İçeriğe git

Resim
- - - - -

Doğum tarihi ve yaş tartışması.

• Please log in to reply
Bu konuya 79 yanıt gönderildi

#21 Dethklok

Dethklok

Knight

• Members
  • 339 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 02:08 ÖS

-Cebinde 45 kuruşun var ise 1 liram mı var diyorsun?
-1 Lira var ise adam istersen çıkarıp vermen için cebinde 1 liranın olması gerekli
-1 Lira 23 kuruşun olduğunda 2 Lira var diyebiliyormusun?

Yeni doğan cocuğa 1 yaşında diyebilmesi için 12 ay geçmesi gerekli
noktasal bazda düşünmeyin olayı 2 nokta arasındaki süreyi hiçe sayarsanız yanılırsınız.
  • 0

#22 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 02:13 ÖS

Ben de aynı fikirdeyim. 12 ay dolmadan yaş geçmiş olmaz.
  • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#23 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 02:26 ÖS

Dünya üzerinde nefes aldığı süre baz alınarak söylenir yaş....Bebek 2010 yılında toplamda dünya üzerinde 10 yıl yaşamış olur 11 yıl değil.Yaşlanmanın köküde Yaştır en azından mantıken böyle olması lazım....En basit şekliyle 2010-2000=10....Hocana birde bu yolu söyle...1 saat önce dünyaya gelen bebeğin yaşı 1 saatir....Oda 0.000000xxxxxx gibi bir sayı olur sanırım

Koreliler 10-11 ay mı hamile kalıyor? Şefim ben oraya takıldım ya....Vay anasını demek pirinç çok tüketmek hamileliği uzatıyor diyebilir miyiz?Kahvaltıda akşam ve öğle yemeğinde temel besinleri prinç....
  • 0

#24 büyülücüce

büyülücüce

Knight

• Members
  • 490 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 03:01 ÖS

bencede 12 ay doldurulunca 1 yaşında denilir mesela 5 ocak 2000'de doğduysa bebek 4 ocak 2010'da 9 yaşında olur 5 ocak 2010'da 10 yaşında olur taki 5 ocak 2011'e kadar
  • 0

#25 Valier

Valier

First Sergeant

• Members
  • 261 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 06:32 ÖS

-Cebinde 45 kuruşun var ise 1 liram mı var diyorsun?
-1 Lira var ise adam istersen çıkarıp vermen için cebinde 1 liranın olması gerekli
-1 Lira 23 kuruşun olduğunda 2 Lira var diyebiliyormusun?

Yeni doğan cocuğa 1 yaşında diyebilmesi için 12 ay geçmesi gerekli
noktasal bazda düşünmeyin olayı 2 nokta arasındaki süreyi hiçe sayarsanız yanılırsınız.

Abi senin bu dediğin örnekleri verdik biz. 1 lira 23 kuruşa 2 liram var demezsin. Ancak 1 liramda var demezsin. O zaman yaşını söylerken 10 yıl 3 ay gibi bir şey söylememiz saçma olur.
  • 0
Bana müsade beyler

#26 Zephyros

Zephyros

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 1.115 İleti
  • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 06:35 ÖS

Son cümlenin virgülden sonra olan kısmı duman edicek abi burayı :D

Kop, tum.
=)
  • 0

Evren Varg

Quad-Glad Rogue

Vengeful

Brutal

Furious

Wrathful

#27 Salvatore

Salvatore

Knight Lieutenant

• Members
  • 734 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 07:10 ÖS

bencede 12 ay doldurulunca 1 yaşında denilir mesela 5 ocak 2000'de doğduysa bebek 4 ocak 2010'da 9 yaşında olur 5 ocak 2010'da 10 yaşında olur taki 5 ocak 2011'e kadar

+1

Aslında herkes aynı şeyi söylüyor. Çünkü herkes mantıklı konuşuyor.
Tabii Gleo 'nun cebir teorileri de başka bi durum, helal olsun valla :D

Yaş sayısında pozitif tam sayılar kullanılır. Tabii buçuklu istisnalar da olabilir.
1 yılını doldurmamış bebeğe "kaç aylık ?" diye sorulur. Hatta 1 ayını bile doldurmamış bebeğe "kaç haftalık ?" diye sorulur. 1 yılını doldurmasına kadar böyle devam eder.

Karışıklığın başlıca sebebi; bazı insanların "Kaç yaşındasın ?" sorusuna "gün aldığı tarihde dolduracağı yaşı" söylemesidir.

Yani; 5 Kasım 2010 'da 21 yaşını dolduran birisinin, "Kaç yaşındasın ?" sorusuna "22 yaşındayım" demesinden kaynaklanıyor. Halbuki doğrusu "21 yaşındayım" olur.

Para örneği, dakika örneği, hatta yüzyıl (YY) örneklerinde iş biraz değişebilir.
Sen 1 TL fiyatında bir şey sayın alacaksın ve cebinde 95 kuruşun var. Bazı istisnalar ve su istimaller haricinde o şeyi satın alabilir misin ?
Tarih derslerinde, XVIII YY (18. yüzyıl) derken 1700-1799 arasını kasteder. Yani yaş örneğiyle alakalıdır...

Sözümü şu açıklamayla bitiriyorum : Muhtarlık işleri ile ilgili bazı sokak duyurularında gün-ay-yıl yazılır :

Diyelim 5 Şubat 2011 de seçim var (atıyorum); duyuruda yazar ki : En geç 5 Ocak 1993 doğumlular (Yani 5 Ocak 2011 'e kadar 18 yaşını doldurmuş olanlar) Diye...
  • 0
Sınav haftası denen tren, benim gibi bir rayın, bir kez daha üzerinden, geçti ve gitti...

O artık bir Kı-nayt'çı. Gınayyt O'na onlayn...

#28 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 07:28 ÖS

şu konuyu gördüm.. bir yaşıma daha girdim..
  • 0
bu warlock oyunu aylar önce bıraktı.
öyle arada sırada foruma takılıyor.
kısaca artık yardım edemez.

#29 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 07:39 ÖS

şu konuyu gördüm.. bir yaşıma daha girdim..

Kaç oldun?
  • 0
Paper is fine, nerf rock.

Best regards,

Scissors

#30 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 07:56 ÖS

Kaç oldun?

22yi doldurdum 21e girdim 23den gün alıcam 24e vericem artarsa 23 artmazsa 22...
  • 0
bu warlock oyunu aylar önce bıraktı.
öyle arada sırada foruma takılıyor.
kısaca artık yardım edemez.

#31 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 07:58 ÖS

En güzeli.
  • 0

Best regards,

Scissors

#32 Valier

Valier

First Sergeant

• Members
  • 261 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 09:25 ÖS

Tamam abi bu kadar ezmenize gerek yoktu yani :D Görüşümü paylaşayım dedim. Görüşüm kesinlikle doğru diye birşey söylemedim. Zaten kesinlikle doğru olsa başkalarından niye görüş bekliyeyimki ? Yinede görüşlerinizi bildirdiğiniz için teşekkürler. Benide aydınlatmış oldunuz. Benim burda yaptığım, olaya başka bir açıdan bakmaktı sadece :)
  • 0
Bana müsade beyler

#33 Empyrium

Empyrium

Lieutenant General

• Members
  • 1.842 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2010 - 09:46 ÖS

Şimdi significant diye bir olay var. Yani bir sayı da kaç tane tanımlı değer olacak. Significant ne kadar artarsa o kadar uzar o sayı.

4.3 2 significantlıdır, 4.34 ise 3 significantlıdır ama bunu 2 significant a çevirmek istersen 4 yuvarlanarak 0 olur ve yine 4.3 ü bulursun. Yani yaşlarda illa integer(tam sayı) kullanılacak diye birşey yok. Arkadaşlar da belirtmişler ay tabirleri kullanılır ve 22.5 yaşındayım gibi kavramlarda gayet kullanılan şeyler.

Yaş içinse halk arasında kullanılan sözler var ki bunlarda;
Doldurmak: Yani 10 yıl ise 120 ay yaşamak (10 kış görmüş derler)
Gün almak: Yaş 10 ise 11inden gün almış denir yani kişi 11. yaşındaki günleri doldurmaya başlamıştır 365 gün tamamlanınca 11 yaşında olacaktır.

Tavsiyem halk arasındaki tabirlerle matematik düsturlarını birbirine karıştırma çünkü gleo da söylemiş lisede gösterilen pek çok şeyin tam tersini ispatlayabiliyorsunuz =)
  • 0

#34 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 12:07 ÖÖ

Hehe, dün de bir arkadaşımla tartışıyorduk bu durumu. Doldurulan yaşın söylendiği doğru da benim gibi yılın başlarında doğmayanlara haksızlık oluyor biraz, ne yapayım ben de onlarla aynı yaşı söylüyorum asdasfasdasf :D Bir de insan olduğu yaşta hissetmeyebilir, buna ne diyorsunuz :(

#35 Obiira

Obiira

Senior Sergeant

• Members
  • 160 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 12:30 ÖÖ

Herşeyi, sayısal değerlere yıkmamak gerekir. Bazı olayları akışına bırakmak lazım:p Matematiğin de tıkandığı bazı olaylar oluyor, bu da bunlardan biri..
Mesela:
1 işci 5 dönümlük bir tarlayı 5 gün de sürüyorsa,
5 işci aynı tarlayı 1 gün de sürer...
Fakat bir de şu yönün den bakalım?
1 vapur Sinop'tan İstanbul'a 1 günde gidiyorsa,
5 vapur Sinop'tan İstanbul'a 5 günde gider..:shock:
O zaman,,,
Bir bebek 12 ay sonra 1 yaşına giriyorsa
120 ay sonra 10 yaşına girer..
Fakat;
Bir bebeğe ilk doğduğun da 1 yaşın da dersek
365 gün sonra 365 yaşın da olur..:shock:

@Valier..! bu senin eserin, bak ne haldeyim..:rolleyes:Ne vardı, ilk msjım da beni anlasaydın..! :D
  • 0
Biz Ne Alliance lar Gördük..!! GüL güL öLdüK...!!! :rolleyes:

#36 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 02:23 ÖÖ

ne alaka ki farklı olayları aynı şeyle bağlayamazsın vapurlar falan farklı olaylar :D

Doğuştan beri geçen ve yıl birimi ile ölçülen zamandır yaş.

o zaman doğuştan beri geçen zamanı alacaksın. 1 yaşında demek da bulunma hali yani 1 yaşın içinde cebelleşiyo demek. 1 yaşını doldurmuş demek 1 bitmiş 2ye geçmiş. yılla ölçmek gerek buçuk falan hikaye.

not:tdkdan aldım :( valla tek ölçütüm tdkdır.
  • 0

#37 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 04:29 ÖÖ

Dünya ne garip lan, vapurlar falan :D
  • 0

Best regards,

Scissors

#38 Salvatore

Salvatore

Knight Lieutenant

• Members
  • 734 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 03:55 ÖS

Tavsiyem halk arasındaki tabirlerle matematik düsturlarını birbirine karıştırma çünkü gleo da söylemiş lisede gösterilen pek çok şeyin tam tersini ispatlayabiliyorsunuz =)

Demek bu yüzden hep FF alıyorum :D
Ne yapalım, FF almaya devam :D
İspatlanmış teorilerle lise ve ilkokul matematiğimi çürütemem...
  • 0
Sınav haftası denen tren, benim gibi bir rayın, bir kez daha üzerinden, geçti ve gitti...

O artık bir Kı-nayt'çı. Gınayyt O'na onlayn...

#39 cleric

cleric

Sergeant

• Members
  • 56 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 04:06 ÖS

40 yapar demek istiyorum !
  • 0
Ergenleştiremediklerimizden misiniz ?

#40 Wecly

Wecly

Centurion

• Members
  • 901 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 04:21 ÖS

Yahu insan neden yaşını büyütmek ister ki? Ne olacak yani 1 yaş küçük büyük, bir fark yaratmıyor. Yaşıtlarımın benden büyük bir rakam söylemesine kıl olmuyor değilim. Hayatımda ilk kez yaşımı büyütmek istiyorum, bu yılbaşında kutlamak için ^^
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı