İçeriğe git

Resim
- - - - -

Tailoring-Enchanting .

• Please log in to reply
Bu konuya 28 yanıt gönderildi

#1 Kesayo

Kesayo

Sergeant

• Members
  • 66 İleti

Yazma tarihi: 24 Şubat 2009 - 11:43 ÖÖ

arkadaşlar benim 32 Lvl mage karakterim var . tailoring 202 , enchanting ise 132 oldu . hevesle aldığım bu ikilide birden soğudum . çok kastırıyor . meslek değiştirmeyi düşünüyorum ama hangisini alsam karar veremedim . sizce en zevkli ikili hangisi ? ben herb-insciription düşünüyorum . fakat hiçbir bilgim yok insciription hakkında . hem insciription hakkında bilgi verirseniz , hemde benle fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim . : )
  • 0

#2 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 24 Şubat 2009 - 10:38 ÖS

Bütün mesleklerde 225-375 arası pahalı ve zordur.
Terzilik için herkesin yaptığı değil de zindanlardan düşen ya da çeşitli görevlerde gereken Quest Item'ları yapmaya çalış, mesala 24lvl Robes of Arcana vardır tüm Warlock'lar almak zorundadır gibi. Farklı olursan daha iyi satarsın, bir de Trade kanalında link verip free with mats yap, yani malzemeye bahşişle zırh hazırla, hem para hem lvl kazanırsın.

Enchanting ise altın meslektir, kesşke 3 meslek hakkı olsa da herkes Enc alabilse. Çıkardığın tozları AH'de satmaya çalış, kendin terzi olarak ucuza yeşil item yapıp Ench'le tozunu alıp daha yüksekten satabilirsin, ya da bulunduğun server'da AH doluysa ordan ucuzları topla tozu çıkartıp sat. Ayrıca yine yukardaki gibi free with mats yap.

Sınıfın da uygun, yani yaptıklarını giyebiliyorsun bence sakın bırakma. 350'den sonra ciddi para kazanırsın iki meslekten de.

Inscription için Herbalism alman lazım, başta hele tonla Silverleaf, Earthroot vs bulup mürekkep yapmak için 5'er taneden su gibi kullanıyorsun, sonrası gene pahalı. Ve eğer bulunduğun server'da çok Inscription olan varsa başta yaptıklarının tekini bile satamazsın, Glyph'ler bazen 40-50s'a kadar düşüyor rekabet yüzünden.

Not: Inscription Armor Vellum ve Weapon Vellum yapabiliyor, onlarla Enchanting'le yaptıklarını saklayabiliyorsun veya scroll olarak AH'da satabiliyorsun.
Bu Vellum'ların güzel yanı eğitim için çokca yapman gereken Ench. olursa, bunu item üzerine değil de Vellum üzerine yapıp sonra çıkan scroll'u AH'da satma imkanın olması, yani kullandığın malzemeden zarar etmeyip hatta iyi de kar edebilir, daha hızlı lvl yükseltebilirsin.
  • 0

#3 wrathaza

wrathaza

Knight Lieutenant

• Members
  • 542 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2009 - 03:12 ÖÖ

sadece humanoid moblardan dusen cloth lar ile tailoring kas sonra onlar disenchanting yap tozlari AH de sat veya bazi reciepelerde kullan, lvl ve para bakimindan cok karli bir is :) bugun wow head den ogrendim 90 linen cloth ile disenchant yolu kullanarak 47 skill point elde etmis adam :)
  • 0

#4 Kesayo

Kesayo

Sergeant

• Members
  • 66 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2009 - 08:27 ÖÖ

bizim server ' da inanılmaz fazla enchant yapan karakter var . "strange dust" ların 20 tanesini 3 gold a satabilirsen şanslısın . ilk enchant tozlarını yapıp satayım dedim , 4 kere AH ' den geri döndü . bende "wool cloth , silk cloth" toplayıp satmaya başladım ama gerçekten o da çok zor : ) . galiba ilk herb-mining ikilisini alıp , para biriktirdikten sonra mesleklerde kasmak en mantıklısı di mi ?
  • 0

#5 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2009 - 12:16 ÖS

Cloth toplamak Mage ve Warlock gibi karaktere zor olur, o farming dedikleri iş Hunter, Warrior gibi karakterlerle hızlı.

Ben kendi Warlock'umda zamanında madenciliği de sevdiğimden Mining/Tailoring almıştım, ve 375'e çıkana kadar (Wotlk yoktu ozaman) yaklaşık 6-7k altını Mining'le karşılamıştım. Bu durumda bence hangisine daha çok emek verdiysen o dursun, ötekini Mining veya sizin server'da Herb daha iyi gidiyorsa onunla değiştir.

Mining'de Wotlk'den sonra bi çok server'da Copper Ore/Tin Ore fiyatları aşırı şişirildi, eskiden 20'lik 2g'ken şimdi 7-8g'a satılıyor, ancak eğer o tutmuyorsa biraz geliştir Iron'ları kömürle Steel'e çevir, Mithril ve Truesilver'da özellikle Ore olarak çok iyi satılır heryerde. Ore (cevher hali) çoğu zaman Bar (külçe hali) 'dan daha yükseğe gider çünkü hem Mining eğitimi için alıyorlar, hem de Jewelcraft'lar Prospecting için kullanıyor, o yüzden topladıklarını hep 5-10-15-20 tane diye sat AH'de 3-7-11 vb.. gibi yapma, Prospecting için 5 ve katları gerekir JC'e.
  • 0

#6 Kesayo

Kesayo

Sergeant

• Members
  • 66 İleti

Yazma tarihi: 26 Şubat 2009 - 01:12 ÖÖ

eyvallah selcuksum . dediğin gibi yapıcam . çok sağol : )
  • 0

#7 babba

babba

First Sergeant

• Members
  • 237 İleti

Yazma tarihi: 16 Mart 2009 - 05:17 ÖS

Tailoring mesleğini 70 level üstü bir karakterin yoksa alt karaktere de olsa açma. kumaş bulamazsın o levelden önce. bulsanda 350 olman için ölmen lazım sonrasına ölüm de fayda etmez.
level 70+ bir karaktere ulaşana kadar skinning ve mining gibitoplama işleriyle uğraş ve topladıklarını da ah da sat
  • 0

#8 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 16 Mart 2009 - 07:11 ÖS

Tailoring mesleğini 70 level üstü bir karakterin yoksa alt karaktere de olsa açma. kumaş bulamazsın o levelden önce. bulsanda 350 olman için ölmen lazım sonrasına ölüm de fayda etmez.
level 70+ bir karaktere ulaşana kadar skinning ve mining gibitoplama işleriyle uğraş ve topladıklarını da ah da sat

Biraz bilerek yazalım lütfen.

Mesleklerin hepsi karaktere lvl atlatırken alınırsa daha yararlı ve kolay olur. Yani lvl 5 olduğunuzda hangisi uygunsa onu alıp, lvl atladıkça da geliştirmeye bakın.

Terzilikte örneğin ilk tariflerin hepsi lvl 4-12 arasınadır, geraken malzeme de Linen Cloth'dur. Tüm insan cinsi Humonoid'lerden bolca düşer, ucuzdur. Yapacağınız yeşil renkli Linen Robe gibi zırhları Disenchant ile toza dönüştürüp aynı anda Tailoring ve Enchanting gibi iki mesleği de bedavadan ilerletirsiniz.

Tüm mesleklerde karakter düzey sınırı vardır (lvl limit),
vl 5-10-20-35-50 ve 60 (terzilik için 65),
Yani 10 olmadan 75'i geçemeziniz, 20'de 150 üstü açılır, 35 olunca 225'den 300'e kadar çıkılır, 50'de de 375'e kadar çıkabilirsiniz. 450 için çoğu meslekde 60 lvl yeterken Tailor'da mesala lvl 65 ister.

babba kusura bakma ama 350'de ne ölüyormuş, neymiş ben ne yazdığını anlamadım. Skill lvl için gereken karakter lvl'ları yukarı yazdım bunun dışında başka birşey yok.

Oyunda 3 tane toplayıcılık mesleği var: Skining, Mining ve Herbalism, bunlar dışında kalanların hepsini geliştirmek için para ve zaman gerekir, bu nedenle enelde herkes 1 üretim ve 1 toplayıcılık mesleğini birlikte geliştirir ki birinden kazanılan ötekini kurtarsın diye.
Ancak Wow'da deneyim kazandıysanız 2 üretim mesleğini de sorunsuz hızla geliştirirsiniz. Enchanting ve Tailoring bunda 1 numaradır. Az yukarda yazdığım gibi gider Linen Cloth düşüren Humonoid kesersiniz, çıkan Cloth'lardan Linen Robe yapar, Disenchant ile Strange Dust ve Magic Essence düşürür, hem eğitimde kullanır, hem de fazlasını sürekli satarsınız. Bu yöntem tüm lvl'lar boyu geçerlidir ve çok da karlıdır.

Ek olarak da: Toplayıcılık mesleğinde 1 kazanıyorsanız skill lvl 375'den sonraki tariflerle üretim mesleğiyle 4 kazanırsınız. Çünkü toplamada rakip çoktur, kaynak sonsuzdur, oysa üretimde tarif sizdeyse tutturduğunuz fiyata satarsınız, paşa paşa gelip alırlar.
  • 0

#9 babba

babba

First Sergeant

• Members
  • 237 İleti

Yazma tarihi: 16 Mart 2009 - 07:32 ÖS

selcuksum güzel söylüyorsun da...
125 skili kaç levelde açılacak bekle
hadi onu bekledin ya master için 35 mi ya 350 skili için 65 olanaca napılacak tailoring ile
ben sıkılmadan zevk alarak yapsın diye öyle yazdım.
level 65+ olunca oyunun en kral mesleği tailoring i zevkle yapsın diyorum halen de..
bu arada çiçekçi olup elde ettiklerini level kasarken kullanabilir
yada toplama meslekleriyle para yapar gibi
  • 0

#10 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 16 Mart 2009 - 08:00 ÖS

Ben değiştirmemenden yanayım ama değiştirmişsindir bile. Yüksek skille gelince ench. olmadan daha zor olduğunu görüyorsun.. Ben biraz pişman oldum ama skinning de iyi.. Neyi alırsan al ama tailoringe bulaşma! :) Uçan halı yeter tailoring almaya :)

#11 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 16 Mart 2009 - 08:18 ÖS

selcuksum güzel söylüyorsun da...
125 skili kaç levelde açılacak bekle
hadi onu bekledin ya master için 35 mi ya 350 skili için 65 olanaca napılacak tailoring ile
ben sıkılmadan zevk alarak yapsın diye öyle yazdım.
level 65+ olunca oyunun en kral mesleği tailoring i zevkle yapsın diyorum halen de..
bu arada çiçekçi olup elde ettiklerini level kasarken kullanabilir
yada toplama meslekleriyle para yapar gibi

Şimdi yaptığını giyemiyorsan ve oyundan keyif almak değil de pişsin ağzıma düşsün diyorsan tabi uğraşma.

Priest, Warlock ve Mage'lerle isterlerse Druid'ler Cloth giyerler. Tailor aldığında öncelikle kendine zırh diker.
İkinci olarak terziliğin her lvl da para eden çok iyi tarifleri vardır aynı diğer meslekler gibi, biraz konuyla ilgilenir araştırıcı olursanız 1'den 450'ye 100k dan fazla altın toplarsanız çok rahat.
  • 0

#12 babba

babba

First Sergeant

• Members
  • 237 İleti

Yazma tarihi: 16 Mart 2009 - 10:38 ÖS

ben 100 değil 2000 topladım 410 olmadan. ama bi binek skili 5000 ve onu kasmak için tailoring i ench. ile destekleme amacıyla zaten skinning i bozdum.
bu arada ben 65 paladinim. ayrıca leather mesleği olan 77 level bir de dk ya sahibim. zaten o oluk gibi kumaş yolluyor ama ench. dustlarında tıkandım top top kumaş var ama işleyemiyorsun 410 dan sonra dust olmayınca.. ve son olarak da dungeon kıyafetleri dışında ne yapıp giyersen giy hikaye olduğunu gördüm çok yoruyor insanı.
  • 0

#13 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 17 Mart 2009 - 01:58 ÖÖ

k İngilizcede 1000 anlamında kısaltmadır, 100k yani 100 bin 100 tek değil :)

Neyi niye işleyemiyorsun? 410'da infinite dust alıp/çıkartıp Imbued Frostweave yapacaksın, onunla da Frostweave Bag yapıp tanesini 70-120g arasına satacaksın, gelen parayla gene dust alıp... derken 410'dan 450'ye sadece çantayla çıkarsın.

Başka konularda da yazdım şunu: 68-80 arası yeşilleri topla, AH'den ya da Trade'de ilan ver topla. 68-75 arasına 5g, 75+ 10g, 68-75'den 2-3 Infinite dust düşer, 75+'dan 4-5 + daha iyi şeyler, kendin yapmandan bile daha ucuza gelir.

Enchanting için de, elindeki malzemeyi başkasına Ench basarak satacaksın ki para kazanasın. Yaptıran kimse bulamıyorsan Armor Vellum alacaksın, Ench'leri ona yapıp sonra çıkan Scroll'ları AH'de yüksek fiyattan satacaksın.

Sonuçta iki meslek de rekabet bile olsa altındır. Altın meslekler ikisi de, akıllıca kullanmasını bilirsen 1'den 450'ye toplam 200-300g masrafla çıkar üstüne de 100k (yani bin) ve fazlası altın biriktirirsin. Benim asıl Lock'um mesala 190k altın toplamışım bu Wotlk çıkıp AP sayacı saymaya başladığından beri. Arada başka şeyler de var, mesala yılbaşında yumurta satmak gibi :) ama kalanı hep Terizlikten gelen altın.
  • 0

#14 babba

babba

First Sergeant

• Members
  • 237 İleti

Yazma tarihi: 17 Mart 2009 - 03:32 ÖÖ

çok güzel yazmışsın sağol.
ben 77 dk ile deri yüzme ve işleme işi yaptığımdan 65 pala nın tailora yan meslek skinning i zaten gereksizdi ench yaptım değerlendirdim sadece..
yoksa senin yol gösterimin çok akıllıca.
  • 0

#15 Extatic

Extatic

Sergeant

• Members
  • 103 İleti

Yazma tarihi: 27 Mart 2009 - 01:59 ÖS

selcuksum çok iyi anlatmış faydalandığım noktalar oldu. Ayrıca tailoring den korkmaya başlamıştım biraz olsun ümitlendim... Teşekkür ederim faydalı bilgileriniz için...
  • 0

#16 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 28 Mart 2009 - 04:51 ÖS

Rica ederim.
  • 0

#17 Kesayo

Kesayo

Sergeant

• Members
  • 66 İleti

Yazma tarihi: 31 Mart 2009 - 03:15 ÖÖ

robes of arcana gold basıyor mübarek . eyvallah selcuksum , sen anlatmasaydın silecektim valla hepsini : )
  • 0

#18 selcuksum

selcuksum

Sergeant

• Members
  • 75 İleti

Yazma tarihi: 03 Nisan 2009 - 02:41 ÖS

robes of arcana gold basıyor mübarek . eyvallah selcuksum , sen anlatmasaydın silecektim valla hepsini : )

Rica, :) , bir de cantaya biraz onem ver, herkesin ogrendigi Netherweave Bag ve Frostweave Bag disinda ozellikle Herbalism ve JC cantalari da yok satar.
  • 0

#19 Kesayo

Kesayo

Sergeant

• Members
  • 66 İleti

Yazma tarihi: 05 Nisan 2009 - 04:52 ÖÖ

bir şey daha sorucam : ) Tailoring 'de kendi içinde ayrılıyor galiba . nedir bunlar biraz anlatabilir misin ?
  • -1

#20 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 05 Nisan 2009 - 10:10 ÖÖ

Evet belli bir seviyeye geldiğinde(350?) spellfire, shadoweave ve mooncloth tailoringden birisi seçiyorsun(bir quest tamamlayıp) ve seçtiğin tarzla ilgili bonuslar veren kıyafetler yapıyorsun. Talentına göre hangisini seçmen gerektiğin değişiyor..

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı