem level olayı ile. Ben ve benim gibi hardcore oynamayı beceremeyen işleri evleri evlilikleri gibi sebeplerden raid saatlerine uyum sağlayamayanlara da raid yapma şansı ve HAKKI tanımıştı Raid finder seçeneği. Hardcore oyuncular heroic keserken diğerleri 25 man de kesip kalan vakitlerinde başka şeylerle uğraşma şansı yakaladılar. Bir çok oyuncu PVP ye yöneldi ki forumun eskileri de hatırlar birçoğumuz PVP nin hatta world PVP nin bittiğinden yakınıyorduk. PVP geri döndü sıra World PVP de bence. Demem o dur ki yine beğenmeyenler olacak. Her zaman herkes aynı doğrultuda bakmayacak olaya. Fakat yine de umutluyum isteyen istediği şekilde oyunu oynayabilecek. İster hardcore ister casual.

önemli not : yazım kimseyi eleştirmek yada kırmak için değildir. hatırlatmak istediğim biz casuallerin ve noobların da oyun oynama hakkımız olduğudur herkese sevgiler :P
 • 6


#549912 Mists Of Pandaria Türkçe Altyazılı Introsu

Posted by Ywizzle on 01 November 2011 - 11:36 PM

Muhtemelen Mists of Pandaria için hazırlanan cinematic videosunu izlemişsinizdir.Videoya türkçe altyazı ekledim, umarım beğenirsiniz.

Not : Videonun sadece çek diliyle altyazılısını bulabildim.Bu sebeple önce çek dilnden ingilizceye, daha sonra ihgilizceden türkçeye çevirdim.Bu çevirmeler sırasında bazı yerlerde hatalar olmuş olabilir.

Video linki ; http://www.youtube.c...h?v=4vrk57IXVEI

http://www.youtube.com/watch?v=4vrk57IXVEI

 • 6


#542968 Wow Turk Kullanicilari Bu Size Gelsin ;)

Posted by Baylarx on 01 October 2011 - 10:31 AM

hakketen buyuk bır suru pıskolojısı ornegı daha. Koyunlar daha vıdeoyu bıle ızlemeden eksı vermıs. Cunku admın de eksı vermıs...


Bu forumdaki en boş adamsın biliyosun dimi? Şu konuyu açan adam bile en azından foruma bir şeyler katmaya çalışmış senin tek yaptığın her b.ku biliyomuş gibi hava yapıp millete yanlış bilgi vermek, hava atmak ve insanları ezmek. Umarım ergenliğini çabuk bitirip biraz olgun olursun...
 • 6


#535204 Rp Guide: Troll Rolleri,zorlukları

Posted by Ga'jin on 15 August 2011 - 04:19 PM

Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle söylemek istiyorum ki bu benim ilk yazım dolayısıyla bazı hataların olabileceğini seziyorum. Bunun için şimdiden özür dilerim.Posted Image

GİRİŞ

Demek bir troll olmak istiyorsun,mon. Troller az oynanmasına,seçilmesine rağmen köklü şamanistik geçmişlere sahiplerdir.Unutmayın ki her troll-insan karşılaşması "laylaylom" geçmek yerine birbirlerini kesmeye çalışan iki tiplemenin bulunduğu bir ortama açılan bir kapıdır. Dolayısıyla rol yaparken biri size insan öldürmüşçesine bakar,sizden şüphenelirse şaşırmayınız. Ayrıca trollerin aksanı mükemmel derecede zor olduğundan taklit etmesi en zor ırk denilebilir.Çünkü:Diğer yaratıklardan farklı olarak trollerin ağzından çıkan koskoca dişler olduğundan kendi aksanınızı kendi dudak yapınıza,diş yapınıza göre yaratmanız gerekmektedir.Posted Image

TROLL İSİMLERİ

Troll isimleri ikiye ayrılır özelliklere göre ve kültüre göre.Kültüre göre ayrılanlarda troll kelimeleri öne çıkar örnek olarak verebileceğimiz insanlar Zalazane gibidir.Fakat özellik isimleri daha farklıdır çünkü: Troll'ün özelliğini yansıtır.Bu isimler aynı orkların soyadları gibidir (Bloodeye,Hellscream,Doomhammer) kişinin özelliklerini nitelerler. Örnek olarak Silver Tusk gibi bir isim koyulabilir.

Önemli not: Adınızın sonunda 'jin varsa bu bir kabilenin lideri olduğunuz anlamına gelir. Örnek: Vol'jin of Darkspear


Posted Image

CLASS Rehberi (Rol için)


Warrior:Troller genelde Warrior olmak için eğitirler. Darkspear döneminde medeniyetten iyice uzaklaşarak kabilede ki yerlerini haketmek için barbarlaşmışlardı. Kendi insanlarını korumak için her şeyi feda edebilirlerdi. Şu anki Warriorların profilinde onur önde gitmektedir. Bu Classta oynaamk istiyorsanız eğitiminizi büyük olasılıkla Darkspeardan almışsınızdır.

Rogue:Rogue troller daha atik ve çeviktir ayrıcada daha kurnaz ve zekidirler Troll rogueları tarafından tercih edilen silahlar bıçak kısa kılıç veya küçük baltalardır böylece kimseyi rahatsız etmeden onları öldürebilirler (:

Hunter: Roguelar gibi Hunterlar'da hızlarına güvenirler fark olarak ok ve yayı tercih ederler Troll ödül avcıları,izcileri,gözcüleri hunterlardan oluşan elit bir takımdır. Hunterlar aynı zamanda mükemmel bir biçimde balta-mızrak fırlatabilmektedirler.

Shaman: Troll shamanları toplumda önemli bir yer almaktadır çünkü: Trollerin Loa ismini verdikleri mistik bir gücü farketmiş ve onu çekip çıkarmışlardır. Böylelikle Witch Doctor,Hexer gibi sınıfların doğmasına yol açmışlardır. Aynı şekilde Shadow Hunter adını verdiğimiz seçkin avcılar (ROKHAN gibi [Kendisi Vol'jin'in ŞAMPİYONUDUR])da Loa'dan faydalanarak Hex ve çeşitli büyülerde ustalaşabilirler.

Priest:Priestlarda aynı Shamanlar gibi Loa'nın gücünü kullanarak kişileri iyileştirme gücüne sahiptir. Fakat kullandıkları Loa Shamanlardan farklıdır.

Mage:Priestlar ve Shamanların aksine troll mageleri pek sevilmez,sayılmazlar. Çünkü onların atalarının mezarının üstüne yapılmış olan şehir (Quel'thalas) elfler tarafından kontrol edilmektedir ve elfler büyü bağımlısıdır.Troll mageleri loa yerine aynı elfler gibi Maelstrom'dan gelen gücü kullandıkları için bazen güçlerinin kontrolü zorlaşabilir. Rolünüzü buna göre şekillendirmeniz iyi olacaktır.

Druid: Troll druidler druidizm'i uzun süredir zaten çalışmaktaydılar. Fakat kullanma vakitleri olmamıştı. Zalazane'i yenip ülkelerini geri alınca druidizm ile ülkelerini yeniden şekillendirerek daha iyi bir ülke kurdular. Aynı zamanda Taurenlerle de arkadaşlık kurdular.Dolayısıyla Troll druid de başlangıç için iyi bir seçim gibi gözüküyor.

Warlock:Troller Horde'a katılırken bazı şeylere göz yummuşlardı. Örneğin yamyamlık ve kana susamışlık onlar için pek sorun olmamıştı,bunları zaten yapıyorlardı fakat Garrosh'un koyduğu kurallar doğrultusunda Warlocklar son günlerde görülen tarafından avlanıyor. Dolayısıyla pek iyi bir seçim değil (:Posted Image
Troll Kültürü

İnanış:Trollerin inanışına göre Loa'lar üstün ruhlardır. Shadow Hunter gibi sınıflarda bu güçlerini Loa'lardan alır her Loa'ya ayrı ayrı tapılmalıdır. Ne zamanki Loa sizi kabul ederse o zaman loa'nın güçlerini kullanabilir pozisyona gelirsiniz.Çoğu troll Bwonsamdi isimli ölüm loasına tapar böylece düşmanlarını daha kolay öldüreceklerine inanırlar. Savaş büyücüleri ise Ogaun yani lanet büyülerinin loasına tapmaktadırlar.

Onur!

Troller savaşta onura pek az önem veren cinslerdendir. Tam bir canavarlardır önlerine gelen herkesi terreddüt etmeden öldürebilecek zekaya-kuvvete sahiplerdir.Dolayısıyla onurunuza hakaret edildiğinde o kadar bozulmanızı gerektirecek bir durum yoktur fakat kişiliğe hakarette troller feci derecede bozulur.

Irkçılık ve Sexism

Trollerde seksizm yoktur yani cinsiyet ayrımı yapılmaz. Fakat ırkçılık konusunda:

Taurenler trolleri sürekli olarak voodoo ve yamyamlık gibi konularda eleştirerek onları dışlamaya çalışırlar aynı şekilde Çoğu ork sadece orkları horde'a layık gördüğünden trolleri dışlayabilir.Fakat Thrall ile Vol'jin'in yakın arkadaşlığı sonucu bu trollerin sayısı düşmüştür. Orclar ve troller Troll Adası adı verilen bölgeyi almak için beraber dövüştüğünden beri ise bu sayı yok denecek kadar azaldı. Ama eğer bir eleştiri ve ya dışlanma görürseniz orklara dönüp söyleyeceğiniz cümle sabit olacaktır:

"Bizi kurtarmış olabilirsin ama bu seni dövmeyeceğim anlamına gelmez,mon"

Posted Image

"Harekette Bereket"

Troller adil dövüşmezler. Her türlü özelliklerini kullanarak rakiplerini ezmeye çalışırlar. Silah olarak Orklar ne kadar karışık silah yaparlarsa trollerde o kadar basit silah yapar arkadaşlar dolayısıyla el baltaları,asalar,mızraklar,kılıçlar gibi basit silahlar işlerini görür. Yayları da silaha tercih ettikleri görülmüştür.Posted Image
Karakter Kalıpları

Arkadaşlar burada Troll ile başlayabileceğiniz basit karakter kalıpları verilecektir. Hepsi troll kültürüne uygundur takılabilirsiniz.

Mercenary (Paralı asker)

Bazen işi bitirmek için katı kalpli olmanız gerekir.Mercenary kalıbında sürekli olarak ilan tahtalarından aranan suçluları bularak onlara cezalarını vererek para kazanacaksınız. Başlangıç için en basit kalıplardan biridir. Daha önce hiç rol yapmadıysanız ve troll ile başlamak istiyorsanız bu kalıp mükemmel olacaktır Önerilen Sınıflar:Rogue,Warrior,Hunter

Witch-Doctor

Herbalism yeteneğini profosyonelleştirip,Sen'jin village'a yerleşin. Sağlıkların gücünü yükseltecek,ölmek üzere olanı hayata döndürecek iksirler yapın. Önerilen sınıflar:Shaman,Priest

Potion Doctor:
Düşmanlarınıza karşı kendinizi güçlendirecek iksirler yaparak Mercenary gibi çalışabilirsiniz,fakat Potion Doc'un bedeli ağır olacaktır. Sürekli iksirlerinizi yapmanız,saklamanız,her savaştan önce içmeniz gerekecektir. Ayrıca iksirlere bağımlılığınızda yükselecektir. Önerilen Sınıflar:Priest (İksirlerde iyi oldukları için)

Horde Warrior:
Horde'un bir savaşçısı olup Ork müttefiklerinizle beraber Horde'un cesaretini ve haklılığını defalaraca kanıtlayabilirsiniz. Raventusk,Darkspear gibi kabileler size uygun olacaktır.Önerilen Sınıflar:Hepsi

Treasure Hunter:
Başka bir basit kalıp olan Treasure hunterda yapmanız gereken şey Kalimdor ve Azerothda gezerek gömülü hazineleri açığa çıkarmaktır.Önerilen Sınıf:Hepsi

Berserker:
Bu katı yürekli troll canileri sadece savaşı ve hayatta kalmayı düşünürler. Her tarafında kabilenin işaretleri boyanmış olan bu kişiler öldürmeye programlanmış troll efsanesinin yayıcısıdır.Orklarla kardeş gibi gözükmelerinin sebebi bu cesur trollerin yaptığı savaşlar ve acımasızlıklardır.Bu troller hem uzak hem yakın saldırıda çok iyi olup normal trollerden daha gelişmiş kaslara sahiplerdir. Tam bir savaş makinasıda diyebiliriz.

Posted Image

KAPANIŞ

Eveet,sizinle büyük bir yazı geçirdik arkadaşlar. Umarım hepinizi troll gibi güzel bir karakterin rolünü yapmaya yönlendirebilmişimdir.Ama ne yazık ki bu makalemde sizlere pek troll kültürünü veremedim.Bir sonraki yazımda bir Ork rolünün önemini kavratmaya çalışacağım. O zamana kadar esen kalın,efenim.


 • 6