İçeriğe git


Resim
- - - - -

First War(İlk Savaş)


 • Please log in to reply
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

#1 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 13 Ekim 2010 - 05:38 ÖÖ

İlk Savaş

Resmi ekleyen

(Warcraft 1) Orkların Güruhu VS Azeroth Krallığı

Kazanan:Orklar

Savaş;Drarenor'un Ork klanları ve İnsanları arasında yaşanmıştır.Sonunda Azeroth'un insan krallığı tamamen yokolmuştur.Hayatda kalanlar Lordaeron'a sığınmıştır.

Dönemsel olarak,Birinci savaş ve ikinci savaş'ın arası belirsizlik arz eder.Savaşın genel olarak ele alırsak,Horde'un öncül saldırıları,insanlar tarafından dağıtılsa da,İkincil teşebbüslerde Orkların gücünde değişimler meydan gelmiş ve savaş kazanılmıştır.Olayların akabinde, 2.savaş gerçekleşmiş,insanlar düşmüş Krallıklarını geri almak için mücadele vermiştir
Genel;


Stormwind İnsanları refah ve huzur içinde pekçok yıl yaşamıştır.Bu huzurlu dönem,Medivh'in Kara titan Sargeras tarafından ele geçirilişiyle sonlamıştır. Boyutlararası kapı olarak bilinen Dark portalın(Kara Kapı) açılmasıyla,Kil'jaeden tarafından yozlaştıran Orkların oluşturduğu Horde,Portaldan geçerek insanları soykırıma tabi tutmuştur.Orklar kendilerine duydukları aşırı güvenle ilk önce Stormwind Keep saldırmış,ve yenilmişlerdir.Bu saldırı 1.savaşın başlangıcı olarak kabul edilir.

Resmi ekleyen

Kumandanlar

Alliance;Kral Adamant Wrynn 3,Kral Llane Wrynn,Anduin Lothar

Horde;Savaşşefi Blackhand the Destroyer,Ogrim Doomhammer,Gul'dan the Warlock,Chogall,Kilrogg.

Birlikler

Azeroth Kralığı ,Northshire Clericleri,At Kardeşliği Şövalyeleri

Orkların Horde'u,Gölge Konseyi,Blackrock Klanı,Bleeding Hollow(kanayan oyuk) Klanı,Twilight Hammer(Alacakaranlığın) çekici Klanı


1.Savaş-Orkların Azeroth'u İstilası;


Resmi ekleyen
-Nerzhul

İstilanın öncesinde yaşananlar;

Horde öncesi ork klanlarının ilk belkide biraraya getirip yönetin ilk Ork Şaman Ner'zhul, Sargerasın kumandını Kil'jaeden tarafından kandırılmasıyla olaylar gelişir.Kil'jaeden,Drenei'lerin komploplanları yaptığını ve orkları temizleyeceklerini söyler.Rahmetli eşi Rulkanın ruhu görüntünde gelen Kil'jaeden,Ner'zhul güvenini bu şekilde kolaylıkla kazanmıştır.(eşinin gerçek ruhu Oshu'gun'un içindedir-bazen ner'zhul gerçekden eşinin ruhuyla konuşmaktadır.).Birkaç ay sonra kendini Büyük kişilik Kil'jaeden olarak tanıtır.Drenei'lerin hainliği hakkında bilgilendirir.Ner'zhul'un halkını kurtarması için şeçildiğinden bahseder.Ataların ruhlarıyla iletişimi kesilen Ner'zhul'un kafası karışmaya başlar.

Ner'zhul atalarının emrini yerine getiriyorum düşüncesiyle orkları toparlar ve drenei yerleşim yerlerine saldırıya geçer.dreneiların deri rengi,elbiselarini gördükçe kafası karşır.Kil'jaeden bu dreneilara çok benzemektedir.Yanıt aramak için Oshu'gun(Ruhların dağı) ile iletişime geçer.Atalarının onu bir canavar gibi karşılamaları sonucunda şok olur.Karısının ruhu Kil'jaeden tarafından manipüle edildiğini söyler.

Ner'zhul sonunda Kil'jaedenin ihanetini farkeder ve orkları bu iblisin pençelerinden kurtarmaya karar verir.Ama güç delisi çırağı Gul'dan,Kil'jaedeni uyarır.Bunun üzerine Ork kabilelerinin başı Gul'dan olur.Ner'zhul güçleri alınmış bir şekilde,orkların kana susamışlığını ve Warlock büyülerinin sonuçlarını görmek zorunda bırakılır.Gölge konseyini durdurmak için güçsüzdür.

Gul'dan ,Ner'zhul tamamen güçsüz olduğunu sanarak rahat hareket eder.Eski Hocasının,Gölge konseyinin bütün dökümanlarına bakmasına ses çıkarmaz,Ner'zhul,Kil'jaedenin Mannoroth'un kanıyla orkları besleyeceğini öğrenir,Ner'zhul kaybolan posizyonu yüzünden ve Gul'danın sahte tavırlarına kimseyi inandırmıyacaktır,ististani olarak bir kişi vardır.

Ner'zhul'un tavsiyesini,Frostwolf Klanından Durotan dinlemez ve kanı içmez.Durotan ve Draka,Ner'zhul eylemlerinden haberdar olan tek çiftdir ve bu sır onlarla birlikte ebediyete intikal etmiştir.Bugün,Azerothun en büyük düşmanı olarak bilinen Ner'zhul(Lich King)'in,orkları tamami bir yıkımın eşinden kurtaracağını kimse düşünmemiştir.

Burning Legionun Lordu, orklara dreneilera karşı savaşmak için karşılığında İblis Pit Lord Mannoroth'un kanını içme teklifi götürecektir.Blood Curse(Kan Laneti) nin etkisi altına olan orkların agresiflik düzeyi bir hayli artmakla beraber,ruhsal yapılarıda bozulacaktır.Bir zamanları onurlu ve barışcıl kabileleri gitmiş yerine komşuları Drenei'lara kan kusturan,vahşi orklar gelmiştir.Drenei katliamları orkları tek bayrak altında toplayabilimiştir.

Kan Lanetiyle Dreneilar soykırıma tabi tutulur.Savaşacak düşman kalmaz.Bu Gul'dan için sorunların başlamaşı anlamına gelir.Kabileler birbirine girer,Gul'dan eğer yeni bir düşman bulamazlarsa orkların kendini yokedeceğini anlar.

Bu olaylardan sonra,Gul'dan yozlaşmış çok güçlü bir büyü olan Medivh'le irtibata geçer.Medivh Sargerasın etkisi altındadır.Medivh,orklara Azeroth'u istila etmenin yolunu açar.

Medivhin ve Gölge Konseyinin çabalarıyla Dark Portal yaratılır.Azeroth ve Draenor arasında bağlantı kurulur.Draenor tarafı-Hellfire peninsula & Azeroth tarafı Blasted Lands'dedir.

Portal yeterince genişlediğinde,Orkların devasa orduları geçer,orkların tek zayıf bağlarla bağlı olan müttefiki Ogrelerdir.Ve 1.savaş başlar.

Savaş Başlıyor;

Resmi ekleyen
-Kilrogg

Gölge Konseyinin uyarılarına rağmen,orklar başlangıçta ufak bir direnişle karşılaşırlar ve Kana susamışlığın etkisiyle zayıf düşmanlarının üstlerine giderler.Çok sağlam bir şekilde korunan Stormwind Kalesine saldırıyı Cho'gall ve Kilrogg Deadeye yönetir.
Resmi ekleyen
-Chogall

Kalabalık sayıları Azeroth'un askerlerinin kalkandan oluşmuş duvarıyla boy ölçüşemez.Atın kardeşliği şövalyeleri Ork kanatlarına taaruza geçerler,daha önce atlarla hiç karşılaşmayan orklar dağılır ve kaçmaya çalışırlar,Şövalyelerin insafsız takipleri sonucu yakalanırlar.İlk savaşda Orklar büyük bir darbe yemiştir,çok azı Draenor'a geri kaçabilmiştir.

Resmi ekleyen
-Blackhand

Bu yenilgiden sonra,Horde, Saygıdeğer ve Büyük taktik ustası Warchief Blackhand(Kara el) the Destroyerın(yıkıcı) altında toplanmıştır.Egoistik ve güç açlığıyla yanıp tutuşan Blackhand,Guldan ve Gölge Konseyi için manipüle etmesi kolay bir hedefdir.Yeni savaşşefinin liderliğinde Orklar,Azerotha yenilenmiş bir şekilde girererer,Stormwind'in kapılarına dayanırlar.

Nihai saldırı gerçekleşmeden çnce,Gul'dan,Sargerasın Türbesinin tam yerini öğrenebilmek için Medivh'in zihnine girmeye çalışır,ve komaya girer.Lord Anduin Lotharı Medivhi kesmesi üzerine komadan çıkar.Bu sırada Blackhandin sağ kolu ve genarali Orgim Doomhammer,Blackhandi öldürür ve Orkların yeni savaşşefi olur.Orgrim Gölge konseyinin de saltanatını sona erdirr,tüm warlockları hain ilian eder ve birçoğunu öldürür.

Doomhammer ork kabilelerinin Stormwind Kalesine saldırtırır.Şehir,Horde'un bütün gücüyle saldırması karşsında dayanmakta güçlük çeker.

Resmi ekleyen

-Llane Suikastı

2. saldırıda Kral Llane Wrynn yarı ork Garona Halfocen suikast'e uğrar bu aynı zamanda Stormwind'in düşüşünde göstergesi olmuştur.Azeroth'un insan kralığı nerdeyse tamamiyle yokedilmiştir.Tahtın varisi genç Varian Wrynn,Anduin Lothar'la birlikte Kuzey Krallığına sığınacak bir yer bulması için götürülür.Prens Varian bu nedenle ,Kral Terenas Menethil'e ölene dek sadık kalır. Kralın oğlu Arthas'la tanışır ve iki prens kısa zamanda, iki iyi arkadaş olurlar.

2.savaş İnsanların kaybedilen toprakları için geri dönmesiyle başlayacaktır.Anduin Lothar tetikdedir.

Resmi ekleyen


Kronoloji


Orkların Horde'u Draenor gezegenini ele geçirir.

Ork klanları kendi arasında savaşmaya başlar

Büyücü çocuk Medivh doğar.

King Adamant Wrynn 3 ve Lady Varia'nın oğulları Llane doğar.

Medivh komaya girer,babası ölür.

Medivh baygınken,Gul'dan'a Azeroth'u ve kaynaklarını gösteren,görü yollar.

Medivh 6 yıl sonra komadan çıkar,aynı gün Llana Azeroth'un prensi olur.

Warlocklar,Dark portal üstüne çalışmaya başlarlar,edindikleri bilgiler üzerine Ork Horde'unu yeniden toparlar.

Dark Portal açılır,Horde istilaya başlar.

Başlarda savaş Horde için iyi gitmez,kolay bir zafer beklenmektedir.İlk saldırıdan çok az ork kurtulur.

Kaos dönemi ilk savaşla başlar,Kral Adamant'ın ölümüyle son bulur.

Bu beklenmeyen hezimet Horde'u rezil eder.Klanlar birbirlerini suçlarlar,kaos yaşanır.

Gul'dan,Savaşşefi Blackhand'i kukla haline getirir,acımasız bir diktatör gibi hareket eder.Yeni Savaşşefi Klanları toparlar ve yeni saldırıya hazırlar.Orklar ,Black Morass'ın yakınındaki insan yerleşim yerine çöker.

Medivh,Gul'dan a yeni bir görü yollar.Sargerasın Türbesi ve içerdiği güçü göstererek,alay eder.

Orklar,köylere,kasabalara girmekte,önüne geleni öldürmekte ve herşeyi yağmalamaktadır.Büyük Hamlet köyü ve Sunnyglade yokedilir.

Lord Anduin Lothar,Medvhin ihanetini farkeder,Khadgar ve birliklerle Kulesine giderek Medivh öldürülür.Sargerasın ruhu kaçar.

Türbenin yeri için,Medivhin zihnini kurcalamaya çalışan Gul'dan büyücünün ölümüne kadar komaya girer.Gölge konseyini ve Blackhand'i çaresiz bırakır.

Blackhandin yakın arkadaşı ve dostu,Ogrim Doomhammer.Gul'danla olan işbirliği yüzünden blackhandi keser ve yeni warchief olur.

Northshire,Goldshire,Moonbrook yokedilir.

Stormwind Keep,Horde'un kudreti önünde dayanamaz ve düşer.Gul'danın suikastçıları Kral Llane öldürür.(yarı ork Garona tarafından)

Frostwolf Klanın şefi Durotan ve eşi Draka,Doomhammera Gul'danın ihanetini söylemek üzere giderken,Gul'danın orkları tarafından öldürülür.Suikastçılar Duratanın bebek Oğlunu ölüme terkeder.Kumandan Aedelas Blackmoore tarafından bulunan bebek orka köle anlamına gelen thrall ismi verilir.

Ogrim Doomhammerın ajanları Garonayı yalakar ve işkence eder,Izdırap içinde Gölge Konseyinin yerini söyler.

Gul'danın warlockları kesilir,Gölge konseyi dağıtılır.Gul'dan komadan uyanır ve merhamet dilenir.Doomhammer horde'un büyücülere olan ihtiyacını bildiğinden, merhamet eder.

Lord Anduin Lothar Azeroth Kralığının kaybedildiğini kabullenir.Lordaeron'a doğru birliklerini ve halkını çeker.

Warlocklar portal üzerinde deney yapmaya devam ederler.


------------

Aslında 2.savaşı anlatmak istiyorum detaylarıyla,Kronolojik sırayla gitmek istedim.

Genel Tarihçede bulamıyacağınız bazı detayları burda bulabilirsiniz.

Çok aramama rağmen savaş kayıpları hakkında resmi,gayrı resmi bir rakam bulamadım.
 • 0

#2 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 13 Ekim 2010 - 09:37 ÖÖ

akşam okurum sanırım.sağol khelix.wiki neden kaldırdı bu kayıpları anlamak mümkün değil.kaldıracağını bilseydim kesinlikle ss falan çekerdim.
 • 0

#3 Cloudblood

Cloudblood

  Centurion

 • Members
 • 858 İleti

Yazma tarihi: 13 Ekim 2010 - 02:05 ÖS

Ellerie sağlık çok bilgilendirici olmuş.
 • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#4 Seifer Almasy

Seifer Almasy

  Champion

 • Members
 • 1.428 İleti

Yazma tarihi: 17 Ekim 2010 - 11:47 ÖS

evet şimdi okudum.güzel olmuş.Warcraft 1 text lerinden de yararlandın mı? ordaki konuşmalarda bayağı güzeldir.
 • 0

#5 mea

mea

  Sergeant

 • Members
 • 57 İleti

Yazma tarihi: 28 Ekim 2010 - 01:38 ÖS

eline sağlık çok güzel olmuş...
sormak istediğim kafamı kurcuklayan bikaç soru var. horde'un ilk saldırısına liderlik eden cho'gal ile kilrog mudur hani başarısız oldukları bunlardan sonra yerlerine blackhand mi getirilmiş? ogrim blackhand'i başarısız gördüğü için mi öldürüyo? orgrim niye garonaya işkence ediyo gul'dan'ın hangi ihanetini öğreniyo?
 • 0

#6 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 28 Ekim 2010 - 03:26 ÖS

eline sağlık çok güzel olmuş...
sormak istediğim kafamı kurcuklayan bikaç soru var. horde'un ilk saldırısına liderlik eden cho'gal ile kilrog mudur hani başarısız oldukları bunlardan sonra yerlerine blackhand mi getirilmiş? ogrim blackhand'i başarısız gördüğü için mi öldürüyo? orgrim niye garonaya işkence ediyo gul'dan'ın hangi ihanetini öğreniyo?


evet,başarısız oldukdan sonra birbirlerini suçluyorlar,karmaşa çıkıyor,guldan araya giriyor,blackhandi devreye sokuyor.

blackhandi öldürme sebebi,kararlarını sorguluyor,yaptıklarını tasvip etmiyor gul'danın parmağı olduğunu sezinliyor vs. orgrim doomhammer adlı yazımda anlatmış olmam lazım o kısımları bir göz at istersen

aradığın cevaplar orda bulabilirsin,yoksa bana pm at.

Bu başlık daha ziyade savaşın geneline ilişkin.
 • 0

#7 Itachi

Itachi

  Knight Lieutenant

 • Members
 • 839 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2010 - 12:30 ÖS

Gul'dan Shadow council'i kurduğu zaman bu konseyden kimsenin haberi olmasını istemiyordu o yüzden Shadow Council hordeyi yönetirken ona kukla olarak kullanabileceği bir warchief lazımdı bu görevede savaştaki yetenekleri çok iyi olan ama zekası aynı oranda gelişmiş olmayan Blackrock clan lideri Blackhand'i getirdi. Horde'nin taa Draneordaki kısımlarına dayanır bu liderlik muhabbeti yani azerotha horde geldiğinde zaten Blackhand yönetmekteydi hordeyi ama tüm clanlar kendi liderlerinden aldıkları emirleri uyguluyorlardı clan liderleride Blackhandten aldığı emirleri. Kilrogg ve Chogall kendi klanlarını ilk saldırı esnasında idare ediyorlardı ancak birbirleriylede çatışıyorlardı yani bir uyum söz konusu değildi. Stormwind'te muazzam bir savunmaya sahip olduğu için bu şekilde insanları yenmeleri söz konusu bile olamazdı. Sonrasında bu yenilgi ardından Chogall Shadow Council'deki görevine devam ederken Kilrogg Draneora geri döndü yani ikiside kaçmadılar.

Bunun dışında bi hata gözüme çarpmadı açıkcası güzel çalışma olmuş ellerine sağlık
 • 0

#8 Shadowalker

Shadowalker

  Lieutenant General

 • Members
 • 1.508 İleti

Yazma tarihi: 03 Kasım 2010 - 02:15 ÖS

Çok güzel paylaşım Khellix. Emeğine sağlık beğendim.
 • 0

#9 Misafir_inverse--ratio_*

Misafir_inverse--ratio_*
 • Guests

Yazma tarihi: 03 Kasım 2010 - 05:15 ÖS

20 Mhz hızındaki 80386SX işlemcimin hesapladığı savaştır. 4 MB Ram ile, hey gidi günler.
 • 0

#10 laanakafa

laanakafa

  First Sergeant

 • Members
 • 254 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 03:52 ÖÖ

Gul'dan ,Ner'zhul tamamen güçsüz olduğunu sanarak rahat hareket eder.Eski Hocasının,Gölge konseyinin bütün dökümanlarına bakmasına ses çıkarmaz,Ner'zhul,Kil'jaedenin Mannoroth'un kanıyla orkları besleyeceğini öğrenir,Ner'zhul kaybolan posizyonu yüzünden ve Gul'danın sahte tavırlarına kimseyi inandırmıyacaktır,ististani olarak bir kişi vardır.

Ner'zhul'un tavsiyesini,Frostwolf Klanından Durotan dinlemez ve kanı içmez.Durotan ve Draka,Ner'zhul eylemlerinden haberdar olan tek çiftdir ve bu sır onlarla birlikte ebediyete intikal etmiştir.Bugün,Azerothun en büyük düşmanı olarak bilinen Ner'zhul(Lich King)'in,orkları tamami bir yıkımın eşinden kurtaracağını kimse düşünmemiştir.


burasını anlayamadım ya. ner'zhul durotan'ı kanı içmemesi için mi uyarıyor? eğer böyle değilse bir mantık hatası var. şu bölümü açıklayabilecek birileri varsa güzel olur.
 • 0

#11 Itachi

Itachi

  Knight Lieutenant

 • Members
 • 839 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 04:01 ÖÖ

Gul'dan ihanet ettiğinden dolayı Ner'zhul Gul'dana bi nevi kazık atmak için öyle bişey yapıyor
 • 0

#12 mutux

mutux

  Senior Sergeant

 • Members
 • 139 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 12:11 ÖS

Çok güzel paylaşım:D Emeğe saygı bi teşekürü çok görmeyelim:D
 • 0

#13 Cloudblood

Cloudblood

  Centurion

 • Members
 • 858 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 02:36 ÖS

Zaten Khellix de olmasa bu savaşları bu şekilde öğrenemeyecektik. WOW hikayesinin geniş özetini okuduğum halde Khellix'in yazdıklarını çok büyük bir zevkle ve tek seferde okudum. İyi ki foruma gelip bizi bilgilendirdin.
 • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı