İçeriğe git

Resim
- - - - -

Wow bir bağımlılıktır. Blızzard ise uyuşturucu satıcısı..

• Please log in to reply
Bu konuya 22 yanıt gönderildi

#1 luckylock

luckylock

Scout

• Members
  • 1 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 04:07 ÖS

merhaba beyler& bayanlar (ladies and gentlemen 'a tekabül eder bu...)

öncelikle kendimi tanıtıyım.5 senedir "profosyonel" olarak wow oynayan 30 yaşında inşaat müh/yazılım müh bir arkadaşım.yazılm müh'te olduğum için belli

bir süre oyun geliştirme ve virtual reality(game development & sanal gerçeklik) ile de ilgilendim.gelelim bu yazıyı yazma sebebime...
benim gibi yıllardır wow oynayan ve bunu gerçekten bir oyundan ziyade hobi olarak gören arkadaşlar ile "artık beni çıldırtıcak düzeye" gelen bir konuyu

paylaşmak istiyorum ey sözlük!! world of warcraft taki (bilinçli olarak)oyun dizaynına kasıtlı olarak konulmuş adaletsizlik yapısından)
olaya sadece pve (player versus environment da dirler buna bilgisayara karşı ganırtmak ta dirler...ooo neler demezlerki ...ama kısaca raid olayı

diyebilirz) açısından ele alıcağım.bildiğiniz üzere wowda 10 veya 25 kişilik ekipler ile saatlerce bir raid yapıp (4-5 saat arası) öldürdüğümüz her

bosstan düşen 2 veya 3 lootu ,lootun hangi tipteki oyuncuya (mage ,warlock,paladin vb..) uygun olmasına göre birşekilde paylaştırmak zorundayız.blizzard bu

paylaştırma için eğer guildde değilsek hala düzgün ve adaletli bir method ortaya koyabilmiş değil.daha doğrusu kasitli olarak koymuyor.(nedenini birazdan

loot hatalari bölümünde açıklayacağım).bu arada hemen ben pro'yum(muhtemelen max 2 senedir oynayan) .."oğlum gir bir düzgün guilde dkp kullanının diyen

arkadaşa" main karakterimin twisting nether-revolution (25 man heroic) guildinde olduğunu ve zaten dkp kullandığımızı, lütfen sazanlık yapmamasını ve benim

başka bir olaydan bahsetmeye çalıştığımı anlamasını istiyorum....

loot hatalari

bir pug kurduğunuzda (pick -up group 'ta deyyolar buna trade chatten rastgele adam toplamak ta deyyolar...neler demiyorlarkine..) mecburiyetten yanınıza

aldığınız raid arkadaşlarınız (muhtemelen) sizin seviyenizde oyunculuğa ve gear( konuyu bilmeyenler için ..wowda karakterlere güç katan giydikleri

giysilerdir ve bunlara "gear" denir) a sahip olmuyorlar.fakat siz raidi yapmak için 10 veya 25 kişilik bu ekibi kurduğunuzda sizinle aynı classtan olan

(warlock-mage-shadow priest vb..) adamları raide almak zorundasınız.bilinçli olarak almazsanız takım dengesiz olucak ve heroic raidlerde başarılı

olamayacak.alırsanız ise bu sefer
beraberinde devasa bir sorun almiş oluyorsunuz.ve bu sorunu blizzard çok iyi biliyor...hatta ve hatta kasitli olarak bu sorunun oluşmasini istiyor..
nedir sorun ...tabiki mevcut loot sistemi....
blizzard her serverda (ki ne kadar çok serverda oynadım aklınız çıkar...) pug larda loot systemi olarak roll lamayı(zar atılması) kullanılmasını bir şekilde

(defacto yollardan) oturtmuş durumda.bu sistemde bir item düştüğünde o itemı kullanabilecek kişiler zar atıyorlar..en büyük zarı atan itemı alıyor.yani iş

şansa kalmış.sizle birlikte zar atanlardan ne kadar daha iyi oynadığınızın veya sizde o adamlardan ne kadar daha iyi giysiler olduğu için bundan önce

öldürmüş olduğunuz 5 bosstan düşenleri o adamlara pass geçmenizin yani direk vermiş olmanızın hiç bir önemi yok.siz daha hiç item almamışken o raidde 5 tane

item alan adam sizinle birlikte zar atabiliyor..blizzard kasitli olarak bunun böyle olmasini istiyor.bunu siz birşeyi trade chat'te reserved diyip (yani bu

item düşerse sadece ben alabilriim.zart atılmaz ) sadece sizin alıcağınızı belirttiğiniz esnada kimsenin çıkıp " evet adam çok haklı tabi çok zor düşen

(rare) %00.1 düşme şansı olan itemı bu adam reserve etmeli çünkü diğer tüm itemlara bu adam zaten sahip ve o itemlar boss öldürülüpte düşünce aynı classtan

olan diğer adamlar direk olarak alıcak...hatta belki de haketmedikleri bir asa'yı veya daggerı bedavadan elde etmiş olucaklar.bu adam herkesten daha iyi

olduğu halde tüm itemları başkalarına verecek zaten %0.001 düşme şansı olan ve bu adamın beklediği item düşerse bide 3 kişi (zaten önceki bosslardan

haketmedikleri lootu alan) bu itema roll atarsa bu adamın şansı hiç kalmaz.olurmu öyle şey? " demiyorda onun yerine nasil birşey reserve edersin hilekar!!

ninja!! gibi spamlara başlamamasından anlıyabilirsiniz...(ve emin olun bu sözlerin başlamasını sağlayan serverda blizzard adına çalışan bir kaç kişi den

başka birileri değil (tabiki salak çoluk çocuklarda dahil buna).kısacası blizzard bu sistemi defacto bir şekilde "kullanılan genel sistem" haline getirmiş

durumda..şimdi olayı daha düzgün bir şekilde anlatalım...

diyelim ki ben ilvl 405 heroic gearlardan oluşan bir warlock'um ve bir heroic dragon soul raidi kurmak istedim.ve ilvl 395 lik 1 mage ve 1 shadowpriest

aldım.bunların üzerinde hiç heroic gear yok yada 1 tane var.benimde tüm heroic dragon soul raidinde ihtiyacım olan tek şey warmaster blackhorn'dan (6.boss)

tan cloth(kumaş) ayakkabı olsun..şimdi olanlara bakalım..

ilk boss öldürülür.cloth omuzluk heroic düşer (mage ve shadowpriest roll(zar) atar.mage itemı kazanır..ben zar bile atamam çünkü item zaten bende var bir

tane daha aynı itemdan almamın imkanı yok.sistem eniyi olanin bişey almasina izin vermedi!!!

ikinci boss öldürülür heroic cloth kemer düşer (mage ve shadow priest yine roll atar.shadowpirest itemı kazanır.ben zar bile atamam çnkü item zaten bende

var sistem bir daha zar attırmaz..).sistem eniyi olanin bişey almasina izin vermedi!!!

üçüncü boss öldürülür heroic caster -trinket düşer(mage ve shadow priest yine roll atar.shadowpirest itemı kazanır.ben zar bile atamam çünkü item zaten

bende var sistem bir daha zar attırmaz..).sistem eniyi olanin bişey almasina izin vermedi!!!

dördüncü boss öldürülür heroic asa düşer düşer(ki zaten çok zor bulunan item fakat oda bende olduğundan...mage ve shadow priest yine roll atar.shadowpirest

itemı kazanır.ben zar bile atamam çünkü item zaten bende var sistem bir daha zar attırmaz..).sistem eniyi olanin bişey almasina izin vermedi!!!

beşinci boss öldürülür tier chest set düşer(bu item da bende var fakat olmasa bile bu sefer ne kadar priest paladin warlock hep baraber itema roll atar..ve

muhtemelen onlar kazanır).sistem eniyi olanin bişey almasina izin vermedi!!!

altıncı boss öldürülür ve imkansız olan gerçekleşir.Aylardır düşeyen Cloth caster -dps ayakkabısı düşer..Fakat SISTEM DEMEZKİ Hoop mage ,shadowpriest herif

oynadı durmadan heroic item aldınız.Bir raidde üstbaş yaptınız.olmayacak şekilde güçlendiniz..Adam herşeyi size passladı.Artık adamın aylardır bekledği item

geldi.O olmalı...BUNU DEMEZ SİSTEM!!! SİSTEM DERKİ HERKES ROLLASIN ARKADAŞ!!! hoppala mage ve shadowpriest roll atar ve en sonudna ben rol atarım.Shadow

priest kazanır!!!

şimdi matematiksel olarak bakarsak benim tüm raidde tüm bossları heroic kessem sadece %10 düşme ihtimali olan bir tek itemım var.Fakat shadow priest ve mage

herşeyi alabiliyor.Sen benim itemımı 3kişiye rollatınca benim koca raidde tüm bossları kestiğimde dahi ki (en iyi oynayan ben olduğum için en çok eforu ve

emeği ben sarfetmeme rağmen) %3.3 gibi bir item alma ihtimalim kalıyor....adamların ise her itema roll attıkları için %90 larda...çünkü raide girdiğimizde

benim gear seviyem onlardan çook yüsekti herşeyi onlar alıcak ve benim tek alma ihtimalim olan şey düşse bile onada sulanacaklardı ve muhtemelen

alıcaklardıda..ve aldılarda...BU SORUNU BLİZZARD BİLMİYOR MU? TABİYKİ BİLİYOR ...ZATEN AMAÇLADIĞI DA BU

BLİZZARD NE KAZANIYOR.
En iyi oynayan oynamaya devam edicek çünkü 1000 birim efor harcayıp 1 item bile alamadı fakat kendi geliştirmesi için (alamadığı itemı alarak) hala imkan var

kısacası hırs yaptıran bir unsur hala var
Daha kötü oynayan oynamaya devam edicek çünkü SEVİNDİ!!! birisi ona bedavadan giysi verdi (1birim efor ile 100birimlik itemı ) bedavadan aldı.

Kısacası Psikolojik olarak dolandırılıyorsunuz....Çözümü yok mu tabiyki var...Hemde çok basit.

her zar atmada...zar atan adamların giysi seviyesine göre bir katsayı koyarsınız olur biter.Hatta buna bu zar atan adamların o bossu kaç kez heroicte

kestiğine bağlı olan bir katsayı daha eklersiniz ..Mesela..

ben 6.bossu 7kere heroicte kesmişim.Fakat mage 1 kez kesebilmiş shadowpriest ise hiç kesememiş şimdiye kadar.Ayrıca benim gear levelim 405(7-8 tane heroic

gearım var...mage'in 1 adet var gear seviyesi 396 shadowpriestin ise hiç heroic gearı olmasın ilvl'i 393 olsun)

Benim katsayım ( attığım zar + bossu kaçkez öldürdüğüm x10 + gear seviyeleri farkı farkı(benimki 405) - en düşük gear seviyesi farkı(393) =8 x 10)
Mage'in katsayısı ( attığı zar + bossu kaç kez öldürdüğğ 1 x10 + kendi gear seviyesi - endüşük (396-393) = 3x10)
shadowpriest'in katsayısı ( attığı zar + bossu kaç kez öldürdüğğ 1 x10 + kendi gear seviyesi - endüşük (393-393) = 0x10)

Böylece ne olduğu HALA BLİZZARD İŞİ ŞANSA BIRAKTI FAKAT BANA HAKKETİĞİMİŞ VERMİŞ OLDU. Diyelim ben 40 attım mage 50 attı ve shadow priestte 90 attı..Seyredin

bakın ne oluyor

Benim toplamım = 40 + 7x10 + 8x10 = 190 Toplam puan
Mage'in toplamı = 50 + 1x10 + 3x10 = 90 Toplam puan
Shadowpriest = 90 + 1x10 + 0x10 = 100 Toplam puan

Yani kısaca ITEMI BEN KAZANDIM.Shadow preist şansı çok yaver giderse kendisine yakın olan mage'i geçebilir.Fakat 5 aydır itemı kovalıyan ve kendisinden

fersah fersah üstün giysilere(geara) sahip beni yenme ihtimali %00.1 yani...ortada şansa bağlı bile olsa bir adalet var.BU KADAR BASİT BİRŞEYİ BLİZZARD NİYE

YAPMIYOR? ÇOK BASİT ÇÜNKÜ İSTEMİYOR...En iyi adam her istediğine sahip olursa hevesini alır oyunu bırakır ...Bu sefer kötü oynayanın oynama seviyesini

yükselticek bir anlamda onun elinden tutucak olan adam oyundan ayrılıdğı için kötü oynayanda heroicte hiçç boss kesemez oda oyun çok zor ,hiç keyif

almıyorum diyerek oyunu bırakır..KISACA ADALETSİZ SİSTEM BLİZZARD'A PARA KAZANDIRIYOR.ONLARDA BUNUN FARKINDA VE OYUNU HER ZAMAN ADALETSİZ YAPACAKLAR...

BLİZZARD ADALETSİZ SİSTEMDEN DAHA ÇOK KAZANDIĞI İÇİN OYUN ADALETSİZ YOKSA ROLL ATMA SİSTEMİNİN NE KADAR ADALETSİZ OLDUĞUNUN ONLARDA FARKINDA....

Gerçek dünyaya uyarlarsak 10 kişi olduğumuzu farzedelim .Diyelimki ahmet doktara yapmış 30 yaşına kadar dirsek çürütmüş.Yüksek.Müh olmuş.Bende aylak aylak

gezmişim.Aynı şirkette çalışıyoruz. Patron maaşları zar atarak dağıtsa Ahmet 12000TL maaş alıyor(hakediyor) ben 800TL..fakat patron zar attırıyor.şubat ayı

sonunda ben 90 zar atıyorum.ahmet 33 atıyor...Ahmetin alması gereken 12000TL yi ben alıyorum.Ahmete ise benim 800TL kalıyor..Sizce ahmet bunu kabul edermi?

Peki biz niye mevcut roll sistemini kabul ediyoruz...Tabiki oyunun yaptığı psikolojik bağımlılıktan ...başka bişeyden değil

RAID HATALARI (NERF HATALARI)

Şimdilerde Blizzard bişey tutturdu.Yok Casual(sıradan) oyuncular Tüm contenti göremiyormuş..O yüzden belli bir zaman sonra raidleri/bossları nerflemek

(zayıflatmak -güçsüzleştirmek) gerekiyormuş.Bunu yapmak için delicesine nerf yapmaya başladılar.Öle bir hal aldıkı oyun çıktığında en zor olan boss şimdi

oyun çıktığınaki normal bosstan daha kolay ...Kardeşim böyle şey olurmu ? ..Ben 2 ay önce 10000 birim efor ile aldığım asa'yı şimdi çok kabiliyetsiz birisi

100birim efor ile alırsa..E ben de zaten asanın düşmesini 1 ay beklemişsem ...yani ben 10000 birim efor göstererek 1 ay boyunca peşimde koştuğum asayı bir

salağın (aferdersiniz ama tutamadım kendimi) elinde görürsem o asanın benim için kadri kıymeti kalırmı? Hee tabi..herif benim elimde görünce wayy be ne pro

adamlarda olan asa bende de var deyip sevinecek...Tabi casual(sıradan) adam sevinecek ama ben de o kadar üzüleceğim...ÇÖZÜM mü ..tabiki var yine hemde çok

basit... 4 ayrı raid zorluğu olması lazım.En kolaydan en zora doğru sıralıyorum.

1. ) LFR looking for Raid zorluğu (En basit zorluk 15 yaşında çocukların bile elini kolunu sallıyaarak yaptıkları zorluk
2.) Normal Raid (Wow oynıyanların %90'ının 2-3 ay içinde en son bosunu zar zor kesebildikleri zorluk derecesi
3.) Heroic (Wowu oynıyan %5-%10'luk bu işi hobi olarak yapan kısımın patch süresi boyunca (yaklaşık 4 ay) kasıcakları ve en son bosu kesicekleri zorluk
4) Legendary (Tamamen Dünya klasmanı ensidia - method- Dream Pragon gibi dünyanın en iyisi guildlerin belirleneceği aşırı zor seviye)

Eğer bunları yaparsanız ve her seviyenin kendi item leveli olursa o zaman sorun kalmaz mesela
LFR ilvl 384
Normal Raid ilvl 397
Heroic ilvl 410
Legendary ilvl 423
silahlar verirse herkes kendi veya guildinin kabiliyetine göre nerelere çıkabileceğini bilir.Ve mesela dünya klasmaınında bir warlock ta olan silah bende

hiç bulunmaz çünkü bizim guild Legendary zorluğunda boss kesemez...BLIZZARD İSE HİÇ NERF GETİRMEZ OYUNA...Alın zorluk seviyelerini yapamıyorsanız..sizin

seviyeniz o kadar da ondan der...Ama bunuda yapmıyor...çünkü insanları zamanla kendilerini geliştirdiklerine inandırmak böylece psikolojik bağımlılığı

körüklemek istiyor..HAYIR SİZ KENDİNİZİ GELİŞTİRMİYORSUNUZ.BLİZZARD BOSSLAR BASİTLEŞTİRİYOR (NERFLİYOR Kİ) siz daha iyi loot alıp yeni mutluluklar

yaşıyabilesiniz ve oyunu bırakmıyasınız

Bu kadar yazıyı okuduysanız demekki wow'u ciddiye alıyorsunuz.Daha birçok hata var(mesela bitmeyen class nefleri-allah sevdiği kuluna önce eşşeğini

kaybettirir sonra buldurur mantığı ile kurulmuş bir psikolojik tuzak..) uzun uzun anlatmak isterdim.Fakat ekşi sözlük bunu yayınlayacak mı onu bile

bilmiyorum..Eğer yayınlarlarsa burada wow sever arkadaşlar ile diğer büyük hataları paylaşırım.

Lütfen Ekşi sözlük duy sesimi ve yayınla bunu

Saygılar
Warlock...
  • -13

#2 wkdsog_kr

wkdsog_kr

Senior Sergeant

• Members
  • 196 İleti
  • LocationAnkara

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 04:44 ÖS

Kopyala yapıştıra benziyor,yazı çok kopuk ve eski.Dragon soul,384 ilvl...Şu an ki lfr lootu 502,hc thunderforged lootu 541 zaten.Ayrıca yazı yazan kişi resmen ilk önce ben kestim bütün loot benim diyerek ağlamış,kendisinden daha düşük oyun seviyesindekileri salak olarak görmüş,oyuna bok atmış.Rng ye oyun hatası demiş.Okumuş 30 yaşındaki bir insanın yazacağı bir yazı mı bu şimdi ? Yazı tam bir rezalet.
  • 4

#3 MyCRY

MyCRY

Knight Lieutenant

• Members
  • 783 İleti
  • LocationArtvin

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 05:48 ÖS

Konu olarak güzel ama okurken ne okduğumu anlamış deyilim , bu kadar yazıyı kopya yapmışsın belli , barı türkçe yazarken düzgün yazdında herkez anlasın.

Konu MyCRY tarafından 02 Nisan 2013 - 05:53 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 1

#4 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 06:59 ÖS

Ekşi Sözlük'ten tam olarak ne bekliyorsun anlayamadım, bunu yayınlamasını mı? Bir yazarın görüp bunu yazmasını mı? Bir kere yazının sözlük formatıyla alakası yok. Ayrıca satır atlaya atlaya gitmesinden midir, biçimden midir bilmiyorum ama okurken insan rahatsız oluyor.

Sistem konusunda sana katılmıyorum çünkü oyun sürekli gelişiyor ve loot sistemi de güzelleştiriliyor. Örneğin önceden cloth itema plate giyen bir sınıf need de atabiliyordu. Şu anda oyunu oynamadığım için sistem olayına fazla girmeyeceğim ama bildiğim kadarıyla zaten o sistemi de değiştiriyorlardı? Halihazırda oyunu oynayan birisi buna bir açıklık getirebilirse iyi olur, loot sistemi ya o yönde geliştirildi ya da geliştirilecekti çünkü.

Sistemi bir kenara bırakırsak, ben bunda kızacak bir şey göremiyorum. Bu işten bilmem kaç kişinin karnı doyuyor ve elbette ki bu insanların karınlarının doymaya devam edebilmesi için iyi düşünülmüş satış stratejilerine ihtiyaçları var. Nasıl kimse bu oyunu zorla oynatmıyorsa aynen kimse adamları para kazanmak istedikleri için suçlayamaz. Oyunu oynayanların çoğu da casual ise Blizz niye onları önceliklerine koymasın? Ayrıca guild ile oynamayan, casual oyuncuların olduğu bir ortam üzerinden konuşup casual oyuncuların aleyhinde iddialar savunman bana mantıklı gelmedi. Casual oyuncular kendilerine uygun sistemle oynar, sen de guild ile kendi sisteminizde oynarsınız işte? Ilvl konusunda ise sana karşı diyeceğim bir şey yok.

Bir de "pro" derken ne demek istiyorsun tam olarak? Profesyonel olarak oynuyorsun ve bundan para kazanıyorsun olarak mı yoksa profesyonel kadar iyi oynuyorsun olarak mı? Niyeyse guildı bulamadım ama en son baktığımda eskisi kadar iyi değillerdi. Ayrıca "pro" guildlar dkp sistemini kullanmaz çünkü dkp sistemi aslında progress değil loot odaklı bir sistem. Revolution'ın adı ya da sunucusu mu değişti diyeceğim ama senin dediğine göre değişmemiş bir şey, link atabilir misin guildın? :/

#5 dreamcatchear

dreamcatchear

Üye

• Members
  • 201 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 07:22 ÖS

Adam dertli çek bi büyük :)
  • 0
Yapma be azrail , Mario' nun bile 3 canı var.

#6 Hayvansi Terlik

Hayvansi Terlik

Knight

• Members
  • 350 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 07:23 ÖS

Resmi ekleyen
  • 3

vLGYbD.gif

#7 Shamokan

Shamokan

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 316 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 08:05 ÖS

1 iletisi var o da copy paste...

madem sözlük dili ile konuşacağız

"kardeş bastım eksini" ;)
  • 0
90 ORC SHAMAN
90 BLOOD ELF WARLOCK
90 UNDEAD HUNTER
90 TROLL DRUID
90 UNDEAD WARRIOR
90 TROLL HUNTER
90 NIGHT ELF PRIEST
90 WORGEN DRUID
87 GOBLIN ROGUE
85 DRAENEI WARRIOR
85 UNDEAD DK
85 BLOD ELF MAGE
-------------------------------------------------------

#8 elrohir35

elrohir35

Centurion

• Members
  • 1.423 İleti
  • Locationİzmir

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 08:13 ÖS

item farmlamak bu kadar kolayken bundan yakınan bi adam gördüm valla pes doğrusu,dkp sistemini semi-hardcore guildler kullanır genelde,hardcore guildler council loot sistemini kullanırlar.kime göre neye göre proyum demişsin bilmiyorum ama uzaktan yakından alakan yok.zaten profesyonel seviyede oynayabilmek için bi kere pvp yapman lazım ve bi e-sport takımının olması lazım,götü boklu guildler de pve boostları satıyo ya da noob rbg heroları.bunlar da bu oyunda bi şekilde para kazanıyo ama bu onların profesyonel bi seviyede olduğunu göstermiyo,bizim millet de iki şey yapsın hemen işin kompedanı sanar kendini.

Konu elrohir35 tarafından 02 Nisan 2013 - 08:16 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#9 Benegesseritus

Benegesseritus

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.244 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 08:43 ÖS

de get!
  • 0

#10 Ludacrys

Ludacrys

General

• Members
  • 2.125 İleti
  • LocationHeLL in Rose

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 09:09 ÖS

wot lerden hep nefret etmişimdir
  • 0
Johnny Boii I hardly knew ya

#11 saykopat

saykopat

Sergeant

• Members
  • 120 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 09:23 ÖS

Yeni sistemle birlikte mogu rune basarsan item düşme şansın her basışta artacak. Yani senin dediğin sorun bitiyor yakında. Başka sorunun yoksa gir ve daily lerini tamamla.
  • 0

#12 soundcase

soundcase

Sergeant

• Members
  • 143 İleti

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 09:48 ÖS

Hocam yazı iyi güzelde yazık günah sana kimbilir nekadar zamnını aldı.... Halbuki daha farklı şeyler yapabiliridin sigara kullanıyorsan mutfağa gidip nefeslenip kahve + sigara içip rahatlayabilirdin veya dışarı çıkıp tiyatro, sinema yapabilirdin. Yani kafanı dağıtabilirdin yazdıklarından anladığım kadarı ile (başlığın ile beraber) sen baya bi elini kolunu kaptırmışsın hatta bacağı vücudu falan teslim etmişsin oyuna. Sana tavsiyem biraz uzak kal oyundan dışarı çık temiz hava oksijen, sahil, gitar, kızlar, muhabbet.... Yaşın 30 ya evli yada bekarsın, evli isen yazık valla sana hayatını karartmışsın, bekarsan bak sana arkadaş tavsiyesi biran önce bir kız bul evlenmeye bak ^^ Yazık valla Türk gençliğine... Gerçek dünyada memurları işten çıkarıyorlar, üniversitelerde rektörler hocaları, asistanları atıyor öğrenciler ayağa kalkıyor fakat hiçbiri senin gibi yapmıyor. Bir item için bukadar insan kendini paralarmı yahu ^^ Yazık valla itemi alamadığına değil bir item için ukadar kendini paraladığına üzüldüm ....^^
  • 1

#13 kaisersoze1985

kaisersoze1985

Knight Lieutenant

• Members
  • 885 İleti
  • Locationankara

Yazma tarihi: 02 Nisan 2013 - 11:47 ÖS

pve de dünyanın iyi guildlerinden birinde olup top spota oynamayı anlarım ama pro tabiri ne yazıkki wow un şu anki pve contenti için söylenecek bir yakıştırma değil. "w a s d" ye basabilmek yada bi ton guide türü siteden yardım alıp tuşlara doğru sırayla basma becerisi pro sayılabilecek bir yetenek değil olamazda. Hatasız oynayıp world 1st killer almak bir nebze bu katagoriye girsede bu oyunda pro seviyesini kendine yakıştırabilmek için PVP arenasında kendini kanıtlamak şarttır.(pvp arenası derken genel anlamda arena ve rbg yi kastediyorum her ne kadar rbg yalan dolan bir eklenti olsada(ve bu benim kendi şahsi düşüncem)). Şu dönemde pve yaparak kendini pro ilan eden arkadaşlara "la hörü" demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.
  • 0

#14 DasviDania

DasviDania

Senior Sergeant

• Members
  • 155 İleti

Yazma tarihi: 03 Nisan 2013 - 12:03 ÖÖ

dünyada adaletli olan birşey göster , bende wow'a adaletsiz diyeyim , yok gösteremezsen al o 1 iletiyi ...
  • 1

Huntress is nothing without a hunt, you're nothing without me.

http://eu.battle.net...edesbyrd/simple

RETIRED !

#15 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti
  • LocationTwisting Nether - EU

Yazma tarihi: 03 Nisan 2013 - 04:02 ÖS

Şöyle bir bakayım dedim foruma ben de.

Arkadaşlar pve de pro olmak başka, pvpde pro olmak başka. Pvp oyuna sonradan gelmiş ve proluğun göstergesi olamaz aslında. aynı zamanda salt pve yapmak da olamaz.

Duruş, düşünce biçimi, bir takıma girdiğinde yalandan 'dostum yemeğe gidiyorum gelirim birazdan' deyip başka bir pvp/pve grubunun içinde biten quiter olmamak, dürüst olmak, goldunuzu kendiniz kasabilmek (30-40k birden kısa zamanda kasmak durumunda kalmayacaksanız), ticaret sistemini oturtan, kibar olan, pve kadar pvpde de keyboard turning yapmadan backpeddling yapmadan clicklemeden oynayan adam (ille 2.4ler 2.6 lar yapmasına gerek yok), her classla birşeyleri becerebilen adam produr. Polemik değil bakın ben doğru olanı söylüyorum size. 2+2= 4 tür. Pve de iyi olan adam bu şekil seviyordur bunda yeteneklidir, pvpdeki belli miktar yeteneklidir. Her otu boku afedersiniz casual, semi-noob, hardcore...(töbe ya) diye sınıflandıran bizleriz abi. Wowda var mı bu olay ? Çalışan adam evde 2 saatte ne kadar pve pvp yapar ki? Ama iyi oynuyordur hakimdir o zaman produr bence (Ha çok iyi oynayan bir rmp set upuna disco olarak girip geri geri zıplaya zıplaya hareket eden 2.2k yapınca pro da olmaz) ... Aynı progresslere yakın kısmını işsiz sınıfı kadar çalışan/kısıtlı zamanı olan kesim yapmışsa o extra soslu produr o zaman?

Proluk genel oynayış biçimidir bence. ayrıca yazıyı yazan sözlükçü arkadaş hala 'Ben süperim, ben niye almıyorum' diyorsa 30 yaşında, bu adam kesin gençliğinde eve gelen kızlar bana vermiyor da (afedersiniz) niye sana veriyo lan ben daha yakışıklıyım ben hakediyom diye arkadaşına çıkışan, ille bir kavga çıkarmış adamdır, trip yapmış adamdır. Her birimiz öğrencilik yıllarında buna benzer elemanlar tanımışızdır. Böyle tiplerin hepsi; dövülesi adamdır, hin adamdır, kuntiz adamdır....

Senin item levelin daha fazla diye, hepsini sen al hıhım. Göbeğimden zeytin yemek de istir misin? Ve elbette dungeonlar ve raidler nerflencek zeki arkadaşım. Şöyle düşün; Samsung S3 oldu 900 tl, niye piyasaya yeni şeyler geldikçe düşüyor diyen var mı mesela? Süper maaş alıyorum lan ben süperim ben niye herkes alıyor lan kerizmiydik biz zamanında 2000tl verdik diyen var mı? (içinden geçirir de böyle çocuksu dille kimse dile getirmez heralde çünkü hayatın kuralı bu, ticaret bu!) 30 una gelmekle bitmiyor imiş demekki :) Herkese selamlar geçerken uğradım ^^

Konu jujinko tarafından 03 Nisan 2013 - 04:04 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0
Arthas: Father..Is it over ? / Father: No son ..Unfortunately the raid resets tomorrow

#16 hanua

hanua

Lieutenant General

• Members
  • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 03 Nisan 2013 - 05:34 ÖS

deli-kuyu-taş üçgeni...

Hadi adam deli, size noluyor :mrgreen:
  • 1
Benim dotum pıt pıt vuruyor abi-Ezekeel
AMİNTOBELLO

#17 isimsiz755

isimsiz755

Üye

• Members
  • 657 İleti

Yazma tarihi: 03 Nisan 2013 - 07:45 ÖS

adam konuyu açıp forumu bırakmış :D
  • 0

#18 Zephyros

Zephyros

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 1.115 İleti
  • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 03 Nisan 2013 - 10:40 ÖS

Şu yazıyı oturup yazdıysan, yok artık.
WoW değil bağımlılık olan, tümüyle Online oyun camiası bu işin içinde, WoW çok sonraları dahil oldu. ( 6-7 yıl sonradan hatta )

Ultima ve Ragnarok Online'da ki çılgınlıkları bilsen demek ki oturup cinayet romanı tadında bir eserle karşımıza çıkacaksın.
  • 0

Evren Varg

Quad-Glad Rogue

Vengeful

Brutal

Furious

Wrathful

#19 HatredRullz

HatredRullz

Legionare

• Members
  • 401 İleti