İçeriğe git

Resim
- - - - -

Genel Büyü Türleri Ve Ayrımları

• Please log in to reply
Bu konuya 42 yanıt gönderildi

#21 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 21 Kasım 2010 - 08:30 ÖS

Kaç gündür netden uzak kaldım,o yüzden soruları yeni görme fırsatım oldu

Cevap vermek gerekirse, yazdıklarım salt çeviridir,bencelik,sencelik bir durum yok.Wowwiki'de ilgili başlıklar

Arcane - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft
Magic - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft

''Two categories of magic exist, arcane and divine. Divine magic contains druidism, shamanism, voodoo, and holy light, as well as other religions.''

The arcane (a.k.a. arcane magic) is a general term for the various domains of magic in Warcraft lore — used in contrast with divine magic. According to lore, many of the types of magic found as "schools" in World of Warcraft are actually all forms of arcane magic.

• 0

#22 fartboy

fartboy

Üye

• Members
  • 303 İleti

Yazma tarihi: 21 Kasım 2010 - 09:53 ÖS

Büyü Azeroth'da başlamış gibi konuşuyorsun.

Konuşmuyorum merak etme.Bir yazıyı yazarken langırt diye yazmanın doğru olmadığını bilenlerdenim diye düşünüyorum.

Büyü Azeroth'dan öncede vardı.Sargeras,Fel Magic tarafından corrupt olmuştur.Arcane'in ne zamandan beri var olduğu belli olmasa bile onu temeli olarak belirtemezsin,Fel magicte en az onun kadar eskidir,daha bile eski olabilir.Çünkü Sargeras'ın zamanın başlangıcından beri demonlarla savaştığı bilinir,diğer bir anlamla Fel magic ya en eskisidir,ya da Arcane ile eşittir.Kısacası Arcane büyünün temeli felan değildir..

Demişssin.Sevgili dostum.Büyünün Azeroth'dan önce olduğu doğru.Sargerasın Fel Büyüsü tarafında corrupt olduğuda doğru.Ama şöyle bir düşünüp,iyice okumak gerekirse,bunları yazarken hatalı olduğunu sende anlayacaksın.

Arcane'in ne zamandan beri var olduğu belli değildir.Ve en az onun kadar ''Yaratıcı''larında bu evreni ne zaman yarattığı belli değildir.Evrende azeroth'tan ibaret değildir.Draenor,Argus bu gezegenler ve daha sayamayacağımız sayısız galakside ''Yaratıcılar'' olarak adlandırılmışlar tarafından yaratılmıştır.Peki sana şöyle sorsam.Yaratanların bu sistemlere Arcane'i bahşedip bahşetmediği hakkında bir bilgin varmı?Arcane sadece Azeroth'a bahşedilmedi.Bunuda belirtmek isterim.

Fel Magic eski bir büyü türüdür.Evet.Şöyle bir düşününce bunun sebebinide anlayacağından eminim.Ve üstteki yazımda belirttiğim gibi ''Her şeyin bir kaynağı vardır.Sihir kendiliğinden ortaya çıkmaz''.Fel Magic , Arcane tarafından neden ortaya çıkmış olmasın?Yazdıklarıma bakılırsa bunu anlamak çok zor değil

Evrenler üzerinde bildiğimiz,bilmediğimiz bir çok canlı türü vardır.Ve bunların Arcane'i nasıl kullanıp kullanmadığını hiç birimiz bilemeyiz.Ama gördüğün gibi,Kullanmışlar ve karşımıza ''Fel Magic '' gibi bir büyü ortaya çıkartmışlar.Yoksa bu ''Iron Dwarf'' mı bir anda yerin dibinden bitiverecek?
  • 0

#23 Salvatore

Salvatore

Knight Lieutenant

• Members
  • 734 İleti

Yazma tarihi: 21 Kasım 2010 - 10:00 ÖS

Süper çalışma olmuş. Paylaşımcılığın bu kadarı :D
20 çeşit specin 9 çeşiti spell power olunca (4 healer + 5 caster) insan ister istemez bu büyülerin hikayesini ve felsefesini merak ediyor...
  • 0
Sınav haftası denen tren, benim gibi bir rayın, bir kez daha üzerinden, geçti ve gitti...

O artık bir Kı-nayt'çı. Gınayyt O'na onlayn...

#24 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 11:18 ÖÖ

arcane türünde iyileştirme gücü yok arcane tamamen yıkım üzerine kurulu

night elf druidler ve night elf priestler nasıl iyileştiriyor? özellikle druidler?
kesin konuşmadan önce düşünmek lazım..

rejuvenation,regrowth,lifebloom=heal=nature=arcane
  • 0

#25 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 01:11 ÖS

night elf druidler ve night elf priestler nasıl iyileştiriyor? özellikle druidler?
kesin konuşmadan önce düşünmek lazım..

rejuvenation,regrowth,lifebloom=heal=nature=arcane

hmmm

''Two categories of magic exist, arcane and divine. Divine magic contains druidism, shamanism, voodoo, and holy light, as well as other religions.''

kalın, eğik ve çizgili yazı bir takım şeyleri anlatmaya çalışıyor ama bilemedim ne demek istediğini. :P

edit : hah buldum, önce okumak, okuduğunu anlamak, anladıktan sonra üzerine düşünüp konuşmak gerektiğini anlatıyor.
  • 0

#26 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 01:43 ÖS

hmmm

kalın, eğik ve çizgili yazı bir takım şeyleri anlatmaya çalışıyor ama bilemedim ne demek istediğini. :P

edit : hah buldum, önce okumak, okuduğunu anlamak, anladıktan sonra üzerine düşünüp konuşmak gerektiğini anlatıyor.

hmmmmmmmmmm :D şimdi bak ben senin için thottbot yada herhangi bir yere girip bu heal skillerinin kaynağını yada school unu orjinal metniyle bulup bulup buraya koyabilirdim ama yapmıcam. sen aç oku isterim. orada yukarıda bahsettiğim büyülerin kaynağı olarak nature yazıyor. nature da bir arcane çeşididir. ayrıca drudizm pür klass değil hybridttir. druidzm de şekil değiştirme de var, büyü saldırılarıda var heal de var fiziksel saldırıda var. genel olarak dvine sınıfına konulması nature büyüleri kullanmasıan engel değildir. değilmi?
senin yazdığın şeyle itachi nin yazdığı arasında alakada yok üstelik..

adam demişki arcane tamamen yıkıma yönelik heal olmaz arcane de demiş. bende olur demişim. skilleri yazmışım.. druidler arcane sınıfıdır mı demişim?
o yüzden senin bana tavsiye ettiğin şeyi önce sen yapmalısın. bak bakalım postta hangi konudan bahsediliyor ne anlatılıyor? senin yazdığınla alakası var mı? hey allahım yaaa :D
  • 0

#27 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 01:50 ÖS

Arcane yıkıma yönelik Arcane Kaynaklı Divine büyüleri şifa için kullanılıyor...Divine ya da Nature bana saf arcane gibi gelmiyor içinde orman ruhları ve inanç faktörüde var......
  • 0

#28 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 02:03 ÖS

Arcane yıkıma yönelik Arcane Kaynaklı Divine büyüleri şifa için kullanılıyor...Divine ya da Nature bana saf arcane gibi gelmiyor içinde orman ruhları ve inanç faktörüde var......

orta yolu buldun yine shaman :P bana uyar ama nature büyülerinde ilahi olan pek bir şey yok gibi geliyor. bildiğin doğal güçler işte. holy light gibi birşey değil.arcane kaynaklı divine büyüsü diye birşey yok aslında. nature yazıyor karşılığında. divine büyü temelli bir sınıfın arcane kullanmasıdır bu başka bir şey değildir.

ikinicil olarak night elfler priestler nasıl holy kaynaklı büyü kullanıyor belirsiz. arcane ve doğa manyağı adamların light la felan işi ne ? ama işte buradaki spekülasyonda şu : elune aslında bir çeşit naaru mu ? :D priestler shadow büyülerini damage olarak, holy büyülerinide genelde heal olarak kullanıyorlar. nelflerin bu olayı başka bir muamma. gerçi önce blizz şu troll druidliğini bir netleştirsin sonra priest e bakalım :D
  • 0

#29 Doppelganger

Doppelganger

Üye

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 30 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 03:33 ÖS

Konuşmuyorum merak etme.Bir yazıyı yazarken langırt diye yazmanın doğru olmadığını bilenlerdenim diye düşünüyorum.

Demişssin.Sevgili dostum.Büyünün Azeroth'dan önce olduğu doğru.Sargerasın Fel Büyüsü tarafında corrupt olduğuda doğru.Ama şöyle bir düşünüp,iyice okumak gerekirse,bunları yazarken hatalı olduğunu sende anlayacaksın.

Arcane'in ne zamandan beri var olduğu belli değildir.Ve en az onun kadar ''Yaratıcı''larında bu evreni ne zaman yarattığı belli değildir.Evrende azeroth'tan ibaret değildir.Draenor,Argus bu gezegenler ve daha sayamayacağımız sayısız galakside ''Yaratıcılar'' olarak adlandırılmışlar tarafından yaratılmıştır.Peki sana şöyle sorsam.Yaratanların bu sistemlere Arcane'i bahşedip bahşetmediği hakkında bir bilgin varmı?Arcane sadece Azeroth'a bahşedilmedi.Bunuda belirtmek isterim.

Fel Magic eski bir büyü türüdür.Evet.Şöyle bir düşününce bunun sebebinide anlayacağından eminim.Ve üstteki yazımda belirttiğim gibi ''Her şeyin bir kaynağı vardır.Sihir kendiliğinden ortaya çıkmaz''.Fel Magic , Arcane tarafından neden ortaya çıkmış olmasın?Yazdıklarıma bakılırsa bunu anlamak çok zor değil

Evrenler üzerinde bildiğimiz,bilmediğimiz bir çok canlı türü vardır.Ve bunların Arcane'i nasıl kullanıp kullanmadığını hiç birimiz bilemeyiz.Ama gördüğün gibi,Kullanmışlar ve karşımıza ''Fel Magic '' gibi bir büyü ortaya çıkartmışlar.Yoksa bu ''Iron Dwarf'' mı bir anda yerin dibinden bitiverecek?

Şimdi düşününce gerçi mantıklı geldi.Yaratıcılar büyüyü yarattıysa da Fel Magic'i onlar yaratmış olamazdı ne de olsa.Yozlaştıran kullanıcıları olabilir.Olsun gene de beyin fırtınası yapmak güzeldi :P
  • 0

#30 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 03:38 ÖS

hmmmmmmmmmm :D şimdi bak ben senin için thottbot yada herhangi bir yere girip bu heal skillerinin kaynağını yada school unu orjinal metniyle bulup bulup buraya koyabilirdim ama yapmıcam. sen aç oku isterim. orada yukarıda bahsettiğim büyülerin kaynağı olarak nature yazıyor. nature da bir arcane çeşididir. ayrıca drudizm pür klass değil hybridttir. druidzm de şekil değiştirme de var, büyü saldırılarıda var heal de var fiziksel saldırıda var. genel olarak dvine sınıfına konulması nature büyüleri kullanmasıan engel değildir. değilmi?
senin yazdığın şeyle itachi nin yazdığı arasında alakada yok üstelik..

adam demişki arcane tamamen yıkıma yönelik heal olmaz arcane de demiş. bende olur demişim. skilleri yazmışım.. druidler arcane sınıfıdır mı demişim?
o yüzden senin bana tavsiye ettiğin şeyi önce sen yapmalısın. bak bakalım postta hangi konudan bahsediliyor ne anlatılıyor? senin yazdığınla alakası var mı? hey allahım yaaa :D

bu dediklerini bilmeme rağmen hala aynı şeyi söyleyebiliyorum.

şimdi büyü kozmos içerisinde yer alan saf bir enerji çeşidi. bu enerjiye iki ana yolla ulaşılabiliyor; arcane ve divine.

arcane magic dediğin evrende var olan büyüye doğrudan ulaşma yöntemiyle elde edilen büyüler olurken, divine magic ise bu büyü denen enerjiye ya da her neyse o zımbırtıya tanrısal, ilahi bir takım öğeler ekleyerek ayinsel şekilde ulaşılması yöntemi.

şimdi diyeceksin ki priestlar, druidler veya paladinler ya da shamanlar oturup ayin mi yapıyorlar, tanrılara yalvarıyorlar mı ? eh bu oyun dinamikleri içersinde pek mantıklı olmaz. tıpkı bir summoning spell için warlockların günlerini harcamaması gibi. yoksa bir çağırma çemberi, belli bir takım alet edevat, takım taklavat ve bir ayin olmaksızın çağırma işi yapılmaz, bunun için ise uygun zaman uygun yer gerekli materyaller vs. derken kısacası zaman gerekir, oysa oyun içinde tek tuşa basıp 6-8 saniye beklediğimizde bir anda gelmiş oluyor. işte bu geçen zamanda o ayinin olduğu süre oluyor, tıpkı bir tuşa basıp iyileştirmeler gibi. her ikisinin içinde de ayinsel bir takım durumlar mevcut. ve her ikisi de mental güce dayalı (bkz. mana, oom)

hepsinden öte her ikisinin disiplinleri birbirinden farklı. bu durum tıpkı star warstaki güç ve gücün aydınlık ve karanlık tarafı gibidir.

gücü kozmos içerisinde akmakta olan büyü olarak düşünürsek ve karanlık ve aydınlık tarafı kafanıza göre birisini divine magic diğerini arcane magic olarak düşünürsek, ki hangisinin hangisi olduğu örnek içersinde pek önemli olmamakla beraber kafanıza göre eşleştirebilirsiniz, karanlık tarafta aldığın eğitim, disiplin ile aydınlık tarafta aldığın eğitim disiplin vs. birbirinden farklıdır ancak her ikisi de en nihayetinde gücü kullanır onu farklı yollardan farklı amaçlara hizmet için kullanır.

warcraft içerisinde ise yukarıdaki durumdan farklı olarak kişiler, sınıflar tek bir disipline bağlı bırakılmayıp duruma göre her iki disiplini de öğrenip, kullanabilmektedirler.

işin özetine gelirsek büyüyü kozmosu saran bir iptir ve bu ipi farklı yollara yakalayıp farklı amaçlar için kullanabiliriz. bu yollardan birisinde direk ona ulaşırken, bir diğerinde tanrısal, ruhani vb. bir köprü aracılığı ile ulaşırız.

doğrudan ulaştıklarımız genellikle yıkım üzerine olurken, bir köprü vasıtasıyla ulaştıklarımız, koruma, iyileştirme gibi amaçlara hizmet eder.

en başta savunuyorum dediğim şeye dönersek, önce okumak, okuduğunu anlamak, anladıktan sonra üzerine düşünüp konuşmak gerekiyor. bunları yapınca zaten işin felsefesine vakıf olmuş oluyoruz. :P
  • 0

#31 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 03:48 ÖS

@azagthoth, ben sana bir şey bilmiyorsun felan demedim ki neden kendini ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım. bir sürü konuyla alakalı şey yazmışsın eyvallah ama hala benim bahsettiğim şeyle ilgili tek bir şey yazmamışsın .. satırlarca yazmaya gerek yok. açkıca sınıfların hangi skill i ne çeşit büyü orada(thottbot v.:) yazıyor zaten..

ayrıca divine ile arcane magici karıştıran da yok.. nasıl yapıldıklarıda ortada.. sadece arcane büyü grubunda heal de vardır. druid t nature ile healler shaman da öyle.. sınıfların arcanist ve divinist( divine cı :) ) olması ile ilgili bir sorun yok..
  • 0

#32 Azagthoth

Azagthoth

Centurion

• Members
  • 998 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 04:25 ÖS

baştan baktığın yer yanlış. ispat etme kaygım olmadı aksine anlatma çabası içersindeydim. bahsettiklerinle ilgili yazdıklarım da ortada neyse sonuçta mühim olan anlatmaktı, anlaşılmayı beklemek değil.

nature dediğin büyüye ulaşmak için kullanılan bir köprü tıpkı tanrısal, ruhani köprüler gibi. daha bu anlaşılmamışken diğer söylediklerimi anlamanı beklemek sana karşı haksızlık olur.
  • 0

#33 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 05:03 ÖS

nature dediğin büyüye ulaşmak için kullanılan bir köprü tıpkı tanrısal, ruhani köprüler gibi. daha bu anlaşılmamışken diğer söylediklerimi anlamanı beklemek sana karşı haksızlık olur.

nature = divine mı diyorsun? eğer öyleyse zaten sorun değil. ancak nature için bir çeşit arcane büyü deniyor. fel,frost,fire,shadow (bu ayrıca divine a da girer) yapılış şekli dvine büyülerine benzeyebilir ancak arcane olarak sınıflandırılmasında bir neden olmalı değilmi? bu neden de zaten doğada var olan element, bitki, hayvan, v.s gibi şeyleri kullanmak. light gibi nerdden geldiği belli olmayan mucizevi birşey değildir. dualarla ayinlerle, v.s ile alakası yok.. resmi sınıflandırma ortaydken o ölyleydi bu böyle demek ne kadar mantıklı?

bir bu forumda şöyle bir moda gelişti savunduğu şeyleri, yanlış ya da doğru olması önemli değil, karşısındakine illaki kabul ettirme çabası var.. kabul ettiremeyince de bir özellikle kendi savunduklarının yanlış olduğunu hissetmeye başlıyorlarsa direk saldırı oluşuyor. anlamıyorsun , v.s gibi... her kes kolaylıkla anlıyor .. ancak anlamak başka kabul etmek başka.. lütfen bu moda peşinde olan arkadaşlarda bunu anlasın :)
  • 0

#34 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2010 - 11:37 ÖS

nature = divine mı diyorsun? eğer öyleyse zaten sorun değil. ancak nature için bir çeşit arcane büyü deniyor. fel,frost,fire,shadow (bu ayrıca divine a da girer) yapılış şekli dvine büyülerine benzeyebilir ancak arcane olarak sınıflandırılmasında bir neden olmalı değilmi? bu neden de zaten doğada var olan element, bitki, hayvan, v.s gibi şeyleri kullanmak. light gibi nerdden geldiği belli olmayan mucizevi birşey değildir. dualarla ayinlerle, v.s ile alakası yok.. resmi sınıflandırma ortaydken o ölyleydi bu böyle demek ne kadar mantıklı?

bir bu forumda şöyle bir moda gelişti savunduğu şeyleri, yanlış ya da doğru olması önemli değil, karşısındakine illaki kabul ettirme çabası var.. kabul ettiremeyince de bir özellikle kendi savunduklarının yanlış olduğunu hissetmeye başlıyorlarsa direk saldırı oluşuyor. anlamıyorsun , v.s gibi... her kes kolaylıkla anlıyor .. ancak anlamak başka kabul etmek başka.. lütfen bu moda peşinde olan arkadaşlarda bunu anlasın :D

Nature - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft

sadece ilk cümle
  • 0

#35 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 25 Kasım 2010 - 01:26 ÖÖ

Nature - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft

sadece ilk cümle

BU ilk cümleler

The nature branch of divine magic is almost entirely the province of one race. Night elves follow no faith but that of Elune, while honoring the other Ancients. Although all night elves pay tribute to Elune, those who truly hear her soft song choose the healer class and follow the path of either the druid or the priest.The night elves worship Azeroth's only deity, the eternal moon goddess Elune. They revere most of the other Ancients, especially Cenarius.

BU da aradaki fark

The general difference is that divine casters access nature by natural means and peaceful worship of elemental spirits or Ancients, where as practitioners of the arcane tend to unnaturally bend the elemental-based magic to their will.

Nelf druidler ve tauren druidler benzer şekildedir. earthmother, musha(elune) a taparlar başka hiçbirşeye tapmazlar.

dvine magic= tapma yoluyla ruhlara ve kadimlere ulaşarak onlardan güç almak.
arcane magic= kendi çıkarları doğrultusunda doğal güçleri bükmek... tapmak vesaire yoktur.. doğa güçleriyle iletişime geçerler.

nelfler kadimlere ve ruhlara büyük saygı duyarlar ancak onlara tapmazlar. taurenlerde ölye..

kısaca senin bahsettiğin cümle ve diğer cümle çevirisi bu şekilde... gerçi bende nature güçleri taparak elde edenleri göz ardı etmişim. sayende göz ardı edilmemesi gerektğini farkettim. ancak druidlerin healer skilleri divine magic değil.. nelf priestlerin de healerlığı muamma ama o birazdaha farklı birşey... druidlerin ve shamanların kullandığı nature büyü arcane sınıfına girer kanımca...
  • 0

#36 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 25 Kasım 2010 - 02:04 ÖÖ

BU ilk cümleler
Nelf druidler ve tauren druidler benzer şekildedir. earthmother, musha(elune) a taparlar başka hiçbirşeye tapmazlar.

Druid of the Claw - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft Ursoc ve Ursol'a taparlar

Druid of the Talon - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft Avianna'ya taparlar.Hatta Hyjal dağında Kanatlı tanrıça için yaptıkları bir sunak vardır.Burada Aviana'yı tekrar yaşayanların dünyasına getirmek için bir dizi görev yapıyorduk.

Druids of the Scythe - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft Hayalet kurt olarak bilinen Goldrinn'e taparlar Hyjal dağında bu abimizinde sunağı vardı.Yeniden yaşayanların dünyasına getirmek için bir dizi görev yapıyorduk.

Kısacası Ancients Guardian denilen varlıklara tapıyorlar druidler.Kaynaklarda geçen worship inanmak gibi bir anlamda içerebilir bilemiyorum.Ama gerek görev dialoglarında god,goddes vb... terimleri kullanıyorlardı....

Ben hala Elune'nin gerçekten var olduğuna inanmıyorum....Kuyunun gücünü tanrısallaştırdıklarına inanıyorum.Nitekim efsanelerinde elune'nin kuyuda olduğu geçiyordu.Elune'yi şu wow bitmeden görebilecekmiyiz acaba....
  • 0

#37 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 25 Kasım 2010 - 03:34 ÖÖ

BU ilk cümleler

The nature branch of divine magic is almost entirely the province of one race. Night elves follow no faith but that of Elune, while honoring the other Ancients. Although all night elves pay tribute to Elune, those who truly hear her soft song choose the healer class and follow the path of either the druid or the priest.The night elves worship Azeroth's only deity, the eternal moon goddess Elune. They revere most of the other Ancients, especially Cenarius.

BU da aradaki fark

The general difference is that divine casters access nature by natural means and peaceful worship of elemental spirits or Ancients, where as practitioners of the arcane tend to unnaturally bend the elemental-based magic to their will.

dvine magic= tapma yoluyla ruhlara ve kadimlere ulaşarak onlardan güç almak.
arcane magic= kendi çıkarları doğrultusunda doğal güçleri bükmek... tapmak vesaire yoktur.. doğa güçleriyle iletişime geçerler.

nelfler kadimlere ve ruhlara büyük saygı duyarlar ancak onlara tapmazlar. taurenlerde ölye..

kısaca senin bahsettiğin cümle ve diğer cümle çevirisi bu şekilde... gerçi bende nature güçleri taparak elde edenleri göz ardı etmişim. sayende göz ardı edilmemesi gerektğini farkettim. ancak druidlerin healer skilleri divine magic değil.. nelf priestlerin de healerlığı muamma ama o birazdaha farklı birşey... druidlerin ve shamanların kullandığı nature büyü arcane sınıfına girer kanımca...

Arcane sınıfına benzer özellikler gösterir ama arcane sınıfına girmez.
Çünkü wowwikiden arcane sayfasına bakarsan arcane sınıfına giren nature büyüleride var ancak iyileştirme özelliği taşımıyor bunlar ordada belirtilmiş. Varolan birşeyi dahada güçlendirmek iyileştirmek değildir bence. O yüzden ilk sayfadaki postu attım.

Divine burda sadece tapmak olarak anlaşılmamalı bence. Divine'in arcaneden farkı divine tipi büyülerde bir ruh yada bir tanrı tarafından bahşedilen güç o öğretilere bağlı olursanız kullanılabiliyorken arcanede bu kullanıcının rızasına bağlı bir hal alıyor. Sadece nasıl yapıldığını bilmek yeterli oluyor yani.

Ben açıkcası konunun gidişatınıda anlamadım, herkes birbirine yakın şeyler söylemişken nedense tartışma havası gibi birşey oluşmuş :D
  • 0

#38 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 26 Kasım 2010 - 12:18 ÖÖ

Arcane sınıfına benzer özellikler gösterir ama arcane sınıfına girmez.
Çünkü wowwikiden arcane sayfasına bakarsan arcane sınıfına giren nature büyüleride var ancak iyileştirme özelliği taşımıyor bunlar ordada belirtilmiş. Varolan birşeyi dahada güçlendirmek iyileştirmek değildir bence. O yüzden ilk sayfadaki postu attım.

Divine burda sadece tapmak olarak anlaşılmamalı bence. Divine'in arcaneden farkı divine tipi büyülerde bir ruh yada bir tanrı tarafından bahşedilen güç o öğretilere bağlı olursanız kullanılabiliyorken arcanede bu kullanıcının rızasına bağlı bir hal alıyor. Sadece nasıl yapıldığını bilmek yeterli oluyor yani.

Ben açıkcası konunun gidişatınıda anlamadım, herkes birbirine yakın şeyler söylemişken nedense tartışma havası gibi birşey oluşmuş :D

Aslında yazdıkların gayet mantıklı ve olması gereken. natur bir şekilde arcane e dahil edilmemeliydi bence. Ayrıca druidlerin dvine nature kullanması acayip.. farklı bir şey.. sadece tapmak olarak anlaşılmamalı diyorsun ama bu sınırları blizz çiziyor. holy light ve dvine shadow gibi büyüler tamamen tapınma ile elde ediliyor. nature ise doğayla iletişim yolu ile. direk olarak arcane gibi bir bükme değil ancak dvine da değil yahu.. :( birde üstüne üstlük böyle birşey var ..

Centaur druids Edit
Like all of Cenarius's children, centaur favor druidism over other divine arts. However, centaur druids are not in the least respectable. Rather than striving for a balance with nature, centaur druids control nature, using it to further their own ambitions. If an animal or plant refuses to subject itself to the centaur's rule, then the creature finds itself either enslaved or, more commonly, destroyed. It takes weeks for night elf or tauren druids to correct the damage a centaur druid inflicts on any territory it comes across.HPG 210

adamların doğayı kontrol etmeleri direk blizzin arcane nin tanımına uyuyor. ne tapıyorlar nede saygı gösteriyorlar. sadece zorluyorlar ve alıyorlar. kendi çıkarları için kullanıyorlar. aynen arcane tanımı.. ama buna divine deniyor..

ya burdaki saçmalıklar keşke burda kalsa.. daha birsürü buna bener saçmalık var.. en son bomba da troll druidler.. tam bir karmaşa.. ne cenarius ne loa .. işin içinden çıkamazsın.. bu konuya benzer bişey :) neyse farklı bir konu ile karıştırmayalım olayı..

sonuçta: druidlerin nature büyülerinin neye benzediği belli değil...Blizzamcam da olayı bağlayamamış şöyle deme gereği hissetmiş..

Although nature spells are not a specifically defined category, a spell or effect falls into this subgroup if it clearly improves, enhances or summons creatures or objects that exist in natural, aboveground terrain.

artık nerden tutarsan ...
  • 0

#39 cernobia

cernobia

Üye

• Members
  • 446 İleti

Yazma tarihi: 26 Kasım 2010 - 12:29 ÖÖ

Druid of the Claw - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft Ursoc ve Ursol'a taparlar

Druid of the Talon - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft Avianna'ya taparlar.Hatta Hyjal dağında Kanatlı tanrıça için yaptıkları bir sunak vardır.Burada Aviana'yı tekrar yaşayanların dünyasına getirmek için bir dizi görev yapıyorduk.

Druids of the Scythe - WoWWiki - Your guide to the World of Warcraft Hayalet kurt olarak bilinen Goldrinn'e taparlar Hyjal dağında bu abimizinde sunağı vardı.Yeniden yaşayanların dünyasına getirmek için bir dizi görev yapıyorduk.

Kısacası Ancients Guardian denilen varlıklara tapıyorlar druidler.Kaynaklarda geçen worship inanmak gibi bir anlamda içerebilir bilemiyorum.Ama gerek görev dialoglarında god,goddes vb... terimleri kullanıyorlardı....

Ben hala Elune'nin gerçekten var olduğuna inanmıyorum....Kuyunun gücünü tanrısallaştırdıklarına inanıyorum.Nitekim efsanelerinde elune'nin kuyuda olduğu geçiyordu.Elune'yi şu wow bitmeden görebilecekmiyiz acaba....

The night elves worship Azeroth's only deity, the eternal moon goddess Elune. They revere most of the other Ancients, especially Cenarius,

valla buradan kadimlere karşı çok büyük bir saygı gösterdikleri yazıyor. Bazı nelfler veya druidler elune dan başka bir takım kadim ere tapıyor da olabilir.. ancak genel bir durum vardır nelfler içerisinde.. o da elune a taptıkları ve cenarius başta olmak üzere kadimlere saygı duymaları onları onurlandırmaları v.s..

ya da adam gibi bişi yazsınlar yahu.. priestler v.s druid olmayan elfler elune a druidler kadimlere taparlar felan diye...

bu arada elune için tek gerçek tanrı deniyor shaman... varlığı hakkında ki spekülasyonları kifayetsiz kılar bu bilgi..
  • 0

#40 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 26 Kasım 2010 - 01:22 ÖÖ

Bilmiyorum bir inanç olarak gerçek tek tanrı mı diyorlar....

Ama kendisinin bir Naaru olacağı hakkındada çeşitli dedikodular var bu linkten biraz inceleyebilirsin....

Know Your Lore TFH Edition: Elune is a naaru

Ama bana göre kuyunun gücünü tanrısallaştırdıklarını düşünüyorum...
  • 0

1 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı