İçeriğe git

Resim
- - - - -

Rp Guide: Goblin Rolleri Ve Zorlukları

• Please log in to reply
Bu konuya 14 yanıt gönderildi

#1 Ga'jin

Ga'jin

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 13 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 10:11 ÖÖ

Resmi ekleyen

GİRİŞ

Goblin ırkı gibi bir ırkın ortaya çıkacağı duyulduğunda herkes şaşırmıştı. Sonuçta küçük ve acınası bir ırk olarak görülüyordu. Rol yaparken hiç de öyle olmadıklarını gördüm. İnsanları çok rahatça kandırabilmekteler,onları kendi saflarına çekebilmekteler. Dolayısıyla bugünün sabahında bu ırkı yazmaya karar kılmış bulunmaktayım. Akşama doğru Forsaken rolleri ve zorlukları başlıklı makalemi de okuyabileceksiniz.

Resmi ekleyen

GENEL BİLGİ

Goblinlerin genel amacı Warcraft dünyasının içindeki parayı kontrol etmektir. Bundan mütevvellittir ki goblinler karteller yani büyük pazarlama grupları içinde yaşarlar. Goblinlerin ana karteli "Bilgewater Cartel"dir ama bu illia karakterinizi Bilgewater'a yönlendireceksiniz diye bir şey demek değildir. Neden? diye soracak olursanız goblinler kar amacı gözeten yaratıklardır ve aynı zamanda çılgın icatcılardır. (İcatlarım sayesinde bir elften öpücük bile çaldım) Dolayısıyla goblinler o kadar acınacak insanlar değil. Sparkcog Cartel,Steeemwheelde Cartel gibi başka kartellerde goblinlerin başlı başına kartelleridir.Goblinlerin hepsi Horde'a yatkın olmak zorunda değildir ama eğer goblininizi Venture Trading CO. isimli kartel'e sokacaksanız söylemeliyim ki Azerothtaki çoğu tip onlardan nefret ediyor. Başlamak için ben büyük bir "ana" kartel olan Bilgewater'ı öneririm fakat tabii sizin seçiminiz.

Resmi ekleyen

GOBLİNLERİN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

Açıklamak için en iyi sözcük aç gözlü,sebep mi? Çünkü goblinler asla elindekinden memnun olmazlar. Zaten hayatlarını,inanışlarını,yediklerini! bile şekillendiren budur. Goblinler bir şeyi gözüne kestirdi mi ona doğru hiç durmadan saldıracaklardır. En sonunda ellerine aldıklarında,"Banane bee" diyip çıkıp gidebilirlerde.Bu goblinlerin aynı zamanda tutarsız olduklarını gösterir. Çoğu goblin çirkin suratına rağmen kadın düşkünü oluyor arkadaşlar. Rollerinizi de buna göre şekillendiriseniz mükemmel bir goblin olursunuz!

Resmi ekleyen

TARAFINIZI SEÇİN

Her ne kadar Blizzard Goblinleri Horde'a kattıysada içeriye bazı "değişik" tiplemeler serpmeyi de unutmamış. Bakıldığında goblinlerin farklı dört kişilikte olduğunu görüyoruz:

Alliance Goblinleri:

Bu goblinler horde'un gücünden ziyade Alliance'ın gücüne inandıklarından Alliance'ın kurduğu bazı kartellere girmeyi daha haklı buluyorlar dolayısıyla bu Goblinler Alliance tarafından daha çok seviliyorlar fakat unutulmamalı ki:Goblinler her şekilde para kazanmak isteyeceklerdir.

Horde Goblinleri:

Daha pis ama daha "iyi" bir yaşamı tercih eden bu goblinler adeta hizmet için yaşıyorlar. Sürekli demir döv icat yap "aaa" diyorsunuz fakat sonradan bir rütbe yükseldiğinizde icatları yaptıran kısım olduğunuz için biraz rahatlıyor ve kötü-kötü düşünceler içine giriyorsunuz.Bu tarafta oynamak istiyorsanız unutmayınız ki bedeli ağır olacak.

Steamwheedle Cartel:

Bu grup Alliance veya Horde'a bağlı değildir. Burası adeta satıcı goblinlerin yeridir. Bir çok satıcı,mucit ve deli goblin buraya sığınmıştır. Kendilerinin ayrı bayrağı ve büyükçe bir kalesi olan Steamwheedle Cartel özgür olduğundan başlamak için fena bir fikir değil gibi gözüküyor fakat tabii paşa keyfiniz bilir diyorum.

Gnomelar:
Bu türü hiç tasvip etmesem de yazmam gerekiyor. Bu arkadaşlarımız gnomelarla "dostça" bir rekabet içerisindeler dolayısıyla gnomelarla kanka bile oluyorlar. (Gnome'un teki beni icat yaparken tekmelediğinden beri onlara alışamadım yahu!)

Resmi ekleyen

KILIK KIYAFETİNİZE DİKKAT EDİN!

Arkadaşlar çoğu goblin kullanıcısı maalesef bir goblin bankerini zırh ile işe gönderiyor. Bu arkadaşlarımızdan olmamak için kılıkkıyafetinize dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Aynı şekilde çoğu arkadaşımız da Goblinlerden bir köle yakalayıcısını köleler gibi giydirdiği için kaale alınmadılar (:. Dolayısıyla kılık kıyafetiniz en iyi korunmanızdır diyorum.

CLASS REHBERİ

Gelelim classlara burada bir kaç class tanıtılacak. Diğer ırkların aksine Warrior'un zor olduğunu söylemek zorundayım.

Mage:Goblinlerde mageler genelde techno-mage yani teknoloji manyağı abilerimiz veya değişik Potion-Doclar oluyorlar Potion-Doclar trollerdede olduğu gibi kendileri "iksir" bağımlısı.

Rogue:Açıkçası Roguelar çoğu gobline çok iyi yerleşen bir classtır niye diye sorarsanız zaten goblinler ufakça olduğundan çok rahat sızıp-çalıp çırbabilirler. Bu karakterinizi bir hırsız yapabilirsiniz.

Warrior:Geldik zurnanın zırt dediği yere eğer bir Goblin Warriorsanız ne yazık ki uğraşmanız gereken şey acaip derecede az. Ya bir paralı asker olma yolunu seçeceksiniz. Ya para için arenada kendinizi heba edeceksiniz ya da mutlu mesut köle avlayıp satacaksınız.Bilemiyorum,zor dostum zor.

Priest:Cataclysm'e kadar goblin priestların varlığı bilinmiyordu.Goblin priestlar hiç bir yere bağlı değillerdir. Işığın inanıcısı olarak birbirlerine "brother ve sister" olarak seslenirler.Çoğu kişi olmak istemiyor çünkü: İşin içinde para yok.

Shaman:Hiç inanmasamda dünyayı iyileştirecek shaman güruhu olarak gözüküyormuş hikayede. Allah sonumuzu hayır etsin demek istiyorum.

Resmi ekleyen

Eveet yine geldik bir yazının sonuna arkadaşlar. Bu ikinci yazım olduğundan hatalar olabilir affınız ola. Bir sonraki yazımız bu akşam Forsaken olacaktır. O zamana kadar esen kalın efenim.

Konu Ga'jin tarafından 16 Ağustos 2011 - 10:12 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 Riddler

Riddler

Moderatör

• Moderators
  • 889 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 11:14 ÖÖ

Harika, harika ve harika :D
  • 0

#3 Ga'jin

Ga'jin

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 13 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 11:21 ÖÖ

Harika, harika ve harika :D

Teşekkürler teşekkürler ve teşekkürler :)
  • 1

#4 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 11:44 ÖÖ

Güzel çalışmalar, eline sağlık. Devamını bekliyoruz.

Her ne kadar horde taraftarı olsam da Ally oynayan arkadaşlar içinde bilgilendirme paylaşımı yapman güzel olur diye düşünüyorum. Örneğin Ally RP'sinin en tercih edilenleri olan Human ve Dwarf lar hakkında bi tarihlerine giriş yapabilirsin. En azından aşırı özetlenmiş halde. Çünkü lorede çok büyük yerleri var.

Ama tabii benim de herkes gibi özel bir isteğim olacak. Blood elfleride ben talep ediyorum. :D

Tekrar eline, emeğine sağlık.
  • 0

#5 Silvernight

Silvernight

Moderatör

• Moderators
  • 674 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 11:47 ÖÖ

çok güzel ellerine sağlık,daha wow yokken okuduğum kitapları hatırlattı, aldı götürdü dragonlance'e, forgatten realms'a. paylaşımın için teşekkür ederim kalanları dört gözle bekliyorum...
  • 0

Resmi ekleyen

#6 Ga'jin

Ga'jin

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 13 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 12:04 ÖS

Güzel çalışmalar, eline sağlık. Devamını bekliyoruz.

Her ne kadar horde taraftarı olsam da Ally oynayan arkadaşlar içinde bilgilendirme paylaşımı yapman güzel olur diye düşünüyorum. Örneğin Ally RP'sinin en tercih edilenleri olan Human ve Dwarf lar hakkında bi tarihlerine giriş yapabilirsin. En azından aşırı özetlenmiş halde. Çünkü lorede çok büyük yerleri var.

Ama tabii benim de herkes gibi özel bir isteğim olacak. Blood elfleride ben talep ediyorum. :D

Tekrar eline, emeğine sağlık.

Evet ben de onu düşünüyordum. Forsaken'ı Human ile değiştirebilirim fakat Humanlara yazmam gereken o kadar çok ki üşeniyoryum (: Yakın bir zamanda yazacağım. Humanları belki forsaken'ının yerine bile oalbilir.
  • 1

#7 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 12:44 ÖS

Eline sağlık,çok güzel bir çalışma. İzin verdiğin takdirde wow-roleplay.com'da guidelar sayfamızda yayınlanmasını isterim. Bu arada sabitliyorum. :D (Aynısı Troll rehberi hakkında da geçerli.)

Not: Bu arada hero classlara özel rehberler hazırlamayı düşünüyor musun? Mesela Shaman/Death Knight veya oyun mekanizması yüzünden kullanılamayan fakat var kabul edilen sınıflar hakkında? (Örn: Demon Hunter vs.) Bu arada Blood elf/Human/Night elf/Dwarf/Forsaken bunlar hakkında öğrenilmesi gereken çok şey var. Zira en çok rol yapılan ırklar bunlar.

Devamını bekliyoruz!

Konu Falven tarafından 16 Ağustos 2011 - 12:53 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

Resmi ekleyen

#8 disaj

disaj

Scout

• Members
  • 54 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 12:57 ÖS

yine güzel bir konuyla karşı karşıyayız arkadaşlar. eline sağlık kalan ırkları da bekliyoruz.
  • 0

#9 Ga'jin

Ga'jin

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 13 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 01:02 ÖS

Eline sağlık,çok güzel bir çalışma. İzin verdiğin takdirde wow-roleplay.com'da guidelar sayfamızda yayınlanmasını isterim. Bu arada sabitliyorum. :D (Aynısı Troll rehberi hakkında da geçerli.)

Not: Bu arada hero classlara özel rehberler hazırlamayı düşünüyor musun? Mesela Shaman/Death Knight veya oyun mekanizması yüzünden kullanılamayan fakat var kabul edilen sınıflar hakkında? (Örn: Demon Hunter vs.) Bu arada Blood elf/Human/Night elf/Dwarf/Forsaken bunlar hakkında öğrenilmesi gereken çok şey var. Zira en çok rol yapılan ırklar bunlar.

Devamını bekliyoruz!

Açıkçası Hero classlara özel rehber hazırlayacağım fakat öncelikle ırkların bitmesi gerektiğini düşünüyorum. Night Elflerin tarihi çok köklü olduğu için yapılması zor bir rol olarak nitelendirebilirim aynı şekilde Realm'de demon hunter olarak gezen tonla arkadaşım var. Ayrıca wow-roleplay.com'a baktığımda harika bir site olduğunu görmekten kendimi alıkoyamıyorum. Keşke biraz daha bütçem olsada WoW'u "gerçekten" oynayabilsem diye hep bu tür forumlara bakıyordum zaten. Roleplay de insanları bilgilendirmek için altta "Ga'jin'e teşekkürler" tarzı küçük bir not olduğu sürece her türlü yerde bulunmasında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. İyi forumlar iyi roller dilerken tavsiye edildiği gibi Humanlarla ilgili yazıma başlıyorum.
  • 1

#10 Baylarx

Baylarx

First Sergeant

• Members
  • 475 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 01:35 ÖS

Böyle yazılar okuyunca neden Rpg yapmadığımı anlayamıyorum :D
  • 0
Steam Account: Manodin (Ekleyiniz)

#11 Skateboarding

Skateboarding

First Sergeant

• Members
  • 211 İleti
  • LocationAnkara-Konya

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 02:24 ÖS

Çok güzel bi yazı daha :D Tekrardan ellerine sağlık,devamını bekliyorum.Umarım bidahaki yazı Forsaken ile ilgili olur :)
  • 0
lol tank?

#12 SoulSlay

SoulSlay

Scout

• Members
  • 246 İleti

Yazma tarihi: 16 Ağustos 2011 - 02:33 ÖS

Sade ve iyi bir anlatımın var. Paylaşımlarının devamını bekliyorum.
Forsaken yani anla işte :D

teşekkürler tekrar..
  • 0
Darth Kanwulf
Odium
Trayus Academy

Hepsi yaralar, sonuncusu öldürür..

#13 Reyizz

Reyizz

Corporal

• Members
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 17 Ağustos 2011 - 03:43 ÖÖ

İsteğimi geri çevirmeden koymuşsun , teşekkürler :D troller gibi çok ilginç bir yazı olmuş devamını bekliyoruz!
  • 0

#14 peace

peace

Knight Lieutenant

• Members
  • 573 İleti

Yazma tarihi: 17 Ağustos 2011 - 04:40 ÖÖ

Güzel olmuş. :D
  • 0

#15 Cloudblood

Cloudblood

Centurion

• Members
  • 858 İleti

Yazma tarihi: 07 Eylül 2011 - 08:52 ÖÖ

Ellerine sağlık. Çok güzel ve bilgilendirici bir çalışma olmuş. Bu arada bende goblinlerdeki şamanlığı(shaman) ve rahiplik veya rahibeliği(priest) anlamış değilim.
  • 0
Anu belore dela'na! Selama ashal'anore! Sin'dorei!

REMEMBER THE SUNWELL! FOR THE GLORY OF QUEL'THALAS!

FOR THE HORDE!

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı