İçeriğe git

Resim
- - - - -

World of Warcraft'ta F2P Adımları mı Atılıyor?

• Please log in to reply
Bu konuya 33 yanıt gönderildi

#21 Moonslam

Moonslam

Centurion

• Members
  • 798 İleti

Yazma tarihi: 05 Temmuz 2013 - 07:04 ÖS

WoW'da 3-4 milyon oyuncu kalır, "Titan" yeni grafik motoruna geçer, ben üniversiteyi bitiririm WoW o zaman F2P olur diyeyim ben.

4 yıldır ölüyor oyun hala 8 milyon oyuncu var, hadi 1 milyonu benim gibi yılda bir üyelik açıp 2 ay takılanlar olsa yine 7 milyon oyuncu her ay 15€ veriyor. F2P ile elde edilecek gelir bunun yanında komik kalır.

Ama atıyorum Gw2'deki gibi micro ödeme sistemi olsa, boosterlar vs. oyundan da elde edilse P2P hali ile bile çok fazla tepki toplayacağını sanmıyorum.

Konu Moonslam tarafından 05 Temmuz 2013 - 07:04 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

"Sen benim şeyimin Elixir of Giant Growth'usun." de, en güzel hediye bence.

#22 Madius

Madius

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 12 İleti

Yazma tarihi: 05 Temmuz 2013 - 08:21 ÖS

Daha açık olabilir misin, neyin olmayacağını söyledi? Ayrıca gm diye yere göğe sığdıramadığımız adamların aslında oyunun gidişatı konusunda pek bilgisi olmuyor, call centerdaki insanlar gibi düşünmek lazım onları. Asıl oyunu şekillendirenler game designerlar.

oyundan 2 defa ticket attım ve ilerde böyle birşeyin olamayacağını söyledi.
  • 0

#23 Egemeric39

Egemeric39

Knight Lieutenant

• Members
  • 591 İleti
  • LocationBatteground

Yazma tarihi: 05 Temmuz 2013 - 08:27 ÖS

Wow daha yzun sure yasar,
Hali hazirda blliz yeni oyunu yapiyo,
Onu piyasaya surup, wow'da F2P yapip ekmegini yemeye devam ederler diye tahmin ediyorum.
Blliz artik isi iyice ticarete doktu

aynen artık para gözlerini kör etmiş yeni oyun derken ? İsmi nedir
  • 0

For The Scourge ! 

#24 DasviDania

DasviDania

Senior Sergeant

• Members
  • 155 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 12:59 ÖÖ

yeni oyunu çıktığında, wow f2p olacaktır tahminimce, çünkü millet bıktı wowdan, yeni oyun çıkarırsa wow boşalır, wow'u yeni oyunla beraber ayakta tutmak içi wow f2p, yeni oyunu p2p olacaktır bence
  • 0

Huntress is nothing without a hunt, you're nothing without me.

http://eu.battle.net...edesbyrd/simple

RETIRED !

#25 Irony

Irony

Knight Lieutenant

• Members
  • 648 İleti
  • Locationbilkent

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 01:33 ÖÖ

aynen artık para gözlerini kör etmiş yeni oyun derken ? İsmi nedir

titan diye biliyorum
  • 0

#26 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 01:58 ÖÖ

Bir yandan bence Blizzard'ı para kazanmayı istemekle de suçlayamayız bence, adamların olayı zaten ticaret. Ticarete dökmeseler aç kalırlar eheh. :P

#27 Shamokan

Shamokan

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 316 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 02:43 ÖÖ

oyun için blizard a zaten her ay bir bedel ödeniyor. binek için migrate için faction change race change pet ler için sürekli para ödeniyor. blizard hariç power leveling için rbg farm için ve account alım satımı için de sürekli para ödeniyor. bu da bence gösteriyor ki f2p olmasına karşı olan bir çok oyuncu oyuncu profilinin değişmesinden oyunun kalabalıklaşmasından çekinerek buna karşı çıkıyor. sanırım blizard buna da f2p serverlar açarak çözüm bulur ve sineği sıkıp yağını çıkarır
  • 1
90 ORC SHAMAN
90 BLOOD ELF WARLOCK
90 UNDEAD HUNTER
90 TROLL DRUID
90 UNDEAD WARRIOR
90 TROLL HUNTER
90 NIGHT ELF PRIEST
90 WORGEN DRUID
87 GOBLIN ROGUE
85 DRAENEI WARRIOR
85 UNDEAD DK
85 BLOD ELF MAGE
-------------------------------------------------------

#28 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 02:45 ÖÖ

Yalnız asıl Blizz eski versiyonların sunucularını açsa ordan feci para kırar var ya... :) Düşünsenize bugsız bir private server hem de o çok sevdiğiniz eski zamanlardan heheh. :P

#29 DasviDania

DasviDania

Senior Sergeant

• Members
  • 155 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 04:18 ÖÖ

Yalnız asıl Blizz eski versiyonların sunucularını açsa ordan feci para kırar var ya... :) Düşünsenize bugsız bir private server hem de o çok sevdiğiniz eski zamanlardan heheh. :P

tam olarak bunu bende haya lettim bi ara, belirli server lar olsa onlarda belirli patch e kadar olsa oyun, tbc server, wotlk server falan ayrı ayrı çok efsane olur, kaybettiği oyuncuları da toplar çok iyi olur yani
ama cata server'ı boş kalır :D
  • 0

Huntress is nothing without a hunt, you're nothing without me.

http://eu.battle.net...edesbyrd/simple

RETIRED !

#30 Xelbelsel

Xelbelsel

Scout

• Members
  • 650 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 01:39 ÖS

Shamokan' nın dediği çok mantıklı geldi abi senin blizz ile bi bağlantın falan mı var ? :D :D
  • 1
THE NORTH REMEMBERS!

#31 Shamokan

Shamokan

Guild Forum Yetkilisi

• Members
  • 316 İleti

Yazma tarihi: 06 Temmuz 2013 - 01:44 ÖS

Shamokan' nın dediği çok mantıklı geldi abi senin blizz ile bi bağlantın falan mı var ? :D :D

çaktırma ;) :P
  • 1
90 ORC SHAMAN
90 BLOOD ELF WARLOCK
90 UNDEAD HUNTER
90 TROLL DRUID
90 UNDEAD WARRIOR
90 TROLL HUNTER
90 NIGHT ELF PRIEST
90 WORGEN DRUID
87 GOBLIN ROGUE
85 DRAENEI WARRIOR
85 UNDEAD DK
85 BLOD ELF MAGE
-------------------------------------------------------

#32 Xelbelsel

Xelbelsel

Scout

• Members
  • 650 İleti

Yazma tarihi: 09 Temmuz 2013 - 05:01 ÖS

Konu ile alakalı açıklama gelmiş görmeyenler varsa aşağıdan okuyabilir.

http://oyungezer.com...wo-a-mt-geliyor
  • 0
THE NORTH REMEMBERS!

#33 SedoRKinG

SedoRKinG

Scout

• Members
  • Pip*Pip*
  • 17 İleti

Yazma tarihi: 25 Temmuz 2013 - 02:52 ÖS

Ben 2 olası senaryo görüyorum.

1. Senaryo Blizzard'ın yeni bir oyun üstünde çalıştığı biliniyor hatta konuyla ilgili en son okuduğum haberde bu yeni oyunun şimdiye kadar yaptıklarını kaldırıp çöpe atıp kodlanmasına yeniden başlandığı ile ilgiliydi (ki isabet olmuş kaç senedir üzerinde çalışılıyor teknoloji çok ilerledi ve artık çok çok daha hızlı ilerleniyor bildiğiniz gibi yıl bazlı olan yenilikler artık ay bazlı) şimdi şu bir gerçek ki WoW kan kaybediyor kaybedecekte son 2 patch ile Blizz var olan oyuncuları korumaktan veya eski oyuncularını geri kazanmaktan çok yeni oyuncular peşinde olduğunu göstermiş durumda bununda yolu yeni nesli ve Çin, Türkiye, vb gelişmekte olan ülkelerin pazarlarına daha fazla önem vermek ve oradaki gençleri çekebilmek için çaba sarfetmek günümüz yeni neslinin bizlere göre her şeyde daha kolaya kaçtığını biliyoruz ki oyun yapımcıları da bunun farkında bunlarıda oyunlarına yansıtıyorlar lvl atlama kolaylığı getirmek veya level atlamayı kolaylaştıracak itemlerin satışı gibi çeşitli yöntemler uygulanıyor.

WoW eğer ki kapatılmaz ise ki kapatılacağını hiç sanmam f2p olacak bu kesin zaman meselesi başka yolu yok belki 1 ay sonra olur belki yeni oyunları çıktığında olur ancak benim senaryoma göre yaptıkları yeni oyun da f2p olacak sadece ana oyunu ve çıkacak ek paketleri para ile satacaklarını ve ayrıca oyun içi birtakım itemlerin market üzerinden satışının yapılacağını düşünüyorum bu sebeple wow bu oyun çıkmadan 1-2 sene önce gibi f2p olacağını ve bu şekilde Blizzardın bu sistem üzerinde deneyim kazanacağını düşünüyorum yani wow biraz deneme alanı olacak.

Bazı arkadaşlar f2p in pay to playden az gelir getirdiğini söylemiş ancak gerçekler ne yazık ki öyle değil wow oyunları ve ek paketleri parayla satıyor ondan sonra 1 kişiden yalnızca aylık para kazanabiliyor ki yılda bir kişinin 12 ay boyunca süre alığını varsayarsak 13 euro'dan 156 Euro eder bu bir oyun firmasının 1 kişiden bir yılda kazanacağı para için çok az sayılır ancak f2p'de gold üyelik olsun oyun içi avantaj sağlayan, kolaylık sağlayan itemler olsun 10larca 100lerce şey mevcut ki bunlarda süreli günlük haftalık aylık 3 aylık gibi ve inanın alanların sayısıda az değil blizzde bunun farkında.

2.Senaryom ise wow f2p olmaz yeni oyun gelir o f2p olur wow'da ondan sonra ya kapatılır ya da f2p olur. Kapatılır ise wow için kullanılan kaynaklar bu yeni oyuna aktarılır. Ancak üzerinde bu kadar emek harcanmış bir oyunun kapanması da olası değil yeni oyun çıkıp wow'un yerini alcak seviyeye kadar da zaten kapanmaz finansal sebepler yüzünden ondan sonra dahi ayakta kalacaktır senaryolar bitti diyoruz ama o da bitmez para gani ödüllü bir yazar ile anlaşır yeni bir hikaye yazar bu hikayeyi şimdiki hikayeye bağlar ve devam edersiniz.

Bir olası senaryo da aslında yeni çıkan oyun pay to play olur wow gibi wowda f2p olur.
Ama wow için düşündüğüm tüm senaryolarda f2p olacağı sonucuna varıyorum.

Bakalım zaman gösterecek ama wow kapanmaz ise %100 eminim f2p olacak ama ne zaman işte onu bilmiyorum.

Konu SedoRKinG tarafından 25 Temmuz 2013 - 03:14 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#34 kurtlar1971

kurtlar1971

Senior Sergeant

• Members
  • 150 İleti

Yazma tarihi: 27 Temmuz 2013 - 10:36 ÖS

hayırlısı neyse o olsun, f2p olsa gerçekten iyi olur, aylık o parayı veremeyipte private serverlerine giden yada oyunu bırakan onbinlerce insan var. örneği molten wow, her akşam rahat 20 bine yakın insan wow oynuyor
  • 0

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı