İçeriğe git

Resim
- - - - -

Garrosh Hellscream

• Please log in to reply
Bu konuya 91 yanıt gönderildi

#1 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 06:44 ÖÖ

Garrosh Hellscream(Cehennem Çığlığı)

Resmi ekleyen

Warsong(Savaşşsarkısı) Klanın eski şefi efsanevi Grom Hellscream'ın oğludur.Dark portal'ın(kara geçit) tekrar açılmasıyla beraber karşımıza çıkmaktadır.(tbc'den günümüze...) Azeroth'a gelmesiyle beraber Warsong klanın yeni şefi olmuş,northrendde yapılan çıkarmada komutanlık yapmış,ve deathwing'in gelmesiyle beraber Warchief(Savaş Şefi) unvanına sahip olmuştur.

Garrosh Allience'a(ittifak) karşı olan nefreti ve savaşma arzusu ile bilinmektedir.Gösterdiği düşmanca ve planlanmadan saf öfkeye dayanan tavır ve tutumları nedeniyle zaman zaman Horde'un, özellikle de Thrall'ın desteğinden yoksun kalmakta,hareketleri tasvip edilmemektedir.(Horde'un diger üyeleriyle münakaşa etmesi(Saurfang,Rehgar,Vol'jin...) hatta Wotlk'dan hemen önce Thrall'a duello etmeleri genelde bu sebeblerledir.Düşüncesine katılmayanı,hakaret eder vari konuşması hatta düello teklif etmesiyle bilinmektedir.

Garrosh'un Hikayesi; (Gençlik yılları)

Outland bölgesindeki orkların iblislerin etkileri altında dark portal'dan geçmeleri izleyen safhada(2.savaş) bütün orklar gitmemiştir.Yozlaşmamış orklar, Outland'in Nagrand bölgesindeki Garadar'da kalmıştır.Bu orkların deri renkleri kahverengidir,bu yüzden Mag'har adı ile anılmaktadırlar.Çünkü diğer orkların aksine bunlar (demon)iblis kanı içmemiştir.Yanlız bu orklar kırmızı humma adı verilen bir hastalık tarafından etkilenmektedir,hastalığın kaynağı açık değildir.Varok Saurfang'ın oğlunun yanı sıra,Grom'un oğluda burada kalan orklar arasındadır .(ek bilgi:tbc'de horde questleriyle bu hastalık tedavi edilmektedir,orkların hem fiziksel hemde özgüvenleri geri gelmektedir).Buradaki orklar,Kargath Bladefist(kılıçyumruk) tarafından ,kendisine katılacak savaşcılar aramak amacıyla ziyaret edilmiş.Bu sıralarda Garrosh ona babası hakkında sorular sormuş ve onunla birlikte savaşacağını belirtmiştir.Kargath başlarda,Garrosh'u görmezden gelmiş,daha sonra Mag'har(garadar'da kalan orkları),zayıf olarak nitelendirmis ve artık onların ork olmadığını,horde yapabilecekleri yegane iyiliğin ölmeleri gerektiğini söylemiştir.Bunun üzerine Garrosh büyükanne Geyah'a(trallın babannesi olur) babası hakkında sorular sormus,aldığı cevaplar karşısında depresyona girmiştir.(babasının yaptığı fedakarlıktan ve kahramanlıktan habersizdir.)

Resmi ekleyen

Garrosh Mag'har arasında önemli bir şef haline gelmiştir.Bleeding Hollow klanından Jorin Deadeye'ın desteğini almıştır. Garroshla horde oyuncuları ilk karşılaştıklarında depresif,kötümserdir.Babasından utanç duyar,ayrıca mag'hardaki hastalık klanın dişi reisi Geyah'ıda etkilemektedir.O öldüğü takdirde klanın sorumluluğu üzerine kalacaktır.Babasın yanlışlarını tekrar edeceğini,kaderin tekkerürden ibaret olduğunu düşünmektedir.

Aslında büyük ve korkusuz bir savaşcıdır,zayıflığını bilmesine rağmen güce açtır.Mannoroth'un kanını hiç içmemiştir.Ona gelen son haberlerde babasının iblis kanı içtiğini bilmekte,hikayenin gerisinden bir haber yaşamaktadır. Dolayısıyla bundan utanç duymaktadır.Ta ki Thrall'ın Nagrand'a ziyareti W3 sinematiğini görüntüsünü gösterip onu ikna edene kadar.(Babanla gurun duy sıpa :)
-----Horde questlerini yapmamış olanlar için söylüyorum,önemli ve hoşuma giden bir diğer anektod ise;Mag'har la ilk karşılaşıldığında duratanın oğlu şef olmuş(thrall),bide orkları serbest bırakıp şehir kurmuş vallaha inanmam modu'unda görmek :) hatta ilkden dalcaklar,spritler dalmayın dedi diye horde saldırmıyorlar,daha sonra ogrimmar-outland irtibatını kurunca işler rayına oturuyor.Eş zamanlı olarak olayların takibinde,Thralla outland'de yozlaşmamış orkların olduğu bilgisini uşlaştırıyosun,Thrallın yüzü gülüyor :) ---

Resmi ekleyen

Thremore barış görüşmeleri;

Thrall,Garrosh'u danışmanı olarak Azeroth'a geri döndürür.Thrallın bir diğer danışmanı gladyatör ustası Rehgar Earthfury'dir.Garroshla arasında münakaşa yaşanmıştır.Anlaşmazlığın temelinde yatan sebeb,insanlara karşı tutumun ne olacağı noktasındadır.Rehgar insanlarla saldırmazlık paktını koruma taraftarıdır,Garrosh ise aksini düşünmektedir.
Trall, Storwind(Fırtınayeli) tahtında tekrar yerini alan Kral Varianla görüşmeye gitdiği sıralarda,yanında yine 2 danışmanı ve özel muhafız birliği Kor'kronlar vardır.Rehgar,Garrosh'un gelmemesi taraftarıdır ve Trall bu fikrini belirtmiştir.Thrall ise Garrosh'un yeniden düşünmesi için bunun bir fırsat olduğunu ve onu getirmenin iyi fikir olduğunu düşünerek Rehgar'ı dinlememiştir.

Barış görüşmeleri iyi başlamıştır.Karşılıklı taraflar geçmişteki sorunları ve kaynak sorunları üzerine değinmişlerdir.Ashanvale'da Horde ile Nightelfler arasında gelen çatışmalarında ana rol oynayan odun rezervlerini ve bunların elde edilmesi şekillerine karşı,Varian Horde'a odun önermiş karşılığında bakır ve ekzotik deriler alınmıştır.Karşılıklı mütabakat sağlanmıştır.Varian scourge(müsibet)'un Goldshire ve Southshore(güneysahilleri)daki etkinliği ve yaratdığı eş zamanlı sıkıntıyla ilgilenmek üzere görüşmeden ayrılmıştır.Ayrıldıktan kısa bir süre sonra old god'lara hizmet eden Twilight Hammer(Alacakaranlık Çekici) kültü Thremore'a saldırmıştır.Varian babasına shadow council(gölge konseyi) tarafından yapılan suikastın bir benzerinin kendisine yapılmakta olduğu fikrine kapılmış ve Horde'u suçlamıştır.Garrosh ise saldırıdan dolayı Varianı sorumlu tutmuştur.

Lich King(Kralı)'in Gazabı;

Garrosh'un Horde'un diğer lideriyle birlikte Scourge hakkında mütalaa etmek üzere Orgrimmarda toplanmıştır.Garrosh derhal Northrend'e çıkarma yapmak istemekte ve sabırsızlanmaktadır.Thrall aksini düşünmektedir,Saurfang'e danışmış ve Spritlerle(ruhlarla) iletişime geçmiş ve tedbirli olması gerektiği kanatine varmıştır,ayrıca Alliance'ın da planlarını,neler yapacağını öğrenmek ve buna göre sistematik hareket etmek gerektiği inancını taşır,ve Lady Jaina Proudmoore'la da görüşür.Hayalkırıklığına düşen Garrosh,Trall'a hakaret eder vari konuşur ve Thrall'ı korkaklıkla suçlar,

Resmi ekleyen

bunun üzerine meşhur düello olayı gerçekleşir,Garrosh üstün gibi gözüksede,Scourge'un Orgrimmara saldırması üzerine duello başka zaman devam etmek üzere yarıda kesilir.Sayısız abomination ve buz wyrmleri şehre saldırır,Lich king'in ulakları Orgrimmarı yıkmakla tehdit eder.
Bunun üzerine horde'un önemli liderleri ve komutanları savaşa katılır.(Rehgar,Sylvanas,Saurfang,Putress..).Ogrimmarın içinde kaos yaşanmaktadır.Lich king'in öncü kuvvetleri bertaraf edilmiştir,saldırı sona ermiştir.Saldırı bitdiğinde,Garrosh Northrend'e saldırmayı tekrar teklif eder ve bu sefer Thrall kabul etmek zorunda kalır.Daha sonra Thrall,Varok Saurfang'a Northrend'e çıkarma için hazırlıklara başlaması talimatını verir.Garrosh Horde'un ork tarafının Northrend'e çıkan büyük bir kısmının kumandanlığını yapması ve bu önemli rolü oynaması nedeniyle Horde içinde önemli bir yere gelecektir.

Outlandden,Northrend'e bir değişimin hikayesi;

Garrosh'un mazlum ve mağdur duruşu gitmiş yerine vahşi,çabuk parlayan bir komutan haline gelmiştir.Horde'un Northrende yaptığı ilk çift taraflı yapılan çıkartmada genel olarak;Borean Tundra'da Orklar ve Orgrimmar kuvvetleri(Başlarında Garrosh ve baş danışmanı Varok Sourfang),Howling Fjyordda ise Lady Slyvanasın Forsakenları(Terkedilmişler-Undeadler) bulunmaktadır.

Resmi ekleyen

Warsong Hold 'da(Northrendeki Warsong klanının yeni komuta bölgesinde),Saurfang'la birçok konu üzerinde tartışmakta,ve taktik,saldırı...Gönülsüzcede olsa Horde'un efsanevi komutanı Varok Saurfang'a saygı duymaktadır.Alliance üzerine çok gitdiği takdire,Varok kendisini öldürmekle tehdit etmiştir yani (Bir nevi pvp edilcek zaman değil ,ölümü gör bak dalma diyor :) Garrosh bunun üzerine bir tepki vermemiştir.(biz kendisinden duel teklifi beklerdik,bütün horde'a duel teklif etti,,saurfang bir cleave'lerdi fena mı olurdu =)

Trion'un düzenlediği Arenalarda gözükmüş ,icecrown'da gençlere buff vermesi dışında yeni bir icraatı yoktur. Bir grup oyuncu tarafından Cataclysm'e kadar kendisinden lady slyvaasa'a duel teklif etmesi beklenmektedir,bir o kaldı

Özetlemek gerekirse, Outlandde küçük emrahdır,kadere isyan eder.Wotlk herkeze dayılanan,kaba kuvvet komutan olur,Cataclysm'de Savaşsefi olacaktır. Müthiş bir değişim var,beyaz saraya gidip icazet de almıştır kesin bu,büyük allience projesinin eş başkanı :)

Şaka bir yana,bir Horde oyuncusu olarak,moralimi bozmuştur.Allah taurene,trolle sabır versin, bu arada undead arkadaslar üzülmesin onlara komaz,onlar zaten 7/24 kabir azabı çekiyorlar :)

Not:İlk çevirimdir,dandik olması veya beğenmemeniz kuvvetle muhtemeldir,üstüme gelmeyin Garrosh'u salarım üstünüze,bütün ailenize duel teklif eder :) geceden sabaha bu kadar oldu
  • 0

#2 Wecly

Wecly

Centurion

• Members
  • 901 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 07:07 ÖÖ

Hiç sevmezdim ama Sylvanas'ın dirilmesi emrini vermesi ve o ilk resmi ile saygmı kazanmadı değil, resimde harika duruyor bea :)

Eline sağlık güzel olmuş.
  • 0

#3 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 12:04 ÖS

bütün mallıklarına rağmen başından beri seviyorum.çünkü içinden geldiği gibi tam bir ork gibi hareket ediyor.ne korku ne politika hiçbir şeyi iplemiyordu.tabi bu durum cataclysm gelince değişecek.artık politika yapmak zorunda kalacak.çeviri için teşekkürler.okumadım ama bir ara okurum.
  • 0

#4 ogi_can

ogi_can

Knight Lieutenant

• Members
  • 694 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 12:10 ÖS

O duello eventinin fotosu çok iyi ya arkada toplanmış server :) kaçırmam çok yazık oldu onu.
  • 0

#5 Xae

Xae

Champion

• Members
  • 1.095 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 12:17 ÖS

Bütün mallıkları derken ?
  • 0

#6 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 01:19 ÖS

saygısız,dangalakça ve aşşağılayıcı konuşmaları, hareketleri ve komik durumlara düşmesi gibi.yüzünce kez örneğinide vereyim.

Thrall'a her zaman saygısız davranması ve hepsinde haksız olması.Thrall'ı aşşağılaması ve küçük düşürmesi(ulduar ve argent turnuvasında)Thrall'a bizzat saldırması.Gereksiz yere Undead lerle savaşırken Alliance bölgelerinede saldırması.Bu sebeblede Saurfang dan fırça yemesi.Varian'a karşı sırf insan olduğu için saygısız söylemleri ve saldırması.Barış görüşmesine gidip savaş çıkarmaya kalkması ve 12 yaşındaki çocuktan fena oturtucu laflar yemesi.Trollerle olan mantıksız kavgaları...Kendisine nedensiz olarak çok güveniyor.Kainatın en güçlü ırkının başında olsan bile tek ırksan yok olmaya mahkumsundur.Ama bu tavırların birçoğu Cataclysm de bıçakla kesilir gibi yokediliyor.Bliz buna mecbur kaldı çünkü nefret edilen ve ahmak bir warchief istemiyordu.
kısaca örnekler çok.
  • 0

#7 turkule

turkule

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.356 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 01:23 ÖS

Garrosh adamım yaa :)

Oturduğu koltuğa en çok yakışan lider.
  • 0

#8 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 02:24 ÖS

Pvp'ci adam sonuçta.Jaina-Thrall aşkı,dostluk vs Olmuyor,illa bir düsmanlık olcak.Aşkı memnu ya döndürdüler :) o deilde bir eventle bu Garrosh'u tahtan indircez gibi bir ümit besliyorum ilerde,hadi hayırlısı.Aha da buraya yazdım :-D
  • 0

#9 Cagrikurt

Cagrikurt

Centurion

• Members
  • 828 İleti
  • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 02:26 ÖS

Garrosh Hellscream diğerleri gibi uzun zaman önce planlanmış bir hero hikayesiydi. Blizzard her ek pakete göre onu değiştirecek birşey yapmaz. Hikaye ve oyun mekaniği birbirinden ayrı. Her hero mükemmel biri olacak hali değil ya. Oyun mekaniği herşey önceden planlanmıştı zaten. O şekilde ilerliyor...

Thrall'ın gözünden bakıyorum ki Garrosh bizim iyi bir warchief olacağımıza inanıyorum. Senin gözünden değil Arthas Menethil...

Cataclysm gelmeden orada rol oynayacak herolar hakkında yorumlar yapmak serbesttir fakat onların ne yapacağını söylemek çok erkendir.

@Khellix
Ellerine sağlık. "Spoiler" , "Smiley" , kendi görüşün gibi ekleyecek şeyleri koymayıp sadece orijinalliği korumanı önerebilirim.
  • 0

Filozof Murloc der ki;
Aaaaaughibbrgubugbugrguburgle! aka RwlRwlRwlRwl...

#10 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 03:12 ÖS

tamam birdahakine dikkat ederim :) yazıyı birazda eğlenceli kılmaktı amacım,üniversitedeki ders notlarımda bu şekildedir.Dünya standartı olmasada,benim standartım.Hem ders çalırken absürt de olsa yazdığım ufak şeyler hoşuma gider neyse;beğenmeyebilirsiniz,direnmicem :smile:

Öznel ifadeler diger ifadelere nazaran kendini belli ediyor,salt ansiklopedik bilgi gibi yazmakda bir sorun yok,öle istiyorsanız öle yazarım.
  • 0

#11 Xae

Xae

Champion

• Members
  • 1.095 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 03:27 ÖS

Garrosh Dalarandaki olayda bana göre suçsuz. Sonuçta ilk önce Thrall ile Garrosh u görünce "Bunların burda ne işi var" diye bağıran Varian. Ondan sonrada "Kanımı istiyorsan gel al köpek" diyende Varian. Garrosh zaten dik kafalı. Gel al köpek dersen Blood Fury i açıp saldırır oda tam Warrior a göre bi davranış. Argent Tournament tada yaptığı bişey yokki. Horde un Alliance a ihtiyacı yok diyor sadece. Ha bide ucu köreltilmiş mızraklarla dövüş yapıyorlar onur bunun neresinde diyor. Haksızmı :)
  • 0

#12 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 12:05 ÖS

Garrosh'u yaptıklarını Cataclysmle kadar onaylamıyordum ama şimdi onaylıyorum.Cataclysm beta görevlerini yaparken gerçek Garroshu tanıyorsunuz.
Slyvanasa karşı aldığı tavrı,Cairne'nin katilini yakalamaya çalışması,Savaşta masumların zarar görmesine neden olan komutanını idam etmesi daha sayamıyacağım bir sürü şeyi var.....
  • 0

#13 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 02:54 ÖS

Garrosh'un iyi bir şef olacağını bende biliyorum cataclysm e dayanarak.Ama bunu Wotlk'e göre dayanarak söyleyecek adam yoktu.Burada yorum yapan herkez Garrosh'un saçmaladığı konusunda hem fikirdi.
Xae sanırım unutmuşsun ulduar videosunu.Horde'un çağırıldığından Varian'ın haberi yoktu.Haberdar etmek zorunda çünkü Horde yüzünden Alliance birçok askerini kaybetti Wrathgate de ve üstüne Bolvar gibi bir savaşçısını kaybetti.Zaten bu yüzden aşırı sinirli olan Varian'ın yanına düşmanı getiriyorsun.Buna rağmen Varian, Rhonin'e hesap soruyor burda ne işleri var diye.Oradan Garrosh mal gibi atlıyor Alliance domuzlarının kokusunu aldım diye.Burada Varian eyvallah abi mi diyecekti.Kanımımı istiyorsun gelde al köpek diyor ki bence kibar olarak.Olayların neticesinde Thrall da kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor.Daha neye dayanarak Garrosh'un haklılığını savunuyorsun merak ettim.
Argent Turnuvasında ise turnuvaya katılmadan Tirion, Garrosh ve Thrall'ın konuşmalarını dinlersen yapılan saygısızlığı rahatlıkla görebilirsin ki Thrall yeter artık diyor...uzar gider.
  • 0

#14 Xae

Xae

Champion

• Members
  • 1.095 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 06:40 ÖS

Garrosh'un iyi bir şef olacağını bende biliyorum cataclysm e dayanarak.Ama bunu Wotlk'e göre dayanarak söyleyecek adam yoktu.Burada yorum yapan herkez Garrosh'un saçmaladığı konusunda hem fikirdi.
Xae sanırım unutmuşsun ulduar videosunu.Horde'un çağırıldığından Varian'ın haberi yoktu.Haberdar etmek zorunda çünkü Horde yüzünden Alliance birçok askerini kaybetti Wrathgate de ve üstüne Bolvar gibi bir savaşçısını kaybetti.Zaten bu yüzden aşırı sinirli olan Varian'ın yanına düşmanı getiriyorsun.Buna rağmen Varian, Rhonin'e hesap soruyor burda ne işleri var diye.Oradan Garrosh mal gibi atlıyor Alliance domuzlarının kokusunu aldım diye.Burada Varian eyvallah abi mi diyecekti.Kanımımı istiyorsun gelde al köpek diyor ki bence kibar olarak.Olayların neticesinde Thrall da kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor.Daha neye dayanarak Garrosh'un haklılığını savunuyorsun merak ettim.
Argent Turnuvasında ise turnuvaya katılmadan Tirion, Garrosh ve Thrall'ın konuşmalarını dinlersen yapılan saygısızlığı rahatlıkla görebilirsin ki Thrall yeter artık diyor...uzar gider.

Varian a efenim Thrall ile Garrosh gelebilirmi izninizle diceklerdi ? 2 tarafta birbirinden nefret ediyor. Varian ın o tepkisine Garrosh un tepkisi normal bana göre. Argent Tournament da saygısızlık yaptığı yok. Thrall alışmış Garrosh ne dese sus lan yeter diye tepki vermeye:). Horde un Scourge u yenmek için ne Alliance a nede kendini beğenmiş kral a ihtiyacı var diyor sadece. Lider için gayet olumlu bi özellik kendini ve ırkını güçlü görmesi. Kişisel görüşüm tabi bunlar
  • 0

#15 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 07:22 ÖS

xae turnuvaya gelmeden önceki konuşmalardan bahsediyorum.Tirion, Garrosh ve Thrall'ı kapıda karşılıyor ve yürürlerken konuşuyorlar.Garrosh, Tirion'a devamlı laf sokuyor ve Thrall devamlı müdahale ediyor.wiki den okuyabilirsin.
Ulduar videosunda dediğim gibi iki düşman tarafı toplantıya çağırıyorsun haber vermek zorundasın.Ayrıca önce hakaret eden Garrosh.
  • 0

#16 Xae

Xae

Champion

• Members
  • 1.095 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 07:46 ÖS

Bunlar diye hitap etmek özellikle bir Warchief e bana göre hakarettir. Varok Saurfang bile Your Highness dedi Varian a. You demedi.
  • 0

#17 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 07:58 ÖS

saygıyı hakedecek bir davranışta bulunmadılar wrathgate de.Saurfang'ın onu demesinin nedenide oğlunun cesedini bağışlaması.Yoksa namümkün.
  • -1

#18 ancientsign

ancientsign

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.012 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 08:07 ÖS

Yoksa namümkün kısmına hiç katılmıyorum :) Hele de Saurfang için..Saurfang nerede nasıl konuşup,davranacağını çok iyi bilen biri..
  • 0
Resmi ekleyen

#19 Seifer Almasy

Seifer Almasy

Champion

• Members
  • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 08:20 ÖS

şimdi birisi düşmanının kralına çok özel durumlar (işte böyle oğlunun cesedini vermesi gibi)
dışında your highness demez.çünkü demesinin mantığı yok.küfür etmek zorunda değil ama uygun bir dille konuşur fakat bu kadar saygı durduk yere gösterilmez.
  • 0

#20 lokknes

lokknes

Scout

• Members
  • 245 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 08:37 ÖS

garrosh u eskiden sevmezdim tek sevmemin nedeni ork olmasıdır ama şimdi sylvanas konusu olunca onu sevmeye başladım horde a zafer getiricek orklar savaş istiyor garrosh da bunu vericek
  • 0

1 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı