İçeriğe git

Resim
- - - - -

World of Warcraft'ın Sonu Mu Geliyor?

• Please log in to reply
Bu konuya 19 yanıt gönderildi

#1 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 01:36 ÖÖ

Arkadaşımda rift online adılı bir oyun oynadım.Oyun motoru,hikayesi,sınıfsal özellikleri bakımından wow'a denk denk demiyin geçebilecek kapasitede bir oyun.Oyun 1 milyon üye sayısına ulaşmış kısa sürede.Oyundaki sınıfları incelediğimde birbirinden farklı 40 sınıf vardı.Oyun hikaye açısından da beni tatmin etti.En sevdiğim yanı karakter yaratma sınırın çok geniş hiç bir karakter neredeyse birbirinin aynısı olmuyor.Wowda en nefret ettiğim şey benim aynımdan bir daha gormekti.

Şimdi sizce Blizzard oyuncu kaybetmemek için elini taşının altına koyup oyun motorunu yenilemesi.Rpg kitaplarında olan ama oyuna yansıtamadığı Laywalker,Runemaster,Shadowhunter,Witchdoctor,Spir it Champion,Beast Master,Steam Wariror,Techno Mage vb sınıfları eklese daha iyi olmaz mı? Açıkcası ben ciddi ciddi Rift oynamayı düşünüyorum.

Wow'un geleceğini pek parlak görmüyorum.Yeni oyun motoru yeni içerik vb.. şeyler ile gelmez ise diğer online oyunlara kaybedecek. Sadece kendi yarattığı hikayeke güveniyorsa bile Rift online şimdilik ona denk olmayabilir ama ileride wow'un hikayesini geçebilecek bir kapasiteye sahip.

Blizzard'ın işi zor.
  • 0

#2 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 01:38 ÖÖ

Blizzard, Yeni MMO'su Titan'ı Oynuyor

rift, wow benzeri arcade mmorpg jenerasyonunun son halkalarından biri sadece, next generation mmorpg denilen oyunlar geldiğinde bunlar mario olucak..

Konu Malkavian tarafından 13 Nisan 2011 - 01:44 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#3 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 01:44 ÖÖ

World of Warcraft'ı yenilemelerini tercih ederdim.Yeni oyun motoru yeni sınıflar vb....

Titan hikaye açısından tatmin edebilir umarım.

2013'e kadar oyuncularının yarısını belki daha fazlasını kaybedeceğini düşünüyorum.

Blizzard, Yeni MMO'su Titan'ı Oynuyor

rift, wow benzeri arcade mmorpg jenerasyonunun son halkalarından biri sadece, next generation mmorpg denilen oyunlar geldiğinde bunlar mario olucak..

Oynadığım kadar ile hikaye olarakta oyun mekaniği olarakta Wow'a benzemiyor.Tek ortak yönü wow gibi 2 grup olması.Karakter tasarımları ve o 6 ırkın hikayesi kusursuz dizayn edilmiş.Benim gibi wow delisi hatta Troll Lore hastası bir adamı bile bağladılar oyuna.

Konu Shamanisticure tarafından 13 Nisan 2011 - 01:52 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#4 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 01:50 ÖÖ

bi ara dalıcam bakıcam ama ortama..

nette hakkında şöyle bir cümle ile merakımı uyandırdı..

grafikti oydu buydu degil, wow yerine bu oyunu tercih etmenin asıl sebebi oyuncunun 8 yetenek agaci arasından kendi sectigi 3 lü kombinasyonu kullanarak oyun tarzı ve zevkine göre kafasındaki warrior/mage/cleric/rogue'u yapabilmesine imkan veren muhtesem sistemidir.

• 0

#5 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 01:57 ÖÖ

Yaklaşık 4 tane ana sınıf var ama bu sınıflardan 40 tane farklı özellikte kendi zevkine gore sınıf oluşturabiliyorsun.

Neyse konumuz Rift değil.Blizzard ne yapacak?Ya da ne yapmalı sürekli olarak hikayesine güvenerek hareket etti ve çok fazla yeniliğe gitmedi. Hatta Warhammer karşısında hikayesi kazandı.Ama sürekli hikayeye güvenip yenilik yapmazsa Rift tarzı oyunlar sanırım Wowu Rpg dünyasındaki tahtından oynatacak.

Not:Yenilik yapmadı desek hakkını yeriz Azerothta uçuş,Yeni toprakların eklenmesi ve su efekti :D Bunlar güzel ama yeterli mi?
  • 0

#6 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 02:27 ÖÖ

öncelikle rpg dünyasında tahtı falan yok WoW un. mmorpg fakat rpg si zayıf olan canavar kesme oyunu tahtı desek olabilir ama..

wow un geldiği en uç nokta zaten bu, daha fazlası demek sıfırdan başka bir oyun demek.. karakter ceşitliliği, sınıf ve yetenek ağacı sistemleri, daha iyilerini yapanlar geldikçe yetersizleşiyor.. grafikte aynı şekilde yavaş yavaş dibe vuruyor..

zaten görünen o ki, warcraft ın ekmeğini en son sinema filmi ile yedikten sonra WoW yeni proje titan ın gölgesinde kalıcak.. büyük ihtimal f2p olarak yaşamına devam edicek..

ve tahminim warcraft dünyası ile bir sonraki randevumuz ya hiç olmuyacak ya da warcraft 4 şeklinde olucak..

o yüzden evet, World of Warcraft ın yavaş yavaş sonu geliyor.. zaten 6 senesini doldurdu 7. senesini gidiyor.. 1 yada 2 sene sonra filmi gelicek.. 2 sene sonrada blizzard ın yeni mmorpg si piyasaya cıkıcak..

ki aslında blizzard ın sıkıntısı bugünkü rift vb. oyunlar değil, cünkü evrimini tamamlamış ve miladını doldurmuş bir türün son örnekleri bunlar.

blizzard için asıl sıkıntı, daha adam gibi rakip yokken güzel yere tezgah açan blizzard ın wow ile vurduğu voleyi, artık bütün oyun yapımcılarının gözünü diktiği mmorpg piyasasında. gerçekleştirip gerçekleştiremiyeceği.. tabi ki yine kendini kurtaran milyonların oynadığı bir oyun yaparlar ama bu sefer mahalle maçlarında olduğu gibi "ben tek siz hepiniz" ortamı olmuyacak.. ciddi bir rekabet ve ceşitliliğin getirdiği oyuncu memnuniyeti olucak.. (fps seven herkes tek fps in doom olduğu ortamda doom oynar, halflife gelir işler karışır ve kişinin beğenisine göre piyasa kollara ayrılır)

ben bu ortamda büyük ihtimal burada olucam,

ve belki bu hatunla beraber =)
MMORPG.com : General : CCP Games Cloth Simulation Video

http://forum.wow-tur...ess-online.html
  • 0

#7 Nameless

Nameless

Üye

• Members
  • 106 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 04:53 ÖS

Bende senle aynı fikirdeyim ben cataclysm paketiyle tekrardan döndüm oyuna ama rift online ı gördüm arkadaşlarımın hepsi tavsiye ediyor gel sende diye wow oynama sürem bitsin bende geçeceğim.Taki blizzard ın yeni mmo su gelene kadar.Blizzard yeni özellikler getirmeli yeni oyununda mesela gerçek hayattaki gibi olsun yağmur yağsın hava bulutlu olsun kışları kar yağsın her yere felan filan evler yıkılabilir olsun koşarken felan bastığım topraklar haraket etsin gerçekçi olsun.Battlefield 3 ün frostbite 2 teknolojisinden yaralanabilirler diye düşünüyorum.Bu oyun öyle güzel olmalıki ilgimizi çeksin ve p2p olsun f2p olursa oynamam.Ve oyun evrenide büyük olsun isterse 10 yıl sonra çıkarsın daha gencim 10 yıl sonra 30 olurum 30 yaşında oynayim ama çok güzel olsun.
  • 0

#8 Deltaus

Deltaus

Moderatör

• Moderators
  • 523 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 04:59 ÖS

Yani rekabet ortamı diilde,WoW'un şu anda eski wow olmamasının tek nedenini "atmosfer"e bağlıyorum ben..

Yani eski tadu tuzu kalmadı sanki oyunun,kendimi uçsuz bucaksız bir dünyada bir çok kahramanın arasında diilde,orgimarda tradei dungeonda omeni okumaktan başka bişi yapmıyorum..
Bi raide gidiyorum (pug)maximum 4 saatte dağılıyo..
Guildle gidiyorum kes babam kes..

Bana mount hyjal gibi zindanlar,molten core gibi ortamlar,upper blackrock spire gibi end game zinadanlar,tarren mills gibi world pvp verin..

Yani, "+5 shadow damage" yazısını hatırlayanınız varmı??Kaç warlock o meşhur shadow boltu cast ediyo BGlerde??

Main tank,Off tank,back up tank sitemini hatırlayan varmı??Eskiden raid penceresi healer ve tanklar bi gruba dps bi gruba diye ayırmak için diildi!! 4 hunter 1 shaman 1 gruba konulurdu ve shamn hunterları agilitiy totemiyle desteklerdi...
Suspension damage,direct damage,combat cc,of combat cc,buffer(paladinlerin bufflarıysa 2 dakkaydı..hani şu ara 1 saat olanlar varya)...Bu sıfatları kim hatırlıyo?

Eskiden %60 mountumla (evet o zamanlar %100ler 60 levelde alınıyoda,ve 60 level olmak büyük birşeydi..) 15 dakkada bir uçtan diğer uca gittiğim barensi 1 buçuk dakkada geçmek istemiyorum...

Warlock kendi aralarında anlaşır ve biri curse of wekanes,öbürü elements,öbürü agony koyardı...Ulan zindanlara kodonun üstünde giderdin be,şimdikiler zindanların yerlerini bilmiyo..

Ve guild lideri,60 levellar raiddeyken bize sessiz olmamaızı emrederdi:)Yani guild chate bişi yazmamamızı:))

Ben şu anda BoT (şu yeni ejderhalı zindanımız)a girerken fire resist biriktirmiyorum:))Ayrıca bir daha forumda "yeni zindanların zorlaşması ve CC"yle ilgili bir blue post görürsem şirket binalarına ayı formunda war stomp çekcem,ben bir tankım ve healer bana fıkra anlatırken CCsiz grubu tankliyabliiyorum..
Ve CCnin ne olduğunu çok iyi biliyoruz..

Çok uzatmadan,eğer bulabilirsiniz şu aralad battle chest (vanilla+burning crusade) ile verilen ve "wowun çıkışıyla" hazırlanan "WoW" rehberini edinin,okuyun,ve herşeyi görün..
  • 0

#9 Shamokan

Shamokan

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 316 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 05:10 ÖS

Yani rekabet ortamı diilde,WoW'un şu anda eski wow olmamasının tek nedenini "atmosfer"e bağlıyorum ben..

Yani eski tadu tuzu kalmadı sanki oyunun,kendimi uçsuz bucaksız bir dünyada bir çok kahramanın arasında diilde,orgimarda tradei dungeonda omeni okumaktan başka bişi yapmıyorum..
Bi raide gidiyorum (pug)maximum 4 saatte dağılıyo..
Guildle gidiyorum kes babam kes..

Bana mount hyjal gibi zindanlar,molten core gibi ortamlar,upper blackrock spire gibi end game zinadanlar,tarren mills gibi world pvp verin..

Yani, "+5 shadow damage" yazısını hatırlayanınız varmı??Kaç warlock o meşhur shadow boltu cast ediyo BGlerde??

Main tank,Off tank,back up tank sitemini hatırlayan varmı??Eskiden raid penceresi healer ve tanklar bi gruba dps bi gruba diye ayırmak için diildi!! 4 hunter 1 shaman 1 gruba konulurdu ve shamn hunterları agilitiy totemiyle desteklerdi...
Suspension damage,direct damage,combat cc,of combat cc,buffer(paladinlerin bufflarıysa 2 dakkaydı..hani şu ara 1 saat olanlar varya)...Bu sıfatları kim hatırlıyo?

Eskiden %60 mountumla (evet o zamanlar %100ler 60 levelde alınıyoda,ve 60 level olmak büyük birşeydi..) 15 dakkada bir uçtan diğer uca gittiğim barensi 1 buçuk dakkada geçmek istemiyorum...

Warlock kendi aralarında anlaşır ve biri curse of wekanes,öbürü elements,öbürü agony koyardı...Ulan zindanlara kodonun üstünde giderdin be,şimdikiler zindanların yerlerini bilmiyo..

Ve guild lideri,60 levellar raiddeyken bize sessiz olmamaızı emrederdi:)Yani guild chate bişi yazmamamızı:))

Ben şu anda BoT (şu yeni ejderhalı zindanımız)a girerken fire resist biriktirmiyorum:))Ayrıca bir daha forumda "yeni zindanların zorlaşması ve CC"yle ilgili bir blue post görürsem şirket binalarına ayı formunda war stomp çekcem,ben bir tankım ve healer bana fıkra anlatırken CCsiz grubu tankliyabliiyorum..
Ve CCnin ne olduğunu çok iyi biliyoruz..

Çok uzatmadan,eğer bulabilirsiniz şu aralad battle chest (vanilla+burning crusade) ile verilen ve "wowun çıkışıyla" hazırlanan "WoW" rehberini edinin,okuyun,ve herşeyi görün..

+ 1000
Dün guildden genç arkadaşları Karazhan a götürdüm.Vent i muteletip oyun sesini özellikle ambiansı ı açtırdım. Full olmasada tamamına yakınını kestik Prince fightı anlatmam havada kaldı çünkü 20 sn de bitti ( daha az da olabilir)
Item dizaynları akıllarını aldı ve şaşırdılar. Sesler ve atmosfer e bayıldılar neticede bu akşamada Calender dan KARAZHAN açtılar. Bir çok güzellik eklendi CATA da oyuna ama ya RUH ?
  • 0

#10 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 05:17 ÖS

Karazhan benim oyundaki en sevdiğim raidlerden birisi :) Bence Titan'ı getirseler bile bir süre WoW ile yakından uğraşmaya devam ederler ama ne kadar?

#11 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 13 Nisan 2011 - 05:53 ÖS

http://forum.wow-tur...-ve-bugunu.html
aslında sizin dert yandığınız konuların başlığı bu..

burada olay dün ve bugün değil.. gelecek, konunun başlangıç noktası ise diğer mmorpgler ve wow un bu gelecekteki konumu..
  • 0

#12 deftones

deftones

Champion

• Members
  • 1.199 İleti

Yazma tarihi: 27 Nisan 2011 - 02:38 ÖS

Arkadaşımda rift online adılı bir oyun oynadım.Oyun motoru,hikayesi,sınıfsal özellikleri bakımından wow'a denk denk demiyin geçebilecek kapasitede bir oyun.Oyun 1 milyon üye sayısına ulaşmış kısa sürede.Oyundaki sınıfları incelediğimde birbirinden farklı 40 sınıf vardı.Oyun hikaye açısından da beni tatmin etti.En sevdiğim yanı karakter yaratma sınırın çok geniş hiç bir karakter neredeyse birbirinin aynısı olmuyor.Wowda en nefret ettiğim şey benim aynımdan bir daha gormekti.

Şimdi sizce Blizzard oyuncu kaybetmemek için elini taşının altına koyup oyun motorunu yenilemesi.Rpg kitaplarında olan ama oyuna yansıtamadığı Laywalker,Runemaster,Shadowhunter,Witchdoctor,Spir it Champion,Beast Master,Steam Wariror,Techno Mage vb sınıfları eklese daha iyi olmaz mı? Açıkcası ben ciddi ciddi Rift oynamayı düşünüyorum.

Wow'un geleceğini pek parlak görmüyorum.Yeni oyun motoru yeni içerik vb.. şeyler ile gelmez ise diğer online oyunlara kaybedecek. Sadece kendi yarattığı hikayeke güveniyorsa bile Rift online şimdilik ona denk olmayabilir ama ileride wow'un hikayesini geçebilecek bir kapasiteye sahip.

Blizzard'ın işi zor.

rift nekadar farklı birşey sunuyor? bende oynuyorum rift i ama bana grafikleri gelişmiş wow gibi geliyor :P rift in yaptıgı zamanında wow un EQ2 oyununa yaptıgının aynısı .tek farkı oyun içi ajan yollamadılar sanırım belki blizz in yaptıgı gibi onuda yapmışlardır bilinmez:)

rift in 1.2 patch ine bakın ! ben çok memnunum ama oyuncuların istegi dogrultusunda wow ,war,aoc de ne varsa getirdiler yani kopyaladılar. şoyle bir şey var cidden oyuncuların istegi dogrultusunda oldu bu patch belki yapmıycaklardı ama ayakta kalmak için oyuncuların istegine onem veriyorlar ki bu çok guzel bir olay.

rift iyisi ile kotusu ile guzel bir oyun ama wow un tahtını alacaksa keşke başka bir oyun olsa,yeni şeyler getiren bir oyun olsa içinde sand box ozelliklerde barındırsa ama yukarda belirttigim gibi zamanında blizz in EQ2 ye yaptıgını ,trion wow a yapıyor yani "Al,kopyala,birleştir,sat" mantıgını güdüyor.

şimdi wow un yüzüne bakmıyorum rift oynuyorum ama swtor,war40k,WOD online gibi oyunlar geldiginde rift ide silerim nede olsa daha once oynadıklarımız ile aynı şeyi sunuyor en azından bounty hunter olup jedi kellesi almak daha eglenceli olabilir.

bazen düşünüyorum niye bu tip oyunları hala oynuyorum ,hepsi birbirinin aynısı vs.. henuz cevap bulamadım oysaki sigara kadar bagımlısı degilim.
  • 0

#13 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 27 Nisan 2011 - 03:45 ÖS

http://forum.wow-tur...-ve-bugunu.html
aslında sizin dert yandığınız konuların başlığı bu..

burada olay dün ve bugün değil.. gelecek, konunun başlangıç noktası ise diğer mmorpgler ve wow un bu gelecekteki konumu..

wod online gelse de oynasak malkav ya.
  • 0

#14 natrium

natrium

Sergeant

• Members
  • 115 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 01:16 ÖS

Karazhan benim oyundaki en sevdiğim raidlerden birisi :D Bence Titan'ı getirseler bile bir süre WoW ile yakından uğraşmaya devam ederler ama ne kadar?

Ben de Karazhan'ı çok severim. Kaledeki görüler ve The Last Guardian kitabı adeta sizi buraya bağlıyor.
  • 0

#15 Shamokan

Shamokan

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 316 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 01:29 ÖS

An itibarı ile ödeme yöntemini Cancelled a çevirdim. Oyun içinde sizinle irtibata geçebilirmiyiz sorusuna hayır dedim ve 2/7/2011 e kadar olan ödenmiş hesabın bitmesini beklemeye başladım :D Yaz tatili boyunca oğullarımla PS3 te takılmayı planlıyorum. Şimdiden elveda WOW :D
  • 0

#16 cimbomlu

cimbomlu

Sergeant

• Members
  • 50 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 06:14 ÖS

gereksiz endişeler var arkdaslar oyunu bugun cikacagini aciklsalar offical olarak onun cikmasi 2 seneden önce olmaz.
  • 0

#17 LuxAeterna

LuxAeterna

Sergeant

• Members
  • 129 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 06:30 ÖS

Blizzard'ın işi zor.

Sen neden hep "bir cisim yaklaşıyor" diyorsun? Sen kahin misin?
  • 0

#18 Karga

Karga

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 6.466 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 08:32 ÖS

Walla ben rift oynuyorum ama, sadece son girdiğim guildde off oldu ondan. Öyle aman aman bir tarafı yok. Karakter yaratmaysa mesele aionın üzerine tanımam. Bunda bir spec çeşitliliği var. O da herkes oyunu öğrendikten sonra herkesin aynı specle oynamasına dönebilir. fps acayip düşük. Oyun devamlı takılıyor. Portalda ve ya heartstone da bir sefer de gidemiyorsun gideceğin yere %93 te kalıyor alt tab yapıp tekrar giriyorsun anca o şekil giriliyor.

PvP için 50 dk bekliyorsun bazen.
Ha bak en gıcık olduğum şeyi unuttum. AFK oldun diyelim oyun kapanıyor.
  • 0

#19 cimbomlu

cimbomlu

Sergeant

• Members
  • 50 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 10:55 ÖS

rift bende oynadım elle tutulur bir yani yani yok gerekesiz yapimlardan biri yakında f2p olur
  • 0

#20 Nariell

Nariell

Senior Sergeant

• Members
  • 143 İleti

Yazma tarihi: 02 Mayıs 2011 - 11:05 ÖS

Yeni mi anladınız allaseniz.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı