İçeriğe git

Resim
- - - - -

Inception/Başlangıç tartışması[spoiler içerir]

• Please log in to reply
Bu konuya 25 yanıt gönderildi

#1 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 12:58 ÖÖ

Bir süre önce Inception filmine gittim ve fikir olarak gerçekten çok ilginçti. Yalnız filmin sonunda hatırlarsanız Cobb topacı çeviriyordu ve cast girene kadar bir süre topaç hiç düşmüyordu. Arada sendelediği ve tam kesilmesine yakın bir kere daha sendelediğinden bazıları topacın düştüğünü savundu. Bazıları ise film bitince düşüş sesi duyduklarını söylediler(ben sinemada duymadım). Herkesin kafasınıı kurcalayan bu sonu sizinle paylaşmak ve sizin fikirlerinizi almak istedim. Bence bir topacın o kadar süre dönmesi normal, olabilir; ancak dönüşü bir garipti, hiç bitmeyecek gibi görünüyordu. Eğer Cobb filmin sonunda rüyadaysa karısıyla öncelikle iki katmanlık bir rüyaya geçmeleri lazım ki ilk katmandan ikinci katmana geçerken farkındalıkları olmalı. Bundan sonra ikinci katmandan ilk katmana geçiş yapıyor. Burada karısı intihar ediyor(bu durumda tamamen uyanıyor?). Sonrasında gerek rüya görebilmek için gerek fikir çalabilmen için Cobb arada ikinci ve hatta bazen üçüncü katmanlara iniyor. Üç katman indiğini sandığımız yerde ise böylece aslında dört katman iniyor. Uçakta uyandığında ise aslında uyanmadı, ilk katmanda? Çocukların şekli, babasının onu hemen orada karşılaması ve kimsenin yaşlanmamasına da kılıf uydurulabildiğinden iki son da mantıklı gelebiliyor. o.O Siz ne diyorsunuz?

#2 Wecly

Wecly

Centurion

• Members
  • 901 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 01:46 ÖÖ

Bence duruyordu. Ama dönerüyorsa harbi yuh derim. Yiter yav, adam bebeleriyle buluşacak rahat bırakın :D

Bu arada o zengin bi adam vardı ölen ona noldu acaba? Hani ölürse orda kalacaktı? Hava limanında yaşıyordu. O yüzden rüya olma ihtimali var.

En güzelide uçak lazımken adamın 'Ben havayolu şirketini satın almıştım' lafı. Çok gülmüştüm ;)
  • 0

#3 azâzil7

azâzil7

First Sergeant

• Members
  • 269 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 02:23 ÖÖ

filmin başında ve sonunda görülen yaşlı adam vardı ya cobb'a beni öldürmeye mi geldin diye soran. o adam zengin olan adamdı işte. hani hava limanını satın alan ;) rüyada ölürse orada kalacaktı değil, rüyada ölürse "çok uzun bir süre" orada kalacaktı demişti cobb. yani cobb filmin son sahnelerinde adamla masaya oturduğunda beraberlerinde bulunan silah son derece basit ve mantıklı bir açıklamadır o adamın havalimanı sahnesinde hayatta oluşuna. çünkü adam rüyada 70 yaşlarında biri haline dönüşmüş yani cobb'un bahsettiği kadar uzun bir süre orada sıkışıp kalmıştı. ve cobb'un gelip onu rüyada öldürmesiyle rüyadan bir alt seviye rüyaya uyanabilmişti.

gelelim filmin sonunda topaç düştü mü düşmedi mi sorusuna. açıkçası ben de sonradan düştüğüne dair bir ses duymadım ama sırf onu kontrol etmek için torrenten filmi indirip son sahnesine bakmam gerekecek :D ama benim fikrim düşmediği yönünde, hatta cobb'un bunu bir şekilde kabullendiği yönünde. çünkü çocuklarının yüzüne bakarken tereddüt yaşadı fakat "bu kadarı yeter!" dercesine kafasını inatla kaldırdı ve çocuklarına baktı ve sonra da dönüp topaçı kontrol bile etmedi. yani topaç haddinden fazla dönünce rüyada olduğunu anladı ve karısına ait rüyaları geride bırakmayı, çocuklarını oldukları gibi rüya halleriyle görmeyi kabullendi ve yeni hayatını 1. seviyede bir rüyada yaşamaya karar verdi. yani evet ezekeel senin dediğin 2. son daha mantıklı ve bence 2. sonun açıklaması da dediğim gibi cobb'un bunun farkında oluşu ve bunu kabullenişiyle gayet güzel örtüşüyor.
  • 0

#4 Misafir_Vastiel_*

Misafir_Vastiel_*
  • Guests

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 03:57 ÖÖ

Bilmiyorum topacın akıbetini ama şu yerçekimi olmadığı sahneler çok iyiydi. ;)
  • 0

#5 azâzil7

azâzil7

First Sergeant

• Members
  • 269 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 04:08 ÖÖ

ben mimar kızın ilk rüyasındaki dünyayı tasarlayış sahnesine hayran oldum. filmin fragmanının da en dikkat çekici kısmı olan o sahne gerçekten çok iyiydi.
  • 0

#6 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 10:23 ÖÖ

Yerçekiminin olmadığı sahneler gerçekten ilginçti. Özellikle Arthur'un tüm rüya dönerken(araba aşşağı yuvarlanırken) yaptığı hareketleri vs. nasıl yaptılar acaba :) Dönen bir platform mu yaptılar acaba..

#7 Wecly

Wecly

Centurion

• Members
  • 901 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 01:59 ÖS

"Bana 1 dakika içinde, çözülmesi 2 dakika sürecek bir labirent yap"
  • 0

#8 jeymzz

jeymzz

Scout

• Members
  • 272 İleti

Yazma tarihi: 20 Ağustos 2010 - 09:35 ÖS

Benimde kafama takılan milletle tartıştıgım konu başlangıca kadar kaç tane rüya olduğu..
Bence 6 rüya oldu. Sizce :?:
  • 0

#9 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 21 Ağustos 2010 - 03:36 ÖÖ

asansör den önceki aksiyon sahneleri güzeldi. bana yerçekimsiz ortamda düşmek lazım dediğince asansör olacağı belliydi zaten oraya biraz daha karmaşıklaştırma yapsalardı keşke..

genel olarak güzel bir senaryo ve oyunculuk vs çok film manyağı olmayan biri için zevkli anlar diyebileceğim bir filmdi.

bence ikincisi gelicek ortası veya bitiş diye :D

ama hikaye falan orjinal değildi pek bu kabul :)
  • 0

#10 Karga

Karga

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 6.466 İleti

Yazma tarihi: 21 Ağustos 2010 - 10:23 ÖÖ

Olm o kız o çocuğu terketmeyecekti. Adam sapıttı yerçekimsiz ortamlara daldı.

Rüyalarda mantık hatası yok arkadaşlar. Eğer uyanamadıysa halen 3. katmanda. Tekrar 2. katmana geçemez. yaklaşık 50 yıl (gerçekte değil, hissettiği zaman) o katmanda kalacak. Fırdöndü, bana göre film devam etsin mi aceba sebebiyle konulmuş olabilir.
Yalnız bu leonarda son zamanlarda çok ilginç filmler yapıyor. Zindan adası da çok güzeldi.
  • 0

#11 s7e7v7e7n7

s7e7v7e7n7

Champion

• Members
  • 1.130 İleti

Yazma tarihi: 21 Ağustos 2010 - 04:31 ÖS

Topaçın yavaşladığı bir an vardı hatırlıyorsanız. Gerçek hayatta öyle bir şeyi çevirirseniz döner döner yavaşlar sonra tak diye tana düşer ve yavaşlarken dönme açısı değişir. Fakat filmde yavaşladığı anlarda bile dimdik dönüyordu. Gerçekte öyle bir şey durduğunda veya yavaşladığında dimdik durmaz. Ayrıca hatırlarsanız Saito uçağın inmesine 20 dk kala telefon etti. Normalde böyle bir şey yapamazsınız. Uçak alçalırken hiç bir elektronik alet çalıştırılamaz. Bunlardan başka olarak Cobb uçaktan indi ve işlemlerini yaptı ve onu bekleyen babası ile buluştu. Babası nereden bildi geleceğini ? Gerçekte böyle bir konuşma yapsaydı bize gösterilmez miydi ?
Yani sonuç olarak Cobb, Araf'a düştü ve topaç dönmeye devam etti..

ayrıca,

Cobb o 50 yıllık sürede her neredeyseler, çocukları kendilerinin tasarladıklarını söyledi. 4. katmandan da bir anda gerçek dünyaya nasıl geldi anlamadım. Bence hiç uyanmadı 5. katmana geçti. Rüyasını gerçekmiş gibi yaşamaya başladı çünkü çocuklar hiç değişmemişti hep hayalindeki gibiydi.

ayrıca :)

biliyorsunuz rüyaların bi katman öncesiyle bir ilişkilendirilmesi var. o yaşlı zengin adam silahı kafasına dayadığı sırada bir önceki rüya çöküyor ve cobb en son araf kısmında sıkışıp kalıyor.

Bazı yerler bikaç siteden derleme alıntılar yaptım... Sonuç itibarıyla bana çok mantıklı açıklamalar gibi geldi.

Ve ayriyetten evet filmin sonunu tekrar tekrar izledim. topaç sesi filan yok kesinlikle. Fakat o sırada çalan müziğin sesini insanlar ilk filmi izlediğinde müzikle topacın sesini ayıramıyorlar. topaç dönüyor.

Ama sonuçta rüyada olsa adam mutlu kardeşim :) Kim ne diyebilir ki... Hoş bunun bide uyanması var :)

Adam önceki rüyayı karısıyla 50 yıl geçirmiş. 35 yıl gerçek yaşı desek, bi 60-70 yılda araf ta kalacak.

Ne uzun bir hayat yaw :)
  • 0

#12 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 21 Ağustos 2010 - 06:54 ÖS

Bence uçaktan telefon edilmesi olabilir, uçakta telefon varsa yapılmıştır :) Yani otobüslerde de internet falan var :B Neyse yahu, boş bu işler. Düşme şeysi uyandırıyordu bizi değil mi? Ben gidip atlıyorum şimdi camdan. Hem de webcamdan. :)

Edit: Bu arada evet, o yorumları okudum. İnternetteki tartışmalara baktım, burada da tartışmak istedim :B

#13 bigcenk

bigcenk

First Sergeant

• Members
  • 371 İleti

Yazma tarihi: 21 Ağustos 2010 - 09:35 ÖS

Yerçekiminin olmadığı sahneler gerçekten ilginçti. Özellikle Arthur'un tüm rüya dönerken(araba aşşağı yuvarlanırken) yaptığı hareketleri vs. nasıl yaptılar acaba :rolleyes: Dönen bir platform mu yaptılar acaba..

evet + bar sahneside 25 derece lik eğimle yapılmış... :D güzel filmdi ama ben topaç olayını halen anlamadım rüyada topaçlar hiç durmazmı? deneyen birisi varsa lütfen söylesin ama rüya içinde rüya olayı über mülerdi...
  • 0

#14 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 21 Ağustos 2010 - 10:54 ÖS

O da bir tutarsızlık bence. Kardeşim rüyada da olsa yerçekimi var mı? Her şeyin bir ağırlığı var mı? Sürtünme olayı var mı? Her şey normal de neden topaç normal değil?

#15 Adamım Marley

Adamım Marley

Knight

• Members
  • 373 İleti

Yazma tarihi: 22 Ağustos 2010 - 12:30 ÖÖ

Filmden yeni çıktım ve hala sövüyorum filme.Sonunu niye getirmediler.Offf bari 2.si gelse de anlasak.Bunun dışında hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biriydi :rolleyes:
  • 0
Time Is Money Friend

That Returns

#16 Wecly

Wecly

Centurion

• Members
  • 901 İleti

Yazma tarihi: 22 Ağustos 2010 - 04:04 ÖÖ

-Çabuk beni öp.
Muah..
-Hala bize bakıyorlar ama?
-Deneyeme değerdi..

Bu sahne hoştu :rolleyes:
  • 0

#17 Karga

Karga

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 6.466 İleti

Yazma tarihi: 22 Ağustos 2010 - 08:19 ÖÖ

Topaç, kimsenin bilmediği bir cisim. Herkesin sadece kendine ait olan bir nesnesi var. Rüyasına dahil olduğun kişinin bu cisimden haberi olmadığı için kullanılabilecek en iyi kontrol mekanizması.

Ayrıca rüyalarla yaşanan gerçek durumlar birbiriyle örtüşebilir. Gerçekte susamışsan suyla ilgili şeyler görürsün. Düşerken de haliyle ortam yer çekimsiz hale geliyor. Tabi rüyada biz o bir kaç saniyeyi dakikalarca görüyoruz. (Filmin mantığına istinaden konuşuyorum)
  • 0

#18 aLCuiN

aLCuiN

First Sergeant

• Members
  • 403 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2010 - 07:20 ÖS

@Ezekeel filmde Caprio sorunlarının bitmeden ve işleri rayına koymadan çocuklarını göremeyeceğini söylüyordu. Bence en büyük saw bu film finalinde. Kalbim topaçın durduğunu söylüyor zaten. Çocuklarını film boyunca zorlada olsa hayal meyal de olsa kesinlikle görmekten kaçınıyor. Yabancı bir kaç forumda da bu konuya değinmişlerdi. Bir çok kişide benim gibi mutlu sonla bittiğine inanıyor. :)
  • 0
Only my will...

#19 Scjerry

Scjerry

Üye

• Members
  • 1 İleti

Yazma tarihi: 26 Kasım 2010 - 10:33 ÖS

Bir süre önce Inception filmine gittim ve fikir olarak gerçekten çok ilginçti. Yalnız filmin sonunda hatırlarsanız Cobb topacı çeviriyordu ve cast girene kadar bir süre topaç hiç düşmüyordu. Arada sendelediği ve tam kesilmesine yakın bir kere daha sendelediğinden bazıları topacın düştüğünü savundu. Bazıları ise film bitince düşüş sesi duyduklarını söylediler(ben sinemada duymadım). Herkesin kafasınıı kurcalayan bu sonu sizinle paylaşmak ve sizin fikirlerinizi almak istedim. Bence bir topacın o kadar süre dönmesi normal, olabilir; ancak dönüşü bir garipti, hiç bitmeyecek gibi görünüyordu. Eğer Cobb filmin sonunda rüyadaysa karısıyla öncelikle iki katmanlık bir rüyaya geçmeleri lazım ki ilk katmandan ikinci katmana geçerken farkındalıkları olmalı. Bundan sonra ikinci katmandan ilk katmana geçiş yapıyor. Burada karısı intihar ediyor(bu durumda tamamen uyanıyor?). Sonrasında gerek rüya görebilmek için gerek fikir çalabilmen için Cobb arada ikinci ve hatta bazen üçüncü katmanlara iniyor. Üç katman indiğini sandığımız yerde ise böylece aslında dört katman iniyor. Uçakta uyandığında ise aslında uyanmadı, ilk katmanda? Çocukların şekli, babasının onu hemen orada karşılaması ve kimsenin yaşlanmamasına da kılıf uydurulabildiğinden iki son da mantıklı gelebiliyor. o.O Siz ne diyorsunuz?

Beyler ınternette wowla ılgılı tavsıyelere bakarken yanlıslıkla kaybolup burayı buldum ve yazdıklarınız cok ılgımı cektı bılmıyorum ne kadar once acıldı bu konu ama bende bu konuda bısıler soylemek ısterım.

Bence fılmın sonunda topacın sureklı donuyor olması ( kı bence dusmeyecektı ) fılmın yazarının seyırcıye bıseyı dusundurmek ıstemesınden baska bısey degıldı. Felsefe okuyan arkadaslar daha ıyı bılırler emınım ancak bı felsefı dusunceye gore aslında dunya ve ınsanlık hıc varolmadı ve bız ( cok ustun koru bı ıfade ıle ) uyuyoruz bı anlamda gercek sandıgımız yasantılarımızın hepsı aslında uyancagımız yerde gordugumuz bı ruya yada hayalden ıbaret.

Yanlıs bısey soyledıysek affola.
  • 0

#20 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 26 Kasım 2010 - 10:51 ÖS

Hmm Platon'un mağara alegorisinden mi bahsediyorsun? :) İdealer ve fenomenler dünyaları vs?

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı