İçeriğe git

Resim
- - - - -

Wow Türkçeleşiyor!

• Please log in to reply
Bu konuya 48 yanıt gönderildi

#1 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 13 Eylül 2011 - 06:45 ÖS

Oyuna kayıt için olan Türkçe link

Bu gerçek dimi? Ben mi yanlış anlamışım. Bir de artık 20 levele kadar ücretsiz falan diyor. Konunun benzeri açıldıysa affola.

Ps: Böyle çok boş oldu sayfa sanki trojanlı link atmışım gibi duruyor. Resimde koyayım.Linke bakarsanız 'battle.net/..' Zaten diğer sayfalar ingilizceymiş hala.

Resmi ekleyen

Konu Nem. tarafından 13 Eylül 2011 - 06:53 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• -1

#2 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 13 Eylül 2011 - 07:03 ÖS

Vay arkadaş. Gerçi zaten site bazında bir çeviri bekleniyordu. Kim bilir, belki bir gün...bir gün belki de...günün birinde belki oyun da Türkçe olur. :)

#3 hanua

hanua

Lieutenant General

• Members
  • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 13 Eylül 2011 - 07:26 ÖS

Diabloyu isterük :)
  • 1
Benim dotum pıt pıt vuruyor abi-Ezekeel
AMİNTOBELLO

#4 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 11:19 ÖÖ

Bu ücretsiz üyelik meselesi ve oyunu deneyin söylemleri bence oyundaki Türk ilgisinin artıp artmayacağına yönelik bir nabız yoklaması. Artış gözlenirse bence Türkçe oyun için kesinlikle adım atılacaktır ve Blizz'in bir konuya kafayı taktımı ne kadar hızlı şekillendirdiğini ve hayata geçirdiğini söylememe bile gerek yok sanırım.

Belki bir gün gerçektende bir anda bakarız ki Türkçe serverları yayınlamışlar bile. Sonrasında oyunun Türkiye için yükselişi başlar gibi geliyor bana. Ama kaç yaş üstünden o merak konusu :)
  • 0

#5 Sepiroth

Sepiroth

Senior Sergeant

• Members
  • 197 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 11:26 ÖÖ

Yanlış anlaşılmasın. Biraz objektif olun. Ben şahsen türkçe bir server istemem olsada orada karakter acmam. Bkz. Burning legion Trade chat aksamlari tam lame muhabbetler dönüyor. Öyleki ana avrat küfürden gecilmiyor. Zaten oyunu satarda tekrar char acarsam yapacagim ilk sey en az türkün oldugu serveri arastirip orada char acmak :)
  • 0

#6 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 11:32 ÖÖ

Açıkçası tutup Türkçe realmde oynayacağımdan değilde oyunun içeriği, görevleri ve hikaye kurgularının tamamen makul ve mantıklı bir şekilde Türkçeleştirildiği bir serverda bütün görevleri yapmayı ve olayları tam olarak hem de sinematikleri bile Türkçeleştirilmiş şekilde bitirmek isterim. Yani o kadar iyi bir ingilizcem yok. Haliyle de yeri geliyor anlamadığımız şeyler çok fazla oluyor. Ama Türkçe olarak hazırlanmış bir sinematik izlemek bana süper bir haz verir diye düşünüyorum. Aynı şekilde görevlerde.

Ama gelin görün ki Metin2 gibi hayvan isimleri de bize komik gelecektir. Mavi dişli aslan, Mavi dişli aç aslan(5 fazla lvl olanı), Mavi uzun dişli aç aslan (onun 5 fazla lvl olanı bu da) :) Bu şekilde isimlendirmeler olursa aksine oyundan soğuma fazla olabilir insanlarda :D
  • 1

#7 hanua

hanua

Lieutenant General

• Members
  • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 12:18 ÖS

Türklere ve türkçeye "karşı" olanları anlayamıyorum doğrusu. Misal "fireball", ateş topu, devlet okulunda okusanız bile bunu anlarsınız. Bu şey fireball olunca karizmada ateş topu olunca mı gülünç??

Türkler konusuna gelecek olursak türk serverında adamlar fransız gm koyarlarsa olay değişmez ama sorarım size adam gibi bir türk gm koysalar küfür kalır mı?? Şimdi millet rahat, gm anlamıyor, ceza için senin gm'e açıklama yapman lazımki bununla uğraşan hiç yok diyebilirim. Küfürü report etsen o lavukta direk ceza yese küfür kalır mı?? gm bir baştan girer çıktığı yerden sonra artık kalanlar bizimdir. Yemeyen gider eu serverlarında hanzoluğunu yapar. Sonuçta bu oyun "adam" oyuncularla oynayınca daha güzelleşiyor.
  • 3
AMİNTOBELLO

#8 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 05:39 ÖS

Doğru diyonda hocam yinede söylediğin gibi bütün iş GM'lerde bitiyor.
  • 0

#9 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 06:47 ÖS

Türk sunucuları açılsa ben Knight Online'daki gibi hani yarı-gm gibi bir şeyler varmış ya, onlardan olmak isterim en azından. Sunucuyu düzene sokmaya falan çalışırım ne bileyim. :) Hatta tam gm olsam da hazır o göreve gelmişken bir oyun dergisinde de yazar olsam WoW hakkında düzenli yazı yazsam aahh ah. :D

#10 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 07:29 ÖS

Zaten bu kadar WoW-Türk deneyiminden sonra senin hak ettiğin ve altından kalkabileceğin bir nokta olur. Bence yapabilirsin neden olmasın. Sonuçta Türk sunucu akıllı, eski, oyuna hayranlık duyan, disiplinli, sevilen, işini iyi yapan, fırsatcılık yapıp ayrım yapmayan adamlara ihtiyaç duyacak. Bence bu konuların takipçisi ol hatta bak ne diycem, bence ingilizce forumda kendini göster. Yani yorumlarınla bilginle ve Türk WoW dünyasında ne işle meşgul olduğun hakkında. Eminim ki onlar teklif eder. :)

Denemekten kim ölmüş. Zaten seni uzun zamandır bu forumun yetkilileri arasında görüyorum. İşinde iyi olmasan yapmazdın. :D
  • 0

#11 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2011 - 07:41 ÖS

Yapacağım tabii. B2 seviyesinde Fransızca da var, Fransızca da anlaşırım gerekirse. :)

#12 DooMBolt61

DooMBolt61

Legionare

• Members
  • 458 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2011 - 10:18 ÖS

ilginç ama fazla umutlanmayın derim ben olsaydı knight olurdu gibime geliyo (olmadı dimi daha http://www.wow-turk....tyle_emoticons/default/icon_mrgreen.gif )
  • 0

#13 Grindel

Grindel

Scout

• Members
  • 3 İleti

Yazma tarihi: 17 Eylül 2011 - 02:20 ÖS

Türklere ve türkçeye "karşı" olanları anlayamıyorum doğrusu. Misal "fireball", ateş topu, devlet okulunda okusanız bile bunu anlarsınız. Bu şey fireball olunca karizmada ateş topu olunca mı gülünç??

Türkler konusuna gelecek olursak türk serverında adamlar fransız gm koyarlarsa olay değişmez ama sorarım size adam gibi bir türk gm koysalar küfür kalır mı?? Şimdi millet rahat, gm anlamıyor, ceza için senin gm'e açıklama yapman lazımki bununla uğraşan hiç yok diyebilirim. Küfürü report etsen o lavukta direk ceza yese küfür kalır mı?? gm bir baştan girer çıktığı yerden sonra artık kalanlar bizimdir. Yemeyen gider eu serverlarında hanzoluğunu yapar. Sonuçta bu oyun "adam" oyuncularla oynayınca daha güzelleşiyor.

Bana kalırsa kimsenin türkçe isimlere veya türklere karşı bir garezi yok. Sadece türk oyuncularının büyük bir kısmı bedava oyunları tercih ettiğinden WoW'a o kadar hızlı bir uyum sağlama yaşayacaklarını düşünmüyorlar. Örneğin oyunda işinize yaramayan eşyayı almamak gibi bir durum var, yani zindanda kimin işine yarıyorsa onun eşyayı alması gerekiyor sadece onlar roll atar. Ancak bedava oyunlardan gelenler sırf o eşyayı satmak için roll atacaktır. Bu gibi durumlar işte diğer oyuncularıda bizide soğutabilir. Ha, yabancılar yapmıyor mu? Yapıyorlar, ancak bu bizlerin veya şöyle söyleyim bedava oyunlardan gelenlerde daha fazla oluyor. Bir sürü şey var sadece bir örneği verdim, dediklerimi yanlış anlamazsın umarım sadece açıklama gereği duydum nedense :D Yoksa bende türk oyuncularla oynamayı çok seviyorum, özellikle WoW oynayan her oyuncu oldukça kaliteli insanlardan oluşuyor. Ben şuana kadar WoW oynayıpta oyunda saçmalayan kimseyi görmedim Türklerden. Herkes oyunun bilincinde ve yardımlaşıyorlar sürekli bu tür bir kadroyla oynamak şuanda işine geliyor herkesin :D Ve türkçe çeviriler güzel olabilir, hani insanlar acaba kötü mü çeviri olur diye endişenebilirler ama işin arkasında Blizzard var. O adamlar bir işe başladılar mı sağlam olmadan bırakmazlar yani endişelenecek bir şey yok. Ve "Ateş Topu" oldukça havaladır :D
  • 0

#14 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 17 Eylül 2011 - 11:40 ÖS

Valla Türkçeye garezim yok. Zaten arkadaşın konuşmasını üstüme alınmadım. İsimlere pek takılan bir insan değilim. Ayrıca Blizzard isimler konusunda gerekirse orjinalin dışına çıkarak belli oynamalar yapacaktır. Türkçe isimlerin komik gelen yanı sadece karşıdaki hayvanı tanımlar nitelikte isimlendirilmesinden dolayı oyunda komik duruma düşüyor. Yani şöyle ki gerçeklikle oyunu karşılaştıralım misal; sen kaplanın kaç türü olursa olsun gerçeklikte sadece kaplan dersin dimi? yani tutup beyaz kaplan, çizgili iri kaplan, yeşil benekli dağ kaplanı veya uzun dişli kaplan demezsin.

Ama oyunda bunlara tutup bu tür isimler veriyorlar. Bir de isimleri ufak ayrıntılarla süsleyip bir alt seviye hayvanı üst seviyeden ayırmaya çalışıyorlar. Bunun en tipik örneği Metin2 işte. Adam yazmış (öörnekler sallamasyon); beyaz kaplan (level 2-5), beyaz iri kaplan (level 5-8), beyaz uzun dişli iri kaplan (level 8-13), uzun dişli vahşi kaplan (level 13-17), vahşi aç kaplan (level 17-22)!(uzar gider...)

Örnekleri salladım yani isim olarak. Ama renkleri, ebatları, tipleri, attack şekilleri aynı olan hayvanlara böyle isimler vermekteki amaç nedir? Yaz abi hepsine 'Kaplan' nasılsa hepsi aynı tür ya. Sanki üniversite de tür ayrımıyla ilgili simülatördeyiz anasını satim. Gülerim tabii. Ama dikkatini çekerim, dilime gülmüyorum isimlendirmelere gülüyorum.

Beni anladığını biliyorum o yüzden bu yazıyı sırf yanlış anlaşılmamı engellemek için yazdım. Sevgiler. :D

Konu Nem. tarafından 17 Eylül 2011 - 11:42 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#15 DooMBolt61

DooMBolt61

Legionare

• Members
  • 458 İleti

Yazma tarihi: 18 Eylül 2011 - 09:28 ÖÖ

hocam yanlış düşünüyosun ne kitaplarda okudum adam bunu nasıl çevirmiş dedim kendi kendime ama çevirmiş işte ingilizcede kafiyeli bi cümleyi kafiyeyi ve anlamı bozmadan türkçeye göre çevirmiş buna göre bişeyler uydurur bilizzard bide illa uzun dişli kaplan yazmasına gerek yok tamam metin2 basit oyun (hatta en basit net tabanlı oyunlardan) saçmalaya biliyo ama bilizzard başka örneğin felwood kaplanı diyebilir ( salladım aklıma yer gelmedi)
  • 0

#16 khwaj

khwaj

Sergeant

• Members
  • 58 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2011 - 08:49 ÖÖ

Aslında oyun Türkçe'leştirme üzerine bir platform vardı, isimleri aklıma gelmedi şimdi. Böyle bir projeye başlamak için yardım alınabilecek bir yere benziyordu.
  • 0

#17 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 22 Eylül 2011 - 10:33 ÖÖ

Aslında oyun Türkçe'leştirme üzerine bir platform vardı, isimleri aklıma gelmedi şimdi. Böyle bir projeye başlamak için yardım alınabilecek bir yere benziyordu.

konuyu okudunuz mu?
Billz kendi turkcelestiriyor, her hangi bir 3.sahis ve/veya sahislarin boyle bi projesi yok.

In the end, death claims us all

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Who among you will help me avenge him?

Sylvanas Windrunner

#18 fat1hxxx

fat1hxxx

Legionare

• Members
  • 634 İleti

Yazma tarihi: 26 Eylül 2011 - 02:28 ÖS

Komik olmakla alakası yok.Nasıl desem, en basit örnek thirsty warrior yazıcak bi mobun isminde.Orada kana susamış savaşcı yazdığını mı görmek istersin yoksa thirsty warrior mu?Bazı kelimeler anlamıından dolayı değil sırf yazılış şeklinden komik gelebiliyo."Mad Prisoner" in yerine "Çılgın maphus" yazdığını görsek.İngilizcede yazılınca yazılış şeklinden dolayı gayet ciddi bir isim olabiliyoken,türkçe yazıldığında mobları sanarız ki aynı kızılderili kabilesinde yaşayan mahluklar.Enraged Tauren yerine delirmiş öküz filan çok kızılderili ismi gibi oluyo :D

Ben türklere özel realm istemem de.Questlerin ve dialogların türkçeye çevrilmesine karşı çıkmam ingilizcesi hiç olmayanlar da lore u daha güzel yaşasın diye.Mob isimlerinin türkçeleşmesini hiç istemem.

"Lost offspring of Gahz'Ranka" böle bi mob var zul'gurubta.Offspring "fırlattığı" manasında.Hani spermin argosu.Gahz'Ranka'nın kayıp dölü ya da Gahz'Ranka 'nın fırlattığı olarak çevrildiğini bi düşünsenize :D
  • 0

#19 DooMBolt61

DooMBolt61

Legionare

• Members
  • 458 İleti

Yazma tarihi: 26 Eylül 2011 - 02:39 ÖS

Aslında mantıklı SRO yu da böyle çevirmişlerdi mobların ve eşyaların isimleri aynıydı ama diyaloglar ve arayüz türkçeydi
  • 0

#20 hanua

hanua

Lieutenant General

• Members
  • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 27 Eylül 2011 - 12:58 ÖÖ

Çeviri var çeviri var. Hiç unutmam lotr ile ilgili bir yazı okumuştum, adam 40 yıllık elfi cin diye çevirmişti http://www.wow-turk....tyle_emoticons/default/icon_mrgreen.gif Taureni öküz diye çevirirse blizz buna kıçıyla güleceklerin başında ben varım ama çamış derlerse laf etmem http://www.wow-turk....tyle_emoticons/default/icon_mrgreen.gif
  • 0
AMİNTOBELLO

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı