Jump to content


Photo
- - - - -

İkinci Savaş


 • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Ywizzle

Ywizzle

  First Sergeant

 • Members
 • 286 posts

Posted 19 July 2013 - 03:49 PM

Yazının tamamı wowwiki sayfasından çeviridir. Asıl metine http://www.wowwiki.com/Second_War sayfasından ulaşılabilinir.

Savaşın Başlangıcı

İlk savaştaki olayları takiben, Stormwind in gazileri, Anduin Lothar ı, Lordaeron un kuzeyindeki büyük denize doğru, Kral Terenas Menethil II nin çağrılarına yardım etmek için ilerlemeye ikna etti. Lothar’ın coşkulu konuşmasını takiben, Terenas gelen orc istilasını tartışmak için acilen bir konsey çağırdı. Bu sırada, orclar Stormwindi yağlamaya ve bölgelerini kuşatmaya, aktif olarak Burning Steppes deki tüm insan yapılarını yıkmaya başlamışlardı.

Azeroth Krallığının yıkılması ve ikinci savaşın patlak vermesi arasındaki yıllarda, Horde ve Alliance tarafları büyük bir askeri yapılanmaya ve savaş hazırlıklarına başlamışlardı.

Kral Terenas, yetenekli politik kişiliği sayesinde Gilneas, Stromgarde, Dalaran, Alterac ve Kul Tiras daki insan krallıklarının desteğini almıştı. Aynı zamanda Ironforge Cücelerinin, Wildhammer Cücelerinin ve Gnomeregan Yer Cücelerinin desteğide alınmıştı. Delegeler, aynı zamanda Quel’Thalas daki Soylu Elflerinde bağlılığını almaya çalışmışlardı. Ancak gelen anlaşmazlık ve askerlere sağladıkları düşük bütçe sebebiyle bir anlaşma yapılmadı. Bu, Lordaeron Alliance nin kurulmasına sebep oldu.

İlk savaşın son günlerinde, Gölge Konseyinin lider, Warlock Gul’dan, Medivh in aklını okumaya çalıştığı için derin komeye girmişti. Gölge Konseyinin entrikaları olmamasına rağmen, Horde kendi içerisinde endişe duymaya başlamıştı. Orgrim Doomhammer in yönettiği darbeyle birlikte, Horde nin parçalanacağı görünmüştü. Aynı zamanda Gölge Konseyi ve onun kuklası Warchief, Blackhand the Destroyer de gidecekti. Doomhammer, başarılı bir şekilde kalan Hordeleri kontrol altına aldı ve Kara Geçitten geçen orcları ve ogreleri destekledi. Troller, ogreler ve orclar yan yana savaşırken, goblinlerin bunu fark edip, bunlara yardım etmesi sonucu çok para kazanacaklarını anlaması uzun sürmedi. Horde, goblin makinistlerin, tüccarlarının ve İblis Ruhunun kullanılmasıyla birlikte, Kırmızı Ejderha Alexstrasza yı ve çoğu kırmızı kuluçkalarını ele geçirdi. Hordenin Stranglethorn Vale deki trollerle olan bağlantısı hakkında bir bilgi yok, ancak bu troller hordeye katılmadı ve ikinci savaşta dışarıda kaldı. Komadan uyanmasıyla kendisini müttefikleri olmadan bulan Gul’dan, Doomhammera bağlı olanlara yemin ederek, Warchief e hizmet edecek olan ilk Death Knight ı yaratmaya başladı.

Horde Saldırıları

Stormwindin Horde tarafından kuşatılmasının altıncı yılında, Horde kuzeydeki saldırı birliklerini Alliance kuvvetlerine karşı kullandı. Horde, iki ana saldırı gerçekleştirdi. İlki Blackrock Mountain e yapılan çıkarma harekatıydı. Bu harekat, kuzeye doğru ilerleyerek Khaz Modandaki cüce yapılarına kadar geldi. İkinci saldırı ise deniz saldırısıydı. Stormwind harabelerinden başlayan bu harekat, kuzeye doğru ilerleyerek Zul’dare, Tol Barada ve Crestfall ı ele geçidi ve bu noktaları ana donanma merkezi yaptı. Bu saldırı noktalarından Horde, Wetlands, Arathi Highlands ve en önemlisi Lordaeronun kuzey körfezlerine çıkarma yaptı. Güneydeki savunma noktaları olan Southshore, Tarren Mill ve Hillsbrad saldırıya uğradı ve Horde bu sırada Alterac halkının sağladığı haritalar ve gizli geçitlerle birlikte Lordaeron ordusunun büyük miktarını köşeye sıkıştırdı.

Horde gözcüleri, kısa süre sonra Zul’jin ve bazı askerlerini Tarren Mill yakınlarına geçici zindan yaparken gördü. Bunun haberini alan Doomhammer derhal 40 elemanına Zul’jine yardım etmeleri için emir verdi Doomhammer’a karşı borçlanan Zul’jin, Hordeyle bir anlaşma yaptı. Lordaeron vadileri ve ovaları Horde’nin olacaktı. Buna karşılık troller kendi atalarının yaşadığı ormanları kendi ölümcül düşmanlarından, soylu elflerden geri alacaklardı.

Hordenin kara harekatı Loch Modan a kadar devam ederek cüceleri ve yer cücelerini Ironforge şehrine kadar geri itti. Bleeding Hollow Birliği, cüce şehrine birkaç saldırı düzenledi. Birçok noktada, cüceler ve yer cüceleri, Alliancenin bu iki ırkla olan anlaşmalarını bozduğunu düşünmüşlerdi ancak hava desteğinin gelmesi hâlâ alliancenin anlaşmayı koruduklarını göstermişti. Aynı zamanda hava desteği sayesinde bu iki ırk kurtulmuştu. Loch Modan’ın harap edilmesini takiben, Horde Wetlands de kuzeye doğru oldukça ilerlemişti, Dun Algaz, Dun Modr, ve Grim Batol u ele geçirmişler ve buralara hisar yapmışlardı. Grim Batol, kara harekatının ana merkezi olmuştu, aynı zamanda kırmızı ejderhaların kuluçka yeri haline gelmişti. Thandol Span, ikinci savaşta çok önemli bir savaş alanıydı, iki taraf içinde güç dengelerini sürekli değiştiriyordu.

Sonunda, Lotharın Aerie Peak daki ana ordusu oyalanırken, Horde, Quel’Thalas a tepelerden gizlice girmeyi başarmıştı. Zul’jin önderliğindeki Amani kabilesiyle birlikte Doomhammer in birlikleri elf ormanlaına doğru ilerleyerek her yeri yakıp parçaladı. Alliance birlikleri gelene kadar Eversong Woods a kadar ilerlemeyi başardılar.

Allianceden Gelen Karşı Saldırıların Özeti

Sınırlarına yapılan saldırıyla öfkelenen elfler, sonunda tüm güçleriyle savaş hazırlıklarına başladılar. Bu hazırlıklara, Hinterlands güneylerindeki ve Lordaeron kıyılarındaki özel elf birlikleride dahil oldu. Komutan Anduin Lothar, Hordeye karşı koyabilmek için ordusunu bölmeye karar vermişti. Ordusunun yarısını kendi komutasındaki ikinci komutana bırakarak Elf ormanlarındaki Horde birliklerini dağıtmasını emretti. Lotharın diğer yarım ordusu ise Hinterlands de kalacak ve hâlâ burada olan Horde birliklerini dağıtacaklardı. Loraeron ve Quel’Thalasdaki Horde birlikleri Hillsbrad ın kıyılarına kadar geri gönderilmişti ancak bunlar Gul’dan soylu elflerin rün taşını almadan ve bu taşı Ogre-magi yi yaratıp savaş için kullanmadan önce değildi. Soylu elflerin yardımıyla birlikte Alliance birlikleri Zul’dare ye saldırı düzenlemeyi ve Lordaerona olan baskını engellemeyi başardılar. Hillsbrad ve Southshore neredeyse temizlenmişti. Horde birlikleri karşı saldırıyla birlikte Wetlands, Crestfall ve Stormwind harabelerine kadar gerileriler.

Kuzeydeki zaferi takiben, Alliance kara birliklerini Arathi Highlands in kıyılarına kadar geriletmeye odaklanmıştı. İlk adım, kanlı bir şekilde Horde nin Tol Baraddaki hisarını almak oldu. Bu hisar, Dun Modr’u ele geçirmek için kullanılacak ana merkez olacaktı. Deniz kuvvetlerininde ulaşmasıyla birlikte, Alliance birlikleri yeterince güçlenerek Thandol Span daki birlikleri geri iterek Dun Modr’u ele geçirmişlerdi. Alliance birlikleri güneye doğru devam ettiler ve Dun Algaz’daki merkezi ele geçirdiler. Grim Batoldaki lanetli hisarı tam olarak ele geçirmeyi başaramasalar bile, buradaki Horde birliklerine ağır darbe vererek onları Khaz Modan a kadar geri sürüklemeyi başardılar.

Khaz Modandaki horde birliklerinin yenilmesini takiben, kısa süreliğine savaş duraksadı. Horde, güneyden yardım istedi, bunlara yeni oluşmuş Death Knightlarda dahildi. Alliance, yönünü kuzeye doğru çevirerek kuzeydeki Horde birliklerinden kalanlara yöneldi. Bunun için Uther Lightbringer’ı ve Silver Hand Şövalyelerini görevlendirdiler. Bir şekilde, Tyr’s Hand deki küçük bir isyan, Lord Perenolde’nin Alteracdaki gizli bir planını ortaya çıkardı. Lord Perenolde, Allianceyi içeriden parçalamaya çalışıyordu. Bunun öğrenilmesiyle birlikte Alliance birlikleri by küçük, hain krallığı yıktılar.

Lordaeron Zırhlıları

Alteracın ihaneti sayesinde Horde birlikleri Lordaeronun duvarlarını aşmayı başarmışlardı ve şehri bombalıyorlardı. Stromgarde’den olan birlikler tüm Horde desteklerini Alterac’da dağıtmışlar ve Perenolde’yi ihanetinden dolayı yakalayıp zindana atmışlardı. Tüm alliance birlikleri Hordeye yönelmişti ama onları ilk seferde yenemediler. Bu sırada, Gul’dan Stormreaver ve Twilight’s Hammer birliklerini alıp Sargeras’ın Kabirine götürmüştü. Denizden bir kabir açarak, kendisine verilmiş tüm şeytani güçleri geri alacaktı. Ancak bu denemesi hiç beklemediği şekilde sonlandı. Her iki birlik ve Gul’danın kendisi, içerideki iblisler tarafından katledildiler. Bu sırada Doomhammer birliklerini Gul’danın peşine düşmek için görevlendirdi çünkü Gul’danın yapacakları Hordenin şerefine leke sürecekti. Alliance, bu fırsatı değerlendirerek Hordenin Lordaerondaki birliklerini dağıtmaya çalıştı. Stormreaver ve Twilight Highlands birlikleri Doomhammer tarafından dağıtılmıştı. Aynı zamanda gizli bir silahta bu sırada kaybedildi, kırmızı ejderhalar.

Alliancenin Ele Geçirmesi

Zayıflayan Horde birlikleriyle birlikte, Alliance birlikler zırhlılarını Blackrock hisarına yönlendirdi. Zırhlıları parçalamak için Doomhammer ve onun ordusundan kalanlar ileri atıldı ve Lord Lothar ve onun Paladinlerine karşı savaş açtı. Destansı bir düellodan sonra, Doomhammer, güçbela Lord Lothar’ı öldürdü. Lothar’ın ölümüyle birlikte ikinci komutan olan Turalyon komutayı ele aldı. Doomhammer’i yakalayıp esir aldı ve Kara Geçitte kadar kaçan diğer orcların peşine düştü.

Öfkeli ve umudunu yitirmiş olan Horde birlikleri Kara Geçidi savunmayı denedi. Bu savunma, ikinci savaş sırasında geçen en kanlı çarpışmadır. Orclar sonunda yenik düşmüş, liderleri ele geçirilmiş, Doomhammer zincirlenmişti. Kısa süre sonra büyücü Khadgar, Kara Geçidi parçaladı. Kara Geçidin parçalanmasıyla birlikte, ikinci savaş sona erdi.
 • 0

#2 rukenau

rukenau

  Scout

 • Members
 • 418 posts

Posted 19 July 2013 - 11:39 PM

ilk savasin nasil basladigi belirtilmemis,
Horde ve Ally arasindaki savasi baslatan, nifak tohumlarini serpen, isi bunlar bir avuc capulcuya getiren... bir Human Mage'dir ( Medivh) http://wow.joystiq.c...-the-first-war/
 • 0
Resmi ekleyen

#3 Ywizzle

Ywizzle

  First Sergeant

 • Members
 • 286 posts

Posted 20 July 2013 - 09:20 AM

ilk savasin nasil basladigi belirtilmemis,
Horde ve Ally arasindaki savasi baslatan, nifak tohumlarini serpen, isi bunlar bir avuc capulcuya getiren... bir Human Mage'dir ( Medivh) http://wow.joystiq.c...-the-first-war/


İlk savaşın başlangıcı yok çünkü bu konu ikinci savaşı anlatıyor.
 • 0

#4 Sparrior

Sparrior

  Sergeant

 • Members
 • 74 posts

Posted 08 August 2013 - 04:12 PM

Bişey itiraf ediyim.
Bu oyunun hikayesini adamlar öyle bir kurgulamışki sanki taaaa 10bin yıl önce wow dünyası oluştu orclar falan geldi illidan yaşadı lich king yaşadı sanki bu adamların hepsi gerçekten yaşadı gibi geliyo bana sonra gerçek olmadığını hatırlıyorum ve içime bir karartı düşüyo.

Adamlar öyle kurgulamışlar ve öyle anlatıyolar. Bunlar işte hep blizz amcanın oyunları :D
 • 0
0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users