İçeriğe git

Resim
- - - - -

Okul interneti & torrent

• Please log in to reply
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

#1 Gleominas

Gleominas

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.798 İleti
  • LocationAntalya/Ankara

Yazma tarihi: 08 Mayıs 2012 - 09:20 ÖS

Arkadaşlar bildiğiniz gibi birçok üniversitede okulun internetinden torrent ile download yapamıyoruz.

Yaklaşık 2 yıldır elimin altında bulunan 180mbit internet var ve aynı dert bende de var. Bana bir çare lazım.

Konu ile ilgisi, bilgisi ve alakası olanları derhal müdaheleye çağırıyorum :mrgreen:
  • 0

Resmi ekleyen

#2 elrohir35

elrohir35

Centurion

• Members
  • 1.423 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 08 Mayıs 2012 - 09:21 ÖS

180mbit...çok kıskandım bilsem de söylemezdim sanırım.
  • 0

#3 Gleominas

Gleominas

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.798 İleti
  • LocationAntalya/Ankara

Yazma tarihi: 08 Mayıs 2012 - 09:31 ÖS

Aslında indirme yöntemleri var. Hotfile v.s. gibi sitelerden aylık çok ucuz bir para ödeyerek sınırsız download yapabiliyorum. Ama zamunda varken onlardan download yapmak ne biliyim :mrgreen:
  • 0

Resmi ekleyen

#4 mozguner

mozguner

Sergeant

• Members
  • 77 İleti

Yazma tarihi: 08 Mayıs 2012 - 10:16 ÖS

torrent ile download yapamıyoruz derken torrent dosyasını indiripte program açıldığında mı çalışmıyor.yoksa torrent sitelerine mi giremiyorsun ?
  • 0

#5 Irony

Irony

Knight Lieutenant

• Members
  • 648 İleti
  • Locationbilkent

Yazma tarihi: 08 Mayıs 2012 - 10:17 ÖS

ben 20yi hızlı sanardım...
  • 0

#6 scraper

scraper

Sergeant

• Members
  • 72 İleti

Yazma tarihi: 08 Mayıs 2012 - 10:38 ÖS

eğer torrent siteleri yasaklıysa ve açılmıyorsa, ultrasurf programıyla girmeyi deneyebilirsin. yurtdışından internete bağlanıyormuşsun gibi olur ultrasurf ile girersen nete. ama download yaparken sorun çıkar mı onu bilemiyorum.
  • 1

#7 Gleominas

Gleominas

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.798 İleti
  • LocationAntalya/Ankara

Yazma tarihi: 09 Mayıs 2012 - 01:17 ÖÖ

Bir siteye girmeni hiçbir şekilde engelleyemezler. Olay torrent dosyasını indirdikten sonra programın veri alışverişi yapamaması...
  • 0

Resmi ekleyen

#8 mozguner

mozguner

Sergeant

• Members
  • 77 İleti

Yazma tarihi: 09 Mayıs 2012 - 03:14 ÖÖ

bizim üni.de de varmış o olay.portlarla alakalı kanımca.normalde internete çıktğın portu bulup torrent programına yazarsan büyük ihtimalle olacaktır.yani okulun hangi portu açık internet için onu bulmak lazım.bilgisayarla ilgili bir arkadaşın varsa bunu bulabilir belki.genelde 80 portudur gibime geliyor.
  • 0

#9 sempojax

sempojax

Knight

• Members
  • 346 İleti

Yazma tarihi: 09 Mayıs 2012 - 04:40 ÖÖ

bizim okulda face e girebiosun o kadar.oyun a bile baglanmior.sebebi ise modemin önüne bi cihaz koyuyolar.başka bi alet yani anlayacağın.bu alet hemen hemen bir çok siteye erişimi yasaklıyor sadece özel izin le sokuyor.

ek olarak o aletin kurduğu duvarı aşabilecek bir program flan mevcut değil.hacker olmak lazm belki onu geçmek için.

Konu sempojax tarafından 09 Mayıs 2012 - 04:41 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#10 justa

justa

Corporal

• Members
  • 416 İleti

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2012 - 04:20 ÖÖ

bizim üni.de de varmış o olay.portlarla alakalı kanımca.normalde internete çıktğın portu bulup torrent programına yazarsan büyük ihtimalle olacaktır.yani okulun hangi portu açık internet için onu bulmak lazım.bilgisayarla ilgili bir arkadaşın varsa bunu bulabilir belki.genelde 80 portudur gibime geliyor.

Port yönlendirmeleri bu şekilde çalışmaz, açık port muğlak bir kavram, portun nereye yönlendirildiği asıl sorun. Açık port diye birşey yoktur.

bizim okulda face e girebiosun o kadar.oyun a bile baglanmior.sebebi ise modemin önüne bi cihaz koyuyolar.başka bi alet yani anlayacağın.bu alet hemen hemen bir çok siteye erişimi yasaklıyor sadece özel izin le sokuyor.

ek olarak o aletin kurduğu duvarı aşabilecek bir program flan mevcut değil.hacker olmak lazm belki onu geçmek için.

Yanlış

Bu kısıtlamalar üniversitelerde ve büyük kurumlarda site kısıtlamaları firewall gibi donanımlarla değil software olarak yapılır. Genellikle kullanılan yöntem ise "transparent proxy" uygulamasıdır. Networkün belli alanlarında TGM ile sınırlama ve Redirect yöntemi de tercih edilebilir. Araştırırsanız detayı öğrenirsiniz.

Torrent kısıtlaması ise "Traffic Shaping" denilen yöntemle yapılır. Eğer secure trafik kısıtlaması yoksa; (Tembellikten dolayı 60% ihtimalle yoktur, ama bazen üşenmeyip yurtlara vs atanan aralığa üşenmez bunu da ekler adminler)
kullandığınız torrent clientından "Encrypted Protocal / Protocol Encryption vb bir ayarı aktif etmeniz çözüm sağlayabilir.
uTorrent programından örnek verirsek:

Options > Preferences > BitTorrent > the last frame is Protocol Encryption
Outgoing: Enabled
Allow Incoming Legacy Connections: Checked

Eğer bu şekilde çözüm bulamazsanız kesin çözümü de var, hacker falan olmaya gerek yok. VPN tunnel kullanarak bu engeli aşabilirsiniz. En kolay şekilde edinilmesi your-freedom aboneliği + OpenVPN programıdır.
  • 0
“It is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything as if it were a nail.”

Raf ile Gametime için Tıklayın | Skype: emrepwl

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı