İçeriğe git

Resim
- - - - -

WoW'la okul arasında ki sıkıntı için sizden ufak bilgiler istiyorum.

• Please log in to reply
Bu konuya 31 yanıt gönderildi

#1 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 10:04 ÖÖ

Merhaba, ben Kutay

Size şuanda hayat hikayemi yazamayacağımdan kısa bir şekilde özet geçmek istiyorum.

Nerdeyse 2006 yılından beri wow oynuyorum. Bu zaman içinde hayatımda bir sürü eksiklikler oldu.
Arkadaş cevrem, derslerim, fiziki ve zihinsel gelişimim gibi bunlar hayatımı çok etkiledi. bir çok wow'cununda bu sorunlardan şikayetci olduğunu biliyorum.

Herneyse nerdeyse 3 aydır wow oynamıyorum ve oynamakta istemiyorum ama sadece bu 7 senedir yaşadıklarımdan sonra hayatımın bomboş oldugunu farkettim hiç arkadaşım yok,, akşam lisesine gidiyorum ama sadece sınavlara giriyorum hiç bir bilgim yok. Sizlerden ufak ufak bilgiler almak istiyorum. en başta gelecek konu ise üniversiteye hazırlanmak belki üniversiteye başlarsam hayatımın değişecegine inanıyorum. arkadaşlıklar, okul ortamı, ders ortamı. buna nasıl başlayacagımı bilmiyorum çünkü hiçbir bilgi sahibi değilim, ilk ögretim dersleri gördüm sadece. demek istedigim hayata nasıl atılabilirim? derslere nasıl çalışabilirim? ne yapmalıyım? lütfen bu konu hakkında bana bilgi verin başka web sitelerine baktım sanki benim gibi kimse yokmuş gibi yorumlar var bu kadar berbat tek ben varmışım gibi hiç birşey araştıramıyorum bulamıyorum. biraz olsun bilgi verin yaşadıklarınızdan cevrenizde gördüklerinizden, birazcık umut. Lütfen yazımı karşılıksız bırakmayın.

Teşekkürler...
  • 0

#2 eseruyar

eseruyar

Warlord

• Super Moderator
  • 4.570 İleti
  • LocationBurda

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 10:33 ÖÖ

Arkadaşının olmaması wow danmı yoksa senden ötürü mü benden ötürü :D? Wow oynayıp sosyal ortamından kopmayan yeni arkadaşlar bulan çok kişi var.
Hepsi senden kaynaklı bence wow u suçlamak en kolayı, insanlarla konuşmaya başla öncelikle gerisi gelir.
Dersler konusu senin çalışma veya öğrenme şekline göre ayarlıyacaksın. Ben dersi derste öğrenirim mesela sınav gecesi çalışırım sadece.
  • 0

Bıraktım yokum

#3 lAmonRA

lAmonRA

Sergeant

• Members
  • 367 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 10:38 ÖÖ

En acil şekilde bir derhaneye kayıt yaptır. Orada tüm insanlarla diyalog kur, ders sonrası beraber gezin, yiyin, için, eğlenin... Ancak aklın her daim derslerinde olsun. Hem kaybettiğin sosyal ortama hem de Üniversite hayallerine kavuşmuş olursun. Bir daha da asla online bir oyun oynama, belli ki sen işin dozunu ayarlayamıyorsun.
  • 1

#4 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 10:43 ÖÖ

Ben zaten WoW 'u suçladığı sanmıyorum. WoW benim hayattan kaçmak için kullandıgım en basit yöntemmiş bunu daha yeni görüyorum. yazdıgım yazılarla dalga geçilmesini istemiyorum sadece biraz destek istiyorum yapılabilecekler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. çünkü benim durumumda olan bir sürü insan oldugunu biliyorum hatta bu sıkıntıdan kurtulmuş olanlarda vardır. beni anlayacak insanlar olmalı.

lAmonRA çok haklısın bir dersane fikri gerçekten aklıma yattı hem konuşabilecegim insanlar var hemde ders çalışabilecegim bir ortam biir şey daha sorabilir miyim? nasıl bir dersane olabilir? üniversiteye hazırlık dersaneleri falan mı?

Konu kutay tarafından 04 Mart 2013 - 10:43 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 lAmonRA

lAmonRA

Sergeant

• Members
  • 367 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 10:54 ÖÖ

Eğer orta öğrenimi bitirdiysen Üniversite Hazırlık seviyesinde bir dershaneye kayıt yaptırabilirsin.
Hayatını bir an önce düzene sokman dileği ile...
  • 0

#6 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 10:57 ÖÖ

Teşekkür ederim
  • 0

#7 mesut4244

mesut4244

Knight

• Members
  • 345 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 11:47 ÖÖ

Merhaba Kutay kardeşim.Öncelikle yaşının 18 civarı olduğunu varsayarak konuşacağımı belirteyim.Bende sana benzer bir durumda gençliğimi geçirdim diyebilirim.Ama oyunu değil kendimi suçladım neden hayatımı bu kadar arka planda bırakıp sanal dünya içerisinde kendime yer edinme arayışımı sorguladım ve dönem dönem başarılı sayılabiliceğim sanal dünyadan kopuşlarım oldu.Öncelikle fiziğime çeki düzen vermekten başladım ve seninde yapman gereken şey budur.Nerdeyse her insanın vücudu spora yatkındır ve bazen geçte olsa karşılığını illaki alırsın ama sabırlı olmak işin ilk kuralıdır.Body-Fitness yaparak dış görünüşüne çeki düzen ver ve beslenme ve spor hakkında bilgi almak için en yakın GYM(spor salonu)na kayıt ol.Hem sosyal bir ortamın olucak hem de daha az bilgi kirliliği olan bir yerde alt yapını oluşturacaksındır.Gene sana tavsiyem herşeyin 1 günde değil zamanla olacağını asla unutmaman.Sadece 1,5 saatını ayırarak çok iyi sonuçlar elde edeceksindir.Okul hayatına gelince hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsın tek engelin gene sen olucaksın kendini aştığın anda öğrenme hevesini saklandığı yerden çıkarıp gereken yerlerde kullanıcaksındır.Kimse senden bay mükemmel olmanı istemez ama bay ortalama olmayıda başarabiliceksin.Yani bir sınavdan 100 üzerinden 20 30 alanlardan değil 95 100 alanlardanda değil 65 70 alanlardan dahi olsan bu seni hayat savaşında sağ kalmanı sağlıycak ve imkanlarını genişletecektir.Yazıma devam edicem öğle yemeğine gitmem gerekli istersen özelden de yazabilirsin tavsiye verebilirim sana
  • 2

#8 OzeL

OzeL

Genel Yönetici

• Administrators
  • 948 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 12:13 ÖS

Öncelikle kendini bizlere açıp problemlerini bizler ile paylaşman çok güzel ve cesaret isteyen birşey. Senin yaşındaki birçok insan senin yaşadığın problemi yaşayabiliyor ancak bunu farkedip çözüm arama cesaretine erişemediklerinden bunlar çok büyük psikolojik problemlere dönüşüyor. Bundan dolayı sen birçok gençden bir adım ileridesin ki bu çok güzel bir durum.

Problemine çözüm olarak da sana gösterebileceğim yol buraya bu konuyu açmaktan çok daha az cesaret isteyen bir yol olacağından problem yaşamicağını düşünüyorum..

Yaşadığın şehride bizler ile paylaşırsan sana daha spesifik şeyler söyleyebilirim. Senin ilk başta kendini bulman yani tanıman lazım. Ki akşam lisesine gittiğin için gunduz çok vaktin oldugunu varsayıyorum. İlgi alanlarını genişletmek vede senin neye ilgi duydugunu farketmen için bir kaç etkinlik grubuna katılmanı tavsiye ederim böylece sosyal çevrenide genişletmiş olursun. Mesela birçok şehirde belediyeler ve dernekler belirli konularda kurslar açıyorlar bunlar dil kursları, resim, müzik vb. ilgi alanlarına yonelik bedava veya ucuz kurslar oluyor. Örnek vermek gerekirse Ankara'da japon-türk kültür derneği japonca kursu duzenliyor ve seminerler etkinlikler oluyor. Kültür dernekleri kitap etkinlikleri duzenliyor. Belediyelerin resim, müzik, heykel gibi alanlarda bedava kursları oluyor. Bunlara gidip hangi alanda ilgin oldugunu cozmeye calıs bu sırada insanlarla tanışacak ve kendi sosyal cevreni oluşturmaya başlicaksın.. Spor'dan bahsetmeyi de unuttum bu gibi spor alanlarında da kurslar , grublar mevcut.. Kısacası senin icra ederken zevk alıcagın sosyal etkinlik ne ise onu bulmaya calıs. Oyun oynamayı seviyorsun , ankara istanbul gibi buyuk sehirlerde Frp kafeler var. Burada takılan insnlar aynı zamanda bilgisayar oyuncusu insanlar diyalog kurman daha kolay olacaktır.. Kitap okuyabilirsin, bazı kitapçılarda oturup okuyabilecegin yerler var. Al bir kitap oku orada.. Kitapçılarda aynı zamanda etkinlik afişleride vardır. Incele ilgini ceken etkinliklere git. Bazı etkinlikler para talep eder bazıları bedava olur..
Mesela istanbulda isen cok cok rahat edersin ortalık etkinlik kaynıyor. Sergiler, konserler, aynı ilgi alanlarındaki grupların buluşmaları vs.
Ama dediğim gibi bana hangi şehirde oldugunu soyle ben bir araştırayım. Neler yapabilirsin öğrenelim ve sende bir dene bak bakalım neler olucak insanlar ile diyalogların nasıl gelişicek vs..

Mesut'un dedigi gibi mutlaka bir spor salonuna başla, insanın vucudunu geliştirmesi zihnininde zinde kalmasını sağlar. Eğer yazılamıyorsan 2 tane dumble al bana ozel mesaj at ben sana evde yapılabilecek hareketleri soyliyim gunde 1 saatini alır zaten..

Ders ve üniversite konusuna gelirsek.. Yani daha ilgi alanlarını bilmeden , hayatta neyden zevk aldıgını bilmeden üniversite için hazırlık yapmanın cok gereksiz oldugunu dusunuyorum.. Ben ilgi alanlarımı bildigim halde yanlıs bir bolume gittim ve 2.5 senem bosa gitti sonra yeniden girdim üniversiteye.. Buyüzden senin durumunda bu cok daha sıkıntılı bir karar olucaktır ki zaten karar da veremicegini dusunuyorum neye yonelicegin konusunda..
  • 1

#9 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 12:29 ÖS

ikinizin de yaşını bilmedigim için abi demeyi uygun gördüm şuanda, ben Istanbul'da yaşıyorum anadolu hisarı tarafında dışarı cıkarsam eğer caddebostan yada kadiköy, üsküdar tarafını tercih ediyorum ki en yakın yer bana orası. ilgi duydugum alanlara gelirsek sanırım yabancı dil, müzik ve spor benim ilgi duydugum alanlar olabilir. müzigi biraz açarsak gitar çalmak önceliklerim arasına girebilir.
OzeL yani sanırım adminsiniz burada, adınızı bilmedigimden bu şekilde yazmam gerekti. en son yazdıgınız üniversite ile ilgili olan yazı aklıma çok fazlasıyla yattı ama gerçekten, ne istedigimi bilmeden, nasıl üniversiteye gidebilirim hangi bölüm seçerim hangi okula giderim bu çok mantıksız olur. önceliklede zaman kaybı olur ki bunu zaten fazlasıyla ben yaptım.

sizinle konuştuktan sonra bilgileri aldıktan sonra plan yapıp ona göre hareket edeceğim ilk olarak spora yazılmak olacak sanırım öncelik bunu gerektirdigini farkettim. sonra yazıları okudukça nasıl bir yol izleyeceğimi göreceğiz. ama üniversite planı şu anda 2. plana düştü kafamda
  • 0

#10 OzeL

OzeL

Genel Yönetici

• Administrators
  • 948 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 12:55 ÖS

Mutlaka kitap okumaya basla, ilgini çekebilecek bir kitap hertürlü bulursun.. 7.senem bitiyor üniversitede :P Adımda uye ismim ile aynı yani Özel..
Yani üniversitede yanlıs bolume gitmekten kaybettigim 2.5 seneyi kendimi geliştirerek harcasaydım cok daha yararlı olurdu. Buyuzden sana önerim bu oldu.. Birde eğer yabancı dil ile ilgin varsa birden fazla dil kursuna gitmeye calıs ingilizcenin yanında birkaç dil daha ogrenmeye bak. Ogrendiğin dillerin konusuldugu senin ilgi alanına gore olan forumlarda insanlar ile muhabbet etmeye calıs. Sanal dünyayıda hiçbir zaman küçümsemeni istemem, sana zararlı olmuş ancak kendini bulduktan sonra sana ne kadar yararlı olabileceginide keşfediceksin oyuzden kendini tamamen kapatma. Oyun oynamaya zaman bulabilirsende single player oyunlar oynamanı tavsiye ederim. Online oyunlar şu an için sana gore değil. Yeniden herşeyi bırakıp kapılıp gitme ihtimalin var. Birde kendi ilgi alanım oldugu icin onerme ihtiyacı duyuyorum. Anime izle.. Animeler insana cok sey katıyor hayat ile ilgili ^^

Not: Her ilgi alanı ile ilgili istanbulda bir dernek veya bir topluluk bulman mumkun. Bunları arastır..
  • 1

#11 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 01:04 ÖS

İsminiz güzelmiş gerçekten :) Yazdıklarınızdan gerçekten çok etkilendim şu 1 saatte bakış açım biraz da olsun değişti. şuanda Anime yada online oyun, bilgisayar, sanal ortam görmek istemiyorum.

ben zaten çok gözlemci bir insan olduğumu biliyorum. insanları gözlemleyip incelemeyi seven birisiydim normalde o yüzden insanlarla yüz yüze konuşmayı öğrenmek istiyorum

Yapmam gerekenin şu olduğunu anladım insanlarla tanışmak ve kendimi yapabildiğim konularda geliştirmek ondan sonra gerisi gelecektir herhalde

Dersane'ye yazılma fikrini ertelemem mi gerekiyor acaba? bir anda kendimi bir sürü yükün aldında bulabilirim.

Spor, yabancı dil, dersane, başka kurslar aktiviteler beni bir anda tekrardan sogutabilir mi bu kadar fazla zorluk?

Konu kutay tarafından 04 Mart 2013 - 01:33 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#12 mesut4244

mesut4244

Knight

• Members
  • 345 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 01:32 ÖS

Benim de yaşım 27 kutay kardeşim, devlet memuruyum.Üniversite eğitimi ve ortamı kesinlikle sana sosyallik anlamında katkı sağlayacaktır.İstanbulda olman büyük avantaj her türlü imkana daha kolay erişebilirsin, öncelikle ne yapman gerektiğine karar vermen çok önemli . Okulunu bitirip, okuduğun alanda bir işe mi girmek istersin yoksa okulu okumadan herhangi bir işe girmek mi? Sana tavsiyem mutlaka okumayı seç illaki bir yerden tutunursun.Kitap okumaya kesinlikle başlamalısın ben işimle alakası olmayan bir sürü merak ettiğim kitabı okuyorum ve emin ol ki hiçbin bilgi gereksiz değildir çünki insanın beyin kapasitesinin sınırı bence yoktur.İçine koyacak şeyin olduktan sonra bir günün bin tane cebi vardır.Önemli olan zamanını boşa geçirmemen ben wowun bana tamamen eksi yönde katkıda bulunduğunu söyleyemiyceğim ingilizcemi geliştirmem de oyuna olan hevesim katkı sağladı questler olsun diğer ingilizce kelimeler olsun haznemi bayağı genişletti.Ha ben bunları ders çalışarak öğrenemezmiydim öğrenirdim ama mükemmel bir canlı olmadığımı biliyorum ve bazen hatada yaparım.Önemli olan hataları tekrarlamamak.Ehliyet almanıda tavsiye ederim işine bayağı yarayacaktır.İlla bir gruba üye yada bir ortamda kabullenilmiş birey olmalıyım telaşına kapılma zaten katılımların oldukça seni eğrin ve doğrularınla kabul edenler olucaktır.
Spora mutlaka önem ver ve hayatında bir yer mutlaka aç ve düzenli spor olsun.Ben kendi kendimin hayat koçu olmaya çalıştım çok başarılı değilim ama tam bir hayal kırıklığıda değilim.Mükemmeli aramıyorum mutlu olmama yeticek kadarını başarıyorum bu da hayli yetiyor.
Disiplin ve savaşma arzusu bunları yitirmezsen illakı başarılı olursun ama kendi hayatını senden başkası kurtaramaz.Hiçbir şeyi yapmaktan korkma
  • 2

#13 mesut4244

mesut4244

Knight

• Members
  • 345 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 02:15 ÖS

İsminiz güzelmiş gerçekten :) Yazdıklarınızdan gerçekten çok etkilendim şu 1 saatte bakış açım biraz da olsun değişti. şuanda Anime yada online oyun, bilgisayar, sanal ortam görmek istemiyorum.
ben zaten çok gözlemci bir insan olduğumu biliyorum. insanları gözlemleyip incelemeyi seven birisiydim normalde o yüzden insanlarla yüz yüze konuşmayı öğrenmek istiyorum
Yapmam gerekenin şu olduğunu anladım insanlarla tanışmak ve kendimi yapabildiğim konularda geliştirmek ondan sonra gerisi gelecektir herhalde
Dersane'ye yazılma fikrini ertelemem mi gerekiyor acaba? bir anda kendimi bir sürü yükün aldında bulabilirim.
Spor, yabancı dil, dersane, başka kurslar aktiviteler beni bir anda tekrardan sogutabilir mi bu kadar fazla zorluk?

Zaten hepsini aynı anda yapmaya ne zamanın ne enerjin müsade eder ama bunları planına dahil etmen yönündeki tavsiyelerimizdi yaşın genç ama zamanda hızlı akar o yüzden birisinden başla ve iyi olduğun şeyleri keşfettiğin anda ona yönelme şansın varsa yönel.Ben mesela güzel resim çizerim yaratıcılığımda çok iyi ama zamanında ailemin bakış açısı ve maddiyat sıkıntısı yüzünden bu alanda ilerleme fırsatım olmadı ve bir anda kendimi geçim sıkıntısı içinde bulu verdim.Şuan yeteneğim hala var ama bana bir katkısı olmayacağı için fıarklı şeylerde kendimi geliştirme yoluna başvurdum
  • 0

#14 walorian

walorian

Corporal

• Members
  • 103 İleti

Yazma tarihi: 04 Mart 2013 - 07:21 ÖS

öncelikle en mantıklı iş olarak wow u hayatından kaldırmışsn bi çok insan wow real hayatı engellemiyo desede engellio üni.yi 6.yılımda zor bitirdim yüksek lisansa başladıgımda wow u sadece akşamları 1-2 saat harcıyodum oda can sıkıntısı sebebiyle raid falan yapmıydum yani şimdi ise tamamen bıraktım. spor salonu çok mantıklı. kadıköy de frp kafeleri var diye biliyorm ama tam yerini bilmiyorum:) senn için eğlenceli olabilir frp. ama bütün çevrende o olmasın çnk o insanlarla da sadece frp hakkında konuşman sana bişi kazandırmaz sadece 3-5 arkadaşın olur. sporda da bi çevre yapamazsn. sadece fiziki olarak kendine çeki düzen verirsn kendine güvenn gelir. okul hayatın pek olmadıgı içinde ortam yapman biraz zor. bi an önce liseyi bitir ve bi üni.ye kapak at. ama bölüm seçerkende sırf üni olsun diye seçim yapma. yada ailenn istediği bi bölümü okuma ben peder in zorlamasıyla mak. müh okudum onun zorlamasıyla bide yükseğini yapıyorum şu anda:) sen bölüm seçerken ileriyi düşün hangi meslekle paranı kazanabilirsn die. çnk bi çok insan istediği işi yapmıyo / yapamıyo ama inan önemli diil mesleğini eline al gerisi zatn gelir. üniye başladıgında da insanlarla iletişim kurarken wow dan pek bahsetme çnk bi çok insan için wow boş geliyo. kitap oku sinemaya git yada film indir izle real hayattan biraz fikrin olsn. biz sana burda ne desekte herşey sende bitio biraz yırtık olman lazım:)
  • 0

#15 MyCRY

MyCRY

Knight Lieutenant

• Members
  • 783 İleti
  • LocationArtvin

Yazma tarihi: 05 Mart 2013 - 10:48 ÖÖ

Yazdıklarınla birçok kişinin hayatını özetlemiş oldun , sen vede senin yaşında olupta hayatta başka beklentilerin olduğu halde , kendini oyun dünyasına atamış olman , bu hatayı geç te olsa farketmiş , senin belirli olgunluğa erişmendendir: Wow dünyası kımının gözünu karartır, hiç birşey göremeyiz. Mizahı hatta şarkıalrında bile bu konulara deyinilmiştir.Eğer bu oyun sana kazancından çok kayıp ettirmişse bence oyuna hiç dönme. Bizim işimiz gücümüz var , fakat senin durumundan farklı bir durmda deyiliz, son 2 yıldır bende bazı şeylerin çok geç farkına vardım, raid yapacağiz diye çoğu akrabalarımı ıhmal ettim , çocukların nasıl büyüdüğünü anayamadım.
Herşeyin aşırısı zararlı olduğu gibi bunuda belirli olçülerde yapmak gerekıyor.
  • 2

#16 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 05 Mart 2013 - 12:16 ÖS

Herkesten çok teşekkür ederim yazılarımı karşılıksız bırakmıyorsunuz yazılan her yazıyı teker teker okuyorum her biri benim için çok değerli şu anda lütfen başka fikirlerinizde olursa paylaşın hem benim için hemde benim gibi olan insanların okuması için.
  • 1

#17 mesut4244

mesut4244

Knight

• Members
  • 345 İleti

Yazma tarihi: 05 Mart 2013 - 01:25 ÖS

Kutay kardeşim bence yeteri kadar nasihat dinledin artık bir yerden başlama zamanın geldi bir işe başlayacaksan en önemli kural ertelemeyeceksin.Erteledikçe ertelenir bir bakarsın olduğun yer de sekiyorsun.Bence ilk işin interneti kullanmaktan vazgeç.. sen burda cevap aradıkça sanal ortamdan kopamayacaksın ve başlama tarihini sürekli erteleyeceksin burdan öğrenecek çok fazla birşey yok hayatı yaşayarak öğrenmelisin.Şu korkularını yen ve git hayatını yönet bir klavyeden dökülmesin cümlelerin kendi ağzından dökülsün ve gerçek bir ortama anlat kendini sanal ortamdaki seni boşver artık
  • 1

#18 angeloflife

angeloflife

Scout

• Members
  • 69 İleti

Yazma tarihi: 05 Mart 2013 - 05:02 ÖS

Kutay , druid mi oynuyordun? uçansincap?
  • 0

#19 kutay

kutay

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 05 Mart 2013 - 05:37 ÖS

Maalesef executusda paladin'dim artik artik hicbiri ) sanirim benim gibi bir kutay daha var ayni durumda :)

Konu kutay tarafından 05 Mart 2013 - 05:38 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#20 angeloflife

angeloflife

Scout

• Members
  • 69 İleti

Yazma tarihi: 05 Mart 2013 - 06:04 ÖS

Burdan şu anlaşılıyor ki wow da Kutaylar bol :)
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı