İçeriğe git

Resim
- - - - -

Blizzard'ın Kendini Geliştirme Konusundaki Eksikliği

• Please log in to reply
Bu konuya 11 yanıt gönderildi

#1 klklkl

klklkl

Senior Sergeant

• Members
  • 127 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 09:21 ÖÖ

Arkadaşlar merhaba,

Son zamanlarda wow üzerine aklımı meşgul eden daha doğrusu orjinal birşey görememekten dolayı oyunu bırakma kararı aldığım birkaç noktayı paylaşmak istiyorum. elbette ki hemfikir olacağım ya da tezat düşeceğim forum kullanıcıları olacaktır. maksat oyunun gidişatıyla ilgili fikir belirtmeye yardımcı bir başlık oluşturmak.

Evvela ilk çıktığı zamanlardan beri oyunu takip eden bir kişi olarak, geçen süre zarfında oyun yaratıcılarının hayal gücünden yoksunluğu ve neredeyse 10 sene öncenin kaymağını hala basit değişikliklerle yemeye çalışan blizzard'ın bu tutumu beni son derece rahatsız ediyor. fakat kaymağın son kullanma tarihi dolmak üzere.

oyun teknolojilerinin son derece gelişmeye açık olduğu bir dönemde blizzard'ın pek çok açıdan yerinde sayması acı bir gerçek. piyasaya görsel ve oynanabilirlik açısından son derece tatmin edici pek çok oyun sürülüyorken, blizzard kendini geliştirebilme konusunda son derece üşengeç olmasını ben tarifleyemiyorum.

Cataclysm gelecek diye heyecanla beklediğimiz bir paket de fos çıkmış durumda. 3 tane raid haricinde adam akıllı bir değişiklik yapıldığından bahsetmek gerçekten güç. üşengeçlik o kadar hat safhada ki yeni dungeonlar geliyor diyerek eski dungeonları süsleyip önümüze koydular. özellikle şu son patchde gelen rise of zandalari dungeonları, eski zul aman ve zul gurub'u sanki yeni üretilmiş havasında önümüze sürmelerini insanları aptal yerine koymak olarak algılıyorum.

işte bu noktada canım çok sıkıldığı ve orjinal birşeyler göremiyor olduğum için oyunu bırakma kararı alıyorum. birkaç sene sonra böyle gittiği taktirde wow, şuanda açıp bir dos oyunu oynamak gibi olacak. bu konuda forum kullanıcıları olarak siz de fikirlerinizi belirtin. yoruma açık bir konu olduğu için karşılıklı fikir alış verişinde rahatlıkla bulunulabilir.
  • 0

#2 ancientsign

ancientsign

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.012 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 09:50 ÖÖ

Cataclysm ile beraber köklü bazı değişiklikler olsa ve benim çok hoşuma gitse de genel anlamda yaratıcılıklarını sanki çıkarmaya hazırladıkları oyunlar için kullanıp World of Warcarft'ı geri plana koyduklarını düşünüyorum...Genel hatlarıyla yetersiz değişiklikler veya eski yerleri getirme konusunda sana katılıyorum..Tek katılmadığım nokta var o da görsellik,oynanabilirlik kısmı...O da zevk/renk olayına giriyor :)

Güzel grafik,üç boyut,ps,xbox,mükemmel detaylar...ve benzerleri bunların hepsi şeytan işi,gavur fikirleri...Lütfen çocuğunuza amiga,commodore,dos oyunları oynatın oynatmayanları uyarın :) Bir arkadaşım zar zor ucu ucuna getiriyor ayı adam plazma ekran ve ps3 falan almış..Sınırsız param olsun sittin sene 1995'ten sonraki birşeyi almam arkadaş! :)

Bilgisayar piyasası çok bozuldu caanım...Teknoloji=Kalitesizlik..
  • 0

#3 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 11:12 ÖÖ

ya şey var bir de. şimdi biz bu night elflerle humanlarla savaşıyoruz. ama night elflerin kahramani Malfurion ile bizim kahramanimiz Thrall el ele dünyayı kurtarmaya çalışıyor. buradaki asıl mal malfurion mu biz mi blizzard mı hepsi mi düşünmek istiyorum.
  • 0

#4 hanua

hanua

Lieutenant General

• Members
  • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 11:17 ÖÖ

Benim merak ettiğim World Of Warcraft'ta "World"un ne ara önemini yitirdiği. Şehirde dur, dungeona gir level kas, ah'den malzeme al meslek kas, arenaya gir item al... eeee nerde world??
  • 0
Benim dotum pıt pıt vuruyor abi-Ezekeel
AMİNTOBELLO

#5 klklkl

klklkl

Senior Sergeant

• Members
  • 127 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 12:00 ÖS

Benim merak ettiğim World Of Warcraft'ta "World"un ne ara önemini yitirdiği. Şehirde dur, dungeona gir level kas, ah'den malzeme al meslek kas, arenaya gir item al... eeee nerde world??

blizzard yıllardır oyuna adam akıllı birşey katmıyor. dediğin gibi sürekli aynı mekanik üzerine oynuyoruz. gerçi bir yerde oyunun orjinalliğini koruması için bu mekaniğin olması şart fakat oyun sürekli bir kısır döngü içinde kalıyor, gelişemiyor. dolayısıyla oyunu oynayan kişilerde sürekli aynı şeyleri yapmak zorunda kalıyor. bütün gün orgrimmarda pineklemek gibi. bir öncekinde dalaran vardı, saatlerce boş boş takılıp oyun oynuyoruz sayıyorduk kendimizi. raidler desen, ben şahsen kusmak üzereyim her hafta bwd, bot girmekten. pvp, arena ezbere gidiyor. karşına bir süre sonra gelen setuplara göre ne yapacağını yalamış yutmuş hale geliyorsun. hakikaten katılıyorum, "eee" ?
  • 0

#6 St-Ghost

St-Ghost

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 116 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 12:02 ÖS

Görseller konusunda bende katılmıyorum. Oyunu High ya da Ultra grafiklerde oynadınız zaman çok keyifli bir görsel şölen sunuyor(en azından benim için öyle). Ayrıca WoW'un grafik konusunu bu denli geri plana atması yine ticari bir bakış açısından kaynaklı. Sonuçta bu oyunu düşük donanıma sahip kişilerde oynuyor. Grafikler değiştiğinde güzel bir görsel olacak fakat oyuncuda kaybedicek.

Misal çoğu arkadaşım 10 man raidi zar zor yapıyor. 25 man raidi pc'leri kaldırmıyor : )

Kendisini geliştirme konusunda hemfikirim. Eskileri derleyip yeniden önümüze koyuyorlar. Çok özenilmeden, vakit kazanmak için yapılan değişilikler. Eski raidleri önümüze koyuyorsunuz bari itemleride aktarın. Blackwing'te Ashkandi'yi görünce ne kadar da sevinmiştim. WoW'un yaratıcılığından çok uzaklarda tier'lar yapıcaklarına eski t2'leri geri getirsinler daha iyi. Şahsen Paladin T2'lerine hayranım. Cata'ya uyarlasalar hiç rahatsız olmam. Aksine böyle basit modellemelerin yerine onları tekrardan kullanmaktan mutlu olurum.
  • 0

#7 klklkl

klklkl

Senior Sergeant

• Members
  • 127 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 12:18 ÖS

evet son derece haklısın fakat benim görsellikten kastım grafiklerle ilgili değil pek. seninde dediğin gibi oyunun grafik kalitesi fena değil aslında ama kasmaması için özellikleri minimuma çekip oynamak gerekiyor o zaman da bana half life'ın ilk çıktığı zamanki görselliğini hatırlatıyor :) daha çok hayal gücüne dayalı özgün şeyler orta koyabilirler aslında. tierler de dahil oyun başladığından beri elle tutulur gözle görülür adam gibi değişiklikler olmadı bu yönde. hep aynı stil, hep aynı şeylerin kıyısını köşesini değiştirip öne sürme ihtiyacı falan bana çok yavan gelmeye başladı. yaklaşık 10 senedir aynı muhabbet ortada dönünce insan kendini enayi gibi hissetmeye başlıyor açıkçası :)
  • 0

#8 Nameless

Nameless

Üye

• Members
  • 106 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 02:35 ÖS

Süleyman demirellin sözü aklıma geldi başka güzel oyun varda biz mi oynadık.:)
Wow dan daha güzel bi oyunla karşılaşmadım mesela rifti denedim dün grafikleri iyi hoş ama oynanını yavaş geldi bana oyunu motoru yavaş ve grafikleri sadece düz yapmışlar yerde ot bile yok :) Blizzard önümüze yeni mmo sunana kadar wow cuyuz mecburen.Gerçi ben battlefield 3 ü bekliyorum o çıksın wow a bi süre ara verecem Battlefield 3 akar yani :) Tavsiye ederim fps severlere grafikler gelmiş geçmiş en grafiklşer ve binaların yıkılışını felan çok gerçekçi yapmışlar.
  • 0

#9 Snefruh

Snefruh

Sergeant

• Members
  • 51 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 03:10 ÖS

Kendisini geliştirme konusunda hemfikirim. Eskileri derleyip yeniden önümüze koyuyorlar. Çok özenilmeden, vakit kazanmak için yapılan değişilikler. Eski raidleri önümüze koyuyorsunuz bari itemleride aktarın. Blackwing'te Ashkandi'yi görünce ne kadar da sevinmiştim. WoW'un yaratıcılığından çok uzaklarda tier'lar yapıcaklarına eski t2'leri geri getirsinler daha iyi. Şahsen Paladin T2'lerine hayranım. Cata'ya uyarlasalar hiç rahatsız olmam. Aksine böyle basit modellemelerin yerine onları tekrardan kullanmaktan mutlu olurum.

Dediklerinin çoğuna katılmakla beraber şunu söylemek istedim, senin dediğin gibi eskileri düzenleyip getirseler (ki ben de sevinirim), bu sefer de bir kısım diyecek ki, eski şeyleri tekrar pişirip önümüze getiriyorlar. Tıpkı şu an olduğu gibi.

Görsellik konusunda da ben ve bir çok arkadaşım da iyi görsellik=iyi oyun demek olmadığı kanaatindeyiz. Kaldı ki, Warcraft'ın kendine ait bir stili var görsellik olarak, bu değiştireceklerini sanmam, değiştirmelerini de istemem sanıyorum.

Bir de "klklkl" arkadaşımız demiş ki;

"piyasaya görsel ve oynanabilirlik açısından son derece tatmin edici pek çok oyun sürülüyorken"

Ben buna da katılmıyorum. Eğer gerçekten öyle olsaydı WoW hala bu kadar oynanmazdı. Zaten sorun da bu, Blizzard'ın yaptığı hatalara rağmen onu yerinden edecek bir oyun hala çıkmadı. Bir oyun çıkıyor, millet heves edip ona geçiyor bir umut, deniyor 1 ay, 2 ay, beğenmeyip WoW'a geri dönüyor.

Lütfen söylediklerim yanlış anlaşılmasın, kimseyle tartışmak amaçlı yazmıyorum. Amacım konuşmaya farklı bakış açıları getirmek.

Konu Snefruh tarafından 12 Mayıs 2011 - 03:47 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#10 wasabi

wasabi

Lieutenant General

• Members
  • 1.747 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 04:06 ÖS

assassin's creed revelations ve diablo 3'ün çıkmasını bekliyorum zaten bu 2si çıksın wowu direk silicem pcden o kadar diyorum
  • 0
Nothing is true. Everything is Permitted

#11 setu2269

setu2269

Senior Sergeant

• Members
  • 167 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 04:39 ÖS

Wow suan mmo da diğer oyunlara göre daha stabil ve oynanabilir diye düşünüyorum..

Grafikleri oyunun oldukca iyi hayalimsi ( masalımsı bir havası ve hoş oluyor ) gerçekci grafikler bir mmorpg hayal kırıklığı yaratabilir malum wow'un şuanki alt yapısını itemler world ve dahasına age of conan benzeri bir grafik motoru yerleştirirseniz sanıyorum oyun boyutu sınırları hayli zorlar ki şuan bile oyun oldukca büyük bir boyutta ..

Birde alışkanlık olayı var işin kolay kolay kimse alışkanlıklarından vazgeçmez yenilik demek wow için buna katalanamayacak kullanıcılarını kaybetmek demek .. Görün ki wow değişikliği diablodan sonra gelecektir blizard diablo ile test edicek aslında yeni rpg motorunu diablodan aldığı olumlu yanıta göre yeni mmosunu sürücektir piyasaya diye düşünüyorum..

Bana sorarasnız suan wowa rakip olabiliecek bir oyun geliyor aslında oda guild wars 2 mutlaka buna karşı blizzard'ın bir atağı olucatır.. Sitesine girip bakarsanız blizzardın guild wars 2 den neden çekindiğini görürsünüz..

Herkeze iyi oyunlar şuan en iyisi wow..
  • 0

#12 xylocopa34

xylocopa34

Üye

• Members
  • 55 İleti

Yazma tarihi: 12 Mayıs 2011 - 05:10 ÖS

Açıkcası grafikleri gayet güzel çok güzel grafik istiyorsanız allods online var ama yok wowun yerini tutmuyor ve ben sadece 3 tane raidle kalacağını sanmıyorum koskoca paketin 4.2de bildiğim kadarıyla yeni raidler geliyor öyle direk 4.1 ile tüm raidleri önümüze koysalar anlamı olmazdı bi tek setleri beğenemedim.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı