İçeriğe git

Resim
- - - - -

Necromancy

• Please log in to reply
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

#1 Cagrikurt

Cagrikurt

Centurion

• Members
  • 828 İleti
  • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 09 Nisan 2009 - 12:45 ÖS

Resmi ekleyen

Blizzard tarafından Warcraft Loresine göre yaratılmak istediği Necromancy dini hakkında Mısırlıların Ölüler Kitabı, Tibetlilerin Ölüler Kitabı ve Endor büyülerinden örnek almıştır. Diablo'daki Necromancer'dan çok farklı biçimde yaratılan lore dinidir. Necromancy dini hakkında bilgi yazmak için Warcraft Lore'sinden kopmamaya çalışacak ve dış kaynaklarla bağlantı kurmayacağız.

Resmi ekleyen

Necromancer hakkında internete araştırma yaparak bunun nasıl birşey olduğunu anlayabilirsiniz. Warcraft Lore'daki Necromancer felsefesi ve inanışları hakkında birçok ipucu yakalamama rağmen yap-boz gibi kopuk bilgileri birleştirebilecek noktalar bulmak oldukça zor. Necromancy'i tam anlamak için Necromancer ile ilgili kitaplar aldığımı itiraf ediyorum. :)

Gerçekte Necromancy dini duyduğunuzda akla şeytancılık, cadıcılık ve kötülük gelir. Bu yanlış düşünceden kurtulmalıyız. Necromancy dini aslında karanlık tarafına konulu parapsikoloji gibidir. Ölüler Kitabına benzeyebilir.

Resmi ekleyen

Necromancy dini benimseyen Necromancerlar, Cult of the Forgotten Shadow ve Cult of the Damned tarikatlarına (birbirlerinden farklılıkları olsa da) göre Necromancy felsefesi orta yoktur. Ya millet parçalanabilir ya da güçlenebilir. Bir insan ya zır deli ya da çok zekidir, ya düşman ya da dosttur, ya hain ya da kahramandır. Ya da canlı ya da ölüdür. Her şey ya ak ya da karadır. Oysa gerçek hayatta Orclar, Trollar, Titanlar, Dreadlord'lar, Old Godlar ve diğer ırklar tamamen iyi ya da kötü değildir. Her şey ne tam olarak ak ne de karadır. Grinin tonları daha fazladır. Bize ne dost ne düşman olmayan ırkların sayısı gerçek dost ve düşmanlarımızdan daha fazladır. Büyük kitle ne hain ne de kahramandır. Aslında kahramanlıkta ihanet arasındaki çizgi de çok incedir.

Resmi ekleyen

Herşeyde olduğu gibi Undead kahramanları ve undead hainleri ortaya çıkması, Slyvanas'ın Lich King'e ve Varimathras ve Putress'in Slyvanas'a da ihanet etmesi, Undead'daki iç savaşları vs vs örnekleri alınabilir.

Resmi ekleyen

Necromancy, yaşamı kontrol edebildiğini gibi ölümü kontrol eder. Yaşam ve ölüm sırlarını açıklamakta az bile olmaz. Ölüleri yaratabilir ve kontrol edebilir. Tüm duyguları pasif bırakabilir. Ama ruhu yok edemez ve hafızayı silemez ancak köleleştirebilir. Kölelikten kurtulan Sylvanas eski High elf gibi hareket ederek Lich King'e ihanet etmesi ve Scourge undeadlerinin bir kısmını kendi tarafına katarak Forsaken ırkını oluşturması pek şaşırtıcı değildir.

Resmi ekleyen

Necromancer'lar ölüleri İKİ amaçla diriltirler.

Birincisi dirildikleri kıymetsiz ölüleri (işçiler, hizmetçiler, siviller, askerler vs)

ya köle ya da asker olabilir

İkincisi kıymetli ölüleri(subaylar, meslek sahibi olanlar, lord'lar, prens'ler,)

ya kendi iradesine özgür olup eskiden olduğu gibi devam edebilir (bkz. Forsakenler ve diğer özgür undeadler) ya da kendi iradesi özgür olmayıp üst düzey yönetici kademelere yer alırlar. (bkz. Scourge)

Necromancerlar ve üst düzey yöneticilerin (Sylvanas, Lich King, Valkyr'ler diğer yüksek komutanlar ve kıymetli büyücülerin kararları doğrultusunda) ölüleri diriltmek konusunda dikkatli olmak zorundalar. Sahip oldukları duygu ve düşünceye rağmen tüm vücudu ölü olduğu için üreyemiyorlar. Onun için kendi kendini çoğaltmak amacıyla kendi hakkı olduğunu görmesini sağlayan Necromancy inancı en büyük etken.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Yukarıda yazdıklarım tam olarak kesin olmayabilir. Bu bilgiyi kesin olabilecek kadar genişletebilmek için sağlam kaynakları incelemem lazım gerekiyor. Sonra devam ederim.
  • 0

Filozof Murloc der ki;
Aaaaaughibbrgubugbugrguburgle! aka RwlRwlRwlRwl...

#2 icesnap

icesnap

Scout

• Members
  • 932 İleti

Yazma tarihi: 09 Nisan 2009 - 03:03 ÖS

Çok güzel bir paylaşım olmuş Çağrı eline sağlık..
  • 0

#3 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 09 Nisan 2009 - 05:40 ÖS

eline sağlık. şu kitap alma işine bayıldım özel mesajdan bana nereden aldığını adlarını yollarsan mutlu olurum.
  • 0

#4 Cagrikurt

Cagrikurt

Centurion

• Members
  • 828 İleti
  • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 09 Nisan 2009 - 09:14 ÖS

Teşekkür ederim. Bir hafta önce Warcraft'da Dinler ve İnanışlar başlığına Necromancy hakkında bahsederken bununla ile ilgili eksik bilgiler nedeniyle yarıda kalmıştım. Ordan ayrı başlık açmak istediğimi nedeni belirtmiştim. Bir lore başlığı açmak istiyorsan sadece wowwiki.com dan kaynak alman pek yetmeyeceği biliyorsun. Çünkü wowwiki.com gibi RPG-Lore siteleri her bilgiye %50 doğru olarak veriyorlar. Bu tür bilgiler sürekli değişir ve güncellenir. Bir sürü kaynak var mesela Röportajlar, Kitaplar, Wow book'lar, Traiding Game kartlarındaki ipuçlar, Warcraft Comic'ler, Wow offical forumu, Wow fan siteleri vb.

Neyse Warcraft'da en zorlandığım lore bölümlerden biri Religions (Dinler)di. Çünkü kısıtlı bilgileri içeriyor. Necromancy hakkındaki World of Warcraft ve Kelthuzad'ın tüm konuşmaları değil, Warcraft III Reign of Chaos'a kadar inerek araştırılması gereken bir başlık.

Bu başlığı tamamen bitirdiğimde tüm kaynakları bunun altına koyacağım. Eklemem gereken bir sürü yazı ve resim var. Senin özel mesajına atmama gerek yok. Herkes görebilmelidir :)

Rhawas adlı üyemizin Necromancy hakkındaki yazdıklarını buraya aktarıyorum.

Necromancy hakkında da 1-2 ekleme yapam. Lich King(Ner'zhul) azeroth a kil'jaeden tarafından ilk geldiğinde, frost giantlarını ve diğer yaratıkları bu yöntemle kendi safına çekti. ayrıca azeroth üzerine ki diğer karanlık sanatlarla uğraşanlara da böylece ulaştı ki Kel'thuzad ta bunlardan biri idi. bildiğimiz gibi Kel'thuzad önceden Kirin Tor da bir Archmage idi. Ancak o da Necromancer lık la uğraşıyordu. Devamlı ölü fareler üzerinde deney yapıp onları kısa bir süre de olsa canlandırabiliyordu. ve lich king te kel'thuzad i böylece yanına çekti. çünkü kel'thuzad ın canlandırma için yeterince bilgisi yoktu. ve lich king ona bunu kusursuz olarak nasıl gerçekleştirebileceğini gösterdi.

• 0

Filozof Murloc der ki;
Aaaaaughibbrgubugbugrguburgle! aka RwlRwlRwlRwl...

#5 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 09 Nisan 2009 - 10:52 ÖS

peki kitap isimleri? bende edinmek istiyorum buralarda satan yok.
(buralar= zonguldak ) çevirmek falan sorun değil ama kaynak önemli oluyor. bende o yüzden daha basit konuları çeviriyorum. wowwikiden. sizin gibi uğraştırıcı konular ciddi bilgi edinimi gerektirir çünkü
  • 0

#6 Moonson

Moonson

Scout

• Members
  • 303 İleti

Yazma tarihi: 20 Haziran 2009 - 06:56 ÖS

Geçen gün bi filmde gördüm medyum bi çocuk ölülerin göz kapaklarını alıpa ayinlerini güçlendirmek için kullanıyodu... Daha sonraları filmin asıl olanı bu göz kapaklarını bulup bi pedere gösterince bu böyledir şöyledir buna necromancy denir fln dedi peder bey..
  • 0

#7 Moonson

Moonson

Scout

• Members
  • 303 İleti

Yazma tarihi: 20 Haziran 2009 - 06:57 ÖS

ayrıca Necro ceset demektir latince...
  • 0

#8 nerosansar

nerosansar

Corporal

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 37 İleti

Yazma tarihi: 28 Şubat 2011 - 03:31 ÖÖ

dialodan ben fazlasiyla biliyorum zaten necronizim'i :P peki soru wow'da necromancer yada necromancer'a benzeyen yakın bir ırk getirilir mi ?
  • 0

#9 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 28 Şubat 2011 - 04:16 ÖÖ

kurbağalarrr!!11*1! hayırrr!!!
  • 0

#10 hanua

hanua

Lieutenant General