İçeriğe git


Resim
- - - - -

Cataclysm İnceleme 2


  • Please log in to reply
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1 ekrem71

ekrem71

    Knight

  • Members
  • 399 İleti

Yazma tarihi: 15 Ocak 2011 - 12:21 ÖS

Pvp Sistemi Ve Bölgeleri

Cataclysm ile birlikte World of Warcraft'a eklenen iki yeni battleground, toplam battleground sayısını sekize çıkar*dı. Bu iki yeni battleground'un ilki 10'a 10 oynanan Twin Peaks. Amacımız, rakibimizin bayrağını kaçırmak olan Capture the Flag, yani Warsong Gulch ile aynı. Rakibin toplamda üç bayrağını ilk kaçıran ve kendi bölgesine getiren taraf maçı kazanıyor. Oyunun saatler sürmesini engellemek için de süre sistemi (Warsong Gulch'da birkaç yama önce kullanılmaya başlanan süre sistemi kullanılıyor, 25 dakika içinde oyunun bitmemesi halinde en çok bayrak kaçıran taraf oyunu kazanmış sayılıyor. Beraberlik halinde ilk bayrağı kimin kaçırdığına bakılıyor ve eğer durum 0 - 0 ise maç berabere sonuçlanıyor.

İkinci eklenen battleground olan The Battle for Gilneas da Twin Peaks gibi 10'a 10 oynanıyor. Arathi Basin ile aynı formatta olan bu battleground'un ikisini birbirinden ayıran tek fark, beş kontrol noktası yerine üç kontrol noktası bulunuyor olması. Buradaki amacımızsa en kısa sürede 2000 kaynak toplamak. Kaynak toplamak için biraz evvel bahsettiğim üç bölge olan Mine, Lighthouse ve Waterworks isimli bölgeleri kontrol gerekiyor. Kim daha çok bölgeyi kontrol ediyorsa o daha çok kaynak topluyor ve 2000 puana geldi*ğinde maçın galibi oluyor.

İki yeni battleground'un haricinde outdoor PvP bölgesi olan ve Wrath of the Lich King'deki Wintergrasp'a benzeyen "Tol Barad" isimli bir bölgenin de oyuna eklenmesi unutulmamış. Üç adet kule bulunan bölgede bir taraf saldırı yaparken, diğer taraf savunma yapmaya çalışıyor. Süre bitiminde saldırı yapan taraf üç kaleyi de ele geçirmişse Tol Barad'ı elinde tutmaya hak kazanıyor. Burada "Baradin Hold" adında birde raid instance'ı bulunuyor. İçinde şimdilik "Pit Lord Argaloth" adında bir adet boss barındırıyor ve Tier item'larının dışında PvP item'ları da düşürebiliyor. Wrath of the Lich King'deki Vaults of Archavon ile aynı olduğunu söyleyebilirim.

PvP bölgelerinden bahsetmişken Cataclysm ile birlikte yeni eklenen rated battleground'lardan ve yeni arena sisteminden bahsetmeden olmaz zira PvP yapanları oldukça ilgilendiren bir de*ğişiklik söz konusu. Rated battleground'lar, tıpkı arena sistemi gibi kazandıkça ratinglnizin arttığı ve bu rating'in yükselmesi halinde daha zorlu rakiplerle karşılaşacağınız bir sistem, Her kazandığınız maçla da hanenize belirli bir conquest puanı yazılacak. Arenalarda da sistem öncekine göre biraz değişti. Bu değişiklikle birlikte haftada minimum 10 maç yapmanız gerekliliği ortadan kalktı. Artık galibiyet başına Conquest puanı alacaksınız, yani her hafta Çarşamba gününü bektemektense her maç sonunda pu*anlarınız hanenize yazılacak. Tabii ki bu puanların haftalık olarak bir sınırlaması mevcut ve bu sınır da haftada 1343. Kazandığınız Conquest puanlarını kullanarak epic PvP item'ları alabileceksiniz.


Yeni Meslek : Arkeoloji


Her eklenti paketinde eklenen -en azından- bir ana mes*lek dalı oluyordu ve bu gelenek Cataclysm ile bozuldu. Bu defa oyuna ana meslek yerine ikinci bir meslek olan 'Archaeology’ eklendi. Başlarda oldukça sıkıcı olan ama ilerledikçe kaliteli item'lar bulabileceğiniz bir meslek haline dönüşen Archaeology'de skill atlamak da oldukça zaman alıyor. Öncelikle bir kazıya başlamak için haritanızı açarak -burada bulunan kürek resmiyle- belirtilen kazı alanlarına doğru yola koyulmanız gerekiyor. İlk 100 skill'i kazı yaparak atlayabiliyoruz ama işler bu seviyeyi geçtiğimiz anda değişiyor. Artık sadece kazılarla değil, eseri ortaya çıkarttığımızda skill atlamaya başlıyoruz. Bir eseri ortaya çıkarmak için de 25 - 35 civarı parçayı birleştirmemiz gerekiyor. Her bir kazıdan çıkan parçaları birleştirdiğimizde ve eseri ortaya çıkarttığımızda ise beş skill birden atlıyoruz. Belli türden kazıları tamamladıkça item kalitesi yükseliyor, en sonundaysa epic item alabiliyorsunuz.

Guild Sistemi

Benim gibi achievement manyaklarını gören Blizzard yetkilileri Cataclysm ile birlikte "guild achi*evement" sistemini hazırlamaya karar vermişler. Şu an oyunda 193 adet guild achievement'i bulunuyor ve bu sayı zaman içinde tabii ki artacaktır. Guild üyelerinin hepsinin birden katkılarıyla tamamlayabileceğiniz achievement'ların içinde "10.000 tane Flask yap" "100.000 tane item'ı disenchant et" ya da "Guild grubu olarak Blackwing Descent'i tamamla" gibi -bazılarının ödüller verdiği- çeşitli achieve*mentlar mevcut. Tabii ki yeni Guild sistemi sadece achievement'lardan ibaret değil. Artık guild'iniz de level atlayabiliyor. Toplamda level 25'e kadar ulaşabilen guild, her level'da yeni özellikler açılarak size birtakım konularda (Görevlerden ve öldürdü*ğünüz mob'lardan %10 daha fazla experience alma, mount hızını %10 arttırma, tüm grup üyelerini belli bir noktaya summon'lama gibi.) yardımcı olabiliyor. Guild'in level atlaması için üyelerin hep beraber çalışması gerekiyor. Guildden grup kurup dungeona girmeleri, achievement tamamlamaları ve quest yapmaları halinde guild belli bir oranda bir experience kazanıyor. Kazanabileceğiniz experience olarak sınırlanmış. Böylece 250 üyesi olan guildlerle 10 üyesi olan guildler arasında bir denge kurulmuş oluyor.

Yenilenen sınıf/ Irk kombinasyonlarıBlood Elf Paladin oynamaktan sıkıldınız mı? İşte size

Tauren Paladin! Yoksa Hunter olabilmek için Dwarf olmak

zorunda mı kaldınız? Belki de Human Hunter tam size

göre... Evet, tahmin ettiğiniz gibi bugüne kadar hep aynı

olan Sınıf / ırk kombinasyonları, Cataclysm ile yenilendi.

Aşağıda bir listesini bulabilirsiniz:

Blood Elf: Warrior

Dwarf: Mage, Shaman, Warlock

Gnome: Priest

Goblin: Death Knight, Hunter, Mage, Priest, Rogue,

Shaman, Warlock, Warrior

Human: Hunter

Night Elf: Mage

Ore: Mage

Tauren: Paladin, Priest

Troll: Druid, Warlock Undead: Hunter

Worgen: Death Knight, Hunter, Mage, Priest, Rogue, Warlock, Warrior
  • 0
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı