İçeriğe git


Resim
- - - - -

MoP: Soru & Cevap (Hikaye) (Official)


 • Please log in to reply
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1 Powah

Powah

  Moderatör

 • Moderators
 • 612 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2012 - 06:14 ÖS

Blizzard dönem dönem, tüm oyuncularından soruları kabul eder ve cevaplar, en son cevaplanan soruların oyunun lore kısmını ilgilendiren cevaplarına bakalım.
Ayrıca;
MoP: Soru & Cevap (Dungeon ve Raidler)
MoP: Soru & Cevap (Sınıflar Arası Denge)
MoP: Soru & Cevap (Genel Konular)

Resmi ekleyen

Sylvanas ve forsaken ekibinin hastalıkla ilgili yaptığı çalışmaya bakalım (Cesetlerden undead üretme işi) Sizce de Sylvanas'ın bu arzusu forsakenların, diğer tüm yaşayan canlılarla kaçınılmaz son olarak direk çatışma içine gireceğini göstermiyor mu?

Eee, bunun olabilmesi için, öncelikle sylvanas'ın daha fazla ceset bulamaması lazım. Haliyle, şu an devam eden savaş, forsaken'ın yararına.
Aslında bu güzel bir soru, çünkü forsaken'ın doğası gereği, onları tutarlı bir ittifak yapmaktan alıkoyuyor. Bu da bize mükemmel hikayeler sunuyor. Şu an Sylvanas kendi pozisyonunu sağlama alıyor, kendine bir bölge oluşturuyor sınırlarını güçlendiriyor, hatta valkyr'leri de kullanıyor. Ama bu onun uzun vadeli planı mı?

En azından garrosh bunu belirtti, Ama bir sonraki warchief bu konuda ne düşünecek? Daha güzel bir soru ise, ya Sylvanas bir sonraki warchief olursa?Resmi ekleyen

Thrall, Garrosh'a yapılacak olan saldırıyı yönetecek mi?

Spoiler vermeden bu tür soruları cevaplamak oldukça güç. Bence bu hikayeyi oynarken öğrenmelisiniz.

Thrall, açık bir şekilde garrosh'u seçmekle hata ettiğini biliyor. 4.2 ile gelen elemental bonds görevi ile bunu gördük. Haliyle, Thrall Orgrimmar'ın son savaşında KESİNLİKLE bir rol oynayacak, ama bu rol belki de sizin beklediğiniz bir pozisyonda olmayacak.

5.0 Patch'i süresince, thrall pek görünmeyecek, ancak şu anki plana göre 5.1 patch'i ile beraber tekrar yükselişe geçecek. (5.1 patch'i hala geliştirme aşamasında, haliyle bana bu konuda o kadar da güvenmeyin.)

Ayrıca, horde ve alliance oyuncular, thrall'ın tekrar horde tarafına geçeceği haberi ile sevinmeli. (thrall'ın iki tarafla da ortak olması cataclysm boyunca mantıklıydı, ancak oyuncular aşırı derecede thrall'ın tekrar horde yanlısı olmasını istiyor)


Resmi ekleyen

Neden blizzard, pandaria ile beraber orgrimmar ve stormwind city'i tekrar inşa etmedi?

Keşke daha düzgün bir cevabım olsaydı, ama açıkçası ekibimiz Pandaria kıtasını mükemmel olarak inşa etmekle meşguldü. Ogrimmar ve stormwind mimarı olarak oldukça karmaşıklar, her ne kadar onları tekrar düzeltmek hikaye gereği makulken, bunu yapacak iş gücü olmadı.

Sanıyorum hepimiz stormwind'in kapılarını tekrar sağlam olarak görmek istiyoruz, ama bu biraz zaman alacak, belli ki kral, yerel duvarcıların kayıtlarını pek iyi tutamamış. :)


Resmi ekleyen

Sha'lar, Mists of Pandaria için ne derecede önemli?

Mükemmel soru! Sha enerjisi, panda kıtasının MERKEZ hikayesi. Pandaların geçirdiği evrim tamamen bu enerjiye dayanıyor. (Eğer bu hikayeyi merak ediyorsanız, pandaria adasında dağılmış olarak bulunan artifactları okuyup, son pandaren imparatorunun hikayesini öğrenmeye çalışın)

Alliance ve Horde'un da kıtaya ulaşması, bu enerji için bardağı taşıran son damla oldu, uzun süredir baskılanan bu enerji, patlayıp, pandariayı baştan başa tahrip etmeye başladı. Pandalara yarattığınız bu pisliği temizleyerek kendinizi kanıtlayabilirsiniz. Burada oldukça güçlü bir kültürel paylaşım söz konusu. Pandalar alliance ve horde'dan bir şeyler öğrenirken, bu iki taraf da pandalardan bir şeyler öğreniyor.

Daha derinden bakarsak, sha ile ilgili bir çok ortak yaşam söz konusu, ki bu hikaye anlatımı için oldukça iyi birşey. Oyunda bir çok mükemmel an var - Mesela benim favori anlarımdan birisi, shado-pan warriorlar'ından birsinin kocasının ölümü üzerine kalbini Kızgınlığın sha'sına açmasıdır.

Eğer ana mantığı anlarsanız, sha'nın bir çok görevde dungeonda ve raidde rol oynadığını görebilirsiniz.
Peki sha bütün azeroth için mi bir tehdit? Belki de. Özellikle atom bombası olan orclar endişelenmeliler. (muhtemelen stonetalon mountain görevine gönderme yapılıyor)


Resmi ekleyen

Bu expansion boyunca kaç roman yayınlamayı düşünüyorsunuz?

Romanlardan hoşlanmanızdan ötürü sevindim. Golden mükemmel bir yazar, bizimle beraber oldukça sıkı çalışıyor.
Hikaye hakkında çıldırıyorsanız, muhtemelen bir sonraki romana bayılacaksınız. Bu roman Vol'jin üzerine.
Hiç 1-10 level troll hikayesine baktınız mı? Garrosh, vol'jin'e güvenmediğini söylüyor, ve bulduğu en ufak fırsatta onu arkasından bıçaklayacağını anlatıyor. Roman bu hikayeyi bir ileri boyuta taşıyor, ve 5.1 patch'inin hikayesi ile bütünleştiriyor.
En öneml amaçlarımızdan biri, oyun ile romanları birbirini destekleyecek şekilde götürmek, oyunda bir yansıması olmadan romanda büyük bir olay olmuyor mesela. Haliyle bu bizim için oldukça güç, ama sanırım gittikçe daha iyi oluyoruz.


Resmi ekleyen

MoP'un hikayesi, ve anlatımı ile ilgili ne kadar tatminsiniz? Herhangi bir ipucu vermeniz mümkün mü?

MoP'un hikayesi bizim için oldukça güç bir sınavdı. Çünkü bu hikayede, oyunun kutusunu kaplayacak kocaman bir kötü karakterimiz yok. Açıkçası ben bunları bir araya getirmemiz konusunda oldukça memnunum. Bu gerçek bir yolculuk, cataclysm'in geniş çaplı tahribatından sonra, Pandaria mükemmel bir adım. Gerçekten de pandaria'nın içine dalıp, mükemmel yerleri keşfedebilirsiniz.

Geride kalan herşeyi silip, sizi tamamen yeni bir kıtaya koyuyoruz, yerelleri tanıyacaksınız, yerel sorunlarla ilgileneceksiniz, ve yavaş yavaş bu kıtayı diğer bölgelerden ayıran şeyi göreceksiniz.

Elimizde tüm hikaye mevcut, bir sonraki patchler olsun, horde ve alliance arasındaki savaşın ne zaman patlayacağı olsun, hepsi hesaplandı. Pandarenler, bize gerçekte ne için savaştığımızı gösterecek, belki de, en sonunda bizim kim olmak istediğimizi tanımlayacak.

Ve endişelenmeyin, kapakta kötü bir ana karakter olmaması, hayatınız pahasına savaşacağınız kötüler olmaması anlamına gelmiyor...Resmi ekleyen

Mists of Pandaria'da daha başka Eski tanrılar görecek miyiz?

Sorduğun soruyu hikaye bazında ele alıyım.

Elbetteki Eski tanrılar, tüm dünya üzerinde büyük derecede etkilere sahipler. Eski tanrıların etkilerini direk olarak pandaria üzerinde görmesenizde, onların bıraktığı etkilerin soğukluğunu hissedebilirsiniz. Binlerce yıl geçmiş olsa bile. Eğer bu hikaye ile cidden ilgileniyorsanız, klaxxi ırkı ile exalted olup onların hikayesini öğrenmenizi tavsiye ederim.Resmi ekleyen

Geliştiriciler, jaina ve lorderaon hakkında bir kaç bilgi verebilir mi acaba? (cataclysm olaylarından sonra)

Mükemmel sorular!
Jaina: Roman, jaina'nın theramore öncesi ve sonrasındaki hareketlerinin izlerini sürmek amacıyla zihninde bir yolculuğa çıkıyor. [Spoiler ] Ve en sonunda jaina'nın yolculuğu kirin-tor'da son buluyor. Onları dünyayı bir adım ileri taşıyıp savaşı bitirebilecek bir topluluk olarak görüyor. ANCAK, onun hikayesi elbetteki burda bitmiyor. Bunları sonraki patchlerde daha detaylı işleyeceğiz.

Lordaeron: Önümde kitap olmadan hangi kısımdan bahsettiğini tam kestiremedim. Alliance bu şehri, şehre ulaşamadan alamaz, ve oyunda tasvir edildiği gibi, sylvanas alliance'ları andorhalda durdurmuş vaziyette.

Peki Varian bu sırada ne yaptı? Lich king'den sonra, yeni yerleri ele geçirmek yerine, gilneası korumaya çalıştı, bu onu soylu bir kral mı yapar yoksa kötü bir lider mi? Bu güzel bir soru!


Cataclysm'in zaman çizelgesindeki resmi yeri nedir?

Bu şimdiye kadar gelen en kırmızı t-shirtlüye yakın soruydu. Ama yine de güzel bir soru! (Daha önceki blizzconda efsaneleşmiş kırmızı tshirt'lü çocuğa gönderme yapıyor, bu çocuk sorduğu detaylı soru ile hikaye yazarlarını afallatmış, hatta kendilerinin bile o hikayeyi bilmediklerini itiraf etmelerini sağlamıştı. youtube'dan red tshirt guy diye ararsanız bulursunuz)

Matoclaw "10 yıl kadar önce" derken yakın bir tahminde bulunuyordu, bu da sanırım... 7 yıl mı ne eder.
Şunu söyleyebilirimki, quest yapımcıları Anduin ile ilgili biraz endişeliler. Onu sanki 17 yaşındaymış gibi yazdık, ama o aslında daha da küçük. (Anduin, pandaria'nın ilk bölgelerinde önemli bir rol oynuyor.)

Ve dürüst olduğumuzdan ötürü, oyundaki kesin zaman çizelgesini tutmadığımızı söylemek zorundayım. Ne de olsa koyduğumuz içerik yıllarca oynanabiliyor, haliyle bazen zamanlar... süngerimsi olabiliyor.
(Powah olarak açıklamam gerekirse, anduin, varian'ın oğlu, twilight highlands görevinde daha bir çocuk, ancak pandariada 7-8 yıl daha olgun görünüyor, bunu açıklamaya çalışmışlar)

Neden Thrall, Gallywix'in yaşamasına, onun köle sahibi olduğunu bildiği halde izin verdi? Hatta, neden thrall horde içinde köleliğe izin veriyor? (Thrall ingilizcede köle demek, thrall'ın geçmişine bakarsanız thrall'ın kölelik kavramından nefret ettiğini görürsünüz)

Thrall'ın zihninde Horde yardıma muhtaç kişiler için bir sığınma yeri, O yardımcı bir adam nede olsa. Bilgewater goblinleri evlerini daha yeni kaybetmişlerdi, ve onlar da yardıma muhtaçtı. Ayrıca onlar Thrall'a kayıp adalarda yardım ettiler, haliyle thrall'da onlara yaşamak için yeni bir yer verdi. Muhtemelen köle ticaretine de son verdi. (Mesela goblin oyuncular horde'a katılınca köle olmaktan kurtuluyorlar)

Ve daha sonra, thrall warchief'likten ayrıldı. Garrosh da muhtemelen goblinler yararlı olduklarını gösterdiği müddetçe goblinlerle pek ilgilenmedi, . (Azsharada hemen yardım etmeleri gibi.)
Çok güzel bir soru bu arada!

Knights Of The Ebon Blade hikayesi bitti mi?

Warcraft hikayesinde tonlarca ucu açık hikaye var, ve genelde biz bunları tekrar ele alıp bitirmeye çalışıyoruz.
Ebon blade şövalyeleri şu an ne yapıyor? Ehh, bir gün onlar da önemli bir şeyler yaptığında elbette anlatacağız. (Ama pandariada değil)


Koltira Deathweaver ve Sylvanas Windrunner Mists of Pandaria'da görünüyorlar mı?

Sylvanas, alliance ve horde çatışmasında KESİNLİKLE bir rol oynayacak. Ancak bir kaç patch geçmeden buna değinmeyebiliriz. Koltira hakkında ise hala tartışma aşamasındayız, şimdi mi ilgilensek, yoksa sonra mı.


Resmi ekleyen
Taraflar arası savaş dindiğinde, Queen Azshara pandaria kıyılarına bir saldırı düzenleyecek mi?

Queen Azshara... Acaba denizin altında ne haltlar çeviriyor. Mükemmel şeyler! Ama... 5.0 patch'i boyunca onla ilgili hiç bir şey olmayacak. Pandaria onun güçleri karşısında oldukça güvenli. Şimdilik...


Resmi ekleyen
Abysall Maw'a ne oldu? (Firelands'den önce çıkması beklenen, su altı raidi, muhtemel son bossu, ozumat'dı, ve neptulon'un hikayesine odaklanıyordu)

Abysall Maw'ın şekillenmesinden pek mutlu değildik. Oyuncuların aklında kaldı biliyorum, ama inanın bana, eğer güzel bir raid olsaydı yayınlardık. Bu işin en kötü ve zor tarafı, oyuncuların heyecanla beklediği projeleri bizim kalite standartlarımıza uymadığı için kaldırmak. Eminim ki, raidi yayınlasaydık, raidi yayınlamadığımız için aldığımız şikayetlerinden çok daha fazlasını alacaktık. Ordaki iş gücümüzü alıp firelands'e odaklandık. Haliyle Firelands'e fazladan 2-3 boss ekleyebildik.


Kaynak: http://www.wowhead.c...ards-reddit-q-a

Konu Powah tarafından 16 Eylül 2012 - 08:15 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

 • 7

Powah - Stream -  Off

Bir sonraki yayın için isteklerinizi Bu başlığa yazabilirsiniz.


#2 isimsiz755

isimsiz755

  Üye

 • Members
 • 657 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2012 - 06:40 ÖS

ne zamandan beri böyle bir şey var çok güzelmiş :D
 • 0

#3 Shadowalker

Shadowalker

  Lieutenant General

 • Members
 • 1.508 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2012 - 06:46 ÖS

Çok ama çok kaliteli bir çalışma. Emeğine sağlık.
 • 0

#4 Xelbelsel

Xelbelsel

  Scout

 • Members
 • 650 İleti

Yazma tarihi: 15 Eylül 2012 - 07:04 ÖS

Emeğine sağlık çok beğendim :)
 • 0
THE NORTH REMEMBERS!

#5 wookiee

wookiee

  Champion

 • Members
 • 1.433 İleti

Yazma tarihi: 24 Eylül 2012 - 10:32 ÖÖ

Dostum.. Müthiş olmuş..
 • 0
WOW' da mevzu bahis Shaman ise gerisi teferruattır :)

#6 Judicious

Judicious

  First Sergeant

 • Members
 • 353 İleti
 • LocationKaracabey, BURSA

Yazma tarihi: 08 Ocak 2013 - 01:59 ÖS

harika. eline sağlık
 • 0

Resmi ekleyen


#7 mesut4244

mesut4244

  Knight

 • Members
 • 358 İleti

Yazma tarihi: 24 Ocak 2013 - 02:20 ÖS

Emeğine sağlık harika olmuş birde şu kırmızı thisrtlü çocuk ne sormuş anlamadım
anlatabilicek var mı
 • 0
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı