İçeriğe git

Resim
- - - - -

HD 5770 Ekran kartı ile oyundaTakılma sorunu

• Please log in to reply
Bu konuya 19 yanıt gönderildi

#1 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 09:43 ÖÖ

Arkadaşlar sapphire HD 5770 gddr5 1gb ekran kartım var fakat oyunu oynarken hiç akıcı değil.Sürekli takılarak hareket ediyor ve belli ölçüdede yavaş oynuyor.
Ekran kartı sürücüsünden olabilir düşüncesi ile sürücüyü güncelledim ama olmadı.İşlemci intel i5 ve 4gb ram var bu sistemde bunu yapmaması gerekir diye düşünüyorum.
Daha önce sorunum yoktu Pandaria'ya başladıktan sonra bu sorunlar başladı.
Fakat oyun bilgisayarıma kurulu değil bir arkadaşımdan kurulu halini kopyalayıp oynuyorum.Addon vs.herhangi birşeyde kurulu değil .

Aramızda böyle bir sorun yaşayan varsa ve paylaşırsa memnun olurum.
  • 0

#2 deadlyshadow

deadlyshadow

Scout

• Members
  • 216 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 09:48 ÖÖ

serverların aşırı yoğunluğundan dolayı şu an kasmayan oyun bende de kasıyor ama serverlar dan dolayı pc ile alakası yok.
  • 0

#3 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 09:58 ÖÖ

serverların aşırı yoğunluğundan dolayı şu an kasmayan oyun bende de kasıyor ama serverlar dan dolayı pc ile alakası yok.

Server yoğunluğundan böyle birşey yaparmıki? Hani lag falan olsa tamam ama öyle birşey yok.Oyun akışında sorun var. lagdan dolayı bir takılma değil,yani karakterim yerinde saymıyor hareket ederken oyun anlık takılıyor.Anlatabildimmi bilemiyorum.
  • 0

#4 deadlyshadow

deadlyshadow

Scout

• Members
  • 216 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 10:15 ÖÖ

lag ile oyunun akışı arasındaki takılma bazen fark edilmiyo bende ilk başlarda dedim bende mi sorun var diye ama baktım yok yani pc de bir sorun oyun açık iken görev yöneticisinden ram ve cpu kullanımına bir bak istersen ben baktığımda 8gm ram var bende 4 gb ta idi ve cpu kullanımı %40 ta idi yani pc den dolayı bir donma söz konusu değil ve de oyun panda ile beraber 64 bit oynuyorum belki ondan olabilir diye düşünüyorum ...

ayrıca oyunun yanında müzik ve chrome falanda açık yani :)
  • 0

#5 H.L.L

H.L.L

Genel Yönetici

• Executives
  • 2.084 İleti
  • LocationAlmaty / KZ

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 10:34 ÖÖ

HD4950 - ekran karti
c2d - q9550 islemci
3gb ram
win 7 - 32 bit

sorunsuz oynaniyor,
server yogunlugundan kaynaklana bilir, arkadaslarin dedigi gibi...

istersen bi addonlari kapatip, oyle oynamayi dene...

PS: Ekran karti driverlari bazen eski kartlarda, performans sorunlari yarata biliyor.

In the end, death claims us all

but HORDE will live on

Vol'jin is dead.

Who among you will help me avenge him?

Sylvanas Windrunner

#6 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti
  • LocationTwisting Nether - EU

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 10:44 ÖÖ

Zaten 5xxx serisi de öyle 'Takılma yapamaz imkansız' denebilecek bir seri değil bunu da göz önünde tutmalı.Çünkü oyun eski de olsa gelen skinler ve yükselen expansionlar,eskiden sorunsuz oynadığınız ekran kartınızı ve dolayısıyla makinenizi yıpratabilir. (Calgon reklamı gibi oldu :) )

Not: Ekran kartının driverını da güncelleyin,ekran kartının ayarlarına bir bakın.
  • 0
Arthas: Father..Is it over ? / Father: No son ..Unfortunately the raid resets tomorrow

#7 turkule

turkule

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.356 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 10:44 ÖÖ

MoP'la birlikte bu sorunlar çok fazla olmaya başladı. Yoğunluktan da olabilir, sistemsel uyuşmazlıkta olabilir. Guildden bir arkadaşta dün Orgrimmar'da 60fps, Durator'a çıkınca 5 fps alıyordu.
  • 0

#8 BunuYazanTosun

BunuYazanTosun

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 10:55 ÖÖ

mini bugdan dolayı düşmüş olabilir ( cross realmden dolayı oluşmuş bir bug tarzı birşey ) yada küçük bir bölgede çok fazla kişi varsada FPS düşer.
  • 0
Resmi ekleyen

#9 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 10:58 ÖÖ

H.L.L , oyuna yeni başlamıştım henüz hiç addon kurmadım.Ekran kartı sürücüsünü sorun yaşadığım için yenisini yükledim yoksa eskisi ile oynuyordum.Bende 64 bit ile oynuyorum bu biraz kafama takılıyor .
Jujinko, ekran kartı sürücüsünü güncelledim fakat ayarlarını hiç kontrol etmedim akşam eve gidince bir bakayım
  • 0

#10 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 11:19 ÖÖ

H.L.L , oyuna yeni başlamıştım henüz hiç addon kurmadım.Ekran kartı sürücüsünü sorun yaşadığım için yenisini yükledim yoksa eskisi ile oynuyordum.Bende 64 bit ile oynuyorum bu biraz kafama takılıyor .
Jujinko, ekran kartı sürücüsünü güncelledim fakat ayarlarını hiç kontrol etmedim akşam eve gidince bir bakayım

Onu kontrol etmeyi ihmal etmeyin ve anti parantez bir dost tavsiyesi vereyim:

Bir dahaki ekran kartı alacağınız zaman kesinlikle 6xxx serisine gözünüzü dikin (bu 4 ve 5 xxx ekran kartları kendiliğinden soğutmasız oluyor bu olayın ve perfomansın çözümü de 6xxx den sonraki serilerde çözülüyor.250-350 tl arasında Battlefield 3 ü bile orta ayarlarda sorunsuz oynatan ekran kartı serisi 67xx ve sonrası.Zamanla ekran kartınız,kullandıkça ve oyunlar son sistem ayarlara yüklenilip oynanıldığı vakit bir sene sonra performans düşürmeye başlıyor.Olay soğutucuda bitiyor ve grafik işlemci hızında.Şimdilik yapabilecekleriniz,

1- Oyun ayarlarından ultra high yerine high /medium yapın.Gene oyun ayarlarından grafik kısmında directx 11 in aktif olup olmadığını öğrenin.

2- Ekran kartının performans düzenleyici programından ayarlarına bakarak ayarları biraz daha performansa çekin.

3- Gereksiz dosyaları silin ve bilgisayarınıza gerekirse bakım yapın,kasanızın içinde toz var var ise temizleyin;ekran kartlarının fanında (soğutucu değildir o dikkat çekerim) kurum birikir,yani toz parçalarının birleşmesiyle oluşan tortu..Bu tür şeyleri de temizleyin.

4- Biraz da sabredin,çünkü oyunun çok başlarındayız,her türlü saçmalık olabilir.Ama ekran kartını çok köklemek kendinden soğutucu özelliği yoksa ileriye dönük ömrünü kısaltabilir buna dikkat edin.Bu yüzden zamanla millet 'Yahu bu oyunu ben haldır haldır oynuyordum ne oldu da performnans düştü' diyor :)

Örn : Mitsubishi Lancer ın ibresi 240 a kadar gösteriyor ve bu hıza çıktığı iddia ediliyor,her arabada bu olmaz deniyor;lakin gerekli önlşemler ve donanımlar olmadığı vakit o araba 240 yapmaya zorlanırsa 1-2 senelik performanslı ömrü ya olur ya olmaz.Aynı hesaptır bilgisayarlarda.Potansiyel vardır,ama çok zorlamak içinde güç kaynağı,bol ram,ek soğutucu gerekir ..gerekir de gerekir :)

Konu jujinko tarafından 01 Ekim 2012 - 11:23 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0
Arthas: Father..Is it over ? / Father: No son ..Unfortunately the raid resets tomorrow

#11 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 12:06 ÖS

Onu kontrol etmeyi ihmal etmeyin ve anti parantez bir dost tavsiyesi vereyim:

Bir dahaki ekran kartı alacağınız zaman kesinlikle 6xxx serisine gözünüzü dikin (bu 4 ve 5 xxx ekran kartları kendiliğinden soğutmasız oluyor bu olayın ve perfomansın çözümü de 6xxx den sonraki serilerde çözülüyor.250-350 tl arasında Battlefield 3 ü bile orta ayarlarda sorunsuz oynatan ekran kartı serisi 67xx ve sonrası.Zamanla ekran kartınız,kullandıkça ve oyunlar son sistem ayarlara yüklenilip oynanıldığı vakit bir sene sonra performans düşürmeye başlıyor.Olay soğutucuda bitiyor ve grafik işlemci hızında.Şimdilik yapabilecekleriniz,

1- Oyun ayarlarından ultra high yerine high /medium yapın.Gene oyun ayarlarından grafik kısmında directx 11 in aktif olup olmadığını öğrenin.

2- Ekran kartının performans düzenleyici programından ayarlarına bakarak ayarları biraz daha performansa çekin.

3- Gereksiz dosyaları silin ve bilgisayarınıza gerekirse bakım yapın,kasanızın içinde toz var var ise temizleyin;ekran kartlarının fanında (soğutucu değildir o dikkat çekerim) kurum birikir,yani toz parçalarının birleşmesiyle oluşan tortu..Bu tür şeyleri de temizleyin.

4- Biraz da sabredin,çünkü oyunun çok başlarındayız,her türlü saçmalık olabilir.Ama ekran kartını çok köklemek kendinden soğutucu özelliği yoksa ileriye dönük ömrünü kısaltabilir buna dikkat edin.Bu yüzden zamanla millet 'Yahu bu oyunu ben haldır haldır oynuyordum ne oldu da performnans düştü' diyor :)

Örn : Mitsubishi Lancer ın ibresi 240 a kadar gösteriyor ve bu hıza çıktığı iddia ediliyor,her arabada bu olmaz deniyor;lakin gerekli önlşemler ve donanımlar olmadığı vakit o araba 240 yapmaya zorlanırsa 1-2 senelik performanslı ömrü ya olur ya olmaz.Aynı hesaptır bilgisayarlarda.Potansiyel vardır,ama çok zorlamak içinde güç kaynağı,bol ram,ek soğutucu gerekir ..gerekir de gerekir :)

Bu PC'yi alalı yaklaşık 2 yıl oldu o dönemlerde 6xxx ekran kartları varmıydı bilemiyorum.Yada varsa muhtemelen yüksek fiyatından dolayı ilgilenmemiş olabilirim.Fakat şu an için sorunu yeni bir ekran kartı ile çözemeyeceğim, malum her şeye zam geldi bütçede biraz açık oluşacak gibi. :)

1-Oyun ayarlarını düşürmüştüm ve directx 11 ile oynuyordum ama olmadı.
2-Ekran kartı performans ayarlarına bakacağım
3-Genel olarak bilgisayarımın içi temiz sayılır bu sorundan dolayıda ekran kartımı söküp temizliğini yapmıştım.Bütün olasılıkları denedikten sonra formatlamayı düşünüyorum ve Yeni bir thermal macun alacağım eskisi tamamen kurumuş gibi geldi bana.
4-Sabır konusunuda zamana bırakıyorum artık bütün olasılıkları denedikten sonra başka çare kalmıyor. :) Ya öyle süper hızlı olmasını yüksek grafik kalitesi beklemiyorum tabiki ama takılmalar gerçekten rahatsızlık verici boyutta.

Birde bu kendinden soğutucu özellik nedir bunu anlamadım.ekran kartı üzerinde bir soğutucu mevcut yani fan haricinde bir soğutucu var sizin anlatmak istediğiniz nasıl bir şeydir.
  • 0

#12 acid

acid

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 23 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 12:34 ÖS

ATI 5730 var bende mop'ta ilk baştaki bir q'te yaptı benzer tipte bir sorun (şu shadowfiend tarzı mobların olduğun yer) birde arada ghostlandin orada yapıyor grafik güncellemesi ayarlar tamam ama o ghostlande ki problem gitmedi çok önemsiz bir şey ama hala anlayamadım tam olarak nedeni nedir
  • 0

#13 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 12:51 ÖS

Bu PC'yi alalı yaklaşık 2 yıl oldu o dönemlerde 6xxx ekran kartları varmıydı bilemiyorum.Yada varsa muhtemelen yüksek fiyatından dolayı ilgilenmemiş olabilirim.Fakat şu an için sorunu yeni bir ekran kartı ile çözemeyeceğim, malum her şeye zam geldi bütçede biraz açık oluşacak gibi. :)

1-Oyun ayarlarını düşürmüştüm ve directx 11 ile oynuyordum ama olmadı.
2-Ekran kartı performans ayarlarına bakacağım
3-Genel olarak bilgisayarımın içi temiz sayılır bu sorundan dolayıda ekran kartımı söküp temizliğini yapmıştım.Bütün olasılıkları denedikten sonra formatlamayı düşünüyorum ve Yeni bir thermal macun alacağım eskisi tamamen kurumuş gibi geldi bana.
4-Sabır konusunuda zamana bırakıyorum artık bütün olasılıkları denedikten sonra başka çare kalmıyor. :) Ya öyle süper hızlı olmasını yüksek grafik kalitesi beklemiyorum tabiki ama takılmalar gerçekten rahatsızlık verici boyutta.

Birde bu kendinden soğutucu özellik nedir bunu anlamadım.ekran kartı üzerinde bir soğutucu mevcut yani fan haricinde bir soğutucu var sizin anlatmak istediğiniz nasıl bir şeydir.

Kendiliğinden soğutucu sistem 256 bit ekran kartlarında mevcut bir sistemdir.Ekran kartının ısınmasını fan ile birlikte engeller.Kısacası kendi içinde olan bir mini moto mu diyelim ne diyelim :) Elbette Kasanızın watt ı da 450 den yüksek olmalı bu sistemden istifade etmesi için.Özelliklerinde Soğutucu:aktif yazar.Dolayısıyle daha sağlam çalışabilmesi için 450 üstü watlar idealdir.Wow eski bir oyun olsa da artık bir kaç sene öncesinin ,wowdan daha genç olan, ekran kartları bile çok yorulabiliyor.Hele ki günde 4 saat ve civarı oynuyorsanız ve grafikler köklenmiş ise kartı yorabilir.Yanma olayı olmaz zaten artık yalan olmasın 2004 lerin sonunda çıkan ekran kartları çok ısınınca bilgisayara reset attırarak durumu kurtarıyor.Bende Atı Radeon 45xx serisi vardı.İlk Wotlk zamanında grafikler inanılmaz idi hep köklerdim özellikleri (keza o zamanlar lord of the rings online da oynardım) çok tatmin edici idi.Ne zaman ki tabiren gözüm döndü ve sürekli özellikleri kökledim ve wowa expansionlar geld,,işte o zaman benim de ekran kartım bazen karakterin info kısmında ve acılıstaki profil kısmında itemleri bozuk ve pixelleşmiş gösteriyordu.Bu yeni expansion ve patchle bu düzeldi ama elbette good yapabiliyorum ancak bu seferde,çünkü gerisinde kasıyor.Oyunun gb si de yükseldiği için olabilir bu bence.Sonuçta online bir oyun,çok fazla yer kaplıyor ve mekan değiştirirken en fazla 20 saniye bekletiyor(normal şartlarda) yani bu yüzden eskiden super performans veren kartlarımızın şimdide aynısını yapmasını beklemek hata olmaya başladı(üzücü ama gercek) gibime geliyor :)

Konu jujinko tarafından 01 Ekim 2012 - 12:52 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#14 BunuYazanTosun

BunuYazanTosun

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 01 Ekim 2012 - 01:11 ÖS

ek olarak soğutucu sistemi al + güç kaynağını gözden geçir bu ikisi yeterli seviyede değilse ( soğutucu yoksa fps 85-5 arası değişebilir ) fps yerlere yerin dibine hatta pc kendini kapatma evresine kadar gelebilir.
  • 0
Resmi ekleyen

#15 DasviDania

DasviDania

Senior Sergeant

• Members
  • 155 İleti

Yazma tarihi: 09 Ekim 2012 - 08:16 ÖS

bendede aynı sorun var , 1 ay oldu alalı pc yi , i7 işlemci , 8gb ram var , bendede kasıyor bende oyundandır diye düşünüyorum
  • 0

Huntress is nothing without a hunt, you're nothing without me.

http://eu.battle.net...edesbyrd/simple

RETIRED !

#16 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 10 Ekim 2012 - 08:33 ÖÖ

bendede aynı sorun var , 1 ay oldu alalı pc yi , i7 işlemci , 8gb ram var , bendede kasıyor bende oyundandır diye düşünüyorum

Oyundan kaynaklı,sakın yeni bir donanım eklemeyin.Yeni patchle durum düzelecektir.O yukarıdaki tavsiyeler ekran kartı çok fazla iyi olmayan bir arkadaşa verilen tavsiyelerdi :)
  • 0

#17 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 10 Ekim 2012 - 12:48 ÖS

Oyundan kaynaklı,sakın yeni bir donanım eklemeyin.Yeni patchle durum düzelecektir.O yukarıdaki tavsiyeler ekran kartı çok fazla iyi olmayan bir arkadaşa verilen tavsiyelerdi :)

Nasıl yani ? Siz benim ekran kartımı beğenmiyormusunuz :)
  • 0

#18 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 12 Ekim 2012 - 01:10 ÖS

Nasıl yani ? Siz benim ekran kartımı beğenmiyormusunuz :)

Estafurullah :) Benim ekran kartım sizinkinden eski bir model mesela. Demek istediğim, oyundan kaynaklı olabileceği gibi cataclysm ile beraber eski ekran kartlarının aynı performansı verememesi. Bu arada siz sapphire 67xx ve 68xx serisine göz gezdirdiniz mi?
  • 0

#19 Kılıçbalığı

Kılıçbalığı

Senior Sergeant

• Members
  • 172 İleti

Yazma tarihi: 12 Ekim 2012 - 01:45 ÖS

Estafurullah :) Benim ekran kartım sizinkinden eski bir model mesela. Demek istediğim, oyundan kaynaklı olabileceği gibi cataclysm ile beraber eski ekran kartlarının aynı performansı verememesi. Bu arada siz sapphire 67xx ve 68xx serisine göz gezdirdiniz mi?

Jujinko, öyle söylediğime takılma ben espri yapmıştım :) Şu an için herhangi bir ekran kartı araştırmadım acele etmek istemiyorum.Genelde eğlence masraflarıma karar verirken ince eleyip sık dokurum, oyun yerli yerine oturduktan sonra bakarım artık. Bu söylemiş olduğun ekran kartı modelleri için tavsiyen nedir fiyat performans açısından ?
  • 0

#20 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti

Yazma tarihi: 12 Ekim 2012 - 03:13 ÖS

Jujinko, öyle söylediğime takılma ben espri yapmıştım :) Şu an için herhangi bir ekran kartı araştırmadım acele etmek istemiyorum.Genelde eğlence masraflarıma karar verirken ince eleyip sık dokurum, oyun yerli yerine oturduktan sonra bakarım artık. Bu söylemiş olduğun ekran kartı modelleri için tavsiyen nedir fiyat performans açısından ?

Bu 67xx 68 xx (sapphire) serisinin performansı özellikle de 68xx sersinin oldukça iyi. Battlefield 3 ü bile orta seviyelerde rahatça kaldırabildiğine, Elder Scrolls te takılma bile yapmadığına arkadaşım vasıtasıyla şahit oldum. Ayrıca sitelerde gezerken de oldukça iyi ve performanslı olduğunun yorumlarını görebilirsiniz. Fiyat aralığı 300-315 tl arası.

Soğutma durumu : aktif (bu çok önemli)
512 bit
işlemci grafiği gibi diğer teferruatlara da göz gezdirebilirsiniz.
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı