İçeriğe git

Resim
- - - - -

WoW'da RP ölüyor mu, hatta öldü mü?

• Please log in to reply
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

#1 Mitola

Mitola

Scout

• Members
  • 2 İleti

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2013 - 12:12 ÖÖ

Çeşitli Türkçe WoW forum ortamlarında, WoW RP'nin yoksa ölüme mi sürüklendiği sorusunun yanıtını arıyorum.

Gözlemlerim, özellikle WotLK sonrasında, RP relm'lerde bile RP etkinliklerinin ya yapılamadığını ya da düşüş yaşadığını gösteriyor. Ben buna RP realm'lerin "normalleşmesi", yani Normal realm'ler gibi işlemesi diyorum. Fark daha çok şu oluyor: Oyunu daha gevşek ve strese girmeden oynamak isteyenlerin tercihi haline geliyor RP realm'ler.

Mesela The Sha'tar'da RP bir yana, aktif oyuncu bulmak bile mesele haline gelmişti. Bu nedenle, en kalabalık RP realm'i gibi görünen Argent Down'da hem Horde, hem Alliance tarfında birer karakter açtım. Alliance tarafı daha kalabalık ve hareketli görünmekle birlikte, genel olarak bu realm'de de, en azından dışarıdan bakıldığında, aktif RP yapıldığına dair bir izlenim edinmedim.

WoW bir MMORPG olarak tanımlansa bile, hızla e-spor haline geldiğini düşünüyorum. Niçin böyle bir durumun yaşandığına ilişkin düşüncelerim var elbette. Fakat bu konuda oyunu oynayan arkadaşlar ne düşünüyor, öğrenmek isterim.
  • 0

#2 Sawyer DiaBLo

Sawyer DiaBLo

Sergeant

• Members
  • 112 İleti

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2013 - 01:14 ÖÖ

Normallik ölümdür..

Theodor W. Adorno
  • 0

#3 jujinko

jujinko

Legionare

• Members
  • 485 İleti
  • LocationTwisting Nether - EU

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2013 - 09:23 ÖÖ

Dostum söylediğin şeye katılıyorum; fakat rp yapılmamasının veya bu rp aktivitelerinin azalmasının nedeni wow'un kendini grafiksel açıdan artık fantastik bir olay örgüsüne sokamaması diyebilirim.

Çizgi film grafikler anlaşılan artık bazı kişileri tatmin etmiyor. Yeni nesil gerçekçi ama wow taklidi oyunlar çıktığından beri rp ciler burada baş göstermeye başladı. Örneğin Tera onlineda veya Archlord da aşırı rp var wowdan daha fazla. Çünkü grafikleri daha iyi geliyor. Aslında Wow u wow olduğu için sevenler rp ye devam etmeli bunlar bahane olmamalı. Gerçi üzerine MOP deki hayal kırıklığı da eklenince sorunlar çoğaldı.
  • 0
Arthas: Father..Is it over ? / Father: No son ..Unfortunately the raid resets tomorrow

#4 wow1164

wow1164

Advanced Member

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 49 İleti

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2013 - 12:38 ÖS

Tartışmasız world of warcraft hala üstünlüğünü koruyor sadece eksik insanların heyacanını kaybetmesi yıllardır oynadığım pve pvp serverlardan artık bıkmış bulunmaktayım ve bunun için o fantastik heyacana tekrar girmek adına rp yapmaya karar verdim hiç bir oyun hala wowdan üstün değil grafikleri falanda iyi değil bu arada oyunun içine girince anlarsınız grafiği iyi olması oyununn ayrodinamiğini etkilerse ben o oyunu oynamam bunun oyunlarla alakası yok

Konu wow1164 tarafından 10 Mayıs 2013 - 12:40 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 Mitola

Mitola

Scout

• Members
  • 2 İleti

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2013 - 08:17 ÖS

WoW'un ingilizce resmi forumunda, yıllardır oyunu oynayan bir oyuncu, WoW'un birçok bakımdan "crap" (b...tan), olduğunu, ama dışarda daha iyi bir oyun arayanların hayal kırıklığına uğrayacağını söylemişti. Yani WoW'un alternatifi hâlâ yok diyordu. O da dönüp dolaşıp, eskisi kadar yoğun olmasa da, WoW oynuyormuş.

Elbette MMORPG oyunları çeşitleyerek oynamış ark.lar bunun doğru olup olmadığına daha iyi karar vereceklerdir.

Kendi adıma, dünya tasarımı açısından WoW'un iyi olduğunu düşünenlerdenim. WoW çizgi roman ve çizgi film kültürü üzerine inşa edilmiş bir oyun. Gerçekçi oyunlar ise, motion capture (hareket yakalama) teknolojisinin ilerlemesine bağlı olarak, daha çok bireysel oynanan oyunlarda başarılı sonuç elde etmeye başladı. Mesela Tomb Raider serisinin son oyunu A Survivor Is Born'da bu görülebiliyor. Oyunun kendisini beğenmesem de gerçekçi aksiyon açısından ciddi bir ilerleme kaydedildiğini, sinema sanatıyla oyun sanatını iç içe geçiren gösteriyor.

Online veri akışını temel alan oyunların bu teknolojiyi ileri düzeyde uygulamaları mümkün değil bildiğim kadarıyla. İlerde neler olur, o ayrı bir konu. Yukarıda ark.ın belirttiği gibi, grafik kalitesini yükseltmek adına oynanışı zora sokmak bir seçenek değil.

WoW'da RP'nin zora girmesi, hem oyun yapımcılarının hem de ağırlık kazanan oyuncu eğiliminin sonucu gibi duruyor. Aslında Vanilla ve Burning Crusade döneminden kalan oyuncular çeşitli uyarılar yapmışlardı. Fakat tartışma daha çok oyun zor mu olsun kolay mı olsun gibi bir çerçeveye sıkıştı.

Mesela oyunda leveling yapan yeni bir oyuncu ister istemez şu kaygıyla hareket ediyor: Bir an önce MoP dünyasına nasıl dahil olabilirim. 1-85 arası seviye atlama evresi, bir an önce kurtulunması gereken bir yük haline gelmiş durumda. Bu aşamayı geçtikten sonra da, nasıl bir an önce 90 olurum kaygısı öne çıkmaya başlıyor. Genel olarak seviye atlama süreci bu haldeyken, nasıl bir oyuncu işin hikaye ve RP kısmına odaklanacak?

Seviye atlama sürecinin sıkıcı bir iş haline gelmesinin önüne geçilmesi en başta oyun yapımcılarının sorumluluğunda olan bir şey. Öneri yapmak çok zor değil. Mesela bana göre, hikayenin evrimine bağlı olarak, her expansion paketi kendi içinde, ama bir önceki episodlardan izler taşıyacak leveling sistemini kurmalı. Vanilla'yı, TBC'yi, vs. son expansion için ayağa düşürmenin ve sıkıcı hale getirmenin alemi yok. İsteyen oyuncular, diğer expansion'larda ne oluyormuş merak ediyorsa, farklı bir karakterle o expansion'ı oynayabilmeli.

Fakat leveling sıkıcı bir iş olmaktan çıkarılmalı talebinin oyuncular tarafından yüksek sesle ifade edilmesi gibi bir durum yok. Sonuçta, şikayet konusu olmakla birlikte, temel bir sorun askıda kalmayı sürdürüyor. Bunun, ister PvE'de, ister PvP'de, isterse RP'de yoğunlaşsın, şu ya da bu düzeyde RP yapma niyetindeki oyuncular için teşvik edici olmadığı çok açık.
  • 0

#6 Vastielo

Vastielo

Advanced Troll

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 43 İleti

Yazma tarihi: 10 Mayıs 2013 - 09:43 ÖS

GUDRP IS GUD
Man i really miss argent drama..*cough* dawn

Konu Vastielo tarafından 10 Mayıs 2013 - 09:45 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#7 Dendrien

Dendrien

Sergeant

• Members
  • 72 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2013 - 12:08 ÖÖ

Türkçe RP'yi kanser hastası bir insan, biz az sayıda türkçe RPcileri ise kemoterapi olarak görüyorum ben.

Sonu belli ama biz o sonu geciktirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Maalesef ilgi yeterince fazla ve yoğun değil (maalesef buna ben de dahil oluyorum bazen), ama bizim hevesimiz ölmedi, yapabildiğimizi yapıyoruz.

Argent Dawn bakımından bakarsak, 2007'de en iyi zamanlarını yaşamış bir realm'den bahsediyoruz, How I Met Your Mother misali bir realm var elimizde. Zamanının en iyisi, fakat kalitesini uzun süre önce kaybetmiş, eski ihtişamlı Argent Dawn'ın içi boş bir kabuğunda RP yapıyoruz. Stormwind City Watch neredeyse tamamen öldü, dolayısıyla Old Town Blades gibi "gangster" ya da "mafya" temalı suç RPsi yapmak anlamsızlaştı.

Hem ingilizce hem türkçe RP'in ortak bir problemi daha var. Herkes karakteri kahraman olsun istiyor. Herkes yakışıklı, herkes güçlü, herkes seks makinesi, herkes eline kılıç alınca tanrının oğlu gibi savaşmak istiyor. Ben en son şişman karakter gördüğümde 12 yaşımdaydım öyle söyleyeyim.

Kimse de anlamıyor ki, kalıp karakter yapmak ilginç değil. Herkesin yüce savaşçı olduğu bir ortamda bir yüce savaşçı karakteri daha açmak bir şey değiştiriyor mu?

Sarışın, pis sakallı, mavi gözlü, bir elinde kılıcı, bir elinde parıldayan kalkanı, kaslı, uzun boylu paladinlerden geçilmez oldu Stormwind.

Bir tane şişman rahip, bir tane aptal, bir tane yaşlı, bastonla yürüyen roleplayer görsek de roleplay renklense...

Ama insanların egosu bu durumun önüne geçiyor. Herkes başrolde olmak istiyor, kimse yan karakter değil.
  • 1

#8 wow1164

wow1164

Advanced Member

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 49 İleti

Yazma tarihi: 19 Mayıs 2013 - 01:17 ÖS

ama bu dediklerini karşılamıyor şişman göbekli nasıl olacaksın yada bastonlu yaşlı bir adam veya bunu hikayeye nasıl uyduracaksın çok asil ve kahraman olmaları konusunda haklısın ama oyuna yeni başlayan birisine bunu açıklamak öğretmek gerekki luzumsuz bir karakter oldugunu oda anlasın ve sıradanlaştığını bilsin halbuki dediğin gibi azeroth sadece kahramanların dünyası değil tamircilerin çiftçilerin aşçıların dünyası herkezin bir işi olmalı rp yi rp yapanda budur ben daha rp oynamamışken kafamda tasarladığım dünyadn bahsediyorum ve nasipse yakın zamanda argent dawnda başlamayı düşünüyorum.. yeni fikirlerle ortama renk katacağımı düşünüyorum inşallah bu fikirler sıradan değilde sıradışıdır diye temenni ediyorum..
  • 0

#9 Pechvarry

Pechvarry

Moderatör

• Moderators
  • 124 İleti
  • LocationIstanbul

Yazma tarihi: 21 Mayıs 2013 - 11:01 ÖS

Eğer WoW'da kaliteli roleplay arıyorsan bir guilde katılman gerekir , Stormwind içinde roleplay yapıcak birini aramak sadece zaman kaybı olur. Bana göre WoW'da RP eskisi gibi devam ediyor ama yaş kitlesinin düşmesi , deneyimsiz oyuncuların ağır basması yüzünden kaliteli oyuncular kendi toplulukları halinde içlerine kapanıyorlar bu yüzden aktif bir şekilde roleplay yapıldığında dair izlenim edilmesi zor.
  • 0

#10 Dendrien

Dendrien

Sergeant

• Members
  • 72 İleti

Yazma tarihi: 22 Mayıs 2013 - 10:10 ÖS

ama bu dediklerini karşılamıyor şişman göbekli nasıl olacaksın yada bastonlu yaşlı bir adam veya bunu hikayeye nasıl uyduracaksın çok asil ve kahraman olmaları konusunda haklısın ama oyuna yeni başlayan birisine bunu açıklamak öğretmek gerekki luzumsuz bir karakter oldugunu oda anlasın ve sıradanlaştığını bilsin halbuki dediğin gibi azeroth sadece kahramanların dünyası değil tamircilerin çiftçilerin aşçıların dünyası herkezin bir işi olmalı rp yi rp yapanda budur ben daha rp oynamamışken kafamda tasarladığım dünyadn bahsediyorum ve nasipse yakın zamanda argent dawnda başlamayı düşünüyorum.. yeni fikirlerle ortama renk katacağımı düşünüyorum inşallah bu fikirler sıradan değilde sıradışıdır diye temenni ediyorum..

Usta keşke noktalama işareti kullansan, okuması çok zor oluyor.
  • 0

#11 Falven

Falven

Moderatör

• Moderators
  • 405 İleti
  • LocationBodrum

Yazma tarihi: 15 Temmuz 2013 - 11:17 ÖÖ

Ben en son şişman karakter gördüğümde 12 yaşımdaydım öyle söyleyeyim.

Err.. Dendrien... 'twas the mirror. : (
  • 0

Resmi ekleyen

#12 Dendrien

Dendrien

Sergeant

• Members
  • 72 İleti

Yazma tarihi: 16 Temmuz 2013 - 09:14 ÖS

Err.. Dendrien... 'twas the mirror. : (

:(
  • 0

#13 Mograine

Mograine

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 06 Eylül 2013 - 03:39 ÖÖ

WoW'u uzun süredir takip etmiyor ve oynamıyordum, arkadaşlarımdan duyduğuma göre oyuncu sayısı MoP eklenti paketindeki hayal kırıklığı yüzünden düşmeye başlamış. RP Campaignleri bulmak için bu foruma tekrar üye oldum, lâkin görüyorum ki eski ve eğlenceli bir RP Campaign olan "Crusade of the Lion" kapanmış. Hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek isterim.

Ve bana da WoW'daki oyuncu sayısı azalıyor gibi geldi. Umarım en yakın zamanda bir Guild aktif hâle gelirde rol yaparız :) Tera Online vs. gibi oyunları deniyeceğim , teşekkürler.

Konu Mograine tarafından 06 Eylül 2013 - 03:40 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı