İçeriğe git


Resim
- - - - -

RP Guide: Rp Meslekleri - Rp Occupations


 • Please log in to reply
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1 dogabeey

dogabeey

  Moderatör

 • Moderators
 • 300 İleti

Yazma tarihi: 31 Ekim 2011 - 02:36 ÖS

Merhaba arkadaşlar. Yepyeni bir rehberle daha yine karşınızdayım :) Bu rehberimizin konusu, role-play oynarken karakterinize tercih edebileceğiniz meslekler(occupation), gerçi bunu tam olarak meslek diye çevirmek çok da doğru olmaz. Bunu daha çok karakterinizin meşgul olduğu iş ve uğraşısı olarak bakabilirsiniz. Bu yüzden yazımın devamında meslek yerine occupation kelimesini kullanacağım.

Bounty Hunter - Kelle Avcısı

Kelle avcısı RP'deki en eğlenceli rollerden biri olup, uygulaması biraz zorlayabilecek bir occupation'dur. Kelle avcılarının temel işi; başına ödül konmuş herhangi bir suçluyu öldürüp söz konusu ödülü alarak bu şekilde zengin olmaktır. Şehirdeki general chatlardan IC olarak ilan verebilir ve biri sizi tutarsa belli bir para karşılığında onun istediği "kelleyi" ona getirebilirsiniz. Ya da mevcut "aranıyor" ilanlarındaki kişiyi bularak öldürebilir ve o ilan sahibinden paranızı alabilirsiniz. Burada TotalRP veya GHI gibi add-onların olması işinize yarayabilir ve doğal olarak bütün bunlar için gerçekten ciddi RP'cilerle bu işi yapmanız gerekir ve her zaman iş bulamayabilirsiniz.

Rogue, Warrior, Warlock, Death Knight ve kimi zaman druid bu iş için iyi class'lardır. Çünkü bu tip class karakterleri acı çektirmekten ya da adam öldürmekten çekinmeyen kişilerden oluşur. Paladin ve priest iseniz bu işlerden uzak durmanız gerekir ^^

Medic/Doctor - Sıhhiyeci/Doktor

Bu occupation için öncelikle first aid'inizin oldukça yüksek(en az 350) olması iyi olabilir. Eğer first aid'i yeterince kasmışsanız, doktor olmakta çok zorlanacak birşey yoktur. Bir doktor olmak doğal olarak karakterinizi de etkiler. Doktorlar her türlü ırkın anatomisinde uzman olmalıdır. Bununla birlikte genellikle insan hayatına(daha doğrusu canlı hayatına) değer vermeniz gerekir. Irkçı bir karakterin doktor olması biraz abes kaçabilir. Bir doktor nerede bir yaralı varsa yardıma koşmalı, nerede bir ölüm varsa bundan üzüntü duymalıdırlar.

Bunun için en mantıklı class'lar tabii ki Priest, Shaman ve Druid'dir. Ama her class'ın ve her ırkın doktora ihtiyacı vardır. Undead'ların bile... Doğal olarak her class'ın doktor olmasında bir sakınca görmüyorum. Yeterki karakter geçmişinizi o şekilde ayarlayın...


Treasure Hunter - Hazine Avcısı

Hazine avcıları,adı üstünde dünyanın akla gelebilecek her yerinde hazine arayan tiplerdir. Hazine avcısı olmak her babayiğidin harcı değildir tabii... bir hazine avcısı öncelikle haritalardan iyi anlamalıdır. Soran, soruşturan, araştıran biri olmalıdır ve en önemlisi ise gezmeyi çok sevmeli ve azıcık cesur olmalıdır. Tabii paragöz olması da bu iş için uygun olur.

Hazine avcıları her class tarafından yapılabilir(Paladin, priest, shaman çok tercih edilmez) ancak bir goblin ya da dwarf bunlara çok yakışır :)


Archeologist - Arkeolog

Arkeologlar hazine avcılarına çok benzer. Ancak hazine avcıları bu işi para için yaparken, arkeologlar bu işi sırf keşfetme dürtüleri ve merak için yaparlar. O yüzden arkeologlarda merak unsuru çok önemlidir. Arkeologlar bir hazine avcısından çok daha araştırmacı ve çok daha cesur insanlardır. Ayrıca bir dedektif gibi parçaları birleştirme yeteneği vardır.

Hunter ve Rogue class'ları hazine avcılığı için çok uygundur. Bunun yanında dwarf'lar arkeolojide oldukça uzmandır.

Guard - Muhafız

İşte RP'ciler arasında en çok tercih edilen ve uygulaması çok kolay olan occupation: muhafızlar.

Muhafız, belli bir şehri kasabayı yerleşimi korumak için çalışan ve orada devriye gezen kişidir. Çok genelde, muhafızlar koruduğu şehrin factionu neyse onun için çalışan bir askerdir. Asker oldukları için, muhafızlar arasında rütbe ve hiyerarşi çok önemlidir. RP server'larında pek çok muhafız guild'i vardır. Bloodkinghts, Deathstalkers, Mountaineers bunların çok ufak bir kısmı.

Eğer herhangi bir bölgenin muhafızlığını yapıyorsanız, o bölgenin ait olduğu factiona ve onun başındaki kişiye karşı eksiksiz sadakat göstermelisiniz. Eğer kuralları takmayan, adalet anlayaşı alışılmış dışıda bir karakteriniz varsa muhafız olmak için çok da uygun değilsiniz demektir. Bir de o bölgenin muhafızları nasıl giyinmişse ve mensup olduğu ırk neyse sizin de ona göre davranmanız gerekir.

Warrior, Paladin, Death Knight, Hunter classları Muhafızlık çin uygundur. Diğerleri pek tavsiye edilmez...


Cook - Aşçı

Aşçılar, adindan da anlaşıldığı gibi yemek pişiren kimseye denir. Aşçı olarak RP yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şey cooking'inizin leveli... Ne kadar çok tarif bilirseniz, o kadar iyi bir aşçısınız demektir. Aşçılar, pirate ve mercenary tarzı guild'lerde çok rağbet gören bir occupation'dur. Ek olarak barlarda ve tavernalarda da çalışabilir. Bir aşçı, yaptığı işlerde özenli ve dikkatli olmasıyla bilinir.

Forsaken'ler bile yemek yer. Doğal olarak her ırk aşçı olabilir. Ancak ırktan ırka ve class'tan class'a yemek alışkanlıkları değişir. Mesela troller diğer trollerin bile etini yerken, night elf'lerin büyük bir kısmı vejetaryendir.


Seri Katil - Serial Killer

Şu an nasıl seri katil olunacağını anlattığıma inanamıyorum :)

Seri katillik başlı başına apayrı bir uğraştır. Bunu kiralık katil ya da kelle avcısı gibi düşünmeyin. Seri katilden kastımız, sadece öldürmek için öldüren, öldürmek onun için doğal bir ihtiyaç olan kişilerdir. Seri katillerin pek çok ruh hali olabilir. Ancak kana susadığı zamanlardaki ruh hali sabittir: Canice düşünen, sapıtmış ve içindeki canavarı dışarı salmış bir ölüm makinesi. Bu kişilerin dıştan görüen hali ise çok farklılık gösterebilir. Genelde sakin, iyi huylu görünen ama olmadık şeylere çabucak sinirlenen biridir. Ancak yolda görseniz yolunuzu değiştireceğiniz akli dengesi tamamen yitik tiplerden de olabilir.

Night elf ve belki de tauren hariç her ırk seri katil olmaya uygundur. Worgen'lar ve Troll'ler zaten karakter olarak bunlarla özdeşleşir. Class olarak ise bunlara en uygun olanları tahmin edebileceğiniz gibi Rogue, Warlock ve DK'dır. Paladin, priestşart değil, druid ve hele hele shaman kesinlikle bir seri katile ters tiplerdir

Sailor - Denizci

"Yelkenleri çözün ve güneydoğu yönüne ayarlayın, biriniz mahzenden biraz daha cüce birası getirsin, ve dümenci, şu lanet gemiyi düzgün bir rotada tut yoksa o lanet kafanı kancık bedeninden ayırıp kahrolası bir köpekbalığına yem ederim!"

Bir denizciyi tanımlamak için bu cümleden dha fazlası gerekli mi? Sanmıyorum ama yine de irdeleyelim ;) Öncelikle bilmeniz gereken; iki temel denizci türü vardır. Birincisi, asker olan denizciler. İkincisi -ve aynı zamanda en eğlencelisi- ise korsan denizciler. İkisi arasındaki tek fark, çalıştığı kişilerdir. Denizci demek, ağzı bozuk konuşmalar yapmak demektir. Denizci demek, içkiden kumara her türlü kötü alışkanlığın olması demektir. Denizciler her daim öfkelidir, her daim birilerini azarlar ya da kavga eder.

Asker olan denizciler, bulunduğu denizi düşmanlardan korur, korsanlarla savaşır. Korsanlar ise, liman kentlerine saldırır, hazine peşinde koşar ve diğer denizcilerile savaşır.

Bir denizci için -korsanlar dahil- en uygun ırklar; insan, dwarf, worgen, orc, troll ve goblindir. Tabi yine her ırk denizci olabilir. Classs olaraksa askeri denizciler warrior ve paladinlerden, korsanlar ise genelde rogue ve warlocklardan oluşur. Hunter ise her tür denizciye uygundur.Arkadaşlar daha aklıma gelen onlarca şey var inanın, ama hepsini bir anda yazacak mana kalmadı bende. O yüzden şimdilik aklıma gelenlerden ufak ufak bahsedicem, siz onları aggrolarken ben mb yapayım (tamam bu kadar ilkokul geyiği yeter ^^)

Merchant - Satıcı: Tüccar deyince her türlü satıcı aklınıza gelebilir. Bu kişiler oyunda belli itemleri farmlayıp general chat'ten reklam verebilir ve satış yapar. Tıpkı Knight Online'daki merchant sistemi gibi...

Bodyguard - Koruma: Bildiğiniz badigard :( Para karşılığında isteyen kişinin korumalığını yapabilirsiniz. Oyuncuyu koruduğunuz şey bir yaratık ya da bir oyuncu olabilir. Genelde oyuncuların high-level zone'lara gitmesi gerkirse bu servisi kullanır.

Bartender/Barmaid - Barmen/Barmaid: Tavernalarda çalışan, müşterilere servis yapan ya da içki hazırlayan kimse.

Taxi - Taksi/Taşıyıcı: Eğer iki kişilik bir mount'unuz varsa, insanlara taxi hizmeti sunabilirsiniz. Patch 4.2.2'den beri çok rağbet görmese de gerekli mount varsa oldukça basit bir iş.

Hooker - Hayat kadını: Hayır, yanlış görmüyorsunuz. WoW'da bu occupation belki de en çok kazandıran şey. Tabi size bunu yapın demiyorum, sadece haberiniz olsun ;)

Acrobat - Akrobat: İpin üstünde yürümek, oradan oraya atlamak, yeni dans figürleri yapmak... Kısacası bir sirkte görebileceğiniz herşey...

Jeweler - Kuyumcu: Eğer jewelcrafting mesleğiniz yüksekse, IC olarak kuyuculuk yapabilirsiniz. Jewelcrafting reklamının başka bir yolu.

Mineworker - Madenci:
Madenciler, madende çalışarak hayatını geçindiren kimsedir. Mining mesleğinin aksine, madenciler elde ettiği madenleri kendisi satmaz. Patronuna verir ve karşılığında maaşını alır.


Şimdilik bu kadar. Ancak aklıma geldikçe (ve beynim sıvı halden katı hale tekrar geçerse) yazmaya devam edeceğim. Keyifli okumalar. Umarım rehberim hoşunuza gitmiştir.

Sevgiler, saygılar...

Doğa.

Konu dogabeey tarafından 24 Kasım 2011 - 09:21 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

 • 2

Dark Lion Onslaught.


#2 Nem.

Nem.

  Guild Forum Yetkilisi

 • Members
 • 834 İleti
 • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 31 Ekim 2011 - 03:05 ÖS

Oldukça keyifli ve güzel hazırlanmış bir rehber. Ellerine sağlık.

Ancak okuyan arkadaşların bilmesinde yarar var ki; bu RP mesleklerini dar kapsamlı düşünmeyin gerçek hayatta aklınıza ne geliyorsa oyunda yapabilirsiniz. Sadece biraz eski çağları düşünerek meslek seçmek en mantıklısı.

Doğa'nın söylediği gibi oyunun en çok kullanılan mesleği (bi'nevi RP temeli) muhafız-asker-savaşçı olma durumudur. Bunlara en büyük örnekleri kendisi de vermiş zaten, orada yazan isimlerde guildler var ve oyunda oldukça saygı görüyorlar World Event'lara özel olarak davet ediliyorlar.

Ayrıca bilinmesi gereken bir şey daha; RP realmlerin kendilerine özel siteleri vardır. Gazete gibi insanların realmde olup bitenden haberlerinin olmasını sağlayan bir site. Bizim oynadığımız realmin sitesi Argent Archives (AA). Gazeteden tek farkı yaşananların ve gerçekleşmiş olan etkinliklerin bildirilerinin orta alandan verilmesi, gelecek eventların ise sağ taraftaki 'Events' seçeneğinden verilmesi. Yani takip ederek, katılmak istediğiniz bir etkinlik için oyundan etkinliği oluşturanlara ulaşabilirsiniz ve bütün realmde neler olup bittiğini gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda siteye RP'ler ile ilgili resimler de eklerler. Sıkıldıkça göz atarsınız. (:
 • 0

#3 Ezekeel

Ezekeel

  Genel Yönetici

 • Executives
 • 9.314 İleti

Yazma tarihi: 31 Ekim 2011 - 06:05 ÖS

Teşekkürler, sabitledim. Bu arada akrobatlıkla uğraşan oyuncu var mı oyunda, gösterebilecekleri pek bir şey yok? http://www.wow-turk....tyle_emoticons/default/rolleyes2.gif Bir de simyacılık, büyücülük gibi bir uğraşı? Direkt mageler diye mi şeetmedin?

#4 DooMBolt61

DooMBolt61

  Legionare

 • Members
 • 458 İleti

Yazma tarihi: 31 Ekim 2011 - 06:06 ÖS

Her guilde lazım Chef merchant felan
 • 0

#5 dogabeey

dogabeey

  Moderatör

 • Moderators
 • 300 İleti

Yazma tarihi: 31 Ekim 2011 - 06:14 ÖS

Teşekkürler, sabitledim. Bu arada akrobatlıkla uğraşan oyuncu var mı oyunda, gösterebilecekleri pek bir şey yok? http://www.wow-turk....tyle_emoticons/default/rolleyes2.gif Bir de simyacılık, büyücülük gibi bir uğraşı? Direkt mageler diye mi şeetmedin?


Argent Dawn'da Fablewind Faire adlı sirk her hafta gösteriler düzenliyor. Tam gününü bilmiyorum ama argentarchives.org 'da yazar. Simyacıyı yazmama nedenim oyunda daha önce hiç simyacıya rastlamamam. Mage/paladin vs. de direk bir sınıf olduğu için yazmadım.
 • 0

Dark Lion Onslaught.


#6 Kuzga

Kuzga

  Member

 • Members
 • Pip*Pip*
 • 12 İleti

Yazma tarihi: 31 Ekim 2011 - 10:11 ÖS

Çok güzel bir rehber olmuş gerçekten ellerinize sağlık keyifle okudum
 • 0
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı