İçeriğe git


Resim
- - - - -

Dijital oyunlardan karakter çalana 6 ay hapis cezası


 • Please log in to reply
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1 eseruyar

eseruyar

  Warlord

 • Super Moderator
 • 4.570 İleti
 • LocationBurda

Yazma tarihi: 13 Mayıs 2014 - 11:04 ÖÖ

http://www.hurriyet....mi/26406062.asp

 

YÜZLERCE lira harcanarak yaratılan oyun karakterlerini çalanlara hapis cezası dönemi başladı. 25 milyon kullanıcıya sahip olan ‘Wolfteam’ isimli oyunda karakter çalan hacker, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DİJİTALLEŞEN dünyada satın alınan içeriklerin sayısı her geçen gün artıyor. Oyun da bunlardan biri. Oyunseverlerin yüzlerce lira harcayarak elde ettiği oyun karakterleri veya öğelerinin hackerlar tarafından çalınması ise artık Türkiye’de de cezasız kalmayacak. İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Türkiye’de yaklaşık 25 milyon oyunsevere sahip olan ‘Wolfteam’ adlı oyundan, karakter ve öğe çalan bir yazılımı geliştiren bir hackera ilk kez hapis cezası verdi. Emsal niteliğinde kabul edilen bu karar sonrası oyunlardan karakter veya öğe çalan hackerların hapis cezası almasının da önü açılmış oldu.

6 AY HAPİS

Davaya konu olan ‘Wtsuperhack.net’ adındaki bir site, oyun platformlarından biri olan Joygame’in Wolfteam isimli oyununda kullanılmak üzere hack ve hile programı yayınladı. Bu çerçevede birçok kullanıcı oyun hiçbir ücret vermeden karakterler geliştirerek birçok öğeye sahip oldu. Bunun üzerine açılan davada soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında site sahibi C.K. ve yayıncısı tespit edilerek ifadesi alınarak, veri taşıyıcıları incelendi. Bunun sonucundaysa Wtsuperhack.net’in yöneticisinin hack ve hile programları geliştirdiğini tespit edildi. İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan ceza davasındaysa site sahibine C.K.’ya ‘Bilişim Sistemindeki Verilen Bozulması’ suçunu işlediği için 6 Ay hapis cezası verildi. Verilen bu cezaysa dijital oyun sektörü açısından çok önemli yere sahip. Çünkü dijital oyun karakterlerinin veya öğelerinin çalınmması şu ana kadar birçok davaya konu olmuştu. Ancak mahkemeler konuyla sanıklara hiçbir ceza vermemişti. Verilen bu davayla beraber dijital oyun içeriklerini çalan kişilere hapis cezası verilebilmesinin önü açılmış oldu.

HAKSIZ REKABET

Kararı emsal olma özelliği taşıdığını söyleyen Bilişim Avukatı Gökhan Ahi, oyun için veya başka herhangi bir yazılım için hack veya hile programı geliştirmenin tek başına bir suç olmadığını ifade etti. Ahi, “Suç, ancak bu hile programının o oyunda kullanılması ile oluşur. Bu durumda hile programını üretenin değil, hile programını kullanan ve haksız menfaat elde eden oyuncunun cezalandırılması söz konusu olabilir. Hack ve hile programını üreten kişinin bana göre hile programını satarak ve yayarak oyun üreticisine karşı haksız rekabet oluşturduğundan dolayı cezalandırılması gerekiyor” dedi. Joygame Hukuk Müşaviri Dr. Mete Tevetoğlu ise Joygame’in hack-hile gibi 3. Parti programlarla mücadele için başlattığı ve takip ettiği diğer soruşturmaların ve açılmış davaların da yakında sonuçlanacağını belirtti.


 • 0

Bıraktım yokum

 


#2 Ezekeel

Ezekeel

  Genel Yönetici

 • Executives
 • 9.314 İleti

Yazma tarihi: 13 Mayıs 2014 - 04:13 ÖS

Baboli... Hem sevindirici hem de korkutucu.#3 hanua

hanua

  Lieutenant General

 • Members
 • 2.860 İleti

Yazma tarihi: 13 Mayıs 2014 - 07:33 ÖS

Türkiye’de yaklaşık 25 milyon oyunsevere sahip olan 

Ben yokum orada di mi, yokum ben ya, olamam...

 

Evde üç kişiyiz şuan... Acaba kim oynuyor :huh:


Konu hanua tarafından 13 Mayıs 2014 - 07:34 ÖS tarih ve saatinde düzenlenmiştir

 • 0
Benim dotum pıt pıt vuruyor abi-Ezekeel
AMİNTOBELLO

#4 eseruyar

eseruyar

  Warlord

 • Super Moderator
 • 4.570 İleti
 • LocationBurda

Yazma tarihi: 14 Mayıs 2014 - 08:10 ÖÖ

aswdghafsdghafs biri kesin çaktırmadan oynuyordur garanti:D


 • 0

Bıraktım yokum

 


#5 Ezekeel

Ezekeel

  Genel Yönetici

 • Executives
 • 9.314 İleti

Yazma tarihi: 26 Mayıs 2014 - 04:16 ÖS

Eski lecınderi dk modu Sahipsiz'in eski nicki "wolfteam" idi, hatırlatırım. :P Kimler oynuyor hiç bilemeyiz. :P


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı