İçeriğe git

Resim
- - - - -

Logitech G500, G700 ve Razer Naga

• Please log in to reply
Bu konuya 33 yanıt gönderildi

#1 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 12:42 ÖÖ

Uzun zamandır Naga da Naga tutturmuş gidiyordum. Bu yaz yeni bir bilgisayar toplayacağımdan güzel bir oyun klavyesi ve faresi almak istiyorum. Klavyede karar kıldım ancak fareden bir türlü emin olamadım.

Önceki fare deneyimlerim:

Yıllarca sayısız standart Microsoft toplu(hey gidi hey, daha dün topu çıkarıp içine üflüyorduk) ve optik farelerden başka bir şey kullanmadım. Bu yüzden en kıytırığı bile süper gelecek büyük ihtimalle ama... :D

Fare seçeneklerim:

Uzun zamandır Naga diyordum ama sonra çok pahalı olması nedeniyle başka farelere bakmaya başladım. Logitech G300 hoştu ama ek tuşları çok ergonomik yerlerde gibi gelmemişti. O sırada G500'ü gördüm, sonra birden G700'ü gördüm. Çıta gittikçe yükseldi ama bir de baktım G700 ve Naga hemen hemen aynı fiyatlardalar. Ben de o zaman fiyat olayını fare için kaldırıyorum dedim.

G500 güzel bir fare ama diğer ikisine göre daha az tuşu var. Muhtemelen faredeki tuşları Ctrl, Alt ve Shift için kullanacağım, diğer artanları da oynadığım sınıfa göre birkaç skill için kullanırım artık.

G700 çok güzel gözüktü ama kablosuz farelere hep kıl olmuşumdur, biraz da önyargı sanırım. Gerçi artık teknoloji ilerlemiş, tepki süresi kısalmış(daha dün kablosuz farelerde bastıktan bir saniye sonra algılardı) ama zaten beş metre öteden oynamayacağım ve tepki süresinin önemli olduğunu düşündüğüm için sevemedim. Şarj kablosunun da çok sert olmasından bahsediliyor, rahata alışıldığı için mi öyle yoksa gerçekten sert mi bilmiyorum ama eminim ki takıntılı birisi olarak şarj kablosunu her daim takacağım. Keşke kablolu olsaymış bu fare.

Razer Naga'nın o kadar tuşunun olması güzel ama baş parmak için olanlar biraz sıkışık görünüyor. Bir de sol tıkın yanındaki iki fazladan tuş çok kenara konmuş, rahat olacağımı sanmıyorum kullanırken ki incelemelerde de zaten bu yazdığım sorunlar bahsedilmiş hep. Ayrıca diğer iki fare gibi tekerleği sağa sola oynatamıyoruz. Naga'nın bir de yeni çıkan Hex modeli var ki bunda aşırı ve sıkışık tuşlar yerine daha rahat tuşlar var. Tekerleğin altındaki iki tuş ne bilmiyorum ama o tuşları pek ergonomik bulmuyorum zaten, anca binek gibi aciliyeti o kadar önemli olmayan şeyler için kullanılabilir. o kadar paraya da değmez gibi geldi Hex sanki. (Hex aklıma şimdi geldi, onu da araya sıkıştırayım dedim hemen.) Kablosuz olan Naga Epic'i kablosuz diye düşünmüyorum bile.

Aslında artık ciddi bir keybinding uygulamayı düşündüğümden Naga'nın G700'den birkaç tuş fazla olması önemli gelmiyor ama o zaman da aklıma G700'ün kablosuz olması takılıyor. Pili nedeniyle ağır olmasından ve ağırlığın değiştirilemediğinden de şikayet edilmiş. Microsoft farelerinden sonra nasıl gelir bilmiyorum ama G500 alırsam da manyak gibi ağırlıklarla oynayıp performans testi yapacağımı sanmıyorum. Gerçi öyle bir şey olursa yaparım yahu onu. Diğer yandan onun da yanında çok boşluk var gibi, yani koya koya üç tuş mu koydun dip dibe arkadaş?!

Hangisi kaç DPI onu pek önemsemedim açıkçası, hepsi oyun için yeterli yüksekliktedir diye düşünüyorum. Zaten hepsi artık cammış halıymış en anormal yüzeylerde çalışacak düzeydeler(daha dün mousepadlerde sorun çıkarırdı optik fareler).

Ah o G700 kablolu olaydı... Ha bu arada maalesef fareleri deneyip alma şansım yok, internetten getirtebileceğim ancak. Vatan'da gözüküyor ama Ankara şubelerinde bulamadım bu farelerden birini. Naga zaten anca internetten.

İşte bu yüzden sizden yardım bekliyorum. Araştırma yaparken bu forumda da bazılarının bu farelerden bazılarını kullandığını öğrendim ama karşılaştırılan diğer fare X7 idi.

G500

G700

Naga

Naga Hex

Hey gidi hey... Eskiden Lotus vardı, Sokoban vardı... Hiç böyle şeyler yoktu. İyice bunağa bağladım löl. :P

Neyse, her dakika yeni bir paragraf eklediğimden burada kesiyorum. Sanırım ne tarz bir şey istediğimi anlamışsınızdır, G700 gibi bir dizayna sahip başka bildiğiniz fareler varsa onları da tavsiye edebilirsiniz ama önceliğim tabii ki bunlar arasında bir eleme yapmak. Ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler.

Özet geç ***in âlâsı: Logitech G500 mü, Logitech G700 mü, Razer Naga mı, Razer Naga Hex mi?

#2 elrohir35

elrohir35

Centurion

• Members
  • 1.423 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 01:26 ÖÖ

yıllardır logitech kullanıyorum çok da memnunum,6-7 yıl önce g5im vardı ondan sonra g500 aldım şimdi de g700 kullanıyorum,dürüst olmak gerekirse g700, razer mamba'dan sonra piyasadaki en iyi gaming mouse'udur.Razer naga tamamen klavyeyi iyi kullanamayan (a.k.a. clicker) mmocular için tasarlanmış bi mouse başka hiç bi esprisi yok..g700deki ekstra tuşlar bana yetiyo da artıyo bile..bundan bi kaç ay önce arkadaşımın razer naga'sını denedim hiç rahat edemedim gereksiz derecede çok tuş var.ayrıca şarj kablosuna niye bu kadar taktın anlamadım,mouse da öyle ağır falan değil gayet kararında,kesinlikle g700 derim.
  • 1

#3 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 01:29 ÖÖ

Evet, X7 ile karşılaştırılan konuda G500'ünden bahsetmiştin. Ne bileyim abi, hoşuma gitmedi o kablosuz durumları. Peki tepki süresi olarak bir eksiği var mı G700'ün, hepsinde 1000 diyor ama? Şarj edilebilir pil sürekli şarjda olursa ömrü kısalır mı? :rolleyes:

#4 elrohir35

elrohir35

Centurion

• Members
  • 1.423 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 01:32 ÖÖ

mouse zaten 5700 dpi yani uçuyo maksimumda kullandığında,bi de niye pili sürekli şarjda bırakıyosun ki,ne bu takıntı olum,kırmızı ışık yanınca takıver işte şarja allasen
  • 1

#5 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 01:40 ÖÖ

Olmaz abi, obsesyon falan oluşuyor bende. Ya unutur da ortada kalırsam diye. :P Bilmiyorum, tam Naga iyi işte ya derken sen çıkageldin ki senin görüşüne de önem veriyorum. Şimdi ikisi arasında kaldım işte. Vatan'a yine bakayım, bir de üstünden elimi şöyle koyayım löl.

#6 Fox90

Fox90

Üye

• Members
  • 254 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 01:54 ÖÖ

Razer naga kullaaniyoruum cok memnunum. Kisa surede alistiktan sonra 1 2 4 5 8 rakamlarina rotasyon icin kullandigin skilleri atayip klavye ile ayni rahatlikla kullanabilirsin diger tusslar biraz daha zor gelebilir baslarda fakat onlarida zamanla belirttigim rakamlarla ayni rahatlikta kullanabileceksin. Ben aldim pisman olmadim klavye uzerinde 1 2 3 4 e q c v f g r ve razer naga ile cok rahat skillerimi kullanabiliyorum. Suan elimdeki naga bozulmus olssa yenisini alana kadar oyuna ara veririm. Belirttigin diger fareleri kullanmadim fakat fiyatlari nagaya yakin sanirim biraz daha fazla verip bu tarz oyunlar icin uretilmis bir fare alman seni pisman etmicektir diye dusunuyorum tabi karar senin.
  • 1

#7 SHamuL

SHamuL

First Sergeant

• Members
  • 225 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 07:40 ÖÖ

Ben bu üç mouse arasında bir seçim yapmak gerekirse g500ü seçerim hatta alacaktımda fakat bulamayıp başka bi mouse almıştım. Açıkçası razerın fiyatlarını hep abartı görmüşümdür yani en özelliksiz normal mouselarının bile pahalı olmasından dolayı. Logitech ise şuanda klavyem mouseum ve hoparlörlerim logitech bundan sonrada yenilemem gerekirse logitech düşünürüm. G700 e gelince onuda düşünmüştüm fakat optik dediler hor gördüler optikle lazer arasındaki farktan bile emin değilim fakat alıyosun bari lazer al dendi bana sebebini bilmiyorum tam zeminin rengine göre değişiyomuşmuş bişeleri nedir. Ben baştaki gibi g500 diyorum.
  • 1

#8 ryujinjakka

ryujinjakka

Knight Lieutenant

• Members
  • 593 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 08:23 ÖÖ

http://www.hepsibura...0&categoryId=52 bununla wowda sınırlarını aşarsın :D
  • 0

#9 Irony

Irony

Knight Lieutenant

• Members
  • 648 İleti
  • Locationbilkent

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 10:33 ÖÖ

bence naga cok fazla tus olmasına ragmen zamanla alıstıklarını soyluyor herkes gerci ben kullanmadım ama :D
  • 1

#10 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 10:42 ÖÖ

Peki elrohir35, baş parmağın altındaki tuşların sertliği nasıl? O konuda da bir şey okumuştum. Şarj kablosu aynı zamanda veri de gönderiyormuş, onu takıp kablolu gibi şeedebilirim yani löl. :P

#11 brenonda

brenonda

Scout

• Members
  • 8 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 11:20 ÖÖ

Naga ftw!
  • 1

#12 elrohir35

elrohir35

Centurion

• Members
  • 1.423 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 11:23 ÖÖ

Peki elrohir35, baş parmağın altındaki tuşların sertliği nasıl? O konuda da bir şey okumuştum. Şarj kablosu aynı zamanda veri de gönderiyormuş, onu takıp kablolu gibi şeedebilirim yani löl. :P

alem adamsın ne diyim :), tamam sen çıkarma kabloyu....o tuşların sertliği g500e göre biraz daha sert ama hemen alışıyosun sorun olmuyo.

dediğim gibi clickersan naga al değilsen g700 B)
  • 1

#13 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 11:38 ÖÖ

Keybind + click yapıyordum ama artık bayağı keybind kullanmayı düşünüyorum. Sol tuşun yanındakileri modifier olarak kullanmayı düşünüyorum, baş parmağın altındakileri de direkt tuş gibi kullanırım. O zaman G700 alıp alıcısız ve kabloyla şeedeceğim. Vatan'da Söğütözü şubesinde var gözüküyor şu anda, bir ara gidip bakayım yine. Yorumlar için teşekkürler.

#14 Moonslam

Moonslam

Centurion

• Members
  • 798 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 12:20 ÖS

black gaming mouseum + challenger klavyem canlarım benim :)

bende bi ara nagaya takmıştım ama gereksiz buldum bir müddet sonra f1 f2 q e falan bi dolu keybindden sonra anlamsız bence seç desen g700 yada 500 (yada benim mouse :) )

ayrıca kablosuz daha iyi bana sorarsan birbirine dolanan kablolar kadar oyundan soğutan birşey yok beni
  • 2

"Sen benim şeyimin Elixir of Giant Growth'usun." de, en güzel hediye bence.

#15 demirciler

demirciler

Advanced Member

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 33 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 06:44 ÖS

Bende naga kullanıyorum alıştıktan sonra rahat ama kalite malzemesi ve uzun ömürlülük bakımından logitech çok daha iyi açıkcası.Pvp yapmadıktan sonra o kadar mouse'a gerek yok bence ama pvpde rahatlık sağlıyor biraz.
  • 1

#16 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 08:57 ÖS

Bugun gordum bunu, bi bak ( TR de varmi bilmiyorum )

PRESTIGIO PMSG2

Resmi ekleyen

In the end, death claims us all

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Who among you will help me avenge him?

Sylvanas Windrunner

#17 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 09:05 ÖS

Hmm, biraz baktım ama kablonun çıktığı yeri sevmedim(benim masa düzenime uygun değil), şekli hoşuma gitmedi, tuşların konumu hoşuma gitmedi ve Türkiye'de satan yer bulamadım. Yine de sağol abi.

Peki elrohir35, ısınma sorunu oluyor mu abi?

Edit: Bir de farenin içinde "pms" geçiyor ki biraz itici geldi, malum pms premenstrual sendromun açılımı eheheh. :P

#18 elrohir35

elrohir35

Centurion

• Members
  • 1.423 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 09:30 ÖS

yok kardeşim motoru hep soğuk bunun saddfasfd
  • 1

#19 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 09:35 ÖS

Tamam, tekrar teşekkürler. Yardımcı olan herkese +1 veriyorum ki yardım şevki aşılansın. Her soru soran böyle yapsa insanlar cevap vermek için yarışır. :P

#20 masterfgtr

masterfgtr

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 14 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2012 - 11:33 ÖS

naga ya clicker mouse diye arkadaşa hayran kaldım. farkındamı bilmiyorum. top rank olan tün oyuncular Razer sponsorluğunda ve hepsinde naga var.
dostum çok inçelemişsin belli. naga 2012 edition çıktı bi inceler. G500 G700 arasında şahsen çok bir fark göremiyorum. sonuçta mmo oynadığın için ctrl- atl ve shift le kaçta farklı komdinasyon yapa bilirsin. ama naga da hepsini çok rahatlıkla yaparsın. naganın tüm modellerini kullandım classic , molten Epic SWTOR ve son olara 2012 edition kullanıyorum. hiç birinde bi arıza yaşamadım.

Ama naga tüş yerleştirmesi beğenmiyorsan birde Steelseries bak. bunuda kullandım ama pek rahat edemedim. serçe parmağa gelen tuş zamanla çok ama çok yoruyor.http://steelseries.c...#specifications
ama logitech serisinden daha iyi. g700; performance MX mouse tan hiç bir farkı yok (dpi hariç). logitech mouse ları biraz FPS ve LOL, DOT ve Diablo gibi oyunlar için daha mantıklı.
kesinlikle naga almanı tavsiye ederim.
Razer Türkiye distribütör sayfası http://www.firebal.net/asp/index.asp
  • 1

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı