İçeriğe git

Resim
- - - - -

Amnesia The Dark Descent

• Please log in to reply
Bu konuya 17 yanıt gönderildi

#1 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 29 Mayıs 2011 - 07:25 ÖS

korku oyunlarından hoşlanıyor musunuz?
alın oynayın, şuana kadar gördüğünüz en sağlam korku oyunu budur..

üşendiğimden dolayı ekşiden birkaç alıntı yapmak istiyorum.. =)

ha şunu ekliyeyim önce, oyunun türkçe yaması var.. kurduktan sonra önce 1.1 yamasını sonrada türkçe yamasını kurun.. zaten heryerde bulunuyor, sonra akın ortama..

---

ben 6 yaşımdan beri oyun oynuyorum, hiçbirinde böyle tırsmadım arkadaş. waxworks'ten tut da silent hill'e, ordan da dead space'e kadar envai çeşit korku temalı oyun gördüm oynadım, hatta pek tırsmamakla övündüm, ancak amnesia beni gerçekten yendi. hayatımda ilk defa, bir oyunu sadece ve sadece korktuğum için kapattım.

frictional games'i tebrik mi edeyim, çalışanlarının sülalesine mi söveyim bilemedim.

---

bana çığlık attıran ilk oyundur bu, gaza getirmek gibi olmasın. hani arkamda beni izleyen kardeşim de irkilmese psikopata bağladım diyeceğim.

call of cthulhu'daki delirme ve düşmanlardan kaçma mantığının burada zekice bir biçimde uygulandığını rahatça göreceksiniz.* yükleme ekranlarındaki metinler ve görüntüler de ayrı bi enfes.

mümkünse steam'den falan indirilsin. malum amatör ruhlu bi ekip yapıyor böylesi başarılı bir oyunu.

lovecraft hayranları ise kendilerini evde hissedecekler, emin olun.

---

delikanlılığı bozan oyun.

sakin bir adamım, çok ender duygusal tepki gösteririm. gavur kısmısı stone cold der ya. çoğu sıkıntılı durumda (kavga, sevgili tribi, ayağı sehpahanın kenarına çarpmak vs) pek sesim çıkmaz, kıçım başım oynamaz. korku dolu oyun mazim da var bol bol. yeri geldi natural selection'da suratıma aliyen atladı, yeri geldi left 4 dead'de bacağımı zombi kemirdi. kısaca karanlıktan fırlayan mahlukatlarla aram iyidir hani. bu tür nitelikler ne yazık ki bu oyunda o kadar da işe yaramadı. sebebini açıklayayım.

öncelikle bu oyunun ana karakteri daniel standart kaslı, güçlü, gözüpek, maço bir oyun kahramanı değil. bir kere adamın aklı eksik. karanlıkta kaldı mı gaipten sesler halüsinasyonlar derken kendini kaybediyor. eli titriyor, ayağı yan basıyor, gözleri buğulanıyor. bak daha ortada düşman yok. meşalenin sönmesi yeterli adamın bu hale gelmesi için.

komşunun canıyla duran daniel'in düşmanlarına karşı kullanacağı silahlar ise sırasıyla şöyle:

1-) irkilmek
2-) inlemek
3-) köşeye sinip titremek
4-) yusuflayarak kaçmak

böylesine renkli ve geniş silah yelpazesiyle donanınca oyunun tadı da ayrı güzel oluyor tabi ki. hemen oyundan neşe dolu bir kuple aktarayım:

oyuncu* ipuçları aradığı zindanda hücreleri tek tek gezip bir yandan da zindanı gezen diğer zombilerden sakınmaktadır. duyduğu bir hörültü üzerine en yakındaki hücreye kapıyı açıp "geri geri" girer. burada dikkati geri geri girme eylemine çekmek istiyorum. kurnaz oyuncunun planı hücreye bu şekilde girerek kapıyı hemen kapayıp koridordaki olası düşmanların kendisini görmemesini sağlamaktır. hücreye girdikten sonra oyuncu kapayı kapatmasına rağmen seslerin neden giderek yaklaştığına anlam verememiştir. refleks olarak arkasına döner ve koridorda sandığı zombiyle yüz yüze, kucak kucağa gelir. yemin ediyorum o anda rengim attı nasıl arkamı dönüp kaçtım hatırlamıyorum. nereye kaçtığımı da anlamadım sadece koştum karanlık koridorlarda "..... koyum ..... koyum" diye.

şimdiye kadar bu kadar endişe duyarak oynadığım başka bir oyun hatırlamıyorum. korkarak değil, endişe duyarak. unutmayın ki insanı gördüğü değil göremediği şeyler daha çok korkutur. bu oyunda da ondan bol bol var.

---

üç kulhuvallah bir elham okutan oyun.
oyunu oynarken, karakterin akıl saglıgını korumak icin çok çaba sarf ettim lakin kendi ruh saglığımı hic düsünmemişim.oyuna ara vereli 1 saat oldu hala elim ayağım titriyo.

---

kulaklık ile oynanması gereken, insanın mazoşizim duygularını coşturan şahane oyun. en son horror temalı bu kadar güzel bir oyun oynadım mı hatırlamıyorum bile.

---

world of warcraft'a ara verdiğim şu dönemde ilaç gibi gelmiş oyundur.

alone in the dark'ı çok beğenmiştim zamanında , ister istemez geriyordu , alone in the dark 4 çok daha fenaydı, yanlış hatırlamıyorsan cadı kılıklı bir kadının yataktan fırlama sahnesi vardı baya 3.5 atmıştım, şimdi ekşi duyuru sayesinde amnesia ile tanıştım. ben böyle sinir bozucu, gerici , terleten oyun oynamadım arkadaş, her odaya girişim ayrı stres, her lambayı yakışım ayrı gerilim, odalara girmeden, karanlık koridorlarda sürünmeden önce bir koltuk fırlatıyorum varsa birşey ona saldırsın diye ama kesmiyor, canavarı ilk gördüğümüz sahnedeki ani ses efekti ve arasıra ekran puslandığındaki sesler çok yerinde.

hele o piyano sesi yok mu arasıra çıkan gel diyorum canavara öldür beni bitsin bu işkence.
oyun içi bulmacalar şu ana kadar kolaydı ama onlar da zor olsa bu oyun oynanmaz.

şimdilik en zor bölüm sulu kısımdı nihayet geçtim ama bakalım ileride neler olacak.

keyifli oyun, pişman olmazsınız.

---
  • 0

#2 Rebell

Rebell

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.737 İleti
  • LocationViyana

Yazma tarihi: 29 Mayıs 2011 - 07:38 ÖS

Yaklasik 2 ay önce oynamistim bunu, güzeldi sonra format attiktan sonra aklima gelmedi tekrar yüklemek. Hadi bakalim yükleyeyim bir ara.
  • 0

#3 Rebell

Rebell

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.737 İleti
  • LocationViyana

Yazma tarihi: 29 Mayıs 2011 - 07:39 ÖS

Bu arada

- Yalnizlik
- Karanlik ortam (gece)
- Kulaklik

Bu oyunun sartlaridir. Bu ortami sagalayamayacaksaniz bosuna kaliteyi düsürmeyin derim. asjkdfsa
  • 0

#4 Itachi

Itachi

Knight Lieutenant

• Members
  • 839 İleti

Yazma tarihi: 29 Mayıs 2011 - 07:40 ÖS

ben fear 2yi oynamış birisiyim, bu oyunda ilk bölümde pes ettim
özellikle silahsız olma durumu çok koyuyor insana, saklanmak bana göre değil :P
  • 0

#5 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 29 Mayıs 2011 - 08:00 ÖS

Hahah, daha dün niyeyse aklımda bu oyun vardı :P

Oyunu daha iyi tanımak isteyen varsa YouTube'da oynayanların videoları var. İzleyin ve oyunun abartılmadığını görün :D

Edit: Yüklemeye cesaret edemedim asdasfasdasfasd :)

#6 Rebell

Rebell

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.737 İleti
  • LocationViyana

Yazma tarihi: 30 Mayıs 2011 - 02:57 ÖÖ

Kurdum tekrar, hadi Allah'im sen koru beni yarabbim.
  • 0

#7 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 30 Mayıs 2011 - 03:00 ÖÖ

ahahahaha :P

sudan uzak dur..
  • 0

#8 moondancer

moondancer

Scout

• Members
  • 203 İleti

Yazma tarihi: 30 Mayıs 2011 - 10:10 ÖÖ

Korku oyunlarını hep sevdim, severim ama böylesini görmedim. İlk çıktığı gün aldım, gecenin köründe oynayayım, biraz adrenalin olsun demiştim ama demez olaydım. O gece daha 10. dakikada falan kapatıp yatmıştım.

Sonraki günlerde gündüz vakti cam pencere açık oynadım bu oyunun atmosferine dayanıksızlığımdan, ama 15 dakikada bir ara verdim oynarken. Elimin ayağımın titrediğini bilirim. Çaresizlik diz boyu. Sinir bozuyor fena halde. 2-3 ay kadar önce wow'daki guildimden birileri muhabbet ediyordu oyunlar falan üzerine. Bu oyunu tavsiye etmiştim. Ertesi gün arkadaş wow'a girip bana küfür etti. :P

Clive Barker's Undying'den beridir bu kadar korkutan çıkmamıştır kendi adıma. Unutmuştun kaç aydır gene aklıma düştü sayenizde, iyi halt ettiniz.
  • 0

#9 setu2269

setu2269

Senior Sergeant

• Members
  • 167 İleti

Yazma tarihi: 30 Mayıs 2011 - 10:21 ÖÖ

Güzel oyuna benziyor..
  • 0
Deathpoint ,= Dunemaul , Déathscream = Dunemaul , Paranoya = Dunemaul

#10 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 03 Haziran 2011 - 09:07 ÖS

çok tehlikeli.. çok.. cidden biraz mazoşistlik istiyor..

zindanlara kadar geldim, netten baktım biraz hemen hemen oyunun ortasındayım ama oynayamıyorum arkadaş artık, yemin ederim oynayamıyorum...*

ve çok sinir olmuş durumdayım, bitirmek istiyorum çünkü hikaye ve yavaş yavaş geri kazandığım anılar ile beraber oyunun sonunu çok merak ediyorum ama offfffffff.. yoruldum =)

Konu Malkavian tarafından 03 Haziran 2011 - 09:19 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#11 Rebell

Rebell

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.737 İleti
  • LocationViyana

Yazma tarihi: 03 Haziran 2011 - 11:25 ÖS

Aman spoiler verme de..

Gecen gün yükledikten sonra oynadim yine biraz. Ve yine ayni yerde biraktim kapattim (daha baslarinda acikcasi :D). Sonra da unutmus numarasi yaptim hic tiklamiyorum bile, gözgöze gelmemeye calisiyorum oyunun ikonuyla. Ama tamam, bu gece oynicam yine... Hadi bakalim.
  • 0

#12 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 03 Haziran 2011 - 11:28 ÖS

spoiler yok..

zaten işin garip yanı, oyun öyle kolay kolay spoiler vermeye imkan tanımıyor.. verecek spoiler yok..
  • 0

#13 lowelj

lowelj

Saygın Üye

• Saygın Uye
  • 1.173 İleti

Yazma tarihi: 03 Haziran 2011 - 11:40 ÖS

Sulu yere geldiniz mi gençler?
  • 0
'cause seeing pretty 20k's on thier screen is a lot worse then 10k dots or 30-40k abosorb healing.

#14 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 04 Haziran 2011 - 12:19 ÖÖ

geçtim orayı.. o oyunun merhaba aksiyonu gibi birşey aslında =) çok zor değil aslında orası ama çok geriyor adamı, sonunda ise hızlı olmalısın o kadar..

size temin ederim, oyunda belli bir yeri geçtikten sonra hikaye az biraz şekillenmeye yada daha dogrusu ilginçleşmeye başlıyor.. o dakikadan itibaren zihninizde bu oyuna karşı bir savaş patlak veriyor..

-lan otur oturduğun yerde, germe bizi boş yere
vs
+merak

gerçekten çok iyi bir oyun..

bu oyunu yapan 5 kişilik ekibe gerçekten saygılarımı sunuyorum..
  • 0

#15 Nakavt

Nakavt

Knight Lieutenant

• Members
  • 561 İleti

Yazma tarihi: 05 Haziran 2011 - 12:32 ÖÖ

vlla yorumlara falan bakıyorumda çok övüyor millet.
benim korku oyunlarıyla aram iyi değil eskiden biraz resident evil 3 oynamıştım.
şimdi bu oyun ağır gelmesin bana varsa hafif bişeyler önerin sonra buna geçeyim :D
  • 0

#16 Empyrium

Empyrium

Lieutenant General

• Members
  • 1.842 İleti

Yazma tarihi: 05 Haziran 2011 - 12:59 ÖÖ

alemin gerizekalısı ben miyim arkadaş, git bi adam var öldür felan dedi bulamadım adamı. yerde trace var bi tane de oda açık sadece salak gibi dolandım dolandım kapadım oyunu
edit:baktım netten orada kol varmış onu çekiyomuşuz
2 final kaldı bitsin bi yardırayım şunda

Konu Empyrium tarafından 05 Haziran 2011 - 01:16 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#17 Nakavt

Nakavt

Knight Lieutenant

• Members
  • 561 İleti

Yazma tarihi: 05 Haziran 2011 - 10:27 ÖS

Vlla indirdim kan izlerini takip et diyordu takip ettim oda karanlık bi ben varım kafada kulaklık :D vlla gittim gittim rüzgardan kapı açıldı ilk orda biraz tırstım bide oynadığımız karakterde korkuyor nefes alışı falan acayip tırıs oldum gittim köşe biyerde bekledim.
sonra kan izlerini takip etmeye devam ettim bi yerden yukarı çıktım. birden bi ayak sesleri gelmeye başladı karakterde acayip korktu az daha bayılıyodu kontrolü kaybettim sonra hızlandı birden acayip tıstım kapadım.
yaklaşık 8-9dk oynadım. Pek deneyimim yok bu tarz oyunlarla aşırı reaksyon gösterdim sanırım yusuf yusuf oldum diyebiliriz :D Sanırım silerim bu oyunu yemez oynamaya yada gündüz oynarım hoparlörden o zamanda bi anlamı kalmaz :D
  • 0

#18 Zephyloth

Zephyloth

Scout

• Members
  • 157 İleti

Yazma tarihi: 06 Haziran 2011 - 11:32 ÖÖ

YouTube - ‪Amnesia - Close encounter second monster‬‏
Bu canavarın suratı bile acaip bişi :D
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı