İçeriğe git

Resim
- - - - -

Algalon the Observer

• Please log in to reply
Bu konuya 20 yanıt gönderildi

#1 Ateşlibuz

Ateşlibuz

Senior Sergeant

• Members
  • 178 İleti

Yazma tarihi: 19 Şubat 2010 - 11:49 ÖS

Pantheon, 65.000 yıl önce Azeroth'u Old God'lardan ve onların elemental hizmetkarlarından temizlemeye kalktığında, gezegene zarar vermeden bu simbiyotik varlıkları yoketmenin bir yolunun olmadığını gördü.Bu yüzden elementalleri, yarattıkları elemental boyuta hapsedip, Old God'larıda bu dünyanın derinliklerine zincirlediler...

Scourge tehditine karşılık vermek için Northrend'e ayak basan bizler gördük ki Titanların yarattıkları Vyrkul,İron Dwarf, Earthen ve Giantlar kısa bir zaman önce uyanmışlar ve bazıları kendi aralarında savaşmaktalar.

Howling Fjord'da Iron Dwarf'ların Stone Giant'ları runelar ile köleleştirip kuzeye bir amaç için yolladıklarına şahit oluruz ilk.Ayrıca Titanlar hakkında araştırma yapan bazı Explorer's League üylerinin kazı alanında delirdiklerini öğreniriz.Olayları araştırmaya giden bizlerde garip bir gücün bize fısıldadığına ve EL üyelerinin bu güç tarafından ele geçirildiğine şahit oluruz.
Grizzly Hills'e geçtiğimizde ise Giantlar ve Iron Dwarf'ların Thor Modan için savaştıklarına şahit oluruz. Iron Dwarf'ların ana üssü Dun Argol'da öğreniriz ki onlarda emirlerini Loken isimli birinden almaktadırlar.

Bu arada binlerce yıl önce druidler tarafından World Tree olması amacı ile yetiştirilmiş ama tamamen büyüdüğü zaman bir şekilde kirlenmiş ve yozlaştırılmış olduğu keşfedilince yıkılmış Vordrassil çevresindeki Furbolg'ların vahşileştiğini ve kendi aralarında bile savaştıklarını öğreniriz.Ayrıca Furbolg'lar War of the Ancients zamanında ölmüş tanrıları Ursoc'u diriltmek için ağacın büyüsünü kullanmışlardır ve başarılı olmalarına rağmen dirilen Ursoc'ta Vordrassil'i kirleten yozlaşmanın etkisinde geri dönmüştür. Ursoc'u bu kötü kaderden kurtardığımızda özgürlüğe kavuşan ruhu bize bu kötülüğün arkasındaki gücün Yogg Saron adında bir Old God olduğunu söyler.

Storm Peaks'e geçtiğimizde Titan etkisini yoğun olarak hissederiz, her yerde titanlardan kalma kalıntılar vardır.Araştırmaya başladığımızda Iron Vyrkul ve Iron Dwarfların; Ice Giant, Hyldnir, Frostborn, Earthen ile savaştığını hatta ikinci grubun kendi aralarında da savaştığını buluruz.Görünüşe göre bu ırkların bağlı olduğu Watcher denilen varlıklar tapınaklarından kaybolmuşlardır.Tek bulabildiğimiz watcher olan Thorim'in de, karısı Sif'in öldürülmesi ile cinayetin sorumlusu olduğunu sandığı Ice Giant'lara ona bağlı olan Frostborn'lar ile savaş açmasından sonra işlerin iyice kötüye gittiğidir. Entrika ağı çözüldükçe herşeyin arkasında Loken'in olduğu anlaşılır. Thorim ile birlikte Loken ile yüzleşmeye gittiğimizde en başından beri kullanıldığımızı, Thorim'in Loken tarafından ele geçirilmesi ile sonuçlanan bir komplonun kurbanı olduğumuzu anlarız.

Loken bu sırada kendisininde başka bir varlığa hizmet ettiğini ima eder.Bu arada Bouldercrag's Refuge'da karşılaştığımız Earthen'ler bize uyandıkları zaman Loken ve ona bağlı iron dwarflar tarafından Ulduar'dan sürüldüklerini anlatır.
Ulduar'ı keşfetmeye Halls of Stone'dan başlarız. Tribunal of Ages bize Necrophotic Symbiotes'ları (Old Gods) , onların sebep olduğu Curse of Flesh, buna karşı alınan koruma önlemleri ve koruyucular (Storm ve Earth Giants) olduğunu,Loken'in bütün bunların başına geçirildiğini ve Dragon Aspects'in Azeroth'un evriminin denetleyicileri olarak görevlendirildiğini açıklar.Sonradan Storm ve Earth Giant'lar bilinmeyen bir sebepten dolayı savaşa başlayınca Loken'in hepsini etkisiz hale getirdiğini, sonrasında Earthen, Giant ve Vrykul'ların onun tarafından uyutulduğunu öğreniriz. Uyutulan Earthen'lerden bazılarının günümüz Dwarflarının atalarını oluşturacak şekilde Curse of Flesh'ten etkilenmiş olarak uyandıklarını anlarız.

Sonunda Loken ile yüzleşmeye Halls of Lightning'e gittiğimizde bizim onu öldürmeye gelmemizi cehalet olarak olarak tanımlar.Dövüş esnasında canı azaldıkça aslında uyarı niyetinde olan ama bizim o anda ki bilgisizliğimizle sadece boş tehditler olarak algıladığımız sözleri olur.Nihayet öldüğü zamansa son nefesinde; "ölümüm bu dünyanın sonunun habercisidir" der ve odadaki 3 boyutlu Azeroth haritasından göklere bir ışık yollanır.

Sonunda Ulduar'ın ana binasına girdiğimizde girişteki Lorekeeper of Norgannon'dan buranın aslında Yogg Saron'un hapishanesi olduğunu ama hapishanenin o anki durumunun bilinmediğini ve bilgilendirme için Watcher'lara ulaşılamadığını öğreniriz.Savaşarak yolumuzu Assembly of Iron'a kadar açarız.Onlarıda mağlup ettiğimizde ana bilgisayar/arşiv olan Archivum'a ulaşırız.
Bundan sonrasında, direk oyun içi diyalogları çevirerek devam edeceğim.Archivum konuşmaları:

Brann Bronzebeard: İşte buna iyi bir keşif derim!
Archivum System: Giriş rededildi.Kullanım seviyesi yetersiz.
Brann Bronzebeard: Şimdi göstereceğim sana girişi, rezil makina.Al işte burada:Norgannon'un anahtarı! (Bu anahtarı Storm Peaks'deki questlerde biz yapıp veriyoruz Brann'a)

Archivum System: Arşive giriş izni verildi.Kaçak giriş korumaları askıya alındı.
Brann Bronzebeard: Görünen o ki bu da dostlarımın bulduğu diğer titan arşivleri gibi...sadece daha eski ...ve büyük.
Brann Bronzebeard: Dur bir saniye:bu hiçte iyi görünmüyor!Şu yanıp sönen ışığın yanında...bu Algalon sinyalide nedir?
Archivum System: Soru işleniyor.Algalon hata koruması; Baş Görevlinin ölümünü takip eden otomatik acil durum sinyalidir.

Brann Bronzebeard: Baş Görevli?Bunu daha önce nerde duymuştum? Büyükbabamın sakalı adına, Azeroth'un Baş Görevlisi Loken'di.Loken'in ölümü tetikledi bunu!
Archivum System: Onaylandı.Baş Görevli Loken'in yokedilişinin zaman aralığı, sinyalin aktif edilişi ile çakışıyor.
Brann Bronzebeard: Peki? Bu sinyalin alıcısı kim? Ne olacak şimdi?
Archivum System: Araştırılıyor...Baş Görevlinin yokedilmesi sistemik gezegensel hatanın ilk uyarı alameti olarak kabul ediliyor.Gözlemci Algalon varlığının varışı gezegensel inceleme sonucu olası iki cevap sinyalinden birisinin gönderilmesi ile sonuçlanır.Alfa cevap kodu "herşey yolunda" sinyali ve Omega cevap kodu ise gezegensel tekrar yapılandırma sinyali demektir.

Brann Bronzebeard: Gezegensel tekrar yapılandırma mı? Açık konuş, seni patlayıcısa makina!
Archivum System: Gezegen ve yaşayan organizmaların ana elementler ayrıştırılması: metaller, kayalar, gazlar.Bunu her elementin orjinal gezegensel taslağa göre yeniden yapılandırılması süreci takip eder.
Brann Bronzebeard: Bunu duydunuz mu arkadaşlar?Bu dünyanın sonu demek!Peki, ne diye bekliyorsun seni paslı makina?Hemen Alfa cevap kodunu başlat, herşey yolunda!
Archivum System: İstek rededildi.Cevap kodları Gözlemci Algalon varlığının içine yapılandırılmıştır.O hem mesajcı hemde mesajdır.

Brann Bronzebeard: Peki, bu Algalon incelemesi sonucu neye bakacak?Şansımız nedir?
Archivum System: Algalon incelemeleri gezegensel yaşamsal işlevlerde sistematik Old God yozlaşması tehlikesi olduğu kanısında.Omega cevap kodu şansı hesaplanıyor...
Archivum System: %99.99.
Archivum System: Dokuz yuvarlanıyor tabiki.
Brann Bronzebeard: Kahretsin, dostlar.Görünen o ki önümüzde bir savaş var.

Brann Bronzebeard ile ikinci diyalog:

Brann Bronzebeard: Yeni talimatlar!Celestial Planetarium'a girişi aç.
Archivum System: İstek rededildi.Giriş dört gözetmenin mühürlerinin elle onayını gerektiriyor.
Brann Bronzebeard: Dört Gözetmen? Mühürler? Biraz daha açık olamazmısın seni şaşkın makina?
Archivum System: Ulduar'ın dört gözetmeni: Freya, Thorim, Hodir ve Mimiron.Mühürler onların zihinsel ve fiziksel bütünlüğüne bağlıdır.Celestial Planetarium'a giriş için dört mühürde gereklidir.
Brann Bronzebeard: Nasıl alacağız mühürleri onlardan? Gidip nazikçe sorarak mı?
Archivum System: Gözetmenlerin durumları analiz ediliyor.Lütfen bekleyin.
Archivum System: Yozlaşma bulundu.Dış bir etki gözetmenler üzerinde kontrol kazanıyor.Mühürler tehlikede.
Brann Bronzebeard: Mühürleri nasıl kurtaracağımızı bize söyleyeceksin, değilmi?
Archivum System: Gerekli miktarda güç kullanımı gözetmen fonksiyonlarında bir sıfırlamaya yol açar. dış etkileri kaldırır.
Archivum System: Mühürleri işlem sırasında tehlikeye atmamak için, her gözetmenin durumunu analiz edebilir ve hesaplamalar sonucunda bu bilgiyi sana sunabilirim.
Brann Bronzebeard: Yıllardır Titanların salonların dolaşmayı hayal etmiştim.Asla onların yaratımlarına karşı savaşacağım aklıma gelmemişti.

Sonunda Watcher'ları hard modda yenip Sigillerini topladıktan sonra.Kahramanlarımız hemen Celestial Planetariıum'a giderler.Oyun içi zaman sıralamasına göre; Algalon'un Omega cevap kodunu göndermesini engellemek için Yogg Saron yada Vezax ile savaşmadan direk Algalon'a gidildiği varsayılır.Yani hikayeye göre biz Algalon ile savaşırken Vezax ve Yogg Saron hala hayattadır.Algalon'un konuşmaları:

Giriş

* Aktarma işlemi tamamlandı.Azeroth'un gezegensel analizine başlanıyor.
* Geride durun, ölümlüler.Buraya sizinle savaşmaya gelmedim.
* Analizim sistematik yozlaşma bulursa bu gezegenin yeniden yapılandırılması evrenin yararına olacaktır.Sakın müdehale etmeyin.

Savaş başladığında

* Dünyanızı benim gözlerimle görün:O kadar engin ve ölçülemez bir evren ki - en akıllılarınızın bile anlayamayacağı şekilde.

Aggro

* Davranışlarınız mantık dışı.Bu karşılaşmanın tüm olası sonuçları hesaplandı.Ne olursa olsun Pantheon Gözlemcinin mesajını alacak.

Summoning Collapsing Stars

* Yıldızlar yardımıma gelin.

Big Bang

* Evrenin hiddetine şahit olun!Witness the fury of cosmos!
* Yaratılışın aletlerini izleyin.

Killing a player

* Yaşamın kaybı, kaçınılmaz.
* Yapmak zorunda olduğumu yapıyorum.

Berserk

* Zamanınız tükendi.

Raid yenilirse:

*

Analiz tamamlandı.Gezegenin yaşam destek sistemlerinde kısmı yozlaşma ve gezegenin koruma sistemlerinde tam yozlaşma var.
* Bağlantı kuruluyor:Cevap kodu: 'Omega'. Gezegensel yeniden yapılandırma istendi.
* Elveda, ölümlüler.Böylesine kusurlu yaratıklara göre, kahramanlığınız takdire değerdi.

Raid kazanırsa:

* Yapımcıların ateşleri ile yıkanan dünyaları gördüm.Yaşayanları soluk bir inilti bile çıkaramadan kayboldular. Bütün gezegensel sistemin sizin ölümlü kalplerinizin bir atışından kısa sürede doğup oluştuğunu gördüm.Bütün bunlar boyunca şu ana kadar, kendi kalbim... duygudan...empatiden yoksun.Ben .. hiçbir... şey ... hissetmemiştim.HİÇBİRŞEY! Milyonlarca,milyonlarca yaşam boşa harcandı.Onlarda sizin azminize sahipmiydiler? Onlarda yaşamı sizin gibi sevmişmiydi?
* Belki de size bu özgür iradeyi veren mükemmel olmayışınızdır.Bu sizin, hesaplanmış kozmik ihtimallere karşı azimle devam etmenizi sağlıyordur.Titanların kendi mükemmel yaratımlarının başarısız olduğu yerde bile siz zaferle çıktınız.
* Cevap kodunu tekrar ayarladım.Gezegeniniz kurtulacak(yaşamı bağışlanacak).Kendi hesaplamalarımdan emin olamam bundan sonra.
* Sinyali gönderecek kadar gücüm kalmadı. Acele etmelisniz. Gökyüzüne yakın bir güç yeri bulmalısınız.
* Benim için endişelenmeyin.Eğer sinyal zamanında yollanamazsa yeniden yapılandırma işleme konulacaktır.Dünyanızı.Kurtarın.

Alfa cevap kodunu aldıktan sonra Dalaran'a gidiyoruz ve onu Rhonin'e teslim ediyoruz.Rhonin'in konuşmaları:

Brann'ın mesajını almış, hazırlıklara başlamıştık.
Dalaran'ın yurttaşları, gökyüzüne bakın ve gözleyin.
Bugün kendi yaratıcılarımıza karşı çıkılarak dünyamızın yokoluşu önlendi.
Titanların şehri Ulduar'ın derinliklerinde Gözlemci Algalon yiğit yoldaşlarımız tarafından mağlup edildi.
Algalon buraya dünyamızın kaderine karar vermek üzere yollanmıştı.
Titanların tasarladıklarından farklılaşmış ırklarla dolu bir gezegen buldu.Herşeyin plana uygun gitmediği bir gezegen.
Katı mantık dünyamızın kurtarılmaya değmediğine karar vermişti.Ama katı mantık özgür iradenin gücünü hesaba katmamıştı.
Bu dünyanın kurtarılmaya değer olduğunu ispatlamak bize düştü. Hayatlarımız yaşanmaya değer!

Konu Powah tarafından 15 Eylül 2012 - 09:20 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 1

#2 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 12:19 ÖÖ

Eline sağlık harika bir yazı olmuş bence sabitlenmesi lazım
  • 0

#3 emptyleon

emptyleon

Knight

• Members
  • 335 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 02:58 ÖÖ

süper ellrine saglık
  • 0

#4 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 03:15 ÖÖ

Güzelde simbiyotik ne abicim:D
  • 0

#5 Ateşlibuz

Ateşlibuz

Senior Sergeant

• Members
  • 178 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 04:11 ÖÖ

Güzelde simbiyotik ne abicim:D

Simbiyotik; ortakyaşayan demek. Bir çok çeşidi var. Old God'larınki parazitik olanı.Yani tek bir tarafın çıkar sağladığı bir ortakyaşam. Bu konseptin Stargate'deki Goa'uld ırkından esinlenildiği kanaatindeyim.Orada Goa'uld'lar organizmanın ense kısmından içeri girip omurilik soğanı çevresine yerleşip beynin kontrolünü ele geçirirler. Onları kendileri istemedikçe kurbandan ayırmanın yolu yoktur. Eğer zorla çıkarmak denenirse mutlaka kurbanı öldürür.
Oyun içinde tam olarak Necrophotic Symbiotes şeklinde geçiyor. Necrophotic'in ingilizce bir karşılığı yok.Necro=ölüm, Photo=ışık demek. Ölümışığı yada ölüışık olarak çevrilebilir.Tolkien ve S.King tarafından kullanılmış bir terim, birinde nerede ise bir hipnoza sokup kurbanı bataklıkların derinliklerine ölülerine ellerine çeken ışık olarak var, birinde de ölüışık'tan oluşmuş bakanın delirdiği vücut şeklinde.
  • 0

#6 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 06:34 ÖÖ

Abi tek tarafın çıkar sağladığı yaşam şekli olsa o paraziti ayırmaları gerekmezmiydi Titanların bence ol-godları yok etmek Azeroth'un yok olmasına neden olur
  • 0

#7 Shadowalker

Shadowalker

Lieutenant General

• Members
  • 1.507 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 10:55 ÖÖ

Ateşlibuz Çok teşekkür ediyoruz bu güzel çeviri ve paylaşım için.. Çok beğendim. Harika..
  • 0

#8 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 20 Şubat 2010 - 11:31 ÖÖ

sağolasın kardeş akşam veya yarın okumayı düşünüyorum.şimdiden sağlam uğraştığın belli.
  • 0

#9 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 21 Şubat 2010 - 12:12 ÖÖ

algalon değilde resmen oyunda titanlarla ilgili ne varsa anlatmışsın.ing ce bilmeden q yapıp hikayeyi sevenler için müthiş olmuş.
  • 0

#10 Optimus

Optimus

First Sergeant

• Members
  • 286 İleti

Yazma tarihi: 21 Şubat 2010 - 12:40 ÖÖ

Ateşlibuz gerçekten teşekkürler çok güzel bir çeviri olmuş.Özellikle diyalogları çevirmen harika olmuş.Bence de konu sabitlenirse çok iyi olur.

Şu anda çoğu guild ulduarı bitirmeden toc ve icc'e atlıyor.Benim bütün wotlk boyunca bitirmek istediğim tek raid ulduardı.Ne yazıkki üniversitem yüzünden düzenli raid yapan bir guilde giremiyorum.Sanırım bunun üzüntüsü cataclsym'de de devam edicek.

Tavsiyem eğer vaktiniz varsa 1-2 ay sonra çöp olucak itemler için uğraşmak yerine ulduarı bitirmediyseniz bitirmeye çalışın kesinlikle buna değecektir.Böylece benim gibi videolar ile yetinmek zorunda kalmazsınız.
  • 0

#11 severus

severus

Scout

• Members
  • 59 İleti

Yazma tarihi: 21 Şubat 2010 - 12:50 ÖÖ

Emeğine sağlık çok güzel toparlamışsın. Combatta yada yarım olmuyordu dungeonlarda dolaşırken :P , böyle tek seferde okumak kitap okumak gibi geldi.
  • 0

#12 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 21 Şubat 2010 - 01:51 ÖS

ulduarı bitirmek istiyorumda giden yok ki kardeşim.
  • 0

#13 Ateşlibuz

Ateşlibuz

Senior Sergeant

• Members
  • 178 İleti

Yazma tarihi: 21 Şubat 2010 - 03:05 ÖS

Aslında bu konuyu yazmamın iki sebebi var.
İlki; basit bir quest ile başlayan olayların dallanıp budaklanıp dünya değiştiren olaylara nasıl dönüştüğünü göstermek, güzel bir hikayenin haritalar boyunca devam ettirilip oyun içine nasıl entegre edildiğine dikkat çekmek.Çoğu kimsenin yalnızca loot ve mücadele için gittiği bossların aslında ne kadar güzel, geniş bir arkaplanlarının olduğu.Howling Fjord'da ilk questi yaparken bu olayların bu şekilde sonuçlanacağını, Algalon'un gelişine yol açabileceğini kimse tahmin etmemiştir. Bu güzel anlatımın içinde 3 boyutlu olarak bulunmak benim için çok zevkli idi.Oyuna verdiğim paranın/zamanın hakedildiğini hissettiğim anlardandı. LK'nın hikayesi benim için fiyasko ise Algalon'un hikayesi tam zıttı.
İkincisi popüler kültür göndermelerinin oyun içine ne kadar güzel yerleştirildiği.Watchmen'deki Dr.Manhattan ile Algalon arasındaki benzerliğe dikkat eden oldumu bilmiyorum ama filmi izlerken Manhattan'ın marsta sevgilisi ile yaptığı hayatın anlamına, insanın evren içindeki yerinin ne olduğuna dair tartışma Algalon'un konuşmalara birebir yansımış (Algalon ile Manhattan'ın aynı duygudan yoksun robotik konuşma stilide iyi bir ayrıntıdır). Kötü gibi gözüken olaylardan bile; yani Comedian'ın tecavüzü yada Curse of Flesh ile Titan ırklarının farklı kusurlu hale dönüşmesi, ne olursa olsun güzel sonuçlar çıkabileceği, ne olursa olsun hayatın yaşamaya değer olduğu oyun içine zekice konulmuş. Ne kadar bilgisayar oyunu olursa olsun, sıradan oyuncunun anlamayacağı, farkedemeyeceği bu ayrıntılar benim için önemli, oyuna bunca sene sonrada devam edebilmemin sebeplerinden.
  • 2

#14 tatar

tatar

Corporal

• Members
  • 51 İleti

Yazma tarihi: 24 Şubat 2010 - 02:46 ÖS

Tek kelimeyle müthiş eline sağlık birader.
  • 0

#15 nacrem

nacrem

Scout

• Members
  • 534 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2010 - 12:38 ÖÖ

açıklama ayrı güzel çeviri zaten bambaşka birşey. çeviri yapmak hikayenin bütünlüğünü bozmadan yapmak eminim inanılmaz zordur lakin sen bu işi gayet profesyonelce yapmışsın. iyi iş!
  • 0

#16 zak83

zak83

Legionare

• Members
  • 490 İleti

Yazma tarihi: 19 Mart 2010 - 11:49 ÖÖ

elinize sağlık benim hikayeyi yaşarak oynamak isteyenler için harika olmuş. ulduar a giremedim maalesef herhalde artık giremem gibi gözüküyor. kimse bu uzun raid için lfm yapmıyor çünkü :D

yine de bir gün belki girersem aklıma burda yazdıklarınız gelecek :)
  • 0

#17 barius

barius

Knight

• Members
  • 406 İleti

Yazma tarihi: 19 Mart 2010 - 12:27 ÖS

elinize sağlık benim hikayeyi yaşarak oynamak isteyenler için harika olmuş. ulduar a giremedim maalesef herhalde artık giremem gibi gözüküyor. kimse bu uzun raid için lfm yapmıyor çünkü :D

yine de bir gün belki girersem aklıma burda yazdıklarınız gelecek :)

cataclysmde gırersın rahat ol
  • 0

#18 zak83

zak83

Legionare

• Members
  • 490 İleti

Yazma tarihi: 19 Mart 2010 - 08:53 ÖS

başlığa yazdım 10 man de yer buldum :)) Flame Leviathan'ı keserek icraata başladık :)
  • 0

#19 nerosansar

nerosansar

Corporal

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 37 İleti

Yazma tarihi: 28 Şubat 2011 - 03:15 ÖÖ

ulduar yapamamıştım hiç :P çok güzel raid yapmış gibi oldum. eline sağlık sabitlensin bencede :)
  • 0

#20 Eskregliah

Eskregliah

Scout

• Members
  • 2 İleti

Yazma tarihi: 12 Haziran 2012 - 01:15 ÖÖ

Aslında bu konuyu yazmamın iki sebebi var.
İlki; basit bir quest ile başlayan olayların dallanıp budaklanıp dünya değiştiren olaylara nasıl dönüştüğünü göstermek, güzel bir hikayenin haritalar boyunca devam ettirilip oyun içine nasıl entegre edildiğine dikkat çekmek.Çoğu kimsenin yalnızca loot ve mücadele için gittiği bossların aslında ne kadar güzel, geniş bir arkaplanlarının olduğu.Howling Fjord'da ilk questi yaparken bu olayların bu şekilde sonuçlanacağını, Algalon'un gelişine yol açabileceğini kimse tahmin etmemiştir. Bu güzel anlatımın içinde 3 boyutlu olarak bulunmak benim için çok zevkli idi.Oyuna verdiğim paranın/zamanın hakedildiğini hissettiğim anlardandı. LK'nın hikayesi benim için fiyasko ise Algalon'un hikayesi tam zıttı.
İkincisi popüler kültür göndermelerinin oyun içine ne kadar güzel yerleştirildiği.Watchmen'deki Dr.Manhattan ile Algalon arasındaki benzerliğe dikkat eden oldumu bilmiyorum ama filmi izlerken Manhattan'ın marsta sevgilisi ile yaptığı hayatın anlamına, insanın evren içindeki yerinin ne olduğuna dair tartışma Algalon'un konuşmalara birebir yansımış (Algalon ile Manhattan'ın aynı duygudan yoksun robotik konuşma stilide iyi bir ayrıntıdır). Kötü gibi gözüken olaylardan bile; yani Comedian'ın tecavüzü yada Curse of Flesh ile Titan ırklarının farklı kusurlu hale dönüşmesi, ne olursa olsun güzel sonuçlar çıkabileceği, ne olursa olsun hayatın yaşamaya değer olduğu oyun içine zekice konulmuş. Ne kadar bilgisayar oyunu olursa olsun, sıradan oyuncunun anlamayacağı, farkedemeyeceği bu ayrıntılar benim için önemli, oyuna bunca sene sonrada devam edebilmemin sebeplerinden.

Okurken aklımdan geçen her şeyi, hissettiklerimi ve bir oyunun içerisinde aslında ne kadar güzel mesajlar verilebileceğini özetlemişsin. Hem çeviri için hem de bu yorumun için teşekkür ederim .
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı