İçeriğe git

Resim
- - - - -

COH Opposıng fronts

• Please log in to reply
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1 DarkLord7

DarkLord7

Scout

• Members
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 29 Mart 2011 - 10:40 ÖS

Şimdi arkadaşlar comapny of heroes opposing fonts orjinal dvd si var bende dvd-rw takıyom Install dıyomve karşıma GameInst.exe hatası geliyor veoyunu hiç yüklemeye basşlamadan öle kalıyo valla googleda falanbaya araştırdım bi çözüm bulamadım:Belli ki burda biri çıkar diye yazdım

saygılarımla
  • 0

#2 tetryl

tetryl

Knight

• Members
  • 333 İleti

Yazma tarihi: 30 Mart 2011 - 02:33 ÖÖ

CoH+OF Gold Edition: Patching and OF Install Problems *solved*

ingilizcen varsa bak.. sorunu cözmüşler
  • 0

#3 DarkLord7

DarkLord7

Scout

• Members
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 30 Mart 2011 - 05:24 ÖS

Gene hata veriyo çok ileri ingilizcem yok iyi ingilizce bilen varsa bi bakıp neler yapmam gerektiğini yazabilirmi belki bazı şeyleri gözden kaçırmışımdır
  • 0

#4 DarkLord7

DarkLord7

Scout

• Members
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 03 Nisan 2011 - 01:55 ÖÖ

Linkte ne deniliyo yaptım dvd rw ninfirewarenın uprate etim xp sp3 yükledim +bütün microsoft güncellemeleride ama gene hata geriyor.Neden hata alıyom anlamıyom ki şimdi dvd katıyom ınstall diyorum oyunnun kurulmaya başlması lazımken pat hata raporu gameInst.exe. hatası nasıl bi şaçmallıktır anlamadım lütfen yardım son çare pc format atcam o da işime gelmiyo o kadar dosyala bi daha kim uğraşcak.Başka fikri falan olan varsa yazsın lüften:::

Saygılarım
  • 0

#5 tetryl

tetryl

Knight

• Members
  • 333 İleti

Yazma tarihi: 03 Nisan 2011 - 02:18 ÖÖ

bak oyunu kurmadıgım için tam olarak neden bahsedildigini anlamıyorum ama çözüm şurda;

Edit:
rofl, this is beginning to get increasingly interesting. OF won't install without pixel shader capabilities. So i tried to fake those using 3DAnalyze, a tool i know well from the 3dfx Voodoo scene.

However, 3DAnalyze has to copy a DLL to the directory, from where it runs an app, so i had to copy OF to the HDD. Running setup.exe or the autorun demoshield app out of 3DA won't work, so i had to start gameInst.exe directly. However, gameInst.exe requires a parameter, and i found out that it needs the path to "install.lua", so i wrote a batch file, that runs this:

"gameInst.exe Data"

(Data is the subdirectory, where install.lua resides).

So, i started this batch file with 3DAnalyze, and tried to trick the installer, which worked! It detected pixel shader 1.1 capabilities on my Intel ExtremeGraphics 2 (which was a "faked" GeForce4 to OF by spoofing Vendor ID and Device ID of the graphics chip).

OF setup is now running on the notebook, rofl. We'll see, where this goes..

Edit 2:
Well, it worked! Thanks to 3DAnalyze, i was able to install OF on my Subnotebook, and patch it up to 2201. Then i deleted my "Company of Heroes" folder on the target machine, and copied the new "Company of Heroes" Folder over from the notebook to the target machine (same folder location of course).

Started the game, and everythings working nicely now!

biri de cıkıp buna gerek yoktu demiş;

You're crazy but at least you got the game running... here are a couple tips for anyone else heading down this path:

1. You can bypass the shader check by running "D:\setup.exe bypass" instead of just double-clicking the setup.exe. It's easier than trying to fake the detection out, although, kudos for ingenuity! Wow.

2. It's probably better to either share the DVD drive on the secondary machine over the network, or copy the DVD from there onto the hard drive of the machine you want to install to. If you don't do the install on the primary machine you'll probably at least have problems with patches later due to the patch version being wrong in the registry.

3. FYI: The two registry keys the installer uses (as of 2.201, this may change in the future) are:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\THQ\Company of Heroes
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\Company of Heroes

If you copy those over, as well as all the game files (adjusting any paths of course...), and installing the VC and DX runtimes (DXRedist.zip and vcredist.zip in the data folder on the DVD), you should have a mostly complete installation. Patching and uninstall should work, at least.

yani

1-shader check i d:setup a 2 kere tıklayıp gecebilirmissin
2-dvd için ise o oyunu (dvd) baska bi bilgisayara takıp ag üzerinden yükleyebilirmissin.. yada farklı bi bilgisayara yükleyip ordan setup yapabilirmissin. (zamanında civ de de vardı dvd room okumuyodu bazı dosyaları eski bi sürücü bulup imaj cıkarıp atmıstım.)
3- ü anlamadım registrylerden anlamıyorum bu aralar :)

bence herşeyi sil. (coh-of) registrylerden kaldır. sonra coh yükle ve onun versiyonunu internetten yükselt. sonra sorunun dvd de olmadıgını düşünüosan "of" u yüklemeyi dene. (d:setup) yok hata verirse git bi internet kafeye onun dvd ye tak imaj cıkar flash a at. öyle dene.

falan filan valla kendi oyunum olmayınca ancak bu kadar :) umarım işe yarar

Konu tetryl tarafından 03 Nisan 2011 - 02:30 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı