İçeriğe git

Resim
- - - - -

Role-Play Realmlar hakkında yanlış bilinenler üzerine bir yazı.

• Please log in to reply
Bu konuya 18 yanıt gönderildi

#1 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 04:34 ÖS

Merhabalar, öncelikle bu yazım genelde rehber konular açtığımdan dolayı bir rehber sanılmasın. Deneme, makale, hatırat hepsinin karışımı bir yazıdır. Rehber değildir. Okuyanlar ona göre okusun.

Yazıda nelerden bahs edeceğiz? Role-Play nedir? World of Warcraft tabanında üretici firma Blizzard nasıl bir role-play'e izin veriyor? Kim normal? Kim hatalı RP yapıyor? Kısaca bunlardan bahs edeceğiz.

1-) World of Warcraft sıra tabanlı, kartlarla oynanan bir RP oyunu değildir ! Siz hikayeyi değil, hikaye sizi yönetir. Bununla birlikte bir WoW RP serverında bulunmanın her ne kadar bazıları bilmesede ekstra kuralları vardır. Muhalefet edecek olan varsa önce aşağıdaki kaynağı adı gibi ezberlesin.
Kaynak: http://eu.battle.net...ay-realm-policy
RP serverda oynayan insanlar karakterlerine koyduklarım isimlerden, oyun içindeki sözlerine, yazdıkları hikayeye kadar Blizzard'ın " Base Story Line (BSL)" olarak tabir ettiği bizlerin "Wow Lore" dediğimiz hikayeye bağlıdırlar. Buna karşı hareket edenler fark edilirlerse banlanırlar. (bkz. Kaynak)

Daha açık bir dille hiç kimse "wow dünyasında değiliz, sadece bir oyun motoru kullanıyoruz ve istediğimizi yaparız" diyerek ana hikayeden hiçbir şekilde ayrılamaz veya bu şekilde isim koyamaz. Sadece ana hikayenin altına küçük hikayeler yazabiliriz. Daha açıkçası oyunda "LOTR hikayesi", yok efendim "ejderin köyü" kitabının hikayesi, "10bekçinin kitabını okudum onu oynayalımın" hikayesi olmaz. Base Story tahrip edilemez. (LOTR hikayesine sevmek ve saygı duymakla birlikte yazdıklarım kuralları yansıtmaktadır.)

2-) Cezası olmadığı halde genel kabul görmüş kaideler vardır. Bunlar oldukça fazla sayıda kurallar bütünüdür ve hepsini bir kişinin bilmesi elbette zordur. Ben deneyimlerimle gördüklerimden bahs edeceğim.
- Guildler sizi sırf karakterinizin ırkı yada classı yüzünden kabul etmeyebilirler. Ancak bu bile hikayeye uygun olmalıdır. Örneğin:" Dranei" yoktur bu benim hikayem diyerek sizi dışlayamazlar. Ancak bizim topluluğumuz Draeneilardan hoşlanmıyor veya onlara düşman diyebilirler. Bir ırkı yada classı oyundan kaldıramamakla birlikte guildler hikayeye uygun bir üslupla redd edebilir. Buda "Base Story Line (BSL)" yok sayılamadığından kaynaklanmaktadır.
- Misal Holy Guardians adlı bir guild, kendilerine katılmak isteyen bir druidi almaz. İstediğiniz kadar hikaye yazın, karakteri beyaz çarşafa sarıp holy görünüm oluşturun holy RP yapılıyorsa paladin ve priest dışında giren sadece saçmalamıştır. (Bu kısım oyun içi teamüldür tecrübe ve görülenlere dayanır. Misal Blood Knights guildindede mage karakter oynayıpta Blood Knight canlandıran olmaz.)
- Classlar için diğer bir teamül ise yine örnekle anlatmakta fayda gördüğüm bir kuraldır. Bir mage doğrudan doğruya doğaya hakim olamaz. Toprak, hava gibi elementlere hükmedemez. Yada nehiri ikiye bölüp geçemez. Bu shaman RP sine girer. Ancak toprak veya taş üzerine ateş topu cast ederek onları kımıldatabilir. Aynı şekilde gidip katedralde rahipte olamaz zira holy gücü yoktur. Bu yüzdendir ki istediği değişikliği yapsın ve en uygun kıyafetleri giysin bir death knight stormwind guards guildine alınmaz. O asla warrior olamayacaktır. Death Knight'dır.
God-Mode ON !
Genelde RPye yeni başlamış yada bir şekilde kendini bu yolla tatmin yoluna giden kimseler tarafından yapılır. Acemilerde ilk seferler hoş görülse de bunu yapmanın bedeli guildden ihrac edilmeye kadar varabilir. Misal on kişi bir yolda ilerliyor. Kendinizi harika hissediyorsunuz gittiniz önlerine ve deprem üreterek adamların hepsini al aşağı etmeye kalktınız. Bu imkansızdır arkadaşlar. Ayrıca hiçbir karakter ölümsüz, karşı koyulamaz değildir. (Argent Dawn'da Royal Court adlı köklü bir guildde masterın duelloya girmesiyle teyit edilmiştir.) Siz kim veya neyi canlandırıyorsanız canlandırın unutmayın: Sylvanas Windrunner bile bir tek mermiyle öldürüldü bu Lore içinde. Siz kimsiniz? Bunu kendinize sorun. God- Mode hakkında halen aklınızda sorular varsa ingilizce kaynak paylaşımı yapabilirim.

Şimdilik aklıma gelen kurallar ve rastladığım hatalar bunlar. Daha sonra eklemeler yada düzeltmeler yapacağım.

Konu Robin tarafından 16 Temmuz 2012 - 06:19 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 1

#2 Wrathion

Wrathion

Senior Sergeant

• Members
  • 145 İleti
  • LocationKocaeli

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 04:58 ÖS

Ellerinize sağlık. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Blizzard'ın RP realmler ile ilgili özel poliçe hazırladığını bilmiyordum.
  • 0
Hayat bu işte, kanatlanıp gitmek dururken hapsolursun,
Yaşamak için bir neden ararken, ölmek için bulursun...

#3 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 05:11 ÖS

Daha açık bir dille hiç kimse "wow dünyasında değiliz, sadece bir oyun motoru kullanıyoruz ve istediğimizi yaparız" diyerek ana hikayeden hiçbir şekilde ayrılamaz veya bu şekilde isim koyamaz. Sadece ana hikayenin altına küçük hikayeler yazabiliriz. Daha açıkçası oyunda "LOTR hikayesi", yok efendim "ejderin köyü" kitabının hikayesi, "10bekçinin kitabını okudum onu oynayalımın" hikayesi olmaz. Base Story tahrip edilemez. (LOTR hikayesine sevmek ve saygı duymakla birlikte yazdıklarım kuralları yansıtmaktadır.)

Blizzard'ın koyduğu en saçma kurallardan biri olduğunu düşünüyorum. Guild içinde tutulduğu sürece arayüz olarak kullanmak oyunu bence zararsız bir şey. Diğer guildlerle etkileşime girilmediği sürece oldukça kullanışlı ayrıca. Blizzard'ın kendi lore'una güvenememesinden başka bir şey değil fikrimce. Zaten çok umursanan bir kural da değildir bu kural.

- Misal Holy Guardians adlı bir guild, kendilerine katılmak isteyen bir druidi almaz. İstediğiniz kadar hikaye yazın, karakteri beyaz çarşafa sarıp holy görünüm oluşturun holy RP yapılıyorsa paladin ve priest dışında giren sadece saçmalamıştır. (Bu kısım oyun içi teamüldür tecrübe ve görülenlere dayanır. Misal Blood Knights guildindede mage karakter oynayıpta Blood Knight canlandıran olmaz.)

Buna katılmıyorum. Karakterinizin sınıfını oyun mekanikleri değil, siz belirlersiniz. Kafanızın üzerinde paladin yazıyor diye paladin rp'si yapmak zorunda değilsiniz. Bakkal amca,barmen veya satranç oyuncusu da olabilirsiniz. BKG gibi guildlerin farklı classları kabul etmemesinin ana nedeni bazı oyun mekaniklerinin RP'yi aksatabilmesidir. Magelerde 2h sword takıp, Blood Knight gearı giyebilse veya paladin mountuna binebilse hiçbir problem ortada kalmazdı. Yani oyun mekaniği olarak rogue olup, rahip gibi giyinirseniz ve rahip RP'si yaparsanız kimse bunu yadırgamaz veya dışlamaz.

Gerisi için eline sağlık, kullanışlı bir başlık olmuş. :)
  • 0

Resmi ekleyen

#4 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 05:34 ÖS

Blizzard'ın koyduğu en saçma kurallardan biri olduğunu düşünüyorum. Guild içinde tutulduğu sürece arayüz olarak kullanmak oyunu bence zararsız bir şey. Diğer guildlerle etkileşime girilmediği sürece oldukça kullanışlı ayrıca. Blizzard'ın kendi lore'una güvenememesinden başka bir şey değil fikrimce. Zaten çok umursanan bir kural da değildir bu kural.

Aslında kendi alt yapısı kullanılarak bir çok profesyonelin yüzlerce sayfa yazdığı Base Story yerine insanların kafalarına göre bir hikaye uydurup kısa amatör hikayeleri ile World of Warcraft yerine başka bir evrende olduğunu düşünmelerini istemiyor. Yani adamlar hikayeye Yan Hikaye, Ek hikaye eklenmesini, oyuncuların bunları oynamasını destekliyor ancak olan asıl hikayeyi görmezden gelmek mümkün değil. Guild içinde tutulup Blizzard'dan gizlenirse fark etmezler elbette. Ancak umursanmayan bir kural olduğunu düşünmüyorum. Daha hiçbir guildi kafasına göre uydurulmuş bir hikayeyi oynarken, world of warcraft aleminden sapmış şekilde görmedim.

While other servers allow you to play World of Warcraft, these servers are intended to let you live World of Warcraft.

Görüldüğü üzere RP serverlar World of Warcraft'ı oynamak yerine yaşamak için tasarlanmış. Benim uyduracağım iki sayfalık amatör hikayem ancak bir eklenti olarak düşünülebilir, onun yerini alamaz.

Buna katılmıyorum. Karakterinizin sınıfını oyun mekanikleri değil, siz belirlersiniz. Kafanızın üzerinde paladin yazıyor diye paladin rp'si yapmak zorunda değilsiniz. Bakkal amca,barmen veya satranç oyuncusu da olabilirsiniz. BKG gibi guildlerin farklı classları kabul etmemesinin ana nedeni bazı oyun mekaniklerinin RP'yi aksatabilmesidir. Magelerde 2h sword takıp, Blood Knight gearı giyebilse veya paladin mountuna binebilse hiçbir problem ortada kalmazdı. Yani oyun mekaniği olarak rogue olup, rahip gibi giyinirseniz ve rahip RP'si yaparsanız kimse bunu yadırgamaz veya dışlamaz.

Gerisi için eline sağlık, kullanışlı bir başlık olmuş. :)

Holy hiçbir gücü olmayan bir rogue karakterin görsellikle destekleyemedikten sonra gidipte üzerine beyaz çarşaf geçirmesi onu rahip yapmaz. Olamazda zaten. O karakter Azerothda istediği yere gitsin görüldüğünde asla rahip olarak karşılanmaz ve hiçbir guild ( En azından Argent Down bildiğim guildler) kimseyi classı dışında RP ye almaz. Bu bir kaidedir ve yine Base Story bunu gerektirir. Death Knight, Stormwind muhafız kıyafeti giyse bile asla muhafız olamaz. Warlock karanlık bir karakterdir, priestess oynaması imkansızdır. Ancak yazımın ufak bir kısmında sanırsam yanlış anlaşılmışım. Başka bir classı taklit etmenin dışında normal insanların yapabileceği şeyleri yapmakta her karakter özgürdür. Yüzücü, aşçı, demirci yada sadece kumara düşkün bir adam. Bu noktada hikayeye zaten ek yapmış oluyorsun olanı çiynemiyorsun. O yüzden hoş karşılanacaktır.
Yorumun için teşekkür ederim. :)

Konu Robin tarafından 16 Temmuz 2012 - 05:37 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 06:14 ÖS

Aslında kendi alt yapısı kullanılarak bir çok profesyonelin yüzlerce sayfa yazdığı Base Story yerine insanların kafalarına göre bir hikaye uydurup kısa amatör hikayeleri ile World of Warcraft yerine başka bir evrende olduğunu düşünmelerini istemiyor. Yani adamlar hikayeye Yan Hikaye, Ek hikaye eklenmesini, oyuncuların bunları oynamasını destekliyor ancak olan asıl hikayeyi görmezden gelmek mümkün değil. Guild içinde tutulup Blizzard'dan gizlenirse fark etmezler elbette. Ancak umursanmayan bir kural olduğunu düşünmüyorum. Daha hiçbir guildi kafasına göre uydurulmuş bir hikayeyi oynarken, world of warcraft aleminden sapmış şekilde görmedim.

Mesele WoW oynamak değil, Roleplay yapmak ise ufuk sonsuzdur. Roleplay hayal kurmaktır, kurgulamaktır. Kendi hayal gücünle yarattığın ve sana en çok keyif verecek şekilde RP yapmak herkesin isteyeceği bir şeydir. Ben bunu WoW Lore'un yaratıcılarına saygısızlık olarak görmüyorum. Bence kimse kendi hayal gücünü küçümsememeli. RP hayal gücünü Lore'a hapsetmeni gerektirmez. Eğer hikayemizi işleyebileceğimiz daha kullanışlı bir arayüz olsaydı zaten onu kullanırdık.

Holy hiçbir gücü olmayan bir rogue karakterin görsellikle destekleyemedikten sonra gidipte üzerine beyaz çarşaf geçirmesi onu rahip yapmaz. Olamazda zaten. O karakter Azerothda istediği yere gitsin görüldüğünde asla rahip olarak karşılanmaz ve hiçbir guild ( En azından Argent Down bildiğim guildler) kimseyi classı dışında RP ye almaz. Bu bir kaidedir ve yine Base Story bunu gerektirir. Death Knight, Stormwind muhafız kıyafeti giyse bile asla muhafız olamaz. Warlock karanlık bir karakterdir, priestess oynaması imkansızdır. Ancak yazımın ufak bir kısmında sanırsam yanlış anlaşılmışım. Başka bir classı taklit etmenin dışında normal insanların yapabileceği şeyleri yapmakta her karakter özgürdür. Yüzücü, aşçı, demirci yada sadece kumara düşkün bir adam. Bu noktada hikayeye zaten ek yapmış oluyorsun olanı çiynemiyorsun. O yüzden hoş karşılanacaktır.
Yorumun için teşekkür ederim. :)

Mesele holy light spelline basabilmen değil ki. Bu konuda yanıldığını düşünüyorum. Oyunda bir class seçmeye zorlanmamız tamemen oyun mekaniklerinden dolayı. Hikayede hem warlock, hem mage olan karakterlerde var örneğin. Occupation'ın seçtiğimiz class ile alakası yoktur. Class'ın wow mekaniği içindir, occupation FRP içindir. RP'de spell'e basılmaz, tasvir edilir. Bu yüzden farklı bir class olman bir problem teşkil etmez.

( En azından Argent Down bildiğim guildler)

Argent Dawn*. :D
  • 1

Resmi ekleyen

#6 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 06:18 ÖS

Argent Dawn*. :D

Ben zaten anlatmak ve göstermek istediklerimi yukarıda yeterince anlattım. Seninde kendi düşüncelerin tabi.
Bu arada server adı epic fail olmuş. Çok okursan, daha hızlı okursun. Çok yazarsan bir yerden sonra böyle oluyor. :D

Konu Robin tarafından 16 Temmuz 2012 - 06:22 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• -1

#7 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 06:25 ÖS

Do remember that the spells our characters have in their spell books are usually very powerful battle spells. Even those blood elves who could not specialize in spellcasting, could know a variety of everyday life cantrips: floating apples down from a shelf, turning a book's pages without touching it, creating minor lights or making brooms work on their own...

Burada bahsettiği mesela Blood Elf bir rogue'nun büyü potansiyeli nedir? Büyü yapmakta çok başarılı olmasa da basit büyüleri (kitabın sayfasını dokunmadan çevirmek vesaire) bir blood elf rogue bile yapabilir. Bu bile seçtiğin class'a sıkışıp kalmaman gerektiğinin bir örneği. Bir rogue, büyü öğrenmeye başlayıp bir büyücü olabilir. Büyü yeteneğini ilerletebilir. Bir büyücü kendini ışığa adayıp bir ışık adamı olabilir. Yani siyah ve beyaz kadar net çizgiler yok bu konuda asla. Ayrıca dediğim şey zaten classını seçtiğin bir tuşun belirlememesidir. Yani sen mouse'u üzerine götürüp adamın warlock olmadığını göremesen ne yapıcaktın? Adam warlock rp'si yapsa, e bu warlock diyecektin. Ama mouse'unu üzerine götürüp yanında warlock yazdığını görünce, aaa bu priest rp'si yapamaz diyorsun. Bu da meta-gaming oluyor. :)

Seçtiğin class, seçtiğin ırk gibi RP'ni etkilemez demeye çalışıyorum.

I always go for the WYSIWYG approach. Death Knights are the only class which affect the character appearance. Glowing blue eyes=Death Knight. All other classes within reason can RP as other classes i.e. a Night Elf Hunter with a white robe and a bow could be a priestess or a shaman with a 2H axe and some mail armour could be a warrior.

This however doesn't mean that a druid can be a cat in cat form, we already have cat pets/npcs and they look nothing alike.

Yine forumlardan.

Konu Falven tarafından 16 Temmuz 2012 - 06:35 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 2

Resmi ekleyen

#8 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 06:39 ÖS

Burada bahsettiği mesela Blood Elf bir rogue'nun büyü potansiyeli nedir? Büyü yapmakta çok başarılı olmasa da basit büyüleri (kitabın sayfasını dokunmadan çevirmek vesaire) bir blood elf rogue bile yapabilir. Bu bile seçtiğin class'a sıkışıp kalmaman gerektiğinin bir örneği. Bir rogue, büyü öğrenmeye başlayıp bir büyücü olabilir. Büyü yeteneğini ilerletebilir. Bir büyücü kendini ışığa adayıp bir ışık adamı olabilir. Yani siyah ve beyaz kadar net çizgiler yok bu konuda asla. Ayrıca dediğim şey zaten classını seçtiğin bir tuşun belirlememesidir. Yani sen mouse'u üzerine götürüp adamın warlock olmadığını göremesen ne yapıcaktın? Adam warlock rp'si yapsa, e bu warlock diyecektin. Ama mouse'unu üzerine götürüp yanında warlock yazdığını görünce, aaa bu priest rp'si yapamaz diyorsun. Bu da meta-gaming oluyor. :)

Seçtiğin class, seçtiğin ırk gibi RP'ni etkilemez demeye çalışıyorum.

Şimdi buna yazmam gereken birkaç farklı şey var. Birincisi aradım ama bu metnin kaynağını bulamadım. Official varsayıp devam ediyorum, orada spell booklarımızdaki yeteneklerin genellikle güçlü savaş yetenekleri olduğunu söylüyor. Zaten bu noktada dediğim gibi bir sorun yok. Ben imam değilim ama dua edebilirim. Mühendis değilim ama radyomu tamir edebiliyorum. Ancak radyomu tamir edebilmem beni mühendis yapmaz. Sadece radyomu tamir etmiş olurum. Ne kadar bu basit işlerle uğraşsamda bu beni mühendis yapmaz. Orada anlatılmak istenendede bundan farklı birşey zaten yok. Efendim kitap sayfalarını dokunmadan çevirmek, elmaları düşürmek bunlar nasıl desem magicden çok trick gibi şeyler. Wow hikayesinde hiçbir rogueun oturup ateş topu attığını, adamı koyuna çevirdiğini yada warlockun holy kalkan oluşturduğunu görmedim. Bunun elle tutulur, savunulur hiçbir yanıda yok. Jaina harika bir büyücü ama yaralı askerleri bile tedavi edemiyor. Dediğim gibi alıp rogue karakterinle gelirsin blood elf olduğun için elmaları bir hareketle düşürürsün ama oturup fire nova atmaya kalkmak en azından world of warcraft ve onun main story si için rahatlıkla söylenebilir ki en hafif dille acemiliktir. :) WoW kurallarını hiçe saymak konusunda zaten pek birşey söylemeye gerek yok. O şartları okuyup, bunu bilerek oyunu oynuyor herkes ve o kurallara tabiiyiz. Adamların oyununa herşeye accept, accept basıp herkesin kişisel ve guild olarak aynı kurallarla oynadığı bir role playing realmde kendi farklı dünyanı yaşamaya çalışmak çokda normal sayılmaz. Tekrar gösteriyorum:

While other servers allow you to play World of Warcraft, these servers are intended to let you live World of Warcraft.

World of Warcraft'ı yaşamak için... diğer türlü bir hikaye yaşamak için halının üzerinde elimizi kartları alıp hikaye anlatarak oynamak daha mantıklı.

Konu Robin tarafından 16 Temmuz 2012 - 06:42 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• -1

#9 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 06:49 ÖS

Şimdi buna yazmam gereken birkaç farklı şey var. Birincisi aradım ama bu metnin kaynağını bulamadım. Official varsayıp devam ediyorum, orada spell booklarımızdaki yeteneklerin genellikle güçlü savaş yetenekleri olduğunu söylüyor. Zaten bu noktada dediğim gibi bir sorun yok. Ben imam değilim ama dua edebilirim. Mühendis değilim ama radyomu tamir edebiliyorum. Ancak radyomu tamir edebilmem beni mühendis yapmaz. Sadece radyomu tamir etmiş olurum. Ne kadar bu basit işlerle uğraşsamda bu beni mühendis yapmaz. Orada anlatılmak istenendede bundan farklı birşey zaten yok. Efendim kitap sayfalarını dokunmadan çevirmek, elmaları düşürmek bunlar nasıl desem magicden çok trick gibi şeyler. Wow hikayesinde hiçbir rogueun oturup ateş topu attığını, adamı koyuna çevirdiğini yada warlockun holy kalkan oluşturduğunu görmedim. Bunun elle tutulur, savunulur hiçbir yanıda yok. Jaina harika bir büyücü ama yaralı askerleri bile tedavi edemiyor. Dediğim gibi alıp rogue karakterinle gelirsin blood elf olduğun için elmaları bir hareketle düşürürsün ama oturup fire nova atmaya kalkmak en azından world of warcraft ve onun main story si için rahatlıkla söylenebilir ki en hafif dille acemiliktir. :) WoW kurallarını hiçe saymak konusunda zaten pek birşey söylemeye gerek yok. O şartları okuyup, bunu bilerek oyunu oynuyor herkes ve o kurallara tabiiyiz. Adamların oyununa herşeye accept, accept basıp herkesin kişisel ve guild olarak aynı kurallarla oynadığı bir role playing realmde kendi farklı dünyanı yaşamaya çalışmak çokda normal sayılmaz. Tekrar gösteriyorum:

World of Warcraft'ı yaşamak için... diğer türlü bir hikaye yaşamak için halının üzerinde elimizi kartları alıp hikaye anlatarak oynamak daha mantıklı.

WYSIWYG = What you see is what you get. (RP'nin altın kuralı)

Jaina'yı büyücü yapan yanındaki kutucukta büyücü yazması değil, kuvvetli büyüler yapabilmesidir. Eğer karşınızda duran kişi, tasvirinde kuvvetli bir büyü yapmış ise, mouse'u üzerine getirdiğinde çıkan kutucukta ne yazdığı önemli değildir, o büyücüdür. Class eşit değildir occupation. Spellbook RP için bir anlam taşımaz. Hatta RP ile neredeyse alakası bile yoktur. Sadece görseldir, grafiktir. Bizim işimiz diyalog ve tasvirlerle. Fiziksel görünüş engel olmadığı sürece ne class olursan ol, ırkına uygun istediğin occupation'ının rolünü yapabilirsin. Zaten meta-gaming kutudakini okuyup "aaaaaa bu mage değil, büyü yapamaz" demek.
  • 2

Resmi ekleyen

#10 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 06:59 ÖS

WYSIWYG = What you see is what you get. (RP'nin altın kuralı)

Jaina'yı büyücü yapan yanındaki kutucukta büyücü yazması değil, kuvvetli büyüler yapabilmesidir. Eğer karşınızda duran kişi, tasvirinde kuvvetli bir büyü yapmış ise, mouse'u üzerine getirdiğinde çıkan kutucukta ne yazdığı önemli değildir, o büyücüdür. Class eşit değildir occupation. Spellbook RP için bir anlam taşımaz. Hatta RP ile neredeyse alakası bile yoktur. Sadece görseldir, grafiktir. Bizim işimiz diyalog ve tasvirlerle. Fiziksel görünüş engel olmadığı sürece ne class olursan ol, ırkına uygun istediğin occupation'ının rolünü yapabilirsin. Zaten meta-gaming kutudakini okuyup "aaaaaa bu mage değil, büyü yapamaz" demek.

Bunu ben söylemiyorum. Wow lore bu şekilde yazılmış ve herkes bunu oynuyor. Yoksa katedralde priest taklidi yapan rogue, mage tower etrafında mage kılığında warriorlar görmekten geçemezdik lakin böyle birşeye rastladığımı hatırlamıyorum zira kuralların izin verdiğinide söylemek güç. Dediğim gibi senin düşüncen elbette saygı duyuyorum ancak genel teamül ve RP realm policynin bununla örtüşmediği oldukça açık. Kişisel olarak görüşümü soracak olursan bende bu şekilde düşünüyorum çünkü görsellikle RP desteklenmeyecekse klasik chat odalarındada insanlar birbirine tasvir yapabilir. Hem "üzerine gelince mage yazması için" tabiri biraz görüş daraltıyor gibi. Gerçek bir rahip belki 40-50 ışık büyüsünü görsel olarak canlandırıp bu gerekli görselleri emotelarına ekleyebiliyorsa bu kutuda priest yazmasından fazlasıdır. İnsanlar Wow RP için, burada RP yapıyor. Aynı şekilde Lotr RP için lotr online oyununda çok güzel işler çıkardıklarını forumlardan takip ediyorum. Çatalla çorba içmeyi denemek çok uygun görünmüyor. :D

Konu Robin tarafından 16 Temmuz 2012 - 07:02 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• -2

#11 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 07:05 ÖS

Dediğim gibi senin düşüncen elbette saygı duyuyorum ancak genel teamül ve RP realm policynin bununla örtüşmediği oldukça açık.

Buna aykırı bir policy olduğunu düşünmüyorum. Policy'i baştan oku istersen.

Class = OOC
  • 1

Resmi ekleyen

#12 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 07:17 ÖS

Buna aykırı bir policy olduğunu düşünmüyorum. Policy'i baştan oku istersen.

Class = OOC

Zaten onun üzerine bir yazı hazırladığımdan bana bunu söylemekle biraz kabalık etmişsin desem yerinde olur. Hem sözlerimi ispatlamak çok kolay. Genel teamül ve policynin nasıl işlediğini görmek istersen oyuna gir ve etrafına bak. Bahs ettiğin büyü yapan roguelar, rahiplik yapan mageleri asla göremeyeceksin. Ayrıca defalarca anlattığım gibi policynin en başında bunu özetle şöyle anlatıyor RP realmlar "World of warcraftı yaşamanız için tasarlandı". World of warcraft senaryosunda büyü yapan roguelar, heal atan mageler yok. Onlar eğer varsa senin kendi kafanda ürettiğin hikayede vardır.
Yukarıda son defa yazdığım nedenlerden dolayı ki Genel teamül ve policye aykırı olduğunu yazdım. Umarım yeterince net anlatabildim. Ancak bunları kişisel bazda "yapamazsın" olarak alacak bir durum yok. Bu konu, kurallar ve genel teamülleri açıklamak için kuruldu ve bende onu yapıyorum. Sen istersen mageini paladin gibi oyna kimse sana laf edemez. En azından beni ilgilendirmez.

Konu Robin tarafından 16 Temmuz 2012 - 07:19 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• -1

#13 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 08:18 ÖS

Genel teamül ve policy'nin nasıl işlediğini yıllardır görüyorum. En kötü ihtimalle trade chat'e bu konu hakkında soru sorsan direk cevapları alırsın. Üstüne basa basa söylüyorum, policy'de böyle bir şey yok. Class = OOC. WYSIWYG. Bunu yapan kişiler oldukça yaygın, en basitinden demon-hunter rp'si yapanları görebilirsin.

15 saniyelik trade chat deneyimim.

Resmi ekleyen
  • 0

Resmi ekleyen

#14 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 08:27 ÖS

Yaptığın paylaşım oldukça güzel olmuş eline sağlık.

Konuşmaları okudumda; sürekli aynı şeylerden bahsedilmiş ama iki tarafta birbirini anlamasına rağmen bunu sürdürmüş. :) Her ne kadar başka sınıfı başka sınıf gibi yaşamak (oynamak) yasak olsa da bunu oynayan bazı insanlar var evet. Ama şöyle bir ayrı gerçek daha var ki; bu tür RP yapan insanları pro-RP guildleri almıyor. Yani tüm realme hitap eden guildler.

Yani ikinizinde söylediği doğru. İsteyen başka sınıfı başka sınıf gibi yaşayabilir ama karşısındaki insan -büyük ihtimalle- o kişinin RP tarzından ve RP'ye karşı samimiyetinden (samimiyetsizliğinden) dolayı o ortama tamamen adapte olamayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü ufak bir skill de olsa nadiren (örn. RP-PvP) kullanılabiliyor ve bu kişi (farklı sınıfı canlandıran kişi) o RP'de beş para etmez. RP-PvP olayında emote fight olmadığı için -skillde yok- izleyecektir. Yoksa aykırı olur.

Ama diğer yandan bu tarz ortamlara girmiyor, guildi kendi içinde RP'yi yaşıyorsa, adam isterse bambaşka bir karakteri canlandırır. Hiç bir sorun teşkil etmez. Aynı şekilde bambaşka bir dünyanın veya düşüncenin RP'sini yapmak, wow hikayesi ve o hikayeyi yaşayanlardan bağımsız olmak şartıyla hiç bir sorun teşkil etmeyecektir zaten. Ama bunu ne tradeden anons edebilir ve üye toplayabilirsiniz, ne de o kişilere bu işin kurallarını izah edebilirsiniz.

O kutucuk dediğimiz şeyin içinde de (TRP2, MRP vb. olduğu zaman) bazen bilinmesi gereken bilgiler bulunabiliyor. (örn, sağ kolu kırık veya kasketi sağ elinde vs.) Bunu RP-PvP zamanında pek çok kişinin bilgi kutucuklarında görmüştüm. Ek not olsun.

Tekrar bilgiler için teşekkürler.

Konu Nem. tarafından 16 Temmuz 2012 - 08:37 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#15 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 09:19 ÖS

O kutucuk dediğimiz şeyin içinde de (TRP2, MRP vb. olduğu zaman) bazen bilinmesi gereken bilgiler bulunabiliyor. (örn, sağ kolu kırık veya kasketi sağ elinde vs.) Bunu RP-PvP zamanında pek çok kişinin bilgi kutucuklarında görmüştüm. Ek not olsun.

Kutucuktan kasıt add-onların kutucuğu değil herhangi birinin üstüne mouse'u getirince level xx class formatındaki kutucuktan bahsediyorum. Heavy RP guildlerininde class dışı karakter almamasının ana nedeni fiziksel özellikleri yansıtamamaları. Aynı zamanda Heavy RP guildler aktif oyuncu ister, bu yüzden "git şu class'ı kas öyle katıl" dendiğinde o class'ı tercih edip açan kişiler isterler. Samimi ortamlarda böyle bir şeye gerek olmaz. Policy asla buna karşı değil, RP'ciler asla buna karşı değil.

Bu meseleyi sürekli uzatmamın nedeni de bu başlığı okuyan yeni rp'cilerin yanlış bilgi edinmelerini istememem.

Konu Falven tarafından 16 Temmuz 2012 - 09:23 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

Resmi ekleyen

#16 Nem.

Nem.

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 834 İleti
  • LocationÇanakkale

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 09:28 ÖS

Aynı kutuda TRP2 sayesinde o bahsi geçen bilgiler sunuluyor zaten. Yani üstüne geldiğinde kişilerin RP isimleri, RP bilgileri vs yazıyor. Bende o kutuyu kastetmiştim. MRP'de sanırım ayrı bir pencere açılıyordu onu hatırlamıyorum şuan. Policy konusunda bende aynı şekilde düşünüyorum. Yani kesin kurallar bütününe dahil olan bir şey değildir. Ancak arzulardıkları ve olmasını istedikleri bir şey olarak belirtilmiş olabilir. Dikte edilebilecek bir durum olarak gözükmüyor.
  • 0

#17 Robin

Robin

Legionare

• Members
  • 544 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 10:25 ÖS

-Trade chat dediğinde ben bir tek kişiyle whisper konuşmanı gördüm.
- Birkaç mesaj önce yazdığının hala kaynağını göstermedin. Official olmadığından muhtemelen.
-Evet bu insanların haz etmediği ve genel teamülün kabul etmediği bir durumdur. "Yıllardır görüyorum" seviyesine geçiyorsak ben 5.5 yıldan fazladır bu işi yapıyorum karakter adı verip hemen check ettirebilirim. Yani kim kimden eski muhabbetine hiç girmeyelim.
-Kendine nasıl bir pay çıkarmak istediğini anlamadım ama sanırsam bu bazı işleri insanlar gözünde meşru göstermek adına hışımla yazdığın bir yazı ve her satırından da belli oluyor. Ancak bu asla meşru olmayacaktır. Yukarıda birkaç defa yazdığım gibi RP realmler senin istediğini yapacağın yerler değil world of warcraft evreninin yaşandığı yerlerdir. Policy'nin temel kurallarından biri bu ve en az 3defa linkledim. World of warcraft evreninde üzerine geçirdiği kumaş parçalarıyla bir death knight, priest olamaz. Hangi loreda okudun sen bunu? Yada loreu da geçtim, İstediğin guilde git böyle bir alım yapılmaz. Her ne kadar benden az olsada bu gerçeklere karşı üç yıla yakın tecrübeni ortaya atman beni üzdü. Bu konuda aynı circle içinde dönmeye devam ediyor ve sıkılmaya başladım.
1-) Classın neyse sende osun. Death knight priest olmaz. Kendin ve arkadaşlarının yanlış class seçimleri varsa bunu bu şekilde savunmak çokta mantıklı değil. Worgen forma giriyor diye RPde adamı uyardığınızı, death knight diye guilde almadığınız zamanı biliyorum. Konuşturursan emin ol bu konuda çok iyi argümanım var. Bu konuda bir ticket açıp warcraft evreninde bir death knight, priest olabilirmi diye soru sorarsan alacağın cevabı lütfen burayada koy beraber gülelim.
2-) Guildin, karakterinin adı hepsi main storye uygun olmak zorunda. Kafana göre iş yapamazsın, yaparsan kaçak olursun. Arkadaşında dediği gibi ne trade kanaldan adam toplayabilirsin ne world içinde biriyle RP yapabilirsin. Burası WoW hikayesine uyacaksın. ( Bu kadar mesajdan sonra "uymalısın"dan "uyacaksın!" diktesine geçmemi umarım anlayışla karşılarsın.)
3-) Daha dün gece RP de oynadığın karakter sekiz kişilik bir raidin üzerine kaya yağdırdı ( ne mage ama) ve yine kendi arkadaşın olan (karakteri mage kendisi priest rp yapan) mage holy power kullanarak üzerimizden taşları kaldırdı. Bunu yazdığıma üzgünüm ama biliyormusun sen bunu yaparken GOD-MODE on durumunla ilgili olarak whisperden neler döndü?

Kaba olduysam üzgünüm ama bunu ilk mesajdan bu mesaja kadar ki mesajlarımda ne kadar sabr ettiğimi görerek herhalde anlayabilirsin. Sana öneriyorum. WoW a uygun bir hikaye seç, sırf yakın arkadaşın diye millete in-character ayrıcalık tanıma, GOD-MODE'u arada kapa. İnsanlar hakkında bir kere bile duello kaybetmiyor diye konuşuyor farkındamısın? in-game birine karşı hareket ettiğimizde "buna cesaret edemezsin o ....tirilyonların başı" diyemezsin. Herkes herşeye cesaret eder ve herkes eşittir. Sylvanas'ın tek mermiyle öldüğü wow loreda hareketlerini bir gözden geçir. Yok ben hala sana haksız geliyorsam, ki insanlar bu forumda yazımdan bana şahit olsun ki, "eleştirilerin için teşekkürler. konumdan çekil ve kendi bildiğin gibi wow dışı RP yap." Umarım bu seviyeye getirmezsin. İyi geceler.

Edit: Uzamasın diye konuyu kapattım ama bazılarımıza yukarıda oldukça nazik bir dille anlattığım gerçekler görünüşe göre fazla gelmiş. Kendim kapattırdığım, kendi konum benden izinsiz ve yetkiyi kötüye kullanmak suretiyle açılmış. Fark etmez. Tartışmaktan hiç kaçmadım doğru olan uğruna. O halde devam etsin...

Konu Robin tarafından 17 Temmuz 2012 - 01:05 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• -1

#18 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2012 - 10:37 ÖS

Konu sahibinin isteği üzerine kilitliyorum.

Edit: Şimdi konunun tamamını okudum da aslında son mesaja kadar kilitlenmesine de gerek yokmuş ama gerginlik çıkmaması isteğini anlayarak ve konuyu açanın da kendisi olması nedeniyle konuyu kilitli bırakıyorum. :/

#19 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 17 Temmuz 2012 - 01:11 ÖÖ

"-Trade chat dediğinde ben bir tek kişiyle whisper konuşmanı gördüm."

Trade chat'e durumla ilgili bir soru yazdım. İlk dönen kişi o oldu. Tarafsız olması için adını da açık bıraktım. Whisper atıp tartış istersen. Tabi sen "tek kişi" olduğu için inanmıyorsun. Hemen forum linklerimiz.

Resmi ekleyen
Hunter'ını bir mage olarak RP yapmak isteyen birine cevap olarak.
Tercüme : Hunter'ını düzgün kıyafet bla bla bla ile Mage olarak RP yapma amacının gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. (Hunter'ını büyü kullanarak petlerini güçlendiren, transform eden falan bir mage olarak RP yapmak istiyormuş arkadaş, ona cevap.) Bazı warriorlarında bunu yaptığını görüyorum. (Neymiş, yaygın bir şeymiş) Bir mage yaratıp baştan kasmamak biraz saçma gözükebilir fakat bu tamamen senin tercihin. Eğer iyi bir şekilde RP yaparsan basitçe yapılabilir. Tabiki normal classını seçsen görüntü olarak güzellik katar fakat eğer insanlar sana bir hunter iken mage rp'si yapamayacağını söylerlse bu tamamen MANTIK DIŞI,SAÇMALIK.

Devam ediyoruz.

Resmi ekleyen
Tercüme: (Alıntı) Seçmediğin bir classı RP yapmaya çalışman için bir neden göremiyorum, eğer bir classı rp yapmak istiyorsan, onu seçersin (Alıntı)
Valeandar'ın cevabı: Kişisel olarak çok problemim yok fakat bazı insanların neden bunu yaptığını anlayabiliyorum. Örneğin, bazıları warlock'un gameplay'ini çok beğenebilir fakat RP'de bir warlock canlandırmak istemeyebilir. Onları mage veya herhangi başka bir şey olarak kabul etmekde bir problem görmüyorum, kişisel olarak.

Devam ediyoruz.

Resmi ekleyen

Bunu tercüme etmeye üşendim fakat ingilizcesi olanlar için en mantıklı, açıklayıcı olan bu.

"The line between game mechanics and roleplay is always a very subjective one. Negotiating other peoples interpretations of this line is essential."
Tercüme: Oyun mekanikleriyle roleplay arasındaki çizgi çok subjektif bir çizgidir. Diğer insanların yorumlarıyla anlaşmak gerekli.
Hello, <class name>, welcome to Stormwind değil bu iş yani.

"- Birkaç mesaj önce yazdığının hala kaynağını göstermedin. Official olmadığından muhtemelen."

RP'nin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili official bir post ne zaman görülmüş? RP serverlarının kuralları vardır. Bunlar MEKANİK kurallardır ki huzur bozulmasın. Lore'u deşme, ismini "mantıçorbası" koyma tarzı. RP'den soğutan şeyler olmasın diye hani?

"-Evet bu insanların haz etmediği ve genel teamülün kabul etmediği bir durumdur. "Yıllardır görüyorum" seviyesine geçiyorsak ben 5.5 yıldan fazladır bu işi yapıyorum karakter adı verip hemen check ettirebilirim. Yani kim kimden eski muhabbetine hiç girmeyelim."

5.5 senelik deneyimin ile demon-hunter RP'si göremediysen, sanırım çoook çoook uzun yıllar sürecek bu yolculuğun.

"-Kendine nasıl bir pay çıkarmak istediğini anlamadım ama sanırsam bu bazı işleri insanlar gözünde meşru göstermek adına hışımla yazdığın bir yazı ve her satırından da belli oluyor. Ancak bu asla meşru olmayacaktır. Yukarıda birkaç defa yazdığım gibi RP realmler senin istediğini yapacağın yerler değil world of warcraft evreninin yaşandığı yerlerdir. Policy'nin temel kurallarından biri bu ve en az 3defa linkledim. World of warcraft evreninde üzerine geçirdiği kumaş parçalarıyla bir death knight, priest olamaz. Hangi loreda okudun sen bunu? Yada loreu da geçtim, İstediğin guilde git böyle bir alım yapılmaz. Her ne kadar benden az olsada bu gerçeklere karşı üç yıla yakın tecrübeni ortaya atman beni üzdü. Bu konuda aynı circle içinde dönmeye devam ediyor ve sıkılmaya başladım."

1) Kendime nasıl bir pay çıkarabilirim ki? Pardon ama kıçımın keyfine yapmıyorum bu işi ben. Hadi lider oliyim, egomu tatmin ediyim işi olsaydı zaten yıllar önce hevesimi almış olurdum. TFA ile kale yıktık, 40 kişilik ordu yönettim, seni ezerek keyif alabilir miyim sence? Hiçbir şeyi meşru göstermeye çalışmıyorum. Herkesin kendi beyni var, herkes düşünebilir. Niye diğer insanlara beyinsiz, anlamaz muamelesi yapıyorsun? Eğer yanlış bir şey yapılıyor olsa zaten yanımdaki insanlar beni uyarırdı. Onur ve Özgürler, İsmetle, Umayla, Alp abiyle, bir sürü başarılı proje hayata geçirdik ve hepsinde esas RP'nin keyifli bir şekilde devam edebilmesiydi. Olabildiğince esnettik, boku çıkmadığı sürece insanlara şans tanıdık. Neden istedikleri karakterlerini istedikleri gibi RP yapamasınlar? Kafalarında warrior yazıyor diye mi? Azıcık rahat ol arkadaşım. Keyif işi bu keyif. Biz keyfimizden dans ediyoruz, dans yarışmasına girmiyoruz. Farkı kavrıyabiliyor musun? Adımlarımızı istediğimiz gibi, içimizden geldiği gibi şekillendiriyoruz. Bardan oturup, dans edenlere gıptayla bakıp, dans etmeyi deneyip de başaramayanlar gibi "zaten bi b*ktan anlamıyorlar" eleştirileri bunlar. Kimsenin emeğine bu kadar rahat bir şekilde saygısızlık edemezsin. İstemiyorsan bu şartlar dahilinde RP yapmazsın. Ama gelip "yok ben mezhep kuriyim de lider oliyim" triplerinde RP yaptıktan sonra pardon ama bırak eleştiriyi, forumda konu açıp guide yazmaya bile hakkın yok.
"Yanlış bir düşünceyi geri çekmek, ısrar etmekten daha erdemli bir davranıştır"

1-) Classın neyse sende osun. Death knight priest olmaz. Kendin ve arkadaşlarının yanlış class seçimleri varsa bunu bu şekilde savunmak çokta mantıklı değil. Worgen forma giriyor diye RPde adamı uyardığınızı, death knight diye guilde almadığınız zamanı biliyorum. Konuşturursan emin ol bu konuda çok iyi argümanım var. Bu konuda bir ticket açıp warcraft evreninde bir death knight, priest olabilirmi diye soru sorarsan alacağın cevabı lütfen burayada koy beraber gülelim."

Senin argümanın beni ne kadar sıkabilir, berk? Ne yaptığımı bilmiyor muyum? Adamın worgen formuna girmesini engellemek benim egomu mu tatmin edecek? Senin egon böyle mi tatmin oluyor? Vardır bir nedeni, otur düşün, anla. Gülmek istiyorsan 5.5 senelik RP deneyiminde meta-gaming terimini öğrenemediğine gül.

"2-) Guildin, karakterinin adı hepsi main storye uygun olmak zorunda. Kafana göre iş yapamazsın, yaparsan kaçak olursun. Arkadaşında dediği gibi ne trade kanaldan adam toplayabilirsin ne world içinde biriyle RP yapabilirsin. Burası WoW hikayesine uyacaksın. ( Bu kadar mesajdan sonra "uymalısın"dan "uyacaksın!" diktesine geçmemi umarım anlayışla karşılarsın.)"

OOC ve IC kavramınıda öğreniyoruz. Trade chatten OOC olarak insanları başvuru paneline yönlendirir, IC olarak mis gibi RP yapabilirsin, tabiri caizse adam toplayabilirsin. Burası wow, istediğim gibi RP'sini yapacağım. Sende yap. Kasma böyle şeylere güzel kardeşim, rahat ol. Anlayış mı? Anlamak bu konuyu ilk cevabıma verdiğin cevapla terk etmiş.

3-) Daha dün gece RP de oynadığın karakter sekiz kişilik bir raidin üzerine kaya yağdırdı ( ne mage ama) ve yine kendi arkadaşın olan (karakteri mage kendisi priest rp yapan) mage holy power kullanarak üzerimizden taşları kaldırdı. Bunu yazdığıma üzgünüm ama biliyormusun sen bunu yaparken GOD-MODE on durumunla ilgili olarak whisperden neler döndü?"

1) Raid mi? Tanrım, IC olarak bir raid mi?
2) Üzerine mi? Kayalar yola yağdı, kimsenin üzerine değil. (Dude, read emotes. İmportant tip for you to RP.)
3) Mage mi? Felvinn'in mage olduğunu nasıl biliyorsun? Dur, tahmin ediyim. Right click + inspect!
4) Karakteri mage, kendisi priest yapan. Right click + inspect FTW! Yukardaki resimleri okuduğunda saçma bir argüman olduğunu umarım kavrarsın. WYSIWYG (WHAT YOU SEE IS WHAT YOU GET : NE GÖRÜYORSAN KARŞINDA O VAR) Yani karşında ak cübbeli, ışığa tapan biri var. AMA DUR! Inspect! Aaa, bu priest değil, bu bir mage. Çünkü mavi yazı öyle söylüyor.
5) "yine kendi arkadaşın olan" RP yaptığım insanlar genelde arkadaşlarım oluyor. Çünkü biz samimi olmayı seven bir guildiz. Hoş, huzurlu bir ortamda RP yapmayı seviyoruz. Gergin DPS ortamında raid yapmıyoruz ki. Ama ben senin kastını anlıyorum ve saygısızlığını şaşkınlıkla izliyorum. Sen ne zaman böyle oldun, berk? Ben kız arkadaşım diye insanlara rütbe vericek biri miyim? Oku hikayeyi kim yazmış gör. Sonra o "yine arkadaşım olan" insana biraz saygı duyarsın umarım. Biz otururken bu kız aldı hikayeyi yazdı. Aaaa, ama art niyet olmalı, berk bunu yazamıyorsa veya lider olamıyorsa, umay'da olamamalı. Umay orada çünkü mahirin arkadaşı o.
6) God-mode durumun dediğin durum RP'nin boka sarmasını önlemek için atılmış bir adımdı. Eğer nöronların doğru şekilde çalışıyor olsaydı bunu zaten anlardın. Arkamdan whisperlaştığınız arkadaşla daha iyisini yapabiliyor olsaydınız bu guildde olmazdınız değil mi? Hadi çantalarınızı toparlayın siz, guildinizi kurun.

Kaba olduysam üzgünüm ama bunu ilk mesajdan bu mesaja kadar ki mesajlarımda ne kadar sabr ettiğimi görerek herhalde anlayabilirsin. Sana öneriyorum. WoW a uygun bir hikaye seç, sırf yakın arkadaşın diye millete in-character ayrıcalık tanıma, GOD-MODE'u arada kapa. İnsanlar hakkında bir kere bile duello kaybetmiyor diye konuşuyor farkındamısın? in-game birine karşı hareket ettiğimizde "buna cesaret edemezsin o ....tirilyonların başı" diyemezsin. Herkes herşeye cesaret eder ve herkes eşittir. Sylvanas'ın tek mermiyle öldüğü wow loreda hareketlerini bir gözden geçir. Yok ben hala sana haksız geliyorsam, ki insanlar bu forumda yazımdan bana şahit olsun ki, "eleştirilerin için teşekkürler. konumdan çekil ve kendi bildiğin gibi wow dışı RP yap." Umarım bu seviyeye getirmezsin. İyi geceler.

1) "Kaba olduysam üzgünüm.." = "Ya ben yardırdım da insanları yanıma çekiyim, kötü gözük miyim"
2) Anlayabilirim? Zekama olan güveninden ötürü teşekkürler.
3) Bana öneriyorsun? Saalabiallahrazıossun. Dur ben sana bir şey öneriyim tamamını okumadan, sen bana bir şey önerme berk. En son taktığın şey tabardın haç şeklinde olmasıydı. İnsanları RP'den bezdirdin, ben sana gelip bir laf etmedim. Geri geldin, güler yüzle karşıladık. Bir gün RP yaptın, pardon ama sıçtın sıvadın, birde yazdıklarına bak.
4) "WoW'a uygun bir hikaye seç", 40 kişi akıl edemedik bunu berk, ne kadar teşekkür etsem azdır. *Guild'e koşar* ÇOCUKLAR SORUNU BULDUM!
5) Millete ayrıcalık tanıma meselesine gelince.. TFA'nın hikayesini bilirsin İsmet yazdı, çoğu insanı beraber getirdik fakat ne olursa olsun, ya ben insanları topladığım için ya da ismet hikayeyi yazdığı için asla ikimizin üstünde biri olmadı. Ama ismet arkadaşımdı, o yüzden ayrıcalık tanındı. Oğlum gözlerini aç, TRO'nun hikayesinin neredeyse tamamı Umay'a ait. Ama umay arkadaşım ondan rütbesi var, ama onur ve özgür arkadaşım, RP'den anlamıyorlar ama arkadaşım diye rütbeleri var.
6) Hakkımda bir kere bile duello kaybetmiyor diye konuşuyorlar? Kim konuşuyormuş? En son duello kaybeden liderin ben olduğunu bilseydin -tabi dün gelip MUHTEŞEM HER ŞEYİ BİLDİN AMA ÖZETLERİ BİLE OKUYAMADIN- böyle konuşmazdın.
7) "Umarım bu seviyeye getirmezsin" Sen kalkmışsın bana kız arkadaşına rütbe veriyorsun, milleti salak yerine koyup egonu tatmin ediyorsun, RP'den anlamıyorsun diyorsun ve bu seviyeye ben getiriyorum. İnsanlar gerizekalı değil berk, böyle bir şey olsa bu guild bu kadar dayanmazdı.

Saçmalıyorsun, berk. Kendine gel. İnsanın damarına basıyorsun, hayatımda ilk kez sana ediyorum bu lafı, sen kimsin berk? Kim oluyorsun da bunları söylüyorsun?

Konu Falven tarafından 17 Temmuz 2012 - 01:31 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 1

Resmi ekleyen

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı