İçeriğe git

Resim
- - - - -

3-D Vision - 3 Boyutlu oyun sistemi ve yapılışı.

• Please log in to reply
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1 Makaveli

Makaveli

General

• Members
  • 2.038 İleti

Yazma tarihi: 14 Şubat 2010 - 09:45 ÖS

Gerekenler tamamen yeni NVIDIA ürünleri , bunlar bütün 3 boyut destekleyen PC oyunlarında kullanılabir.Ama sadece NVIDIA 3d vision ekran kartı ile başka bi "kaliteli" 3d gözlük ilede NVIDIA kadar olmasada performans alabilirsin.
Gerekenler;
3D Destekli monitör(Maalesef sayıları pek az ve fiyatları uçuk... )
örnek;
ViewSonic FuHzion VX2268wm(fiyat 900 ytl civarı)
Veya ekran yerine ;
DepthQ® HD 3D Projector ,3D Destekli Tvlerdede çalışır.

3D Gözlük
En etkili olarak NVIDIA Vision Kit ( fiyat 200 $)

Alternatif;Nvidia kadar etkili değil ama oyun ve film seyretmek için ideal.Tabi bu gözlükteki renkleri destekleyenler için.
KIRMIZI/CYAN ANAGLYPH 3D CAM GÖZLÜK, #23834942 Gittigidiyor.com

*Windows Vista 64-bit(Premium) veya Windows 7 (her çeşit)

*3D Destekli NVIDIA ekran kartı.
örnek:
GeForce GTX 295
VATAN COMPUTER - SAPPHIRE - HD4830 GDDR3 1GB 256Bit ATI DX10. Ekran Kartı - Ekran Kartı
Yukardaki en iyi ürün bence.

Yani sırf bi 3 boyutlu oyun oynamak için 1000 tl monitör,400 lirada kit dersen (ekran kartın zaten vardır) minimum 1250 liraya geliyor.Oyunu oynayanlar varmı bilmiyorum ama 3d monitörler yeni teknoloji olduğu için 1 sene falan 800 den aşağı inmez diye düşünüyorum.Ama yine kendini tatmin etmek istiyorsan böyle birşey önerebilirm, sırasıyla sahip olman gereken;
*22" Samsung 226NW monitör ve bunun eşdeğerinde bir monitör.
*8800 GT Ekran kartı (tam liste)+ ve bunun özelliklerinde veya herhangi bi 3d vision destekleyen ekran kartı.
*Yukarda 2. linkteki gibi bir 3d gözlük. (Red/cyan önerilir).

Yapcaklarımız böyle, ( V )

*En son nvidia sürücümüzü indirip kuruyoruz. Daha sona Nvidia Kontrol panelimizi açıyoruz ve soldaki ana menüden Stereoscopic 3D->Set Up Stereoscopic 3D seçeneğine tıklıyoruz. Enable Stereoscopic 3D yi check ettikten sonra otomatik kurulum sihirbazı çıkıyor. Çıkmazsa alttaki "Run Setup Wizard" düğmesine basarakta açabilirsiniz.

*İlk kısımı Next deyip geçiyoruz.
2. Kısımda Enable 3d Discover sseçeneğini tikleyip next diyoruz
3. kısımda NExt diyoruz
Artık gözlüğümüzün uygun olup olmadığını kontrole geldi. Bu kısımda gözlüğümüzü takıp sorulan sorulara cevap veriyoruz
4. kısımda gözlüğümüzü takıyoruz ve sorulan yanıtlıyoruz. Doğru cevaplar :) 1. Soru ortadaki, 2.Soru soldaki
5. Kısımda yine uygun şıkkı işaretleyip next dedikten sonra sistemimiz hazır.
( V )
( V ) ile araladığım yerler başka sitelerden aldığım bilgiler doğrultusunda.
* Artık bu tip sistemi destekleyen oyunlarda keyif çıkarabilirisn.Performansı NVIDIA 3D Vision kit ve 3d destekleyen monitörler kadar olmayacaktır , ama kendini tatmin etmen için yeterli :)

Üstünde denemenizi önerdiğim oyunlar,
Avatar,Mass Effect 2, Terminator. Film olarakda Shrek ve Dünyanın Merkezine Yolculuk'ta deneyebilirsiniz.

***Tekrar söylüyorum, 2. seçenekden öyle çok ahım şahım bişeyler beklemeyin ama yinede iyidir, paraya kıyıp NVIDIA takımı kuranları ise gerçek eğlence bekler....

Saygılar,DJ M.T. (Ben oluyorum)
  • 0

#2 Marv

Marv

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 3.507 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 14 Şubat 2010 - 09:55 ÖS

Güzel rehber olmuş Mesut,eline sağlık.. Bir gün 3D sistem kuracak olursam dönüp bakarım bu konuya.. :)
  • 0

#3 Dead Finger

Dead Finger

Lieutenant General

• Members
  • 1.892 İleti

Yazma tarihi: 18 Mart 2010 - 06:57 ÖS

Gücümüz anca bi 10 yıl sonra yeter bu sisteme.. Avrupalı'da aya yerleşmiş olur belki. :D
  • 0
' make love not warcraft. '

Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç kazanamadım..

#4 deftones

deftones

Champion

• Members
  • 1.199 İleti

Yazma tarihi: 15 Nisan 2010 - 12:19 ÖÖ

hee başlıgı yeni gordum:)çok meraklı oldugum bir konu 3d! sinemayı çok severim ancak bu 3d muhabbeti çıktıgından beri 3d olmayan hiç bir filme gitmem :D

3d muhabbetini oyunlarda yapabiliyor olmak aslında çoook uzun zaman once keşfedilmiş bir şey.Genelde askeri amaçlı similasyonlarda uygulanıyordu bizim orduda olmasa gerekki abd ye egitim için giden bir kaç tegmen arkadasımdan duymuştum ,oldukça gercekci ve eglenceliymiş tabi bu similasyon için :D ancak oyunalarda similasyonlarda oldugu kadar gercekci olurmu bilemiycem.

yahu insanlıgın elinde ne teknolojiler varda işte dunya piyasaları bir anda alt ust olmasın diye piyasaya yavaş yavaş suruyorlar evdeki 3d muhabbetide bunlardan biri . zaten internet,dvd cart curt cıktı dunya sinema piyasası yarı yarıya dustu. 3d evlere giriyor ufaktan yakın zamanda sinemya gitmek diye bişey kalırmı bilemiycem . herhalde sinemacılarda 4d e gecer artık. oda sarmaz ise 5d:) ha bide 4d var zati ufaktan avm lerde gosteri falan yapılıyor.
  • 0

#5 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 17 Şubat 2011 - 11:09 ÖS

samsung b2430h monitör ve gigabyte gtx460 ile nasıl olur acaba? monitör var ekran kartı yolda.. gelir gelmez bi deneme yapıcam =)
  • 0

#6 Makaveli

Makaveli

General

• Members
  • 2.038 İleti

Yazma tarihi: 06 Ocak 2012 - 08:18 ÖÖ

biraz geç olcak ama ekran desteklemez , kart destekliyo.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı