İçeriğe git

Resim
- - - - -

oyun içi Wow Lore'u anlayabilmek.

• Please log in to reply
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1 mmm2515

mmm2515

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2013 - 10:29 ÖÖ

merhabalar.

oyuna cata zamanında başladım ve o zamanlar da lore nedir? hikayeyi anlamanın oyuna kattığı tad nedir pek bilmeden körlemesine hep oynadım. genelde görevleri yaparken anlatılan hikayeye hiç dikkat etmedim. oyunu bir süre sonra bıraktım. şimdi yeniden başladım ve bu sefer oyunu körlemecesine değilde anlayarak ve hikayesini özümseyerek oynamak istiyorum. yalnız burda da karışık bir duyrum var.

durumu şöyle anlatayım. star wars the old repuplic oynayanınız varsa bilir. oyunu oynarken temel görevler vardır. kesinlikle yapılması gereken. bu görevler oyunun hikayesi çerçevesinde şekillenir ve sizler görevleri yaptıkça oyunun hikayesine de hakim olmuş olursunuz. ve bu görevler kesinlikle yapılmalıdır. görev nerde nerden görevi alacam diye bir sıkıntı da yoktur.  diğer görevler ise bölgesel ve durumsal hikayelere odaklı. yapsanız da olur yapmasanızda.

yalnız wow da ben böyle bir durumla karşılaşmadım. hiç görev yapmadan son lvl e kadar dungeonla gidebiliyoruz ve hal böyle olunca lore kesinlikle kaçıyor. ayrıca öle çok görev var ki. hangisi ana hikayeyle bağlantılı yada hangisi bölgesel veya durumsal bir olayı hikaye edinmiş; hangisini yapmam lazım - ki lore un gidişatını kaçırmayayım- bilemiyorsunuz. bu konuda ciddi yardıma ihtiyacım var.

hikayenin takibi için hangi görevleri yapmam lazım. nelere dikkat etmem lazım. ve bunları ayırcak lore odaklı görevleri nasıl seçecem.

Konu mmm2515 tarafından 10 Aralık 2013 - 10:34 ÖÖ tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 Egzo

Egzo

Sergeant

• Members
  • 73 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2013 - 11:56 ÖÖ

Merhaba,

Açıkçası şunu söyleyebilirim ki Lore anlatmak için WoW'u diğer oyunlardan daha güzel yapan şey de bu zaten. Ana hikaye senaryosu ve bu senaryonun yan görevleri diye bir kavram yok. Lineer bir akış da yok oyunda. O yüzden Northshire'da Alliance saflarına katılan bir Level 1 asker olarak aldığın kurt kesme görevinde oyunun hikayesine etkisi neyse, Legendary back'i almak için dinlediğin Wrathion'un Garrosh'u öldürme emri vermesi de hikayede aynı etkisi var.

Bir de bu oyun'un hikayesi sadece bu oyunla başlamadı, Taa en baştan Warcraft Orcs and Humans oyunundaki hikaye ile şekillenip günümüze kadar geliyor. Demek istediğim oyunun hikayesi hakkında fikir sahibi olmak istiyorsan (iyi derecede İngilizce bildiğini varsayarak) yeni bir karakter açıp yaptığın her questi, eline aldığın her kitabı, gördüğün her heykelin yazısını mutlaka oku.

Ayrıca çok geniş bir hikayesi de olduğu için oyunun eğer istersen youtube'da Nobbel87 ve DDGuides kanallarını da takip ederek kopuk hikaye parçalarını da birleştirebilirsin...

Keyifli oyunlar! 

• 0

#3 mmm2515

mmm2515

Scout

• Members
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 10 Aralık 2013 - 02:18 ÖS

Merhaba,

Açıkçası şunu söyleyebilirim ki Lore anlatmak için WoW'u diğer oyunlardan daha güzel yapan şey de bu zaten. Ana hikaye senaryosu ve bu senaryonun yan görevleri diye bir kavram yok. Lineer bir akış da yok oyunda. O yüzden Northshire'da Alliance saflarına katılan bir Level 1 asker olarak aldığın kurt kesme görevinde oyunun hikayesine etkisi neyse, Legendary back'i almak için dinlediğin Wrathion'un Garrosh'u öldürme emri vermesi de hikayede aynı etkisi var.

Bir de bu oyun'un hikayesi sadece bu oyunla başlamadı, Taa en baştan Warcraft Orcs and Humans oyunundaki hikaye ile şekillenip günümüze kadar geliyor. Demek istediğim oyunun hikayesi hakkında fikir sahibi olmak istiyorsan (iyi derecede İngilizce bildiğini varsayarak) yeni bir karakter açıp yaptığın her questi, eline aldığın her kitabı, gördüğün her heykelin yazısını mutlaka oku.

Ayrıca çok geniş bir hikayesi de olduğu için oyunun eğer istersen youtube'da Nobbel87 ve DDGuides kanallarını da takip ederek kopuk hikaye parçalarını da birleştirebilirsin...

Keyifli oyunlar! 

valla birkaç gündür lore odaklı bütün yazıları , vidyoları bulup okumaya,izlemeye çalışıyorum. baya bi okudum. ben bir umut belki bir görev zinciri vardır diye düşündüm ama yokmuş. (ama keşke olsaydı) sinematiklerle desteklenmiş bir hikayeylen tadından yenmezdi :)

• 0

#4 Powah

Powah

Moderatör

• Moderators
  • 612 İleti

Yazma tarihi: 15 Aralık 2013 - 11:48 ÖÖ

Yapılması gereken görev zinciri şeklinde bir şey yok malesef.

Wow genelde "ana" hikayesini raidlere ve high end dungeonlara saklamıştır. Diğer mmo'lardan farklı olarak wow'da karakter levellemek pek de önemli değildir. Olayların neredeyse tamamı son level için saklanmıştır.

Son levelde de raidleri, dungeonları, senaryoları elbette yapmak durumunda kalıyorsunuz böylece hikayeye girebiliyorsunuz.

Mesela şu an Hakkar'ın kim olduğunu bilmiyor olabilirsiniz, Zandalari trollerinin geçmişini bilmiyor olabilirsiniz. Ama vakti zamanında son level 60 iken bu dungeonları insanlar yapmak zorundaydı. Haliyle o anki lore'u öğreniyorlardı.  Bu örneği kil jadeen, illidan, lich king, yogg saron hikayelerine de uygulayabilirsiniz. Vakti zamanındaa (60 - 70 -80 -85) son sınırdayken bu hikayelerle ister istemez içli dışlı oluyordunuz. Ancak oyuna geç başladığınız zaman bu eski hikayeleri sadece istekliyseniz öğreniyorsunuz.

Kısacası durum, woda hikaye sadece end content dediğimiz, son yayınlanan raidlerle dayatılır sadece. Onun dışında hikayeyi öğrenmek istiyorsanız iş tamamen size düşüyor.

Ama Cataclysm'e kadar görevler "genelde" grind üzerineydi, 8 tane bundan 16 tane ondan şeklinde. Hikaye'yi fazla öğrenemiyordunuz.

Cataclysm'den sonra, eski dünya (azeroth) tekrar elden geçirildi, ve questler ile hikaye anlatımı oldukça güçlendirildi. Boş bir vaktinizde istediğiniz bölgenin görevlerini tamamlayarak hikayenin parçalarını öğrenmeniz mümkün.

Spoiler gibi olacak, ama mesela wrathion'un geçmişini öğrenmek istiyorsanız badlands görevlerini tamamlayın.  Garrosh'un git gellerini öğrenmek istiyorsanız stonetalon ve silverpine forest görevlerini tamamlayın.  Troll hikayeleri için stranglethorn, tanaris, Eastern plaguelands, ghostlands, hinterlands gibi troll hakimiyeti olan bölgelerin görevlerini tamamlayın vs vs.

Tüm görevleri tamamlamak size loremaster diye bir title verecektir. Bunu hedef koyun kendinize, ve boş vakitlerinizde bu görevleri okuyarak yapmaya çalışın. Bir kıtanın görevlerini bitirince de o kıtanın raidlerine, dungeonlarına girin.  Wow'un hikayesinin çok büyük bir kısmını öğrenmiş olursunuz.

• 0

Powah - Stream -  Off

Bir sonraki yayın için isteklerinizi Bu başlığa yazabilirsiniz.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı