İçeriğe git

Resim
- - - - -

ben mi yanlışım

• Please log in to reply
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1 hepsinerede

hepsinerede

Sergeant

• Members
  • 144 İleti

Yazma tarihi: 13 Eylül 2012 - 08:38 ÖÖ

kentsel dönüşüm

12000 metre kare alanda 260 daire var
yıkıp yeine 7 blok 560 daire yapalım diyor belediye

1040 kişinin yaşadığı yerde 2240 kişi yaşatmak kentsel dönüşümmüdür veyahut yüksek bina da yaşamak veya yüksek bina yapmak kentsel dönüşümmüdür.

yüksek olunca modern mi oluyor. yeşil alan park denilebilir. kaç sitede tıklım tıklım park gördünüz.

enine değil boyuna mimari diye diye bizi yüksek bina manyağımı yapıyolar.
gökdelenlerin bir nevi soba görevi görüp istanbulun iklimini değiştirdiğini söylüyor bilim adamları.

benmi yanlışım ...?
  • 0
yandex in google out.android in microsoft out.tesla in edison out.

#2 lAmonRA

lAmonRA

Sergeant

• Members
  • 367 İleti

Yazma tarihi: 13 Eylül 2012 - 08:58 ÖÖ

Amaç YÜKSEK RANT olunca yapılan her şey mantıklıdır, helaldir, iyidir, güzeldir, yasaldır (değilse bile yeni yasa çıkartılıp yasal hale getirilir)...
  • 0

#3 Pastel

Pastel

Sergeant

• Members
  • 69 İleti

Yazma tarihi: 13 Eylül 2012 - 10:29 ÖÖ

kentsel dönüşümün kanun maddeleri açık ve nettir.
derki
- yıkımına karar verilmiş bir yeri ya kendi imkanların ile yıkarsın ve yine kendi imkanların ile yenisi yaptırırsın. bu aşamadada belediyeler imar, proje v.s. için hertürlü kolaylığı verecektir der yada
- yıkımına karar verilmiş bir yeri kendi imkanların ile yıkamazsan 3+2 ay sana süre veririm yıkmazsan gelirim belediye olarak ben yıkarım. kendi imkanlarınla yaptırırsın der. yada
- yıkımına karar verilmiş yeri kendi imkanları ile yıkıp yenisini yapamıyorsan. TOKİ OLARAK BEN GELİR YIKARIM VE 150 M2 den büyük olmamak kaydı ile yenilerini yaparım. daireleri eski sahiplerine veririm kalan daireleri TOKİ olarak satarım. herşey gayet açık

bu arada hem teknoloji olarak hemde bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek varki. oda japonya ve uzak doğu ülkerinde uygulanan bir model. depreme karşı en güçlü bina modeli YÜKSEK binalar. eğilme payı kullanılacak olan çimento ve demir miktarı v.s. bina yüksekliğine göre hesaplandığı için alcak binalardan daha dayanıklı olduğu kabul edilmiştir. bu yüzden artık. birçok bina daha dar m2 olarak yapılır ama 15 20 katlı olarak inşa ediliyor. hem m2 alanındanda fayda sağlanıyor.
  • 0

#4 Marsias

Marsias

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 19 İleti

Yazma tarihi: 13 Eylül 2012 - 12:27 ÖS

şimdi yeşil alanları yok edip yayılmaktansa, yukarı çıkmak daha mantıklı. japonya bu taktiği uyguluyor yoksa o kadar nüfusa o adada yeşil alan kalmazdı

tabi bu binaları dikerken birbirine yakın olmaması, yeşil alanlara yer ayrılması önemli ama ülkemizde rant en önemli şey olduğundan işler hayal edildiği gibi gitmiyor
  • 0

#5 hepsinerede

hepsinerede

Sergeant

• Members
  • 144 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2012 - 08:24 ÖÖ

mütahit veya her kim yaptıracaksa bu konutları
2 katlı yaptırmak mı karlıdır yoksa 60 katlı mı,
oturacak kişi için iki katlı binada oturmak mı iyidir 60 katlı binada oturmakmı

yeşil alan için

atıyorum 10.000 metre kareye 250 daire (yine atıyorum :)) daire başı 5 kg harç tan 1250 kg betonmu daha çevrecidir
yoksa gökdelen dikip 500 daireye 2500 kg beton kullanmakmı daha çevrecidir.

aynı metrekare içinde betonu artırıp insan sayısını artırmak nasıl bir çevrecilik düzenlemesi olur anlamadım

deprem konusu na gelince

deprem kuşağında bir yerde ikamet etsem 40 katlı binamı 3 katlı binamı deseler benim tercihim belli

ya sizin tercihiniz.?
  • 0
yandex in google out.android in microsoft out.tesla in edison out.

#6 Powah

Powah

Moderatör

• Moderators
  • 612 İleti

Yazma tarihi: 14 Eylül 2012 - 01:02 ÖS

Çevrecilikte betonun kilosu değil de, kapladığı m2 alandır önemli olan. Sonuçta kullanılan hammadde inorganik.

Dünyada 6 milyar insan yaşıyor, her biri ortalama 4 kişilik ailede bulunsa, 1.5 milyar aile eder, her birine ortalama 200 metrekarelik ev verelim.
Dediğiniz gibi her konut iki katlı olsun.
Bu 150 milyar metrekare eder. Ki yayılma oranı artacağı için, fazladan sosyal yapılar, fazladan yol, fazladan iş yerleri de artacaktır.

Çok değil, ortalama 15 katlı binalara yerleştirirsek insanları, bu kez 20 milyar metrekare eder. Yayılma fazla olmadığı için, sosyal yapılar, iş merkezleri ve yollarda da önemli ölçüde azalma olacaktır.

Arada kazanılan 130 milyar metrekareden bahsediyoruz. İsterseler katrilyonlarca ton beton harcasınlar bu durum için.

Öyle herkese müstakil ev, bahçeli mahçeli diyince çevreci gibi gelmesin kulağınıza yani.
  • 0

Powah - Stream -  Off

Bir sonraki yayın için isteklerinizi Bu başlığa yazabilirsiniz.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı