İçeriğe git

Resim
- - - - -

World Tree'nin Gizemi ve Tarihi

• Please log in to reply
Bu konuya 15 yanıt gönderildi

#1 gorkemaga11

gorkemaga11

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 11 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 09:06 ÖS

Dota'da da karşımıza çıkan ve Warcraft tarihinde önemli bir yer tutan "World Tree"nin tarihi hakkında kendi bilgilerimi derlememle oluşturduğum bir yazıdır elimden geldiği kadar ayrıntıya girmemeye çalıştım :)
Bilinen 3 adet World Tree vardır.

Nordrassil

Asıl World Tree'miz.Nordrassil'in kelime anlamı "Gökyüzünün Tacı"dır.Bu devasa ağacın gizemi taa Warcraft dünyamızın yani Azeroth'un başlarına dayanır.Warcraft evreninin nasıl oluştuğunu bilmiyoruz fakat bildiğimiz birşey var ise zamanın başlangıcından beri üstün güçlere sahip bir ırkın evreni şekillendirdiğidir.Evet Titanlardan bahsediyorum.Titanlar evrende gezegen gezegen dolaşarak gittikleri gezegenleri yeniden şekillendirip güzelleştirmiş ve onlara hayat bırakmışlardır.Tahmin ettiğiniz gibi Azeroth'un yaratıcılarıda onlardır.Titanlar Azeroth üzerinde tek ve büyük etrafı denizle çevrili bir kıta oluşturdular ve adını Kalimdor koydular.Ve bu gezegene hayat vermesi için Kalimdor'un ortasında inanılmaz güçleri olan bir göl oluşturdular yani Well of Eternity(Sonsuzluk Kuyusu)i.Çok geçmeden etraf yeşillenmeye çevrede ağaçlar çıkmaya hayvanlar ve canavarlar dolaşmaya başladı.Titanların gitmeden önce bu dünyayı koruması için birilerini görevlendirmesi gerekiyordu.Ve Azeroth üzerindeki en harika ırk olan ejderhalardan 5ine bu görevi verdiler.Bu 5 ejderha kendi türlerinin liderleriydiler.

Bronz renkli olan Nozdormu zamanı korumakla görevlendirilmişti.Kırmızı renkli Alexstrasza'ya dünyadaki canlıları koruma görevi verildi.Ysera yani yeşil renkli ejderhamıza ise dünyanın el değmemiş bir kopyası olan Emerald Dream'in liderliği ve koruyuculuğu görevi verildi oradan izleyecekti Azeroth'da olan biteni.Mavi renkli olan Malygos'a büyüyü koruma görevi ve siyah olan Neltharion'a (ki biz bu ejderhayı daha sonra Deathwing olarak tanıyacağız) dünyanın koruması, dünya ve dünyanın derin yerlerinde egemenlik verildi.Bu 5 ejderha Titanların yokluğunda Azeroth'un savunmasından sorumluydular.Bunlar aklımızın bir köşesinde dursun sonra işimize yarıyacak :)

Nozdormu

Resmi ekleyen

Alexstrasza

Resmi ekleyen

Ysera

Resmi ekleyen

Malygos

Resmi ekleyen

Neltharion

Resmi ekleyen

Nerde kalmıştık.Hah.Titanlar Azeroth'u terkettiler ve dünyada yaşam yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı.Çok geçmeden Well of Eternity'nin gücünü keşfeden canlılar onun etrafında yerleşmeye başladılar.Gölün gücüyle fiziksel ve mental olarak güçlendiler ve kendilerine Kaldorei bizim bildiğimiz adlarıyla Night Elf dediler.Night Elfler kuyudan birçok şeyi öğrendikleri gibi büyü yapmayıda öğrendiler ve bununla beraber gerçekleşicek olaylar zinciri başlamış oldu.Büyüyü fütursuzca kullanan Night Elfler(aslında tamamen night elfler sayılmaz sadece eski night elf kraliçesi Azshara ve onun yoldaşları olan Highborne'lar) büyünün adeta kokusunu alan Sargeras'ın dikkatini çekti.

Sargeras

Resmi ekleyen

Güce tam anlamıyla aç olan Sargeras bu gücü ele geçirmek için demon ve pitlordlardan oluşan ordusu Burning Legion'u Azeroth'a gönderdi.(Sargeras'ın kim olduğunu açıklayacak olursak; kendisi eskiden güçlü ve soylu bir Titan savaşçısı olup Titanlara ihanet etmiş ve kendini Titanların yaptığı dünyaları bozmaya adamıştır.)Genç bir druid ve bilge olan Malfurion Stormrage olacakları önceden görmüştü fakat Sargeras ordusunu çoktan gönderip saldırıya başlamıştı çok geçti.Ancak Sargeras'ın Azeroth'a gelmesi için bir kapı açılması gerekiyordu ve bu işi Azshara üstlendi.Sargeras Azshara'yı büyük güç vaadiyle kandırmıştı.Malfurion'un kardeşi Illidan'da Highborne'lerdendi ve büyüye tutkunluğu herşeyin önüne geçmişti.Malfurion birşeyler yapması gerektiğinin farkındaydı ve kardeşiyle konuşup onu ikna etti.Kuyuyu yoketmeleri gerektiğini anlamıştı Malfurion herşey Well of Eternity'nin gücü içindi.Ve bu amaç için son bir saldırı düzenlediler.Fakat Illidan büyüye o kadar bağlıydı ki kardeşine ihanet etti ve Azshara'ya bu saldırı planından bahsetti.Illidan ne olur ne olmaz diye Well of Eternity'nin suyunda kendi şişelerine doldurdu böylece büyüyü sürekli kullanabilecekti.Malfurion ejderhalarında desteğini alarak saldırıya başladığında Azshara hazırlıklıydı.Bu arada Sargeras'ın geçeceği kapının açılması için yapılan büyüler devam ediyordu.Fakat Malfurion'un saldırısıyla uğraşırken Highborne'lar büyünün büyük bir kısmını yanlış yaptılar ve Well of Eternity'nin dibinde bir girdap oluştu ve patlamaya başladı.Çok büyük bir patlamaydı bu öyle ki kuyu içine göçerek yokolmuş ve koskoca Kalimdor kıtasını 3 parçaya ayırmıştı.Northend,Eastern Kingdoms ve Kalimdor.Ve bu patlama öyle güçlüydü ki oluşan girdap hiç durmadı ve orayada Maelstrom adı verildi.

Malfurion Stormrage

Resmi ekleyen

Illidan Stormrage(Night Elf tabi o zamanlar daha demon olmamış)

Resmi ekleyen

Maelstrom

Resmi ekleyen

Dünyalarını kurtarmak için çok büyük bir bedel ödediklerinin farkındaydılar.Bu patlamadan az sayıda Night Elf kurtulabildi ve derme çatma sandallarıyla kara bulma umuduyla denizde yolculuğa başladılar.Malfurion, bir yarı tanrı olan Cenarius ve Malfurion'un sevgilisi Tyrande bu patlamadan ay tanrıçası Elune'nin sayesinde kurtulmuşlardı.Highbornelerinde çoğu kurtulmuştu patlamadan.Bir kısmı Azshara ile Maelstrom'un dibine yerleştiler içlerindeki kötülük dışlarına vurdu ve Nagaları oluşturdular.Diğer kısmı ise Malfurionla beraber gitti.Malfurion Highbornelere asla güvenmedi ama Well of Eternity'nin yokluğunda büyü yapamazlardı ve tamamen zararsızlardı.Night Elfler karaya vardıklarında Hyjal dağının hala ayakta olduğunu gördüler ve buraya yerleşmeye karar verdiler.Hyjal dağının tepesine tırmandıklarında ise onları bir süpriz bekliyordu.Illidan'da bu patlamadan kurtulmuş Hyjal'a herkesten önce varmıştı.Ve bir gölün içini sakladığı büyülü kuyu suyuyla doldurmuştu.Malfurion Illidan'ın bu yaptığını gördüğünde öfkelenmişti ve Illidan'ın asla sihirden vazgeçmeyeceğini biliyordu.Bu yüzden Illidan'ı yer altında bir zindana yerleştirdi ve başına ise bekçi olarak Maiev Shadowsong'u koydu.

Yeni kuyuyu yoketmek istedi Malfurion ama bunu yapması yeni bir felakete yol açıcaktı bu yüzden yapmadı.Yinede bu kuyuyu bir şekilde gizlemeleri gerektiğinin farkındaydılar eğer Sargeras yeni kuyuyu farkederse Burning Legion'u tekrar Azeroth'a gönderebilirdi.Bunun olmaması için kırmızı ejderhamız Alexstrasza kuyuya G'Hanir'in büyülü meşe palamudunun tohumundan yerleştirdi ve kuyunun büyülü gücüyle bu tohum hemen büyümeye başladı.O kadar çok büyüdü ki boyu gökyüzüne ulaşmıştı.Nozdormu ağacın üzerine bir büyü yaparak onun sonsuza kadar orada kalmasını sağladı ve ağaç orada olduğu sürece Night Elfler yaşlılık ve hastalıktan ölmeyeceklerdi.Ysera ise bu ağacı Emerald Dream'e bağladı böylece yeni dünyaya şekil verebilecekti.Böylece Night Elflerin deyimiyle Nordrassil yani World Tree oluşmuş oldu.

Nordrassil (Fanlar tarafından yapılan bir resim)

Resmi ekleyen

Ejderhalar Nordrassil'e büyü yaparken

http://bestgamewallp.../nordrassil.jpg

Şimdi diyeceksiniz "E Night Elfler ölümsüz olamaz kiee" durun daha hikaye bitmedi :)

Uzun zaman sonra (yaklaşık 10.000 yıl)

Arthas Frostmourneyi almış undead ordusuyla Quel’Thalas'ı fethetmişti.Ama henüz Lich King olmamıştı.Asıl Lich Kingimiz Ner'zhul Arthas üzerinde mutlak hakimiyete sahipti ne isterse yaptırabiliyordu.Ner'zhul ise yaptığı bir anlaşmadan dolayı Kil'jaeden'e (Sargeras'ın 2 büyük komutanından biri öbürü Archimonde) itaat etmek zorundaydı.Bu yüzden Ner'zhul Arthas'ı kullanarak Dalaran'da ki Medivh'in büyü kitabını ele geçirdi.Ve bu kitabı kullanarak Archimondeyi yani Sargeras'ın Burning Legion'unun savaş komutanının ve ordusunu Azeroth'a getirdi.Archimonde en son 10.000 yıl önce War of Ancients (Kadimler Savaşı)de görülmüştü(yani ilk Well of Eternity için yapılan savaş).

Kil'jaeden the Deceiver (Düzenbaz)

http://i53.tinypic.com/102pahs.jpg

Archimonde the Defiler (Bozucu)

http://i51.tinypic.com/u0w0h.jpg

Sargeras bu sefer yenilgiyi kabul etmiyordu ve Kil'jaeden'in emriyle Archimonde ve ordusu Hyjal dağına doğru yola çıktılar amaçları World Tree yani Nordrassil'i ele geçirmekti.Ve o büyük Hyjal Dağı Savaşı (The Battle of Mount Hyjal) başladı.Burning Legion'un karşısında Malfurion Stormrage,Tyrande Wisperwind ve Medivh'in çağrısıyla gelen Thrall ve Jaina Proudmoore vardı.Buna rağmen Burning Legion cephelerde kazandı ve Archimonde World Tree'ye ulaştı.Archimonde World Tree'ye ulaştığında Malfurion Horn of Cenarius'u çalar ve binlerce Ancestral Guardian(Eski koruyucu ruhlar) canlandı ve Archimonde'ye saldırdı.Bu sırada büyük bir patlama yaşandı bu patlama Hyjal'ın tepesindeki ormanları yıktı,World Tree'yi parçaladı ve Night Elfler'in ölümsüzlüğünü sonlandırdı.

Malfurion'un Horn of Cenarius'u çalışı ve Archimonde'nin sonu (mutlaka izleyin videoyu)

Warcraft 3 türkçe altyazı NightElfEd on Vimeo
  • 0

#2 gorkemaga11

gorkemaga11

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 11 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 09:07 ÖS

Teldrassil

Teldrassil'in kelime anlamı "Yeryüzünün Tacı"dır.Nordrassil yokedildikten sonra Night Elfler ölümsüzlüklerini yitirmişlerdi ve bu hayata alışmak Night Elfler için kolay değildi.Night Elfler Malfurion'a yeni bir World Tree yaratmak istediklerini söylediler fakat Malfurion onları reddetti ve Malfurion Emerald Dream'e geri döndü.Malfurion gittikten sonra yeni druid lideri Fandral Staghelm oldu.Fandral Night Elfler'in isteğini olumlu karşıladı.Yeni World Tree'yi oluşturmak için druidlerle birlikte tohum dikti büyülerinde yardımıyla ağaç büyüdü ve Teldrassil'i oluşturdu.Ama Night Elfler ölümsüzlüklerini geri kazanamadılar.Çünkü ejderhalar bu yeni World Tree'yi kutsamamışlardı.

Bu Teldrassil şimdi nerede bulunuyor diye soracak olursanız Darnassus'un bulunduğu ada oluyor kendisi :)

Teldrassil

Resmi ekleyen

Vordrassil

Hatalı bir World Tree denemesi.Kendisi Northend'de Grizzly Hills'de bulunur.Eski druidler tarafından yokedilmiştir.Şu an furbolgların şehiri Grizzlemaw'ı oluşturuyor.Eski tanrı Yogg-Saron Vordrassil'in köklerinin altında uyuyor(daha doğrusu oraya hapsedildi Titanlar tarafından).Bu kökler sayesinde Yogg-Saron yukarıdaki yaratıkları kontrolü altına alabiliyordu.Vordrassilin yokedilme nedeni de bu.

Evet yazımızın sonuna geldik.10000 karakter sınırı olduğu için 2 post olarak gönderdim yazıyı kusura bakmayın :) Yazımı yazarken kaynak olarak wowwiki'den yararlandım.Kesinlikle alıntı değildir.Okuduğunuz için teşekkürler :)
  • 0

#3 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 09:14 ÖS

gayet başarılı.. ellerine sağlık..
  • 0

#4 gorkemaga11

gorkemaga11

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 11 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 09:25 ÖS

Teşekkür ederim :) Bu vesile ile de 2 sene önce almış olduğum üyeliğim ile ilk mesajımı atmış oldum :)
  • 0

#5 oGGy

oGGy

Scout

• Members
  • 490 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 09:30 ÖS

Güzel bi çalışma olmuş tek nefeste okuyunca boğulma tehlikesi yaşadım :)
  • 0

#6 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 10:21 ÖS

Teşekkür ederim :) Bu vesile ile de 2 sene önce almış olduğum üyeliğim ile ilk mesajımı atmış oldum :)

bir daha ki mesajın yada güzel paylaşımın icin 2 sene beklemezsin umarım.. =)
  • 0

#7 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 10:51 ÖS

Bu yazı eğer yazan kisi aynı değil ise başka bir siteden (Ç)alıntı. Yazının gerçek sahibi bu arkadaş http://forum.wow-tr....-Tarihi?p=35716 Tabi eğer burdaki üye aynı kişiyse sorun yok.İzin almadan bir şey yaptıysa modların bu yazıyı silmesini istiyorum.....Biri benden izin almadan benim yazımı kendi malıymış gibi piyasaya sürmesi ne kadar kötü birşey ise bu arkadaş içinde aynı....Tabi iki üyeliğin aynı kişiye ait olup olmadığını bilmiyorum ama muhtemelen değildir gibime geliyor....Şayet öyle bir durum varsa bu mesajım silinsin....
  • 0

#8 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 11:09 ÖS

Bu yazı eğer yazan kisi aynı değil ise başka bir siteden (Ç)alıntı. Yazının gerçek sahibi bu arkadaş World Tree'nin Gizemi ve Tarihi Tabi eğer burdaki üye aynı kişiyse sorun yok.İzin almadan bir şey yaptıysa modların bu yazıyı silmesini istiyorum.....Biri benden izin almadan benim yazımı kendi malıymış gibi piyasaya sürmesi ne kadar kötü birşey ise bu arkadaş içinde aynı....Tabi iki üyeliğin aynı kişiye ait olup olmadığını bilmiyorum ama muhtemelen değildir gibime geliyor....Şayet öyle bir durum varsa bu mesajım silinsin....

aynı kişi değiller ise bu başlık ucar..
aynı kişi iseler senin bu post ucar.. hatta şuan benim yazdıgımda ucar =)

ama baktım iki kişide iki sitedede cok az post atmış ve yakın zamanlarda yazılmış.. cok büyük olasıkla aynı kişiler.. belki bunun sende farkındasındır.. "bilmiyorum ama muhtemelen değildir gibime geliyor" yazmışsın gerçi.. gibine geliyormuş.. iyi geliyormuş..

ve aslında burada yapılması gereken, senin diğer sitedeki arkadaşa özel mesaj yolu ile böyle bir durum ile karşılaştığını belirtmen.. farklı bir kişi ise eğer zaten o kendini savunmaya buraya gelir.. yani senin yaptığın şuan bayaga gereksiz bir şey..

yaptığım yanlış olsada kalsın mesajım burada, moderatörlerden biri gelene kadar dursun, sonra işi ne moderatörün silsin kardeşim.. diyorsun sanırım..

Konu Malkavian tarafından 25 Şubat 2011 - 11:26 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#9 gorkemaga11

gorkemaga11

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 11 İleti

Yazma tarihi: 25 Şubat 2011 - 11:43 ÖS

Evet arkadaşlar o forumdaki yazınında sahibi benim zaten forumlarda kullandığım 3 adet nickim var No_CommenT , Phobos ve gorkemaga11.O forumun yöneticilerinden ip numaram istenip istediğiniz tespiti yapabilirsiniz.O forumda profil altı mesajımda cevapda verdim zaten ; WoW-TR :: World of Warcraft Resmi Fan Sitesi
  • 0

#10 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 26 Şubat 2011 - 12:58 ÖÖ

çok güzel bir paylaşım ancak vordrassilde hata var

vordrassil hatalı bir deneme değildi gayet sağlıklıydı fakat vordrassil büyüyüp kökleri northrende yayıldıkça bu köklerin bir kısmı yogg saronun hapishanesine erişti
yogg saronda bu köklerin gücünü emerek hem ağacı öldürdü hemde kendi bekçilerini kazandığı bu güçle delirterek serbest kalma girişiminde bulundu
  • 0

#11 gorkemaga11

gorkemaga11

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 11 İleti

Yazma tarihi: 28 Şubat 2011 - 08:39 ÖS

Teşekkürler düzettiğin için hatalı derken köklerinin yogg-saron'a ulaşması anlamında kullanmıştım orda yani başında hatalı değildi tabii ki.
  • 0

#12 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 01 Mart 2011 - 10:07 ÖÖ

Ellerine sağlık. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Resimlerin sağlam bir şekilde duruyor. Bunu nasıl yaptığını anlatırsan çok sevinirim. Foruma resim koymak istiyorum ama kurbağa resminden başka bir şey çıkmıyor.
  • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#13 Karga

Karga

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 6.466 İleti

Yazma tarihi: 01 Mart 2011 - 02:00 ÖS

Kıskanmayalım.
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bu tarz çalışmalarını dört gözle bekliyoruz. Tüm forum açlığını hissediyoruz.
  • 0

#14 oGGy

oGGy

Scout

• Members
  • 490 İleti

Yazma tarihi: 01 Mart 2011 - 02:12 ÖS

Ellerine sağlık. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Resimlerin sağlam bir şekilde duruyor. Bunu nasıl yaptığını anlatırsan çok sevinirim. Foruma resim koymak istiyorum ama kurbağa resminden başka bir şey çıkmıyor.

resimlerin kaynağıyla alakalı imageshack.us dan resim görebilmen için giriş yapman lazım arkadaşın koyduğu gibi tinypic'den falan koyarsan bi sorun olmaz ama
  • 0

#15 gorkemaga11

gorkemaga11

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 11 İleti

Yazma tarihi: 01 Mart 2011 - 08:44 ÖS

Resimleri başka bir siteye yüklemek yerine direk foruma yüklemeyi tercih ediyorum "Grafik ekle" butonu vasıtasıyla.Daha uzun ömürlü oluyor resimler :D

Kıskanmayalım.
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bu tarz çalışmalarını dört gözle bekliyoruz. Tüm forum açlığını hissediyoruz.

Teşekkür ederim.Tabi paylaşırım yazdıkça :D
  • 0

#16 Digoksin

Digoksin

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 19 İleti

Yazma tarihi: 02 Mart 2011 - 07:38 ÖÖ

Benim gibi lore fakiri biri için birebir olmuş çok güzel bir çırpıda okunacak bir yazı olmuş umarım güzel yazıların devam eder http://localhost/wow...tyle_emoticons/default/cool.gif
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı