İçeriğe git

Resim
- - - - -

Yönetime açık mektup

• Please log in to reply
Bu konuya 150 yanıt gönderildi

#21 Benegesseritus

Benegesseritus

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.244 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 12:16 ÖÖ

Uzun zamandır "demir yumruk" diye tabir ettiğiniz şekilde yönetilmiyor forum. Hatta direkt "yönetilmiyor" bile denilebilir.

Zamanında iyi-kötü bir şeyler yapılmak istendi. Kimi başarılı kimi başarısız oldu, o ayrı bir konu. Kimileri taktir etti, kimileri köstek oldu o da ayrı bir konu.

Bazı şeyler belli bir düzende aksın istendi. Bunun için bazı şartlar vardır. Eğer bir yerde bir düzen istiyorsanız (düzgün olmak fiilinden türeyen düzen, yanlış anlamayın) mutlaka bir kurallar dizisi, uygulatanlar, uygulayanlar ve üzerinde uygulananlar, düzene uyulmaması durumunda ise uygulanacak yaptırımlar olmak zorunda. Basit bir forumdan tutun da büyük şirketlerin ve hatta devletlerin idaresinde de bu böyledir. Kimi yerde yazılı teamüller vardır, uygulanır; kimi yerde sözlü teamüller vardır, uygulanır. Her iki durumda da düzene uyulmaması durumunda yine uygulanan bir takım yaptırımlar vardır.

Forumumuzda uygulanan kuralların -eğer anlayarak okursanız ve üzerinde birazcık düşünürseniz- gerçekten çok yasakçı olmadığını görürsünüz. Orada yer alan maddeler, herhangi bir konuda yayın yapan büyük-küçük, eski-yeni herhangi bir forumdaki kurallardan farklı değil. Kuralların yorumlanması elbetteki kişiden kişiye değişir. Ben kuralları yazarken mümkün oldukça yoruma açık olmasını istedim. Uygulayanların daha fazla inisiyatif göstermesini istedim ve bunu her fırsatta yazdım. İçinizde mod vb. gibi yöneticilik yapmış olanlar da var. Eğer düzenli olarak mod zone'yi takip etmişseniz bunları görmemiş olmanız mümkün değil. Neyse, inisiyatif konusunda maalesef bazı arkadaşlarımızın geçmişte abartıya kaçtığı doğru, gelecekte de abartıya kaçılacağı su götürmez bir gerçek. Çünkü "inisiyatif" denen olgu insanların karakterleriyle, kişilikleriyle özdeşleşmiş bir bütündür.

Bütün bunlar aslında bir düzenin oturtulabilmesi içindi. Ancak -şu an olduğu gibi- geçmişte bunu -her ne hikmetse- baskıcı, faşizan, burnundan kıl aldırmayan, astığı astık kestiği kestik bir yönetim tarzı olarak algılayanlar, daha doğrusu o şekilde kabul etmek isteyenler oldu. Bu olacak da, şimdi bunlara aslında öyle olmadığımızı anlatmak da zor olacak.

Malkavianın karşılaşmış olduğu durum (konu silinmesi) geçmişte çok daha sık rastlanan bir durumdu. Şu an çok mecbur kalınmadıkça uygulanmamasını istediğimiz bir seçenek, ilk mesaj sahibinin -yani konuyu açan kişinin- silinmesi yönünde bir isteği bile olsa. (artık sıkça da uygulanmıyor silinme işlemi). Onun yerine gerekli postların editlenmesi, editlenen konu içine gerekçesinin yazılması daha uygun. Bu konuda tüm inisiyatif ilgili arkadaşlarda.

Malkavian, yapıcı ve yıkıcı eleştirilerin foruma neler katıp katmadığını sormak istedim.. Zannetmiyorum ki dünyanın herhangi bir yerinde "yıkıcı" yorumlar, yazılar, davranışlar vb. "olumlu" katkıda bulunsun. Bu forumda, maalesef, birçok kişiden, yine maalesef ki yönetici arkadaşlarımızın sayısı hiç de az değildi, o kadar çok "yıkıcı" yönde eleştirilere maruz kaldık ki! Kimi zaman gerçekten sadece boşa küre çektiğimizi düşündüğümüz zamanlar da oldu, kimi zaman gerçekten sizlerin tabiriyle "demir yumruk"la yönetmek gibi düşüncemiz de oldu, kimi zaman da gerçekten forumu kapatıp "sen sağ ben selamet" demek istediğimiz anlar da oldu. Ama bunlar çözüm mü, hayır tabiki de.

ancientsign, şimdi de az değil mod sayısı; ancak bir şekilde ilgilenilemiyor, Kimseyi bu konuda eleştiremem, herkes aslında görevini biliyor, ne yapması ne yapmaması gerektiğini biliyor. Ancak insanları işi gücü evi barkı okulu vb. derken foruma ayırabildikleri zaman azalıyor, girdikleri zaman da çok fazla duramıyorlar.

Arkadaşlar, kimden gelirse gelsin, "yapıcı" her türlü eleştiriye açığız. Herhangi bir konuda herhangi bir fikriniz varsa, anlatamam ama uygulayabilirim diyorsanız buyrun yetki vereyim size. Daha zayıf kaldığımızı, daha kötü idare ettiğimizi, daha fazla yanlış yaptığımızı düşünüyorsanız ve siz bunu tersine çevirebileceğinize inanıyorsanız buyrun, kendi yetkilerimi seve seve sizlere devretmeye hazırım. Öyle veya böyle yaklaşık 3 senedir bu forumda yöneticiyim, kimleri gördüm kimleri. Saman alevi gibi yanıp sönenleri, aslan gibi kükreyip sesi çıkmayanları... Ama ciddiyim, gerçeken fiili olarak yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen benimle iletişime geçiniz.

Saygılarımla,

İsmail
  • 0

#22 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 12:53 ÖÖ

Malkavianın karşılaşmış olduğu durum (konu silinmesi) geçmişte çok daha sık rastlanan bir durumdu. Şu an çok mecbur kalınmadıkça uygulanmamasını istediğimiz bir seçenek, ilk mesaj sahibinin -yani konuyu açan kişinin- silinmesi yönünde bir isteği bile olsa. (artık sıkça da uygulanmıyor silinme işlemi). Onun yerine gerekli postların editlenmesi, editlenen konu içine gerekçesinin yazılması daha uygun. Bu konuda tüm inisiyatif ilgili arkadaşlarda.

bu insiyatif konusunda ortak bir politika belirlemek daha yararlı olabilir diye düşünüyorum..

çünkü bir başlığın silinmesi, negatif ya da pozitif, hiçbir sonuca bağlanmadan çöpe atılması ve içinde bulunulan halin devamlılığını sağlıyor..

bunun dışında, bugün uzun uzun cevap yazmaya uğraştığım bir başlığın silinmiş olmasınında getirdiği hal ile fazlaca yönetime yüklenmiş olabilirim. en nihayetinde yönetim, imkanlar dahilinde birşeyler için çabalayan bir grup insan... fakat bazı noktalara dikkat çekilmesi de gerekliydi diye düşünüyorum..
  • 0

#23 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 12:58 ÖÖ

bence birşeyin foruma faydası var mı yok mu diye uraşmaktansa pratik faydaya bakmak lazım. yani malkavian mesela öyledir böyledir kurallara aykırı değildir. adamın açtığı konulara bakarız. deriz ki lan adam harbici iş yapmış sonr birine bakıyorum. adam bana saydırıyor. açtığı bir konu bile yok. olanlarda ya şöle oldu napsam böle oldu napsam. bu adama hiçbir şekilde değer vermem. çok pragmatik olup öle kurallara bakmıyorum. forumda ciddi katkısı olanın başımın üstünde yeri var. hepbuna göre davranıyorum. foruma üye olduğumdan beri ciddi katkı yaptığımı düşünüyorum ayrıca. umarım herkes öyle düşünüyordur.
  • 0

#24 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 01:07 ÖÖ

ortalığı karıştırmak istemem ancak, hiç bir şey bir anda başka bir şeye dönüşmez.

forumda da böyle oldu, forum eskiden şöyleyken bugün bu haline bir anda geçmedi, yönetim olsun üyeler olsun herkes bi şey kattı da böyle oldu ve bu gidişat açık açık gösterdi kendini
lost çok bozdu muhabbeti cidden sıktı ama aynı o hesap oldu
önünü almadınız daha da çok bozdu
  • 0

#25 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 01:12 ÖÖ

arkasini aldik biz hhehe. türkiye de ne bozmadı ki
  • 0

#26 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 01:33 ÖÖ

memleket meselesine hiç girmeyelim :D

mesajın bundan sonrası "text wall" içerir yarısında bırakıcaksanız hiç başlamayın

ne bozmadıki meselesine şöyle bi açıklama getirmek isterim :D bariz bir olay var burda;
her forum, ilk kurulduğu andan itibaren hitap ettiği kesim ile, hitap ettiği kesimden forumu takip etmeye başlayan kişilerin bilgi birikimleriyle, forumu sahiplenen kişilerin bilgi birikimi vs. gibi etmenlerle evrimleşir. Ben bu foruma ilk üye olduğumda bu forum güzel bir çizgi tutturmuştu, ya da en azından bir yeni üye için güzel görünen bir çizgide ilerliyordu (yönetim de kopan fırtınalar pek dışarı duyurulmaz normal şartlar altında). fakat bu gidişat hep böyle sürecek zannedildi herhal, gerekli gereksiz mod alımları ve özellikle mod uzaklaştırmaları başladı, uzaklaştırma derken bir sürü mod alınıyordu sırf keyiften bu modların pek çoğu tekrar üye statusune getiriliyorlardı, bu neye sebep oldu? modluğu alınan kişiler foruma belirli bir katkıda bulunmuş ya da en azından forumu aktif olarak takip eden kişilerdi, sen daha bu kişiyi tanımadan modluktan atarsan bu kişi bu foruma küser, bu şekilde öncelikle aktif olan bazı üyeler foruma küstürüldü. fakat bu pek önemsenmemiş olsa gerek ki bu keyfi olaylar devam etti, daha sonralarda nasılsa işler yürüyor diye olsa gerek ki kaybedilen üyelerin yerine birşey kazanılmaya çalışılmadı, önceden aktif olarak paylaşımların aktığı forumlar özellikle en çok üye çeken class forumları, yeni başlayanlar bölümü ve lore bölümü aktif üyelerini yitirmeye başladı

yeni başlayanlara gidin araştırın herşeye konu açmayın dendi, daha sonra insanlar konu açmamaya başladı,
rotasyon isteyenlere gidin araştırın var bu dendi, class ile ilgili paylaşım yapan üyeler azalmaya başladı,
lore bölümünde gereksiz kavgalar vs,

ama bu olaylar hep kademe kademe gerçekleşti ve eğer bir üye olarak ben bu olayı gözlemleyebildiysem ve üst yönetim bunu görememişse burda ciddi bir sıkıntı vardır.
bunun önü alınmazsa bu daha iyiye gitmez

okuyanlara teşekkür ediyor, okuyupta beğenmeyenlerden özür diliyorum :D
  • 0

#27 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 01:41 ÖÖ

üst kademe ne ya :D kasma o kadar. bi kaç ay öncesine kadar bende moddum. değişmediyse eğer üst kademe diye birşey yok. ayrıca pek çok forumda yöneticilik yaptım. en insancıl yönetim wow-turk.te
  • 0

#28 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 01:55 ÖÖ

ben de moddum burda
sıkıntı o zaten
önüne geleni mod yaptılar :D
  • 0

#29 Rebell

Rebell

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.737 İleti
  • LocationViyana

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 01:59 ÖÖ

O degil de Lost cok bozdu ya.
  • 0

#30 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:01 ÖÖ

itachi yeniden mod olsun ya
  • 0

#31 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:02 ÖÖ

bu başlıkta zaten eskiden mod olaran 5 kişi var.. =)
  • 0

#32 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:04 ÖÖ

itachi yeniden mod olsun ya

istemsiz olarak sesli bir kahkaha attım bu saatte
inş birileri sövmüyordur akrabalarıma yoksa sorumlusu sensin
  • 0

#33 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:07 ÖÖ

eh bide böyle bir durum var, kimse mod olmakta istemiyor =)
  • 0

#34 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:18 ÖÖ

itachi bak avatarı değiştiron tanıyamıyorum sonra. değşitirmeiyn avatarları.

malkavian ezekeel ancientsign podaydr hanua yusufahemt16 rebell salvatore itachi beneg

hanua yusufahmet salvatore harici eski yönetim. 7 kişi edio. senin iq kaç bilader.
  • 0

#35 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:21 ÖÖ

malkavian ezekeel ancientsign podaydr hanua rebell itachi beneg

hanua yusufahmet salvatore harici eski yönetim. 7 kişi edio. senin iq kaç bilader.

ayküneküneeeısıssesssess
  • 0

#36 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:23 ÖÖ

onlar da moddu bi zamanlar. benegi bilmiyorum ama ezekeel direk admin olmadı. noldi datlum
  • 0

#37 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:26 ÖÖ

ii eskiden mod olanlar parmak kaldırsın, aykümü zorlamasınlar..
  • 0

#38 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 02:29 ÖÖ

forum aslında pazar yerine dönmüş. yeni mesajlardan anlayabiliyoruz.

Konu podaydr tarafından 28 Mayıs 2011 - 03:34 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#39 yusufahmet16

yusufahmet16

Senior Sergeant

• Members
  • 256 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 11:35 ÖÖ

Asıl mesela her daim sapıyor.Forum ne demek, bunu bilmek yeterli.Ben oyunumu oynarım takıldığım yeri nette araştırırım baktım olmuyor gelir sorarım.Bu kadar abartılmazki.Kim modsa mod ne önemi var???
  • 0
Satılık Worgen Dk-Ravencrest
-

Hotdoq

#40 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 28 Mayıs 2011 - 11:56 ÖÖ

Ben mage modu olarak başladım, sonra yardım kısmına da mod oldum. Orada biraz gayretle süper moderatörlüğe atladım vs. Benegesseritus da meslekler kısmı ile başlamıştı, sonrasını pek hatırlamıyorum.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı