İçeriğe git


Resim
- - - - -

Orgrim Doomhammer


 • Please log in to reply
Bu konuya 32 yanıt gönderildi

#1 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 01:35 ÖS

ORGRIM DOOMHAMMER(KIYAMET ÇEKİCİ)


Resmi ekleyen

İlk savaşın sonlarında,ikinci savaşın tamamında Orkların oluşturduğu Horde(Güruh)'un Warchief'i(Savaşşefi) olmuştur.

Bugünkü Yeni Horde'un temellerinde Ogrimin izleri vardır,Orkların ilk gerçek warchief'i dir.

Orkların başkenti Ogrimmar,Arathi highland(dağlık bölgesi)deki ''Hammefall'' köyü ve icecrown(buz tacı) semalarında gezen Ogrim's Hammer(Ogrimin Çekici) adlı savaş zeplini,onun anısını yaşatmak ve adını onurlandırmak için verilmiştir.

(Sahsi kanaatim;Alliance için Lothar neyse,Horde içinde Ogrim odur.)

Horde'un yükselişi-Ogrimin ilk yılları;


Blackrocklardan(Karakaya kabilesi) Ogrim ile Frostwolflardan(Buzkurdu kabilesi) Duratanın(Thrallın babası) dostlukları çocukluk yıllarına dayanmaktadır.Nagrandda Kashrag festivali sırasında(orkların bir nevi nevruz'u) çadırlarda tanışmışlar,gençlik enerjilerini uyku yerine başka yerlere kanalize etmişlerdir.Bu iki haşeri genç,bu vakitlerde diğerlerinin aksine gizlice klanların konseylerini gözetlemiş,diger zamanlar da ise birbiriyle mücadele ve yarış etmekle geçmiştir,dostlukları ise hep baki kalmıştır.Günlerden bir gün iki genç yine birbiriyle yarışırken ormanda öfkeli bir ogreye takılmışlar,ve oradan olağanca güçleriyle kaçmışlardır,sonunda nerde oldukları hakkında hiçbir fikirleri olmadıkları biryere varmışlar. O sıralarda bir grup drenei askeri devriye gezmektedir.Bu askerler Prophet(Elçi) Velenin sağ kolu ve en yakın arkdaşı Restalaan ve askerleridir.Dreneilar tarafından kurtarılmışlarıdır ve birsüre velenle birlikte yaşamışlarıdr.

Resmi ekleyen


Orklar arasında,Ogrimin gücünün başlangıcı; Thunderlord klanına katılmasıyla başlar.Doğumla gelen Blackrock klanın doğal mensubu olmasının yanında diğer bir klana dahil olmuştur.Blackrock klanı ve Thunderlord klanı arasında güçlü bağlar mevcutdur.Bu nedenle Ogrimmin arkasında 2 klanın desteği ve getirdiği saygınlığı vardır.Babasını ölümü üzerine,''Doomhammer(kıyametçekici)''ın taşıyıcısı(Thrallın şuanki çekici) ve Warchief Blackhand'in sağ kolu olmuştur.

Ogrim Dreneilerden yardım görmüş ve içlerinde yaşayarak onları tanımıştır.Dolayısıyla Dreneilerla yapılacak olası bir savaşa özünde karşı çıkmaktadır.Ancak perde arkasında Kana susamış Gul'dan tarafından işlenmiş,Blackhand tarafından zatına verilen emirleri yerine getirmiştir.Ama içine kuşku tohumları düşmüş,Duratan gibi oda Orkların aldatılığı fikrini benimsemeye başlamıştır.Bu nedenle Mannarotun kanını içmeyen bir grup azınlık ork içinde yer almış.İçmeme bahanesi olarak da şefin ve savaş şefinin aynı kabtan içmesinin uygun olmadığını ileri sürerek naif Blackhand'i kandırmıştır.


İlk savaş ve 2.savaş yılları (Warcraft 1 ve 2)


Ogrim Doomhammer,Blackhandin en güvendiği adamıydı.Azeroth Kralığının güçlerine karşı birçok savaş yönetmişti.Ogrim , Blackhandin verdiği her kararda git gide içine şüphe düşmekte ve bu şüphesi artmakla beraber,Gul'danın bu işte parmağının olduğu kesinlik kazanmaktaydı. Medivin kafasındaki sırlara nail olmaya çalışan ve bu sırada komaya giren Gul'danın yokluğunu fırsat bilen Ogrim,Blackhande saldırmış kafasını gövdesinden ayırarak hem Blackrock klanın şefliğini hemde savaşsefliği unvanını elde etmiştir.Kukla warchief'in süpriz bir saldırıyla yıkılması.Gul'dan cephesi ve diğer tarafın gözünde Ogrimi Hain ve arkadan bıçaklayan diye anılmasına yol açmıştır.

Horde(Güruh)'un kontrolü artık Ogrim'in ellerindedir.

Resmi ekleyen


Bu süre zarfında,Duratan Ogrimi görmeye gelir,bazı kaynaklara göre ogrim warchief olduktan sonra sonra diğer bir kaynağa göre ise blackhandin düşüşünden öncedir.

Frostwolf klanı,Gul'danın planları doğrultusunda hareket etmediği,için ork toplumundan sürgün edilmiştir.Duratan Guldanın ihanetini ve Kil'jaedenle yaptığu anlaşmadan haberdardır ama sessiz kalmayı yeğlemiştir.Sonunda Ogrime Guldan ve onun shadow council(gölge konseyi)i hakkında gerçekleri anlatmiş.Bunun üzerine Ogrim bu şeytani warlock'un durdurulması kararını almıştır.Duratan eve dönüş yolunda pusuya düşürülmüş,guldanın ajanları onu ve karısını katletmişlerdir.İsimsiz cocuklarının öldüğü rivayet edilmiştir,aslında insanlar tarafından alınarak yetiştirilecektir.(Dummy Spoiler Alert!! Thrall :)

Blackhandin aksine,Doomhammer kukla olmayı düşünmemekde,Guldan ve onun gölge konseyini saf dışı etmek istemektedir.Onların orklar üzerindeki yozlaştırıcı etkisi o kadar aşikardır ki,doomhammer daha fazla dayanamaz.Garonayi kacirir,ve konseyin yerini öğrenmek icin ona işkence eder.Bu çabalarının sonunda konseyin yeri bulunur,bulabildiği tüm warlockları keser,böylece gölge konseyini parçalamış adeta üstünden geçmiştir.

Gul'dan komadan uyandığında,konseyinin yeni warchief tarafından dağıtıldığını fark etmiştir.Warlock sınıfı hain ilan edilmiş,bu sınıfa mensup olanlar görüldükleri yerde kesilmektedir.Ogrim Guldanıda kesme niyetindedir,ancak guldan ogrimin ayaklarına kapanarak yalvarır ve güçlü bir argüman ileri sürer,Horde'da kalan tek gercek büyücünün kendisi olduğunu insanlara karşı verilecek bir savaşta kendisine ihtiyaç olduğudur.Guldan ayrıca Necromancerlardan oluşan warchiefe tamamen sadık, güçlü bir ordu sözü verir.[yani deathknightlar(Ölüm şövalyeleri) ].Ogrim itirazsız kabul eder ama aslında hala guldanın ihanetinden için için süphelenmektedir.

Resmi ekleyen

Ama Ogrimin içindeki ses yine haklı çıkmış,en lazım olduğu zamanda lordaeron'un başkentine yapılacak son ve nihai saldırı sırasında kalleş Guldan Horde yüzüstü bırakarak,güneye sargerasın tomb(türbe) bulmak icin yelken açmıştır.Beraberinde Stormreaver Klanı,Twilight's Hammer ve warlocklara sadık diger grupları pesinden süreklemistir.Guldan sargerasın mekanında,iblislerin elinden ölümü tadmış,diğer ayrılıkçı gruplar Ogrim tarafında bertaraf edilmiştir.
Guldan ihaneti Horde icin agir olmustur.Gücü zayıflayan Doomhamer güclerini insanların baskentinden,kendi kalesi blackrock spire cekmis,ve orada Lorderonun Alliance'ı tarafından son savaşı gerçekleştirmiştir.Alliance'ın efsanevi komutanı Lothar,Ogrim Doomhammer tarafından kesilmiştir,bazı kaynaklar bu ikili arasındaki mücadelenin eşit olmadığını Lotharın Horde savaşcıları tarafından pusuya düsürüldügü kanatindedir.Ama şu açıktır ki; Ogrimin niyetlendigi gibi Lotharın ölümü,Alliance'ın moralini bozmamıştır, Lotharın sağ kolu Turalyon tarafından kamçılnarak yeniden harekete gecen Alliance ,orkları ve hatta warchiefi şaşkına cevirerek,savaşı kazanmıştır.Turalyon dark portal(kara geçit) yolunda ve savaşdan kurtulan orkları yakalamış ve esir etmiştir.

Esir Hayatı ve sonrası;

Kral Terenasın sarayında bir süre esir olduktan sonra kaçmayı başarmıştır,daha sonra inzivaya çekilir,Drek thar tarafından bulunarak Duratanın oğlunun yaşadığını,orkları özgür kılmak istediğini anlatır.

Thrall ile buluşması ve Orkların özgürleğe kavuşma hikayesi daha detaylı olarak,Büyük Şef kitabında mevcutudur.

Ogrimin Son nefesi;
Ölümü,orkları özgürlüğe kavuşturmaya çalıştıkları savaşta,bir şövalyenin mızrağıyla arkasından yaranlanarak olmuştur.Arkadan bıçaklayan olarak bilinen bir ork'un(blackhand yüzünden),arkadan bıçaklanarak ölmesi horde'un bu kahramanı için işin ironik kısmıdır.(backstap atıp,backstap kurbanı olmak,bknz ilidan-akama)

Ogrim Doomhammer doğuştan bir savaşcıydı,yetenkleri savaş alından ortaya çıkmıştır,gücünü ve hizmetini sunanlara gönülden bağlıdır.Müteffiklerine karşı yapılan bir saldırıda,karşı saldıraya geçmede tereddüt etmezdi.Savasta ilk saldırıyı yapmaktan cekinmez,düsmanlarının arasına kokuzca dalarak zırhına güvenir,cekiciyle dönerek vurur(whirlwind) düsmanlarına yıkım getirirdi.
 • 0

#2 Cagrikurt

Cagrikurt

  Centurion

 • Members
 • 828 İleti
 • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 09 Eylül 2010 - 02:28 ÖS

Ellerine sağlık Khellix. Smiley, Spoiler ve resimlerin büyüklüğü / direkt link olmaması dışında güzel ^^
 • 0

Filozof Murloc der ki;
Aaaaaughibbrgubugbugrguburgle! aka RwlRwlRwlRwl...


#3 Makaveli

Makaveli

  General

 • Members
 • 2.038 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 06:20 ÖÖ

yanliz o ilk resim ne abi ilk defa goruyorum ve onu cizenin ellerine zikkim blodo elf gibi totos yapmislar kos kosca Orgrom doomhammeri...
 • 0

#4 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 03:00 ÖS

ilk resim cidden olmamış.nasıl bir çizim anlamadım.Doomhammer, Thrall ve babasını saymassak Orklar içindeki en iyi liderlerden biridir.Keşke bliz Lothar'la yapılan savaş hikayesini değiştirmeseydi.O zaman hayatındaki 2. kusurda olmayacaktı.Lothar'ın savaş alanında ölmesi çok daha mantıklıydı.Doomhammer gibi bir adamın onu pusuya düşürme olayı bence hikayeye ve böyle bir lidere hiç yakışmadı.Belkide bu pusunun hesabını verir gibi öldürüldü.Arkasından saplanan acı bir mızrakla...
 • 0

#5 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 10 Eylül 2010 - 04:30 ÖS

O pusu hikayesini hikayenin yazarları değiştirdi.Onurlu bir mücadeledeAzeroth Aslanı Anduin'in kafatasını ezdi.....Yani şu anki tarihte o dediğin pusu arkadan saldırma kahveden adam toplayıp dalma gibi bir şey yok..
 • 0

#6 Xelbelsel

Xelbelsel

  Scout

 • Members
 • 650 İleti

Yazma tarihi: 17 Eylül 2010 - 08:32 ÖÖ

Ellerine sağlık güzel olmuş :(
 • 0
THE NORTH REMEMBERS!

#7 cernobia

cernobia

  Üye

 • Members
 • 446 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 09:35 ÖÖ

O pusu hikayesini hikayenin yazarları değiştirdi.Onurlu bir mücadeledeAzeroth Aslanı Anduin'in kafatasını ezdi.....Yani şu anki tarihte o dediğin pusu arkadan saldırma kahveden adam toplayıp dalma gibi bir şey yok..


Hikayede başlangıçta Lothar pusuya düşürülmüştür. Çünkü kaybedeceğini hisseden orclar bu planı yaparak Alliance ı bozmak istemişlerdi. fakat Yeni Horde un oluşumu sürecinde Orgrimmar ın saygınlığının bozulması istenmediği için osa gerek , Thrrall kuracağı şehre onun ismini verecek sonuçta, hikaye değiştirildi. BU ilk kez olmuyor. Blizz yeni karakter yaratma konusunda sıkıntıya düüşüncede ölenleri diriltip hernasılsa hayatta kalmış diyor :P Örnekleri çoğaltmak mümkün..
 • 0

#8 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 10:59 ÖÖ

Benim söylediklerimi tekrar etmişin...Boşu boşuna bir msj yazmışın....
 • 0

#9 Robin

Robin

  Legionare

 • Members
 • 544 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 11:56 ÖÖ

O pusu hikayesini hikayenin yazarları değiştirdi.Onurlu bir mücadeledeAzeroth Aslanı Anduin'in kafatasını ezdi.....Yani şu anki tarihte o dediğin pusu arkadan saldırma kahveden adam toplayıp dalma gibi bir şey yok..


Onun kesin bir cevabı yok.Wikide bile kimilerinin pusuda öldürüldüğünü düşündüğü kimilerininde teke tekde öldürüldüğünü düşündüğü yazıyor.Benim fikrimi sorarsan ben asıl lore a bağlı biri olarak,olmuş bitmiş bir olayı yıllar sonra sonra değiştirmeye karşıyım.Bariz bir şekilde pusu.
Yarın bir gün blizzard çıkıp ogrim doomhammer aslında pembe tüylü zehirli bir tavşanın ısırması sonucu öldü diye hikayeyi değiştirirse bunu kimse takmayacaktır dimi?
Onun için official forumdada bu konu binlerce defa tartışıldı.Hemen hemen hiçkimse ciddiye almıyor bunu ve bu noktada öz hikayeye bağlı kalıyor.

Amid the chaos, he was forced into combat with Orgrim Doomhammer; after a long and draining fight, Lothar was defeated in single combat after his sword was shattered by the Doomhammer, his skull crushed by a powerful blow from the legendary weapon.However, others believe that Doomhammer did not win fairly and Lothar was killed after being ambushed by a group of Horde's warriors. Regardless, his blade fell from his dead grasp, though it did not lie for long.

Anduin Lothar - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft

Anlayacağın o konu o kadar basit değil.
 • 0

#10 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 12:05 ÖS

Bence o kadar basit.Nasıl Eredar hikayesi değiştirilip oyuna draneiler monte edildiyse bu kadar şaşırmamak lazım....Hikayenin ana şekli zart diye değiştirildi ara hikayelerin değiştirilmesi daha basit bir olay...
 • 0

#11 Robin

Robin

  Legionare

 • Members
 • 544 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 12:16 ÖS

Bence o kadar basit.Nasıl Eredar hikayesi değiştirilip oyuna draneiler monte edildiyse bu kadar şaşırmamak lazım....Hikayenin ana şekli zart diye değiştirildi ara hikayelerin değiştirilmesi daha basit bir olay...

Bu konu hemen hemen herkes tarafından bu şekilde kabul ediliyor.Bu official forumdada bu şekilde tartışılıyor wikide bile 2görüşde kabul ediliyor.Yani senin için basit olabilir görüşüne birşey demiyorum ancak durum budur.

Zaten doomhammer onu teke tekde öldürebilecek kabiliyette bir hero olabilseydi savaşı kaybedip,ittifak esiri olup sürünmezdi.Büyük bir çoğunluğun kabul ettiği gibi bu hikayenin yazımından yıllar sonra parmak atılmış ciddiye alınmayan bir bölümdür.Şu anda heryerde 2türlüsüde kabul görüyor.Zaten o yüzden kesin budur diyemiyoruz.Kişisel görüş olarak ikisinden birine inanabilirsin.
 • 0

#12 eflatun

eflatun

  Knight Lieutenant

 • Members
 • 645 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 07:51 ÖS

Bu konu hemen hemen herkes tarafından bu şekilde kabul ediliyor.Bu official forumdada bu şekilde tartışılıyor wikide bile 2görüşde kabul ediliyor.Yani senin için basit olabilir görüşüne birşey demiyorum ancak durum budur.

Zaten doomhammer onu teke tekde öldürebilecek kabiliyette bir hero olabilseydi savaşı kaybedip,ittifak esiri olup sürünmezdi.Büyük bir çoğunluğun kabul ettiği gibi bu hikayenin yazımından yıllar sonra parmak atılmış ciddiye alınmayan bir bölümdür.Şu anda heryerde 2türlüsüde kabul görüyor.Zaten o yüzden kesin budur diyemiyoruz.Kişisel görüş olarak ikisinden birine inanabilirsin.


şimdi o konuya gireceksek guldan ihanet etmeseydi o güçlü insanlar ork pirzolası oluyodu
 • 0
hayal gücü, bilgiden daha önemlidir

#13 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 09:27 ÖS

e bende alterac ihanet etmeseydi,gilneas tam destek verseydi diye örnekleri çoğaltabilirim.fakat bunların hepsi farazi olur.sonuçda Lothar'ın ölüm şeklini iki şekilde kabul ediyor insanlar.
 • 0

#14 eflatun

eflatun

  Knight Lieutenant

 • Members
 • 645 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 09:30 ÖS

ona bişey demedim zaten sadece horde un yenilgisi sanki orgrim in kötü yönetimindenmiş gibi yazmış ona cevap verdim
 • 0
hayal gücü, bilgiden daha önemlidir

#15 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2010 - 09:44 ÖS

horde o savaşta kainatın en iyi liderinede sahip olsa o savaşta yenilecekti.aslında belkide Lothar'ın ölümü, Alliance'ı tam kamçıladı.
 • 0

#16 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 19 Eylül 2010 - 04:46 ÖS

Kuşatmadan ordunun yarısı ayrıldı doğaldı yenilmeleri....
 • 0

#17 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 19 Eylül 2010 - 06:39 ÖS

Lordaeron kuşatmasını kazanmıştır horde.Hatta işgale bile başlamıştır ama o anda ikiye bölündüler.
 • 0

#18 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 19 Eylül 2010 - 08:49 ÖS

Ben hiç şehre giremediler diye biliyordum...
 • 0

#19 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 19 Eylül 2010 - 11:03 ÖS

war 2 de ork senaryosunu bitirince doomhammer'ın zafer nidalarını duyabilirsin.
 • 0

#20 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 20 Eylül 2010 - 08:06 ÖÖ

özelden war2yi bulabilceğim bir link atarmısın
 • 0
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı