İçeriğe git

Resim
- - - - -

Doğum tarihi ve yaş tartışması.

• Please log in to reply
Bu konuya 79 yanıt gönderildi

#61 Salvatore

Salvatore

Knight Lieutenant

• Members
  • 734 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 05:01 ÖS

ohooo abi siz ne yapmışsınız ya :D

Ortalık matematik profesörlerü kaynıyormuş da, haberimiz yokmuş.
Topic konusu "sıfır sayısı" olsa bittik yani, o derece. :D

Neyse eğlenmeye devam, sorun yok :)

ps : 93 doğumlu bi arkadaşımız Şubat 2011 'deki durumunu sormuş. 18 yaş dolmuş oluyor. Kanunların istediği 18 yaş, doldurulmuş olan 18 yaştır.
  • 0
Sınav haftası denen tren, benim gibi bir rayın, bir kez daha üzerinden, geçti ve gitti...

O artık bir Kı-nayt'çı. Gınayyt O'na onlayn...

#62 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 05:09 ÖS

ama kanunların istediği 18 yaş yeterli midir? hayır. bir de biyolojik yaş var :mrgreen:
  • 0

Calithrawiel 90 Kitana 90 Déep 85 Guillotine 85 Gémma 90 Yakut 90 Zizu 85 Lalaíth 85 Galenas 86 Jonbloody 81
Tránquillizer 82 Gwilwileth 90 Ivy 85 Pati 82 Bisküvi 66 @Nagrand, WoW

#63 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 05:11 ÖS

Olm doğum günü topici ne alaka :D
O kadar da değil yahu euehue
  • 0
Paper is fine, nerf rock.

Best regards,

Scissors

#64 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 05:12 ÖS

nasıl ne alaka, insanlar doğum gününü kutluyor ama yaşını bilmiyor :D
  • 0

Calithrawiel 90 Kitana 90 Déep 85 Guillotine 85 Gémma 90 Yakut 90 Zizu 85 Lalaíth 85 Galenas 86 Jonbloody 81

#65 Philetairos

Philetairos

Scout

• Members
  • 3.781 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 05:17 ÖS

Hahahahaha :D
  • 0
Paper is fine, nerf rock.

Best regards,

Scissors

#66 eseruyar

eseruyar

Warlord

• Super Moderator
  • 4.570 İleti
  • LocationBurda

Yazma tarihi: 12 Aralık 2010 - 06:55 ÖS

Valla ben tam yaşamadığım yaşın hesabını vermem 28 e bir ay var 27 yaşındayım bir ay sonra 28 dicem.
  • 0

Bıraktım yokum

#67 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 02:41 ÖÖ

doldurduğun yaşı söylemen gerekir. evet haklısın. yaş sene olarak dünya üzerindeki yaşamın ölçüsüdür.
  • 0

#68 eseruyar

eseruyar

Warlord

• Super Moderator
  • 4.570 İleti
  • LocationBurda

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 05:51 ÖS

Bide örnek aklıma geldi mantıklı gibi geldi bana.. Futboldan örnek verilmiş bende ondan verim. Şutu çektiniz milimetreler kala kaleci topa dokundu izin vermedi girmesine. ani çok yaklaşmış. Buna rağmen 1 sıfır oldu diyebilirmiyiz. Örneklere göre dememiz gerekiyor. Ama gol olmadı yaşda aynı mantık bence
  • 0

Bıraktım yokum

#69 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 09:23 ÖS

neresi aynı mantık yaf; top çizgiyi (sınırı) geçmemiş ama futbolda zaman imleci o dakika sınırını geçmiş, dakika doldurulmuş, yeni dakikaya girilmiş. yaş sınırı geçilmiş, yaş doldurulmuş ve yeni yaşa girilmiş. doldurulan yaşı da yaşın olarak kullanıyorsun.
  • 0

#70 eseruyar

eseruyar

Warlord

• Super Moderator
  • 4.570 İleti
  • LocationBurda

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 09:31 ÖS

1sn geçince o doldurulan dakika söylenmiyor ama bu şekil bakarsan aynı mantık Sınırı geçmiş ama o söylenen zaman dolmamış.
  • 0

Bıraktım yokum

#71 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 09:56 ÖS

1 sn geçince geçilen yeni dakika söyleniyor işte. top da sınırı geçse geçilen yeni hal yani "gol" olacak. geçmeden önceki "gol değil" hali söylenmeyecek.
  • 0

#72 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 10:08 ÖS

bu işin yolu quantum mekaniğine gider..

top aynı zamanda, hem cizginin bir tarafında hemde diger tarafında.. blabla.. sdffds
  • 0
bu warlock oyunu aylar önce bıraktı.
öyle arada sırada foruma takılıyor.
kısaca artık yardım edemez.

#73 eseruyar

eseruyar

Warlord

• Super Moderator
  • 4.570 İleti
  • LocationBurda

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 10:09 ÖS

top aynı zamanda, hem cizginin bir tarafında hemde diger tarafında.. blabla.. sdffds

:D:D:D:D:D
  • 0

Bıraktım yokum

#74 jonbloody

jonbloody

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 2.043 İleti
  • LocationBursa

Yazma tarihi: 13 Aralık 2010 - 10:16 ÖS

gülüosun ama anlamışsındır ya :mrgreen:

hem çizginin bir tarafında hem diğer tarafında diye tanımlayıp gider diyorsan gitmez aslında :D

kale çizgisinden gökyüzüne çizilen düzlemi topun ağırlık merkezinin geçip geçmediğine bakılıyordur sanırım. en fazla düzlemin üstünde olur ağırlık merkezi, onun dışında ya geçer ya geçmez.
  • 0

#75 Nariell

Nariell

Senior Sergeant

• Members
  • 143 İleti

Yazma tarihi: 15 Aralık 2010 - 08:53 ÖS

kanka anlamadın doğduğunda 9 ay olmuyorsun. yaş demek doğduktan sonra dünyada geçirdiğin sürenin yıl olarak ölçülmesidir. geç doğmak erken doğmak falan farketmiyor.

yaşında olmak yaşını bitirmek bunlar ise eklere bakar. da eki bulunma halidir. türkçede. o zaman ne dioruz da varsa sen orada bulunuyosun 19 yaşındaysan 19a bulunuyorsun. 18 bitmiş.

resmi belgelerde ne yazar 18 yaşını bitirmiş olmak. yani 19da olmak.

Ee senin bu dediğin o zaman matematik hocasının dediğini doğruluyor. O zaman cenin doğuncaya kadar 0 yaşında oluyor. 0 da matematikte yokluğu temsil ediyormuş. Ben de o arkadaşa sordum, o zaman bebekler yokmuymuş, biranda mı iniyormuş gökten zembille. 9 ay sonunda doğmuş 2 ay geçirmiş 11 aylık bebek, yine 12 ayını, 1 yılını doldurmadığı için o mantığa göre yine 0 yaşında oluyor. Bu nasıl bir buhranlık dönemidir la, 1 yaşını doldurmayan herşey matematiği göre aslında yokmuş, o adamın dolaylı yoldan dediği bu. Doğduktan sonra yaş hesaplansın ne olacak yani, yine 1 yaşını doldurmuyor yine o hocaya göre 0 yaşında. Resmi belgeler öyle hesaplıyor olabilirde bazılarının hesaplaması daha bir başka oluyormuş. Ondan ÖSS'de matematik ortalaması düşük :)
Diğer elemanın zaten ne yazdığını anlamadım. Foruma dumanlı kafayla girilince herhal böyle oluyor. Doğaçlama basmış klavyeye, ne tutarsa anasını satayım. Kedidir kedi, pist de gider.
  • 0

#76 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 16 Aralık 2010 - 11:47 ÖS

Konunun doğum günü kısmına taşınması ve son yazılan argümanlar beni benden aldı :) Hatta sabitlenmesi insanların yararına olabilir asdasfasdasf :D

#77 Rebell

Rebell

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.737 İleti
  • LocationViyana

Yazma tarihi: 18 Aralık 2010 - 07:43 ÖÖ

Anne rahminde de şahitlik edemez ki söz konusu olan bir cenin yahut gelişme sürecindeki bir bebek. O zaman ne oluyor, demekki neymiş, çekirdek dahi olsa bir canlı yok değilmiş. Aslında varmış ama sayıların aldatıcılığı bunun önünü tıkamış. Bir seneyi tamamlamamış olması, 0 rakamını-dolayısıyla var olmadığını desteklemez. Burada bu arkadaş fix bir matematikçi zihniyetinin kurbanı olmuş. Ayet gibi bağlıdırlar sayılara. Onlar için ilk kural fiziksel olarak bir şey sayılarla ifade edilemiyorsa bilim değildir. Ha babam de babam bu eksenin etrafında dönüp dururlar. Ve yine ÖSS'ye hazırlanan genç arkadaşların duygu noksanlığı döneminde nedense hep bu matematik ve sayılar üzerine kafa yorarlar. Biz de zamanında yaşadık aynı şeyleri. Sınav stressi atlatıldıktan sonra üniversite atmosferine girince lan işimiz gücümüz yokmuş bunları mı düşünüyorduk diye küçük bir veryansın daha oluşur. Velhasıl, matematik aslında bir ilizyondur. Seni normalinde çok saçma gelen teorileri ve kuralları sürekli kurcalama arayışına sokar. İstersinki yeni bir denklem bulayım yahut kalıplaşmış bir kuralı tutunmaz bir hale getireyim. Ama ne kadar debelensen de olmaz, başaramazsın. Hareket ettikçe daha fazla saplanırsın ve şuanki durum gibi olay ana konusundan çıkıp bambaşka dallara sürüklenir gider. Hatta sadece bu sıfır(0)'dan Tanrı'nın varlığı yada yokluğu çıkarılabilir. Onçün Dünya'yı siz kurtarmayacaksınız be anacım, koyverin gitsin. Sen sağ ben selamet. 2-3 yıl sonra bu dediklerimi hatırlarsın, lan dersin bir denyo vardı forumda abidik gubidik şeyler yazıyordu ama şimdi o denyoyu anlayabiliyorum dersin.

Posted Image

Enter'a basin arada ya...
  • 1
chew chew park...

#78 Valier

Valier

First Sergeant

• Members
  • 261 İleti

Yazma tarihi: 19 Aralık 2010 - 12:20 ÖS

Ortalık matematik profesörlerü kaynıyormuş da, haberimiz yokmuş.
Topic konusu "sıfır sayısı" olsa bittik yani, o derece. :)

Neyse eğlenmeye devam, sorun yok :)

ps : 93 doğumlu bi arkadaşımız Şubat 2011 'deki durumunu sormuş. 18 yaş dolmuş oluyor. Kanunların istediği 18 yaş, doldurulmuş olan 18 yaştır.

Evet sayısalım çok iyidir :mrgreen: Bu arada konu buraya taşınmış bende silindi sanmıştım ya :)
  • 0
Bana müsade beyler

#79 Ga'jin

Ga'jin

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 13 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2011 - 04:22 ÖS

Medikal olarak 10 yaşındadır siz yeni doğan çocuğa 1 yaşında mı diyorsunuz allah aşkına?
  • 0

#80 hanua

hanua

Lieutenant General

• Members
  • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 02 Kasım 2011 - 05:03 ÖS

Yok demeyizde buna HORT deriz :P
  • 2
Benim dotum pıt pıt vuruyor abi-Ezekeel
AMİNTOBELLO

2 Kullanıcı konuyu okuyor