İçeriğe git


Resim
- - - - -

Warcraft Tarihi -Cataclysm Savaşları


 • Please log in to reply
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

#1 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 11 Temmuz 2011 - 10:30 ÖÖ

Warcraft Tarihi -Cataclysm


1.Kısım; Gilneas İç Savaşı

Resmi ekleyen

Greymane seddinin oluşturalarak kaptılmasıdan sonra , worgen lanetinin patlak verdiği olaylar silsilesi öncesi ara dönemde yaşanmıştır.
Greymane seddinin kapılarının kapanmasından sonra,karanlık ,Gilneasın üzerine çökmüştür.Lord Darius Crowley da belirtiği gibi bu durum,Kral Genn Greymane'nin Lordaeron ittifak'ndan ayrılma kararının büyük bir hata olduğu ve onları ulusal bir kavganın içine tutsak etdiği gerçeğidir.
Worgen Laneti,Gilneas ulusunu parçalamaya başladığı sıralarda,Lord Crowley,yerlerinden yurtlardan edilmiş ,gergin gilneaslılarıda arkasına alarak isyan bayrağını çeker.Bu süreç,zamanla krallığı parçalayacak kanlı bir iç savaşla sonlanacaktır.
İç savaş sırasında,Kuzeykapısı İsyancıları gizlice,savaş toplarını Gilneas şehrine sokmayı başarırlar.Bu toplar,bir hücrede saklı tutulmaktadır.Bu gizli isyancı cephaneliği,Gilneas'ın başkentinin worgenler tarafından kuşatılması sırasında kilit rol oynayacaktır.
Genn Greymane ve Crowley arasında anlaşma sağlandıktan sonra.
Genn Greymane'ın planları doğrultusunda,Gilneas halkı şehrinden güvenli bir şekilde tahliye edilirken,planın diğer ayağında,Lord Crowley worgenlerin dikkatini kendi üstüne çekerek,şehri amansızca savunmaya girişir.Sokak sokak süren çatışmalardan sonra,worgenlar yavaş yavaş şehrin tüm bölümlerini ele geçirmiştir.Crowley ve birlikleri artık,Işığın şafağı katedralında ,ellerinde son gayretide göstererek,worgenlara yenik düşerler ve kendileride worgena dönüşürler ve Gilneas'ın başkenti de onlarla birlikte düşer ve iç savaş sonlanır.
Daha sonra Lord Crowley,Blackwald agaçlıklarındaki worgenları yakalayarak onları ,iradelerine kavuşturmaya uğraşacaktır,bu çabasına ,kraliyet kimya bilgini Aranas ve Kral Greymane de destek sağlayacaktır....

--Olayların devamı; --Worgen questlerinii yapmamışlar için spoilera devam--

Terkedilmişlerin istilasının başlamasıyla,Genn Greymane,Crowley'den yardım ister.Lord Crowley Gilneas Özgürlük cephesi hareketini komuta ederek gümüşçam ormanlarında terkedilmişlerle mücadeleye girişir.7.lejyonun da yardımıyla,düşman hatları geçilerek,Gilneas şehrinde üstünlük sağlanır.Fakat,güruhun ajanlarının çalışmalarıyla destek kuvvetlerinin bir kısmı yokedilir ve terkedilmişler,Lord Godfrey dirilterek kendilerinden yaparlar,bu durumdan Gilneaslıların haberi yoktur.
Godfrey'in yardımıyla,terkedilmişler,Darius Crowley'in kızı Lornayı ele geçirirler.Undeadlerin kraliçesi Leydi Sylvanas, Crowley'le yüzleşmek için bizzat atını,dağılmış Greymane seddine doğru sürer ve Crowley'e iki seçenek sunar,ya Gilneas Özgürlük Cephesi hareketi teslim olacak ya da Lorna ölecek ve terkedilmiş olarak undeade dönüşecektir.Kısa bir tereddüt anından sonra,Darius,kızını korumak için teslim olmayı kabul eder.Sylvanas,onların Gilneas'a kaçmalarına izin verir...Gilneas içinde yaşanan çatışmanın, Alliance ve Horde arasında halen devam etdiği bilinmektedir...
[Terkedilmiş--Forsaken--Horde'ların Undeadleri]

ek bilgi;
7.lejyon:En son Naxxramas tehditine karşı,Northrend'te dragonblight bölgesinde savaşmış gazilerin oluşturduğu topluluk.
7.lejyonun ağzından;
'' Hyjal dağının yamaçlarında ve vadilerinde,Silithusun değişen kumlarında,Lejyonun dehşet verici ordularına karşı savaştık.İsimlerimiz ve yüzlerimiz yok,bizler Alliance'ın oğulları ve kızlarıyız.Işığın ve Alliance'ın kudretiyle,ilk vuruşu biz yaparız son vuruşu ise tüm düşmanlarımız görür.
Biz 7.lejonuz.''
----------------------------------
oyundışı gereksiz bilgi,yorum;
7.lejyon deyince aklıma direk ,2.dünya savaşı ve Erwin Rommel geliyor.Nazilerin savaş dahisi generali.7.panzer tümeni ''hayalet tümen''....Blitzkrieg-Yıldırım savaşı taktikleri...Bizde pek bilinmez,nazilere sövüldüğünden oyunlarda,heryerde...Daha önce duymadıysanız savaş taktiklerine ilginiz varsa araştırmanızı öneririm,çok ilginiç,sıradışı taktikleri var ve tarihin yetiştirdiği nadir generallerden birisi.---ilginizi çektiyse,ekşi sözlük vb sitelerdeki yorumlara bir gözatmanızda yarar var,Rommel ve taktiklerini kısaca öğrenmek için.

----------------------------
Cataclysm Savaşları 2.kısım

Resmi ekleyen

Elemental Savaşı

Old God'ların kuvvetlerinin yönetdiği Deathwing Vs Alliance&Horde&Tarafsız güçler(Ejderhalar ...)
Gezegenin 2.kez yıkımın gerçekleştiği,Deepholmdan yayılan büyük afet savaşı da beraberinde getirmiştir.

Grim Batol savaşında,demon soul(iblis ruhu)'un yokedilmesinden sonra,Deathwing,deepholm'un elemantal düzlemine kaçarak kendini yeniler ve savaş hazırlıklarına başlar.Yokluğunda,oğlu Neferian ,Blackrock'da yenilgisinden önce yeni ejderhalar yaratarak kısmi başarı elde eder.Deathwing eşi Sintharia,güçlü ejderha sürüsü alacakaranlık ejderlerini yaratır.Bu süre zarfında,Alliance ve Horde,Northrende çarpışmaktadır.Kara ejderhalar ,ateş lordu Ragnarosla olan savaşlarını sonlandırarak,Ateş lordu ve rüzgar lordu Ala'kirle müteffik olurlar.

Lich King'e karşı verilen mücadele sona erdiğinde,Deathwing aldığı yenilginin yaralarını sarmayı başarmış ve Azerotha saldırmak için hazır hale gelmiştir.Northrend'den zaferle dönen kahramanların huzuru kısa sürmüştür.Deathwing,dönüşüne hazırlık olarak depremler ve şok dalgaları yollamaya başlar.Deathwingle müttefik olan Twilight Hammer Kültü,yıkım ve kıyamet haberlerini Azerotha yaymaya başlarlar.Çeşitli elementaller başkentlere saldırıya geçer.İlk saldırılar durdurulsa da,Deathwing Maelstrom'adn çıkarak,Deepholm'daki dünyanın sütununu parçalar ve 2.yıkım sürecini başlatır.

Büyük Felaket(The Cataclysm)


Resmi ekleyen


Azeroth'un çehresi,Deathwing'in dönüşüyle değişime uğrar.Alanlar tahribata uğrar,doğal kaynaklar yok olmaya başlar,elemantaller saldırıya geçer.Kaynak sıkıntısı yüzünden,Alliance Ve Horde çatışmaları kızışır,bu arada Twilight Hammerla savaş sürmektedir.

Hyjal ve Vashj'ir

Resmi ekleyen

Savaşa kaynaklar akıtılırken,Horde ve Alliance,nihayetinde gözünü külte ve Deathwinge çevirir ve kuvvetlerini Hyjal dağına doğru sevkeder.
Yıkımdan kısa bir süre önce,Malfurion Stormrage,Emerald Dream(zümrüt rüyası)'den uyanır,ve Cenarion Circle yöneterek,kültle savaşa girişir.Ragnaros'un molten core'da yenilmesi ve sürülmesinden sonra ,Yaşam ağacı Nordrasillin yokedilmesi için tekrar Azeroth'a Deathwing tarafından çağrılıan Ateşlordu bir kez daha dehşet saçmaya hazırdır.Zümrüt rüyasının bekçisi ejderha Ysera'da uykudan uyanmış ve tehditle savaşmaktadır.Kahramanlar,kadim muhafızları uyandırarak savaşa destek sağlarlar.
Başka bir yerde,Stormwind(Fırtanayeli)'in kıyılarının yakınlarında, yeni bir ada ortaya çıkar,bu ada Alliance ve Horde için yeni bir çatışma bölgesi olacaktır.Fakat bu ada yolunda,gemiler nagalar tarafından saldıraya uğramakta ve gemidekiler öldürülmektedir.Bu nagalar,deathwingle işbirliği içindedir.Bu mücadelede,pek çok deniz yaratığın tanrı olarak gördüğü Neptulon karşı savaşta,nagalar deathwinge aktif bir şekilde hizmet etmeye başlamışlardır. (Catada Naga-murlock çatışmasının kaynağı).Ölümlü ırklar,Neptulon'a destek vererek,nagaları püskürtmeye uğraşırlar.
Dünyanın İyileştirilmesi
Büyük Afet,Azeroth'u elemental düzleme hiç olmadığı kadar yaklaştırmıştır.Earthen Ring'in şamanları,gezegenin ızdırabunı hissetmektidrler.Deathwing'in yaratdığı yıkımı,telafi etmeye uğraşırlar.Hatta,Thrall warchief(savaşşefi) unvanından vazgeçerek,Maelstromdaki bozukluğu gidermeye çalışır.Böylece,Azeroth Deepholm'un içine göçmesi önlenecektir.Alliance ve Horde kuvvetleri,Dünyanın sütununu tamirde şamanlara yardım ederler.Kahramanlar sütunun kayip parçaları için Kültle,Deepholm'da şavaş verir.Ragnaros ve Al'Akir'in aksine Therazane Taşannesi,ölümlü ırklardan yana olarak,düşmanlardan düzenin korumaya çalışır.
EK bilgi:
Bilinen baş,4 elemantal lordu var.Bu lordlar,Old godların en sağlam kuvvetlerinden.Zamanında Oldgodlar,elemantal lordları,ateş lordları vs , Titanlara yenildikten sonra kendi düzlemlerine hapsediliyorlar.Bu lordların ,Kendi türlerindeki elementleri kontrol yetenekleri var
Ateş-Ragnaros
Hava(Rüzgar)-Al'akir
Su-Neptulon
Toprak-Therazane.
Catada bu Firelordların durumu;
Ateşle,Hava--- düşman
Su,Toprak---Dost.
Gereksiz Ek bilgi:
Maelstrom ismi---Denizler altında yirbin fersahtan aklımda kalmış,ben bu adı daha önce duymuştum diye yıllar öncesinden... Maelström: http://tr.wikipedia..../wiki/Maelström

3.Kısım-Alliance-Horde Çarpışmaları;
Coming Soon...
----------------------------------
Cata bitene kadar,editerim,eklerim birşeyler buraya inşallah...
------------------------------------
şimdilik bu kadar çevirdim,düzenledim.2 tane sağlam hikaye var resmi sitede onu çevirme planlarım vardı(Garrosh ve Greymane), 2-3 sayfa çevirdim canım sıkıldı kitap gibi,dili ağır,tasvirler yoğun,1 sayfası 10 tane wowiki sayfasına bedel vs :P Bir gün biterse paylaşırım.Çevirdiğim öykünün ilk iki sayfasını eleştirinize sunayım ....bitirsem pdf formatinda linkini koyarım.
---------------------

----------------------

Orijinal Adı: Lord of His Pack--Resmi sitedeki öyküden yaptigim çeviri çalışması.... ayrı bir başlık açıp,görüntü kirliliği yaratmıyayım dedim,daha hepsini çevirmedim.Üstedeki dipnotda açıklamalarım bknz.

Resmi ekleyen

Asla bir adamın elini tutma, Oğlum… dedi "Kral Archibald Greymane.Haşmetli yapısı artık solmakta olan alacakaranlığa karşı karartı haline gelmişti. "

"Kendi başına dik ve sağlam durmak her zaman iyidir. İşte bu kudretli olanla zayıf olanı birbirinden ayırır. "

Oğlu, Genn, yedi yaşında ve yaşının özelliklerini tamamıyla yansıtmakta olan bir çocuktu. Yeni yapılmış istihkamın soğuk taşlarının üzerinde kollarını iki yana açıp gerinerek, bağdaş kurmuş bir şekilde oturmaktaydı.Kalenin surları,bir ırkın ihtişamını gelecek kuşaklara bırakabilecek etkileyici bir yapı olmakla beraber , Genn için,kalenin önemi,önünde duran adam kadar etkileyici değildi.

" Bunca yapılan yapıların, diğer krallıkların arzusuyla mı yükselttiğimizi düşünüyorsun?

Aşağıda, Gilneas Şehrinin endüstriyel kuleleri haşmetli bir biçimde gözlenebilmekteydi, geniş kiremitli çatıların altında dengeli bir biçimde yer alan kaldırım taşlarından bezeli sokaklar, dükkânlar, fabrikalar ve tüten dumanlar... Bu gerçekten, geleceğe yönelmiş bir şehrin ve insanların kentiydi.

"Ben, senin bugün olduğun gibi genç bir prens iken, babam bunları hayal bile edemezdi!
Fakat ben ettim ve bunu gerçekleştirdim, şimdi bizlere bak… Bunların hepsi, Stormwind dekilerin elleri değmeden ya da Lordaerondan dilenmeden gerçekleşti. Artık, yarı insan, küstah uzun kulaklı Quel’Thalas’takilere, yaltaklanmamıza da gerek yok.

Genn, Archibald, tahta oturmadan önce, Gilneas’ın nasıl olduğuna ilişkin hikayeleri biliyordu.Şimdiki olduğu gibi bir ulus olmadığı kesindi.

"Kalk evlat, ayağa kalk ! Asla bir daha benden yardım isteme. Çünkü bunların hepsi bir gün senin olacak ve zamanı geldiğinde hazır olmalısın."

"Bunlar hepsi senin baba. Gilneas her zaman senin olacak" dedi Genn.

Arcibald gülümsedi,sesi yumuşadı, " Hayır,evlat.Prensler büyüyerek krallara ,günler gecelere dönüşürler,bu eşyanın doğası gereğidir…Havanın soğuyacağını hissedebiliyorum,gel hadi, ziyafet çekmeliyiz, bu gece rosto domuz olduğuna dair inancım var."

Genn kendini çabucak çekerek,doğruldu.Tez kengel otuyla yapılmış sulu domuz eti…Genn,Azerothdaki en iyi aşçıya sahip olduklarını düşünüyordu,iki ayın altındaki en sevdiği şeydi.

"Eğer elma kompostosu istiyorsan evlat,alabilirsin, bu kralların ve soylarının yoludur. "

Kalenin surlarından inen baba ve oğulla birlikte,güneş’in son ışukları da hırpalanmış gökyüzünü delercesine parıldımaktaydı.

Konu Khellix tarafından 11 Temmuz 2011 - 10:32 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

 • 1

#2 yusufahmet16

yusufahmet16

  Senior Sergeant

 • Members
 • 256 İleti

Yazma tarihi: 11 Temmuz 2011 - 12:01 ÖS

Çoook güzel toparlamış ve çevirmişsin.7. lejyon roma müfrezesi değil miydi?Şu kartalı kaybeden ve dağılan leyjon?Eline sağlık.
 • 0
Satılık Worgen Dk-Ravencrest
-


Hotdoq

#3 Khellix

Khellix

  Senior Sergeant

 • Members
 • 157 İleti

Yazma tarihi: 11 Temmuz 2011 - 05:47 ÖS

Çoook güzel toparlamış ve çevirmişsin.7. lejyon roma müfrezesi değil miydi?Şu kartalı kaybeden ve dağılan leyjon?Eline sağlık.


http://en.wikipedia....gio_XIII_Gemina

sanırım 13.lejyonla karıştırıyorsun, Rome dizisindeki 13.lejyon . Thirteeeen ! diye bağrıyorlardı Titus Pullo falan,şimdi sen söyleyince,ışık çaktı kafamda...kaç sene önce izlediğim dizi sahnesi bir an gözümün önüne geldi :P

Konu Khellix tarafından 11 Temmuz 2011 - 06:05 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

 • 0

#4 Benegesseritus

Benegesseritus

  Genel Yönetici

 • Administrators
 • 3.244 İleti

Yazma tarihi: 12 Temmuz 2011 - 05:08 ÖÖ

Ellerine sağlık, bir solukta okudum vallaha..
 • 0

#5 yusufahmet16

yusufahmet16

  Senior Sergeant

 • Members
 • 256 İleti

Yazma tarihi: 12 Temmuz 2011 - 10:59 ÖÖ

Hmm karıştırmışım, belkide bendeki gibi çağrışım yapıyordur.
 • 0
Satılık Worgen Dk-Ravencrest
-


Hotdoq

#6 Frosty

Frosty

  Scout

 • Members
 • 5 İleti

Yazma tarihi: 13 Temmuz 2011 - 06:23 ÖS

Gerçekten çok güzel olmuş eline sağlık devamını bekliyoruz.
 • 0

#7 Robin

Robin

  Legionare

 • Members
 • 544 İleti

Yazma tarihi: 13 Temmuz 2011 - 07:48 ÖS

Faydalı bir yazı olmuş.For the 7th Legion! :P
 • 0

#8 Cloudblood

Cloudblood

  Centurion

 • Members
 • 858 İleti

Yazma tarihi: 07 Eylül 2011 - 02:31 ÖS

Ellerine sağlık. Çok güzel ve bilgilendirici bir çalışma olmuş. Bu çalışmanın devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Yazında Gilneas'ta savaşın hala devam ettiğini yazmışsın. Acaba bu savaş nasıl sonuçlanacak?
 • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

#9 .tyrael.

.tyrael.

  First Sergeant

 • Members
 • 269 İleti

Yazma tarihi: 11 Ekim 2011 - 03:01 ÖS

güzel olmuş
 • 0

#10 Ashbender

Ashbender

  Sergeant

 • Members
 • 84 İleti

Yazma tarihi: 13 Ekim 2011 - 10:22 ÖÖ

bilgilendirici calismalar icin tesekkur ederim
 • 0
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı