İçeriğe git

Resim

Draenor'da uçmak

• Please log in to reply
Bu konuya 14 yanıt gönderildi

#1 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 15 Kasım 2013 - 01:37 ÖS

Bashiok'tan çeviri(Kaynak)
Uçup uçmamak hakkında çok fazla tartışma mevcut ve bazı şeyleri özetleyip biraz da tartışmayı hizaya çekmek istiyorum.

90-100 arasında levellarken uçmayı engellemek istiyoruz ve ilk büyük Warlords of Draenor yamasında uçmak tekrar serbest olacak. Levellarken uçulmaması TBC, WotLK ve MoP paketlerinde de uygulanıyor. Cataclysm zamanı levellarken uçmaya izin verdik çünkü Hyjal gibi, 1-60 arası yerlerle iç içe olan yeni mekanlara geçtiğinizde sizi mounttan inmeye zorlamak istemedik.

Uçmak mücadeleyi önemsizleştiriyor. Birçok insan world pvpye zorladığımızı veya yaptığımız ağaçlara gerçekten bakmalarını istediğimizi söyleyebilir, ama bunlar her pakette aldığımız bu kararın gerçek sebepleri değil. Uçmak size iradenizle combata girme veya kaçma şansını tanıyor. Dungeon ve raidlerde veya arena ve battlegroundlarda uçmanın izinsiz olmasının bir sebebi var ve bu sebep oyunun ana mekaniklerinden biri olan mücadelenin önemsizleşmesini önlemek. Aynı şekilde bu, istediğinizde uçup istediğiniz yere konarak açık havadaki içeriğe yaklaşımın önemsizleşmesini de önlüyor.

Yani ana neden bu. Ama kesinlikle içerik tasarımının uçan bineklere göre çok daha büyük yapılması(ve böylece yerden yolculuğun çok daha uzun sürmesi), farklı bölgeler arasındaki yükseklik farkının etkisini kaybetmesi(örneğin sizi level olarak aşan bölgelere uçarak geçmeniz), içeriğin sunumunu vs. ayarlamamızı ve genel olarak oyuncuların hangi durumlarla nasıl ve ne zaman karşılaşacaklarını belirlememizi engellemesi gibi başka birçok neden de mevcut. Kısaca böyle bir şey oyuncuya sayısız imkan sunarak yaratmak istediğimiz oynanışın büyük oranda engellenmesine ve içeriğe olan yaklaşımın değişerek oyuncunun içeriği es geçmesine neden oluyor.

Kesinlikle öyle yapmak isteyen oyuncuları anlıyorum, daha verimli olmak ve tercih yapabilmek istiyorlar ama oyundaki dengeyi sağlayarak oyunun sandbox türü her an her şeyin olabildiği bir şey olmasını engellemek istiyoruz. Bir orta yol var ama uçan binekler çoğu durumda oyunun tabanı, mücadele, oyuncuları bir oyun deneyimine yönlendirme ve açık havadaki içerik açısından beklentilerimizin kuyusunu kazıyor. Aslında geçmişte bu sadece level atlarken geçerliydi ama Isle of Thunder ve Timeless Isle ile olan deneyimlerimizle bunu yeni içeriğe genişletme ihtiyacı duyduk. Böylece oyuncular ilk büyük içerik yamasıyla uçmayı öğrenene kadar flight pathlere ve bazı başka değişik yolculuk seçeneklerine de odaklanmış olacak.

Kısaca Draenor'da da level atlarken uçamayacağız. Hatta level kasmanın dışında, ilk yama gelene kadar anladığım kadarıyla kimse uçamayacak. Böylece sonradan gelenler hâlâ yeni yerleri keşfederken pakete başından beri dahil oyuncular da daha uzun süre oyalanmış olacak. Ne düşünüyorsunuz?

#2 Vargful

Vargful

Moderatör

• Moderators
  • 235 İleti
  • LocationTaksim / Istanbul

Yazma tarihi: 15 Kasım 2013 - 02:06 ÖS

Çok güzel olmuş, Cataclysm'i hatırlıyorumda, sıkıntılıydı..

Questing esnasında uçabildiğin zaman olayın büyüsü bozuluyor sanki, böyle daha dinamik ve eğlenceli olacağını düşünüyorum.

• 1

Evren Varg

Quad-Glad Rogue

Vengeful

Brutal

Furious

Wrathful

#3 Xelbelsel

Xelbelsel

Scout

• Members
  • 650 İleti

Yazma tarihi: 15 Kasım 2013 - 03:25 ÖS

Gayet mantıklı olmuş :)

• 0
THE NORTH REMEMBERS!

#4 kurtlar1971

kurtlar1971

Senior Sergeant

• Members
  • 150 İleti

Yazma tarihi: 15 Kasım 2013 - 04:36 ÖS

bencede böyle olması gerekiyor. Mantıklı ve yerinde bi karar olmuş.
  • 0

#5 Benegesseritus

Benegesseritus

Genel Yönetici

• Administrators
  • 3.244 İleti

Yazma tarihi: 16 Kasım 2013 - 08:55 ÖÖ

Yav kuş muyuz biz ki uçalım, tamamen kaldırılsın bence, badi badi yürüyek işte, geze geze oynaya oynaya.

• 0

#6 kurtlar1971

kurtlar1971

Senior Sergeant

• Members
  • 150 İleti

Yazma tarihi: 16 Kasım 2013 - 09:23 ÖÖ

Bencede, flight`in mountları kökten kaldırsınlar, kurtulalım
  • 0

#7 DasviDania

DasviDania

Senior Sergeant

• Members
  • 155 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2013 - 08:32 ÖS

Bencede, flight`in mountları kökten kaldırsınlar, kurtulalım

al'ar düşürmek için 2 sene bekleyen adamlar var , öyle bişey olsa adamlar kendini yakıp blizz binasına atlar :D

• 2

Huntress is nothing without a hunt, you're nothing without me.

http://eu.battle.net...edesbyrd/simple

RETIRED !

#8 Ezekeel

Ezekeel

Genel Yönetici

• Executives
  • 9.313 İleti

Yazma tarihi: 24 Kasım 2013 - 08:57 ÖS

Bence uçan bineklerin kısıtlanması çok doğru değil. Son level olmadan olabilir belki ama son leveldakilerin direkt alabilmesi gerek diye düşünüyorum. Daha önceden verilmiş bir hakkın sürekli geri alınıp geri verilip maymuna çevrilmesi de oynanış açısından mantıklıysa da benim mantığıma uymuyor. Hadi Northrend'da soğuk havada kullanmak için falan diye kılıf uyduruldu da...

#9 Egzo

Egzo

Sergeant

• Members
  • 73 İleti

Yazma tarihi: 02 Aralık 2013 - 11:09 ÖÖ

Biraz psikopatça gelebilir ama uçmamayı ben seviyorum. Uçunca insan oyun haritası ile ilgili bir çok güzelliği kaçırıyor. Bir de timeless isle'daki mantığı kısmen Draenorun tamamına yaymakla ilgili istekleri olduğunu belirtmişti yapımcılar Blizzcon öncesinde. Dolayısıyla mesela Timeless adasında uçmamayı gerektiren bazı bulmacaların Dreanor'da da olacak olması bence keyifli olacak. Hatta dünyanın bazı alanlarına (Timeless adasındaki Ordos Sanctuary gibi) sadece belirli bir quest zincirini tamamlamış olanların ulaşması gibi seçenekler olunca bence gelecek yeni haritanın keyfini daha iyi sürebiliriz.

Peki neden Max Level değil de gelecek ilk patch'e kadar uçamıyoruz? Bu da mantıklı geldi aslında bana çünkü ben bir wow oyuncusu olarak hiç bir zaman bir expansion'ın çıktığı gün oynamaya başlamam. Bir iki hafta sonra başlarım oynamaya. Bunu yapmamda bazı nedenlerim var kendimce. İlk quest bölgelerindeki yığılmaların azalması, ilk hafta içinde çıkan bugların bug fixlerle düzeltilmesi, vs gibi. YAlnız ben oyuna bir hafta geç başlayınca, mutlaka max level'a 2-3 günde ulaşmış bir karakteri kafamın üzerinden mount ile uçarken görebiliyorum. pve server'da sadece sinir bozucu bir görüntüyken pvp server'da haksız rekabet ile ganglenme sıkıntısı doğabiliyor.

Bir de bence uçmak bu oyundaki en değerli şey. Çünkü bu oyundaki en değerli şey zaman. Hikayesine yedirildiği takdirde onu hakederek uçmak da ayrı bir keyif olacaktır.

• 1

#10 erkancsk

erkancsk

Senior Sergeant

• Members
  • 204 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2013 - 08:29 ÖS

uçma işi olmazsa ızdıraba dönüşür.lvl alırken bir derece ama max lvlde abartı olmuş.

kahve arkadaş edit: ulan ben mountları almak için uğraştığım kadar çabayı işime yönetseydim,şimdi üniversitelerde genç girişimcilere "aslında önemli olan para değil hırs zekadır." falan diye atıp tutuyordum dedi.

• 0

#11 isimsiz755

isimsiz755

Üye

• Members
  • 657 İleti

Yazma tarihi: 12 Aralık 2013 - 09:00 ÖS

meşhur uçan binek olmayan zamanları bizde tadalım ya :D

• 0

#12 arkash

arkash

Senior Sergeant

• Members
  • 173 İleti

Yazma tarihi: 12 Şubat 2014 - 04:36 ÖS

10 numara 5 yildiz bir karar olmus. Ilk buyuk patche kadar da ucmak olmaz umarim. Yer bineklerinin de yuzu guler. Raven lordlar, karazhan atlari v.s. :)
  • 0

#13 Draigo

Draigo

Moderatör

• Moderators
  • 108 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 12 Şubat 2014 - 10:01 ÖS

Mop tada oyle yaptilar aslinda 90 olmayan ucamadi yani amac flight mounth olanlarin gorev yaparken avantajli duruma gecmesini engellemek aslinda..
  • 0
Warlock Oynamak Ayrıcalıktır...
7Abbym.jpg

#14 Malkavian

Malkavian

General

• Members
  • 3.125 İleti

Yazma tarihi: 16 Şubat 2014 - 01:37 ÖS

flight masterlar otobüs durakları ise

oyuna taksi kavramı gelsin.. tüm uçan mountlar kalksın :D

• 0
bu warlock oyunu aylar önce bıraktı.
öyle arada sırada foruma takılıyor.
kısaca artık yardım edemez.

#15 Draigo

Draigo

Moderatör

• Moderators
  • 108 İleti
  • Locationİstanbul

Yazma tarihi: 17 Şubat 2014 - 11:00 ÖÖ

türklerin human başlangıç bölgesinde gold karşılığı goldshire-stormwind arası taksicilik yaptığını duydum ben ya :D 

• 0
Warlock Oynamak Ayrıcalıktır...
7Abbym.jpg

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı