İçeriğe git

Resim
- - - - -

Zul Kimdir?

• Please log in to reply
Bu konuya 15 yanıt gönderildi

#1 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 02:24 ÖS

Uzun zamandır lore bölümünün hali içler acısı.Sanırım benim gibi pek çok kişi bu forum ile olan organik bağını koparmış.Geçenlerde aklıma bir şey takılmıştı araştırırken karşıma inanamadığım şeyler çıktı.

Zul kelimesi kadim bir çok Troll yerleşiminde ve bir çok kişide ön ad olarak kullanılıyordu.Düşündüğüm zaman bu Zul önemli bir kişi veya varlık olmalı diye düşündüm.Ya bir Loa ya da Tarihten bir kahraman olabilirdi.Bende bu düşünce uzun zamandır vardı.

En önemli destek noktası oyundaki Altar of Zul(Zul'un sunağı) ve Eye of Zul'du(Zul'un gözü).

Oyunda karşımıza Zul ön adını alan bir çok kişi ve yerleşim birimi karşımıza çıktı.Bu Zul troll tarihi için önemli biri olmalıydı.Zul'Aman, Zul'Gurub, Zul'Farrak, Zul'Drak, Zul'Kinda,Zul'jin bu kadar çok şehre ve kişiye adını veren ne olabilirdi diye düşünmeye başladım.

Zul'un tarihte gizemli bir kahraman olduğunu çıkardım.Rise of Zandalari ile birlikte öngörülerim bir bir gerçekleşti.

''Led by a mysterious prophet known only as Zul, the Zandalari have issued a call to Azeroth's embattled troll populations: unite into a single mighty empire and save their race from extinction.''

Özeti, Azerothtaki güç durumdaki troll nufusuna bir mesaj yollamış.Tek güçlü imparatorluk altında birleşin ve ırkımızı soykırımdan kurtarın diye.

Aklıma Zul lider olmuşken Rastakhan'a ne oldu sorusu geldi.Onun hakkında çeşitli söylentiler var.Kral Rastakhan ya devrildi ya da Zul'un yolunu gönüllü olarak seçti.Belki Zandalar halkı artık ırklarına yapılan zülmden bıktı ve Zul'un önderliğinde birleşti.

''With the information that the Zandalari efforts are being led by Zul, it leaves King Rastakhan's fate in question. It could be possible that King Rastakhan has decided to follow Zul's lead or could of been overthrown by Zul.''

Benim merak ettiğim şey acaba bu Zul efsanelerde geçen adına sunaklar tapınaklar yapılan Zul'mu yoksa onun adını kullanan sıradan biri mi? Eğer gerçek Zul ise çok uzun süre yaşaması gerekir.

Ve ya bu adamın karizmatik kişiliği yüzünden ona tarihteki kahramanları Zul adı verilmiş olabilir. Aynı Güney Amerikada İspanyol Sömürgesine karşı savaş açan José Gabriel Condorcanqui'nin son İnka Kralı Tupac Amaru olarak anılması gibi.....

Túpac Amaru - Wikipedia, the free encyclopedia

Túpac Amaru II - Wikipedia, the free encyclopedia

Zul konusu gizemli acaba gerçekten üste bahsettiğim gibi Zul'un ünvanını mı taşıyor? Yoksa gerçek Zul mu? Gerçek Zul olduğu konusunda olanak dahi veremiyorum.Zul aynı José Gabriel Condorcanqui gibi tarihteki bir kahramanın adını kullanıyor.En azından benim görüşüm böyle.

Ölümsüz olmayı sağlayacak ne olabilir ki? Dünya ağacı mı? Fel enerji'mi Arcane'i uzun süre kullanamayan troller arcane'nin yozlaşmış halini nasıl kullansınlar? Yoksa Zul yetenekli bir simyacıda Ölümsüzlük iksiri felan mı yaptı?

Bu üç ihtimal olmadığına göre karşımızda Zul kadim zamanlardaki Zul'un ünvanını kullanan birisi.

Troller yeniden Tek ve Güçlü bir ulus olma yolunda ilerliyor.Yakında Zandalar adasına ve diğer Troll yerleşimlerine İttifak ve Guruh orduları saldırabilir.Guruhun içindeki Troll kabileleri Zul'un çağrısına nasıl karşılık verecekleri ise belirsiz.

Troll tarihinin kayıp sayfalarından biri daha açığa çıktı.....
  • 0

#2 wasabi

wasabi

Lieutenant General

• Members
  • 1.747 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 04:42 ÖS

çakma zul degildir bana göre bu kadar yüceltilen bir kahramanın kolay kolay ölücegini zannetmiyorum büyük bir ihtimal ilk troll savasından sonra ortadan kaybolmus olabilir ve blizz bu karakterin ekmegini yemek istiyor gibi duruyor zaten etrafta yeni bir troll raidi olucagı söylentileri var bu eski instanceler sırf buna hazırlanmak için geri koyuldular diyorlar
  • 0
Nothing is true. Everything is Permitted

#3 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 05:52 ÖS

Wasabi ırkların belli bir yaşam süreleri var.Troll ırkı ise ölümsüz değil.Bilinen ilk imparatorluk 16.000 yıl önce ikiz imparatorluklar.Amani ve Grubashi.Amani ve Grubashi ayrılmadan önce tek bir merkezden Zandalar İmparatorluğu olarak yönetiliyorlardı.Zandalar ne zaman kurulup ayrıldı bilinmiyor.Yani bu adam en kötü ihtimal ile 20.000-25.000 yaşaması gerekiyor.Çünkü Zandalar efsanelerinde geçiyor.Ölümsüzlüğe ulaşmak pek mümkün gözükmüyor.Üstelik ırkı katliamlara soykırımlara uğrarken toplum yozlaşırken böyle bir kişilik on binlerce yıl boyunca köşesinde beklemez.Dediğim gibi bence Zul adını kullanan sıradan birisi.Aynı José Gabriel Condorcanqui'nin son İnka Kralı Tupac Amaru olarak anılması gibi.Zaten blizzard Troll hikayesi bir zat İnka Aztec Maya toplumlarını ve Latin Amerikayı yansıtıyor.Zul'u tasarlarken José Gabriel Condorcanqui'den etkilenmişler diye düşündüm ilk baş.

Konu Shamanisticure tarafından 17 Nisan 2011 - 05:59 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#4 hayriputur

hayriputur

Sergeant

• Members
  • 68 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 06:22 ÖS

Yabir loa ise bazı loalar ölümü yenebiliyordu...
  • 0

#5 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 06:44 ÖS

Canlı kanlı Troll söz edildiğine göre.Rastakhan ve yönetiminin Troll dünyasına duyarsızlığı yüzünden onu devirmiş veya Rastakhanı ona hizmet etmeye zorlamış.
  • 0

#6 wolcan0

wolcan0

Scout

• Members
  • 124 İleti
  • Locationİzmir,Karşıyaka,Balçova

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 06:57 ÖS

sallıycamda öyle fikrimi beyan edeyim dedim.

belkide kutsal ruh gibi birşeydir ve belli yerlere ve kişilerin içinde yaşadıgına inanılıyordur.
misal tanrının bir parçası o liderin içinde yasıyor diyor olabilirler.
veya kutsanmış kelimesine karşılıkta zul kullanıyor olabilir
  • 0

#7 wasabi

wasabi

Lieutenant General

• Members
  • 1.747 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 07:15 ÖS

Wasabi ırkların belli bir yaşam süreleri var.Troll ırkı ise ölümsüz değil.Bilinen ilk imparatorluk 16.000 yıl önce ikiz imparatorluklar.Amani ve Grubashi.Amani ve Grubashi ayrılmadan önce tek bir merkezden Zandalar İmparatorluğu olarak yönetiliyorlardı.Zandalar ne zaman kurulup ayrıldı bilinmiyor.Yani bu adam en kötü ihtimal ile 20.000-25.000 yaşaması gerekiyor.Çünkü Zandalar efsanelerinde geçiyor.Ölümsüzlüğe ulaşmak pek mümkün gözükmüyor.Üstelik ırkı katliamlara soykırımlara uğrarken toplum yozlaşırken böyle bir kişilik on binlerce yıl boyunca köşesinde beklemez.Dediğim gibi bence Zul adını kullanan sıradan birisi.Aynı José Gabriel Condorcanqui'nin son İnka Kralı Tupac Amaru olarak anılması gibi.Zaten blizzard Troll hikayesi bir zat İnka Aztec Maya toplumlarını ve Latin Amerikayı yansıtıyor.Zul'u tasarlarken José Gabriel Condorcanqui'den etkilenmişler diye düşündüm ilk baş.

dedigin doğru belli bir yaşam süreleri var lakin warcarft dünyasında ölümsüzlük imkansız degil zor ama imkansız degil sen diyordun trollerle ilgili herhangi bir şekilde hasar görmüs uzuvlarını yeniden oluşturabiliyorlardı belkide Zul bunu daha ileri götürmüştür warcraft'ın loresi istenildigi gibi şekillendirilebilir.
  • 0

#8 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 17 Nisan 2011 - 08:11 ÖS

O dediğin çok zorlama olur diye düşünüyorum.Ama yani Fantastik Kurgu evren sonuçta.
  • 0

#9 Makaveli

Makaveli

General

• Members
  • 2.038 İleti

Yazma tarihi: 18 Nisan 2011 - 02:16 ÖS

Guzel bi konuya parmak basmissin , bende bu konuyu ve rastakhan`in gidisatini wow forumlarinda baya tartisim . hatta wow`u azaltma ve birakma derecesine getiren olayda bu oldu. Troller`in kadim krali Rastakhan`i kotu yaptilar , Varian gibi basit bi kral degil bu , azeroth ve wow evreninin en dikbasli ve vahsi ve kendi iclerinde bile birbirlerine kin kusan troll irklarinin hepsinin ortak ve ruhani kral olarak saymasi bu varligi basit bise yapmaz. Ve wow RPG`dede Keeper of all Troll lore , yani Butun Troll tarihinin koruyucusu dendigine gore , en az Malfurion vs. hatta onlardan daha yasli olmasida muhtemel. Night Elf-Troll iliskisini aydinlatabilcek kisi odur , Zul daha cok Kahin gibi bir ruhani kutsal kisidir kanimca , nasi Ahmedinecad Iran`in lideri ama ruhani liderlerininda Humeyni olmasi gibi, Bu arada olumsuzluge gelince Wow`da birazcik olarakda olsa bilimsel acidan bakilirsa Troll`lerin olumsuz yada Elf`lerden daha fazla yasamasi lazim. Nedenmi ? Cunku kendini yenileme yetenekleri var yani organlari surekli kendini yeniyerek cok gec yaslaniyor , hastalik vs. leri hemen yeniyor. Ornek = Wolverine .
  • 0

#10 laptu

laptu

Scout

• Members
  • 3.395 İleti

Yazma tarihi: 18 Nisan 2011 - 03:53 ÖS

Kendilerini yenileme yetenekleri sadece efsane gerçekten öyle bir hücre yenilemesine sahip olsalar 70 yıl yaşamazlardı ölümsüz olurlardı.Sakatlanma yok yaşlanma yok kör olma yok gerçek anlamda ölümsüzlük.Kral Rastakhanda ölümsüz değil.Sadece 40-50 yıldır Zandaları yönetiyordur diye tahmin ediyorum.Oda 20 yaşında tahta çıktıysa.Nelflerin ölümsüzlüğü ataları Trollerin mirası değil(Gerçekten böyle bir şey olduğu tartışma konusu) sonsuzluk kuyusunun gücüdür.Sonradan kuyunun yerini dünya ağacı.Dünya ağacı yok olduğu için ise şu an ölümlüler.Bazı druidler yeniden ölümsüz olabilmek için yeni dünya ağacını yaratmaya çalıştılar.
  • 0

#11 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 18 Nisan 2011 - 08:48 ÖS

Sayenizde baya bişey öğreniyoruz. Güzel paylaşım teşekkürler. Tartışmalar bile bilgi verici...
  • 0

#12 wasabi

wasabi

Lieutenant General

• Members
  • 1.747 İleti

Yazma tarihi: 18 Nisan 2011 - 10:51 ÖS

Kendilerini yenileme yetenekleri sadece efsane gerçekten öyle bir hücre yenilemesine sahip olsalar 70 yıl yaşamazlardı ölümsüz olurlardı.Sakatlanma yok yaşlanma yok kör olma yok gerçek anlamda ölümsüzlük.Kral Rastakhanda ölümsüz değil.Sadece 40-50 yıldır Zandaları yönetiyordur diye tahmin ediyorum.Oda 20 yaşında tahta çıktıysa.Nelflerin ölümsüzlüğü ataları Trollerin mirası değil(Gerçekten böyle bir şey olduğu tartışma konusu) sonsuzluk kuyusunun gücüdür.Sonradan kuyunun yerini dünya ağacı.Dünya ağacı yok olduğu için ise şu an ölümlüler.Bazı druidler yeniden ölümsüz olabilmek için yeni dünya ağacını yaratmaya çalıştılar.

zamanında unutulmus seyler yeniden kazanılabilir en basitinden troll druidler zamanında druidlik trollerde olan birseyken unutuluyor ama sonra geri geliyor sonuçta dedigin gibi fantastik bir evren ucu herseye çıkabilir blizz gamon aslında sergeras dese ilk önce güzel bir laf edip sonrada yapıcak birsey yok deriz
  • 0

#13 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 19 Nisan 2011 - 10:51 ÖÖ

Troller bu evrende çok merak uyandıran ve bir sürü gizem taşıyan bir ırk. Yakında çoğu gizem çözülecektir. O zaman troller hakkında merak edilen birçok şey açığa çıkacaktır. Bunun örneklerini yavaş yavaş görmeye başladık. İlerde hangi gizemlerinin ortaya çıkacağı belli değil. Ama çıkacak olan trolleri anlamamızı ve öğrenmemizi sağlayacaktır.
  • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#14 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 20 Nisan 2011 - 04:31 ÖÖ

Troller bu evrende çok merak uyandıran ve bir sürü gizem taşıyan bir ırk. Yakında çoğu gizem çözülecektir. O zaman troller hakkında merak edilen birçok şey açığa çıkacaktır. Bunun örneklerini yavaş yavaş görmeye başladık. İlerde hangi gizemlerinin ortaya çıkacağı belli değil. Ama çıkacak olan trolleri anlamamızı ve öğrenmemizi sağlayacaktır.

abi iki yıl böyle devam ederse sana tapacağım cidden. allah korusun şirkten neyse. şu yazıya bak. bir insanın tüm postları böyle mi olur. zero knowledge. lots of trope and literature.

sevgülü shamanistik.

bu konu benim de ilgimi çekmişti ve araştırınca senin yazdığın bilgilere erişmiştim. şimdi ben tabi üşeniyorum sen emek vermişsin yazmışsın buraya ama üç beş kişi dışında kimsenin okumayacağını bilmek bana koyuyor. sana da koyuyordur. uzun lafın kısası

bende bir kaç link atayım.

http://us.battle.net...opic/2301631197

http://us.battle.net...opic/2301720366

http://us.battle.net...opic/2369744288

ayrıca yeni gelecek 4.1 questlerine de bakmak lazım. ptr oynamıyorum. live a gelince bakarım. orada da yüksek ihtimal zul ile ilgili bilgiler olur zira patchin adı rise of the zandalari idi sanırsam

There is no Deathwing, only Zul.
There is no Zul, only Zul.

şu linki vermeden geçemeyeceğim. bu noktaya kadar gelen herbir insanı güldürür. hala gülüyorum.

Konu podaydr tarafından 20 Nisan 2011 - 04:43 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#15 Khellix

Khellix

Senior Sergeant

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 24 Nisan 2011 - 06:12 ÖS

abi iki yıl böyle devam ederse sana tapacağım cidden. allah korusun şirkten neyse. şu yazıya bak. bir insanın tüm postları böyle mi olur. zero knowledge. lots of trope and literature.

ahaha,bir bakiyim dedim siteye dönmüşün. Bu arada ben cloudblood'u çok seviyorum,gereksiz neşe veriyor adama :D geniş ailedeki ulvi gibi.Çok iyiniyetli aslında,itinayla post kasar...bu arada Öldüm len gülmekten akşam akşam :)

neyse post'u dağıtmayalım,emeğine sağlık şaman---Troll'ümü yaptım.
  • 0

#16 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 25 Nisan 2011 - 11:11 ÖS

bende seviyorun. cloudblooda epeydir laf atarım. üslubumu bozduğum da olmuştur. bir kötü sözünü görmedim. cloudblood+1
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı