İçeriğe git

Resim
- - - - -

Cep Telefonu (?)Ya Da Popüler Kültür.

• Please log in to reply
Bu konuya 16 yanıt gönderildi

Anket: Hangi telefonu tercih ediyorsunuz/ederdiniz? (11 kullanıcı oy kullandı)

Hangi telefon istim sistemini tercih ediyorsunuz/ederdiniz?

1. IOS (3 oy [27.27%])

Oyların yüzdesi: 27.27%

2. Android (5 oy [45.45%])

Oyların yüzdesi: 45.45%

3. Win Mob (0 oy [0.00%])

Oyların yüzdesi: 0.00%

4. Badoo (1 oy [9.09%])

Oyların yüzdesi: 9.09%

5. Symbian (2 oy [18.18%])

Oyların yüzdesi: 18.18%

Oy Misafirler oy kullanamazlar

#1 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 01:22 ÖS

Cep telefonu (?)Ya da popüler kültür.
Asagikdai yazı tamamen kişisel görüşüm olmak ile birlikte çeşitli haber kaynaklarından bugüne kadar okuduğum bilgiler’e bağlı olarak yazılmıştır.
  • Abi slm,
  • Slm
  • Oooo tel yapmmis, yakisirrrrrr
  • İphone mu o?
  • Vay vay vay
Cep telefonun artık hedefinden saptiginin farkın damisin?
  • 1.2ghz işlemci
  • 500mb ram,
  • android 2.3.5
eee, sonra? Kaç kişi elindeki telefonun çift çekirdeğini birden kullanarak bi iş yapıyor? Hanginiz 64gb hafızayı dolduruyor?
Telefon artık popüler kültür oldu farkindamisiniz? Bundan en çok kârı tabiki iphone ile apple kazanıyor.
Daha 3-4 sene öncesine kadar maç os nedir, nasıl çalışır, itunes ne ise yaradığını bilen çok az avrupalı vardı.
Veya kaç kişi windows mobile işletim sistemi olan bi tel kullandınız?

İos?android?winmob?

İOS.

Popüler, insanlar her ne kadar tam kapasite kullanamasada popüler kültürün ve S.J ölümü ile popalitesi tavan yapmış, size sürekli belli kurallar ve engelmelere maruz bırakan işletim sistemi

Andorid.

İos aksine tek bir makra ve model telefona bağlı kalmadan çok çeşitli model telefonlarda kullanılan, açık kaynak kodlu işletim sistemi. Açık kaynak kodunun ve değişik donanımlara sahip telefonlarda kullanılabilir olması nedeni ile her oyun/program her telde çalışmadığı, açık kaynak kodundna dolayı saldırıya açık, şerbetçi rahat işletim sistemi

WinMob

İOS ve Andoridden önce RİM’in blackberry OS ile ( veya 2.sırada ) pazara hakim işletim sistemi idi. İOS ve Android karşında 6.5 versiyonundan sonra WinMob 7 geç çıkması ve yetişmediği için yarım yamalak piyasa sürülmesi ile kan kaybetti. Bu arada geçen zamanda en büyük ortağı olan HTC Andorid’e kaydı. Nokia ile yaptığı stratejik ortaklık ile de yükselme çabasında olan, ama hali hazırda pek bi yükselme yapamadı.

Yukarıda bahsettiğim işletim sistemlerini kiyaslayacak olursak:
  • İOS – kominizim
  • Android – kapitalizim
  • WinMob – bana dokunma ( peace )
Biraz daha açalım,

İOS – kominizim? Evet, size belli sınırlarda tutam daha falzasi biz yapmadıkça olmayacak diyen işletim sistemi. Bunun böyle olduğunu geçmişte S.J ile de yaptığı sivri ve tesleyeci niteliktedi açıklamalarda görüldü.
Andori – Kapitalizim? Evet, ben karışmam arkadaş, bunlar bunlar var, paran varsa al yap, yoksa bi yolunu bul yaparsın. Ben parama bakarimci.
WinMob - bana dokunma ( peace ) çok kankaybetti, sert ve sivri çıkışlar ile kendine yer edinmektense, daha sakin ve sesizden ileriye doğru planlar yaparak hedefine ulaşmaya çalışıyor.

Üreticiler.

Apple – yazacak bi şey kaldı mi?
Samsung – özellikler android sonrası piyasa çıkardığı telefonlar ve google’a yaptığı nexus serisi telefonlar ile akıllı telefon piyasasında yıldızı parladı
HTC – akıllı telefon piyasasının köklü firması, uzun yıllar boyunca winmob ile güzel çalışmalar yapmış, ama android ile o kalite ve üst seğmen telefon üreticisi çizgisinden kaymaya başlamıştır. Bunun en büyük nedeni de 2011 yılında copy/pass ile nerdeyse bir birinin aynı telefonları çıkarması. 100 mb ram az – 0,1ghz işlemci fazla, bi ara nokianın piyasa hakim olması gibi çok telefon ile ürün yelpazesini arttırarak satış oranı yükseltme çabasında
Sony/ericsson – Samsung gibi android ile yükseli geçen bir diğer firma, samsungun aksina 1-2 adet win mob denemesi de oldu, daha çok sık görünümlü ergonomic telefonlar ile piyasada. Pek ilgimi çekmiyor açıkçası, altın tel çıkarsa almam, ( kuyruk açım var  )
Nokia – bi öyle bi böyle, bi simbian dediler, sonra megoo dediler, olmadı win mob dediler. Android üreticileri ve apple karşınızda kan kaybetti, her hangi bi hamle yapmayacak,daha doğrusu ne yapacağına karar veremeyerek CİO değiştirmek zorunda bırakıldı.

işlemciler

Snapdragon – piyasanın hakimi, bunun en önemli nedeni de özellikler yatirimicisi olduğu HTC firması ve diğer isleci üreticilerinin yavaş davranması
Tegra II-III – Nvidia firması tarafından 2 ve 5 ( evet yanlış okumadınız tegra ııı işlemci 5 cekirdeklidir. Bir çekirdek sabit sürekli faal diğer cekirdekler isleci kapasitesine göre devreye girerek açılıp kapanır şekilde ) ile işi çekirdeğe dökmüş, özellikle tegra ııı ile tablet piyasasına girerek ekmek yemek niyetindedir.
Samsung – bazı modellerinde kendi ARM mimarsini baz alan islemcilerini kullanmata, hatta ve hatta 2011 yılındaki amiral gemisi galaxy ve galaxy İİ modellerinin bazı versiyolarinda bu işlemciyi kullanmakta, daha çok dışarıya bağımlılığı düşürme çabasında.

Ekranlar

Apple en iyi ekran bizde diyor, Samsung benden daha iyi renk veren yok diyor, HTC 920x720 ( böyle bi şeydi işte ) çözünürlük veriyoruz diyor.
Peki kaç taneniz yukarıda saydığım isimlerden sadece samsungun ekran ürettiğini biliyor? Ve ya kactaneniz Apple iphone için ekranları LG ve Samsungdan aldığını biliyor?

Uzun lafın kısası:

İpnoe – JB yaparsanız İOS un oyun ve uygulama desteği ile çok güzel telefon. Ama Jb yoksa kredi kartınızı hazırlayın, 3dolar 2dolar dan program oyun alıp toplamda 200 – 300 usd kadar da para harcaminiz içten bile değil.
Android – oyun ve uygulama sayısı İOS kadar olsa da, telefon ve üreticileri farklı olduğundan her program/oyun her telde başarılı bi şekilde çalışmaya biliyor.
WinMob – winmob 7 ile piyasada özelliklede Nokia olan stratejik ortaklık ile kaybettiği Pazar payının peşinde, ama o eski sasalı günlerini aramıyor değil.
Badoo – samsungun dışa bağımlılık önleyici bir projesi hiç bahsetmedim yukarıda hali hazırda piyasada iki tane telefon var ve ucunsude 2012 ilk cekrekte üçüncü telefonu piyasa çıkacak, Symbian tarzı gelişmeye açık bi program.

Piyasayı domine eden 3-4 üretici ve 3 işletim sistemi gerçekten son tüketicinin işine yapriyor ( her ne kadar ülkemizdeki vergilerden dolayı biz pek fark edemesekte ) android bir nevi İOS yükselişini frenleyerek domine etmesini engelerken, kendi içinde de çeşitli üreticilerin olması da kendi kendinin fiyat politisani belirliyor.WinMob ve Badoo alternatif olarak piyasada varlıklarını sürdürecek.
Samsungun badoo dan vazgeçmeyeceği kesin gibi , hatta ve hatta HTC firmasının da kendine özel işletim sistemi üzerinde çalıştığı da gelen haberler arasında. Bir diğer bomba ise son zamanlarda internet sitelerinde çıkan Microsoft nokianın smatphone bölümünü alabilir/talip gibi haberler ile 2012 biraz sıcak geçecek. Ama benim en büyük beklentim motoroladan, nedeni ise smartphone bölümünü googlesatinda aldı.

NOT: üretici olarak sadece kullandığım/inceledigim telefon üreticilerinden bahsettim, motorala ve/veya nokia gibi firmalardan detaylandirmadim.
NOT II: Elimden geldigince tarafsiz yaklasmaya calistim, zaman gecmesi amaci ile yapilmis bi calismadir.
Yazim ve gramer hatalarindan dolayi simdiden ozur dilerim :)

bi de anket yapalim bakalim :)

Konu H.L.L tarafından 26 Aralık 2011 - 01:22 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

In the end, death claims us all

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Who among you will help me avenge him?

Sylvanas Windrunner

#2 Benegesseritus

Benegesseritus

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.244 İleti

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 03:03 ÖS

hahah ilk oy benden!

neden badaa, dediğimi de söyleyeyim, çünkü telefonumda (samsung 5253) o var :), ayrıca android ile hemen hemen aynı (samsung tarafından androidin birazcık değiştirilmesi ile yapılmış, yine açık kaynak kodlu bla bla...)

Ayrıca, yahu bir milyon tane uygulama olsa hepsini telefona mı yükleyeceğiz, adı üzerinde telefon bu, yormaya ne gerek var. İşe yarar 3-5 uygulama, 3-5 tema oyun vb yeter de artar bile.

Konu Benegesseritus tarafından 26 Aralık 2011 - 03:06 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#3 wolcan0

wolcan0

Scout

• Members
  • 124 İleti
  • Locationİzmir,Karşıyaka,Balçova

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 03:33 ÖS

hala eski tuşlu telefonlardan yanayım dokunmatikten nefret ederim para saçmak için böyle gereksiz şeylere ihtiyac yok resim çekcemde müzik dinliyicemde yok internete gircemde mp3üm var müzik dinliyorum bu nedenle telin şarjından yememiş oluyorum resme ihtiyaç yok internetede hiç ihtiyac duymadım telefondan

telefonumla arayıp konusabiliyomuyum? evet.
mesaj atabiliyomuyum ? evet
alarm ajanda hesap makinesi varmı? var

50-100 liralık telefon yeterde artar
  • 0

#4 Irony

Irony

Knight Lieutenant

• Members
  • 648 İleti
  • Locationbilkent

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 05:55 ÖS

hala eski tuşlu telefonlardan yanayım dokunmatikten nefret ederim para saçmak için böyle gereksiz şeylere ihtiyac yok resim çekcemde müzik dinliyicemde yok internete gircemde mp3üm var müzik dinliyorum bu nedenle telin şarjından yememiş oluyorum resme ihtiyaç yok internetede hiç ihtiyac duymadım telefondan

o senin görüşün :)
  • 0

#5 Moonslam

Moonslam

Centurion

• Members
  • 798 İleti

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 06:32 ÖS

bende nokia 5800 xm var baya da iyi müzik v.b le dolu hafıza kartı :) sürekli de intteyim (face e ayda yılda bir girerim anca modemle wowtürkx))

Konu Moonslam tarafından 26 Aralık 2011 - 06:33 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

"Sen benim şeyimin Elixir of Giant Growth'usun." de, en güzel hediye bence.

#6 Livatya

Livatya

Champion

• Members
  • 1.073 İleti

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 07:23 ÖS

IOS kullanıyorum iphone4'üm var. Bu abartısız 20 küsürüncü telefonum falandır, işletim sistemi şu bu araştırması da yapmadım alırken. Apple'ın beyazı eskiden beri beni benden almıştır,gittim ben de onu aldım. :)
  • 0

Resmi ekleyen

Lok'Tar ogar, big brother. May the Warsong never fade..
Thrall, Warchief of the Horde

#7 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 08:21 ÖS

Şimdi, ben bunu yazdımda gerçekten neden durup duruken yazdım inanin ben de bilmiyorum :)

win mob sistemli (6.5) telden tutunda symbiana, IOS ten androide kadar kullandım hepsini.

Elimde şimdi emanet HTC desire var.
zamanında Iphone 4 de kullandım ( rekorum 4 gün pil ömrü )

ilk aylar iyi ama sonradan sadece mesaj ve telefona için kullanıyorum.
başka şehirlere gidince mail ve skype var.
üçakta zaman öldurmek için oyun var!
eeee
zaten piyasada da alacak tel yok :)

bekliyorum,bi şey çıksada alsam diye :)

Konu H.L.L tarafından 26 Aralık 2011 - 08:23 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Sylvanas Windrunner

#8 HatredRullz

HatredRullz

Legionare

• Members
  • 401 İleti

Yazma tarihi: 26 Aralık 2011 - 09:11 ÖS

Samsung Galaxy S 2 kullanıcısı olarak android işletim sisteminin bariz üstünlüğü olduğunu düşünüyorum.Pek şansı olmasada birtek ios yarışabilir.Ama ios Apple ın zincire vurmuş olduğu bir işletim sistemi.Android ise kullanıcıya uçsuz bucaksız erişim şansı tanıyor.12 saat telefonda soluksuz oyun oynadığımı bilirim.Bilgisayarlara kafa tutacak 3-4 gb lık oyunlar mevcut.İnternet deneyimi mükemmel.Otobüsler ve kafelerdeki wireless ile televizyon ve film izlemek dahil herşeyi ücretsiz yapabileceğiniz uygulamalar android markette mevcut.Emulatorler sayesinde playstation oyunlarını bile oynayabiliyorum.Daha ne olsun.Android <3
  • 0

#9 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 27 Aralık 2011 - 02:38 ÖS

An itibari ile IOS 5.0.1 untethering olarak JB yapilmistir. ( A5 islemcili modeller haric )
DevTeamBlog

Konu H.L.L tarafından 27 Aralık 2011 - 02:39 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Sylvanas Windrunner

#10 Silvernight

Silvernight

Moderatör

• Moderators
  • 674 İleti

Yazma tarihi: 27 Aralık 2011 - 05:34 ÖS

Başlığın konusunu okurken içimden geçenleri yazmışsın. Geçen bir arkadaş android logosunu anlatmaya çalışıyordu bana. "böyle yeşil bi canavar felan var ya olm". Cidden var mı merak edip bakmadım bile. telefona bu kadar kasılmamalı bence...
  • 0

Resmi ekleyen

#11 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 27 Aralık 2011 - 05:50 ÖS

Başlığın konusunu okurken içimden geçenleri yazmışsın. Geçen bir arkadaş android logosunu anlatmaya çalışıyordu bana. "böyle yeşil bi canavar felan var ya olm". Cidden var mı merak edip bakmadım bile. telefona bu kadar kasılmamalı bence...

sana bi kiyak geceyim :)

Resmi ekleyen

Konu H.L.L tarafından 27 Aralık 2011 - 05:52 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Sylvanas Windrunner

#12 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 30 Aralık 2011 - 01:50 ÖÖ

6 yıl falan Sony E. K750i kullandıktan sonra para biriktirip iPhone 4 aldım. Popüler kültür olduğu için de alan vardır ama şimdi ben önceden nasıl yaşıyormuşum diye düşünüyorum. Bilgisayarı açmadan internete erişmek, bilgisayardan uzaktayken özellikle... 64gb biraz abartı gibi, orasına katılıyorum. Çat el feneri, hesap makinesi, internet, Fb, twitter, oyun, sinek kovucu, fotoğraf/video, ayna, müzik dinlemek, müzik çalmak, mizah dergisi vs. Trafiği de çok çok büyük oranda çekilir kılıyor böylece, ben kullanmadığımdan arabayı tabii. :) Zaten işlevselliği çok olan şeyler çok hoşuma gidiyor, kullanıyorum da. Yoksa mesajlaşmak ve konuşmak dışında bir şey yapmayan insanın tabii daha basit modelleri alması lazım ama onlar da üretilmiyor artık. :) Olsun, bir köşede bulunsun? :blink: Derin konular bunlar, insanların tüketmeye itilmesi falan... Şu anda da Okan Bayülgen o konuyu işliyor aslında. Bayağı güzel şeyler anlatıldı/izlendi ama açıp bir bakın tv8'i.

#13 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 25 Ocak 2012 - 07:44 ÖS

2010 sonu 2011 basi gibi iph4 vardi, mayista kardesim el koydu, ondan sonra HTC desire HD kullandim...
nisanda onu da satip askere gittim....

haziran ayindan beri HTC desire kullaniyorum...

2 gun once yeni den iphone gectim...

ilk gozlemler....
(IOS 5.0.1)
  • pilin durumu berbat... JB sonrasi cydia da gezerken resmen dk de %1 dusuyor....
  • kontaklar falan androidin kolay arama (kontak icinde ) dan sonra bi garip geldi
  • 16gb tele 14gb oyun yukledim... sonuc?
  • JB den gelen twikler olamasa baya bi eksigi var androide gore...
  • IOS ile cok ugrasirsaniz cokuyo ( denedim :) )
  • Jb yapmak cocuk oyuncagi olmus... ( bi de siri kurabilsem )
  • androidde yuksek kalite oyunlar icin markte(!) donwloaddan sonra data downloadu olmadigindan , direk bilgisayara indirip kuram kolay geldi :)
  • pili berbat

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Sylvanas Windrunner

#14 ancientsign

ancientsign

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.012 İleti

Yazma tarihi: 26 Ocak 2012 - 12:02 ÖÖ

Şu anki telefonum 2.telefonum =) İlk telefonum lise sonda iken alınmıştı 3310'du..Şimdiki de hediye=) 2006'da idi galiba Samsung E 900 mü H 900 mü öyle birşey..Sittin sene üstüne para ver mesaj/arama özelliği dışında birşeye sahip olan telefona para vermem,telefonun kendisi bile zulüm gelirken..
  • 0
Resmi ekleyen

#15 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 26 Ocak 2012 - 06:02 ÖÖ

,telefonun kendisi bile zulüm gelirken..

seninki biraz tembellik :)

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Sylvanas Windrunner

#16 ancientsign

ancientsign

Saygın Uye

• Saygın Uye
  • 1.012 İleti

Yazma tarihi: 26 Ocak 2012 - 11:07 ÖÖ

seninki biraz tembellik :)

Dayatılan hayattan minimum etkilenmeye çalışıyorum diyeyim=)
  • 0
Resmi ekleyen

#17 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 26 Ocak 2012 - 12:40 ÖS

Dayatılan hayattan minimum etkilenmeye çalışıyorum diyeyim=)

ya biraq, yemezler...

sen simdi tam asagidaki resimdeki moddasindir :)

Resmi ekleyen

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Sylvanas Windrunner

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı