İçeriğe git

Resim
- - - - -

Genel Olarak Internet Sorunları!

• Please log in to reply
Bu konuya 386 yanıt gönderildi

#1 levend

levend

First Sergeant

• Members
  • 296 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2007 - 04:00 ÖS

Arkadaşlar nereye yazmam gerektiğini bilmediğim için buraya yazıyorum, 1 ağutosdan yani türk telekom büyük bir iş yapıp internet bağlantılarını min. 1mbit e çıkardığından beri yabancı sitelere girmek, ve wow oynamak kesinlikle imkansıza yakın bi duruma geldi. günde yaklaşık 5 kere internet sıkıntımın giderilmesi için telekomu aramaktayım fakat onlara göre yerli siteleri açabildiğim sürece bi sorun yoktu. verdikleri reklamların aksine dünyaya bağlanmamız onlar için çokta önemli değildi. Yoktu diyorum çünkü, bir yetkiliyle yaptığım görüşme sırasında, blöf yaparak, türkiyede değişik accountlardan online oyun oynayan yaklaşık 2 milyona yakın oyuncu var ve eminim bunların yüzde doksanı benim gibi internette yaptığınız sözde ilerlemedn muzdariptir dedim. (2 milyona yakın dedim çünkü bi dergide iki milyondan fazla ayrı knight online accountu olduğunu okumuştum) ve de forumlardan takip ettiğim üzere bu insanlar şikayet etcek merci aramaktadırlar dedim. aptığım araştırmalar sonucunda Ülkemizde yürürlükte bulunan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre; "Sağlayıcı tarafından bildirilen reklam ve ilânlarında veya standardında veya teknik kuralında tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler, ayıplı hizmet olarak kabul edilmektedir" gibi bir kanun buldum, yani TTNET, reklamlarında bahsettiğinin aksine ne jet hızında internet ne de tüm dünyayı Türkiye ye bağlıyan bir hizmet vermektedir ne de 24 saat internetiniz aktif haldedir, çünkü mutlaka ayda bir balıkşılar türkiyenin deniz altından geçen yurtdışına çıkış bağlantısını koparır ve de telekomun onu bulup tamir etmesi günler alır. ve de bu yasa bize türk telekomu, tüketicinin korunması yasasına bağlı olarak, mahkemeye verme hakkı tanıyo. fakat, bir kişinin türk telekomu tüketiciyi koruma derneğine şikayet edip mahkemeye vermesiyle, binlerce kişinin vermesi arasında kuşkusuz çok büyük bir fark olacaktır. uzun lafın kısası, eğer benim gibi sizde bu bağlantılardan şikayetçiyseniz lütfen üşenmeyin ve tüketici koruma derneğine gidip gerekli formları doldurup ttnetin yaptığı saçmalığın önüne geçebiliriz.

zaman ayırıp, okuduğunuz için teşekür ederim.

Saygılar
  • 0

#2 Failimechul

Failimechul

Senior Sergeant

• Members
  • 141 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2007 - 04:41 ÖS

Bi kere şuna karar verelim..internet hızının 4 katına çıkması demek herekesin hızının 4 katına çıkması anlamına geliyor..Türkiyenin elindeki mevcut internet bağlantı genişliği sabit olduğu sürece istediği kadar artırsınlar hızda bi değişiklik olmayacaktır.sen 256 mb internet kullanıyodun mesela bense 1mbit kampanyadan önce..sen 4 sn de 1 Mb indirirken bense 1sn 1Mb indiriyodum dimi..düz mantık bu şekilde..yani senden 4 kat daha hızlıydım ben..peki şimdi nasıl oldu? sen 1mbit oldun bense 4 mbit.yine 4 kat hızlıyım senden..ÖSS de çıkacağını düşünüyorum bu sorunun:P yaş problemi gibi oldu:)..
Peki TTnet bunu neden yaptı madem hız değişikliği olmayacaktıda;
Aslına bakarsa bi hız değişikliği var ama sınırsız olan bağlantılarda.bizim akıl fakiri vantandaşlarımız en ucuz hangisiyse o paketten alıyor.bide modem hediyeli olanı tercih ediyor..TTnet in kucağına oturuyor.adam 2 yıl seni bağlı tutuyor..ne karşılığında?20YTL lik bir modem karşılığında sende yiyosun...peh
29YTL ödeyen arkadaşlara soruyorum!! ; Kotayı aşmadığın kaç ay var 1 yıl boyunca? Bide herkes 29YTL lik bağlantıya yüklendiği için bu sorunlar ortaya çıkıyor tabiki..Bende çok şikayetçiyim ama TTNET SONUNA KADAR HAKLIDIR!!!
Cahil bi toplumda özel bi şirket çalıştırıyolar..vaadettiklerini tutuyolar..BİTMİŞTİR!! Aklınızı başına devşirin ve gidin kotadan kurtulun.aksi takdirde internet sizi deli eder özellikle WOW..
  • 0

#3 levend

levend

First Sergeant

• Members
  • 296 İleti

Yazma tarihi: 05 Eylül 2007 - 05:23 ÖS

Bi kere şuna karar verelim..internet hızının 4 katına çıkması demek herekesin hızının 4 katına çıkması anlamına geliyor..Türkiyenin elindeki mevcut internet bağlantı genişliği sabit olduğu sürece istediği kadar artırsınlar hızda bi değişiklik olmayacaktır.sen 256 mb internet kullanıyodun mesela bense 1mbit kampanyadan önce..sen 4 sn de 1 Mb indirirken bense 1sn 1Mb indiriyodum dimi..düz mantık bu şekilde..yani senden 4 kat daha hızlıydım ben..peki şimdi nasıl oldu? sen 1mbit oldun bense 4 mbit.yine 4 kat hızlıyım senden..ÖSS de çıkacağını düşünüyorum bu sorunun:P yaş problemi gibi oldu:)..
Aslına bakarsa bi hız değişikliği var ama sınırsız olan bağlantılarda.bizim akıl fakiri vantandaşlarımız en ucuz hangisiyse o paketten alıyor.bide modem hediyeli olanı tercih ediyor..TTnet in kucağına oturuyor.adam 2 yıl seni bağlı tutuyor..ne karşılığında?20YTL lik bir modem karşılığında sende yiyosun...peh
29YTL ödeyen arkadaşlara soruyorum!! ; Kotayı aşmadığın kaç ay var 1 yıl boyunca? Bide herkes 29YTL lik bağlantıya yüklendiği için bu sorunlar ortaya çıkıyor tabiki..Bende çok şikayetçiyim ama TTNET SONUNA KADAR HAKLIDIR!!!
Cahil bi toplumda özel bi şirket çalıştırıyolar..vaadettiklerini tutuyolar..BİTMİŞTİR!! Aklınızı başına devşirin ve gidin kotadan kurtulun.aksi takdirde internet sizi deli eder özellikle WOW..

Oncelikle şu söliyim, bende 2mbit sınırsız bağlantı var, bu hızlandırma çalışmalırından önce de 1mbit sınırsız bağlantım vardı. fakat ben 1 ağutosdan önceki 1mbit bağlantımı şimdiki bağlantıma bin kere tercih ederim. sana şöyle anlatıyım olay tüketiceden değil. mesele bir kişide 256 kb bağlantı vardı bu otomatik olarak olarak 1mbit e çıktı, fakat bu şahsın oturduğu yere bağlı olarak hattının izin verdiği maksimum bir bağlantı hızı var, ve de türk telekom yeterli alt yapı çalımasını yapmadığı için bu şahıs aslında 1mbit lik bir hizmet aldığını sanırken sadece hattının izin verdiği hizmeti alıyor. bu konuda bu kadar emin olmamın nedeni, son bir ay içinde evime 3 ayrı ttnet teknisyeni geldi ve adamlarla bu konular hakkında uzun uzun konuştum. hepsininde ayrı ayrı dediği, türkiyede hala 50-60 yıllık bakır kabloların data taşımak için kullanıldığı ve de bu kablolarla 512kb lik bağlantının bile sıkıntı verebileceği. bununla beraber yeni hat çekilen yerler 8-9 mbiti bile rahat kaldırabilmekte, hatta dün gece gelen teknisyen bilgisayarıma bağlı hatta 10mbit bağlatının sorunsuz çalışabilceğini test ederek gösterdi. anladığım kadarıyla sıkıntı iki konudan oluyo. 1- kaldırma imkanı olmayan hatlara yüksek bağlantının verilmiş olmasından oluşan bir data kaybı oluyo, 2- kontrol edilmeden satılan abonelikler yüzünden 2005den beri abone sayısı 3milyon artmıştır, fakat, türkiye çıkışları buna uygun olarak arttırılmamıştır. şikayetler üzerine teknisyenler insanların hatlarını kontrol ederek kaldıramıyacağı bağlantı hızlarını, kaldırabilcekleri sınırlara düşürmekteler. fakat bunun dışında ttnet altyapısını kesinlikle yenilemelidir.

benim zaten ilk yazıda da sölemek istediğim, ttnetin kontrolsüz bir şekilde abonelik dağıttıdığı ve bunu yaparak eski yeni tüm abonelerini mağdur ettiğidir. bununla beraber reklam kampanyalrında vaad ettiklerini yapma mecburiyeti yada eğer yapamıycakları birşey ise kamu oyundan özür dileyerek kontrolsüz ilerlemelerini önleyip, yeterli servisi verebilcekleri abone sayısına inmeleri gerekmektedir. bunu istemek tüketici hakları kanununa göre bizim yasal hakkımızdır.

burda ttnet haklıdır, kotanızı aşmayın falan filan gibi çözüm üretmekten uzak, seninde kullandığın tabiriyle ttnetin kucağına oturur bir durum yaratırsan bu problemi çözemeyiz. kotayı aşman netten daha az yararlanmanı gerektirmez sonuçta sen o aştığın kotanında parasını ödüyorsun. madem şikayetçi olduğunu söylüyorsun önce bir telefonla ttnet müşteri hizmetlerini ve teknik desteğini ararsın, yine sıkıntına çözüm bulamıyosan, benim gibi sende şikayetçi olur, ttneti mahkemeye verir, yasal bir çözüm arasın. ttnet özelletirilmiş bir kurumdur, devlete ait olmadığı gibi devlete ait olsa bile kimseyi "kucağına oturtma" hakkına sahip değildir. sen, ben vemilyonlarca kişi TTNET'ten aldığı kötü hizmeti dünya standartları üstünde bir değerle ödemekteyiz, yani ttnet kesinlikle bir hayır işi yapmamakta parasını aldığı işlemin karşılığını vermeye çalışmaktadır. sen faturanı üç gün ödemesen netini kesmesini gayet iyi bilen ttnet, üç gün vermediği hizmet içinde hiçbir karşılık sunmamaktadır.

halkımız cahil diyerek kestirip atmayın, bu kadar basit bir konuda duyarlılığınızı gösterin, bir kişi bir kişi, bu rezilliğin önüne geçebiliriz.

ayrıca hız değişikliği olmadı diyemem, türkiyede portu olan bir siteden 1mbit bağlantı ile saniyede 100-120 kb ile indirme yaparken şimdi 250-280 ile yapıyorum. yine aynı konuda, download.com sayfasından 80-100 ile bir indirme yaparken şimdi 15-20 ile yapmaktayım. aslında ttnetinde hakkını yememek lazım gece 12den sonra hafif bir hızlanma olmakta fakat, ben adsl bağlantısını 24 saat internet olarak aldım, gece 12den sonra sınırsız bağlantı olarak değil.

dediğim gibi arkadaşlar çok basit bişey ama tepkisiz kalmayın hattınıza baktırın düzelmiyosa sizde benim gibi yasal olarak hakkınızı arayın.

@False_In_Truth; tüketici koruma derneğinin web sayfasıni burda veriyorum, gerekli bilgiyi burda bulabilirsin. http://www.tukoder.org.tr/

ayrıca arkadaşlar speedtest yaparakta bağlantınızda problem olup olmadığını görebilirsiniz, http://speedtest.ttnet.net.tr/ bu ttnetin speedtesti, yerel hatlarda sıkıntı yoksa normal bi değer alırsınız,
http://www.speedtest.net/ buda uluslararası bir speed test sayfası, yerel aldığınız değerle uluslararası aldığınıoz değer arasında çok büyük bir fark olmaması lazım eğer varsa sizde de sıkıntı var demektir.
  • 0

#4 OzeL

OzeL

Genel Yönetici

• Administrators
  • 948 İleti

Yazma tarihi: 07 Eylül 2007 - 03:10 ÖS

Levend arkadasımızın actıgı konu uzerine hepimizin yakındıgı bu konuyu sabit bir konu icerisinde toplamak istedim. Konuyu okurken bir arkadas tüketici haklarını koruma derneginin internet sitesini sormustu
http://www.tuketicihaklari.org.tr/
http://www.tukoder.org.tr/
http://www.tuketicimerkezi.org/
http://www.sikayetim.com/
Bu sitelerden online sikayetlere bulabiliriz. Ancak telefonla veya dilekçe ile halletmeye calısırsak kesin sonuca ulasabiliriz. Tuketici hakları koruma dernekleri ile anlasıp bir bilgilendirici kagıt yaparsak yani TTNet in yaptıgı dolandırıcılıgı insanlara gosterirsek emin olun bir seyler deişir. Turkiyenin %60 ı yurt dısındaki siteleri vs hizmetleri kullanıyor. Turkiyede 3 milyondan fazla online oyun oynayan insan var. Turkiye'de bir cok insanın ailesi esi dostu arkadası yurt dısında kalıyor onlarla gorusmenin en iyi yolu internet, Egerki biz bu konuda birsey yapmazsak TTNet bizi somurmeye ve bizi uyutmaya calısıcak,
Levend arkadasımıza bir kez daha tesekkur etmek istiyorum. Herkese iyi oyunlar
  • 0

#5 makusla06

makusla06

Lieutenant General

• Members
  • 1.630 İleti
  • LocationAnkara

Yazma tarihi: 08 Eylül 2007 - 10:31 ÖÖ

http://forums.wow-eu...771177253&sid=1 bişiler yazarsanız ıyı olur en azından blizz tt ıle ıletısıme gecebılır..
  • 0

#6 OzeL

OzeL

Genel Yönetici

• Administrators
  • 948 İleti

Yazma tarihi: 08 Eylül 2007 - 11:58 ÖÖ

Ben 3-4 arkadasla yazdım herkez yazar ve ustune bide tuketici hakları ile baskı yaparsak bu iş oldu demektir arkadaslar...
  • 0

#7 OzeL

OzeL

Genel Yönetici

• Administrators
  • 948 İleti

Yazma tarihi: 08 Eylül 2007 - 12:08 ÖS

Birincisi bunun kota ile hiç bir alakası dahi yok! Kota yı asmıs olman senin interenet hızının dusmesi deildir, fazladan para alır olur biter, ben 4 yıl kotasız oynadım aynı sorunlar aynı yawaslıklar gene vardı herzaman bu boyle*! Hic bir zaman 1024 un veya 2048 in verimli hızını onu geciorum normal hızına dahi ulasamadım... 512 uydu baglantım bile daha iyi calısıyor... Bole bilip bilmeden konusmayın ustune cahillikle suclamayın, cahilsen sen cahilsin hiçmi bakmadın ne yaptıgına??? Hicmi download ederken incelemedin?!!! Bunun para ile alakası yoktur kardes! Bunun hizmetle alakası var... Sen bir baglantıya parasını veriyorsun eger o 1 mb lıksa sen 1 mb lık hizmet almalısın yokda yurt ici 1 mb yurt dısı 56k ( 56k abartı mübala yani arkadas cahil oldugu icin acıklama geregi duydum )...
  • 0

#8 Akarian

Akarian

Senior Sergeant

• Members
  • 99 İleti

Yazma tarihi: 11 Eylül 2007 - 10:03 ÖÖ

Arkadaşlar Tukoder'e mail yolladım adamların mail kotası dolmuş ileti geldi kota dolu die fln Şoke oldum. Ya çok talep var yada (korktuğum şey--->) baştan sağma çalışıyorlar...
  • 0

#9 Batu-Khan

Batu-Khan

Corporal

• Members
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 11 Eylül 2007 - 10:55 ÖÖ

Bende TTnet e şöyle bir mail attim sizde atarsaniz sevinirim.

Merhabalar.
1 ağustos 2007 tarihinden beri uygulanmakta olan yeni tarife sonucu internet hızları 4 katı artmıştır fakat yurt dışı çıkışlarında herhangi bir iyileştirme yapılmadığı için 4 kat yavaşlamıştır.Türk Telekom Mağdurları olarak hakkımızı mahkemede aramak için bir dernek kurma aşamasındayız.Eğer bu sorunlar çözülmez ise hakkımızı yasal yollardan arayacağız.
Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre; "Sağlayıcı tarafından bildirilen reklam ve ilânlarında veya standardında veya teknik kuralında tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler, ayıplı hizmet olarak kabul edilmektedir.
Sizin yapmakta olduğunuz tanıtım ve reklamlarda ise internet hızının arttığı dünya standartlarına ulaştığını söylüyorsunuz.Fakat görüldüğü üzere böyle bir şey yok.Gerekli teknik bilgileri bilir kişi tarafından hazırlanmaktadır.Yurt dışı çıkışlarının ne kadar kötü olduğu bellidir.Umarım gerekeni yaparsınız.

Saygılarımla Batuhan İlkgül
  • 0

#10 Akarian

Akarian

Senior Sergeant

• Members
  • 99 İleti

Yazma tarihi: 11 Eylül 2007 - 12:41 ÖS

Bende TTnet e şöyle bir mail attim sizde atarsaniz sevinirim.

Merhabalar.
1 ağustos 2007 tarihinden beri uygulanmakta olan yeni tarife sonucu internet hızları 4 katı artmıştır fakat yurt dışı çıkışlarında herhangi bir iyileştirme yapılmadığı için 4 kat yavaşlamıştır.Türk Telekom Mağdurları olarak hakkımızı mahkemede aramak için bir dernek kurma aşamasındayız.Eğer bu sorunlar çözülmez ise hakkımızı yasal yollardan arayacağız.
Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre; "Sağlayıcı tarafından bildirilen reklam ve ilânlarında veya standardında veya teknik kuralında tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler, ayıplı hizmet olarak kabul edilmektedir.
Sizin yapmakta olduğunuz tanıtım ve reklamlarda ise internet hızının arttığı dünya standartlarına ulaştığını söylüyorsunuz.Fakat görüldüğü üzere böyle bir şey yok.Gerekli teknik bilgileri bilir kişi tarafından hazırlanmaktadır.Yurt dışı çıkışlarının ne kadar kötü olduğu bellidir.Umarım gerekeni yaparsınız.

Saygılarımla Batuhan İlkgül

Bilemiyorum boyle bir mail atsak doğru mu olur yanlış mı?
  • 0

#11 Sepphirot

Sepphirot

Sergeant

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 36 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2007 - 04:45 ÖS

hakkını aramak ne zamandan beri yanlış oldu?
  • 0

#12 niven

niven

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.749 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2007 - 09:53 ÖÖ

kopyaladım attım bende
  • 0

#13 niven

niven

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.749 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2007 - 09:57 ÖÖ

Internet üzerinden online oyun oynayan 80.000 kişikil bir gurubun üyesiyim
ttnet in internet bağlantı hızlarında yaptığı artıştan sonra yetmeyen Türkiye çıkışları(bandwith) oyunumuzu oynanamaz hale getirdi latency problemleri nedeniyle.
Sizlerden ricamız bu konu ile ilgili hazırlanması gereken hukuki süreçte bizlere yardımcı olmanız.
Bu 80.000 kişilik gurubun büyük çoğunluğuna ulaşabilecek durumdayız. Gerek imza toplanmasında gerek toplu bir faaliyette en önde olacağımızı taahhüt ederim. saygılar

yazdım tüm tüketici derneklerine
  • 0

#14 borkenek

borkenek

Champion

• Members
  • 1.562 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2007 - 01:16 ÖS

artik monitere bakarak küfür ederek sinirimi atamiyorum..
-hanim tüfegimi getir..
  • 0

#15 Tathec

Tathec

Senior Sergeant

• Members
  • 167 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2007 - 03:41 ÖS

kıyma kendi canına sakın
  • 0

#16 BurningMage

BurningMage

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 12 İleti

Yazma tarihi: 17 Eylül 2007 - 11:00 ÖS

Arkadaşlar, bant genişiliğinin yükselmesi kesinlikle oyunlarda vs. hız artışı anlamına gelmiyor. WoW oynarken baktığımda saniyede en fazla bir kaç kilobyte alıp veriyor. Oyunların yavaş olması tamamen yurtdışı çıkışlarının yavaşlığı, alt yapı eksikliğidir. Yani biz oyuncuların yüksek bant genişiliğine değil hızlı iletime ihtiyacı var. Bu da telekomun altyapısının tamir edilmesiyle mümkün. Ama bu demek değildir ki yüksek bant genişliğine ihtiyacımız yok. Download ederken buna ihtiyacımız oluyor sonuçta. Yakında altyapıyı yenileyip hızı 20Mb'e çıkaracaklar sanırım. İnşallah yurtdışı bağlantılarına gereken önemi verirler... Bizim için en önemlisi bu. Altyapıyı yenilemeden daha çok müşteri çekmek için yaptıkları bu sözde hız artırımı/fiyat düşmesini tamamen kandırmaca olarak görüyorum. Elimizden geleni yapalım, şikayet olmazsa kimse umursamaz ve bu böyle sürer gider...
  • 0

#17 Shax

Shax

First Sergeant

• Members
  • 317 İleti

Yazma tarihi: 26 Eylül 2007 - 05:27 ÖS

bnde yazdm
  • 0

#18 Shax

Shax

First Sergeant

• Members
  • 317 İleti

Yazma tarihi: 26 Eylül 2007 - 05:28 ÖS

(ilk sayfada werılmış blizz forumuna)
  • 0

#19 inflack

inflack

Corporal

• Members
  • 26 İleti

Yazma tarihi: 07 Ekim 2007 - 12:10 ÖS

Bende yazdım.İnşallah bu sorun çözülür bizde Raid vs. instancelarda lag'siz ölüm olmayan uykusuz WoW gecelerimize doğru dürüst devam ederiz:D
  • 0

#20 inflack

inflack

Corporal

• Members
  • 26 İleti

Yazma tarihi: 07 Ekim 2007 - 12:11 ÖS

Bir de arkadaşlar bu sorun oldu ki çözülmedi ne yapacağız?
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı