İçeriğe git

Resim
- - - - -

Rp Guide: Rp Sırasında Yapılan Ölümcül Hatalar

• Please log in to reply
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

#1 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 23 Ekim 2011 - 10:38 ÖS

Merhaba arkadaşlar, Yaklaşık 3-4 aydır Argent Dawn realminde RP yapıyorum. Bir işe yeni başlayan herkesin yapabileceği gibi, benim de yeni başladığımda yaptığım birtakım hatalar oldu. Deneyim kazandıkça, benim yaptığım hataları RPye yeni başlayan herkesin yaptığını farkettim ve bunun bir nebze olsun önüne geçebilmek için size ufak bir rehber hazırladım. Lütfen sıkılmadan usanmadan okuyunuz. Buradaki her rehberde olduğu gibi, bu rehberdeki her kelime de siz RPciler için altın değerindedir :)

Chat/Konuşma Kısmında Yapılan Hatalar:

Chat menülerinin yanlış kullanımı: Blizzard'ın roleplay kurallarına göre, her chat kanalının kullanımı farklıdır. Kimi kanallar sadece IC(In-character) sohbetler için ayrılmışken, kimi kanallar sadece OOC(Out-of-Character) sohbet için ayrılmıştır. Örneğin normal olarak /s ya da /y komutuyla birşeyler söylerken HER ZAMAN IC olarak sohbet etmeniz gerekir. Bu sohbet ederken herhangi bir kısaltma kullanamayacağınız anlamına gelir, buna dikkat etmelisiniz! Trade Chat sadece OOC kullanım için ayrılmışken, General Chat -şehir içindekiler hariç- hem IC hem OOC olarak kullanılabilir. /w /p /ra /g komutları isteğe bağlı olsa da çok genelde OOC olarak kullanılır. /e (emote) zaten tamamen IC içindir.

Karakterin duyamayacağı bir sözü duyuyormuş gibi davranmak: Unutmayın: Sizin duyu organlarınızla oyundaki karakterinizin duyu organları aynı değildir. Siz chatbox'a yazılan birşeyi GÖRÜRKEN, karakteriniz onu DUYAR. Kalabalık bir şehirde 10m ötenizeki iki insanın kendi arasında konuştuğu şeyleri görebilirsiniz ama duymanıza(IC olarak) imkan yoktur. Dolayısıyla duyuyormuş gibi davranamazsınız. Aşağıda vereceğim örnek bizzat ilk günlerimde benim başıma geldi:
<Bir hanın taverna kısmında, bir masanın etrafında çevrili 3-4 adam konuşmaktadır>
Leonthar: Şu yeni paladin'i hiç gözüm tutmadı. Truga Troga mıdır nedir? Hakikaten nerede şimdi o?
<Bir üst katta>
Ben: Hemen yukardayım, ayrıca adım Trooga seni Lich King'in faresi!
Leonthar: Hey, cüce! Bizi oradan nasıl duyuyorsun? Yoksa masanın altında kulakların mı var? Hahahaha...

Böyle anlayışlı bir guild'iniz varsa, oradakiler IC olarak sizi uyarır ve bunu hemen geçiştirir. Yabancı bir guild'de olsaydım o an atılmıştım. :D

Karşınızdaki karaktere uygunsuz hitap: Bu gayet açık sanırım. Mesela yeni tanıştığınız bir komutana hitap ederken "Wadzupp broo!" diyemezsiniz. O gerçek hayatta en iyi dostunuz bile olsa Azeroth'ta tamamen farklı iki kişisiniz! Unutmayın: Yanlış bir hitap şekli -özellikle askeri tabanlı bir RP guild'indeyseniz- başanıza büyük iş açar.

Event Sırasında Yapılan Hatalar:

Meta Gaming: Bu terim; karakterinizin bilmediği ancak sizin bildiğiniz birşeyi karakteriniz biliyormuş gibi davranmak anlamına gelir. RP'de her yeni oyuncu bu hataya mutlaka düşse de, aynı zamanda en az müsamaha gösterilen hatadır. Mesela forumda yazdığı geçmişinden adamın bakır madencisi olduğunu öğrendiniz(:)). Gidip de o adama gidip "hey dostum madencilik nasıl gidiyor?" derseniz meta-gaming yapmış olursunuz(Tabi adam bunu KARAKTERİNİZE daha önce söylememişse).

Biraz daha ayrıntıya girmek istiyorum. Diyelim sizin kendi ŞAHSINIZIN tanıdığı biri, o sırada bulunduğunuz tavernaya girdi ancak karakterinizin arkası dönük ve NŞA'da onu göremez, o zaman karakterinizin arkasını dönmeden ona "Hey, naber Georgy?!" demesine imkan YOKTUR! Aynı şey, söz konusu kişi yüzünün görülmesini engelleyecek bir kask-şapka-büyülü zımbırtı takmışssa da geçerlidir. Ha tabi karakterinizin belli şamanistik ya da büyüsel güçleri veya o tarz zamazingosu varsa bu geçerli değildir :)
Başka Bir örnek(AotS forumundan alıntı):
(Ekranda önünüzde <James> yazan biri koşmaktadır.)
A: /yell Hey James! Dursana!
B: /say Adımı nerden biliyorsun?
A: /s Kafanın üzerinde yazıyor?

Trolling: Aslında bu hatadan daha çok, pi*lik olsun diye yapılan birşeydir. Çünkü bu pek de istemeden olacak bir durum değil :) Trolling(Trollemek, trollük yapmak, trol) kelimesinin Wow'daki Troll ırkıyla alakası yok elbette. Trolling; günlük hayatta kısaca bir işin b.konu çıkarmak ya da saçma sapan esprileri tekrarlayıp durmak anlamına geliyor. Eğer biraz düşünürseniz, hayatımızda pek çok trol olduğunu farkedebilirsiniz(Bkz. Recep İvedik - harbiden trole süper örnek oldu bu, cuk oturdu).

RP gaming'te kullanılan trol terimi ise, bir event'ın gidişatını bozan, mevcut olay örgüsünü değiştirmeye çalışan ya da ciddi bir RP event sırasında geyik yapan kişiye verilen addır ve cezası sadece guild içinde değil, GM'ler tarafından bizzat verilir. İlk ceza 1 günlük bandır ve bunun süresiz bana kadar yolu vardır! Örnek: "/e yanındaki arkadaşının kafasına kusar" "/s Hiç tauren aleti gördünüz mü beyler asdadasasda!" "/e uzun dişleri önündeki adamın gözüne girer"... Gördüğünüz gibi troller genellikle işin geyiğindedir ya da ortamdan çok sıkılmışlardır ancak isteyerek ya da istemeyerek ciddi zararlar verirler. Yakınınızda bir trol görürseniz, insanlık, dwarflık ya da her neyseniz onun namına GM'lere bunu bildirin.

Force-Emote: Bir emote yazarken, yazdığınız emote'un yani karakterinizin yaptığı herhangi birşeyin herhangi başka bir karakteri fiziksel olarak etkilememesi gerekir. Eğer o karakteri etkiliyorsa bu force-emote denir. Örnekler(kırmızıyla yazılan kısım force-emote'dur):

/e iki avucunu da açarak birkaç gizemli kelime fısıldar ve yarattığı büyülü enerjiyi Ares'e göndererek onun iki metre geri uçmasına neden olur.

/e Önündeki yabancıya bir yumruk çakar.
/e Önündeki yabancıya bir yumruk çakmaya çalışır.

/e koşarken sokakta yürüyen Aelflax'a çarparak onu düşürür.
/e koşarken sokakta yürüyen Aelflax'a çarpar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. Tabii bunlar dışında dikkat etmeniz gereken çok püf noktası var ama onu da yaşayarak öğreneceksiniz. Ne de olsa hayat bir öğretmendir http://www.wow-turk....tyle_emoticons/default/icon_mrgreen.gif Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin ve eksik bir yer görürseniz söyleyin. Umarım bu rehber size yardımcı olur.

Ekstra linkler:
RP Serverları
Karakter Geçmişi Yazmak
RP Dövüşleri (Özellikle bu accaayip önemli bir mevzu okumanızı tavsiye ederim)
Emote yazmanın püf noktaları

Saygılarımla...

Konu dogabeey tarafından 24 Ekim 2011 - 12:49 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 1

Dark Lion Onslaught.

#2 Riddler

Riddler

Moderatör

• Moderators
  • 889 İleti

Yazma tarihi: 23 Ekim 2011 - 10:50 ÖS

Çok güzel yazmışsın, ciddi anlamda yararlı oldu :) . Bu arada kask,şapka vb şeyler derken bu eşyalar yüzünün görünmesini engellemiyorsa, bu durum geçerlimidir? :)
  • 0

#3 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 23 Ekim 2011 - 11:16 ÖS

Çok güzel yazmışsın, ciddi anlamda yararlı oldu :) . Bu arada kask,şapka vb şeyler derken bu eşyalar yüzünün görünmesini engellemiyorsa, bu durum geçerlimidir? :)

Tabi ben de yüzünü kapatıyorsa anlamında söyledim. Yüzü kapatıyorsa ne olduğu önemli değil ^^
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#4 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 23 Ekim 2011 - 11:23 ÖS

Emeğine sağlık. Dilersen AotS forumundan linklerle konunu destekleyebilirsin. Arkadaşların ilgisini çektiyse o linkleri de inceleyebilirler sayende.
  • 0

#5 turkule

turkule

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.356 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 23 Ekim 2011 - 11:48 ÖS

Bugüne kadar hiç RP fırsatım olmadı ama her zaman aklımda olan bir konudur, mutlaka birgün RP'ye bende başlamak istiyorum, gerçekten benim gibi hiç RP yapmamış arkadaşlar için altın değerinde bilgiler. O sebeple konuyu sabitliyorum.

RP bölümünün canlanması için görüş ve önerilerinize açığım. Forum içi elimden geleni yapmak istiyorum.
  • 0

#6 wolcan0

wolcan0

Scout

• Members
  • 124 İleti
  • Locationİzmir,Karşıyaka,Balçova

Yazma tarihi: 24 Ekim 2011 - 12:25 ÖÖ

o emote force emotedeki

" /e " komutunu yazmamış olsaydın hala bunlar nasıl yapıyolar bu emote ları diye düşünüyor olurdum . seviniyorum şu an kafayı yiyebilirim.

/e Maéglin sevincten kılıcıyla duvarda derin bir yarık oluşturdu.
  • 0

#7 Silvernight

Silvernight

Moderatör

• Moderators
  • 674 İleti

Yazma tarihi: 24 Ekim 2011 - 02:38 ÖÖ

/e Maéglin sevincten kılıcıyla duvarda derin bir yarık oluşturdu.

" /e sevincten kılıcıyla duvarda derin bir yarık oluşturdu." yazman yeterli aslında. komut senin nickini otomatik olarak başa koyuyo =)

Yazı için de çok teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş. Benim de hep aklımın bi köşesini karıstırmıştır bu RP realmleri. hep baslamak istedim hiç kısmet olmadı. biraz da progress bakımından şüpheye düştüm hep
  • 0

Resmi ekleyen

#8 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 24 Ekim 2011 - 12:43 ÖS

Yorumlarınız ve konuyu sabitlediğiniz için çok teşekkürler. RP bölümünün canlanması için elimden geleni yapacağım, zaten bir rehber daha yolda şu an ^^

Ayrıca aots linklerini de ekliyorum konunun sonuna

(p.s: Bu linkleri imzama eklesem sorun olur mu? Başka siteden imzaya link vermek problem değildir umarım :) )
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#9 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 24 Ekim 2011 - 12:51 ÖS

AotS forumu açılması oldukça zor oluyor son zamanlarda. Ayrıca forumun ödemelerinin yapılmaması takdir de kapanması ihtimali de var. Hazırlayanların isimlerini belirterek rehberleri buraya kopyalayabilirsin. Hem hepsi bir arada olur, hemde kopyaladıklarının yazarlarının isimlerini yazarak her hangi bir çalıntı şüphesinin de önüne geçmiş olursun. Denemesi bedava. :)
  • 0

#10 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 27 Ekim 2011 - 11:24 ÖS

Günlerdir cevap yazmayı unutuyorum bu konuya. Çok faydalı bir rehber olmuş bence, teşekkürler. Benim de WoW içinde-dışında en çok gördüğüm hata force-emote dediğin olay.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı