İçeriğe git

Resim
- - - - -

Rp Guide: Bir Dwarf Ile Nasıl Rp Yapılır?

• Please log in to reply
Bu konuya 10 yanıt gönderildi

#1 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 06:41 ÖS

Giriş

"Demek bir dwarf olarak roleplay yapmak istiyorsun genç adam? Güzel seçim, zorlayıcı ve -emin olabilirsin- kesinlikle eğlenceli bir serüven seni bekliyor."

Bir dwarf'ı canlandırmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken pek çok şey vardır. Çünkü bir dwarf'ın -ister Dark Iron olsun, ister Wildhammer- bazı karakter özellikleri daima sabittir. Tabi bu bahsettiğim şey genel özellikler, yani her dwarf'ta illa bunlar olacak diye bir kaide yok. O yüzden bir dwarf'ta kesinlikle bulunması gereken özelliklerin yanına yıldız(*) işareti koydum. Diğerleri olsa da olur, olmasa da...

Karakteristik Özellikler

Dwarf'lar içkiye bayılır*; eğer bir dwarf içkiyi sevmiyorsa onda birşeyler yanlış gidiyor demektir. O yüzden hiçbir dwarf kolay kolay sarhoş olmaz, ortalama bir dwarf 10 şişe cüce birasını bir oturuşta içmeden midesi bulanmaya başlamamalıdır. Bir dwarf'ın yanında içki taşımaması da aynı derecede tuhaftır. Kısacası içmek, dwarf'ların yemek, uyku gibi temel bir ihtiyacıdır ;)

Dwarf'lar doğuştan serttir**; ortalama bir insanın taşıyabileceğinden 3.58 kat[bu resmi bir bilgidir] daha fazla yük taşıyabileceği anlamına gelir. Ayrıca "light erkek" tavırları bir dwarf için çok ama çok terstir. Aklınıza gelebilecek bütün maço tavırlar(hayır, recep ivedik gibi değil) bir dwarf tarafından sergilenebilir.

Dwarf'lar bir zamanlarlar Azeroth'un taştan inşaat işçileriydi*; yani bir earthen idilier(ayrıntılı bilgi için linke tık). Bu da onların doğuştan mimar yapar. Dwarf'lar inşaat, kazı, arkeoloji, madencilik işlerinde çok başarılıdır.

Dwarf'lar "ışığa" tapar; bu da onları doğuştan yürekli ve cesur kişiler haline getirir. Adalete ve iyilik/kötülük dengesine(karma felsefesi) inanırlar. Nerde bir masum acı çekiyorsa, dwarf onun acısını dindirmeyi kendine görev bilir. Onur ve adalet onarın anahtar kelimeleridir. Yine ışığa tapmalarından dolayı büyüye karşı biraz soğukturlar.

Dwarf'lar keşfetmeyi çok sever;* yeni yerler gezmek, yeni bilgiler öğrenmek araştırmak her dwarf'ın alkolden sonra başlıca zevkidir. Uzun bir yolculukta herkesin ayaklarına kara sular inse bile yılmaz, dişe dokunur birşeyler öğrenene kadar devam eder.

Dwarf'lar kendilerini diğer ırklardan üstün görür; ancak bu diğer ırklarla arkadaş olamayacağı anlamına gelmez. Hatta diğer ırkların karşı cinsleriyle sık sık flört eder. Ancak başka bir ırka karşı güven duyması çok zor olabilir.

Dwarf'lar inatçıdır;* tıpkı dersinde ve kişiliği konusunda olduğu gibi, kararlarında da çok serttir. Eğer bir dwarf birşeye gözünü kestirmişse onu yapar, ya da denerken can verir. Tabi onu vazgeçirmek, hatta vazgeçirmeyi denemek bile her babayiğidin harcı değildir. O yüzden dwarf olarak karasız bir karakter sergilemeniz yanlış olur.

Class Seçimi

Uygun Class'lar:
Warrior, Paladin, Hunter,
Zorlanabileceğiniz Class'lar: Priest, Warlock, Shaman
Uygun Olmayan Class'lar: Rogue, Mage

Dwarfların Yaşam Ömrü:

Dwarf'ların yaşam ömrü ortalama 300-350 yıldır. Ancak 400 yaşına kadar yaşayanlar gözükmüştür.

Bebeklik-Ergenlik: 0-30
Ergenlik-Yetişkin: 30-45
Yetişkin-Yaşlılık: 45-150
Yaşlı-Çok Yaşlı: 150-250
Çok Yaşlı: 250-...

Dwarf Ağzıyla Konuşmak

Eğer dwarflarla ilgili questlerin açıklamalarını okuyorsanız, dwarf'ların normalden biraz daha farklı konuştuğuna dikkat edersiniz. Bu konuşma, ingilizce öğrenmeye çalışan sarhoş bir iskoçun konuşmasına benzer. İngilizce öğrenmeye çalışan sarhoş bir iskoçun nasıl konuştuğunu bilmiyorsanız; size birkaç çeviri:
You - Ye
Your - Yer
Lad - Bayım
Lasse - Bayan
Are - Ur
~ing takısı - ~in'
And - Und
The - Tha/Th'
'r' harfinden önceki harf sesliyle BAZEN r yerine "'" konur Şöyle yani: Farming = Fa'min'
Career = Ca'eer
For = Fo'

Aynısını türkçede uyarlamak biraz zor olabilir. Türkçede dwarf oynarken msn'de, forumda nası konuşuyorsanız öyle konuşabilirsiniz(Katliama yol açmamak için örnek veriyorum)
Sen ne yaptığını sanıyorsun pislik ayakkabı boyacısı = Sen n'aaptığını sanıyon pislik ayakkap boyacısı... Bunun gibi şeyler yapabilirsiniz ama ben tavsiye etmiyorum ^^ Çünkü herkes bunu yapıyor zaten insan-dwarf dinemeden.

Bir de Dwarf'lar ünlemli konuşmayı çok severler. "Magni'nin sakalı adına", "Muragan'ın kelleşmiş kafası adına" gibi :( Ayrıca cümlelerinde vurgu genelde ilk kelimede olur. "Sana ne bundan?" veya "Selamlar yabancı" gibi.

Sanırım temel olarak dikkat etmeniz gerekenler bunlar. Gönül isterdi ki her class kombinasyonuna göre teker teker açıklayayım ama başımı kaşayacak zaman bile yok maalesef :)

Hayrını görün :) Keyifli RP'ler. Umarım bu rehber sizlere büyük yardımcı olur.

Doğa.

Konu dogabeey tarafından 30 Ekim 2011 - 09:28 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 2

Dark Lion Onslaught.

#2 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 07:12 ÖS

Teşekkürler. Diğer ırklarınkini de dört gözle bekliyorum. ;) Sabitliyorum, burada niyeyse yeni sisteme geçmemişiz. O.o

#3 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 07:24 ÖS

Ben de elfler hakkında bilgi vereyim bari. AotS forumunda dilleriyle alakalı bir paylaşımım vardı. Alıyım onu buraya dur bakayım, forumu açabilirsem eğer. ^^

P.s: Bu arada çalışman çok hoş olmuş ama umarım diğer ırklar için de yol gösterecek bir şeyler koyarsın. ^^

Konu Nem. tarafından 30 Ekim 2011 - 07:34 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#4 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:03 ÖS

Ben de elfler hakkında bilgi vereyim bari. AotS forumunda dilleriyle alakalı bir paylaşımım vardı. Alıyım onu buraya dur bakayım, forumu açabilirsem eğer. ^^

P.s: Bu arada çalışman çok hoş olmuş ama umarım diğer ırklar için de yol gösterecek bir şeyler koyarsın. ^^

En çok dwarfta uzmanlığım olduğu için dwarf rehberi yapmam daha uygun olur diye düşündüm. Aksi halde yalan yanlış bilgiler sokabilirim milletin kafasına bunu da hiç istemem doğrusu. Şu sıralar bir class değil de daha çok bir RP occupation'larıyla alakalı genel bir rehber hazırlamayı düşünüyorum(Doktor, haritacı, gezgin gibi...)
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#5 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:05 ÖS

Hoş olabilir. Açık nokta bırakmadan, aceleye getirmeden bir şey yapman çok yararlı olacaktır bence. Kolay gelsin şimdiden. Her hangi bir konuda yardıma ihtiyacın olursa söyle, elimden geldiğince katkı vermeye çalışırım.
  • 0

#6 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:14 ÖS

Bir de konuşurken aksan konusu Türkçe için nasıl oluyor acaba? Yani İngilizce için mesela "your" yerine "yer" diyoruz ama ya Türkçe? Kitaplarında aksan görmedim, yabancı dildeki kitaplarında var mı bilmiyorum. Seyircilere bağıran Okan Bayülgen gibi yayvan yayvan "Teemem teemem!" tarzında olabilir mi? ;)

#7 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:16 ÖS

Bir de konuşurken aksan konusu Türkçe için nasıl oluyor acaba? Yani İngilizce için mesela "your" yerine "yer" diyoruz ama ya Türkçe? Kitaplarında aksan görmedim, yabancı dildeki kitaplarında var mı bilmiyorum.

Türkçe olarak belirlenmiş kurallar yok dwarf'larda. Ama birkaç kural türkçe'ye uyarlanabilir. Birazdan bu konuyu da ekleyeceğim ilk mesaja.
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#8 Baylarx

Baylarx

First Sergeant

• Members
  • 475 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:20 ÖS

Türkçede yok sanırım ama konuşurken göğüs kafesinizi sıkıp sert bir tonda: Dwarfların "How ar yeh?" dediği gibi,
"Selam sana yıabancıahhh" derseniz sanırım nasıl olucağını anlamış olursunuz ;)
  • 1
Steam Account: Manodin (Ekleyiniz)

#9 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:23 ÖS

Baylarx'in söylediği gibi konuşulabilir. Hoşuma gitti ama biraz daha küt bitmeli kelime yani uzamamalı onun dışında bence doğrusu aynen öyle Türkçede. ;)
  • 0

#10 DooMBolt61

DooMBolt61

Legionare

• Members
  • 458 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 08:37 ÖS

Hayır beyler bizim köylü konuşmamız gibi onların konuşmaları mesela "Napıyon lan" "Yapıyom" gibisinden konuşurlar en azından Unutulmuş diyarlarda böyle bekleyin eski kitaplarımdan araştıracağım şiveyi
  • 0

#11 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 30 Ekim 2011 - 09:22 ÖS

Birşeyler düşünüp yazdım işte. Aslında 1 saat önce yazacaktım ama feribottaydım ve bir anda feribotun interneti kesildi yazamadım :/ Köylü düşüncesi mantıklı geldi ^^ Bir de türkçede şive kelimelerin değişmesiyle değil de konuşma şekliyle daha çok belli oluyor. Yani bir insan "merhabalar bayım" derken dwarflar "Selam yabancı" diyebilir. Uygundur...

Konu dogabeey tarafından 30 Ekim 2011 - 09:24 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

Dark Lion Onslaught.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı