İçeriğe git

Resim
- - - - -

Doğum tarihi ve yaş tartışması.

• Please log in to reply
Bu konuya 79 yanıt gönderildi

#41 Nariell

Nariell

Senior Sergeant

• Members
  • 143 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 10:41 ÖS

Matematiğe göre hiçbirimiz yokuz ona bakarsan. Hocalara özellikle matematik öğretmenlerine fazla mesai vermemek gerekiyor, zira sonucunu görüyoruz. Doğduğumuzda 0 yaşında olmuyoruz, 9 ay oluyoruz yahut erken doğanlar için 6-7 ay oluyor. Normal hesapla 2 ay sonra çocuğa 11 aylık deniyor, bebek kıyafetleri de böyledir, 18 aylığa kadar gider benim bildiğim.

Yani çocuklarda yaş hesabı aylık ile yapılır, yıl ile değil. Ona bakarsan matematik hocasına şu soruyu sor bakalım: çocuk doğduktan 2 ay sonra 11 aylık oluyor ama yinede 1 yılını doldurmuyor. Ama seviyorsun, öpüyorsun, kokluyorsun, görüyorsun, dokunuyorsun. 11 ay yıla göre 0 yıl olduğu için o zaman o sevdiğimiz çocukta yok. Ee biz kimi seviyoruz o zaman, biz hasta mıyız olmayan birşeyi seviyoruz. Yokmuş ortada çocuk, yokluğu temsil ediyormuş.

Buradan yola çıkarak hiçbirimiz yokuz o zaman. Misal 23 yaşında olan biri aslında 0.0000000977797855762496 kozmik yıl yaşında oluyor. Yada 0.23 asırlık oluyor. Şimdi sorayım sana; neye göre hesaplıyoruz? Kozmik yılına göreyse al 0.0000000977797855762496 yaşındayız. O zaman ben yokum, çünkü 0 ile başlıyor, 0 olan yokluğu temsil ediyor diyorsun ya hani, yokuz bizde. Aslında hiçbirimiz yokuz. Sen de yoksun, çünkü kozmik yıl yahut asıra göre 0'ın devamı yaşındasın. Sen olmadığın halde nasıl yazdın bu mesajı ben onu anlamadım şimdi.
  • 0

#42 Deatmachine

Deatmachine

Üye

• Members
  • 111 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 10:52 ÖS

la benimde aklım karıştı şimdi bugün tarih 11 aralık 2010

ben 1993 02 subat'ta doğdum
önümüzdeki 2011 subatında yanı 2 ay sonra ben 18 yaşımamı girmiş olucam ?
  • 0

#43 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 10:56 ÖS

Matematiğe göre hiçbirimiz yokuz ona bakarsan. Hocalara özellikle matematik öğretmenlerine fazla mesai vermemek gerekiyor, zira sonucunu görüyoruz. Doğduğumuzda 0 yaşında olmuyoruz, 9 ay oluyoruz yahut erken doğanlar için 6-7 ay oluyor. Normal hesapla 2 ay sonra çocuğa 11 aylık deniyor, bebek kıyafetleri de böyledir, 18 aylığa kadar gider benim bildiğim.

Yani çocuklarda yaş hesabı aylık ile yapılır, yıl ile değil. Ona bakarsan matematik hocasına şu soruyu sor bakalım: çocuk doğduktan 2 ay sonra 11 aylık oluyor ama yinede 1 yılını doldurmuyor. Ama seviyorsun, öpüyorsun, kokluyorsun, görüyorsun, dokunuyorsun. 11 ay yıla göre 0 yıl olduğu için o zaman o sevdiğimiz çocukta yok. Ee biz kimi seviyoruz o zaman, biz hasta mıyız olmayan birşeyi seviyoruz. Yokmuş ortada çocuk, yokluğu temsil ediyormuş.

Buradan yola çıkarak hiçbirimiz yokuz o zaman. Misal 23 yaşında olan biri aslında 0.0000000977797855762496 kozmik yıl yaşında oluyor. Yada 0.23 asırlık oluyor. Şimdi sorayım sana; neye göre hesaplıyoruz? Kozmik yılına göreyse al 0.0000000977797855762496 yaşındayız. O zaman ben yokum, çünkü 0 ile başlıyor, 0 olan yokluğu temsil ediyor diyorsun ya hani, yokuz bizde. Aslında hiçbirimiz yokuz. Sen de yoksun, çünkü kozmik yıl yahut asıra göre 0'ın devamı yaşındasın. Sen olmadığın halde nasıl yazdın bu mesajı ben onu anlamadım şimdi.

biz insanlar, yıl hesabını güneşin galaksi cevresindeki bir tam dolanımına göre değil, dünyanın güneş etrafındaki bir tam dolanımıda göre yapıyoruz..

ama illa hastalıklı bir kafa ile seyre devam edeceksek.. işin icine hafta,gün,saat hatta nanosaniye falan sokup devam edebiliriz..

fakat şurada şöyle bir problem ortaya cıkar.. sen karşındakine şu yaştayım diyene kadar o yaşta olmazsın.. sonra yalancı derler adama..
  • 0
bu warlock oyunu aylar önce bıraktı.
öyle arada sırada foruma takılıyor.
kısaca artık yardım edemez.

#44 Nariell

Nariell

Senior Sergeant

• Members
  • 143 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 11:49 ÖS

İşin içine dakika sok, saniye sok istersen nanosaniye sok farketmez, yinede yaş 0'dan büyük olacak. Misal ben, 725824800 saniye yaşındayım. Bu saniyeye göre hesaptır ve yaş 0'dan büyük olduğuna göre benim açımdan bir sıkıntı yok. En azından yokluğu temsil etmiyorum, varım yani bu onun göstergesi.

Eğer ay ile yılı karşılaştırıyorsak neden yıl ile kozmik yılı karşılaştırmayalım. Anlamamışsınız, baştan okuyun.
  • 0

#45 cleric

cleric

Sergeant

• Members
  • 56 İleti

Yazma tarihi: 11 Aralık 2010 - 11:50 ÖS

Şunu okudukdan sonra artık Burhan abimize katılmaya başlıyorum.

YouTube - Ben Aslında Yohum. Yohumlan =)
  • 0
Ergenleştiremediklerimizden misiniz ?

#46 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 12:26 ÖÖ

Ohoo, abi uçmayın bu kadar da.
  • 0
Paper is fine, nerf rock.

Best regards,

Scissors

#47 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 12:43 ÖÖ

Eğer ay ile yılı karşılaştırıyorsak neden yıl ile kozmik yılı karşılaştırmayalım.

cünkü insanoglu dünyanın güneş etrafında yada ayın dünya etrafındaki dolanımına şahitlik edebilir fakat insanlık tarihinin tamamını bile hesabın icine soksak güneşin samanyolundaki bir tam dolanımına şahitlik edemez..

edit: burada yazan yada daha önce yazmış olan yada ona benzer birşey olan örnegin yanlış oldugunu farkettim birden.. daha dogrusu kozmik yıl ile alakasız ama konuyla alakalı olmasına rağmen.. ne gerek var dedim yahu... kehkehkeh.. neyse alttan devammm..

şöylede bir karşılaştırma ile
220 milyon yıl yaklaşık olarak güneşin bir tam dolanım süresi
65 milyon yıl önce dinazorlar yok oldu

ayrıca baştan beri tekrarladığın bir diğer yanlışın ise "0" ın yokluğu temsil ettiği yanılgın..
  • 0

#48 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 12:48 ÖÖ

Deli, taş, kuyu, akıllı. http://localhost/wow...tyle_emoticons/default/confused.gif

#49 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 12:49 ÖÖ

Deli, taş, kuyu, akıllı. http://localhost/wow...tyle_emoticons/default/confused.gif

3.sayfaya gelmişiz.. hızımızı almışız.. yaptığın işe bak..

ayrıca konuyu "delinin attığı taş" olarak nitelemek, şahsi kanatimdir ki "delilik" müessesine bir hakarettir.

edit:
buarada egleniyormuyuz gencler..
hadi bakalım..
edit2:
varsa üstünde cıkart.. yorma beni..
ben bulursam fena olur..

edit3:van tu tiirii
edit4:fooroooooo
  • 0

#50 cleric

cleric

Sergeant

• Members
  • 56 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 12:58 ÖÖ

3.sayfaya gelmişiz.. hızımızı almışız.. yaptığın işe bak..

ayrıca konuyu "delinin attığı taş" olarak nitelemek, şahsi kanatimdir ki "delilik" müessesine bir hakarettir.

edit:
buarada egleniyormuyuz gencler..
hadi bakalım..
edit2:
varsa üstünde cıkart.. yorma beni..
ben bulursam fena olur..

edit3:van tu tiirii
edit4:fooroooooo

Popcorn ?
  • 0
Ergenleştiremediklerimizden misiniz ?

#51 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 01:02 ÖÖ

Hmm O.o

#52 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 01:03 ÖÖ

Popcorn ?

20 saniye baksan yeter..

YouTube - Zinwrath The Movie
  • 0

#53 Nariell

Nariell

Senior Sergeant

• Members
  • 143 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 01:28 ÖÖ

Anne rahminde de şahitlik edemez ki söz konusu olan bir cenin yahut gelişme sürecindeki bir bebek. O zaman ne oluyor, demekki neymiş, çekirdek dahi olsa bir canlı yok değilmiş. Aslında varmış ama sayıların aldatıcılığı bunun önünü tıkamış. Bir seneyi tamamlamamış olması, 0 rakamını-dolayısıyla var olmadığını desteklemez. Burada bu arkadaş fix bir matematikçi zihniyetinin kurbanı olmuş. Ayet gibi bağlıdırlar sayılara. Onlar için ilk kural fiziksel olarak bir şey sayılarla ifade edilemiyorsa bilim değildir. Ha babam de babam bu eksenin etrafında dönüp dururlar. Ve yine ÖSS'ye hazırlanan genç arkadaşların duygu noksanlığı döneminde nedense hep bu matematik ve sayılar üzerine kafa yorarlar. Biz de zamanında yaşadık aynı şeyleri. Sınav stressi atlatıldıktan sonra üniversite atmosferine girince lan işimiz gücümüz yokmuş bunları mı düşünüyorduk diye küçük bir veryansın daha oluşur. Velhasıl, matematik aslında bir ilizyondur. Seni normalinde çok saçma gelen teorileri ve kuralları sürekli kurcalama arayışına sokar. İstersinki yeni bir denklem bulayım yahut kalıplaşmış bir kuralı tutunmaz bir hale getireyim. Ama ne kadar debelensen de olmaz, başaramazsın. Hareket ettikçe daha fazla saplanırsın ve şuanki durum gibi olay ana konusundan çıkıp bambaşka dallara sürüklenir gider. Hatta sadece bu sıfır(0)'dan Tanrı'nın varlığı yada yokluğu çıkarılabilir. Onçün Dünya'yı siz kurtarmayacaksınız be anacım, koyverin gitsin. Sen sağ ben selamet. 2-3 yıl sonra bu dediklerimi hatırlarsın, lan dersin bir denyo vardı forumda abidik gubidik şeyler yazıyordu ama şimdi o denyoyu anlayabiliyorum dersin.
  • 0

#54 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 01:46 ÖÖ

Benim biraz içip ondan sonra okumam lazım bu yazılanları. Temiz kafayla okunmuyor.
  • 0

Best regards,

Scissors

#55 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 01:52 ÖÖ

Anne rahminde de şahitlik edemez ki söz konusu olan bir cenin yahut gelişme sürecindeki bir bebek. O zaman ne oluyor, demekki neymiş, çekirdek dahi olsa bir canlı yok değilmiş. Aslında varmış ama sayıların aldatıcılığı bunun önünü tıkamış. Bir seneyi tamamlamamış olması, 0 rakamını-dolayısıyla var olmadığını desteklemez. Burada bu arkadaş fix bir matematikçi zihniyetinin kurbanı olmuş. Ayet gibi bağlıdırlar sayılara. Onlar için ilk kural fiziksel olarak bir şey sayılarla ifade edilemiyorsa bilim değildir. Ha babam de babam bu eksenin etrafında dönüp dururlar. Ve yine ÖSS'ye hazırlanan genç arkadaşların duygu noksanlığı döneminde nedense hep bu matematik ve sayılar üzerine kafa yorarlar. Biz de zamanında yaşadık aynı şeyleri. Sınav stressi atlatıldıktan sonra üniversite atmosferine girince lan işimiz gücümüz yokmuş bunları mı düşünüyorduk diye küçük bir veryansın daha oluşur. Velhasıl, matematik aslında bir ilizyondur. Seni normalinde çok saçma gelen teorileri ve kuralları sürekli kurcalama arayışına sokar. İstersinki yeni bir denklem bulayım yahut kalıplaşmış bir kuralı tutunmaz bir hale getireyim. Ama ne kadar debelensen de olmaz, başaramazsın. Hareket ettikçe daha fazla saplanırsın ve şuanki durum gibi olay ana konusundan çıkıp bambaşka dallara sürüklenir gider. Hatta sadece bu sıfır(0)'dan Tanrı'nın varlığı yada yokluğu çıkarılabilir. Onçün Dünya'yı siz kurtarmayacaksınız be anacım, koyverin gitsin. Sen sağ ben selamet. 2-3 yıl sonra bu dediklerimi hatırlarsın, lan dersin bir denyo vardı forumda abidik gubidik şeyler yazıyordu ama şimdi o denyoyu anlayabiliyorum dersin.

zaman icin aldatmaca diyorlar.. yaş falanda hikaye olmuyormu? ne diyorsun..

ayrıca şunuda sorucam.. acaba insanın doldurduğu yaşı söylemesindeki neden.. "bak ben bu kadar sene gördüm,geçirdim" ve inceden böyle nassı desem artizlik falan olabilirmi? olursa gol olur..

@phil; cumartesi gecesi , ayık kafa.. at çöpe.. nıt nıt nıt..
  • 0

#56 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 02:23 ÖÖ

Hava etti bütün programların içine, evde de içesim yok bugün hiç. Bu haftasonu yalan oldu böylece.
Sigaram da yok zaten.

Edit: Ya aslında konu yaş falan ya.. Yaş üzüm rakısı ne güzel olur şimdi. :)
  • 0

Best regards,

Scissors

#57 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 02:31 ÖÖ

ufff üzüm rakısı..
allahtan konumuz yaşmış... yoksa..
  • 0

#58 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 03:25 ÖÖ

kanka anlamadın doğduğunda 9 ay olmuyorsun. yaş demek doğduktan sonra dünyada geçirdiğin sürenin yıl olarak ölçülmesidir. geç doğmak erken doğmak falan farketmiyor.

yaşında olmak yaşını bitirmek bunlar ise eklere bakar. da eki bulunma halidir. türkçede. o zaman ne dioruz da varsa sen orada bulunuyosun 19 yaşındaysan 19a bulunuyorsun. 18 bitmiş.

resmi belgelerde ne yazar 18 yaşını bitirmiş olmak. yani 19da olmak.
  • 0

#59 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 03:42 ÖÖ

P.S: Bu arada G.Kore'den arkadaşlarım var da onlar anlatmışlardı. Orada bebekler doğduğunda 1 yaşında sayılıyormuş. Yani ilk doğum gününde 2 yaşına giriyor çocuklar :)
Hamilelik süresi de daha uzunmuş galiba. Ne yiyip içiyorlarsa artık..

Böyle manyak ırklar da mevcut(muş) ama dünyada.
  • 0

Best regards,

Scissors

#60 Valier

Valier

First Sergeant

• Members
  • 261 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 12:24 ÖS

ohooo abi siz ne yapmışsınız ya :)
  • 0