İçeriğe git

Resim
- - - - -

Holy Light İnanışı (Kutsal Işık)

• Please log in to reply
Bu konuya 20 yanıt gönderildi

#1 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 04:00 ÖS

Kutsal Işık
http://eu.blizzard.c...ype=3&loc=en-GB

Işık veya Kutsal ışık diyede bilinir.Alliance tarafında büyük yandaşı olan,horde'da ise bazı üyelerce benimsenen felsefi görüş veya dindir.Bu felsefe teistik değildir ama bu ateizm anlamına gelmez kavramlara biraz yakından kısaca değinirsek daha iyi anlaşılacağı kanısındayım.

Teizm, Tanrı'nın varlığını doğrulayıp insanlara din gönderdiğine inanan bir düşünce akımıdır.(Semavi dinler gibi)

Ateizm,tanrıyı inkar etmez,zira bir şeyi inkar etmen için önce onu kabul etmen gerekir,bu itibarla Ateizm bir din değildir,bu ya salt bir reddir yada red+karşı iddayı barındırır.Ateizm dinsizlikle eşit olarak görülsede tam olarak birebir örtüşmez.Aşağıda Holy lighti incelerken ve budizim karşılaştırmarına bknz.

Deizim- Tanrının varlığına inanılır,dinler red edilir.

Agnostizim-Tanrının varlığı ve yokluğu bilinemezi savunur.

Zira Holy Light inancında tanrı yokdur,biraz Budizime benziyor.Yani din var ama tanrı yok.Ateisizmden farklı.Tanrı olmasada belirli bir inanç var,Budistlerin Three jewels dedikleri 3 değerli düsturlarıda,Holy Lightdaki erdemlere benziyor.Aydınlanmaya ulaşma(nirvana),bir takım sayılı erdemlerin olması,karma gibi kavramlarları Holy light içinde yedirildiğini görebiliriz.

Holy Light birazda Kilise ve din adamlığı kurumlarıyla,Saint Paul'le başlayan Hristiyanlığın kurumlaşmasına benzer.Yani Müslümanlıkda ve Yahudilikde din adamı(cleric sınıfı) ve kilise gibi bir yapı yokdur.Bizde din görevlileri vardır,Cami ise cemaatin toplandığı yerdir,kurumsal yapı arz etmez,cemaati yönlendirebilecek herhangi bir müslüman,imam olabilir.

Agathizim,Panteizim,teolojik aşırı iyimserlik gibi felsefi görüşlerlerle olan benzerlikler dikkat çekicidir.

----

Resmi ekleyen

Kutsal Işık Felsefesi;

Kutsal ışığın takipçileri hiçbir tanrıya tapınmazlar.Bu felsefenin takipçileri kendi içlerindeki mükemmeliyeti ararlar.Bu yönüyle,pasif tapınma yerine,erdemlerin ortaya konması ve pratiğinde aktif br rol oynar,Bu felsefeyi takip edenler,ruhsal farkındalık ve yönlendirme yeteneklerine haiz olmakla beraber diğerlerinide yönlendirirler.

Kutsal ışık,insanın kendisiyle,kainat arasında bir bağı olduğunu öğretir.Bu bağlantı,hisslerimiz ve duygularımız aracıyıla kurulur.Kişi hareket etdiğinde,nefes aldığında ya da aşık olduğunda,bu duygular onu kainata bağlar.Duyguların harekete geçirilmesi kişinin varlığını göstermenin yanında,hissi farkındalığı takip eder.Kendisi varolduğu için ,kainat ona bu duyguyu vermiştir.Bu noktada,kainat üzerinden hareket edebilir ve başkalarında değişik duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sonraki adım, kendini ve kainat arasındaki bu bağlantıda iyinin ve onun yokluğunun farkedilmesi ve geliştirilmesidir.Eğer bir kişi mutlu olmak istiyorsa,kainat üzerinde iyi çalışmalı ki başkalarınıda mutlu edebilsin.Bu deneyimler ışığında dünyanın muzafferiyetini ve güzelliğini kendi içine aktararak ruhunda ihtiva etmesi gerekir.Buna rağmen aç gözlülük,umutsuzluk ve mutsuzluk sadece kainatı karartır.Kutsal ışığın muzaferiyeti,kainatın insanın ruhuna değmesi ve onun bir ayna gibi geri yansımasıyla ortaya çıkar.

Kutsal ışığın takipçileri genelde insanlar ve drenei'lerdir.Bir zamanlar High elflerin ve cücelerin bu felsefeyi çalıştığı bilinmektedir.Fakat sayıları geçen zaman boyunca azalmıştır.High elfler arcane büyüsüne bağımlı olarak karanlığa çekilirler ve Holy Light'dan koparlar.Cüceler ise ışık yerine atalarının mirası(titanlar) üzerinde çalışmayı yeğleyerek,Işığı bırakırlar.Night Elfler ise,Alliance'da nisbeten yenidir,elenu'ya ve eski kadim inanışlarına aşırı bağlı olduklarından bu felseye pek yanaşmazlar.Horde ırklarıda Kutsal ışık felsefesinden büyük ölçüde uzak kalmışlardır,Kayda değer tek istinsan birkaç Troll'dür(Zabra Hexx)

Kutsal ışığın takipçilerinin önemli bir kısmı,Kutsal ışık kilisesini kurarlar.Bu kilisenin takipçileri 3 erdemi takip eder.

Resmi ekleyen

Işığın Tanımlanması,Işık nedir?

Kutsal ışığın takipçileri hiçbir tanrıya tapınmazlar,Işık diye çağırdıkları güç ve benimsedikleri felsefe noktasında,ışık tanımlamak gerekirse zeki bir varlık/varlıklar,güç diye de tabir edilebilir,kısca ışık denmiştir.Kutsal ışıgığın bir kaynağı,çok güçlü varlıklar olarakda bilinen Naarulardır.(Tek kaynak bunlar değil).Drenei'lerin Argus'dan göçünde, cismani özellik arz etmeyen ışığın güçleri ve bilgisi drenei'lere bahşedilmiştir.

1.savaş zamanı Northshire Cleric'i Tanrı kavramına atıf yapar.Gücün kaynağını tanımlamak için kullanılmıştır,bir nevi Işık'la eş anlamı olarak.Bu bağlantı Yaratım mitlerine atıf yapar.(bunu ayrı bir küçük başlık altında anlatabilirm).Buna rağmen,Tanrı kavramının kullanılması o zamandan bu zamana kullanılmamaya başlamıştır.Artık Kutsal Işığın takipçileri ilahi varlıklara(tanrı) inanmadıkları bilinmektedir.

Gümüşel tarikatının bazı şövalyeleri şuna inanı r'' ölümden sonra, büyücünün ruhu içine girdiği karanlık dehlizdeki mistik iblisle bir arada olacaktır.''Bu ruhları ne kadar temiz olursa olsun farketmez.Özünde lanetlenme vardır. Kilisenin üyeleri Deo Gratis ''tanrıya şükürler olsun'' ilahisini söylerler.Bunu yönlendiren Paladin,Duncan Senturus,bu amaçların ve yolların sıklıkla,yüksek bir güç tarafından seçildiğine inanır.Ayrıca,Kötücül şeylerin kaynağının,tanrısızlık ve şeytani olduğuna inanır.

Genç General Abbendis,Işığın zeki ve irade sahibi bir varlık olduğuna inanınır.Ama bu varlığın tam olarak anlaşılamıyacağı üzerinde durur. Bedelin Yolu kitabında ve Abbendisin günlüklerinde şöyle der '' Bana gel '' ışığın iradesiyle karar vererek,iyi eylemlerde bulunanan,çalışan ve inanlara yardım etdiğini düşünür.Kendi sesinin sarih olduğunu ve amacının anlamını algılayabildiklerini düşünür.Fakat,bir yandan da bu gücün fesat olabilceğini belirtir.Günlüğünde belirtdiği üzere,Scarelet Crusade'in yıkıma terkedilmesi ve yozlaşmış şekilde ışığın kullanımının onursuzluğuna işaret eder.

Tanrı ya yapılan pek çok atıf,cennet,cehennem vs.başka şeyleri cağrısım yapmak için kullanılmamaktadır,Lore'a göre Kutsal ışık bir felsefeyi temsil eder ve teist değildir(bir kaç bireyin savunduğu istisnalar dışında). Yani Oh My God,Aman tanrım diye kullanılan şaşırma ifadesi,bireyin tanrı inancına sahip olduğunu göstermez sadece kullanımda yer edinmiş bir kavramdır.

Kutsal Işığa İnanışın Tarihçesi;

Resmi ekleyen

Işığın kilisesinin ana mekanı Lordaeron'dur.Bu öğretiler Lordaeron ve Quel'Thalas'ı etkilemiştir.Kilisenin bünyesinde çıkan,Gümüşel tarikatıda kökenini ışıkdan alır.Şövalyeler ve Kutsal ışık,Scourge durdurmaya yetmemiş,Lordaeron kralığı undeadlerin çürümüş botları altında ezilmiştir.Yeni kilise,Stormwind'de kurulmuştur.Kalimdorda ise ışığı çalışan ve öğreten organize bir grup ve kuruluş yokdur.Drenei'lerde,Işığı 25.bin yıl boyunca izlemişlerdir,benzerlik veya farklılık noktasında,Azeroth ırklarından ne denli değişkenlik gösterdikleri muammadır.

Işığa hizmet eden,geride kalan pekçok paladin,Kalimdorda yeni bir kilise kurma teşebbüsünde bulunurlar,fakat bu çabalar çok yavaş bir süreç içinde cereyan eder.İnançdan ziyade belli bir felsefeye inanan Kutsal Işık öğretisinin Lordaerondaki Kilisesi evden ziyade bir kütüphaneye benzemekteydi.Kiliseye ait olan pek çok eser,kiliseyle birlikte yakılmış ve yokedilmiştir.Diğer eserler ise tonlarca kayaların altına gömülür.Alliance'ın yeni mücadeleleri,yeni mekana geçiş vs yüzünden,kalan alimler ,eski metinlerin üzerinde çok sıkı çalışamaktadır,ve bunları yeni kitaplara aktarmamanın eksiliği vardır.Kutsal Işığını genç takipçileri bu felsefeyi ve kullanımı,kütüphanede kitapların içinde vermektense,günümüzde daha çok pratik uygulama yoluyla ilerletme yoluna giderler.Eski düşüncelerin gözden geçirilmesi ve yorumlanması,çelişkiler noktasında din adamları arasında zaman zaman tartışmalar yaşanır.

Dinadamı sınıfına girmeyen vatandaşlar,bu teorik tartışmaların içine pek fazla girmezler.Fakat belli rituelleri gerçekleşirmede aynen tatbik ederler.

Işığın savaşçıları;

* Anchorite
* Paladin
* Priest
* Templar
* Vindicator

----------------------

Kilisenin öğretileri,3 düstür vs başka bir topicde anlatıldığından onlara girmicem.Bu başlıkda salt Kutsal Işık felsefesi,ne olduğu,nasıl icra edilip,tartışıldığına değinilmiştir.

Kutsal ışık felsefesinden çıkan farklı bir akım olan Unutulmuş gölge'yi başka bir yazımda belirtmiştim.
  • 0

#2 Dead Finger

Dead Finger

Lieutenant General

• Members
  • 1.892 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 04:16 ÖS

Eline sağlık paylaşım için teşekkürler fakat birşey soracağım blizzard tauren paladinleri bağladı mı lore içine?
  • 0
' make love not warcraft. '

Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç kazanamadım..

#3 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 04:24 ÖS

İnsanlar ve cüceler-Holy Light Kilisesine tabi

Dreneilerin Naaru merkezli bir Holy Light inancı var.

Blood elflerin son halide büyük ölçüde Drenei'lere benzerlik gösteriyor.

Tauren'lerin ki ise güneş merkezli, tauren mitolojisini anlatıcam yakında değinirim.Nasıl ay tapınma merkezli bir inanç varsa,güneşede var.
An'She'nin öğretilerine kendilerini adıyacaklar ve yeni Tauren paladinler sunwalker olarak bilinecek.Bloodelf'ler bildiğin gibi Blood Knight.Taurenlerin binekleri vs farklı olacak.
  • 0

#4 Dead Finger

Dead Finger

Lieutenant General

• Members
  • 1.892 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 04:26 ÖS

İnsanlar ve cüceler-Holy Light Kilisesine tabi

Dreneilerin Naaru merkezli bir Holy Light inancı var.

Blood elflerin son halide büyük ölçüde Drenei'lere benzerlik gösteriyor.

Tauren'lerin ki ise güneş merkezli, tauren mitolojisini anlatıcam yakında değinirim.Nasıl ay tapınma merkezli bir inanç varsa,güneşede var.
An'She'nin öğretilerine kendilerini adıyacaklar ve yeni Tauren paladinler sunwalker olarak bilinecek.Bloodelf'ler bildiğin gibi Blood Knight.Taurenlerin binekleri vs farklı olacak.

Teşekkürler bilgi için.Taurenleri merak ediyordum:).
  • 0
' make love not warcraft. '

Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç kazanamadım..

#5 fatalistic

fatalistic

Corporal

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 39 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 04:38 ÖS

okumadım ama eminim güzel olmuştur ellerine sağlık en kısa zmnda okuyacağım.
  • 0

#6 WraThor!an

WraThor!an

Knight Lieutenant

• Members
  • 635 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 04:41 ÖS

Yine Khellix ve yine müthiş bi çeviri :)
Eline sağlık, bi solukta okudum :)
  • 0

#7 Makaveli

Makaveli

General

• Members
  • 2.038 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 06:47 ÖS

guzel bir yazi . Ama bu kadar aciklamana gerek yoktu bence hristiyanligin wow versiyonu demende yeterdi
  • 0

#8 Xae

Xae

Champion

• Members
  • 1.095 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2010 - 06:51 ÖS

guzel bir yazi . Ama bu kadar aciklamana gerek yoktu bence hristiyanligin wow versiyonu demende yeterdi

:):):)

Light ı sevmem. Sevenide sevmem:). Genede okudum çok güzel olmuş.
  • 0

#9 WraThor!an

WraThor!an

Knight Lieutenant

• Members
  • 635 İleti

Yazma tarihi: 28 Ekim 2010 - 01:03 ÖS

Bu kadar basit değil malesef. Okusan anlardın da, neyse. :)
  • 0

#10 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 29 Ekim 2010 - 09:28 ÖS

Ellerine sağlık. harikulade bir yazı olmuş. Peki bu ışığı niye insanlar benimseyip yaymışalr ve insanlar arasında ilk ne zaman ve nasıl ortaya çıkmış. Mesela insanlar elflerle beraber trollere karşı savaşırken bu ışığı kullanıyorlar mıydı?
  • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#11 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 29 Ekim 2010 - 11:56 ÖS

Ellerine sağlık. harikulade bir yazı olmuş. Peki bu ışığı niye insanlar benimseyip yaymışalr ve insanlar arasında ilk ne zaman ve nasıl ortaya çıkmış. Mesela insanlar elflerle beraber trollere karşı savaşırken bu ışığı kullanıyorlar mıydı?

büyüleri high elfler öğretiyor bildiğin gibi, divine spell noktasında çok açık olmamakla birlikte daha erken öğrendikleri varsayılıyor.Kiliseyi oluşturacak olan eski old god lara tapan kült veya diğer grupların çalışmaları sayesinde olabilir,troll savaşlarından önce holy spell atmaları olası.

kökeni hakkında çeşitli teoriler var bir tanesi vrykulların old godlara taparken,insanların onlardan ayrılması bir şekilde büyünün kullanımı unutulsada inancın değiştiğini,onun yerine light'ın konulması ve...

özellikle divine spellerinin çoştuğunu 1.savaşda görebiliyoruz.
  • 0

#12 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2010 - 03:58 ÖS

Teşekkürler cevap yazdığın için sayende bir kez daha bilgilenmiş oldum.
  • 0

FOR THE HORDE!

#13 Misafir_inverse--ratio_*

Misafir_inverse--ratio_*
  • Guests

Yazma tarihi: 01 Kasım 2010 - 07:03 ÖS

Ben de ekleme yapayım.

Ampiriyokritisizm: 1905 devriminin yenilgisinden sonra bazı aydınlar arasında Rus Machçılının gelişmesiyle ortaya çıkan, Neo-Machçı türevsel idealist felsefedir. Subjektif idealizme daha yakındır ve nesnel gerçekliğin yalnızca sonsuz usun insan beyninde yarattığı ideeden ibaret olduğunu -çaktırmadan- savunur. Berkleyci felsefeyle benzeşen çokça yanı vardır. Psikopos uydurmasıyla benzeştiğine göre tanrının varlığı fikrine hizmet eder, di mi? :D

Şaka bir yana:

Ateizm, tanrı olgusunun insanlar tarafından uydurulmuş kısmı dışında nesnel gerçeklikte yeri olmadığını savunur. Dinsizliktir, tanrı diye bir varlığının olmadığının savunusudur.

Ayrıca oyuna reel felsefeyi bu kadar bulaştırmayın. Tamam ben de seviyorum oyunu ama gerçek hayatla oyunun arasına kalın çizgiler çekmeniz gereken yerlerde bu tür duygusal özdeşleltirme çabalarına girerseniz kendinize zarar verirsiniz.

Lore'daki 'kutsallık' kurumuyla, ilahi dinlerdeki 'kutsallık' kavramı sadece karikatüristik olarak benzeşir. Muhteva bakımından bambaşka iki şeydir.
  • 0

#14 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2010 - 12:48 ÖÖ

Ben de ekleme yapayım.

Ampiriyokritisizm: 1905 devriminin yenilgisinden sonra bazı aydınlar arasında Rus Machçılının gelişmesiyle ortaya çıkan, Neo-Machçı türevsel idealist felsefedir. Subjektif idealizme daha yakındır ve nesnel gerçekliğin yalnızca sonsuz usun insan beyninde yarattığı ideeden ibaret olduğunu -çaktırmadan- savunur. Berkleyci felsefeyle benzeşen çokça yanı vardır. Psikopos uydurmasıyla benzeştiğine göre tanrının varlığı fikrine hizmet eder, di mi? :)

Şaka bir yana:

Ateizm, tanrı olgusunun insanlar tarafından uydurulmuş kısmı dışında nesnel gerçeklikte yeri olmadığını savunur. Dinsizliktir, tanrı diye bir varlığının olmadığının savunusudur.

Ayrıca oyuna reel felsefeyi bu kadar bulaştırmayın. Tamam ben de seviyorum oyunu ama gerçek hayatla oyunun arasına kalın çizgiler çekmeniz gereken yerlerde bu tür duygusal özdeşleltirme çabalarına girerseniz kendinize zarar verirsiniz.

Lore'daki 'kutsallık' kurumuyla, ilahi dinlerdeki 'kutsallık' kavramı sadece karikatüristik olarak benzeşir. Muhteva bakımından bambaşka iki şeydir.

Duygusallaştırma gibi bir şey benim için söz konusu değil. Baştaki açıklamaların bir çoğunu kavramları anlatmak için kolaylık olsun diye yazma ihtiyacı hissetim

teist olmayan diye Holy Light'a giriceğim diyelim. Teist olmayan=Ateizm mi gibi sorularda daha iyi anlaşılabilir.

Ayrıca benzer yönleriyle anlatmak da bir sakınca görmüyorum.Zira hikaye,dinler,ırklar orjinal değil illaki gerçekden esinlenme var,zaten hristiyanlık dinidir vs demedim, örgütlenme bakımından benziyor dedim,gerçek kavram ve felseleri oyuna yansıtmazlar,karıştırmasalar,bu başlık hiç oluşmayacaktı.Gerçekle bağdaşmasada,gölgesi benziyor.

Kutsallık kavramıda her yerde değişir,sabit bir tanım getiremezsin,sınır çizemezsin ister bu oyun olsun ister gerçek hayatda olsun. Hindu ineği kutsal sayar(tapmaz),ben afiyetle yerim vs. Oyunun kutsalığı belkide Chris Metzenin dolaylı/doğrudan görüşlerini yansıtıyor,ben görünene bakarım onun üzerinden incelerim,benzerlik varsa belirtirim,bu tamamen üslup meselesi.

Sonuçta oyundaki kavram ve olguları açıklıyoruz bir şekilde,duygusallık boyutu ne zaman başlar kendinle özleştirirsen,benimsersen ve bundan hareket edererek subjektif yorumlarda bulunursan olur.Yani Hikayeyi objektif bir şekilde çevirdikden sonra,benzeyen kavramları açıklamanın dediğinle bir alakası yok.Etliyle sütlüyle karıştırmıyorum,genel konuştuysan,başkasının yaptıkları beni ilgilendirmez,eleştiri noktasında genellemeler içine girmekten haz duymam.Şahsi eleştiri almak tercihimdir.

Bu arada senin zamanında başkasına yaptığın bir eleştiriyi izninle,sana yansıtıyım,Niyet okuma hocam,az çok hakkımda fikir sahibi olsanda,beni doğru düzgün tanımıyorsun bile, herhangi bir şeyi benimseme çabam yok,çevirirken eğlence amaçlı zaman zaman eklemeler yapıorum,bazen gerçek bilgiler yöneltici rol oynayabiliyor,merak noktasında vs.

Not:Yanlış anlama sana saygım sonsuz,bilgili bir adam olduğun az çok belli oluyor.Tavsiyeyide iyiniyetle verdiğine inanıyorum.Ama sen her konuda karşıdakini tam anlamıyla sorgulamadan,hüküm veriyorsun.Kendi doğrularını ve düşüncelerini genel kanaat gibi sunuyorsun.Bu da benim sana olan nacizane eleştirimdir.

gereksiz bilgi : Bu arada etliyle sütlüyü karıştırmam deyince aklıma geldi,yahudiler karıştırmaz ordan gelme bir kavram, yani hayvansal yağla bile et pişirmiyorlar,kurutuyorlar vs genelde zeytin yağı kullanılıyormuş. :)
  • 0

#15 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2010 - 01:51 ÖÖ

Ne kadar benzer nitelikler taşıyorsalarda yada taşıyor gibi gözükselerde yada aslında hiçbirşey gözükmesede.. oyunda geçen dinler ile bizim dünyamızdaki dinleri bağdaştırmaya kasmamak lazım aslında bir yerde..

gerçek hayattaki şaman ile oyundaki şaman arasındaki farkları saymasa başlasak,bi bakarız "ne alaka?".. yada aynı şekilde şamanizm..

fakat şöyle vesikalıktan,anlatım içinde bu benzetmeler yer alabiliyorda.. ama yüzeysellik oranı biraz daha iyi ayarlanabilir..
  • 0
bu warlock oyunu aylar önce bıraktı.
öyle arada sırada foruma takılıyor.
kısaca artık yardım edemez.

#16 asil456

asil456

First Sergeant

• Members
  • 270 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2010 - 10:20 ÖÖ

Şu ışık olayına artık uyuz oluyorum. Icc'de o kadar kavga edildi Lich kingle. Lich king puf diye yıktı herkezi en sonunda. Sonrada Tirion çıktı;" Işık bana güç ver" dedi, frostmourne'u kırdı. Hayır madem böyle diyince buz kırılacak sende dışarı çıkacan niye savaşın en sonunda söylüyorsun?

Pvp yaparken bende deneyeceğim. Frost mage beni buz yapmış, "Işık Bana Güç Ver!"
  • 0

#17 Misafir_inverse--ratio_*

Misafir_inverse--ratio_*
  • Guests

Yazma tarihi: 02 Kasım 2010 - 01:52 ÖS

Duygusallaştırma gibi bir şey benim için söz konusu değil. Baştaki açıklamaların bir çoğunu kavramları anlatmak için kolaylık olsun diye yazma ihtiyacı hissetim

teist olmayan diye Holy Light'a giriceğim diyelim. Teist olmayan=Ateizm mi gibi sorularda daha iyi anlaşılabilir.

Ayrıca benzer yönleriyle anlatmak da bir sakınca görmüyorum.Zira hikaye,dinler,ırklar orjinal değil illaki gerçekden esinlenme var,zaten hristiyanlık dinidir vs demedim, örgütlenme bakımından benziyor dedim,gerçek kavram ve felseleri oyuna yansıtmazlar,karıştırmasalar,bu başlık hiç oluşmayacaktı.Gerçekle bağdaşmasada,gölgesi benziyor.

Kutsallık kavramıda her yerde değişir,sabit bir tanım getiremezsin,sınır çizemezsin ister bu oyun olsun ister gerçek hayatda olsun. Hindu ineği kutsal sayar(tapmaz),ben afiyetle yerim vs. Oyunun kutsalığı belkide Chris Metzenin dolaylı/doğrudan görüşlerini yansıtıyor,ben görünene bakarım onun üzerinden incelerim,benzerlik varsa belirtirim,bu tamamen üslup meselesi.

Sonuçta oyundaki kavram ve olguları açıklıyoruz bir şekilde,duygusallık boyutu ne zaman başlar kendinle özleştirirsen,benimsersen ve bundan hareket edererek subjektif yorumlarda bulunursan olur.Yani Hikayeyi objektif bir şekilde çevirdikden sonra,benzeyen kavramları açıklamanın dediğinle bir alakası yok.Etliyle sütlüyle karıştırmıyorum,genel konuştuysan,başkasının yaptıkları beni ilgilendirmez,eleştiri noktasında genellemeler içine girmekten haz duymam.Şahsi eleştiri almak tercihimdir.

Bu arada senin zamanında başkasına yaptığın bir eleştiriyi izninle,sana yansıtıyım,Niyet okuma hocam,az çok hakkımda fikir sahibi olsanda,beni doğru düzgün tanımıyorsun bile, herhangi bir şeyi benimseme çabam yok,çevirirken eğlence amaçlı zaman zaman eklemeler yapıorum,bazen gerçek bilgiler yöneltici rol oynayabiliyor,merak noktasında vs.

Not:Yanlış anlama sana saygım sonsuz,bilgili bir adam olduğun az çok belli oluyor.Tavsiyeyide iyiniyetle verdiğine inanıyorum.Ama sen her konuda karşıdakini tam anlamıyla sorgulamadan,hüküm veriyorsun.Kendi doğrularını ve düşüncelerini genel kanaat gibi sunuyorsun.Bu da benim sana olan nacizane eleştirimdir.

gereksiz bilgi : Bu arada etliyle sütlüyü karıştırmam deyince aklıma geldi,yahudiler karıştırmaz ordan gelme bir kavram, yani hayvansal yağla bile et pişirmiyorlar,kurutuyorlar vs genelde zeytin yağı kullanılıyormuş. :)

Kutsallık için sabit bir tanım getirebilirsin elbette. Sadece bu tanıma uydurduğun şeyler farklı olabilir. Kutsallığın tanımlanabilirliği, İneği kutsal bulup bulmamandan bağımsız bir durumdur. Tanımlamak başka şeydir, tanıma uymak başka. Kutsal, metafiziksel olara değer taşıyan şeydir. Ateizm yalnızca tanrı fikrine değil, metafiziğin tüm görüngülerine karşı çıkar ama ateizm teriminin ortaya çıktığı antik yunanda metafiziği tanrılar dışında temsil eden başka bir olgu olmadığından bu tanımlama 'tanrısızlık' olarak adlandırılmış. Örneğin Çiçero'da Ateizm, kutsanmaya da savaş açar. Bu açıdan ateizmin 'kutsallık' kurumunu da ret ettiğini söyleyebiliriz.

Oyuna dönecek olursak. Benim bahsettiğim 'gerçek hayatla oyunun arasına kalın çizgiler çekilmesi gerken kimi durumlarda ikisini özdeşleştirme çabası' (ki bu durum az ya da çok duygusal bir motivasyon barındırır) olayı bu örnekte bence mevcut. World Of Warcraft tamamen uydurulmuş fantastik bir dünya. Gerçek hayattan esinlenmediğini söylemek elbette komik olur çünkü dünyada en uçuk bilim kurgu senaryosu da dahil olmak üzere insanlar tarafından geliştirlen bütün düşünsel ürünler az ya da çok insan öğesini barındırır. Ama bu durum, onun orjinal yanlarını da gölgelemez. WoW'daki kutsallık tamamen o fantastik evrendeki parametrelerle belirlenmiştir(ki fantastik olduğu için zaten tepeden tırnağa metafiziktir). Herhangi bir oyuncunun kendi karakter yapısıyla örtüşen bir class seçmesi ya da oyunu kendine has şekilde oynaması; oyunun içindeki farklı unsurlara farklı anlamlar yüklemesi olağandır. Tercihlerde meydana gelecek farklılıklar elbette kişinin yapısından kaynaklanır. Ama bu individüelleştirme işlemini tek yönlü(yani sadece reelden oyuna doğru) uygulamak en sağlıklısıdır ve felsefi konular söz konusu olduğunda niyet her ne kadar tek yönlülükten yana olsa da, farkında olmadan gidiş-geliş halini alabilir, ki bu tehlikelidir. Örnekleri bolca mevcut, hele de söz konusu olan WoW olduğunda. Biz(sen hariç değil) bu oyunu, onun doğrularını kabul ederek değil, onun doğrularının uydurmadan ibaret olduğunu bilerek ve bu uydurmaya katılarak oynuyoruz.

Yapmadığını iddia eddiğin şeyi yaptığını görüyorum. WoW'daki Holy Light olayını gerçek hayattaki teizm yada ateizmle açıklamaya çalışman, olaya gidiş-geliş katmak kanımca.

Burada bu yaptığının doğru ya da yanlış olduğundan bağımsız olarak bir parantez açmak istiyorum: Senin bakış açınla yorumlayacak olursak WoW dünyası tepeden tırnağa teisttir. WoW'da tanrı fikri filan değil, kanlı canlı bizzat tanrıların kendileri vardır :) Bu tanrılar müdahildirler, kendilerine tapan ve hizmet edenler vardır. Azzeroth'da biri kalkıp '' C'thun diye birşey yoktur. C'thun böceklerin uydurmasıdır '' diyebilir mi? :) WoW'daki Holy Light felsefesi bir tanrıya tapın demez ama tanrıların varlığını kabul eder. Nasıl etmesin ki? Müridleri tanrılarla savaşıyor.

Oyunu sadece ve sadece oyunun parametreleriyle açıklamakta fayda var. Hem mantıksız entegrasyonlara girmeyiz, hem de etliyle sütlüyü karıştıracak eğilimlere maal vermeyiz. Sen karıştırmıyorsan da, karıştırma eğiliminde olan başka insanları farkında olmadan körüklersin bu şekilde :)

Seni tanımam doğru. Zaten şahsınla ilgili enine boyuna bir değerlendirmem de olmadı. Yaptığını yorumladım sadece.

Kendi düşüncelerimi, aksine ikna olana kadar doğru kabul ederim. Bunu yapmayan insanlar da mı var? :) İkna olma payım ortalamanın altında olabilir ama bunun nedeni biraz da dezenformasyon fırtınası ve yaygın yüzeysellik. Bunun yanında ikna olmadığım şeyleri tartışarak ikna olmama durumumun nedenlerine yöneliyorum.

Yazının eleştirdiğim ilk bölümü dışında kalan kısmı keyifli bu arada, onu da söyleyeyim. Zaten bu başlıkta konuşulması gereken de o kısım. Ben diyalektik materyalist biriyim(Marxizmin felsefesi). Metafiziğin tepeden tırnağa safsata olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında -tıpkı masallar gibi gerçeklikle arasına kalın çizgiler çeken- fantaziyi ve fantastik edebiyatı çok severim. WoW'u da RP nüvelerini katarak oynarım ve arada bir Uther'in mezarını ziyaret ederim.
  • 0

#18 episode

episode

Champion

• Members
  • 1.383 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2010 - 05:37 ÖS

Holy damage oyundaki tek resistlenemeyen damage değil mi?
  • 0
Resmi ekleyen

#19 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 03 Kasım 2010 - 06:26 ÖS

Tek değil.
  • 0

FOR THE HORDE!

#20 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 04:00 ÖÖ

inverse ratio
''Yapmadığını iddia eddiğin şeyi yaptığını görüyorum. WoW'daki Holy Light olayını gerçek hayattaki teizm yada ateizmle açıklamaya çalışman, olaya gidiş-geliş katmak kanımca''

Wow has teizim kavramı tanımlanmamış, ilgili resmi bir yazı görürsen benide bilgilendir,haliyle gerçek hayatdakine başvurmak zorunda kaldım,bir anlamda boşluk doldurdum,kıyas yaptım.Ha dersin oyunun muhtevasından anlaşılan kavramı ver,o zamanda işin içine benim şahsi görüşlerim girer daha kötü olur.

kıyas noktasında;
(bence mutlak bir kıyas yasağı yok,ben yaptım oldu :) gerçek hayatdakiyle oyun kavramlarını saplantılı bir biçimde açıklama çabam yok,mevcut değilse,amaçsal şekilde ya eğlence için ya daha iyi anlaşılsın diye mukayese ediyorum...

benzerliklerin bir kısmı zaten wowwiki referans kısmında var,bildiklerimin bir kısmınıda ben yazdım onu da kafamdaki kavramlara göre yazmadım yani

Yazının başındaki şeyler bile ben yazdığım için bana ait değil .Wikipedia benzeri yerlerden aldım,tabi bilgim var,ve sayfalarca yorum yapabilirim ama olabildiğince objektif kalmaya gayret ediyorum.

amacım ne ?

sulandırmak veya şaçma kıyaslarla kafa bulandırmak değil,daha önce teist'in ne olduğunu bilmeyene yazı okurken az da olsa bir fikir vermekti.
çünkü holy light yazısının orjinali,teist değildir bu ateizm değildir gibi ifadelerle başlıyor devam ediyor.Bir nevi sözlük muhtevasında yazma gereği hissetdim,kötü olmuştur ona eyvallah.

Çözüm;

Bilen adam için verilen 2 3 cümlelelik şeyler can sıkabilir,yetersiz olduğu da aşikardır.Canınızı çok sıkıyorsa atlayın veya okumayın diye bazı kısımları belirtiyorum zaman zaman da bu yazıda unutmuşum bu kısım atlanabilir demeyi vs.(önsöz veya dipnot gibi koyup)ama bu siteye giren 10 yaşından 40 yaşına kadar,değişik bilgi seviyesinden insan var,istisnalar hariç kimse kimsenin ne olduğunu bilmiyor,sadece varsayım,o yüzden hiç bilmeyininde,daha önce ilgi duymayında az da olsa fikir sahibi olmasını isterim.

yaptığım işin basit kötü bir özeti: Orkların şavaş arabası duvara çarptı, araba kavramı duyulmadığı varsayımıyla,günlük hayatdaki araba kavramını 2 cümleyle anlatıyorum,yetersiz mi evet,ama bilmeyen için değerli olduğu kanısındayım,wowda orkun arabasıyla,bizim dizel motor arabalar arasında dağlar gibi fark var. genelde 4 teker,bir yerden bir yere gider :shock:

Sonuçta,Benim subjektif yorumlarım yok denecek kadar az,bir nebze başta o da direk anlaşılıyor,onun yerine tekniğimi eleştirmişsin,onu kabul ediyorum,nedeni de belirtdim.

Onun dışında genel düşüncelerinin bir kısmına katılmıyorum,ama onların yeri bu topic değil,neyse.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı