İçeriğe git

Resim
- - - - -

RP Guide: Roleplay Terimleri Ve İşaretleri

• Please log in to reply
Bu konuya 11 yanıt gönderildi

#1 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 05:32 ÖS

Ta-taa :lol: Yeni bir rehberle daha karşınızdayım. Bu yazdığım rehberin amacı, roleplay'da henüz çook yeni olan veya "bazen bişeyler diyolar chat'te ne demek bilmiyorum" diyen arkadaşlarımızı topluma kazandırmak... Onların roleplay'e fransız kalmamasını sağlamak. Hazırsanız başlayalım:

Terimler:

RP-Roleplay: Rol yapma oyunu... İstediğiniz bir hayali karaktere bürünür ve gerek oyun, gerekse metin tabanlı olarak o karakteri "yaşarsınız". Özellikle wow'da oynayabileceğiniz yüzlerce rp karakteri vardır.

Casual RP:
Ana RP kurallarının dışına çıkmadan ancak kurallara da çok bağlı olmadan yapılan RP. Bu tarz RP guild'leri, genelde roleplay dışında PVE ve PVP de yapan guild'lerdir. Belli bir organize çalışma yoktur, event'lar ya 2-3 haftada birdir ya da hiç yapılmaz. Karakter ihlallerine ve trollüklere hat safhda göz yumulur. Kısaca fazla oyuna girmeyen ya da kurallara bağlı kalamayan kişi veya kişilikler için uygundur, ha tabi böyle oynayarak ne kadar zevk alınır, orası bilinmez...

Heavy RP: Baba RP'cilerin takıldığı ortam ^^ Nasıl ki RBG'ler BG'nin daha ciddi haliyse, heavy rp de normal rp'nin ciddi halidir. Heavy-RP'de çok fazla kural vardır, ancak alınan zevk de bunla doğru orantılı olarak artar. Bu kuralları sayacak olursak; bir kere her hafta en az 2-3 event olur, min. level sınırı oldukça yüksektir, bir heavy-rp guild'ine girebilmeniz için ileri seviyede ingilizce bilmeni gerekir, ayrıca yaptığınız en ufak hata atılmanıza sebep olabilir, bu guild'lerin belli bir RP gear'ı ve HQ'ı vardır(bunların anlamını yazımın ilerleyen kısımlarında açıklayacağım). Yani kısacası her babayiğidin harcı değildir.

ERP-Erotic RP: Erotik roleplay :lol: Bunu pek tasvip etmiyorum. Sadece bilin diye yazdım. Bu tarz RP'yi genelde goldshire'da görebilirsiniz. İçinizdeki RP hevesinin sönmesini istemiyorsanız, o civarlardan uzak durun.

IC-In Character: IC, oyundaki karakter olarak yaptığınız ve söylediğiniz herşeye denir. Örneğin "Benim şimdi gitmem gerekiyor, sevgili yoldaşlar." IC bir ifadedir. RP etkinliklerinde sadece IC ifadeler kullanılır.

OOC-Out of Character:
Oyundaki kaakteriniz olarak değil, bizzat kendiniz olarak yaptığınız herşeye denir. "Beyler ICC mount run yapıyorum gelen var mı?" cümlesi OOC sayılır.

Event: İyi bir RP guild'inde herkes kafasına göre toplanıp RP yapmaz. Guild'in, guild lideri tarafından kurgulanan bir senaryosu vardır ve her hafta belli gün ve saatlerde etkinlikler düzenlenerek bu senaryo ilerletilir. Bu etkinliklere "event" denir. Çok genelde, yapılan event'lara katılmak bütün üyelere zorunludur.

DM-Dungeon Master: O anki mevcut event'ı ilerleten, kişileri yöneterek herkesin ve herşeyin olması gerektiği gibi olmasını sağlayan kişi. Bir nevi yönetmen gibi düşünebilirsiniz.

Troll: Bir RP event'ında bilerek ya da acemilikten ötürü sebeplerle event'ı baltalamak, gidişatını değiştirmeye çalışmak ya da hikayenin ilerlemesini engellemek.

Emote: Nasıl bir oyuncu IC olarak birşey söylerken /s komutunu kullanıyorsa, IC olarak yaptığı şeyleri belirtmek için /e komutunu kullanır. Örnek: "Trooga kaşlarını çatar ve elini kılıcının kabzasına götürür." RP yaparken ne kadar emote kullanırsanızsanız o kadar gerçekçi görünür. Emote ile ilgili söylenecek tonla söz var ama fazla sıkmak istemiyorum. Ayrıntılı bilgi için İsmet abi(Nem.) tarafından hazırlanan EMOTE REHBERİNİ okuyabilirsiniz....

Power-Emote: God emote ya da force emote diye de bilinir. RP'deki en temel kurallardan biri, sizin yazdığınız emote'lerin sizden başkasını etkilememesidir. Yani "Trooga kılıcını çekip hızla savurarak Muragan'ın kafasını uçurur." tarzında bir emote yazamazsınız, yaptığınız şeyler başkalarının rızası olmadan onları etkiliyorsa buna power-emote denir.

Meta-Gaming:
Buna başka bir rehberde ayrıntılı olarak değinmiştim. kısaca söylemek gerekirse; sizin bilip de karakterinizin bilmediği bir bilgiyi karakteriniz biliyormuş gibi davranamazsınız. Aksi takdirde çok önemli bir kuralı ihlal etmiş olursunuz ki bu da meta-gaming olarak adlandırılır.

Roll: PVE'cilerin raidlerden aşina olduğu bir komut :lol: /roll komutuyla yapılır ve 0-100 arasında herhangi rastgele bir sayı döndürür ve chatbox'a yazar. /roll yazdıktan sonra sayı aralığını da belirtirseniz(/roll 35-50 gibi) o sayı aralığında bir sayı verir. Bu genelde rp duel'lerde kullanılan bir sistemdir (Bkz. RP DUEL - Aots forumu).

RP Roll: Bildiğiniz gibi raid'lerde düşen bir item kimlerin işine yarıyorsa o kişiler roll atar. Ancak Rp server'larında o itemi giyebiliyorsanız ve dış görünüş bakımından güzel bir itemse stat'lara bakmadan /roll atabilirsiniz. Buna RP Roll denir. Genellikle raid kuran kişiler bunun serbest olup olmadığını "RP rolls allowed" diyerek belirtir.

HQ-Headquarters: Bir RP guild'inin genel olarak takıldığı mekan. Guild'ler toplantılarını HQ'da yapar, birçok event'a bu noktadan başlar. Genelde bu mekan guid'in yaptığı iş ve amaçla ilintilidir. Her guild'in illa bir HQ'ı olacak diye birşey yok, guild'in yaptığı işe göre de değişebilir. Genellikle HQ olarak kaleler, büyük yapılar ya da karakollar seçilir.

RP Gear: Guild'lerin event sırasında giydiği üniformaya verilen ad. Her guild'in RP gear'ı, guild'in amacı ve tipine göre farklılık gösterir. Ayrıca hiyerarşi bulunan guild'lerde rütbedeb rütbeye de farklı olabiilr.

İşaretler:

((...)) : Normalde IC olarak konuşlulan bir yerde önemli veya acil bir OOC cümle kurmanız gerekirse bunu "(( ))" işaretleri arasına yazmalısınız. Böylece neyi siz, neyi karakteriniz söylüyor, karışmamış olur.

*...* : IC olarak konuşurken araya ufak emoteler sıkıştırmak isterseniz "* *" işaretlerini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Örn:" /s Ahahaha buna inanamıyorum. *gülmekten yerlere yuvarlanır* gerçekten çok komik birşey bu."

[...] : Yazdığınız cümlenin başına gelir. Söylenen şeyi nasıl veya hangi dilde söylediğinizi belirtir. Örn: "/s [sessiz] Sana biraz burnu büyük bir adam gibi gelmedi mi?" ya da "/y [Eredun] Karanlığın lordları! Çağrıma kulak verin."

Sanırım hepsi bu kadar. Unutuğum birşey varsa söylerseniz sevinirim. Lütfen yorumunuzu eksik etmeyin... İyi oyunlar...

Doğa.

Konu dogabeey tarafından 17 Kasım 2011 - 09:24 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

Dark Lion Onslaught.

#2 turkule

turkule

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.356 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 05:35 ÖS

Teşekkürler, sabitlendi.
  • 0

#3 Benegesseritus

Benegesseritus

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.244 İleti

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 05:49 ÖS

Ta-taa :lol: güzel rehbeer :lol:
  • 0

#4 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 08:51 ÖS

Güzel olmuş, eline sağlık. Benim hazırladığım konuyu buraya alabilirim. O zaman üye olmayanlarda AotS forumuna bakmadan giriş yapabilirler. Dur bi' bakıyım olmadı buraya da alayım o konuyu...

P.s: Emote ile ilgili konuyu Wow-Turk'e aktardım. İstersen verdiğin linki tazeleyip buradaki linki koyabilirsin. Kolay gelsin.

Konu Nem. tarafından 17 Kasım 2011 - 09:08 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 09:35 ÖS

Yorumlarınız için hepinize teşekkürler.

P.s: Emote ile ilgili konuyu Wow-Turk'e aktardım. İstersen verdiğin linki tazeleyip buradaki linki koyabilirsin. Kolay gelsin.

Hallettim bile ^^
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#6 SoulSlay

SoulSlay

Scout

• Members
  • 246 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 05:15 ÖS

ERP-Erotic RP bunu çok merak ettim nasıl oluyor :lol:
  • 0
Darth Kanwulf
Odium
Trayus Academy

Hepsi yaralar, sonuncusu öldürür..

#7 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 06:26 ÖS

ERP-Erotic RP bunu çok merak ettim nasıl oluyor :lol:

Üregenital bölgenin akıl ile yer değiştirmesi sonucu (Cem Yılmaz'ın sevdiğim bir tabiiridir) meydana çıkmış olan cinsel arzularına hakim olamama gibi dengesizlikler yaşayan insanların sanal dünya karakterleriyle türlü fantazilerini birbirlerinin üstlerinde emote yoluyla yapması ve bir anlamda da gerçekleştirmesi olayıdır, ERP. Ancak sadece kıyafetsiz karakterler ve bazı temel davranışları kullanabilmeleri dışında geriye kalan bütün davranışlarını emotelar yoluyla aktarmaya çalışırlar. Gayet zeka yoksunu ve kendisine hakim olamayan insanların içinde bulundukları davranışlardır. Yaş aralığı tahminime göre 14-18, ama istisna olarak 25 yaşın üstünde insanlarında yaptıklarına şahit oldum. Sırf bu iş için RP realmde takılan insanlar biliyorum.

Bence bir oyunda görülmesi çok yanlış ve çirkin davranışlar... Blizz bu konuda bir şey yapmıyor. O da ayrı durum tabii.
  • 0

#8 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 07:39 ÖS

Üregenital bölgenin akıl ile yer değiştirmesi sonucu (Cem Yılmaz'ın sevdiğim bir tabiiridir) meydana çıkmış olan cinsel arzularına hakim olamama gibi dengesizlikler yaşayan insanların sanal dünya karakterleriyle türlü fantazilerini birbirlerinin üstlerinde emote yoluyla yapması ve bir anlamda da gerçekleştirmesi olayıdır, ERP. Ancak sadece kıyafetsiz karakterler ve bazı temel davranışları kullanabilmeleri dışında geriye kalan bütün davranışlarını emotelar yoluyla aktarmaya çalışırlar. Gayet zeka yoksunu ve kendisine hakim olamayan insanların içinde bulundukları davranışlardır. Yaş aralığı tahminime göre 14-18, ama istisna olarak 25 yaşın üstünde insanlarında yaptıklarına şahit oldum. Sırf bu iş için RP realmde takılan insanlar biliyorum.

Bence bir oyunda görülmesi çok yanlış ve çirkin davranışlar... Blizz bu konuda bir şey yapmıyor. O da ayrı durum tabii.

Blizz sanırım bu konuda özellikle birşey yapmıyor. Yapımcılardan biriyle olan röportajda, RP ve genel oyun kurallarını ihlal etmediği sürece dokunmuyorlar. Ayrıca 14-18 değil de, genellikle uzun süredir wow oynayan işsiz grup 28-35 yapıyor bunu.
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#9 Keari

Keari

Knight Lieutenant

• Members
  • 597 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 07:53 ÖS

Yaşla ilgili olduğunu sanmıyorum,tamamen reel hayatta ihtiyaçların giderilip giderilememesi ile alakalı bir konu bence. :lol:
  • 0

#10 SoulSlay

SoulSlay

Scout

• Members
  • 246 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 10:52 ÖS

abi çok ilginç ya haha:D
emote olayı beni kasar herhalde ya. beceremem ben öyle yazım işlerini

vent kullanırken yine aynı şekilde anlatım var mı yoksa ooc mu konusuluyor?

bu arada loremaster kasmaya başladım. uçan mounta binmiyorum,atla geziyorum bir nevi rp ayagına tek tabanca takılıyorum =)
  • 0
Darth Kanwulf
Odium
Trayus Academy

Hepsi yaralar, sonuncusu öldürür..

#11 DooMBolt61

DooMBolt61

Legionare

• Members
  • 458 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 11:48 ÖS

haha o da güzel benim warcraft 3 map editöründe kendime senaryo yazıp daha haritayı başlatmadan bitirmem gibi güzelmiş
  • 0

#12 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 19 Kasım 2011 - 12:01 ÖÖ

abi çok ilginç ya haha:D
emote olayı beni kasar herhalde ya. beceremem ben öyle yazım işlerini

vent kullanırken yine aynı şekilde anlatım var mı yoksa ooc mu konusuluyor?

bu arada loremaster kasmaya başladım. uçan mounta binmiyorum,atla geziyorum bir nevi rp ayagına tek tabanca takılıyorum =)

Ventrilo genelde OOC'dir,yönlendirme amaçlı kullanılır. RP çizgisinden sapanlar uyarılır. Bu yüzden RP sırasında herkes ventrilo'da olur fakat havaya sokucak müzikler dinlendiği için kimse konuşmaz,sadece uyarılar söylenir.
  • 0

Resmi ekleyen

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı