İçeriğe git


Resim
- - - - -

Cataclysm İnceleme 3


  • Please log in to reply
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1 ekrem71

ekrem71

    Knight

  • Members
  • 399 İleti

Yazma tarihi: 15 Ocak 2011 - 12:22 ÖS

Stat Değişiklikleri

World of Warcraft'in yıllardır süregelen stat sistemi de Cataclysm ile değişiyor. Daha önceden item'larda bulunan Attack Power ve Spell Power kalkarak yerini Agility'ye, Strength'e, Intellect'e ve Spirit'e bırakı*yor. Konuyu biraz daha açmak gerekirse itern'lardan kaldırılan Attack Power, yerini Agility'ye ve Strenght'e, Spell Power ise yerini dps sınıfları için Intellect'e, Healer sınıflar içinse Spirit'e bırakıyor.

Oyuna yeni eklenen bir stat ise Mastery. Bu stat, her sınıfa göre farklı etki ediyor. Seçtiğiniz talent ağacına göre o ağacın etkilerini arttırmaya yarıyor, örneğin; Arcane Mage için Mastery, Arcane büyüleri için %20 daha fazla vurmanızı sağlarken, Protection Paladin için blok şansınızı %18 arttırırken, her Mastery puanı ekstra olarak %2.25 daha arttırıyor.

Son olarak Cataclsym'in bugüne kadar World of Warcraft için çıkmış en iyi eklenti paketi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca The Burning Crusade ile başlayan, Wrath of the Lich King ile dibe vuran zorluk seviyesi de inanılmaz oranda arttırılmış. Bu benim gibi bu oyunu "hardcore" oynayan insanlar adına sevindirici bir geliş*me. Bir dönem World of Warcraft oynamış ve sıkılarak bırakmışsanız, bu eklenti paketi tam size göre.Farklı Bir Yorum : (Ertuğrul SÜNGÜ)

Cataclysm, uzun zamandır beklenen oyunlar arasında açık ara birinci sıradaydı. Belki MMO oyuncusu değilse*niz, sizi çok meraklandırmamıştır ama dünya genelindeki MMO oyuncuları için geri sayım uzun bir zamandır sürüyordu ve sonunda Cataclysm biz oyun severlerle buluştu. Ben de yılların WoW'a gönül vermiş bir oyuncusu olarak konu hakkında bir - iki satır karalayayım istedim.

Yenilik

İlk olarak yeni ırkları ele alalım. Cataclysm ile iki yeni ırk WoW dünyasına eklendi. Açıkçası Goblin ırkı zaten açık ara en çok istenen ve beklenen ırktı ama Worgen ırkı biraz beklenmedik bir ırk olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar çok güzel görünüyor olsa da çok daha farklı ve marjinal ya da daha eğlenceli bir ırk seçilebilirdi."Yeni ırk" denilince pek tabii ki akla ilk gelen yeni başlangıç bölgeleri oluyor. Evet, yeni başlangıç bölgeleri cidden harika ve bir o kadar da eski oyunculara yeni bir tat veren cinste yerler kıvamında; hani neredeyse en çok bu bölgeler üzerinde çalışılmış diyebilirim. Hele yeni görev*ler, tadından yenmez olmuş. Malum, WoW oyuncularının en büyük sıkıntılarından bir tanesi, her yeni karakter açtığında bir kez daha aynı görevleri yapmak zorunda kalmaktı ki bu duruma iyi bir çözüm getirilmiş gibi gö*züküyor. "Aynı" demişken, Azeroth'un yeni hali de sürekli olarak aynı bölgeleri görmek zorunda kalan oyuncuları baya mutlu etmiş durumda. Açıkçası WoW dünyasına gereken en büyük yeniliklerden bir tanesi, halihazırda bulunan dünyanın değişmesiydi. Yeni skill sistemine bir lafım yok, an itibariyle gayet güzel çalışıyor. Evet, bazen bir - iki ayarsızlık çıkıyor ama yine de gayet hoş olmuş. İçerikse bir eklenti paketinden bekleneni verecek kıvam*da. Bolca yeni eşya/yeni zindanlar ve yetmezmiş gibi eski beş kişilik zindanların yenilenmesi, yine oyuncuların yüzlerine "smlle" yerleştirmeye yetmiş durumda. PvP'nin tavan yaptığı son iki eklenti paketinden sonra Cataclysm de konu hakkında gerekeni yapmış durumda.

Yine de...

Efendim, bu kadar yaygarası koparılan bir oyun için Cataclysm net bir şekilde "olmamış". Neden mi? Şimdi, o Archaeology mesleği nedir Allah aşkına? Bence sadece yapılmış olması için yapılmış bir meslek. Keza bu oyuna ikincil meslek lazım değil. Madem bir eklenti paketi çıkarılıyor ki bu üçünü oldu, bir zahmet yeni ve farklı ana meslekler de oyuna dahil olsun. Bıktım Blacksmithlng'den, Alchemy'den! Sonra iki yeni ırk geldi, harika! Fakat ne değiştirdi oyunda? Hiç! Sadece modellemesi farklı ve bir - iki farklı özelliğe sahip olmaktan ileriye gitmedi. Bu oyuna asıl gereken yeni sınıflar! Ben de biliyorum denge kurulmasının zor olduğunu ama madem bir iş yapıyorsunuz, madem bu kadar para kazanıyorsunuz, çok daha farklı ve yeni gelişme*ler bekliyorum artık.

Oyun yapısı ve özellikle oynama şekli bir hayli değişti ama bu değişim zaten dört yıl önce, oyun ilk çıktığında yapılması gereken bir şeydi. Aradan bu kadar zaman geçtikten sonra, oyunculara daha zor, yani daha dikkatli olmaları gereken bir oyun yapısı sunmak ziyadesiyle boş bir hareket. WoW zaten çok ama çok kolay bir oyundu, bu saatten sonra oyunu zorlaştırmak ve oyuncuyu oyuna bağlayıcı bir zorluk seviyesi yapmaktansa farklı yetenek kombinasyonları yaratılması gerekiyordu. Yazılarımı takip edenler biliyorlardır, Her yeni eklentide halihazırda olan eşya*larımızın çöpe gitmesi durumuna şiddetle karşıyım. Her seferinde saatlerimi, günlerimi harcadıktan sonra yine bir hiç olarak bu oyunu oynamak istemiyo*rum. Bu konu hakkında hala gelmiş geçmiş en iyi sistemi kullanan Final Fantasy XI'e bakmanızı tavsiye ediyorum.

Yine de kaçınılmaz bir gerçek var ki o da şu anda WoW'a alternatif bir MMO olmadığı. Blizzard da bunun farkında olacak ki bu avantajı harika kullanıyor. Bense Star Wars: The Old Republic'i beklemeye devam ediyorum. Umarım beni yüzüstü bırakmaz!
  • 0
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı