İçeriğe git

Resim
- - - - -

Rp Guide: Nasıl 'emote' Işinde Iyi Olunur?

• Please log in to reply
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 09:06 ÖS

Resmi ekleyen

Eveee…eet.

Baktım yine boş-beleş oturuyorum, dedim ki “Yeni bir şeyler türeteyim bilgi verme maksatlı.” ve aklıma 'emote'(duygu ve hareket ifadeleri) hakkında bilgi ve örnekler vermek geldi. Yazarken çok keyif aldığımı belirtmek isterim. Her ne kadar bazı 'emote' yazılarım zorlama olsa da eğlenceli bir yazı oldu. (:

-Şimdi en baştan başlayasım var o yüzden ilk olarak diyoruz ki ‘oyundaki emote’ nedir hacı?

Açalım bunu; emote, yukarda da yazdığım gibi duygular, ifadeler, yapılan hareketler, davranışlar, tavırlar… vb. daha bir çok şeyin anlatımı için kullanılan yazılardır. Genellikle geniş zaman kullanılır. Yani geçmiş zamana ya da geleceğe bağlı olanlar nadiren yazılır.

Hemen bir örnek verelim; “Adamın ona saldırmak için koştuğunu görünce hemen iki adım geri çekilip kılıcını hızlı bir hareketle çıkartır ve gardını alır.” veya “Onun kanlar içinde kaldığını ve yere düşmek üzere olduğunu görünce gözyaşlarını tutamayarak ağlamaya başlar.” Gibi gibi gibi….

-Peki o zaman ‘emote’ yazmak için ne gerekiyor?
Şimdi açık konuşalım, her şeyden önce biraz beyin gerekiyor. Malum düşünmek için lazım. Yani aklınızın oyunda ve RP’ye katılım için hevesli olması lazım. Bunun dışında “/e” işaretini kullanarak ‘emote’ yazmaya başlamanız gerekiyor. Yani ‘emote’ların ayrı bir yazılış rengi oluyor, bunun için o işareti yaparak başlıyoruz. Yazdığım 'emote'lar da oyunda aldıkları renklere çok yakın, hatta neredeyse aynı denebilir.

-Buraya kadar tamamsa ‘emote’ kullanımında daha anlaşılır nasıl olunur oraya gelelim.
Öncelikle ‘emote’ ne kadar kısaysa o kadar bayat ve basit olur. Aynı zamanda RP’ye tat katmaz.

Yani şunları yazmamaya özen göstermek gerekiyor ; “Atından iner.” ; “Suyu içer.” ; “Adama dalar.” vs. vs. işte…

-Neden yukarıdaki örnekler gibi yazmamaya özen göstermeliyiz?
Güzel bir soru olurdu. Atından inerken biraz daha inişini ayrıntılandırabilirsin. Mesela; “Atın semerine sıkıca tutunup sağ bacağını sola atar ve atından atlayarak iner.” Tabii bunu hep tekrarlayın demiyoruz. Aynısını yazın hiç demiyoruz. Sadece bir örnek takılmayın o kadar.

Başka bir örnek daha yapıştıram mesela bak şimdi, suyu demin direk içmiştik bu sefer biraz daha ayrıntıya girelim; “Beline bağlı olan su matarasını çözer ve önce hafifçe sallayıp içinde ne kadar su olduğuna bakar, ardından kapağını açar ve gözleriyle içini gözlemleyerek ağzına götürür ve içer.”

İlk bakıldığında bu da biraz zorlama bir ‘emote’ gibi gözüküyor ama bir de şu açıdan bakın; artık adamın atından nasıl indiği, suyunu nasıl içtiği hakkında gözümüzde bir şeyler canlandı. .Önemli olan RP karakterlerini sırf RP’ye katılmış olmak için orada bulundurmak değil, RP esnasında ‘emote’lar ile neyi nasıl yaptığımızı insanların gözlerinde canlandırmak. Emin olun siz yapılan bir şeyi ayrıntılandırdığınız da stress değil keyif alacaksınız.

-Peki bu konularda nasıl daha iyi olabilirim?
Bu konuda iyi olmak diye bir şey yok aslında. Zaten iyisin, sadece düşünmüyorsun. Yani attan inerken, su içerken, kendini savunurken, düşmana saldırırken veya pek çok başka durumda "Ben olsam nasıl yapardım?" demiyorsun. Bu yüzden sağlam ‘emote’ yazamıyorsun.

Bir düşün, "Ben elimde matara olsa ne yapardım?" ya da "Kılıcım olsa kendimi nasıl savunurdum?". Bunları düşündükçe fikirlerin RP’ye tutunur bu sayede de keyif alırsın.

-Eh! O kadar konuştun yaz bi’ kaç ‘emote’ bari neler yapabiliyorsun görelim? Hem belki bizimde kafamızda bir şeyler oluşur?

Kabul, ben birkaç şişirilmiş, gerçekten anlaşılır ‘emote’lar yazayım ve gözünde canlanıyor mu canlanmıyor mu deneyelim.

+Diyelim ki durum stress ve üzüntü durumu;

“Canı çok sıkkındır ve uzaklara bakıp bakıp dalmaktadır. Kafasını yavaşça sağa sola sallar, ardından gülümseyip hafiften gözlerinin kenarlarını siler ve konuşmaya başlar...”

Ardından “/s” yapıp metninizi hızlıdan yazıp konuşmanızla ‘emote’ yazınızı pekiştirebilirsiniz.

+Diyelim ki küçük bir çatışmada arkadaşını kurtarmaya çalışan birisiniz;

“Karşısındaki trol ile başa çıkmaya çalışırken gözleri arkadaşına doğru koşmakta olan trole ilişir. Arkadaşına yardıma gitmek için hızlıca bir şeyler düşünür ve ani bir geri çekilmeyle önündeki trolün ona doğru derin bir hamle yapmasını sağlar, ardından bir hışımla onun omzundan çektiği gibi kafasına diziyle vurur ve onu sersemletir. Trol bir çığlık atarak elini yüzüne götürür ve yere düşer . Ardından trolü orada bırakıp hızlıca arkadaşına doğru koşar, arkadaşının omzuna inecek olan baltanın önüne kılıcını iki eliyle sertçe tutarak baltayı engeller.”

Tam anlamıyla ‘power emote’ oldu bu. Bunu ancak Mob veya npclerle dövüşürken yapabilirsiniz. O da ortalık karışıksa, yoksa RP roll atılarak fight yapılır. Yani RP'de IC olarak yetenekliyseniz neden yapamayasınız bu hareketi.

+Başka bir örnek daha verelim. Diyelim ki çok şık bir mekanda yemek yiyorsunuz ve cool takılmanız icap etti;

“Karşısındakilerin onu hafife almasını istemediğinden,onları dinlerken kendisinden emin bir şekilde; başıyla onaylar ve masada duran kadehini sol eliyle nazik bir şekilde kavrayıp eline alır. Ardından gözlerini dinlediği kişiden çevirmeden yavaş bir şekilde şaşalı sandalyesinde geriye doğru yaslanırken sağ kolunu da sandalyenin koluna koyar. Yaslandıktan sonra bacak bacak üstüne atar ve kadehinden küçük bir yudum alır.”

Toplu RP yapılan ortamlarda 'emote'lar başlangıcından bitişine kadar bir bütün halinde yer almalıdır. Bu okumayı ve takibi kolaylaştırır. Mümkün mertebe; yapılan hareket tek bir emote ile başlayıp sonlandırılmalıdır. Ancak sığmadığı durumlarda fazladan yazılabilir. Bu yüzden bu tür 'emote'lar pek çok hareketi zincir şeklinde işler.

+Hmm.. Başka bir örnek daha düşünelim… Hah buldum. Diyelim ki yanınızda önemli birisi var ve arkadaşınız yanlışlıkla gaf yaptı, yani pot kırdı ve ona sözlü değil de beden diliyle bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz;

“Arkadaşının pot kırdığını görür görmez bir anda heyecanlanır ve arkadaşının görebileceği şekilde gözlerini kocaman açarak kafasını ve kaşlarını adamın(önemli kişinin) fark etmeyeceği şekilde yukarı doğru kaldırır. Ardından sağ kolunu(önemli kişi diyelim ki solda) bedeninin yanında birleştirerek parmaklarını gergin şekilde açar, sertçe bir kez silker. Hemen ardından konuşmayı toparlamak için söze girer…”

Bu emote yarım sayfa olurdu da dedim abartmayalım. :lol:

Yani böyle arkadaşlar bu şekilde bir çok örnek mevcut. Aklınıza gelen güzel ‘emote’lar olursa bu konunun altında paylaşın. Bizde nasiplenelim. Hem birlikte bir şeyler öğrenmiş ve kendimizi geliştirmiş oluruz. Şahsen RP’yi ve WOW dünyasını seviyorum bu yüzden bunlara emek harcamakta hoşuma gidiyor. Umarım aklıma bir şeyler daha gelir de eklerim.

Yazının ilk halinde bazı değişiklikler yaptım. Daha düzenli bir hal kazanması için... Ayrıca söyleşi tarzında yazmaya gayret ettim umarım sıkılmamışsınızdır. Okuyanlara teşekkürler, RP'lerde de görüşmek dileğiyle... :lol:

Okuduğunuz için tekrar Teşekkürler.

Konu Nem. tarafından 18 Kasım 2011 - 09:01 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 4

#2 dogabeey

dogabeey

Moderatör

• Moderators
  • 299 İleti

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 09:15 ÖS

Böyle güzel bir rehberi bu forumda da bizimle paylaştığın için teşekkürler İsmet Abi (: Yetkilerim bi verilsin, ilk işim konuyu sabitlemek olacak :lol:
  • 0

Dark Lion Onslaught.

#3 Warimathras

Warimathras

Sergeant

• Members
  • 93 İleti

Yazma tarihi: 17 Kasım 2011 - 09:45 ÖS

çok güzel bi rehber olmuş her ne kadar RP oynamasam da okurken zevk aldım =)
  • 0
Resmi ekleyen

#4 Silvernight

Silvernight

Moderatör

• Moderators
  • 674 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 06:08 ÖÖ

Gerçekten okurken eğlendim. lisedeyken okudugum forgotten realmsa götürdü benim betimler =) fakat RP'de emote kullanmak bu kadar zor mu ? :lol: bana çok zor geldi :lol:
  • 0

Resmi ekleyen

#5 cem3203

cem3203

Knight Lieutenant

• Members
  • 792 İleti

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 10:01 ÖÖ

Yazınız uzun zamandır merak ettiğim konuları içerdiği için çok işime yaradı, sağolun.
  • 0

#6 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 12:50 ÖS

Beğeniler için çok teşekkür ediyorum.

RP'de emote kullanmak zor değil. Süre gelen bir ortamın içinde olacağınız için o an yazmanız gereken şeyler kafanızda şekilleniyor zaten. Siz sadece yazıya dökerken biraz daha düzenli betimlemeler kullanmak zorundasınız o kadar. Alışılan bir şey.

Her zaman söylerim; RP yapmayı gerçekten isteyen bir insanın, bizim hazırladığımız rehberleri okuması ve RP'lerde aktif olmaya çalışması halinde 4-5 event sonrasında çok iyi bir RPci olacağına inanıyorum. Eğer RP'yi düşünüyorsanız denemesi bedava. Kapılar istekli olan herkese kayıtsız, şartsız açık. (:
  • 0

#7 wolcan0

wolcan0

Scout

• Members
  • 124 İleti
  • Locationİzmir,Karşıyaka,Balçova

Yazma tarihi: 18 Kasım 2011 - 01:39 ÖS

ellerine sağlık çok güzel bilgilendirme oldu :lol:
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı