İçeriğe git


Resim
- - - - -

War of The Spider(Örümceğin Savaşı)


 • Please log in to reply
Bu konuya 13 yanıt gönderildi

#1 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 16 Ekim 2010 - 05:47 ÖS

Örümceklerin Eski Tarihçesi;

Sonsuzluk Kuysu bir zamanlar Kalimdorun merkezinde yer aldığında,Dünyadaki büyünün ve doğal hayatın kalbi olmuştur.Bu büyülü güçten,silithid ırkı doğar.Malup Old God C'tun bu yaratıkların farkeder ve dünyayı yıkma teşebbüsten önce bu orkı merhametsiz kavraşıyla ele geçirir.Old God'lar silithid'lerden kendi avatarlarını yaratırlar.Bu avarlar qiraji diyede bilinir.

Batının uzak topraklarına hükmeden aqirler,inanılmaz derecede yayılmacı ve bir okadar da şeytanidir.Aqilerler azerothdaki böcek ailesi dışındaki her canlıyı temizleme noktasında saplatılı hale glirler.2 Büyük troll imparatorluğu ve Azj'aqir imparatorluğun arasında savaş çıkar.Savaş binlerce yıl sürer.Fakat Aqirlerin üstünde kesin bir zafer kazanılmaz.Trollerin azmi ve ısrarlı mücadeleri sonunda,Azj'Agir ikiye bölünür.Kuzey ve güney kolonileri birbirinden kopar.

The War of The Spider(Örümceğin Savaşı)

Resmi ekleyen

Lich King'in undead ordusuyla,Azjol-Nerubun Nerubian İmaratorluğu arasında Northrende yaşanmıştır.

Savaşın başlarında,Örümcek lorları,saygın kuvvetlerini Icecrown'a yollar.Nerubianlar,Lich King'in undeath vebasına karşı ve zihinsel güçlerine karşı bağışıkdır.Geçen 10 yıl içinde Nerubianlar güçlü ve efektif gerilla savaş taktiği güderek,Lich King'i zorlarlar.10 yıl sonra Ner'zhul ve onun dreadlorları Azjol-Nerub başkentini istila etmeyi başarırlar.Devasa undead orduları ve Nathrezim'in kurnazlığıyla,örümcek imparatorluğunun tünneleri ve yuvaları yok edilir.

Kilix the Unraveler'e göre,Bu istilanın kaybedilmesinde,Nerublar imparatorluğun kalbinde Faceless one (yüzsüz olan)'la da çarpışır,Scourge ve Yogg-Saron tarafından yokedilmişlerdir.

Nerubların Lich King'e yaşarken olan dayanıklığı,ölümde sona erer.Nerub cesetleri,dirilterek Lich King'e hizmet ederler.Çatışmalar boyunca,Nerublar öldükçe,Lich King daha da güçlenir,crypt fiends ve lorları hizmetin katılır.ve Nerubian mimarı tarzını kendi tarzı olarak benimser.Bu kaldırılan nerublar içinde,Nerubların eski kralı Anub'arak'da vardır.Anub'arak ileride,Arthas Menethil'e Icecrown'a ulaşımı ve savunmasında yardım edecek,en son Ner'zhul birleşmesinden sonra ise doğrudan hizmetine girecektir.

Azjol-nerub nerubian ırkının medeniyetinin merkez noktasıdır ve Kadim Azjol imparatorluğu ,aqir'in dağılmasıyla oluştuduğu bilinmektedir.Gurubashi ve Amani trolleri bu imparatorluğu ikiye bölmeyi başarır.Azjol Nerub ve Ahn'qiraj.

Nerubların hayatlarının burada mı başladığı bilinmemektedir.Fakat ,ırklarının bir coğunun burada ikamet etdiği su götürmez bir gerçekdir.Dünyadan ayrı yer altı tünelerinde barış içinde yaşamaktadırlar.Nerubian medeniyeti güçlü ve köklüdür.Krallıkları Azjol-Nerub'dur,örümcekler tüm tünel hattını kontrol ederler.Kültürleri en az cüceler kadar eskiye dayanır,yer altı yaşamının benimsenmesi ile cücelerle benzerlik gösterirler.Aralarındaki en önemli farkılık,nerubianların fiziksel dünyayla daha az ilgilenmesi,entellektüel yaşama daha çok önem vermeleridir.Toplumları cücelere nazaran daha çok alim,sanatçıdan oluşur.Cücelerde ise genel eğilim demirci ustaları ve madencilerin fazlalığıdır.Bunun yanında Nerubianların mühendislik yetenekleri üst düzeyde olduğu şüphesizdir.

Resmi ekleyen

Bunlar tabikide,Lich King gelmeden önceki Nerub toplumudur.Lich King,Nerubianların yaratdığı ana tehditi hissetmiştir.Northrenddeki hiçbir ırk onlar kadar kalabalık,organize ve disiplinli değildir.Aslında,nerublar çok nadiren yüzeye çıkarlar,ama Lich King işini şansa bırakma taraftarı değildir.Nihayetinde saldırılır ve tarihe örümceğin savaşı olarak geçen savaşlar yaşanır.Başlarda savaş zorlu olsada ve nerdeyse nerubianlar kazanması an meselesiyken,nerubların ölülerinin Lich kinge katılımıyla savaşın dengeleri değişir.Scourge'un bitmeyen asker gücü ve sayısı karşısında nerubianlar yenilir.Bugün Azjol-Nerub harabeye döndürülmüştür.Bir zamanlar ihtişamlı yapısı halen göze hitap edebilmektedir.Savaştan zarar gören ve dağılan mimarı yapının kalitesi,sütunlar,freskler ve duvar resimleriyle halen durmaktadır.Scourge,bu zenginlikleri önemsemez,maddesel ve ilimsel olması onlar için anlam taşımaktadır.Duvarlarda asılı olan zengin goblenleriin içinde ilginç ilmi kitapların bulunduğu kütüphane rafları yer alır.Bir kişi 1 ayının hepsinin tünnelerde gezinerek harcasa bile krallığın tamamını görme imkanı bulamaz.

Arthas Menethil ve kudretli Anub'arak,Frozen Throne'a giden yolda bu bölgeden geçmişlerdir.Gizemli Azjol-Nerub bir kez daha keşfedilmeyi bekler.Bir zamanların güçlü ve ileri medeniyetinin hazinleri zarar görmeden halen durmaktadır.Bu zenginliklerin arasında, büyülü taş ve eşyaların yanında edebiyat ve ilmi eserlerde yer alır.Scourhe bu alanlara yayılmıştır,forgotten one'lar ise değişik bölgelere yayılmıştır, yüzeye çıkmak için can atarlar.

Lich King'in Örümcek Kralığı üzerindeki galibetinin yol açtığı sonuçlar bir kenara bırakılırsa,pekçok nerubian yerleşim yeri zarar görmeden kalabilmiştir.Ner'zhulun gazabından kurtulan bu yerler,haln Scourge güçlerine vur-kaç taktiğiyle saldırdığı bilnir.Geri kalan nerubların kimin yönetdiği belirsizdir veya organize bir güç tarafından kontrol edildiklerine dair emare yoktur.

Cüceler,şehrin ana giriş kapısını tespit ederler.Şehrin kapıları scourge'un onlara ulaşmasını engellemek umuduyla kapatılmıştır.Üst krallığın pek çok salonuna hakim olan undeadler,eski krallığın salonlarında ise isyancı nerublar vardır.Derinlerdeki pekçok alan ise faceless one'lar tarafından ele geçirilir.


Resmi ekleyen

Wotlk-Nerubianlar

Nerubianlar Wotlk'da Alliance ve Horde'la işbirliği içindedir.Düşmanım düşmanı,benim dostumdur ilkesi hakimdir.Eski liderleri Anub'arak'ın ölümü üzerine,nerubian vezirlerinin gücü artar.Ve görünmez imparatora hizmet ederler.Bu görünmez imparator,kadim örümcek halkını Scourge karşı zafer kazanmasında rol oynıyacağına inanılır.(Wotlk'da bu konuya fazla değinilmez-görünmez imp. Yogg-Sarondur).Wotlk görevlerden anlaşıldığı kadarıyla nerublar halen Scourge'la savaşmaktadır.Nerubların Kahramanlara görev verenleri şunu derler ''Kazara kendimizin Old God'ın iradesinin etkisine bıraktır,bu Old God,Faceless denilen yaratıkları ortaya çıkardı,ve daha sonra dedi ki ,savaşı kaybedildi çünkü 2 güçlü düşmanla başedemedik.Talihsizlimiz bize undead savaşlarında malup etdi,evimize mal oldu.(Nerublar kazara,faceless'ları keşfetdiklerini ima eder.)

Kadim Azjol-nerub'da 5,6 tane dini okul olduğu bilinir.Teolojik tartışmalar yaygındır.En sonunde nerubianlar şu sonuca ulaşırlar.Dünyanın ötesindeki canlılara tapmakmak çılgınlıkdır.Modern Nerublar da,tapınma kavramına yabancıdır.

Nerubian Kast sistemi;

* Nerubian kralı
* Nerubian kraliçe
* Nerubian seer
* Spiderling
* Nerubian örümceklordu
* Nerubian vezir
* Nerubian savaşçı
* Nerubian ağörenler
* Nerubian işciler

Resmi ekleyen

Örümcek toplumlarında genel kullandıları motifdir,Zaman içinde Kısmi evrimleşleşme geçirmişlerdir. (6 bacaklı böceksel ırkdan),eklem bacaklı(8 bacaklı) örümcek vari bir yapıya dönüşme.Külltürlerinin özünde örümceklerle iç içe olsalarda(örümcekler kadın-erkek birlikteliğiyle ürer),nerubianlarda,diğer böcekler gibi kraliçeden ürüyorlar.

----------------------------
Genel Tarihçe içinde 4.kısım içinde yer alan örümceğin savaşının burada detaylarına inilmiştir.Lich King Nerz'hul'un yükselişiyle birlikte savaş patlak vermiştir.Ayrıca Nerubianlar hakkında sosyal,kültürel ve devlet yapıları hakkında ek bilgii edinilebilir.
 • 0

#2 thersoy

thersoy

  Sergeant

 • Members
 • 87 İleti

Yazma tarihi: 16 Ekim 2010 - 06:39 ÖS

Korkunç bir medeniyet insan okudukça artık yok olmanın eşiğinde oldukları için üzülüyor.Nerz'hul yaşayan her türlü varlığı nasıl bu kadar kolay kandırıp da kendi saflarına çekebiliyor, istediği gibi yönlendirebiliyor? Bence Warcraft tarihinin en epik karakteri hiç kuşkusuz Nerz'hul'dur. Umarım şu oyun sonlanmadan onun için görkemli bir son hazırlanır. Bu arada tekrardan ellerine sağlık :( Çevirilerin fevkaladenin fevkinde :)
 • 0

#3 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 16 Ekim 2010 - 07:18 ÖS

Ellerine sağlık
 • 0

#4 Cloudblood

Cloudblood

  Centurion

 • Members
 • 858 İleti

Yazma tarihi: 16 Ekim 2010 - 07:36 ÖS

Aynen yazıların için yazacak kelime bulamıyorum.
Acaba nerubianları cataclysmde görecek miyiz?
 • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#5 Xelbelsel

Xelbelsel

  Scout

 • Members
 • 650 İleti

Yazma tarihi: 16 Ekim 2010 - 07:50 ÖS

Ellerine sağlık :(
 • 0
THE NORTH REMEMBERS!

#6 Robin

Robin

  Legionare

 • Members
 • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Ekim 2010 - 10:39 ÖS

Güzel,eline sağlık.
 • 0

#7 laptu

laptu

  Scout

 • Members
 • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 17 Ekim 2010 - 01:00 ÖÖ

Bazıları bildiğimiz Hamamböceği şeklinde bazıları örümcek şeklinde.Bunların ikisi farklı tür olabilir mi?
 • 0

#8 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 17 Ekim 2010 - 01:41 ÖÖ

Bazıları bildiğimiz Hamamböceği şeklinde bazıları örümcek şeklinde.Bunların ikisi farklı tür olabilir mi?


örümcek toplumlarında genel kullandıları motifdir,Zaman içinde Kısmi evrimleşleşme geçirmişlerdir. (6 bacaklı böceksel ırkdan),eklem bacaklı(8 bacaklı) örümcek vari bir yapıya dönüşme.Külltürlerinin özünde örümceklerle iç içe olsalarda(örümcekler kadın-erkek birlikteliğiyle ürer),nerubianlarda,diğer böcekler gibi kraliçeden ürüyorlar.


yani özetle Evrim içinde zamanla değişiyorlar.Eski kökenlerini unutup,yeni bir ırkız diye piyasa çıkamdıkça,ayrı bir tür olarak tanımlanmayacaklar.
 • 0

#9 legi

legi

  Senior Sergeant

 • Members
 • 153 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 04:01 ÖS

bence bu orumcekler ıcın daha ozel bir raid duzenlenebılırdı umarım ılerde olur tamam 10 defa anub kestık ama hep LK vardı işin ıcınde bir AQ tadında raid olsa fena olmazdıı
 • 0

#10 Itachi

Itachi

  Knight Lieutenant

 • Members
 • 839 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 08:33 ÖS

nerubianlar tam olarak düşman olmadıkları için bize raid düzenlemek olmazdı diye düşünüyorum ancak oyuna daha aktif bir şekilde sokulabilirlerdi
 • 0

#11 BlackOp

BlackOp

  Sergeant

 • Members
 • 58 İleti

Yazma tarihi: 07 Kasım 2010 - 01:10 ÖS

Arthas icecrown a ulaşmak için Azjol-Nerub'u kullanmıstı. Frozen throneda en sevdiğim 3 campaign i oluşturur bu. Tuzaklarla dolu bu geçiti en azından katsalar güzel olurdu.
 • 0

#12 fatalistic

fatalistic

  Corporal

 • Members
 • Pip*Pip*Pip*
 • 39 İleti

Yazma tarihi: 09 Kasım 2010 - 03:21 ÖS

fatalistic bunu beğendi ellerine sağlık.
 • 0

#13 black_3591

black_3591

  Corporal

 • Members
 • 51 İleti

Yazma tarihi: 09 Kasım 2010 - 03:35 ÖS

Korkunç bir medeniyet insan okudukça artık yok olmanın eşiğinde oldukları için üzülüyor.Nerz'hul yaşayan her türlü varlığı nasıl bu kadar kolay kandırıp da kendi saflarına çekebiliyor, istediği gibi yönlendirebiliyor? Bence Warcraft tarihinin en epik karakteri hiç kuşkusuz Nerz'hul'dur. Umarım şu oyun sonlanmadan onun için görkemli bir son hazırlanır. Bu arada tekrardan ellerine sağlık :( Çevirilerin fevkaladenin fevkinde :)dediğine katılıyor gibiyim ama lich mihferini bolvar giyince nerzhul kaybolmuş değil :) tahminimce :D bolvar nerzhul zihinsel olarak kapışıyor.kazanan azeroth'a yine etki edecek
 • 0

#14 nerosansar

nerosansar

  Corporal

 • Members
 • Pip*Pip*Pip*
 • 37 İleti

Yazma tarihi: 27 Şubat 2011 - 07:54 ÖS

çooook güzel olmuş bu yazı bide ben bişey sormak istiyorum un'goro da bir büyü benzeri bişey yapıldu bu yüzden anhquirahtakiler gecemediler bir daha diye biliyorum kalimdor'a ?
 • 0
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı