İçeriğe git

Resim
- - - - -

WoW ve sınav ikilemi

• Please log in to reply
Bu konuya 18 yanıt gönderildi

#1 lockonme

lockonme

Scout

• Members
  • 0 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 06:20 ÖS

3 yılı aşkın suredir wow oyuncusuyum. Ve bu ikilemden çok etkilenmiş durumdayım lakin durumu kısaca özetleyecek ve sizeden öneriler isteyeceğim.

Öncelikle 2 sene önce universite sınavında Hacettepe'yi kazanmış ve bu sınav senesi içinde wow sayesinde yaptığım salaklıklar sonucu diş-tıp gibi bolumler kazanabilicekken muhendislikte kalmış bulunmaktayım . Okul sureci içinde derslerim (okula neredeyse uğramama rağmen) iyi gitmiş sene sonu 2 dersten kalarak zorda olsa sınıfı geçmiş bulunmaktayım. Akabinde okulda aradığımı bulamadığıma karar verip an itibariyle yeni donem dershane çocuğu olmuş bulunmaktayım. Şimdi oyle bi durumki Cata Dw content'inde oyunu bıraktım(basladıktan 2-3 hafta sonra) ancan yeni expansion a baktıgımda casual olarak panda oynamak ozellikle healer talent hosuma gitti. Su ara cok kararsız kaldım oyuna donsemmi donmesemmi bu benim sene icimde cok zamanımı alır mı nasıl olur vs. Suan icin ben kendi sınırlarımı aşmayıp hardcore oynamaya kalkmazsam çok bişey olmaz gibi. lakin yinede bu konuda fikirlere açığım.

İkinci olarakta casual icin tavsiye edilebilcek casual raid yapan bi guild - mumkunsede sosyal olan - var mı bildiginiz ?

(Eski serverim Twisting Nether - EU neredeyse herkesi tanıdım artık casual takılabilecegim birileri en azından ben tanımıyorum zaten yeni karakter acıcagım icin cokta problem degil server)
  • 0

#2 wkdsog_kr

wkdsog_kr

Senior Sergeant

• Members
  • 196 İleti
  • LocationAnkara

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 07:02 ÖS

İkileme düşecek birşey yok önceliğin tabii ki de eğitimin olmalı...
  • 0

#3 emre329

emre329

Legionare

• Members
  • 578 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 07:43 ÖS

İkileme düşecek birşey yok önceliğin tabii ki de eğitimin olmalı...

Arkadaşa kesinlikle katılıyorum
Oyun herzaman var ama bu sene senin için önemli tekrar sınava hazırlanma kararı almışsınki bu ciddi bir karar.
Kesinlikle oyundan forumdan sana wow u hatırlatacak herşeyden uzak dur ve eğitimine bak
Sonrasında wow u tekrar alıp oynamaya başlamak sadece 1 dk lık iş ama eğitimin için önemli olan bu seneyi kaybettiğinde geri dönüşü yok
  • 0

#4 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 08:24 ÖS

İkilemde kalacak birşey yok aslında.Diğer arkadaşlarında dediği gibi önceliğin eğitim olması gerekiyor.Senin yerinde olmak için neler vermezdimki şu anda.
Sadece bir dönem sabredip okulu kazanıncaya kadar biraz asosyal olacaksın kesinlikle wow'a bulaşmamanı öneririm.Yok casual miş bilmem neymiş bunlar kendini kandırmak olur.

Ne yazıkki başka bir seçenek sunamıyoruz sana :) o yüzden bütün dikkatini derslerine verip sınavı kazanmanı umarım.Hayat tecrübem bunu salık veriyor malesef şimdiden başarılar dilerim :)
  • 0

#5 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 08:44 ÖS

Geçen yıl ÖSYS'ye hazırlanan birisi olarak aslında dönebilirsin derdim ama istediğin yerler yüksek, kapasiteni falan filan da bilmediğimden... Rapor alıp okula gitmediğim zamanlarda bilgisayara giriş sürelerimde ciddi farklılıklar olmuyordu, sabah işleri bitirip akşam yine bilgisayara giriyordum. Tabii tıp için çalışmak lazım. Başka bir hobin var mı bilmiyorum ama arada deşarj olmak için oynanabilir. Ha bir de arada girmek için o parayı vermeye değmez bence. Diğer yandan böyle bir soru sorduğuna göre oyundan vazgeçmek istemiyorsun, yani bu cevaplar seni pek tatmin etmeyecek?

#6 cenkiss

cenkiss

Lieutenant General

• Members
  • 1.907 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 09:17 ÖS

Sınava gireceksen vazgeç oyundan.Daha sonra geri baktığında sadece pişmanlık görürsün diğer türlü.Tecrübeyle sabittir.

Konu cenkiss tarafından 21 Eylül 2012 - 09:19 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#7 lockonme

lockonme

Scout

• Members
  • 0 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 09:53 ÖS

Geçen yıl ÖSYS'ye hazırlanan birisi olarak aslında dönebilirsin derdim ama istediğin yerler yüksek, kapasiteni falan filan da bilmediğimden... Rapor alıp okula gitmediğim zamanlarda bilgisayara giriş sürelerimde ciddi farklılıklar olmuyordu, sabah işleri bitirip akşam yine bilgisayara giriyordum. Tabii tıp için çalışmak lazım. Başka bir hobin var mı bilmiyorum ama arada deşarj olmak için oynanabilir. Ha bir de arada girmek için o parayı vermeye değmez bence. Diğer yandan böyle bir soru sorduğuna göre oyundan vazgeçmek istemiyorsun, yani bu cevaplar seni pek tatmin etmeyecek?

Tıp kısmını ornek olarak verdim hiç bi zaman işim olmadı tıpla ozellikle annesi tıp alanında olunca insanın. Asıl istediğim alanı diş oluşturuyor çalışmayla kazanmanın doğru orantılı olduğunu duşunduğum için wow a tekrar başlamak hep acaba kontrolden çıkar mı acaba şoyle olur mu acaba acabaları akla getiriyor hep . Wow olmadığı zamanda yaşıyoduk bu oyunu bırakmayı-bırakmamayı isteme gibi bir durum degil. Elimde wow dısında oynayacak bişey olmadıgını bilseydim cok kararsız kalmazdım ancak birde xbox olması ustune komple bir yağ suruyo yani.

Ama yinede ben nefsime yenik duşmiyceğimi duşunuyorum :)

Edit: Bu arada sınava mı gireyim oyun mu oynayayım demek gibi olmuş , oynasamda oynamasamda azimliyim çalışacağım :)

Konu lockonme tarafından 21 Eylül 2012 - 09:58 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#8 Darthlinc

Darthlinc

Scout

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 48 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 10:33 ÖS

Wow ilk çıkıtğında bende üni sınavına hazırlanıyordum. Hem wow oynadım hemde üniyi kazandım. Güzel zamanlardı herkesin vanilya dediği zamanlar.
Ünide ne istediğini bileceksin ilk baş. Ben ne istediğimi biliyordum, hangi üni istediğimi biliyordum. wow ve ders çalışma ile kazandım.
Tabi o zaman ne kadar her hafta raide girsende bu kadar raid cart curt yoktu oyunun içinde.

Ünide devam ettim dersler bocaladı 2. senede dedim heralde wowdan bıraktım bir şey değişmedi sonra geri döndüm.
Eğer inek bir öğrenci değilsen ki wow oynadığına göre inek olmuyorsun :) İlla uğraşacak başka bir şey buluyorsun, oyun oynamasan , dizilere sarıyorsun, dizi izlemesen aktivitelere sarıyorsun neyse bunlar ileri ki aşamalar.

Şuan durum farklı hem oyun hemde sınav konusunda. Sınav zor millet kastırıyor çünkü. wow desen içinde vakit alacak çok şey var.
Hayatını riske atma kendini sıkmadan ders çalış ünide bol bol oynarsın :)
  • 0

#9 KGozmo

KGozmo

Sergeant

• Members
  • 190 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 10:39 ÖS

dostum oncelikle muhendisligi ezmen hos olmamis :D ben bu sene yerlestim uniye lise hayatim boyunca wow oynadim biyerden sonra birakmak zor olur elbette bilirim ama wow oynarak kesinlikle olmaz bunu bil cevremdeki insanlarla gordum onlar lise boyunca iidiler benden ama son sene ben biraktim onlar dewam etti sonuc ben 40binlerdeyim yerlstim istedigim yere onlar ise mezuna kaldi oyuzden hic ole arada stres atiyim ayana bile girme oynama uzak dur

ha bide 40bin senin icin kotu olabilirde benimicin yeterli oldu onu bilde hani :D

birak bu sene oynama unide hazirlikta zaten paso oyniycan ingilizce gelisio yabancilarla konusuyorum ayagina :D
  • 0

#10 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 21 Eylül 2012 - 10:55 ÖS

Çalışmayla doğru orantılı olduğunu düşünmüyorum. Bir sürü arkadaşım Sembol'e gidip yarış atı gibi çalıştılar ama çoğu istediği yeri kazanamadı, bir yerlere girdiler tabii ama istedikleri yer olmadıktan sonra başarılı saymam ben. Çalıştığın kadarını değil aldığın kadarını yapıyorsun sonuçta.

#11 canguder

canguder

Scout

• Members
  • 207 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 12:28 ÖÖ

WoW u betadan beri oynuyorum. İlk başladığımda liseye gidiyordum. Liseden sonra 1 yıl ara verdim ve 5 senelik üniversite bitirdim. Şuanda yurtdışında master yapıyorum.

Kendini herşeyden soyutlama fikri bana hayatımın her döneminde saçma gelmiştir ve gelmektedir. İnsan evladı 24 saatlik 1günün en fazla 8 saatinde uyumalıdır geriye kalan 16 saatlik bölümde ise; yersin, içersin , gezersin , tozarsın ders çalışırsın. Uzun süreli eğitimim ile birlikte anladığım şudur; insan mutlaka deşarj olmalıdır. Ben önceliği derslerine ver ama wow oyna derim. Dersini çalış sıkıldıkça gir. Mantıklı ve sorumluluklarının farkında bir insan isen eğer kendini kaptırdığın anları bilir buna göre hareket edersin.

Şimdiden gelecek sınavında başarılar.
  • 0

#12 lockonme

lockonme

Scout

• Members
  • 0 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 01:57 ÖÖ

dostum oncelikle muhendisligi ezmen hos olmamis :D ben bu sene yerlestim uniye lise hayatim boyunca wow oynadim biyerden sonra birakmak zor olur elbette bilirim ama wow oynarak kesinlikle olmaz bunu bil cevremdeki insanlarla gordum onlar lise boyunca iidiler benden ama son sene ben biraktim onlar dewam etti sonuc ben 40binlerdeyim yerlstim istedigim yere onlar ise mezuna kaldi oyuzden hic ole arada stres atiyim ayana bile girme oynama uzak dur

ha bide 40bin senin icin kotu olabilirde benimicin yeterli oldu onu bilde hani :D

birak bu sene oynama unide hazirlikta zaten paso oyniycan ingilizce gelisio yabancilarla konusuyorum ayagina :D

Hazırlığı geçen sefer geçtiğim için artık denklik oldu o yalan oldu kısaca :D bende girdigim sene 19 bindeydim ama bunda sonuna kadar calıstım yada oyun beni engelledi gibi bişey diyemem sonucta 10 bin yapmam gerekiyosa ben yapamadım olanda bu oldu. Muhendisligide ezmedim ayrıca zordur ozellikle muhendislik olması degil hangi okul ve giren hocalarına baglı olarak zorlugu kat ve kat artan bi yapıya sahip oluyor :)

Çalışmayla doğru orantılı olduğunu düşünmüyorum. Bir sürü arkadaşım Sembol'e gidip yarış atı gibi çalıştılar ama çoğu istediği yeri kazanamadı, bir yerlere girdiler tabii ama istedikleri yer olmadıktan sonra başarılı saymam ben. Çalıştığın kadarını değil aldığın kadarını yapıyorsun sonuçta.

Ben tam tersi 'çalışma' denen şeyin tam anlamıyla yapılmadığı fikrindeyim. İnsanı belli bi dershane belli bi kişi vs. çalışmasını sağlayamaz kendi sağlar ve bu çalışıyorum , çalıştım vs lerin %95 yalandan oteye gidememektedir. Bazılarıda vardır çalışıyo gozukurde kafa boştur aslında :)
  • 0

#13 Razgal

Razgal

Advanced Member

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 32 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 04:06 ÖÖ

öncelik tabiki eğitim lakin ben bu sene girdim izmirde yaşayanlar bilir belgem adlı belediyenin bir deshanesi var oraya gidip türkiye 387.si şu an edebiyat öğretmenliği okuyorum oldum öyle çok falan da ders çalışmadım hatta sınavdan sonra dedim ki keşke daha çok wow oynasaymışım :D aslında senin bileceğin iş kendini kontrol edebileceksen oyna bence daha da önemlisi şu an mutlu değilsen mühendisliği bırak yeniden hazırlan kazanırsın heralde ilk sene 19 bininciysen biraz gayretle 10 bininci falan olursun oda yeter heralde ama dediğim gibi önemli olan bölümünü sevmek ve mutlu olmak
  • 0

#14 lockonme

lockonme

Scout

• Members
  • 0 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 10:09 ÖÖ

öncelik tabiki eğitim lakin ben bu sene girdim izmirde yaşayanlar bilir belgem adlı belediyenin bir deshanesi var oraya gidip türkiye 387.si şu an edebiyat öğretmenliği okuyorum oldum öyle çok falan da ders çalışmadım hatta sınavdan sonra dedim ki keşke daha çok wow oynasaymışım :D aslında senin bileceğin iş kendini kontrol edebileceksen oyna bence daha da önemlisi şu an mutlu değilsen mühendisliği bırak yeniden hazırlan kazanırsın heralde ilk sene 19 bininciysen biraz gayretle 10 bininci falan olursun oda yeter heralde ama dediğim gibi önemli olan bölümünü sevmek ve mutlu olmak

Oncelikle bende izmirliyim anlatıığın durumu biliyorum :)Sınavın bi kısmı bana gore sans yani sen ne kadar calışsanda o anki ne yaptığın belirliyor durumu.

Zaten sınva tekrar giriyorum bu arada
  • 0

#15 fat1hxxx

fat1hxxx

Legionare

• Members
  • 634 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 12:53 ÖS

2013 teki Dış işleri aday meslek memuru sınavına hazırlanıyorum ben de , emin ol KPSS den de ÖSYSden de fazla kasıyosun önceligimi eğitime verdim gercekten cok sıkıldıgımda ve canımın dısarı cıkmak istemedigi zamanlarda softcore takılıyorum wowda, çok etkilemiyo tabi ayarını tutturdugun sürece.Ayarını tutturmak da senden başka kimsenin elinde diil.Sabah kahvaltıdan sonra bazen , bazen aksam uyumadan önce giriorum bazen hiç girmiyorum , o gün ders calısmamdan tatmin olduysam giriorum :)

Dedigim gibi herşey senin elinde.Bir aile dostumuz var.Kızları üniversiteyi kazansın diye evdeki televizyonu bile kaldırdılar,kızlarına cep telefonunu günde 1 saat veriyolardı bilgisayarı fln herşeyi kaldırdılar.Robert kolejinden özel hocalar mı dersin ışık lisesinden özel hocalar mı dersin senelik sırf özel hoca masrafları 150 000 liraydı.Ona rağmen 2 sene üstüste barajı geçemeyen böyle bir kazmaya yakından şahit oldugum icin herşeyin sende bittigini biliyorum :) hele o kızın bi de TOEFL sınavı macerası var sorma , 6 senedir TOEFL ı kazanıcak da yurtdışında okuyacak :) günde 1 saat calısmak 10 saat calısırmıs gibi yapmaktan iyidir,TOEFL macerasında da 7. sezon ocak ayında başlıyo o derece yani :P

Günde 10 saat calısırmıs gibi yapıp wow oynamamaktansa , çok da calısamıyosan , günde 1 saat calıs 9 saat wow oyna cidden eğitimin icin daha makbule gecer :)

Konu fat1hxxx tarafından 22 Eylül 2012 - 01:07 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#16 lockonme

lockonme

Scout

• Members
  • 0 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 02:03 ÖS

2013 teki Dış işleri aday meslek memuru sınavına hazırlanıyorum ben de , emin ol KPSS den de ÖSYSden de fazla kasıyosun önceligimi eğitime verdim gercekten cok sıkıldıgımda ve canımın dısarı cıkmak istemedigi zamanlarda softcore takılıyorum wowda, çok etkilemiyo tabi ayarını tutturdugun sürece.Ayarını tutturmak da senden başka kimsenin elinde diil.Sabah kahvaltıdan sonra bazen , bazen aksam uyumadan önce giriorum bazen hiç girmiyorum , o gün ders calısmamdan tatmin olduysam giriorum :)

Dedigim gibi herşey senin elinde.Bir aile dostumuz var.Kızları üniversiteyi kazansın diye evdeki televizyonu bile kaldırdılar,kızlarına cep telefonunu günde 1 saat veriyolardı bilgisayarı fln herşeyi kaldırdılar.Robert kolejinden özel hocalar mı dersin ışık lisesinden özel hocalar mı dersin senelik sırf özel hoca masrafları 150 000 liraydı.Ona rağmen 2 sene üstüste barajı geçemeyen böyle bir kazmaya yakından şahit oldugum icin herşeyin sende bittigini biliyorum :) hele o kızın bi de TOEFL sınavı macerası var sorma , 6 senedir TOEFL ı kazanıcak da yurtdışında okuyacak :) günde 1 saat calısmak 10 saat calısırmıs gibi yapmaktan iyidir,TOEFL macerasında da 7. sezon ocak ayında başlıyo o derece yani :P

Günde 10 saat calısırmıs gibi yapıp wow oynamamaktansa , çok da calısamıyosan , günde 1 saat calıs 9 saat wow oyna cidden eğitimin icin daha makbule gecer :)

Bunun gibi örnekleri bende gordum bu kada über olmasada :) Dediğin çok çok doğru bazı şeyleri kısıtlamak insana bişey kazandırmıyor sen zaten yapmak istiyosan 'kısıtlamaları' emeline gore duzenliyorsun.

7 Sezon trailer'ının çıkış tarihinide sızdırırsın heralde :P

Konu lockonme tarafından 22 Eylül 2012 - 02:12 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#17 Razgal

Razgal

Advanced Member

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 32 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 03:58 ÖS

Oncelikle bende izmirliyim anlatıığın durumu biliyorum :)Sınavın bi kısmı bana gore sans yani sen ne kadar calışsanda o anki ne yaptığın belirliyor durumu.

Zaten sınva tekrar giriyorum bu arada

Hayırlı olsun ozaman kararını vermişsin inşallah istediğin olur.
bu arada sınav pek iyi geçmemişti.
  • 0

#18 lockonme

lockonme

Scout

• Members
  • 0 İleti

Yazma tarihi: 22 Eylül 2012 - 07:26 ÖS

Hayırlı olsun ozaman kararını vermişsin inşallah istediğin olur.
bu arada sınav pek iyi geçmemişti.

İyi geçmemiş dediğin 387 işte yoksaaa ... :P
  • 0

#19 podaydr

podaydr

Lieutenant General

• Members
  • 1.726 İleti

Yazma tarihi: 11 Ekim 2012 - 01:27 ÖS

hayattan ne beklediğine bağlı. aslında bu birilerine sorabileceğin bir soru değil. soruyorsan da absürt bir olay. ayrıca 6 ay oyunu bırak inekle falan yaklaşımı da pek doğru değil. tıp istiyorsan ömür boyunca belli bir seviyede çalışacaksın. yapman gereken buna zorunluluk değil sorumluluk gözüyle bakmak. bunu yapacaksan zaten dediğim gibi gelip sormazsın. işte günde iki saat wow oynarım 5 saat çalışırım falan demen kendine doğru değil. örnek olarak öss çalışması yaparsan düzgün, birilerinin gözünü boyamak ya da birilerini ikna etmek için değil kendi hedeflerin doğrultusunda zaten bunu sisteme oturtursun. dersini düzgün calısırsın. sıkılınca da wowa bakarsın. yapman gereken istediklerini içselleştirmek ona göre hareket etmek. unutma çünkü tıpı kazanayım saatlerce wow oynarım pek geçerli bir şey değil. ayrıca ders çalışmayı da oyunda quest yapıyormuş olarak görmemek gerek. sınavda istediğin dereceyi yaparak gel üniversiteye, cok değişik bir rekabet ortamı var. gelecektek beklentin ne ona göre hareket etmen gerek. hayır dersi geçtim diyeceğim bu da saçma bir cümle olacak cünkü dersi geçmek diye bir şey yok. ders yok yani. dünya tarihi sanat tarihi felsefe kendini geliştireceğin o kadar şey var ki. ya da spor dalları. wow dışında da tatmin malzemesi çok dünyada.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı