İçeriğe git

Resim
- - - - -

Holy Light İnanışı (Kutsal Işık)

• Please log in to reply
Bu konuya 20 yanıt gönderildi

#21 Misafir_inverse--ratio_*

Misafir_inverse--ratio_*
  • Guests

Yazma tarihi: 06 Kasım 2010 - 03:58 ÖS

inverse ratio
''Yapmadığını iddia eddiğin şeyi yaptığını görüyorum. WoW'daki Holy Light olayını gerçek hayattaki teizm yada ateizmle açıklamaya çalışman, olaya gidiş-geliş katmak kanımca''

Wow has teizim kavramı tanımlanmamış, ilgili resmi bir yazı görürsen benide bilgilendir,haliyle gerçek hayatdakine başvurmak zorunda kaldım,bir anlamda boşluk doldurdum,kıyas yaptım.Ha dersin oyunun muhtevasından anlaşılan kavramı ver,o zamanda işin içine benim şahsi görüşlerim girer daha kötü olur.

kıyas noktasında;
(bence mutlak bir kıyas yasağı yok,ben yaptım oldu :) gerçek hayatdakiyle oyun kavramlarını saplantılı bir biçimde açıklama çabam yok,mevcut değilse,amaçsal şekilde ya eğlence için ya daha iyi anlaşılsın diye mukayese ediyorum...

benzerliklerin bir kısmı zaten wowwiki referans kısmında var,bildiklerimin bir kısmınıda ben yazdım onu da kafamdaki kavramlara göre yazmadım yani

Yazının başındaki şeyler bile ben yazdığım için bana ait değil .Wikipedia benzeri yerlerden aldım,tabi bilgim var,ve sayfalarca yorum yapabilirim ama olabildiğince objektif kalmaya gayret ediyorum.

amacım ne ?

sulandırmak veya şaçma kıyaslarla kafa bulandırmak değil,daha önce teist'in ne olduğunu bilmeyene yazı okurken az da olsa bir fikir vermekti.
çünkü holy light yazısının orjinali,teist değildir bu ateizm değildir gibi ifadelerle başlıyor devam ediyor.Bir nevi sözlük muhtevasında yazma gereği hissetdim,kötü olmuştur ona eyvallah.

Çözüm;

Bilen adam için verilen 2 3 cümlelelik şeyler can sıkabilir,yetersiz olduğu da aşikardır.Canınızı çok sıkıyorsa atlayın veya okumayın diye bazı kısımları belirtiyorum zaman zaman da bu yazıda unutmuşum bu kısım atlanabilir demeyi vs.(önsöz veya dipnot gibi koyup)ama bu siteye giren 10 yaşından 40 yaşına kadar,değişik bilgi seviyesinden insan var,istisnalar hariç kimse kimsenin ne olduğunu bilmiyor,sadece varsayım,o yüzden hiç bilmeyininde,daha önce ilgi duymayında az da olsa fikir sahibi olmasını isterim.

yaptığım işin basit kötü bir özeti: Orkların şavaş arabası duvara çarptı, araba kavramı duyulmadığı varsayımıyla,günlük hayatdaki araba kavramını 2 cümleyle anlatıyorum,yetersiz mi evet,ama bilmeyen için değerli olduğu kanısındayım,wowda orkun arabasıyla,bizim dizel motor arabalar arasında dağlar gibi fark var. genelde 4 teker,bir yerden bir yere gider :shock:

Sonuçta,Benim subjektif yorumlarım yok denecek kadar az,bir nebze başta o da direk anlaşılıyor,onun yerine tekniğimi eleştirmişsin,onu kabul ediyorum,nedeni de belirtdim.

Onun dışında genel düşüncelerinin bir kısmına katılmıyorum,ama onların yeri bu topic değil,neyse.

Wowwiki'de ateizm ya da teizm şeklinde ya da o anlama gelen ifadeler yok. Wowwiki de, Holy Light inancının tanrılara tapmadığından bahsediliyor, ateizme tekabül etmediği gibi bir yorum yok. Ateizm ve teizmde temel nokta tanrı diye bir olgunun var olup olmadığıdır. Ona tapılıp tapılmaması değil. Wow evreninde ateizmden bahsedilemez çünkü tanrıların varlığı tartışılmayacak kadar somut. Oyunda tanrılar var.

Eleştirilen temel nokta ise bu uyarlamadaki yanlışlıktan ziyade (ki Holy Light teist değildier demek doğru değil çünkü yukarda da ifade ettiğim gibi WoW evreni Teizm/Ateizm ayrımına teknik olarak izin vermez - O evrende tanrılar vardır), uyarlama çabasının (nedenleri uzun uzun anlatılmıştır) bahsi geçen konuda yerinde olmadığı yönünde. Araba özdeşleştirmesiyle, felsefi özdeşleştirme arasında ciddi bir nitelik farkı var bence.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı